stenfonds voor gemeente-ambtenaren opterichten, in de verleden jaar te Goes gehouden 5de algemeene ver gadering is verworpen. Bij gelegenheid van het bezoek van den Koning van Portugal te Soestdijk werd door Z. M. aan prin ses Wilhelmina de koninklijke Portugeesche da mesorde der Heilige Isabella vereerd. De residentie-briefschrijver van het Z. D. ver haalt, dat de collectie zilverwerk voor de tafel, welke de Koning bezit, uit meer dan zeven duizend stuks bestaat. Zij bevat nog een groot aantal voor werpen, die reeds aan koning Willem van Engeland (stadhouder Willem III) behoorden. Aan den Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken, is het volgend adres door de beide onderteekenaren persoonlijk aangeboden, terwijl de noo- dige toelichtingen daarbij gegeven zijn Excellentie 1 De «Vereeniging van Roomsch-Katholieke Bijzondere Onderwijzers in het bisdom van Haarlem", gevestigd te Haarlem, erkend bij koninklijk besluit van 28 Aug. 1873, no. 10, heeft in haar 31e algemeene vergadering, gehouden te Haarlem op 5 Juli jl., haar aandacht gewijd aan den uitslag der examens voor de akte van bekwaam heid, bedoeld bij artikel 56, litt. a der wet van 17 Aug. 1878 Staatsblad no. 127), en inzonderheid aan die van jl. voorjaar. Het heeft haar opmerkzaamheid getrokken, dat de verhouding van de geslaagden tot de geëxamineerden in de verschillende provinciën zoo verschillend is, zooals uit de openbaar gemaakte cijfers van het joDgste examen weder blijkt. Wellicht zouden eenige oorzaken zijn aan te geven voor dezen ongelijken uitslag, maar zeker komt een goed deel hiervan op rekening van de ongelijke eischen voor deze akte. Deze ongelijkheid komt bij de schrifte lijke werkzaamheden meer bijzonder uit. Aangezien de akte, in de eene of andere provincie behaald, bevoegdheid geeft voor het geheele rijk, meent de vereeniging voornoemd, in het belang van het lager onderwijs, deze feiten onder de aandacht van Uwe Exc. te mogen brengen, in de hoop dat het Uwe Excel lentie behagen moge, maatregelen te nemen, teneinde de tot heden bestaan hebbende ongelijkheid bij de examens voor het lager onderwijs niet meer kunne voorkomen. De Vereeniging voornoemd (w. g.) M. L. Van Gemert, Voorz. j J. Th. Averkamp, Secr. In no. 12 der Berichten en Mededeelingen van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs heeft dr. D. De Loos, op gege vens, hem welwillend op last van den Minister van Oorlog verstrekt, het betoog geleverd, dat de aanslui ting, tusschen de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus en de twepjarige opleiding aan de Militaire Academie, zooals zij bestond van 1872 tot 1876, bij de herziening der Academie-wet behoort te worden hersteld. De voordeelen van de aansluiting zoekt de schrijver in degelijker voorbereiding met 't oog op de hoogere exameneischen en voorts hierinlo. dat het onderwijs in talen en andere, niet bepaald militaire vakken, die toch aan de Academie maar oppervlakkig behandeld worden, daar kan vervallen2o. dat het toezicht der ouders op hun kinderen twee jaren langer kan worden uitgeoefend. In de inrichting van den artillerie-cursus te Delft en van de te Haarlem te vestigen militaire school ziet dr. De Loos reeds twee stappen in de door hem gewenschte richting. Voorts tracht de schrijver het bezwaar te weerleggen, dat in twee jaren tijds geen militaire geest in de cadets zal komen, voor zoover men onder den geest in de eerste plaats verstaat plichtbesef, daarvoor zullen jonge lieden van hoogeren leeftijd meer vatbaar zijn, dan die jeugdiger zijn. Op de vroeger verkregen resultaten, wier onbevre digende aard juist indertijd tot wetswijziging heeft geleid, grondt de schrijver ten slotte zijn oordeel over de door hem verlangde verandering. In een tweede artikel over de «Onlusten te Amsterdam" vestigt de Werkmansbode de aan dacht op de omstandigheid, dat de lage standen veel meer in contact komen met de politie, waardoor meer aanleiding bestaat voor ontevredenheid, dan bij de hooge of de burgerklassen. Dat de ontevredenheid te Amsterdam bestaat valt niet te ontkennen. Langer