1886. N°. 104. Zaterdag 4 September. 73sle jaargang. GELDLEENING Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slerhts tweemaal berekend r Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Ten laste van de gemeente Goes (provincie Zeeland) zal worden aangegaan eene van HONDERD EN VIJF DUIZEND GULDEN tegen eene rente van vier percent 's jaars in aandeelen van DUIZEND GULDEN, volgens het daarvoor vastgestelde plan, dat ter Secretarie der gemeente op franco aan vrage gratis verkrijgbaar is. De inschrijving is opengesteld ter Secretarie van de gemeente Goes, alwaar eene geslotene bus aanwezig zal zijn tot ontvangst der gezegelde biljetten, van WOENSDAG DEN ZESDEN OCTOBER tot en met VRIJDAG DEN ACHTSTEN OCTOBER aanstaande, tusschen des voormiddags negen en des namiddags twee uren. De opening der bus zal in het openbaar ten Raad- huize plaatshebben op ZATERDAG DEN NEGENDEN OCTOBER 1886, des namiddags te een uur. Goes, den 3 September 1886. Burgemeester en Wethouders, J. G. DE WITT HA HER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 3 September 1886. Het voornemen bestaat, de leden van de Tweede Kamer reeds denzelfden middag van de opening der zittiDg in vergadering bijeen te roepen tot het opmaken eener candidatenlijst voor het voor zitterschap. De heer G. K e ij z e rleeraar voor aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg, heeft de Prinses en hare Kon. ouders bij gelegenheid van haren zesden jaardag een zeer eigenaardig, hoogst doelmatig en fraai geschenk aangeboden. Dit waarlijk vorstelijk cadeau bestaat uit een étui met kamergymnastiek-toestellen, welk gemaakt zijn van ivoor en ebbenhout, en wel halters, halterstaf en springtouw met nationale kleuren en ivoren hand vatsels. De halterstaf is van ebbenhout en voorzien van ivoren knoppen, die met mal of schroef uit elkaar ge nomen en voor verschillenden leeftijd verzwaard kun nen worden. De handvatsels der halsters zijn ook van ebbenhout en voorzien van doorloopende koperen schroef of moer, waarbij de ivoren knoppen kunnen worden afgedraaid, die dan ook wêer, evenals de knoppen van den staf, zwaarder gemaakt kunnen worden. Bij een en ander is gevoegd eene handleiding tot zelfonderricht, theoretisch en practisch beschreven, van de hand des heeren Keijzer, en gebonden in rood fluweelen prachtband, benevens, in een étui, een stel penteekeningen van de verschillende figuren. In de voorrede van die handleiding wordt gewezen op schoonheid en krachttwee sieraden van het menschelijk lichaam, terwijl zij eindigt met deze woor den «Moge men dan de volgende bladzijden ontvangen, geschreven met het doel om de bewegingen, die daarin worden aangegeven, aan te wenden tot bereiking van het groote doelschoonheid en kracht voor onze jeugdige kroonprinses der Nederlanden Wilhelmina Helena Paulina Maria, dan zal 's schrijvers hoogste wensch vervuld zijn." Het etui, waarin het geheel is vervat, is van blauw fluweel, van binnen met blauw satijn gevoerd en voor zien van vier zilveren hoeken en twee zilveren hand vatsels. Bovenop prijkt het Nederl. wapen. Het geheel is lang 65, breed 54 en hoog 10 cM. Twee jaar lang heeft de heer Keijzer aan dit cadeau gearbeid, en kosten noch moeite zijn door hem ge spaard om het een geschenk te doen zijn der prinses waardig. De kunstvoorwerpen, alsmede het etui zijn vervaar digd door den heer A. G. Overes, hofleverancier van Z. M. den Koning te 's-Bosch. De figuren zijn met de pen geteekend door dep heer A. W. Den Doop, graveur-lithograaf te Middel burg, en het drukwerk enz. is geleverd door de