m. N°. 99. Dinsdag 24 Augustus. 73ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 23 Augustus 1886. In de heden gehouden vergadering van den polder i De Breede Watering bewesten Ierseke" waarin tegenwoordig waren 37 ingelan den, uitbrengende 67 stemmen, werd de voorgestelde rekening over 1885/86 onveranderd vastgesteld in ontvang op 122786,17 in uitgaaf op s 100424,14 sluitende alzoo met een goed slot van 22362,03 Daarna werden de volgende obligatiën uitgeloot: lo. van de leening van ƒ96000 de nos. 43, 77, 156 en 183, ieder a ƒ500; 2o. van de leening van 200000 de nos. 6, 22, 31, 35. 36, 46, 51, 57, 61, 78, 84, 88, 109, 110, 123, 152, 153, 156, 167, 170, 194 en 195, ieder a ƒ1000; (zijnde hieronder begrepen twintig obliga tiën voor buitengewone aflossing.) 3o. van de leening van ƒ25000 de nos. 18, 32 en 47, ieder a 500 4o. van de leening van ƒ60000 no. 19, a 1000. Door Z. M. is aan mej. A. M. C. Bolland te Goes, op verzoekmet 1 Sept. a. s. een eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen. 's-Gravenpolder. Nadat in deze gemeente in bijna ieder gezin, waar kinderen zijn, de kinkhoest heeft geheerscht, breiden zich nu de mazelen sterk uit, en aangezien er nu ook in het gezin van het hoofd der openbare lagere school zijn die aan mazelen lijden, is de school voorloopig gesloten. Ingevolge het voorstel van het jongste raadslid te 's-Heer Arendskerke, A. Z a n d e eis thans in het gemeentehuis aldaar ter inzage voor de ingezetenen gedeponeerd de gemeenterekening dienstjaar 1885. Genoemd raadslid heeft dit voorstel gedaan, zich beroepende op het besluit van 6 Juli 1855, hetwelk voorschrijft, dat het archief der gemeente en der secretarie binnen de gemeente moet geplaatst worden, ofschoon de secretaris elders woont. Noord-Beveland. Wat zouden we hier in het land van belofte wonen, indien we allen jagers waren 1 Maar nu we meerendeels slechts gewone menschen zijn, die landerijen of tuinen bezitten, waarvan we de voort brengselen liefst voor ons zeiven houden, nu vinden we het meer dan erg, dat een leger van gelepelde viervoeters ons ongevraagd komt helpen om verschil lende gewassen te doen verdwijnen. De overvloed van dat gedierte is hier zoo groot, dat we ons verheugen zouden, indien eenige drijfjachten in den aanstaanden jachttijd ons voor een deel van die plaag kwamen ver lossen. De menigvuldige dijken in dit eiland worden gebruikt om er koeien te hoeden, onder bewaking van een «koeiewachter". Tot de werkzaamheden, hieraan ver bonden, behoort natuurlijk ook de zorg, om de «beesten" geen enkelen dam te laten overstappen, waarvan vele ten tijde van den oogst geopend zijn. Doch al schijnt dit een conditio sine qua non, het gebruik brengt hier mede, dat alle boeren, wier landerijen aan een «gewachten" dijk uitkomen, den koehoeder voor zijn trouwe zorgen als zij trouw geweest zijn een fooitje geven, bekend onder den naam van damgeld. Onder de gemeenten Kolijnsplaat en Kats wordt het damgeld met Kolijnsplaatsche, onder Wissekerke en Kortgene met Kortgeensche kermis uitbetaald. De le luit. D. L. Jonquière, van het 5e regt. inf., thans gedetacheerd bij het kol. werfdepot, zal uit de sterkte van dat korps worden afgevoerd e.n 11 September naar Oost-Indië vertrekken per stoom schip «Noord-Brabant", zijnde hij voor 5 jaren bij het leger aldaar gedetacheerd. De Antwerpsche Précurseur heeft vernomen, dat de Norddeutsche Lloyd nog eene andere a a n - leghaven in Europa voor de schepen der Australische lijn zal nemen. Naar aanleiding van de berichten omtrent den eisch en het