1886. N°. 101. Zaterdag 28 Augustus. 73ste jaargang. Personeele Belasting PATENTRECHT De Toelatings-examens Tot leden der Gas-commissie GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdaq en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke no miners 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. -GB< éi&MxQm C01RANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene ÏÏïm VEEMARKT TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 11 en den 28 September 1886. Goes, den 7 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Aan den Ontvanger der directe belastingen is op heden uitgereikt het eerste kwartaals-kohier van het dezer gemeente, voor het dienstjaar 1886/1887, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is, zijn verschuldigde binnen -den bepaalaen tijd te voldoen. Goes, den 26 Augustus 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Het kohier no. 2 van de voor deze gemeente over het dienstjaar 1886/87 is op heden ter invordering gesteld in handen van den Ontvanger dier belasting. Goes, den 26 Augustus 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. voor deHOOGERE BURGERSCHOOL VOOR JONGENS zullen dit jaar plaatshebben op Donderdag en Vrijdag den 2 en 3 September en de HER-EXAMENS op Zater dag den 4 September, telkens aanvangende des voor middags te 9 uren. Goes, den 27 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders ran Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, A. A. VAN DELLEN L. S. In de openbare vergadering van den Raad der ge meente Goes in dato 19 Augustus is vastgesteld de volgende VERORDENING tot regeling van de exploitatie der gemeentelijke gasfabriek te Goes. Art. 1. De fabriek levert gas ten behoeve van de gemeente en van particulieren, dienstig tot verlichting, tot verwarming en tot drijfkracht. Art. 2. De kapitalen, benoodigd tot exploitatie, ver betering, uitbreiding en vernieuwing der fabriek, de renten van opgenomen kapitalen, worden door de ge meente voldaan, in wier kas wordt gestort het saldo der exploitatie-rekening. De bestemmiDg van dit saldo wordt door den gemeenteraad aangewezen. Art. 3. De fabriek wordt geheel afgescheiden van de gemeentehuishouding bestuurd en beheerd, onder het oppertoezicht van Burgemeester en Wethouders, door eene commissie die den naam van gascommissie draagt. Art. 4. De commissie bestaat uit drie leden, waarvan éen, en wel een lid uit het college van dagelijksch bestuur, met het voorzitterschap belast is. De leden worden jaarlijks in de maand September voor het volgende dienstjaar benoemd. Zij treden tel kens op den 31 December af, doch zijn herkiesbaar. In tusschentijds ontstaande vacatures wordt zoo spoe dig mogelijk voorzien. Die ter vervulling van zoodanige vacatures verkozen worden, treden toch op den 31 December daaraanvolgende af, doch zijn eveneens her kiesbaar. Art. 5. De commissie voert haar beheer binnen de grenzen eener begrooting, door haar voor ieder dienst jaar (van 1 Januari tot 31 December) in de maand Juli bevorens, aan Burgemeester en Wethouders intedienen, en door dezen, te gelijk met de gemeentebegrooting, met hun advies, bij den gemeenteraad ter behandeling en vaststelling over te brengen. De commissie is voor haar beheer en haar bestuur jegens den gemeenteraad verantwoordelijk. Art. 6. De prijzen van het gas, zoowel voor de straatverlichting als voor het verbruik in gemeente- en particuliere gebouwen, worden evenals de voorwaarden, waarop het gas aan particulieren wordt geleverd, jaar lijks door den gemeenteraad vastgesteld. Art. 7. De commissie vergadert minstens éénmaal 's maands, na oproeping door den voorzitter, die bui tendien, op verzoek van een der andere leden, de commissie binnen drie dagen bijeenroept. Eenmaal 's maands neemt de commissie de boeken en de kas op en doet van hare bevinding aan Burge meester en Wethouders schriftelijk mededeeling. Art. 8. Onder de commissie is een directeur-boek houder werkzaam, die door den gemeenteraad, op aan beveling van Burgemeester en Wethouders na de commissie te hebben gehoord, wordt benoemd. Deze ambtenaar is tegenover de commissie voor zijne hande lingen en voor de naleving zijner instructie verant woordelijk. Art. 9. De bedienden en werklieden aan de fabriek worden benoemd door Burgemeester ken Wethouders op aanbeveling der commissie. Zij staan onder de bevelen van den directeur-boek houder, behoudens het toezicht van de commissie. Art. 10. De bezoldiging van den directeur-boekhou