kan men twisten over de vraag, waar de oorzaken zijn te zoeken van de toe standen, die tot die ontevredenheid aanleiding geven. «Wat ons aangaat zegt het blad al beweren we dat de wetgever veel te veel en veel te lang heeft verzuimd, daarom geven we nog volstrekt niet toe aan hen, die de onvolkomen wetgeving als de eenige oorzaak dier toestanden beschouwen, en evenmin ge- looven we, dat bij spoedig herstel van het verzuim alle reden tot ontevredenheid zal zijn opgeheven. Naar onze stellige meening zal de wetgever, hoe belangrijk groot zijn invloed ook zijn kan, nimmer alles kunnen beheerschen. Maar dit is de meening van het volk niet. Voor zoover het onbekend is met de wording der wetten, geeft het de schuld van zooveel dat onvol doende en onvolkomen is, aan den Koning, den burge meester en de politie, en voor zoover het wel weet hoe de wetgeving tot stand komt, geeft het de schuld aan de wetgevende macht en aan hen die haar be noemen, dat zijn de kiezers. Maar in het algemeen let het volk niet genoeg op de invloeden, die bij de wetgevende macht in het spel zijn Het denkt altijd en alleen aan willekeur en onderdrukking bij hen, die het voorrecht hebben tot de samenstelling der wetten mede te werken. Zulk denken is zeker niet geheel juist, maar wel verklaarbaardaarom is het niet zoo kwalijk te nemen dat het zich, soms zelfs met geweld, krachtdadig verzet tegen de toepassing van wetten, waarvan het beteekenis noch strekking kent en waarvan het den indruk heeft, dat zij uitgevaardigd zijn om het gezag van de grooten der aarde over de kleinen te handhaven en den eersten een gemakkelijk en ge notvol bestaan te verzekeren, ten koste van de laatsten. »Geef daarom aan het volk een stembiljet en leer het dit gebruikenGeef aan de woeste oproermakers maar een stembiljet. Er is geen beter middel om hun vuurwapenen en straatsteenen uit de handen te slaan. Met een stembiljet kunnen zij kwetsen noch dooden, hoogstens kunnen zij complot maken, gelijk de tegen woordige kiezers trouwens eveneens doen." Het blad acht het oproer dat het afkeurt een der beste motieven om het recht tot verkiezing van volksvertegenwoordigers te verleenen. Deze theorie klinkt zeer fraai zegt de Arnh. Ct. maar het is en blijft eene theorie, en in de practijk vreezen we, dat geen der aanstokers en deel nemers aan een oproer tegen het gezag, zich hiervan zou laten weerhouden door het besef, dat hij om de twee jaar een stembiljet kon invullen met een naam, dien hij misschien voor de eerste maal hoort noemen. Uit Neerbosch meldt men aan de N. li. Ct. dd. •16 dezer Heden zijn de weezen Kluvers en Scholten, die ten vorigen jare uit de weesinrichting naar de Transvaal zijn vertrokken, alhier teruggekeerd. De reden van hunne wederkomst is vooral gelegen in de bedroevende omstandigheden, waarin zij voortdurend verkeerd hebben. Het was hun in éen woord onmogelijk aldaar als timmerman en metselaar zooveel te verdienen, dat zij in hun onderhoud konden voorzien. Omtrent de komst van Dr. Jorissen uit. Transvaal naar Europa meldt de Londensche corres pondent van het N. v. d. D. het volgende. Zooeven (Vrijdag) is Dr. Jorissen alhier aangekomen. Hij heeft ditmaal de snelste reis van zijn leven van Pretoria gemaakt, in 30 dagen van de Transvaalsche hoofdstad naar Londen. Dit is te danken aan de vol tooiing van den spoorweg van Kimberley naar Kaapstad. Hij zal eenige dagen in Londen vertoeven en denkt in het midden der volgende week in Nederland te komen. Het doel zijner reis is, met de Nederlandsche belanghebbenden over verschillende Transvaalsche aan gelegenheden, ook financiëele, te confereeren, doch het hoofddoel is de Spoorwegconcessie, waartegen in den Transvaalschen Volksraad door de Engelschgezinde partij allerlei tegenkantingen worden in het midden gebracht, hoofdzakelijk, zoo het schijnt, omdat de concessionarissen (de heeren Van den Wall Bake en Croll) Nederlanders zijn. Vreemd genoeg schijnt een zeker gedeelte van den Transvaalschen Volksraad de voorkeur te willen geven aan eene Engelsche maat schappij, maar President Kruger