1886. N°. 100. Donderdag 26 Augustus. 73ste jaargang. De onttroning van vorst Alexander. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 25 Augustus 1886. Blijkens het officieel verslag in de Staatscourant hebben in 1885 de inlagen en terugbetalingen in de Rijks-Postspaarbank bedragen aan de kan toren inlagen terugbetaald Goes 13777,57 12260,97 Bath 271,49 7,03 Borsele 1482,50 1788,97 Ellewoudsdijk 405,51 s 457,31 's-Gravenpolder 1978,94 576,19 Hansweerd 5364,51 t 4279,43 's-Heer Arendskerke 571,92 468,85 's-Heerenhoek 3105,12 3065,71 's-Heer Hendrikskind. 628,12 205,85 Heinkenszand 688,74 604,70 Hoedekenskerke s 123,97 s 207,66 Ierseke 5608,38 6242,52% Kapelle 620,95 v 63, Kats 291,24 567,67 Kloetinge 345,25 40,07 Kolijnsplaat 1816,31 189,34 Kortgene 707,98 s 74,32 Krabbendijke v 732,55 561,86 Kruiningen 647,02 815,09 St. Maartensdijk s 2779,90 1317,49 Nieuwdorp 1615,84 1376,87 Nisse 52,20, Oudelande 1208,10 506,07 Ovezand 1365,1098, Rilland 55,50 Scherpenisse 378,55 25,99 Schore r 348,25,77 Stavenisse 914,45 28,84 Tolen 4949,53 4056,50 Waarde 686,— 1188,17 Wemeldinge r 561,28 262,54 Wilhelminadorp 495,65 200, Wissekerke t> 1943,1496,01 Wolfertsdijk 383,40 261,01 Middelburg 19640,85 15942,89% Bij het 3e reg. inf. is o. a. de onderofficier G. P. Janssen van Goes geslaagd bij het examen voor den 2e klasse cursus. Benoemd tot plaatsverv. dijkgraaf van den Jacob- polder J. VanNieuwenhuyzen; tot lid van het bestuur der waterkeering van het Calamiteuze water schap Stavenisse M. Van Luyk; tot dijkgraaf van het waterschap Waarde H. C. P o 1 e y. Nisse. De mazelen beerschen hier in bijna elk huis, waar kinderen zijn. 't Is te wachten, dat bij de her opening der school na de vacantie, op 1 Sept., bijna geene kinderen ter school zullen komen. Gelukkig schijnen de mazelen niet kwaadaardig te zijn. Kolijnsplaat. Woensdagavond 11. had alhier de gewone zomervergadering van het Nutsdepartement Noord-Beveland" plaats. De secretaris-penningmeester deed rekening en verantwoording. Het batig saldo bedraagt 49.01 gulden. De voorzitter de heer J. H. Bybau en de secretaris de heer M. Hooze traden beiden af met verzoek niet meer als zoodanig in aanmerking te komen. Dat beider aftreding een groot verlies voor ons departement is, zal niemand ontkennen, die hen in hunne betrek king tot het departement gedurende de vele jaren, dat zij de ziel van het bestuur vormden, leerde kennen en waardeeren. Als president werd gekozen de heer mr. L. A. Bybau, als secretaris-penningmeester de heer A. T. C. Swenne van Wissekerke. Als lid van het bestuur werd in plaats van den heer F. J. Van Grasstek, naar elders vertrokken, ge kozen de heer J. Vermeulen. Aan het slot van een hoofdartikel »h e t Bond der Katholieke Kiesvereenigingen" schrijft de Grondwet sliet Centraal-Comité zal bij verkiezingen slechts een adviseerende stem uitbrengen. Merken wij aan stonds op, dat uit deze preliminaire bepaling blijkt, hoe ongegrond de vrees van sommige pessimisten was, die meenden dat de verschillende Kiesvereenigingen bij eventueel troetreden er hare zelfstandigheid bij zouden inleggen. Deze blijft onaangetast. Maar Iaat ons ook er onmiddellijk bijvoegen, dat wij stellig ver wachten, dat die kiesvereenigingen aan dat comité, uit haar boezem voortgekomen, het vertrouwen niet zullen weigeren en er zelfs in de meest verrassende en plotselinge omstandigheden niet licht toe zullen over gaan, om in strijd met deszelfs adviezen te handelen. Immers zij zeiven