AFBRAAK Bekendmaking. ADVEKTENT1EN. Haagdijk van af den Schenkeldijfc tot aan den Zaai- en Ëssendijk Openbare Verkooping op Woensdag 25 Augustus 1886, fraaie nieuwe Mahoniehouten en andere Meubilaire Goederen. Een tweed* tocht over de stroomversnellingen der Niagara is Donderdag door den kuiper Graham gedaan. Graham zit, evenals de vorige maal, in een ton, maar bij deze gelegenheid deed hij den overtocht met het hoofd buiten de ton. Een ander man, die de stroomversnellingen met een kurkenbuis overzwemmen wilde, bezweek in die poging. De verdrukking drijft de Joden uit Rumenië, Rusland en andere landen naar Palestina. Omtrent 20,000 Joden zijn er tegenwoordig in Jeruzalem, van welke geen tiende deel werk kan bekomen. Bovendien zijn er verscheiden duizenden in Galilea en elders in Palestina, die in nood verkeeren. Blijkens de onderzoekingen van Sulmann en Berry (Chem. News 1886, 53, 130) is van alle antiseptisch werkende stoffen, die gebezigd worden tot het con- serveeren van voedingsmiddelen, het best benzoëzuur natrium. Het is zonder smaak, werkt 1h sterker dan boorzuur en is volkomen vrij van nadeelige physiolo- gische werkingen, als het in geringe hoeveelheden wordt gebruikt, wat van andere praeparaten, die ove rigens goed zouden zijn, niet gezegd kan worden. Een streng vonnis is in de Vereenigde Staten uitgesproken over de socialisten, die schuldig waren aan het bloedig oproer te Chicago. Zeven van hen zijn ter dood veroordeeld en een tot vijftien jaren ge vangenisstraf. Het telegram voegt er bij, dat de uit spraak door het aanwezig publiek met luide toejui chingen werd begroet. Alle veroordeelden zijn Duitscliers op twee naeen Amerikaan en een Engelschman. De advocaat der beschuldigden heeft verzet tegen het vonnis aangeteekend, maar men verwacht dat dit niet zal baten. Het gerucht dat de autoriteiten het plan hebben, tot de onmiddellijke inhechtenisneming over te gaan van allen, die verder bij de onlusten in Mei betrokken zijn geweest (wier namen tijdens het nu geëindigde proces bekend geworden zijn), heeft reeds het gevolg gehad, dat vele verdachten metterhaast Chicago heb ben verlaten. Zoowel de oevers als de bodem van de Kas pische zee zijn doortrokken van petroleum. Overal vindt men groote petroleumbronnen. De bronnen ont wikkelen gassen, en de bronnen, die op den bodem der zee gelegen zijn, brengen dus daardoor opborre lingen aan de oppervlakte van het water teweeg. Dit borrelen is gewoonlijk zeer hevig. Wanneer men het gas aansteekt, dan ontstaat een groote vlam, die zoo lang brandt tot de wind haar uitbluscht. Het schouw spel, dat deze brandende zee oplevert, moet buitenge woon schoon zijn, en daarom worden 's avonds dikwijls pleiziervaartjes georganiseerd om de zee aan te steken. Een reiziger vertelt in een der Russische bladen het volgendeWij huurden een stoombarkas en staken de zee in. Na lang zoeken werd eindelijk eene plek gevonden waar het gas opborreldehet schip begon te manoeuvreeren om eene gunstige plaats te vinden, zoodat het, wat den wind aanging, aan de bovenzijde van de bron lag. Toen dit geschied was, wierp een der matrozen een pak brandend vlas op de zee en dadelijk braken stroomen van licht het nachtelijk donker. Geen vuurwerk, geen illuminatie, geen gewone brand kunnen vergeleken worden met het prachtige schouwspel, dat zich aan onze oogen voordeed. Een uur lang aanschouwden wij die dansende en door den wind heen en weder gejaagde