ONTVANGEN D. HILDEEETISSE. wmmÊÊm Advertentien. AFSLUITING van den TEEKEN- BURGSCHEN WEG in KAPELLE. Regenmantels, Promenades, Tricot-Jacquetten, Plooisels, Avonddoeken, Dames en Heeren witte Ondergoederen. WÊÈÊÊmmm te naderen en eveneens van de vlag te ontdoen. De roode werd in de gracht geworpen, de zwarte vlag werd aan flarden gescheurd, die Leendert in »de straat" in een put smeet, »waar ze nog ligt." In weerwil van de bedreigingen van het volk, dat blijkbaar te zeer onder den indruk van het gebeurde verkeerde om de daad bij het woord te voegen, bleven zij tot de eerste schoten vielen. Zoo ongeveer, maar met wat meer woorden en in zijn eigenaardige spreekwijze, vertelt Leendert zijn wedervaren, terwijl zijne vrouw, die naar het uiterlijk heel wat meer »mans" is, het verhaal aanhoort als de natuurlijkste zaak der wereld. Bij al zijne bescheidenheid geraakt Leendert wel eens in vuur; dat is, als de verontwaardiging over andere vlaggen in de straten dan de vaderlandsche weer boven komt, of als hij van zijn zijn vader spreekt, wiens nagedachtenis hij een onbegrensden eerbied toedraagt. Het is een eigenaardig genot, dien eenvoudigen werk- zamen man, onder wiens boezeroen een warm hart klopt, bij zijne benoeming te hooren zeggen; vdkt had vader nog eens moeten beleven!" Zondag sprong te Amsterdam een verwonde in eene vechtpartij, die per raderbaar naar het Binnen gasthuis werd vervoerd, onderweg uit zijne gemakke lijke ligplaats en zette het op een loopen. De oude man, die bij den te Strijp plaats gehad hebbenden brand zoo deerlijk verwond is geraakt, is overleden. Zondag deed een heer in Den Haag de trap af gaande om zich naar de kerk te begeven, een val, welke onmiddelijk zijn dood tengevolge had. In Den Haag is de muilkorvenwet toegepast. Als overtreders dezer wet zijn alleen Zaterdag in die gemeente een 100-tal honden opgevangen en voorloo- pig naar het asyl gebracht. Een koddig voorval had bij het opbrengen van een dier honden plaats. Met veel moeite gelukte het een agent van politie een vrij weerspannigen viervoeter te bemachtigen. Hij deed het beest een touwtje om den hals om het zoo verder te leiden. Onverwacht kwam daar een echte straatjongen aangeloopen met een scherp mesje in de hand. De deugniet sneed het touw door en hond en jongen zetten het op een loopen. Blijkbaar kenden zij elkander heel goed. De politie-agent stond eerst gek op te kijken maar wijselijk liet hij hond en jongen loopen om de hilariteit niet nog meer op te wekken. De bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam, die Maandagavond gesloten werd, is tijdens haren geheelen duur door niet minder dan 90,828 personen bezocht. Te Arnhem vertoonde eergisteren voor eene menigte toeschouwers een hardlooper zijne kunsten. Een soldaat ging de weddingschap aan, dat hij tegenover den hardlooper overwinnaar zoude blijven. De wedstrijd ving aan, maar een patrouille arresteerde den militair. Wat bleek nu echter? Dat de soldaat geen soldaat was. Ter wille van de reclame had een handlanger van den hardlooper een soldatenpak aangetrokken. Intusschen was het gevolg, dat de kijkers de pa trouille met haren arrestant volgden, zoodat de hard looper alleen bleef staan, en bijgevolg geen cent ontving. Omtrent het verongelukken van de stoomboot vYega", die op de Wolga verbrandde, (zie ons vorig no.) worden de volgende bijzonderheden medegedeeld De »Vega" was met een groot aantal passagiers van Astrakan vertrokken en voer de rivier stroomop waarts; toen Donderdag, bij het vallen van den avond, de lampen aangestoken waren, bemerkte een hofmee ster, dat in de eerste kajuit een hanglamp omverge- vallen wasj die een gedeelte van de kajuit in brand had gezet. Alle pogingen, door den hofmeester en een matroos aangewend om eerst met water en later