heeft gezegd met de quaestie te zullen staan of vallen, en hij heeft de overwinning behaald, in zooverre, dat er een uitstel verleend is van zes maanden, om te trachten met de concessionarissen eenige wijzigingen in de overeenkomst te treffen, waardoor aan de oppositie in den Volksraad wordt tegemoetgekomen, en tegelijkertijd de conces sionarissen op andere wijze worden schadeloos gesteld. De algemeene toestand in de Transvaal is, volgens Dr. Jorissen, wel wat beter, de financiëele ook tamelijk bevredigend, maar geen vooruitgang is mogelijk zonder den spoorweg. Te vermijden dat die in Engelsche handen valt, die er maar al te tuk op schijnen, dat is het hoofddoel van Dr. Jorissen's reis. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de Synode zijn o. a. in behandeling ge komen twee adressen van de classicale vergaderingen van Goes en Zutfen, strekkende om aan de Synode te verzoeken, bij het beraadslagen over het al of niet aannemen van nieuwe wetsbepalingen meer te letten op de adviezen en consideratiën der prov. kerkbesturen en classicale vergaderingen. Met de overweging, dat art. 62 Alg. Reglement steeds getrouw werd nageleefd, besloot de vergadering met 15 tegen 3 stemmen deze adressen voor notificatie aan te nemen. Bijna al de leden van het classicaal bestuur van Dokkum hebben hun ontslag als zoodanig genomen. Door den gewezen predikant Vlug, te Leiderdorp, is Zondag ook des avonds in de bijzondere christelijke school godsdienstoefening gehouden Een verzoek van zijne aanhangers aan den president kerkvoogd om de sleutels der kerk te bekomen, werd door dezen van de hand gewezen. De verzoekers hebben daarop gedreigd binnen kort de deuren der kerk open te zullen breken. 't Blijkt meer en meer, dat zoo schrijft men aan het Dagbl. ds. Vlug door verkeerde raadge vingen op een dwaalweg is geraakt en, zonder vooraf de gemeente te raadplegen of zich van haar toestemming op een wettige wijze te verzekeren, zich met zijn kerkeraad van de kerk heeft afgescheiden, waarvan hij als predikant en de kerkeraadsleden als kerkbe stuur alleen titel en rechten krachtens de Synodale regle menten ontleenden. Thans is zijn gemeente krachtens de Staatswetten een afzonderlijke kerkelijke Vereeniging, die gelijk staat met de Apostolische, Darbistische, oud-llereformeerde vrije gemeenten, die te \s-Hage, te Amsterdam en elders zijn opgericht, en verschil lende van de Hervormde en Christelijk Gereformeerde en andere Protestantsche kerkgenootschappen in ons vaderland. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft uit Zeeland aan het Utr. Dagbl. Niet alleen dat de achteruitgang van alles zich doet gevoelen in de groote waardevermindering der lande rijen, doch ook de gebouwde eigendommen deelen in de algemeene malaise. Nu was dat ook wel te voor zien. In de goede jaren waren op het platteland veel arbeidskrachten noodig en steeg de bevolking der dor pen aanmerkelijk. Een gevolg daarvan was, dat er gebrek aan woningen ontstond, en bij zoo groote aan vraag waren velen bereid, om door aanbouw daarin te voorzien. Dit ging vele jaren achtereen uitstekend. De boeren verdienden veel geld en lieten dit ook weder door de arbeiders verdienen, zoodat het èn den boer, in den arbeider, èn ook den verhuurder van woningen goed ging. Maar toen de tegenwoordige treurige tijden aanbraken, veranderde dat alles. De landbouwer zocht allereerst in vermindering van arbeidsloonen zijn heil en beperkte het aantal zijner werklieden tot het hoogst noodzakelijke. De arbeiders, hierdoor zonder werk en dus ook zonder brood, pakten hun boeltje en verhuis den naar de steden, in de hoop daar werk en brood te zullen vinden. Hun voorbeeld werd weldra door anderen gevolgd en spoedig waren op de meeste dorpen nu evenveel huizen te veel als vroeger te weinig, welk feit natuurlijk gepaard ging met enorme daling der koop- en huurprijzen. Dorpshuizen, die vroeger voor ƒ1500 zijn aangekocht, brengen nu nauwelijks ƒ700 a 800 op en de huurprijzen daarvan zijn gedaald van 100 tot 60. Omtrent de veldgewassen schrijft men aan het zelfde blad De