vuurtongen. Tot slot voeren wij toen door het vuur heen, wat wel eenigs- zins gevaarlijk was, doch goed afliep. Onder het opschrift »de electriciteit in de kinder kamer" komt in de Indische Mercuur het volgende stukje voor Uit Amerika komt een bericht, dat wij, om het vreemde van de zaak, hier beknopt overnemen. De uitvinder van de bovengenoemde toepassing (zijn naam wordt niet genoemd) is uitgegaan van het denkbeeld dat de electriciteit, die in het huiselijk leven reeds zooveel toepassingen geleverd heeft, alslicht, signaal- toestellen (telephoons en electrische schellen), beweeg kracht voor braadspitten, voor schoenpoets-machines, voor naaimachines enz., ook wel dienst zou kunnen doen in de kinderkamer. Het resultaat van die gedachte en van zijn zoeken is geweesteen electrische wieg. De electrische stroom vervult daarbij een dubbele rol, nl. die van het wiegentouw en die van verklikker van plaats ge had hebbende kleine ongelukjes in het bedje. Het eerstgenoemde doel is bereikt door het ophangen van de wieg aan een dubbel jukzij is van onderen voorzien van twee ijzeren ankerplaten, die, wanneer de wieg in rust is, op een betrekkelijk geringen af stand boven de polen van een stel electromagneten geplaatst zijn. Door het sluiten van den electrischen stroom met behulp van een soort commutator of stroomsluiter wordt nu eens het eene en dan weder het andere anker aangetrokken, want door de schom melende beweging, die daardoor ontstaat, wordt de stroom nu eens voor den eenen en dan voor den anderen electromagneet gesloten. Deze toepassing is gewis niet onaardig, want laat men den commutator op gesloten stroom staan, dan brengt een woelzieke baby het slaapverwekkende toestel zelf in werking. Het laatstgenoemde deel van de toepassing berust op de geleiding van den stroom door vochten of door nat beddegoed. In het middenvak van de wieg is een dunne koper draad onder het beddelakentje aangebracht, die ter plaatse waar de kleine ligt verbroken is, zoodat de beide uiteinden van den draad op een afstand van een Engelschen duim van elkander liggen. Die draad komt van een elders geplaatste batterij en gaat naar een electrische schel. De andere pooldraad kan een willekeurige leiding buiten de wieg om naar de schel maken. Zoolang het beddegoed nu droog is heeft er geen geleiding van den electrischen stroom plaats, maar nauwlijks heeft het ongelukje (men zal ons wel begrijpen) plaats gehad, of het dan vochtige beddegoed geleidt den stroom, en de schel waarschuwt het kin dermeisje. Een spotvogel, of wel de faam, vermeldt naar aan leiding daarvan, dat zich in New-York een maat schappij gevestigd heeft onder den naam van Electric Cradles Company (Electrische wieg-maatschappij), welke die geniale uitvinding exploiteert. Vijftig jaar geleden bevond zich onder de koristen van den schouwbug te Bergamo in Boven-Italië een jongmensch, die, om zijn moeder beter te kunnen ondersteunen, tegelijk korist en kleermaker was. Op zekeren dag kwam de zanger Nazari bij hem om een jas te laten aanmeten. Nazari herkende den kleerma ker als één van de koristen en vroeg: »Hebt gij een goede stem «Niet bijzonder, ik breng met moeite de G uit." Laat eens hooren" De korist zong met moeite de G. »Nu de A." »Dat kan ik niet mijnheer". «Zing A, zeg ik je!" De korist bracht de A uit. »Nu de H." Onmogelijk«De H of ik zal »Maak u niet driftig, ik zal het probee- ren." En het gelukte. «Ziet ge wel, dat ge het kunt. En ik zeg je, als ge vlijtig studeeren wilt, zult ge een beroemd zanger worden." Nazari had zich niet vei'gistde arme korist liet bij zijn overlijden een ver mogen van een millioen lire nahet was de beroemde Rubini. Te Belfast zijn negen politie-agenten in hechte nis genomen onder beschuldiging van manslag. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij, tijdens de jongste op roerigheden aldaar, zonder rechtmatige aanleiding op eenen persoon gevuurd en dien doodgeschoten hebben. Eene nieuwe illustratie van het benijdenswaardige standpunt der politie daarginds 1 Steeds tusschen twee vuren in het nauw te zitten, was voor haar nog niet genoeg. Nu komt ook nog eene derde macht haar be stoken de justitie zelve, welke zij trachtte te dienen. (IV. B. Ct.) Hoe de voorwereld het tegenwoordig menschelijk geslacht tot nut dient. Sedert lang waren bekend en werden als meststof gebruikt in verschillende landen van Europa de kopraliethen, d. i. dreksteenen, omdat die stoffen niets anders zijn dan versteende excrementen van voorwereldlijke dieren. Ook worden ze gebruikt, om er fraaie ornamenten voor dames uit te maken. Thans wordt als geneesmiddel veel gebezigd het ichtol, eene scheikundige stof, afkomstig van versteende vis- schen uit een ander tijdperk van de voorwereldlijke schepping. Al waren er tijdens het bestaan ook van deze dieren nog geen menschen op aarde, om er nut van te trekken, toch blijft dat nut vroeger of later blijkbaar niet uit, zij het dan pas na duizenden of tienduizenden van jaren 1 Laatste en telegraphische berichten. Naar luid van een particulier hier ontvangen telegram is Alexander, de vorst van Bulgarije, gevangen genomen. Eene nieuwe regeering onder Zerkow is opge treden. Rusland heeft dus zijn zin. Het schijnt dat te Gastein alles reeds vooraf geregeld was. Van andere zijde seint men De vorst van Bulgarije is onttroond. Die onttroning geschiedde met medewerking der regeering en van het leger. Er is een voorloopig gouvernement opgetreden zonder Zankoff. Nog een ander bericht luidt De beurs is niet zeer gevoelig aangedaan. Granen iets hooger. Vlissingen. De voorgenomen tocht van den Koning naar hier en Middelburg is wegens den mist van hedenmorgen uitgesteld. Burgerlijke Stand Goes van 2123 Augustus 1886. Geboren: den 21, Krijn, z. v. Pieter Koets en Aaltje Van der Gus. Overleden: den 23, Theodorus Johannes, 10 m., z. v. Jacobus Franciscus Van der Leeuw en Isabella Klara De Poorter, 322e Staatsloterij, 3e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Maandag 23 Augustus. No. 2805 1500. Nos. 12599 en 13137 elk 1000. Nos. 3843 en 18894 elk 400. Nos. 2624 en 20026 elk 100. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 23 Augustus 1886. Thermom. stand Celsius a UüK. Barometei stand. Wind richting. Toestand van de lucht. sg n 00 '«!s fit 's morgens 8 's midd. 12% 's avonds 5 760 759 758 Noord Betrokken. Helder. 22 28 25 Waarneming van hedenochtend 8 uur Een depressie, waarvan het centrum buiten 't gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagstbekende barometerstand ongeveer 755 mM. is, bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Van een gebied van hoogen druk valt weinig of niets te bespeuren. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Vlissingen 2.7 m.M. boven Maastr'cht. Hedenochtend achtuur: Groningen 1.7 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een: 't verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een: 760 m.M. Verwachting: Zwakke wind, goed wéér. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Zaterdag zijn ten raadhuize alhier voor den tijd van 7 jaren verpacht de navolgende gemeente-eigendommen, alsde weilanden met getimmerten aan den West- havendijk aan A. Boone voor 500 's jaars, zijnde 225 minder dan vroegerde Westerschans en aan- behoorende gronden aan C. Van Noort voor 100 's jaars, evenals vroeger. Voor het onderhoud der uurwerken van de gemeente was ingeschreven door J. Nagelkerke voor 260, C. F. De Poorter voor 250 en J. A. Stokmans voor 212,50 's jaars. Aan laatstgenoemde gegund, zijnde de aannemingssom dezelfde als over het afloo- pende tijdvak. Kapelle. Zaterdag werden alhier door het gemeente bestuur aanbesteed de onderhoudswerken aan de scholen, het lijk- en ziekenhuis enz. Hiervoor werd ingeschreven door W. Bierens te Biezelinge, voor 345; l.Frank aldaar, voor 290,jen D. Klap te Kapelle, voor 175, aan wien het werk gegund is. De smederij, ten overstaan van den notaris L. A. Paardekooper Overman geveild te Nisse jl. Vrijdag, is gekocht door A. M. De Bruijne te Serooskerke (Walcheren) voor 6310, benevens 12% pet. onkosten. Verslag der Coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, van 9 Mei tot 8 Aug. 1886. Gedurende de afgeloopen drie maanden traden drie nieuwe leden tot de vereeniging toe, terwijl een getal van twee de vereeniging verliet. Het reservefonds bedroeg op 9 Mei 1886 f 4035,76 Op dit hoofd werd sedert ontvangen - 14,60 f 4050,36 Terwijl het reservef. een uitgaaf leed wegens een tekort op een voorschot groot f 23,25 Zoodat het thans bedraagt' f 4027,11 De gezamenlijke aandeelen bedroegen op 9 Meif 10731,13 Sedert werd op dit hoofd ontvangen - 256, f 10987,13 - 225,- Terwijl werd uitgekeerd Zoodat het bedrag der aandeelen thans beluopt f 10762,13 Het bedrag aan spaargelden beliep op 9 Meif 32265,79% In de afgeloopen drie maanden werd ingebracht- 9547,56% f 41813,36 - 3875,98 en uitgehaald Zoodat thans in de spaarbank aan wezig isf 37937,38 Op 9 Mei was er bij particulieren opgenomenf 13300, Sedert werd nog opgenomen. - 4000, f 17300,— Van dit bedrag werd in de afgeloopen drie maanden afbetaald - 7500, Zoodat het bij particulieren opgeno men kapitaal thans bedraagt f 9800,- Bovendien werd door het verdisconteeren van 14 promessen nog f 9825,verkregen. 42 voorschotten werden door de vereeniging ver leend tot een gezamenlijk bedrag van f 35127, Het kleinste dezer voorschotten bedroeg f 32,het grootste f 5000, Op 9 Mei waren aan voorschotten uitstaande f 61382,23 waarbij gevoegd de in deze drie maanden verleende, ad - 35127, maakt te zamen f 96509,23 Trekt men daarvan af de in den zelfden tijd aan de vereeniging terug betaalde voorschotten ten bedrage van - 31504,49 Zoo krijgt men het bedrag der op 8 Aug. nog uitstaande voorschotten met f 65004,74 C. DE WITT HAMER, Kassier. Liefdadigheid. DIAKENEN bij de Ned. Herv. gemeente alhier, het voornemen hebbende hunne gewone driemaandelijksche collecte aan de huizen der ingezetenen te houden op Donderdag den 26 dezerbevelen die collecte in de bekende liefdadigheid hunner stadgenooten dringend aan. Goes, den 23 Augustus 1886. Namens Diakenen voornoemd, H. J. ROSKES, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. 