der wordt door den gemeenteraad bepaald; die van de bedienden en werklieden door Burgemeester en Wethouders, na de commissie gehoord te hebben. Art. 11. De instructie van den directeur-boekhouder, alsmede de aard en het bedrag van den door hem te stellen borgtocht woiden, op voordracht van Burge- mester en Wethouders, de commissie gehoord, door den gemeenteraad vastgesteld. Art. 12. De directeur-boekhouder, de bedienden en de werklieden worden geschorst en ontslagen door het college dat hen benoemt of aanstelt. Voorloopige schorsing van den directeur-boekhouder kan door burgemeester en wethouders, op voorstel van de commissie, geschieden. In de tijdelijke waarneming van de betrekking van den geschorsten of ontslagen directeur-boekhouder, of wanneer de betrekking om andere redenen is open gevallen, wordt door de commissie voorzien. Art 13. Het verschuldigde voor geleverd gas wordt door den gemeente-ontvanger geïnd, volgens staten door den directeur-boekhouder in duplo opgemaakt en ge- teekend. Deze laatste bekomt een der staten, door den ge meente-ontvanger (ten bewijze van gelijkluidendheid met het dubbel) geteekend terug. Voor aile verdere in zijne kas gedane stortingen geeft de gemeente-ontvanger quitantie. Art. 14. De gemeente-ontvanger betaalt aan den directeur-boekhouder voor de gasfabriek en hare ex ploitatie gelden op mandaten uit, geslagen door bur gemeester en wethouders, op schriftelijke aanvrage der commissie. Art. 15. Van de door hem voor de gaslabriek en hare exploitatie ontvangen en betaalde gelden houdt de gemeente-ontvanger afzonderlijk boek. Art. 16. De commissie dient jaarlijks vóór 1 April eene rekening en verantwoording over het vorige dienstjaar met de bescheiden bij Burgemees ter en Wet houders in, die deze met hun advies bij den gemeenteraad in behandeling brengen. Ais bijlage tot de rekeniDg wordt door de commissie een verBlag omtrent hare werkzaamheden ingeleverd. Art. 17. Deze verordening wordt voor 31 December 1889 door den gemeenteraad bekrachtigd of herzien. OVERGANGSBEPALING. Art. 18. De gascommissie wordt dadelijk na vast stelling dezer verordening benoemd. Zij dient voor den 1 October 1886 eene begrooting voor 1887 en eene ontwerp-instructie voor den directeur-boekhouder bij Burgemeester en Wethouders in. Zijnde deze verordening aan Gedeputeerde Staten van Zeeland medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 27 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. HU IlilTIWII1 nflTH iM-il m'.wwa dezer gemeente zijn door den Raad in zijne vergade- ring van den 19 Augustus jl. benoemd de heeren J. J. OCHTMAN, wethouder, tevens voorzitter, C. L. M. LAMBRECHTSEN en L. G. KAKEBEEKE. Goes, den 25 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 27 Augustus 1886. Leeuwarden. In de heden gehouden vergadering van de Neder 1. vereeniging van Gemeente ambtenaren waren 25 leden tegenwoordig. De heer Van Weideren baron Rengers is teruggekomen van zijn besluit om als voorzitter aftetreden en blijft. Het aftredend bestuurslid, de heer Ebbinge, werd her kozen, terwijl in de plaats van den heer Bosch Bruist, die niet meer in aanmerking wilde komen, gekozen werd de heer Groskamp, burgem. van Sloten. De rekening werd goedgekeurd in ontvang op ƒ1744,21 en in uitgaaf op ƒ1588,16 (waaronder 973,80 voor het examen). Aan het bestuur werd wijziging der statuten opgedragen, teneinde de vereeniging tot moe der der andere vereenigingen te maken. Xerseke. In de Donderdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad kwam, na eenige mededeelingen, in behandeling eene van Gebr. Peek te Middelburg ontvangen prijsopgave van brandspuiten. De Voorzitter zegt van oordeel te zijn dat de nieuwste brandspuit alhier niet meer aan de vereischten voldoet en de heeren Hannink, Kerpestein en Peek hebben verklaard, dat zij niet meer gerepareerd kan worden. Er werd besloten den aankoop van eene nieuwe spuit te behandelen in de volgende vergadering, tegelijk met de begrooting. De wijziging van de verordening op de brandweer en van die der hondenbelasting, alsmede de schenking van grond ten behoeve van den rijweg naar de Schotte, zijn door Gedep. Staten goedgekeurd. Omtrent een request van den uitgever der Ierseksche en Thoolsche Courant, om plaatsing der publicatiën tegen eene vergoeding van 25 en om plaatsing der advertentiën van het gemeentebestuur, werd besloten requestant een vaste som bij wijze van abonnement aan te bieden voor de publicatiën en advertentiën