heeren J. C. W. Altorffer, drukkers te Middelburg. (M. Ct.) Kloetlnge. Door den gemeenteraad is Donderdag besloten eerlang een nieuw uurwerk in den toren te plaatsen. Dit zal een belangrijke en reeds lang ge- wenschte verbetering zijn. Hansweerd. Gedurende de afgeloopen maand werden aan het telegraafkantoor alhier behandeld 495 telegram men alsverzonden 345, ontvangen 150, totaal 495 telegrammen. Groede. Het fanfarenkorps «Eendracht maakt Macht" alhier heeft van de Kurzaal-Vereeniging te Vlissingen eene uitnoodiging ontvangen om aanstaanden Zondag eene uitvoering te komen geven in het badhötel aldaar, aan welke uitnoodiging gehoor zal worden gegeven. Met ingang van 1 Sept. zijn de Commissa rissen des Konings ontheven van het voor zitterschap van de besturen der in hunne provincie gelegen gevangenissen, hun krachtens kon. besluit van 4 Nov. 1821 no. 16 opgedragen. Binnen enkele dagen zal de «Zuiderzee - vereeniging" eene circulaire rondzenden, waarin wordt opgewekt tot het toetreden tot het lidmaat schap der Vereeniging tegen eene contributie van 5 's jaars. Hoofddoel der Vereeniging is, zooals het in deze circulaire wordt omschreven, het onderzoek naar een betere beveiliging van Nederland tegen zeegevaar door opheffing der vrije gemeenschap tusschen de Noord en Zuiderzee. Daarnaast staat het scheppen der ge legenheid tot geheele of gedeeltelijke drooglegging. De gelden uit de contributiën verkregen, zullen inde eerste plaats worden aangewend om aan een com missie van deskundigen op te dragen het maken eener nauwkeurige raming der kosten van onderzoek als grondslag voor de aan te vragen subsidiën. Be commissie telt thans 36 leden. Mr. A. P. Th. Eyssell gaf Woensdag gevolg aan het in de jongste Juristen-vergadering genomen besluit, om op 1 September, den dag van het in wer king treden van het nieuwe Strafwetboek, op het graf van wijlen mr. A. E. J. Modderman, in leven Minister van Justitie, en mr. Van Mierlo op dat van mr. J. J. Loke, lid van de Staatscommissie tot herziening van het Strafwetboek, als een blijk van hulde bloem kransen neder te leggen. Namens de Nederlandsche rechtsgeleerden werd deze eenvoudige hulde aan de plek op het kerkhof «Eik en Duinen" te 's-Hage en op dat te Breda, waar de stoffelijke overblijfselen van beide beroemde vaderland- sche juristen rusten, gebracht. Uit officiëele bron kan de Amst. Ct. mededeelen, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg- maatschappij niet heeft ingediend een adres aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid, strekkende tot benoeming eener commissie van des kundigen in zake het Centraal-Station te Amsterdam. De maatschappij heeft alleen bij geheimen brief den minister verzocht, om het publiek aangaande den toe stand van het Centraal-Station gerust te stellen, en Z. E. het denkbeeld aan de hand gedaar. om dit te doen geschieden door middel van een onderzoek door deskundigen, die tot hiertoe in geenerlei betrekking gestaan hebben tot plan of uitvoering der werken. De onthulling van het standbeeld van Hugo De Groot moet thans bepaald zijn op 25 Septem ber a. s. Als middel tot voorkoming van het stempe len van bankbiljetten wordt door H. in het Hbl. aanbevolen, om het voorbeeld van de Nationale Bank van België te volgen. Wanneer daar door iemand een biljet, voorzien van een stempel, wordt aangeboden, worden naam en woonplaats van den persoon opge schreven, het biljet wordt ter onderzoek teruggezonden en eerst na eenige dagen het bedrag uitbetaald. In België is het dan ook een zeldzaamheid, dat op een bankbiljet