25 Aug. Goes, afbraak en meubil. goederen, 25 Heinkenszand, bouwland, 27 lerseke, woonhuis en erf, 1 Sept. Goes, vendutie, 1 Kruiningen, verp. landerijen, 1 's Gravenpolder, boereninspan, 2 Kapelle, afbraak 21 Goes, woon- en winkelhuis etz., Sept. Wemeldinge, gemeente-herberg, Information. Pelle. De Ronde Bresser. Pilaar. De Vos. Prins. Pilaar. Gallis Merens. Mulock Houwer. Gallis Merens. Marktberichten. ROTTERDAM, 23 Augustus 1886. Granen met redelijken aanvoer in kalme stem ming. Nieuwe Rogge 25 cent lager. Overige on veranderd. Buitenlandsche en Meel vast. Ajuin. Zeeuwsche aangevoerd 1000 heet., prijs f 1,40. Nieuwe TARWEf 6,50 a f 7,25 ROGGE- 4,40 - 5 50 Nieuwe WINTERGERST - 3,50 - 4,25 Nieuwe ZOMERGERST - 3,60 - 4,20 Korte HAVER- 2,75 - 4.— Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 7,70 - 8, PAARDENBOONEN - 6,— - 6,60 DUIVENBOONEN7,— - 7,25 Nieuwe Blauwe ERWTEN - 8,— - 9,— Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 41, BRUINE BOONEN - 7,— - 10 50 WITTE - 7,— - 11,- KANARIEZAAD - 9,— - 10,50 Bevallen van eene DOCHTER H. J. STEENHUISEN—Meihuizen. Buitenpost, 19 Augustus. Den 26sten dezer hoopt de wed. D. VAN DE VREDE, aan den Zanddijk onder Kruiningen, haar 70sten geboortedag te vieren. Hare dankbare kinderen en behuwdkinderen. Uit aller naam, L. JAGT. Heden overleed na een langdurig lijden, zacht en kalm, onze geliefde echt genoot, vader, behuwd- en grootvader de heer KORNELIS SCHIPPER Pz., in den ouderdom van 74 jaar en 10 maanden. Baarland, den 16 Augustus 1886. Uit aller naam, G. SCHIPPER. Algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. Ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen oprechten dank voor de vele blijken van belangstelling en deelneming, tijdens de ziekte en het overlijden van hun zoon, broeder en vriend ondervonden. Goes, 20 Augustus 1886. J. P. BOSHOFF, kinderen en verdere betrekkingen. J De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun vijf-en-twintigjarig huwelijk ondervonden. D. CAPPON, Echtgenoote en kinderen. Heden overleed tot onze diepe droef heid ons jongste zoontje THEODORUS JOHANNES, in den aanvalligen leeftijd van tien maanden. Goes, 23 Augustus 1886. J. F. VAN DER LEEUW. I. K. VAN DER LEEUW geb. De Poorter. Voor de vele bewijzen van deelne ming, ondervonden bij het overlijden van ons geliefd dochtertje, betuigen wij onzen hartelijken dank. I. LUTEIJN Az. N. LUTEIJN— Temperman. De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank aan allen, die medege werkt hebben aan en belangstelling ge toond hebben in zijne benoeming tot ge zworen van het Calamiteuse Waterschap Ellewoudsdijk en den Calamiteusen Borsele- polder. Hopende het belang van heide polders te behartigen, betuig ik ook dank aan het bestuur voor de op 20 dezer bij het af leggen van mijnen eed ondervonden be langstelling en vriendschap. Ellewoudsdijk, den 22 Aug. 1886. JACOBUS SMALLEGANGE. Het Bestuur van den polder 's-Graven- polder maakt bekend dat de weg over den voor het verkeer met rij- en voertuigen AFGESLOTEN is van den 17den Augustas tot den 7den September a. s. 's-GravenpoIder, 16 Augustus 1886. Het Bestuur voornoemd, J. Z AN DEE, Dijkgraaf. J. RISSEEUW, Ontv.-Griffier. des morgens te 10 uren, op het plein bij A. Westdijk, in de Voorstad, van eene groote partij NA AFLOOP DAARVAN in het «Slot Ostende" van een groote partij KIJKDAG Dinsdag 24 Augustus. ZINDELIJKE GOEDEREN kunnen bij gebracht worden, waarvoor men zich ver- voege bij M. B A R T I. S E, die zich tevens met commissiën belast. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 3