vonnis tegen de cadets, die zich in het kamp te Teteringen aan een schildwacht bebben vergrepen, deelt men aan de Nijm. Ct. van goed inge lichte zijde mede, dat deze berichten geheel onjuist zijn. Men brengt tevens in herinnering, dat in militaire strafzaken de eisch niet publiek is, en het vonnis geheim moet blijven tot het door het hoog militair gerechtshof is geapprobeerd. Door de Ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat enz. zijn van nu af de volgende stations der Staatsspoorwegen als hoofdsta tions aangewezen: Harlingen, Leeuwarden, Groningen, Delfzijl, Nieuweschans, Stavoren, Heerenveen, Assen, Meppel, Zwolle, Almeloo, Hengeloo, Enschedé, Deventer, Zutfen, Arnhem, Nijmegen, Venloo, Roermond, Maas tricht, Eindhoven, Bokstel, 's-Hertogenboch, Gelder- malsen, Gorinchem, Utrecht, Tilburg, Breda, Rozendaal, Bergen-op-Zoom, Goes, Middelburg, Vlissingen (stad), i- w.< Dordrecht en Rotterdam (Delftsche Poort). Genoemde stations zijn als hoofdstations te beschouwen voor de spoorlijnen, die van verschillende richtingen aldaar samenkomen, behalve Geldermalsen, dat slechts als hoofdstation is te beschouwen voor de lijn Dordrecht— Eist. De gebroeders Mens, zoons van den vroegeren z. g. «burgemeester van de Willemstraat" te Amster dam, populair geworden door hun manmoedig gedrag ter gelegenheid van de ongeregeldheden op de Linden- gracht, zijn benoemd tot broeders in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Aan die onderscheiding is verbonden eene jaarlijksche toelage van ƒ200, die bij overlijden voor de helft op de weduwe overgaat. (De gebroeders Mens ontvingen, Daar aanleiding van deze benoeming talrijke gelukwenschen, zoowel per soonlijk als schriftelijk. Toen L. Mens Zaterdagochtend op de vischmarkt verscheen, werd de vlag geheschen.) Voorts is als blijk van Zijner Majesteits goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Koninklijk besluit van 22 September 1855 no. 64, toegekend aan de weduwe Buurman, geboren Christina Van der Woude, en aan J. F. Singels, te Amsterdam, wegens de red ding van een inspecteur van politie op 25 Juli 11., die door de oproerige menigte bijna werd verdronken. Eindelijk is aan den korporaal P. Jongert van de Ie comp. 3e bat. 7e reg. inf. wegens zijn man moedig gedrag als commandant eener patrouille, bij de voornoemde ongeregeldheden, benoemd tot sergeant bij zijne tegenwoordige compagniehij wordt daarbij voorloopig als overcompleet gevoegd. Deze onderschei ding móet op drie appèls aan den troep worden voor gelezen. Aan het centraalbureau der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht zal op 14, 16 en 17 September examen voor surnumerair worden gehouden, en wel op de beide eerstgenoemde dagen voor het gedeelte A, en op den laatstgenoemden dag voor gedeelte B. Aan dit examen kunnen echter alleen personen deelnemen, die reeds in dienst der maatschappij zijn. De Dordr. Ct. meldt, dat de tentoonstelling van gastoestellen, voornamelijk voor andere doel einden dan voor verlichting, op touw gezet door de afdeeling Dordrecht van de Vereeniging tot bevorde ring van Fabriek- en Handwerksriijverheid in Nederland, zal plaats hebben in het lokaal van den heer Van der Horst, Groenmarkt te Dordrecht. De opening is bepaald op Dinsdag 21 September a. s. Vele hoogst belangrijke inzendingen zijn toegezegd. Ten einde bij hevige onweders beschadigen van de telephoontoestellen, of verwonding van de personen, die daarvan gebruik maken, te voor komen, laat het Duitsche Telegraaf best uur sedert eeni- gen tijd bij de bezitters van