1886. N°. 103. Donderdag 2 September. 73sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COGRANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan A regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 3 SEPTEMBER 1886, des namiddags te 2 uren. Goes, den 1 September 1886. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Aanbieding van de begrooting der ontvangsten en uitgaven van de gemeente voor 1887. GOES, 1 September 1886. De kermis is weer daar, en als naar gewoonte willen wij onzen lezers een klein overzicht leveren van hetgeen zij ons ditmaal te zien en te genieten zal kunnen geven. Begeven wij ons in gedachten naar de Joannes Antonides Van der Goeskade (voormalige Tusschen-tweepoorten) en daar zien we, wat voor zoover ons bekend nog nimmer het geval was, een schouwburgtent, en wel die van den heer Van Lier uit Amsterdam. Is dit voor Goes een nieuwtje, omdat hij hier voor het eerst met die tent verschijnt, de heer Van Lier en zijn Hollandsch tooneelgezelschap zijn oude en goede bekenden, die zeker ook ditmaal niet ingebreke zullen blijven hun ouden roem te hand haven en den liefhebbers van kunstgenot recht aange name avonden te verschaffen. We hopen en vertrouwen dan ook, dat zijne standplaats een gunstigen invloed zal hebben op het bezoek dat hem vanwege het Goesche en overige Bevelandsche publiek zal ten deel vallen. Reeds hedenavond vangt hij zijne tooneelvoorstellingen aau met «De Trompetter-Majoor", een blijspel, dat overal waar het werd vertoond, groot succes behaalde. Zondag avond speelt de heer Van Lier niet in zijne tent, maar zal hij eene voorstelling geven in de nieuwe schouw burgzaal «De Prins van Oranje." Onder de oude kermisbekenden treffen we op de Beestenmarkt ook aan het paardenspel, onder directie van N. Cohen, gescheiden deel van de vroegere firma Blanus Cohen. Ook hem zal het zeker niet aan een druk bezoek ontbreken, want een paardenspel moge uit den aard der zaak niet veel nieuws te zien kun nen geven, wanneer het kermis is speuren de echte kermisvrienden zoo nauw niet en de landbouwers uit onze omstreken hebben te groote verplichting aan het paard dan dat ze bet ook niet gaarne andere verrich tingen zien doen dan het trekken van wagen of ploeg. Ook aan andere vermakelijkheden op de Beestenmarkt ontbreekt het niet: de velocipède-tent van Wolff, het cours-circus van De Jong en de schuitjesmolen van Iversen zijn zoovele gelegenheden waar men groote reizen maken kan zonder veel geld kwijt te raken, maar ookzonder veel te vorderen. Op de Vlasmarkt vinden we als gewoonlijk de oude hekenden Van Bezooijen, Smits en Porton, benevens nog enkele andere gelegenheden waar men den inwendigen mensch versterken kan, wat dezer dagen wel niet zoo'n dringende behoefte is als anders, maar toch altijd voor de liefhebbers nog aangenamer bezigheid is dan het zijn moet voor hen, die de ververschingen bij deze ver zengende hitte moeten gereed maken. Thans rest ons nog de Groote Markt, waar het op bet oogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet druk bezet is. We vonden er, behalve enkele flinke kramen, o. a. dat van de wed. George Muller, het handschoenen- kraam van Laimböek uit Tyrol (de heer Lauwers ont breekt ditmaal), het Nederlandsch Panorama en Cos- morama van J. Damman. In het voorbijgaan merkten wij we meenen dat het daar was een bordje met het opschrifthet Amsterdamsche palingtrekken. We hadden wel gewenscht, dat men deze geschiedenis maar stil had laten rusten. Misschien is het den eigenaar van dit panorama te doen om voor hem dit palingtrekken in geldtrekken te doen verkeeren, maar, hoewel