beide. Verder werd de gemeente-rekening over 1885 aan geboden en eene commissie, bestaande uit de heeren Hartoog, Laban en Van der Burght, benoemd om de rekening na te zien, welke in ontvang bedraagt 30219,21 en in uitgaaf 27132,00%, bedragende het goed slot alzoo 3087,20%. Gedep. Staten hebben de verlaging van het trakte ment van 800 tot 700 voor een onderwijzer met Fransche akte nog niet goedgekeurd. Als zich voor 700 sollicitanten aanmeldden, zou de goedkeuring volgen. Daar zich evenwei nog geen enkel sollicitant opgedaan heeft, stelde de Voorzitter voor het trakte ment weer op 800 te brengen. Hier toe werd besloten. Tot tijdelijk onderwijzer aan school 2 (gedurende de vacature) werd aangesteld de heer J. Moerdijk alhier, tegen eene nader door den raad te bepalen gratificatie. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden Van Oeveren en Sinke werden onderzocht en tot hunne toelating werd besloten. De inschrijving naar de geldleening groot 9000 zal om wellicht nog voordeeliger aanbiedingen te ver krijgen nader in de Midd., Goesche en Iers. en Thool sche Courant worden geadverteerd. De heer Van Stee heeft kennis gegeven, dat hij de zijkanten-weg tegen den hem aangeboden prijs niet wil afstaan. De Voorz. brengt den heer Van Oeveren Sr. bij zijn aftreding als raadslid een woord van dank toe voor de vele diensten door hem aan Ierseke bewezen. De heer Hartoog verzocht nog beter politietoezicht op het beervervoer, hetwelk volgens de verordening tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens moet geschieden, hetwelk de Voorz. hem toezegt en waarna de vergadering wordt gesloten. Mejuffr. C. De Schipper te Ierseke, geboortig van Kortgene, is aangesteld als leerling-vroedvrouw met kostelooze opleiding te Rotterdam. Kruiningen. De gemeenterekening over 1885 is door den gemeenteraad voorloopig vastgesteld in ont vang op 18850,10 in uitgaaf op 18126,27%, en het goed slot op 723,83onder de uitgaven is begrepen voor onderhoud en buitengewone verbetering van wegen en voetpaden ƒ1760, voor het lager on derwijs 7100, voor renten van aangegane geldlee- ningen ƒ1156,50 en voor aflossingen 2055. De heer A. Smit te Vlissingen maakt voor Zeeland deel uit van het algemeen bestuur der Z u i - derzee-vereeniging. In de leening der Dorrepaalsche Bank is voor 556,000 ingeschreven, aangevraagd door 9'22 obli- gatiën en 768 aandeelen. Daar deze bedragen ten eenemale onvoldoende zijn, wordt onder dankzegging aan de inschrijvers bekend gemaakt, dat hunne aan biedingen niet kunnen worden aangenomen. Onder de vraag Mag het f bespreekt het Dag blad de wijze waarop de Dorrepaalsche Bank zou kun nen worden geholpen. Het berekent, dat wanneer voor de aanvulling van het kapitaal 50, ja, al ware het 100 millioen noodig was, en de Staat daarvoor eene rente van 3 of 3 pet. garandeerde, de gelieele waar borg niet de bijpassing in het eerste geval 1 of 1 millioen zou bedragen. Dit eventueel verlies van den Staat zou in uiterst geringe verhouding staan tot de zekere, enorm grootere verliezen, die hij lijden zou, als de suiker-industrie op Java er het leven bij inschoot. Op dien grond beantwoordt dan ook het Dagblad de vraag: «mag het?" met een zeer stellig: «ja, het mag niet alleen, het moet", De N. Rott. Ct. verheugt er zich over, dat van het voorstel om de broederklasse in de orde van den Nederlandschen Leeuw af te schaffen niets gekomen is, nu daarvan zulk een uitnemend gebruik is gemaakt om de broeders Leendert en Jacobus Mens te beloonen. Kennelijk hebben zij hun vaderlandslie vende daad gepleegd enkel gedreven door de zuiverste beweegredenen, en de gedachte zal niet bij hen zijn opgekomen, dat zij, door de oproervlaggen weg te nemen, lof zouden inoogsten, van wien ook. Maar on opgemerkt mocht dat niet blijvenzij moesten het bewijs ontvangen, dat wat zij deden in de hoogste kringen werd gewaardeerd. Goede voorbeelden werken op het volk even krachtig, als het zich gemakkelijk door misleiding laat meeslepen maar zal de invloed van zulke voorbeelden blijvend zijn, dan moet het volk zien, dat zij worden op prijs gesteld. Daarom verdient het alle toejuiching, dat de Regeering, door aan de broeders Mens een onderscheiding toe te ken nen, die in de oogen des volks groote waarde heeft omdat zij van den Koning uitgaat, den indruk door hun daad teweeggebracht heeft versterkt. Aan de beide andere personen, die een politieamb tenaar redden uit de handen van een woedenden volks hoop, had de N. Rolt. Ct. gaarne