een stempel is afgedrukt. Woensdag is op de groote koopmansbeurs te Amsterdam voor de eerste maal arbeidsbeurs gehouden. In den loop van den morgen hebben zich 140 personen om werk aangemeld, verdeeld over aller hande vakken; ongeveer 50, die kwamen toen het uur van eenen reeds verstreken was, moesten afge wezen worden. Aanbod van werk werd op dezen eersten dag niet Door de sociaal-democraten te 's-Hage zijn de heeren Croll en Domela Nieuwenhuis tot candidaten voor den Gemeenteraad gesteld. Een landgenoot, die in diplomatieke kringen verkeert, deelt de volgende profetische woor den van Bismarck mede, die door de jongste gebeurtenissen bijna nu reeds bewaarheid werden. Toen de troon van Bulgarije aan den toenmaligen luitenant von Battenberg werd aangeboden, vroeg deze om raad aan Bismarck, die antwoordde: «Wel, ik zou het maar aannemen, het zal voor u op uw ouden dag altijd eene aardige herinnering zijn, eenmaal Vorst van Bulgarije geweest te zijn." ArnhCt.) Het bericht dat de Synodus contracta de uitspraak van het prov. kerkbestuur van Noord-Holland, in zake de vijf predikanten en circa 70 andere kerkeraadsleden te Amsterdam reeds zou bevestigd hebben, is onjuist. Het kan nog wel eene maand duren, eer de uitspraak geschieden kan. Ierseke. Voor da vacante betrekking van onder wijzer met akte Fransch aan school 2 alhier hebben zich nu 2 sollicitanten aangemeld. De hoofden der openbare lagere scholen te Mid delburg zijn gemachtigd om, zoolang de tegenwoordige hitte duurt, in den namiddag geene school te houden. (M. Ct.) Pensioen ten bedrage van 650 is verleend aan Ugo Remerij, zich schrijvende Hugo Remerij, hoofd eener openb. lag. school te Koewacht. Groede. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Oostburg, op eene jaarwedde van 500, hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. Op de tot heden door de Standaard gepubli ceerde lijsten van de collecte voor de scholen met den bijbel vonden we o. a. vermeld's-Heer Hendriks kinderen met Wissekerke ƒ11; Vlissingen 341,95 's-Gravenpolder (Herv. kerk) 8 Middelburg ƒ381,78 Camperland ƒ136,60; Kolijnsplaat (Herv. kerk) ƒ42,02; Nisse (Herv. kerk) 6,63Kloetinge ƒ67,38. Kunst, Wetenschap en Letteren. Woensdagavond opende de heer A. Van Lier de reeks zijner voorstellingen met sDe Trompetter- majoor." Niemand zal beweren, dat men in dat stuk te doen heeft met fijne tooneelspeelkunst. We zouden geneigd zijn te zeggenhet is een kermisstuk, dat op verschillende oogenblikken geschikt is om een talrijk en in vroolijke stemming verkeerend publiek aangenaam bezig te houden. Toch is het niet geheel van strekking ontbloot. Het geeft aanschouwelijk weer, dat het huwen buiten of boven de sfeer, waarin men verkeerd heeft, eigenlijk niet goed is, maar tevens, dat alles terecht komen kan, wanneer de vrouw eindelijk inziet, dat het hart van een rechtschapen man meer waard is dan de vleierij van wufte aanbidders, al zijn ze ook uit hoogeren stand. De Trompetter-majoor, zoo nu en dan wat ruw, maar overigens een uitmuntend, oprecht en eerlijk hart vertoonend, is de deus ei machina, die als oud vriend van den ex-koekbakker door zijne ferme houding en overredingskracht veel bijdraagt tot behoud van de waardigheid aan de eene, en tot beter inzicht aan de andere zijde. De uitvoering was zooals men dat van dhr. Van Lier gewoon is. Alle rollen waren goed bezet en werden goed vervuld. De opkomst van bet publiek was gering: een gewoon verschijnsel hier bij een eersten kermis avond. De inrichting der tent is zeer doelmatig en wat Woensdagavond