men geneigd is op kermis wat door de vingers te zien, ware wellicht een andere titel voor wat daar te zien is, verkieselijk. Verder vindt men nog in de zoogenaamde middelrij de tent van Gorter, waar een prins en prinses te zien zijn, en daarnaast de schiettent van J. Heesheen, die dit voorheeft dat er geen bloed stroomen zal, want in plaats van op menschen schiet men er op pijpen. Op de Groote Markt worden nog verwacht en zijn wellicht nu reeds in aanbouw de menagerie van Pie- ter Jonkheere, waarin met het warme weder de at mosfeer zeker een aangename afwisseling bieden zal met die daar buiten, en de photographie-inrichting van E. Wolff. Nu, aangezien we in Goes slechts drie zulke iurichtingen bezitten, zal zoo denkt de eige naar zeker vooral met kermis een vierde geen luxe-artikel blijken We helpen het hopen voor alle vier! Dat er zoo enkelen achteraan komen is zeker Diet zoo kwalijk te nemen, wanneer men bedenkt dat hier de kermis een week later dan gewoonlijk invalt. Natuurlijk willen sommigen ook andere kermissen bezoeken en slaan die alzoo twee vliegen en die zijn er tegenwoordig nogal wat in éen klap. Maar bij al wat van buiten komt, mogen we niet vergeten wat onze galanterie-, manufacturen- en andere winkels schoons en nuttigs te zien geven en dat de winkeliers voor geld altijd gaarne ver- koopen willen. We behoeven geen namen te noemen, iedereen kent ze genoeg. We wenschen allen een goede kermis, en misschien hebben ze nu reeds geen reden tot klagen, want onze ingezetenen hebben dit voor op de van buiten komenden, dat ze al vroeg beginnen kunnen met uitstallen, wat zeker niemand hun ten kwade duiden zal. Eindelijk mogen we niet onvermeld laten de gelegen heden tot uitspanning, die ons geschonken zullen worden in de Sociëteit «Van Ongenuchten Vrij", het Café- Hartman, het «Slot Oostende", «de Prins van Oranje", Café «Harmonie" en dergelijke. We twijfelen er niet aan of de eigenaars, die hun best doen om bezoek te lokken, zullen ook niet ongeneigd zijn om de dorstigen en daaraan zal het wanneer de warmte blijft aanhouden zeker niet ontbreken te laven. Hopen we maar, dat die dorstigen zeiven maat houden kunnen, en ons sparen znllen uitspattingen die de kermis, jammer genoeg, wel eens met zich brengt. Natuurlijk dat de welopgevoeden dezen wenk niet noodig hebben, en voor hen geldt die ook niet. Gepaste vreugde zal ook de ergste vijand der kermis niemand misgunnen, of hij zou wel een echte kniesoor moeten zijn; maar al wat ruw en laag en slecht is kan alleen den onbe schaafde en bandelooze behagen en mag in een wel geordende maatschappij niet geduld worden. Wie dit voorkomen kan, bewijst een dienst ook aan die rustige bezoekers van de kermis, die daar een aangename verpoozing en afwisseling vinden voor een jaar zwoegens en werkens. Moge de Goesche kermis ditmaal een navolging zijn van de Middelburgsche, die immers tot geen ergerlijke tooneelen aanleiding gaf. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot 2en luit. bij het 3de reg. vest.-art. de cadet H. J. Hannink; bij het wapen der inf. de cadet F. L. Lambrecht- s e n, beiden afkomstig van de Kon. mil. academie. Ofschoon in deze gemeente geene openbare feesten ter eere van PrinsesWilhelmina plaats hadden, zoo bleek gisteren door het allerwege uitsteken van vlaggen ook hier de belangstelling in haren verjaardag. Te Kruininge had een kinderfeest plaats. De leer lingen van de dorpsschool en die van Hansweerd, samen 640, vereenigden zich tusschen Kruininge en Hansweerd, en trokken, opgesierd met de noodige oranjelinten en vaandeltjes, naar eene boomrijke weide. Na bet zingen