laatste warmere dagen hebben aan de paarden- en platte boonen veel schade toegebracht. Vele stuk ken, die te voren prachtig, frisch en gezond stonden, zijn nu eene zwarte massa geworden tengevolge van den honigdauw. Gelukkig regent het heden kolossaal, waardoor die kwaal misschien wat zal verminderen. Voor de witte boonen en aardappelen is echter die regen niet best. Eerstgenoemde vrucht blijft veel te lang doorgroeien en dit geschiedt natuurlijk ten koste van de zaadvorming, terwijl de bekende aardappel ziekte zich op vreeselijke wijze verspreidt en het loof reeds geheel heeft vernietigd. De suikerbieten, mangels en penen staan buitengewoon goed en beloven eene schoone opbrengst. De leveringen van vlas zijn in vollen gang. Bij enkele boeren zijn de gerst en erwten al binnen en is men begonnen met tarwe snijden. Zooals het zich voorloopig laat aanzien, zal de stroo-oogst vrij voldoende zijn en bij velen zal ook de graan-opbrengst niet tegenvallen. De marktprijzen blijven nog steeds gedrukt. Koolzaad f 7,10 a 7,25, gerst 4 a 4,50hooi f 22 per 1000 Kg. Waar moet het heen met onzen landbouwenden stand Rechtszaken. De Hooge Raad behandelde gisteren de voor ziening van W. K., J. K. en J. V., te Ierseke, tegen een arrest van het gerechtshofte 's-Gravenhage, waarbij bevestigd werd een vonnis der rechtbank te Middelburg dat de requiranten veroordeelde respectievelijk tot 15, 18 en 9 maanden eenzame opsluiting, ter zake van dief stal eener groote partij oesters van een oesterbank in de Oosterschelde, toebehoorende aan den heer v. d. B. Deze voorziening werd bij pleidooi toegelicht door den advocaat mr. M. P. H. Wiercx, die een drietal cassatiemiddelen ontwikkelde en in hoofdzaak betoogde dat in dezen aan geen diefstal kon worden gedacht, omdat blijkens een notariëele akte er koop en verkoop van oesters had plaats gehad, het volstrekt niet be wezen was dat de oesters het bijzonder eigendom waren van den heer v. d. B., en, gesteld dat dezelfde oesters aldaar ter kweeking waren gezaaid, zij een onroerende zaak waren geworden, waarvan geen diefstal mogelijk is. Het openb. Min. zal den 31n dezer conclusie nemen. Bij een voorloopig verhoor van den door de politie te Amsterdam aangehouden persoon, die zich noemt jhr. Eckhart Van Heeckeren en in verscheidene gemeenten zich op de meest brutale wijze aan op lichting heeft schuldig gemaakt, moet zijn gebleken, dat hij heet A. K., oud 24 jaar, geboren te Wemel- dinge. Hij was vroeger colporteur in bijbels te Bommel en later koopman in matten te Gorinchem. In verscheidene gemeenten moeten zelfs veldwachters het slachtoffer van dezen bedrieger geworden zijn. Zijne voorgewende vroomheid speelde daarbij eene rol. Uit Numansdorp deelt men aan de N. R. Ct. aan gaande bedoelden persoon nog een enkel staaltje van verregaande brutaliteit mede. Ongeveer een paar jaar geleden vervoegde zich des avonds ten huize van zekeren J. 't H., metselaar al daar, een persoon doornat en vrij haveloos gekleed, ventende met papier en zich noemende A. K., af komstig uit Wemeldinge. Door zijne spraakzaamheid en schijn van vroomheid won hij eenig vertrouwen, zoodat genoemde 't H. en diens vrouw besloten hem dien nacht een onderkomen in hunne woning aan te bieden. K. scheen zich hier voldoende op zijn gemak te gevoelen, en 't H. was zóó met zijn nieuwen kostganger ingenomen, dat deze aldaar veertien dagen achtereen verbleef. Gedurende dien tijd besteedde hij zijne ledige uren met gods dienstige lectuur en voor het overige van den dag was hij bezig met het maken van kleedingstukken (want van zijn ambacht was hij kleermaker). Des Zondags en des avonds bezocht hij getrouw de gods dienstoefeningen, welke gehouden werden in een Evan gelisatiegebouw, toebehoorende aan genoemden 't H. Langzamerhand echter begon hem ook dat leven te vervelen en werd hij kleermaker op een naburig ge hucht, de Oude Sluis. Ook daar scheen het hem niet te bevallen, en hij vertrok kort daarop. In het voorjaar nu kreeg genoemde 't H. een schrijven van zekeren jhr. Rudolph Theodorus Eckhart Van Heec keren, waarin deze melddedat hij vroeger wel gehoord had van zekeren J. 