telephoontoestellen eene even eenvoudige als doelmatige inrichting aanbrengen. Buiten den toestel wordt aan den conductor der lei ding een koperdraad aangebracht, die naar eene in de woning aanwezige gasbuis geleid en daaraan vastge maakt werdt. Deze verbinding moet den electrischen stroom van den bliksem naar de gasbuis afleiden en buiten het huis voeren en zoodoende het wegsmelten der spiralen afwenden. In het le halfjaar 1886 werden voor den dienst bij het leger in Indië aangenomen 573 man, waaronder 374 Nederlanders. Bovendien zijn van het leger hier te lande overgegaan 155, makende eene totale aanwerving van 728, aan wie aan handgelden is uitbetaald ƒ191,195,43. Naar O.-Indië vertrokken in datzelfde tijdvak 780 man en 65 officieren. Onder deze uitgezondenen waren 570 Nederlanders en 210 vreemdelingen. Het voor dit jaar vastgestelde contingent bedraagt 2000 man. Er moeten dus nog 1220 worden uitge zonden. Niettegenstaande de vele pogingen om de werving te bevorderen, is de helft van het contingent nog niet bereikt en valt het te betwijfelen, of met de thans genomen maatregelen het geheele contingent van dit jaar wel uitgezonden zal worden, niettegen staande de groote behoefte aan spoedige en volledige aanvulling in Indië. Naar West-Indië (Curacao) zijn 1 officier en 21 minderen uitgezonden. Blijft dus nog uit te zenden naar Curacao 9 en naar Suriname 32 man, zijnde het contingent respectievelijk 30 en 32. Uit O.-Indië keerden in genoemd tijdvak 568 man terug, o. a. 348 Nederlanders. De gemiddelde verblijf duur in Indië is 8 jaren. Van hen zijn 340 gepensio neerd raet 100 tot 650, waarvan het totaal bedrag over het le halfjaar ƒ65,671 is. Uit W.-Indië keerden 14 minderen terug, waaronder 10 Nederlanders. Het gemiddeld verblijf van heD be droeg 13 jaren. Zij werden gepensioneerd of gepas- porteerd. Het sociaal-democratisch weekblad bevatte dezer dagen, onder het opschrift «Die arme kapita list e n", het volgende«Zie hier het dividend van eenige Duitsche groote maatschappijen over het slechte jaar 1885 «Lüneburger ijzerwerken 8% pCt. «Duisburger Machinefabriek 8 «Berl. Ijzergieterij enz8% «Machinefabriek Dortmund 6 «Machinefabriek Nürnberg 9 «Locomotieven-fabriek te Weenen 10 De Chr. Wmn. vraagt, of zulke stukjes niet infaam zijn, daar zij geen ander doel kunnen hebben dan ontevredenheid te wekken. Welk voor- of nadeel heeft de Nederlandsche werkman bij de opsomming van de winsten van slechts 6 fabrieken op zoovele duizenden in Duitschland? Vooral de vermelding vandelOpCt. der Weener locomotieven-fabriek is een staaltje van moedwillige oneerlijkheid, als daarnevens verzwegen wordt, dat eene dergelijke fabriek te Berlijn na den dood des eigenaars, Borsig, opgehouden heeft te wer ken, nadat de overledene lange, lange jaren met ver lies had gewerkt, omdat hij zijn werklieden niet wilde afdanken, maar zijn erfgenamen geen lust hadden, dien schadepost verder voort te zetten. Als tegenhanger van die zes Duitsche maatschap pijen, die zeker toch wel honderden en duizenden werklieden het geheele jaar door hun loon zullen hebben doen verdienen maar daar wordt niet aan gedacht, want dat zou het gezag der percenten ver kleinen geeft de Chr. Wmn. de volgende opgaaf van zeven Nederlandsche ondernemingen. Over 1885 deelden uit: De Westelijke Bouwonderneming te Amster dam nihil. De Ned. Maatschappij voor kaas- en room- fabriekennihil. De scheepsbouw- en wertuigfabriek «de Maas" te Delfshavennihil. Het American-Hotel te Amsterdam nihil. Het herstellingsoord Trompenberg nihil. De stoombootreederij «Maas en IJsel" te Kralingerveernihil. De Amsterdamsche chininefabriek verloor 40 pCt. van het gestort maatschappelijk kapitaal. Deze lijst ware ongelukkigerwijze nog met zeer vele andere gevallen van dien aard te vermeerderen. De Chr. Wmn. concludeert dan ook met volle recht, dat het sociaal-democratisch weekblad verleden Zater dag den Nederlandschen werkman weer heeft willen bedriegen en misleiden. (D.) Volgens berichten uit Zermatt is tengevolge van een onverwachte verandering van het weder op de Matterhorn het volgende ongeluk gebeurd: Drie En- gelschen, twee Engelsch-Indiërs en twee Nederlanders met vier gidsen beklommen Maandag bij fraai weer den Matterhorn. Even na 9 uren in den morgen van Dinsdag stak een geweldige sneeuwstorm op, die den geheelen dag en den geheelen nacht aanhield. Van Zermatt uit werd hulp gezonden. Woensdagmiddag kwamen de twee Nederlanders en des avonds graaf Falconer met zijn zoon en hunne gidsen te Zermatt aan. De twee Engelschen met hunne gidsen bleven, verstijfd van koude, achter, maar het gelukte toch éen van hen met de twee gidsen nog denzelfden avond te komen in de laagst gelegen hut der club. De andere, de heer Borckhardt, kon zich niet meer bewegen, en was een lijk vóór hulp daagde. De gidsen hebben dertig uren lang dapper gearbeid. De handen en voe ten van drie gidsen en van éan reiziger hebben door de vorst geleden. De heer Borckhardt zelf riep den mannen, die hem wilden redden, toe: «Ga heen, help u zelf en laat mij maar liggen". Volgens nader bericht waren de beide Nederlanders de heeren F. G. Waller en H. Sillem, beiden van Am sterdam. Begeleid door den gids Tangwalder hebben zij te vergeefs getracht den top van den Matterhorn langs de Noordzijde te bereiken. Zij kwamen ongedeerd te Zermatt terug. In Juli 1881 waren de heeren A. W. Van Eeghen Jr. en A. II. Beils, eveneens van Amsterdam, de eerste Nederlanders, die er in slaagden de hoogste punt van den berg langs de Noordzijde te bereiken. De tocht is bekend als gevaarlijk. In 1865 vonden op diezelfde plaats vier bergbeklimmers den dood en in 1880 kwam daar ook de Duitscher dr. Moseley om. Wanneer des winters enkele kleine waaghalzen zich op het broze ijs begeven, dan wordt hun dit en terecht belet of minstens hoogst kwalijk genomen, omdat zij niet alleen hun eigen leven, maar ook dat van anderen in gevaar brengen. Zou men niet met evenveel recht volwassenen het beklimmen van zulke hooge bergtoppen kunnen ver bieden, wanneer daardoor evenzeer roekeloos hun eigen leven en dat hunner gidsen wordt in de waagschaal gesteld Waar de wetenschap met die gevaarlijke toeren wordt I gediend, kan men er eerbied en bewondering voor heb ben, maar waar ze slechts het bevredigen van een zekere ijdelheid beoogen, dienen zij o. i. ten hoogste te worden afgekeurd en tegengegaan. Naar de Javabode verneemt, heeft de Gouverneur- Generaal den Minister van koloniën voorgesteld twee doctoren in de geneeskunde uit te zenden voor de studie der berri-berri, welke practisch geoefend zijn in het doen van bactereologische waarnemingen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Wemeldinge ds. P. J. Feringa, pred. te Bunnik en Vechten bij Utrecht. Door de vervulling der predikantsvacature te Ovezand zullen van de tien gemeenten in den ring van Borsele sleehts twee meer herderloos zijn, nl. Ellewoudsdijk en Oudelande. Viertal vacature te Middelburg: dd. J. J. C. v. Toorenenbergen, te Eemnes-BuitenH. Hoekstra, te Utrecht; G. Klaarhamer, te Montfoort en J. C. Van Schelven, te Dieren. Op Maandag den 