van eenige nationale liederen, waarbij het fanfaren-gezelschap «Eendracht maakt Macht" van Kruininge hen begeleidde, werden de kinderen op chocolade enz. getrakteerd. Daarna had eene prijsuit- deeling plaats voor hen, die minder dan il maal de school hadden verzuimd. Voor ieder kind was ook gelegenheid eenen prijs te trekken uit eene tombola zonder nieten. Des avonds gaf het genoemde gezel schap een concert met illuminatie en vuurwerk. De Raad der gemeente Kapelle heeft in zijne vergadering van den 30 Augustus 1886, de rekening dier gemeente over 1885, voorloopig vastgesteld in ontvang op 15492,84, in uitgaaf 15367,74% en alzoo het goed slot op 125,09%. 's-Gravenhagc. Het vóór 2 jaar gebouwde groote Kurhaus te Seheveningen is hedenochtend 9% uur in brand geraakt en door de vlammen vernield. Tot dusver zijn geen ongelukken bekend. De leluit. D. De Ronde Bresser, leeraar aan den hoofdcursus te Kampen, is aangewezen om deel te nemen aan de in Sept. a. s. te houden ma noeuvres der 2e divisie infanterie. Tolen. De onlangs door Z. M. benoemde Ridder van de Eikenkroon den heer M. C. Van Elsacker alhier ontvangt nog steeds blijken van belangstelling uit alle deelen van het Rijk, zelfs van de aanzienlijkste personen uit ons vaderland. Dinsdagavond werd hem door het alhier bestaande ftinfarengezelschap «Con cordia" eene serenade gebracht. De verjaardag van onze jeugdige Kroonprinses werd te Tolen gevierd door het uitsteken van vlaggen zoowel van particuliere als van al de openbare gebouwen en het geven van eene uitvoering door het fanfaren-gezel schap «Concordia" op de Groote Markt en op de Kade. Mr. De Kanter heeft als ambtenaar van den B. S. te Brielle ontslag gevraagd (en gekregen), om dat na 1 Sept., bij de invoering van het nieuwe Strafwetboek, de ambtenaar van den B. S. met f 100 boete bedreigd wordt voor zaken, die hij niet kan controleeren, als zijnde uitsluitend secretariewerk. Naar men met zekerheid verneemt zal de plech tige onthulling van het standbeeld van Hugo De Groot niet plaats hebben op den 17 Sept. a. s. H.H M.M. de Koning en de Koningin zijn tot hun diep leedwezen verhinderd aan de uitnoodiging gehoor te geven om de plechtigheid met hunne Hooge tegen woordigheid te vereeren. (Avondpost Maandag werd te 's-Hage de jaarlijksche verga dering van den anti-dienstvervangingsbond gehouden. Het ledental bedraagt thans 10,241. Inzake de indiening van een adres aan de Tweede Kamer, om in de grondwet den persoonlijken ver plichten dienst te bepalen, wordt nog op meerdere adhaesie gewacht. Het Huisgezin deelt mede, dat te Groningen de verkoop van het «Prinsesselied", uit de Katholieke Illustratie overgedrukt, is verboden, op grond, dat de naam van den drukker er niet op vermeld staat. Nu is het waar, dat niet volledig voldaan was aan den eisch der wet, die vordert dat een gedrukt en ver spreid stuk den naam en woonplaats van drukker of schrijver moet dragen, en hier was wel de naam des schrijvers, J. R. Van der Lans, er op vermeld, maar diens woonplaats nietstrikt genomen is de Groninger politie dus in haar recht maar dit neemt niet weg, dat wij het volkomen eens zijn met de Redactie van Het Huisgezin, die een bittere klacht slaakt over de letterknechterij, welke hier tot onverstandigen ijver heeft aangedreven. (D.) Het Dagblad verneemt, dat de Indische Regee ring een vervolging zal instellen tegen den beer C. H. F. Riesz, als schrijver der in 't eerste halfjaar van 1885 bij G. Kolff en Co. te Batavia verschenen bro chure; «Le bon plaisir in stede van wet en recht". Naar men verneemt bestaat het voornemen, in de maand October een transport