hebben dat Comité gekozen om haar te dienen van advies. En dus zal een Kiesvereeniging niet licht er toe besluiten om een taktiek op eigen hand te volgen of een guerillaatje te voeren, zooals is opgemerkt. Deel uitmakend van zulk een Bond loopt zij ook oneindig minder gevaar door eene of andere districts-grootheid als een hobbelpaard gebruikt te worden, of dupe te worden van de verrassende inmenging van eene of andere krachtige persoonlijkheid". Mr. J. P. S m e e 1 e procureur-generaal te Curafao en verkozen tot lid van de Tweede Kamer, is te 's-Hage aangekomen. Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. zal vermoedelijk de discussie over de grondwetsherziening reeds tusschen het af- deelings-onderzoek en de openbare behandeling der begrootingen kunnen aanvangen, om daarna te worden ten einde gebracht, met dien verstande dat de eerste lezing einde April of begin Mei 1887 kan zijn afge- loopen en de ontbinding der kamers zóo kan geschieden, dat de nieuwe vertegenwoordiging in Juni (het tijdstip der periodieke verkiezingen) kan worden gekozen. Er is, volgens dezen corr., ernstig sprake van een nieuw voorstel der rechterzijde ten aanzien van art. 194, met niet mindere strekking dan de verwijdering der openbare gemengde school als staatsinstelling. Tegenover zulk een vermetelen overdreven eisch zou 't niet onmogelijk zijn, dat de meerderheid zich weiger achtig toonde om als maximum toe te staan wat zij bij de vorige discussies aanbood. Men mag zich dus wel tweemaal bedenken alvorens zoo "boud uit den hoek te komen. Tegenover een matigen eisch zouden de liberalen misschien nog voor de oude concessie te vinden zijn. Men is echter aan de rechterzijde nog druk aan 't overleggen laat ons de resultaten daarvan afwachten. Is een dokter ten plattelande, die tevens apo theek houdt, bevoegd om te weigeren, recepten van andere geneesheeren gereed te maken? Deze inderdaad belangrijke vraag heeft zich te Zand- voort practisch voorgedaan, zoodat officiëele oplossing noodig blijkt. (D.) Op de sterrenwacht te Utrecht is het telegrafisch bericht ontvangen, dat aan de sterrenwacht aan de Kaapstad den 20 dezer de zoogenaamde komeet "Van Winnecke, die weder verwacht werd, ontdekt is geworden. Zij stond dien avond, te 7 u 1 m., 8 m. tijd. Kaapstad, op 197°35'22° R. opklimming en 1°8'17" zuiderdeclinatie, en had de helderheid eener ster van de 10e grootte. De komeet van Winnecke behoort tot eene bepaalde groep, nl. die een omloopstijd van 5 tot 6 jaar hebben, en die naar alle waarschijnlijkheid door den invloed van Jupiter gedwongen geworden zijn, die loopbaan aan te nemen. Zij is zeer onaanzienlijk van grootte, en dus alleen onder gunstige omstandigheden door kijkers waar te nemen. Ook nu is zij moeielijk te vinden, daar zij na zonsondergang in het westen laag bij den horizon staat. Staten-Generaal. In de Dinsdag gehouden zitting der Eerste Kamer deed de Voorzitter mededeeling, dat benoemd zijn door de afdeelingen tot voorzitters de heeren Viruly, Van Akerlaken, Fransen Van de Putte en Van Swinderen, en tot onder-voorzitters de heeren Verheijen, Schimmel- penninck Van der Oije, Van Roijen en Taktot rap porteurs over verschillende wetsontwerpen, waaronder dat omtrent den suikeraccijns, de heeren Tak, Blij- densteijn, Magnee en Van Pallandtover de andere, met inbegrip der rechterlijke wetten, de heeren De Vos van Steen wijk, Thooft, Pijnappel en Sickesz. Alle aanhangige wetsvoordrachten, behalve die be treffende den suikeraccijns, de verstrekkingen bij de marine en een vereveningswetje, zijn aan de orde ge steld tegen heden, na afloop van de interpellatie van den heer Elout. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op een brief, door de kerkvoogden van Leider dorp aan den heer Vlug gezonden, waarin door hen voorgesteld werd, in overleg met hem te treden over het gezamenlijk gebruik van het kerkgebouw, door hem en door de ringpredikanten, heeft ds. Vlug geantwoord, dat hij omtrent deze zaak in geen overleg kan treden, daar hij zich zeiven als de eenige predikant der ge meente Leiderdorp en de ringpredikanten als indrin gers beschouwt. Het classicaal bestuur van Leiden heeft ten aan zien der kerkelijke goederen, toebehoorende aan de gemeente Leiderdorp, en waarvan een kapitaal op het grootboek is ingeschreven, bij deurwaarders exploot doen beteekenen, dat deze gelden niet mogen uitbetaald worden dan op last van genoemd bestuur. De heer A. Verschuur, van Goes, onderwijzer aan de leerschool verbonden aan de rijkskweekschool te Middelburg, slaagde gisteren te Utrecht voor akte Fransch 1. o. Het traktement van den te benoemen onder wijzer te Biervliet bedraagt 450. De tegenwoordige onderwijzers, alsook de gewezene, genieten eene jaar wedde van 600. Z. M. heeft aan H. L. Gerth van Wijk machti ging verleend om, tegelijk met zijn ambt van leeraar ".an de Rijks H. B. S. te Middelburg, dat van onder wijzer in de kennis der natuur aan een openbare lagere school voor meisjes aldaar te bekleeden. Te Arnhem is benoemd tot onderwijzer 3e klasse aan school no. 5 de heer J. F. Jansen te Vlissingen. Mej. M. P. De Koning van Middelburg verkreeg te Utrecht de akte Fransch 1. o. In het Schoolblad leest men het volgende «De heer dr. C. M. Van Deventer heeft zijne be noeming tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs te Goes aangenomen. Zooals men weet, heeft de heer V. D. slechts de bevoegdheid voor eerstgenoemd vak en is hij op een verlaagd tractement van 1600 benoemd onder con ditie, dat hij binnen twee jaar de bevoegdheid voor natuurl. historie verkrijge, wanneer hij het volle trac tement van ƒ1900 zal ontvangen. Dit is voor zoover wij Weten het eerste voorbeeld, dat een doctor in eenige wetenschap een benoeming op zulk eene voorwaarde aanneemt." Het is ons niet recht duidelijk, wat het Schoolblad met de laatste regels van zijn bericht bedoelt. Het onderwijs in beide vakken was hier steeds gecombi neerd en het traktement daarvoor bedraagt 1900. Nu is het hier een vaste regel, dat wanneer een leeraar geen volledige bevoegdheid bezit voor de vakken, waarin hij onderwijs geeft, het traktement ƒ1600 bedraagt. Dit is ook het geval b.v. met den leeraar in het Engelsch en Hoogduitsch. Het maximum wordt echter terstond gegeven, wanneer de titularis de ontbrekende bevoegdheid verkregen heeft, en het komt ons voor, dat hierin niets onbillijks ligt en dat het er ook niets toe doet, of de zaak een «doctor in eenige wetenschap" betreft. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn veroordeeld C. N. 16 j., te Goes, wegens gewelddadigen en feite lijken wederstand jegens twee bedienende beambten, handelende tot uitvoering der wetten, zonder wapenen, tot 6 dagen cel; M. G. 18 j., te Goes, wegens slaan van bedienende beambten onder het waarnemen van hun dienst en wegens mishandeling tot 45 dagen cel en 8 boeteJ. E. 31 j., te Ierseke, wegens mis handeling tot 7 dagen cel. In het begin van September za], naar gemeld wordt, de zaak van Domela Nieuwenhuis voor het hof te 's-Gravenhage dienen. Naar men verneemt, is op het request, waarhij voor mevrouw Bulkley, op grond van ernstigen ziekte toestand, gratie wordt gevraagd, van hoogerhand ge antwoord, dat er gevangenissen met behoorlijke zieken zalen bestaan, waar de patiënt, zoo dit vereischt wordt, steeds onder geneeskundige behandeling kan zijn. Op alle andere ingekomen verzoekschriften om gratie voor mevr. B. moet mede afwijzend zijn beschikt. Naar de Arnh. Ct. verneemt, is echter een tweede verzoek om gratie ten behoeve van mevrouw Bulkley ingekomen, ditmaal voorzien van eene verklaring van den waarnemenden geneesheer in de gevangenis te Dordrecht, dat een langer verblijf aldaar voor haar leven gevaarlijk te achten is. Beursoverzicht. De beurs had in de dagen waarover dit verslag loopt een weifelend en onregelmatig verloop. De gun stige tendenz, die gedurende de voorlaatste weken de richting der Europeesche Staatsfondsen beheersclite, en als een gevolg werd beschouwd van de vriendschap pelijke samenkomst der gekroonde hoofden van Duitsch- land en Oostenrijk, werd niet bevestigd, en maakte in deze rubrieken plaats voor een bij uitstek kalmen handel. Dientengevolge zijn de fluctuatiën in de meeste soorten ook van weinig omvang. Daarentegen was de Koloniale fondsenmarkt opnieuw zeer bewogen en onderscheidden zich de waarden der Dorrepaalsche bank in 't bijzonder door een ongunstig verloop. Sedert onze laatste mededeelingen zijnde uitkomsten op de emis sie der Cultuur-maats. Dorrepaal weinig bevredigend ge bleken, en zelfs het besluit der vergadering van aandeel houders op den I6n Aug. jk, hetwelk zijn goedkeurend zegel aan de ontworpen plannen moest hechten, heeft niet met zich gebracht dat op den 20n Augustus het vereischte cijfer van twee millioen aan inschrijvingen op de 5 pets. prioriteitsleening is bereikt geworden. In afwachting (zoo heet thans het besluit van directie en commissarissen), dat door den rechtskundigen raads man der Maatschappij de noodige stappen tot de aan vrage van surséance worden gedaan, blijft de inschrij ving tot den 26sten geopend. Na het weinige succes, hetwelk de plannen tot nu toe bij het publiek mocht ir.oogsten, valt het haast niet te verwachten, dat deze verlengingstermijn de noodige gelden op reëele wijze met zich zal brengen, doch zeer zeker zal wel geen middel onbeproefd gelaten worden om den toestand der Bank te redden. De gevolgen toch van een ge dwongen uitstel van betaling zijn niet na te gaan; niet alleen de Dorrepaalsche Bank, ook andere Indische instellingen zullen vermoedelijk door dezen maatregel worden getroffen, en dat men daaromtrent niet vol komen gerust is bewees de flauwe stemming, die in de waarden der andere Indische instellingen heerschte; zelfs de Nederlandsche Handelmaatschappij kon de prijzen niet handhaven en viel op Vrijdag jl. tot 108% pet. De buitenlandsche beurzen onthielden zich, evenals de Amsterdamsche, aan de deelneming op het gebied van levendigen handel in de Staatsfondsende om zetten in Hongaarsche, Oostenrijksche, Italiaansche, Egyptische en zelfs in het meerendeel der Russische fondsen bleven tot een minimum beperkt. Portugeezen en Spanjaarden maakten nog het beste figuur en bleven enkele dagen willig door vraag voor uitheemsche rekening, voornamelijk van Parijsche zijde. De ver wachtingen, die men van den nieuwen Spaanschen Minister van financiën koestert, zijn nog al hoog en daaraan zijn vermoedelijk de