vooral een genot was de at mosfeer was er niet benauwend. Gister (Donderdag) avond gaf de heer Van Lier zijn tweede voorstelling. Het tooneelspel »'t- Was maar een loods" van Ruijsch, te zeer bekend dan dat inhoud en strekking hier opzettelijke vermelding vereischen, werd wederom op zeer verdienstelijke wijze gespeeld: de hoofdrollen waren dan ook aan uitstekende krachten toevertrouwd, terwijl het orkest zich mede goed van zijn taak kweet. Jammer, dat ook thans het publiek niet in grooter getale was opgekomen; de vele ledige plaatsen deden wel geen schade aan het spel, maar te ontkennen valt het niet, dat èn aan de directie èn aan het gezelschap een volle tent een aangename gewaarwording verschaft. We verwachten echter, dat het heden en volgende avonden beter bezet zijn zal en we kunnen dan ook gerust tot een druk bezoek aansporen, terwijl de prijzen zoo zijn gesteld, dat geen liefhebber van het tooneel zich daardoor behoeft te laten afschrikken. Hedenavond wordt opgevoerd «Blonde Els", oor spronkelijk tooneelspel uit het Zuid-Hollandsch vis- schersleven, waarin onder meer goede bekenden mej. Jeanne De Groot een hoofdrol vervult. Landbouw en Veeteelt. De telers van ajuin op Noord-Beveland kunnen tevreden zijn. Niet alleen, dat hun land een bevredi gende opbrengst over het algemeen geeft, maar ook de prijs is thans gansch niet onbeduidend. Voor de 50 kilo maakt men 2,25, waarvan de scheepsvracht a 20 ct. per zak moet afgerekend worden. Sedert de laatste jaren heeft men niet zoo gunstig gewerkt als dit jaar. Vandaar dan ook, dat er nu niet zoo veel gemeten lands bezaaid zijn als voorheen. D Rechtszaken. Woensdag werd voor het Gerechtshof te 's-Iler- togenbosch behandeld de zaak van A. A. te Borsele. Mr. J. Van Gigch, advocaat te 's-IIage, verdedigde voor de derde maal beklaagde. De conclusie van het O. M. strekte tot veroordeeling van beklaagde tot 2 jaar celstraf. De uitspraak is bepaald op Woensdag 15 September. Naar gemeld wordt, zal ds. Vlug, van Leider dorp, zich niet alleen voor de rechtbank te verant woorden hebben wegens verstoring van de orde bij eene godsdienstoefening, maar ook wegens bet bezigen van ongepaste uitdrukkingen over de justitie. De brand in het Kurhaus te Scheveningen. Uit nadere bijzonderheden omtrent deze ramp blijkt, dat men den brand Woensdagmiddag ongeveer 3 uren meester was. De stoomspuit en acht slangenwagens bleven nog op het terrein, dat door de schutterij was afgezet. Dat de waterleiding zoo onvoldoende dienst deed, schijnt te moeten worden toegeschreven aan de hooge ligging van het Kurhaus, hooger dan de water toren, zoodat in het hotel weinig of geen drukking bestond. Jammer dat dit eerst nu ontdekt is Toen het gevaar geweken was, leverden de over blijfselen van het Scheveningsche Kurhaus een aller- treurigsten aanblik. Het nieuwe gebouw is totaal uit gebrand, geen enkele binnenmuur is blijven staan. Slechts de buitenmuren vertoonen nog de lijnen, maar hier en daar is het gebouw letterlijk geheel en al een puinhoop. Nog droeviger wordt het schouwspel, als men in de ronde langs het terras en op de grasvlakte achter het gebouw het huisraad, de meubelen en andere voorwerpen ziet opgestapeld, trouw bewaakt door schutters of eigenaars, terwijl de Evangelische kapel eene schuilplaats bood aan vele andere zaken die behouden zijn. Wat er ook gered zij, oneindig meer is verloren. Van de kostbare verzameling instru menten van de leden van Mannstalts kapel is bitter weinig meer overgelukkig had de aanvoerder al de instrumenten en goederen zijner muzikanten