mariniers van ongeveer 90 man per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië uit te zenden. Maandag is men aangevangen met de ver zakte kapspanten van de Oostzijde van het Centraal-station te Amsterdam op te vijzelen en waterpas te maken, om over het reeds opgetrokken en halverwege voltooide gedeelte der ijzeren bekapping de verzakking nauwkeurig in haar geheel te kunnen nagaan. Het opvijzelen ging vrij gemakkelijk. Zaterdagavond had de Holiandsche Spoorweg-maat schappij nog geen antwoord van de regeering ontvan gen op haar verzoek om de verzakkingen der viaducten van regeeringswege te doen onderzoeken tot gerust stelling van het reizend publiek. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben de nog in leven zijnde leden der Staatscommissie van 1 8 7 0, die den 13 Mei 1875 aan den Koning het ontwerp aanboden van een Wetboek van Strafrecht, dat aan het thans voltooide werk ten grondslag werd gelegd, het voornemen, zich op den dag der invoering van het nieuwe wetboek, met den voormaligen adjunct secretaris dier commissie, den heer Beelaerts Van Blok land, te vereenigen ten huize vau deu voorzitter dier staatscommissie, den oud-hoogleeraar mr. J. De Wal, thans te Deventer woonachtig. Het doel dezer bijeen komst is de talrijke aan den gemeenschappelijken ar beid gewijde uren te herdenken; een arbeid die voor allen leerrijk was, en die steeds gekenmerkt werd door vriendschappelijken zin, al ontbrak het in den boezem der commissie niet aan verschil van meening. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Men deelt mede, dat in zake het kerkelijk conflict te Amsterdam de beslissing der synodus contracta reeds is gevallen. Het vonnis van het prov. kerkbe stuur van Noord-Holland, waarbij de geschorste kerke- raadsleden (5 predikanten en ongeveer 70 ouderlingen en diakenen) van alle kerkelijke bediening of ambt vervallen zijn verklaard, wegens vergrijp tegen be staande kerkelijke reglementen en verordeningen, is in alle opzichten bekrachtigd. Naar de L. C. verneemt, heeft ds. Vlug tot het houden van een bidstond het kerkgebouw te Leiderdorp in brnikleen gevraagd. De godsdienstoefening in de Herv. kerk te Leider dorp, geleid door ds. L. Ten Bosch, pred. te Oestgeest en lid van het classicaal bestuur, is Zondag weder ongehinderd afgeloopen, zonder dat het gebruikelijke politietoezicht aan de kerk vei sterkt was. Alleen de beide gemeenteveldwachters waren aanwezig. De waarn. burgemeester had als maatregel van voorzorg enkel rijksveldwachters ten raadhuize beschik baar gehouden en van tijd tot tijd vertoonden zich een brigadier en twee wachtmeesters der huzaren, voorzeker om een oogje in het zeil te houden. Er waren ongeveer 230 kerkgangers, op wie het blijkbaar een uitmuntenden indruk maakte dat de gods dienstoefeningen weer zonder bajonetten plaats hebben. Ds. Ten Bosch sprak naar aanleiding van Handelingen 24 vrrs 24. (L. -D.) Het L D. verneemt, dat de stukken betreffende het legaat ad ƒ500 van wijlen den heer Langerak te Baarn, die aan het diaconie-armbestuur der Ned. Herv. gemeente te Leiderdorp waren geadresseerd, op last van het bestuur der posterijen aan het classicaal bestuur te Leiden zijn afgegeven. Tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Wissekerke is benoemd de heer A. Hoste, te Zwijn- drecht. {St.) Rechtszaken. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen de cassatie-voorzieningen van W. K., I. K. en J. V., te Ierseke, met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Middelburg door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld respectievelijk tot 15, 18 en 9 maanden celstraf, ter zake van oesterdiefstal. De adv.