verbeterde prijzen toe te schrijven. Het schijnt nl. dat hij (senor Puigcervez), evenals zijn voorganger Camacho, over wil gaan tot den verkoop der bosschen en staatsdomeinen, die uit sluitend aan de natie toebehooren. Uit dien verkoop zou alsdan een deel der hooge rentegevende staats schuld kunnen worden gedelgd. Met uitzondering van Columbianen, die eenigszins meer onder de aandacht van het beurspubliek kwamen in verband met de reis van den president der Repu bliek naar Londen om de schuld te regelen bleven ook de Zuid-Amerikaansche fondsen vrij van koers- fluctuatiën. Evenzoo viel weinig meldingswaardigs voor in de Russische Spoorweg-obligatiën. Sommigen als Brest Grajewo's, Charkow-Azow, Jelez-Griasi, Poti-Tiflis en Wiasmas konden Ye a 'A pet. avans behalen, anderen daarentegen als aand. Orel-Vitebsk, Morschansk-Sysran en Kursk-Charkow-Azow sluiten de week op eenigszins verlaagde prijzen. In den toestand van de geldmarkt kwam geene verandering. Da voortduren Je geldovervloed hield den prijs der prolongatie-rente op 2 pet. Anders was dit in New-York, waar een kunstmatige geldschaarste het rentecijfer voor dagelijks opzegbaar kapitaal op 15 pet. dreef. Geen wonder dat deze manoeuvre een scherpe daling in bijna alle Amerikaansche Spoorwegwaarden medebracht en op dit gebied valt dan ook van niet onbelangrijke slingeringen in de koersen melding te maken. Hierbij kwam nog dat een gerucht, dat de gesloten overeenkomst der Trunklijnen ten opzichte der vastgestelde tarieven uit elkaar zou spatten, hare ronde op de beurs deed, welk gerucht mede als oorzaak voor de scherpe daling op Woensdag en Donderdag jl. kan worden beschouwd. Wij maakten reeds de vorige maal melding van de verschillende richtingen, die de beurzen van Londen en New-York ten opzichte der Amerikaansche spoorwegen sedert eenigen tijd aanne men. Op bovengenoemde dagen echter gingen zij hand aan hand en bleek alzoo de baisse-partij te New-York de krachtigste te zijn. Het verbroken evenwicht her stelde zich echter Vrijdag en Zaterdag dermate, dat het slot der week weinig verschil inet dat der vorige week opleverde. Het grootste verschil doet zich nog voor bij de aandeelen Union Pacific Hoofdlijn die 57?f6 openden, midden der week op 54kf6 vielen en eindigden op het cijfer van 55% pet. Ten slotte maken wij nog melding van hel verblijf van den Russischen financie-minister te Berlijn. Vol gens de Derl. Börsen Zeitung moet daaruit worden afgeleid dat de Russische conversieplannen nog niet zijn opgeheven, en met den a. s. herfst daaromtrent nadere berichten kunnen worden tegemoet gezien. Buitenlandsch Overzicht. In dezen tijd van schaarschte aan buitenlandsch nieuws is de geschiedenis in Bulgarije voor de dag bladen bepaald een buitenkansje. Den 29 April 1878 kozen de Bulgaren Alexander van Batten berg tot vorst, die reeds in Juli den eed aflegde en de regeering aanvaardde. De radicalen hadden echter de macht in handen en de vorst, ofschoon tegen zijn zin, moest hun in 1879 de regeering opdragen. Door hun opruiing der Bulgaren in Oost-Rumelië en Macedonië en hun streven om de macht van den vorst te beperken, bedreigden zij ernstig de rust in het vorstendom. Alexander besloot toen krachtig op te treden, ontsloeg zich den 9 Mei 1881 door een staats greep van de heerschappij der radicalen, benoemde een conservatief ministerie en verlangde van een buiten gewone Sobranje volmacht tot wijziging der grondwet,

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1