met tapijten het vuur te dooven, bleven vruchteloos, waarop beiden brand" gingen roepen en daardoor onder de passagiers een onbeschrijflijke paniek teweegbrachten. Verscheidenen van hen sprongen over boord, terwijl de kapitein bevel gaf om het schip nabij het dorp Rownoe aan den kant te laten loopen. Intusschen waren, daar het voordek reeds vlam gevat had en de wind tegen was, steeds meer passagiers over boord gesprongen. Eindelijk werd de oever bereikt, doch de kop van het vaartuig boorde zich alleen in het zand vast, terwijl het achterschip, van waar alleen redding mogelijk was, in diep water bleef liggen. Tot overmaat van ramp had men verzuimd de machine te stoppen, zoodat de raderen het water voortdurend in sterke beweging hielden. Hoewel van den oever af al het mogelijke gedaan werd om hulp te bieden, heeft toch ongetwijfeld het grootste gedeelte der passagiers den dood in het water gevonden. De bekende Belgische arbeidscommissie kwam bij haar enquête te Eecloo tot de wetenschap, dat dit fabriekstadje van 12,000 inwoners 350 kroegen bezit. Jozef Pircher, de verver, zie ons vorig no., die op 's Keizers verjaardag de Oostenrijksche vlag be vestigde aan het kruis der St.-Stefan-kathedraal te Weenen, is daar de held van den dag. Eiken dag staat het Stefans-plein vol menschen die naar de zwart-gele vlag aan de spits turen. Sinds 1864 heeft geen vlag van die spits gewapperd, maar in dat jaar werd de vlag er bevestigd door den werkman, die met behulp van steigers en ladders de spits bereikte. De klimmersbaas is uit Stiermarken afkomstig en 37 jaren oud. Hij ontving van den kroonsprins on middellijk 100 fl. met een schrijven, waarin de prins hem dank zeide voor zijn trouw aan het vorstelijk huis. Eenige heeren brachten 300 fl. bijeen, welke den man werden ter hand gesteld. Zijn stoutmoedig bedrijf werd terstond per telegram uitvoerig aan keizer Frans Jozef medegedeeld. Ter vergadering van de rDuitsche apothekers- vereeniging", te Dusseldorf den 19den dezer gehouden, heeft de heer Bellingrodt eene zeer belangrijke mede- deeling gedaan over het winnen van kwikzilver te Oberhausen. Ment wint daar thans ongeveer 5000 Kg. van dat metaal, dat vroeger met de andere afval stoffen uit het zinkerts aldaar totaal verloren ging. Ook wordt sinds eenigen tijd op de zinkwerken van W. Grillo, in Hamborn, gecomprimeerd vloeibaar zwaveligzuur gewonnen, alsmede zwavel in substantie. Die stoffen gingen vroeger ook verloren en waren (in den rook der fabriek) de geheele omgeving tot grooten hinder. Een zeldzame olifant is dezer dagen te Ham burg aangebracht. Het beest is 30 duim hoog, en geheel behaard. Het vertoont wegens dat haar, den bijzonder, n stand van oogen en ooren, het lage voor hoofd en de vorming van het achterlijf een groote over eenkomst met den voorwereldlijken mammouth. Een troep van vijftig Zigeuners is Zaterdag morgen van Antwerpen uit door de Belgische politie over de grenzen naar Nederland gebracht. Men hoede zich voor deze onwelkome gasten -- De cholera blijft zich, zoowel in Noord- als in Zuid-Italië, uitbreiden. Het aantal ziektegevallen be droeg van 15 Juni tot 15 Augustus in Italië ruim 10,000, waarvan 4000 doodelijk eindigden. In de eerste berichtsweek der maand Augustus wer den 3843 lijders aangetast, en stierven in Italië 1330 personen aan cholera. Het meest geteisterd worden Barletta en de provin ciën Padua, Vicenza en Verona. Laatste en telegraphische berichten. Middelburg. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is de rekening dezer gemeente over 1885 vastgesteld in ontvang op 318,584,56, in uit gaaf op 303,611,94, en alzoo met een goed slot van 14972,62. Voorts is overgelegd de gemeente- begrooting voor 1887, in ontvang en uitgaaf bedragende 326,275,99. Vlissingen. Heden (Woensdag) morgen tegen twaalf uren arriveerde van Ostende in de buitenhaven alhier, de als stoomjacht ingerichte voormalige Ostendesche mailboot Ville d'Anvers", aan boord waarvan zich bevonden de Kroonprins van België en de graaf van Vlaanderen (broeder van Koning Leopold). Na te zijn aan wal gestapt, ondernamen de voorname bezoekers met een drietal tot dat doel gereedstaande landauers, onder geleide van den heer Van Schooten, chef en den heer Bley, ontvanger van het Belgische loodswezen alhier, een rijtoer naar Middelburg en Domburg, van waar zij hedenavond tegen zes uren worden terugverwacht om weder naar Ostende te vertrekken. Middelburg. De twee zoons van den graaf van Vlaanderen, Boudewijn en Albert, bezochten heden met gevolg deze stad, dejeuneerden in het hotel Doelen, bezichtigden de oudheidskamer op het stadhuis en reden daarna in twee rijtuigen over Koudekerks naar Vlissingen. 's-Gravenliage. 'EERSTE KAMER. In antwoord op de interpellatie van den heer Elout over Indië, zeide de Minister van Koloniën dat verandering in de tegenwoordige Atjehpolitiek onverantwoordelijk zou zijn. Maatregelen tot tegemoetkoming iu den hache- lijken toestand der suikerindustrie zijn weldra te wachten. Hij zal de stukken betrekkelijk het onder zoek in zake de Tjomas-ongeregeldheden overleggen. Het zendelingswerk in Indië wil de regeering niet bemoeielijken. Verschillende ontwerpen zijn aangeno men. Morgen de suikeraccijns. 's-Gravenliage. Benoemd tot substituut-officier van justitie te Zieriksee, mr. Van Buttingha Wichers, ambtenaar O. M. bij de kantongerechten te Leiden en Alfen. Weenen. De Bulgaren-vorst is twee dagen in een klooster gevangen gehou den vóór zijn inscheping. Een Engelsch schip volgt steeds het vaartuig om bij landing den vorst optenemen. Volgens gerucht kwam het schip te Reni aan, en vroeg de commandant bevelen van het bestuur te Sofia. Het antwoord luidde: „Vorst terugbrengen". Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur In uw veelgelezen blad is reeds een en andermaal melding gemaakt van het wapen dezer gemeente. Het laatst in het nummer van 19 dezer. De daarin voor komende zinsnede, waarin de heer J. C. Van der Muelen zijn onbekendheid uitspreekt aan welke familien of plaatsen de twee wapens in het «benedendeel" ont leend zijn, gaf mij aanleiding het archief eens te door snuffelen, ten einde daaromtrent 't een of ander op te sporen. Wellicht zijn er onder de lezers uwer courant die er belang in stellen iets naders dienaangaande te ver nemen, waarom ik de vrijheid neem U eenige plaats ruimte te verzoeken. Door min of meer onjuiste voorstelling in de vorige berichten, komt het mij niet ondoelmatig voor het nieuwe wapen, waarop onlangs de koninklijke sanctie verkregen werd, nog eens te omschrijven. 't Is eene combinatie van de wapens der vroegere gemeenten Rilland zijnde een veld van sabel, met een linker- schuinbalk (barre) van zilver; Fort Bath en Batheen veld van goud met een balk van sabel, waarop eene badkuip vol water daar onder een boom met twee tortelduifjesen Maireeen veld van lazuur, beladen met zes St.- Jacobsschelpen van zilver. 't Geheel is omgeven van het randschrift «Gemeente bestuur van Rilland-Bath". Toen naar aanleiding van het Souverein besluit van 24 December 1814 (Bijv. Stbl. I, 144), waarbij be paald werd dat door den hoogen raad van adel alle steden, dorpen enz., die voorheen of tot toen het ge bruik van een wapen gehad hadden, of er een ver langden, zouden worden opgeroepen om eene afteeke- ning van dat wapen aan genoemden raad intezenden, teneinde daarop de vorstelijke confirmatie en de noo- dige registratie te erlangen, welke oproeping geschiedde den 5 Januari 1815 (Bijv. Stbl. II, 2371), zonden de gemeentebesturen van Rilland en Maire eene afteeke- ning der wapens