13en September a. s. zal in de vergaderzaal van de staten van Zeeland te Middel burg een kiesvergadering worden gehouden ter vervul ling van drie plaatsen in het college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zeeland, open te vallen door de gewone aftreding met 1 Jan. '87 van de heeren dr. H. M. De Bruijn de Neve Moll, C. Giltay PAzn. en C. M. Van Visvliet. (Af. Ct.) Zooals gemeld is, heeft het classicaal bestuur van Dokkum zijn ontslag genomen, en wel tengevolge van de ontvangen lastgeving om in Kollum op te treden en daar te doen wat des kerkeraads is. Thans meldt men nader, dat de orthodoxe predikanten Kingma en Politiek, respectievelijk gevestigd te Rinsumageest en te Oudwoude, bedoeld besluit niet mede hebben onder teekend. In de Woensdag jl. te Reitsum gehouden ver gadering van de kerkeraden te Kootwijk, Voorthuizen en Reitsum c. a. is besloten tot het houden van een vasten- en bededag op 31 Aug. a. s. in de gemeenten, die zich los hebben gemaakt van het synodaal ver band, om te betreuren den diep gezonken toestand van land en kerk en tevens om eigen schuld te belijden en zich daarover te verootmoedigen. Tot hiertoe werd door de woordvoerders der «Gereformeerden", dr. Kuijper, mr. De Savornin Lohman, enz., steeds gezegd, dat het niet te doen was om alle kerkegoederen alléén te hebben. Men wilde eene eer lijke verdeeling; modernen, ethischen en gereformeer den zouden ieder hun aandeel krijgen. Thans echter laat een der hoofden van de partij, ds. Van Lingen te Zetten, zich in de Heraut in een geheel anderen geest uit. «Moest niet schrijft hij het gereformeerde volk als éen man opstaan, om tot die ingedrongen synode te zeggen, dat we met hare goddeloosheden niet langer gemeenschap mogen of willen hebben? Geene afscheiding van de kerk, wier belijdenis nog altijd onaangetast blijft, maar wel breken met het opgedrongen ongereformeerd bestuur! Geen modus vivendi; de waarheid kan met de leugen niet onder éen dak wonen; in het kerkelijke kan tusschen deze geen enkele, ook geen financiëele, band worden geduld. Geen deelen van goederen: wat het koninkrijk des Heeren toebehoort, mogen wij niet aan het ongeloof, ook niet voor een deel, afstaan. Geen steen van onze kerken, geen penning van onze inkomsten. Wij ver dedigen die, zoolang wij kunnen." Van dienzelfden ds. Van Lingen verneemt men, dat eigenlijk de ethisch-orthodoxe broederen de ergste vijanden zijn. «Waren wij zegt hij voor weinige jaren uiteengegaan, wij waren nu van modernen en Groningers misschien gescheiden, maar niet van onze grootste vijanden. Toen hielden wij met de ethischen te zamen raad, en bij de ontwikkeling der tijden is ten duidelijkste gebleken, hoe groot de klove is tus schen ons en hengebleken dat bij alle vrome tinten de eigenlijke grond ongeloof is, en aan menschelijke wetenschap de einduitspraak blijft." (N. R. Ct.) De godsdienstoefening te Leiderdorp is gisteren voormiddag geleid door ds. F. Moquette van Sneek, die voor een der ringbroeders den dienst waarnam. Het kerkgebouw was beter bezet dan bij vorige ge legenheden. Militaire macht was niet aanwezig, enkel de rijks- veldwacht en de marechaussées. Alles liep in de beste orde af. De heer Vlug preekie in de Christelijke school. Bij het examen in het Engelsch is te Utrecht geslaagd de heer J. Stigter te Deventer. Bij beschikking van den Minister van Binnen landsche Zaken zijn benoemd de commissiën, in het najaar van 1886 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56 onder Ji

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1