te Berlijn doen verzekeren, zoodat zij geen belangrijke financiëele schade zullen lijden. Doch met zeer vele badgasten is het oneindig erger gesteld: er zijn er die alles verloren hebben. Van een Duitsch schrijver, in het Kurhaus ge logeerd, is de geheele inboedel verbrand. Daaronder be hoorde een manuscript waaraan hij reeds ongeveer 4 jaren arbeidde en dat hij ter voltooiing had medegenomen op zijn reis naar Scheveningen. Eene Duitsche familie, die op no. 66 en 67 logeerde en terstond het Hotel Garni" betrok, bood den opperbrandmeester eene aan zienlijke som om 4 koffers te redden uit hare ver trekken, welke een vermogen van 4 ton zouden be vatten. Toch werd nog veel door hulpvaardigen gered, ofschoon er streng toezicht noodig was, dat er niet gestolen werd. Niettegenstaande het onheil in den ochtend plaats had, heeft het toch nog zeer veel moeite gekost de menschen allen te redden. Zoo zag de commissaris van politie, de heer Vernée, die zich letterlijk geen rust gunde, zich verplicht bij zijne wandeling door het brandende gebouw op de derde verdieping bepaald te vechten met een drietal Duitschers, die van geen heen gaan wilden weten. Een was dermate van de wijs, dat hij verlangde eerst de hotel-rekening te voldoen. Met geweld moest de heer Vernée den man naar beneden sleuren, en eerst toen viel de man op de knieën en dankte den commissaris die zijn leven had gered. Vele Duitschers vertrokken met een namiddagtreinanderen namen in naburige hotels en in Den Haag hun intrek. Den geheelen namiddag stroomden de menschen naar het strand om de puinhopen te bekijken. Tegen den avond stegen uit de puinhoopen op verschil lende plekken nog de vlammen uit. Aanhoudend werd de smeulende massa door flinke waterstralen nat ge houden. Den ganschen nacht bleven acht stralen het vuur, waar het zich vertoonde, bespuiten. De minister van justitie vertoonde zich tegen half acht op het terrein. De overige autoriteiten, die den geheelen dag tegenwoordig waren, bleven ook tot laat in den avond. Gedurende de werkzaamheden van de brandweer werd een jager door eene vallende glasruit aan de hand verwond. Ook een spuitgast bekwam een lichte wonde. Een politiedienaar, die bij de blussching medewerkte, werd tot des midddags vermist. Naar men verneemt zijn de gebouwen enz. voor ƒ1,200.000 verzekerd bij de «Union Beige" te Brussel, die dezen post bij verschillende binnen- en buitenlandsche brandwaarborgmaatschappijen herverzekerde. Noch tans is het verlies dat door aandeelhouders, directie, pachter, logés en personeel wordt geleden zeer groot. De geheele schade is minstens op 2 millioen gulden te begrooten. De kas en de boeken van de Maatschappij «Zeebad" zijn door den bureaulist gered. Volgens nader bericht zijn Woensdagnacht bij de ruïnen van het Kurhaus nog eenige brokstukken van muren ingestort, zonder echter eenige schade toe te brengen. Donderdagochtend was de burgemeester, die zich ook Woensdag overal waar het gevaar het drei- gendst was vertoonde, vroegtijdig ter plaatse om den toestand in oogenschouw te nemen. Gistervoormiddag zijn in het politiebureel te Scheve ningen een aantal personen door den rechter-commis saris en den officier van justitie over het ontstaan en het snelle verloop van den brand gehoord, zoodat van zelf zal blijken, wat er waar is van de geruchten, dat in de ontsteltenis van het eerste oogenblik ver keerde maatregelen, o. a. ten aanzien van de gasaf- sluiting, zouden zijn genomen. Het geredde goed wordt door maréchaussees in da

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1