ontleend aan de ambachtsheeren dier voormalige heerlijkheden en werden tot het voeren daarvan bevestigd bij besluit van 31 Juli 1817. Het gemeentebestuur van Fort Bath en Bath echter, dat ingevolge resolutie van HH. Gecommitteerde Raden van Zeeland in dato 24 Februari 1791, tot dien tijd gebruik had moeten maken van het wapen van het fort Lillo, zijnde een door midden gedeeld schild, in het bovenste deel een liggende leeuw op de Zeeuwsche stroomen en in het onderste een lindeboom staande op eene weide, waaronder twee tortelduiven loopen, verzocht bij besluit van 7 Maart 1815 een wapen, waarin behalve bovengemelde figuren eene zinspeling op den naam der plaats (een badkuip), benevens het rijkswapen voorkwam. Nadat de toenmalige gouverneur van Zeeland naar de redenen geïnformeerd had, welke aan voormeld gemeentebestuur aanleiding hebben gegeven, om niet te blijven bij het aloud bekend wapen van Bath, zooals dat in de Zeeuwsche Chronyk van Smallegange te vinden was, en de toenmalige Schout die redenen had medegedeeld, ontving de gemeente Fort Bath en Bath het wapen, zooals dat thans in het beneden-rechter- deel van het nieuwe wapen is aangegeven. Hoogachtend Uw dw., Rilland-Bath, H. J. AUGUSTIJN, 24 Augustus 1886. Secretaris. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 25 Augustus 1886. Uuk. 's morgens 8 's midd. 12% 's avonds 5 9 5 cfl 759.5 759.5 760 Wind richting. NW. Toestand van de lucht. Betrokken. gs -O ld i a?» g i lf« «A'S. 19.2 20 19 0.6 Waarneming van hedenochtend 8 uur Een depressie, waarvan het centrum buiten 't gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagstbekende barometerstand ongeveer 755 mM. is, bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was; Gisteravond acht uurMaastricht 0.5 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend achtuur: Maastricht 0.5 m.M. boven V issingen. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een760.2 m.M. Verwachting: Zwakke wind, goed weêr. 322e Staatsloterij, 3e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 24 Augustus 2e lijst. No. 4767 ƒ1500. Nos. 15023 en 15803, elk ƒ1000. No. 9119 ƒ400. Nos. 7598, 13205 en 19247, elk 200. Nos. 400, 673, 5740, 8293, 9995, 15814, 16220 en 17840, elk 100. Trekking van Woensdag 25 Augustus. 3e lijst. No. 12596 25000. No. 652 5000. No. 19703 2000. No. 2416 1000. No. 20347 400. Nos. 2762 en 17666 elk 200. Nos. 6455, 6992, 9074, 10771 en 19719 elk 100. Burgerlijke Stand Goes van 2325 Augustus 1886. Geboren den 24, Frans, z. v. Jan Bastiaan Voois en Christina Johanna Van der Voordeden 25, Jo hannes, d. v. Jan Geluk en Francina Goedhart. Overleden den 19, te Nisse, Anna Elizabeth Zonnevylle, ongeh. 35 j. Verkoopinyen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 27 Aug. Ierseke, woonhuis en erf, Pilaar. 1 Sept. Goe9, vendutie, De Vos. 1 h Kruiningen, verp. landerijen, Prins. 1 h 's Gravenpolder, boerenin&pan, Pilaar. 2 f Kapelle, afbraak Gallis Merens. 17 f Wemeldinge, gemeente-herberg, Gallis Merens. 21 Goes, woon- en winkelhuis enz., Mulock Houwer. Marktberichten. GOES, 24 Augustus 1886. Door de drukke veldwerkzaamheden was de markt slecht bezocht en de aanvoer van alle artikelen on beduidend. Bij levendige vraag waren alleen Gerst en Rogge iets liooger in prijs. Oude TARWE per hectoliter 7,20 a 7,60 Nieuwe TARWE 6,— 3,80 3,80 3,25 5,50 4,10 4,— 3,75 a 7,40 1,30 3,20 7,75 1,35 3,40 Oude en Jarige ROGGE Nieuwe WINTERGERST ZOMERGERST HAVER BLAUWE ERWTEN BRUINE BOONEN PAARDENBOONEN KOOLZAAD BOTER per K. G. (Ned.