een betere belooning gegund dan zij ontvangen hebbenzij acht de beloo ning niet géëvenredigd aan het blijk van menschlie- vendheid, door hen gegeven. In de Volksvriendweekblad van Roermond, deelt M. mede, dat, indien zijne inlichtingen juist zijn, de verwachte wijziging der wet van 1855 aan de autoriteiten een bijna onbeperkt recht zal geven, om openbare vergaderingen te verbieden of te doen uiteengaan. In de Eerste Kamerzitting van gisteren zijn aan genomen de nog aanhangige voorstellen, ook die be treffende den suikeraccijns. Tegenover de in den aan vang voorgestelde afschaffing van den suikeraccijns, als het eenige middel tot herstel der Nederlandsche suikermarkt, wees de Minister van Financiën op het verlies van 8 millioen, als gevolg daarvan, voor de schatkist. Dit verlies kon de schatkist niet lijden. Jhr. mr. Elout Van Soeterwoude, zoon van het Eerste-Kamerlid, zal zich binnen eenige weken naar Java begeven, met het doel dat eiland te bereizen en zich door eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van de toestanden aldaar. Hij stelt zich voor ongeveer anderhalf jaar aan dien tocht te besteden en over Amerika in het vaderland terug te komen. (Va d.) De Redactie van Het Vad. is in staat gesteld, iets af te dingen op de eergisteren door den Minister van Koloniën in de Eerste Kamer afgelegde verklaring, dat in zake Tjiomas de administratieve macht niet op de beslissing der rechterlijke macht zou hebben ingegrepen. Zij meldt namelijk, dat eergisteren bij Gouvernements besluit het verblijf in Buitenzorg is ontzegd aan de heeren E. P. C. Sol, administrateur van Tjiomas, schoonzoon van den eigenaar, en A. L. De Sturler, zoon van den eigenaar, belast met het toezicht op de padicultuur. Tegen twee ingezetenen van Meppel, die een paar hunner werklieden, voor zwaren arbeid wegens ouder dom ongeschikt geworden, uit menschlievendheid in het genot van hun weekloon hadden gelaten, werd dezer dagen door de ambtenaren der belastingen eene vervolging ingesteld, omdat zij aan die oude werklieden het verrichten van enkele kleine diensten ten behoeve hunner huishouding hadden opgedragen, zooals het halen van broodjes bij den bakker, het op de post bezorgen van eene briefkaart, enz. Zelfs werd in het proces-verbaal als overtreding opgenomen, dat een der werklieden het zoontje van zijnen meester bij het oplaten van een vlieger was behulpzaam geweest. Daar de bedoelde werklieden niet als huisbedienden voor de belasting waren opgegeven, werden de meesters met boete gestraft. Er was zelfs geen waarschuwing voorafgegaan. De 1 o t e 1 i n g e n, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en na hunne inlijving, tot nadere oproeping, met verlof zijn gezonden, zullen op Vrijdag den lsten October aanstaande in werke- lijken dienst worden gesteld, teneinde te worden ge kleed en geoefend. Melding makende van het plan van Jen heer Eull, om met zijn miniatuur-scheepje «Lohengrin" naar New-York over te stekeD, zegt het Hbl. «Wij zouden niet van de partij willen zijn. Trou wens het scheepje zou er de gelegenheid niet toe geven, want het biedt slechts plaats aan voor éen persoon, die dan, als de reis naar New-York een zestiental dagen duurt, dat wel het geval zal zijn, genoodzaakt is, al dien tijd in eenzelfde houding te blijven zitten. En dat noemt men voor zijn genoegen op reis zijn". Toch is deze waaghalzerij nog verre te verkiezen boven de halsbrekende liefhebberij om Gross-Glockners en andere onherbergzame en onbegaanbare bergen in de ijs-streek te beklauteren. De heer Eull waagt er ten minste alleen zijn eigen leven aan hij moet zelf weten, hoeveel dat waard is; maar hij offert althans niet het leven van gidsen aan zijn genoegen op. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. In de brochure van ds. II. Wildeboer Jzn. over «Het kerkelijk conflict te Leiderdorp" wordt mede gedeeld, dat van 11 April af de heer Vlug er alles op aan scheen te leggen, om tot verbreking van het kerkverband over te gaan, en zelfs voorstelde om de fondsen aan de kerk te Leiderdorp toebehoorende, los te maken van het Grootboek en die gelden op eene andere wijze te beleggeneen maatregel, welke evenwel de goedkeuring van de kerkvoogden niet kon verwerven. Verder deelt de heer Wildeboer omtrent het ge beurde bij zijn optreden in de kerk te Leiderdorp, behalve de reeds bekende feiten, nog mede dat eene tierende menigte het kerkgebouw binnenvloog, in

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1