-gen. mr. Gregory had vooraf tot verwerping geconcludeerd. Op 15 September zal het gerechtshof te Am sterdam behandelen de zaak tegen Geel, beschuldigd van poging tot moord op den politie-commissaris Stork. Kunst, Wetenschap en Letteren. Van goederhand verneemt de N. R. Ct. dat Multatuli bezig is met het tweede deel zijner Minne brieven, en dat hij zich gereed maakt ook de Wouter geschiedenis in de Ideeën voort te zetten. Bij de Maatschappij «Elsevier" te Rotterdam is ter perse een register op de Ideeën van Multatuli. Landbouw en Veeteelt. Eenige landbouwers en grondeigenaren uit Wal cheren zijn overeengekomen, te trachten een fokhengst aan te koopen voor de verbetering van het inlandsche paardenras. Er heeft zich voor dat doel eene voor- loopige commissie geconstitueerd. Wanneer een vol doend kapitaal bijeen is gebracht, dan zal getracht worden een Normandisch paard aan te koopen. Beursoverzicht. De laatste Augustusdagen bezorgden aan de Euro- peesche fondsenmarkten nog eene groote verrassing. De eenigszins weder in slaap geraakte Oostersche quaestie werd door den coup d'état in Bulgarije, door Rusland zoo handig op touw gezet, opnieuw wakker geschud en veroorzaakte aan de Amsterdamsche markt van den 25en Augustus jl. eene agitatie, zooals dat in de laatste maanden zelden voorkwam. De zich aan deze gebeurtenis parende omstandigheid dat op dien dag te Londen de regeling der ultimo-liquidatie plaats vond, bracht natuurlijk het hare er toe bij om de gemoederen ter beurze in opstand te brengen. Geen wonder aldus dat er dien dag een algemeene depreci atie van Europeesche waarden plaats vond, waarvan de Russische, Oostenrijksche en voornamelijk Turksche waarden de nawerking ondervonden. De weinige aanhang, dien de oproerlingen in Bulgarije mochten verwerven en het krachtige verzet van de voorstanders van Alexanders regeering, brachten in- tusschen spoedig de gewenschte kalmte terug, en ware niet Donderdag het bericht gekomen dat de Engelsche bank het disconto tot 3% pet. had ver hoogd dan had de reageerende strooming die zich dien dag in de Russische fondsen openbaarde, nog grootere vorderingen gemaakt. In de onbehagelijke stemming, die dit bericht te Londen veroorzaakte, bleef ook ons beurspubliek zich van aankoop onthouden, en behield alzoo de beurs van Donderdag hare weife lende houding van den vorigen dag, om echter Vrijdag en Zaterdag d. a. v. plaats te maken voor eene zoo algemeene opgewekte stemming, dat bij het sluiten der week een groot gedeelte van de daling der vorige dagen was ingehaald. Toch blijven de slotkoersen nog belangrijk onder die der vorige week; de 5 pets. ge- priviligeerde Obligatiën Turkije b.v. wijzen 2s(c pet. verlies aan. De hoek der Spaansche en Portugeesche fondsen was somtijds zeer levendig. Ook deze waren op den 25sten niet bestand tegen de algemeene teruggaande beweging, doch ondervonden de volgende dagen dermate steun van Parijsche zijde, dat zij zich spoedig konden herstellen en zelfs willig sluiten. Onze locale markt had voor de Nederlandsche Staatsfondsen een gunstig verloop. Zooais reeds meer malen viel ook nu de keuze van het vrijgekomen kapitaal voor verwisseling op de 3% pet. N. W. S., zoodat voor deze ten slotte pet. winst was aan te teekenen. De Koloniale waarden bleven nog steeds onder den invloed van de sliugeringen, die de Dorrepaalsche schuldsoorten ondergingen. Sedert onze mededeelingen der vorige week is ook op den 24sten jl. het benoo- digde kapitaal ni6t bijeengebracht en de surséance

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1