<ffi.) EIEREN per 100 stuks ROTTERDAM, 23 Augustus 1886. Tarwe. De aanvoer van witte Inlandsche, ofschoon maar middelmatig, was ruim voldoende voor do be hoefte, die langzaam van de hand ging tot ongeveer vorige prijzen, zonder daartoe geheel te kunnen op ruimen. Zeeuwsche, de beste f7,30 a f7,70, soms nog daarboven, goede en mindere f6,70 a f7,20. Van het nieuwe gewas werden eenige partijtjes getoond, vrij voldoende van stuk en kleur, doch meest niet droog, die naar qualiteit verkocht zijn van f 6,50 a f 7,50, op de wicht werd verkocht: Jarige van f9 tot f9,40 en nieuwe a f8,75 per 100 kilo. Rogge. Jarige inlandsche van f 5,30 a f 5,80. Nieuwe meer aangebracht, doch over 't algemeen van wakke qualiteit, die van f4,50 a f 5,70 langzaam nemers vond, soms werd voor uitgezochte partijtjes en ook voor de zaai daarboven besteed. Gerst. Jarige winter en zomer van f3,80 a f4,50. Nieuwe Zeeuwsche winter onveranderd van t 3,50 a f 4,25, dito zomer van 13,50 a f 4,10 weinig gevraagd en slechts gedeeltelijk verkocht. Haver alsvoren wel te plaatsen. De beste f 3,90, f4,20, mindere f3,30, f3,80. Paardenboonen ondervonden tot vorige prijzen weinig vraag, de beste f 6,30 a f 6,50, mindere t 6 a f 6,25. Duivenboonen niet aangeboden. Bruine en W itte Boonen werden in afwach ting van 't nieuwe gewas niet meer genoteerd. Voor nieuwe Blauwe Erwten, die vrij goed toegevoerd waren, was tot vorige prijzen levendige vraag. De beste f 8,76 a f9, mindere f8 a f8,70. Jarige niet-kokende f7 a t'7,25. Van Koolzaad was minder ter markt dan de vorige week, waarvoor genegen koopers waren tot on veranderde prijzen, van f7,70 tot f7,90 en bij uitzon dering f 8. Hennepzaad te noteeren van f 6,50 a f 8. Kanariezaad alsvoren. Het beste f 10, f 10,50, minder f9, f9,75. Meelbericht. De markt kenmerkte zich de vo rige week door een levendigen handel en werden er door de steeds hoogere buitenlandsche noteeringen be langrijke partijen tot verhoogde prijzen afgedaan. Heden werd Meel hooger gehouden, met beperkte aanbiedingen. Zeeuwsche eieren f 3,30 a f 3,40 de 100 stuks. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden ongeveer 1000 heet., prijs f 1,40 per 50 kilo. Meekrap onveranderd. ROTTERDAM, 24 Augustus 1886. Op de heden gehouden Veemarkt waren aan gevoerd: 266 vette runderen, 1019 magere dito, 170 vette en graskalveren106 biggen. De prijzen waren als volgt: vette Runderen lequal. 75 c., 2e qual. 68 c., 3e qual. 60 a 62 c., kalv. Ie qual. 80 c., 2e qual. 70 c., schapen le qual. 70 c, 2e qual. 55 c., alles per kilo; varkens le qual. 23 c, 2e qual. 21 c., 3e qual. 20 c., licht soort 19 c., per 1/t kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qnal. f48, 2e qual. f44, 3e qual. f40, per 1/2kilo 50 a 75 c. Aardappelen. Westlandsche zand f2 a f2,20, dito klei f 1,10 a f 1,40, Zeeuwsche blauwe f 1,30 a f 1,60, alles per heet. Alleen voor jammen eenige vraag, in overige soorten overtreft de aanvoer de vraag. Zondag 29 Augustus 1886 hopen onze geliefde ouders J. F. VAN ESPEN en J. VAN ZWEEDEN hun 25jarig Huwelijksfeest te vieren. Namens hunne dankbare kinderen, M. VAN ESPEN. Waarde, Augustus 1886. Den 26sten dezer hoopt de wed. D. VAN DE VREDE, aan den Zanddijk onder Kruiningen, haar 70sten geboortedag te vieren. Hare dankbare kinderen en behuwdkinderen. Uit aller naam, L. JAGT. v P. VAN BOVEN en C. MAAS be tuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun 25jarige echtvereeniging, op den 23 Au gustus 1886, ondervonden. Wemeldinge. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND makend bekend dat het gedeelte van den Teekenburgsclien weg tusschen den H o e k- schen weg (in Schore) en den weg achter Teekenburg op 30 en 31 dezer voor het verkeer met rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. Het verkeer kan plaats hebben over den Rijksweg, den Westelijken Kanaalweg en den Dankerschen weg. Middelburg, 20 Augustus 1886. Gedeputeerde Staten voornoemd, BUTEUX, W'! Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. eene groote sorteering

Goessche Courant | 1886 | | pagina 3