't H., en volgens zeggen van anderen zou deze ook dezelfde godsdienstige gevoelens zijn toegedaan als hij; verder dat hij wel eens gaarne nader met hem in kennis wenschte te komen, waarom hij 't H. verzocht hem met een bezoek te komen ver eeren. Zijn tegenwoordig verblijf was, zoo schreef hij, ten huize van den landbouwer Van Reeuwijk, onder Kralingen, waar hij zich in het landbouwersbedrijf wenschte te bekwamen, 't H. schreef daarop dat het voor hem niet mogelijk was den jonkheer te komen bezoeken, maar indien mijnheer lust gevoelde te komen, stond zijn deur ten allen tijde voor hem open Hierop volgde een tweede, een derde en nog een vierde brief, die ongeveer hierop neer kwamenHij was iemand van adellijke afkomst, zijne ouders waren overleden, zijn vader was een goddeloos mensch, doch zijne moeder was juist van tegenovergestelde richting, en haar hoopte hij dan ook hiernamaals in den hemel weder te zien van zijne overige betrekkingen werd hij geheel en al verstooten om de godsdienstige gevoelens die hij beleed, doch geene aardsche banden trokken hem meer aan; hij leefde thans geheel voor zich en voor zijn God. Verder schreef hij vernomen te hebben dat 't H. een eigen evangelisatie-gebouw bezat, en bestuurslid was eener bijzondere school, en dat er in diens gemeente eene jongelings- en eene jonge-dochtersvereeniging be stonden. Mochten er soms boeken voor al die nuttige instellingen te kort komen, dan wilde hij hierin wel te hulp komen, aangezien hij bezitter was van eene groote collectie godsdienstige lectuur; mocht ook de bijzondere school geldelijken steun behoeven, dan wilde hij ook daarin wel bijdragen, want aan aardsche goe deren ontbrak het hem in geenen deele. Voorts meldde hij nog, dat als hij van eene reis, die hij ging onder nemen naar Rouaan en Parijs, terugkwam, hij eens zou overkomen, en verzocht daarom 't H. tegen dien tijd logies voor hem te bestellen. Beursoverzicht. Ook in de dagen, waarover dit verslag loopt, vorm den Amerikaansche spoorwegwaarden en koloniale fondsen het centrale punt der beweging op de Am- sterdamsche beurs, Intusschen zijn de uitkomsten, vooral wat de laatstgenoemde rubriek betreft, weinig bevre digend en hield de flauwe stemming de overhand. Nu is er voor zoo verre ons bekend niets bijzonders gebeurd wat tot vernieuwde daling in de Indische bemftwaarden moest aanleiding geven, integen deel schijnt het dat de regeering niet ongenegen is om desnoods ook van hare zijde iets tot verbetering der suikerindustrie te willen bijbrengen. Dit is althans een stap op den goeden weg en had dus na het be kend worden van 's Ministers voornemen, veeleer eene verbetering der prijzen het gevolg moeten zijn. In de Dorrepaalsche waarden was dit dan ook werkelijk het geval en waren de handel en koersvooruitgang op Vrijdag jl. nog al van beteekenis. De houders van obligatiën Nederlandsch Indische Landbouw-maat- schappij, alsmede die der waarden van de Neder landsch Indische Handelsbank konden zich niet los maken van de verontrustende gevoelens, die omtrent onze Indische toestanden heerschen en bleven zóo voortdurend zich van hun bezit ontdoen, dat voor de eerstgenoemde eene daling van vijf percent, voor de laatstgenoemden een vermindering van resp. 6 en 1 percent valt te boeken. Gunstig stak tegen deze daling af de koersverheffing der aandeelen Java-bank, die 2 pet. monteerden, en die der aandeelen Nederlandsche Stoomvaart-maat schappij, die 6 pet. avans maakten. Op de Amerikaansche SpoorwegmavVA bleef de rich ting der koersen ongeveer gelijk aan die der voor gaande weken. Opnieuw kwamen de New-Yorker koer sen met flauwe prijzen af, en toch behield de vraag voor Londen zoodanig de overhand, dat meestal ook hier gunstiger prijzen konden worden bedongen. Te verwonderen is het niet dat de Hollandsche houders, de juiste gegevens voor dit zonderling verloop niet kennende, uiterst gereserveerd bleven, en sommigen nog aanleiding hebben gevonden om de behaalde voordeelen te realiseeren. Men verdiept zich natuurlijk in allerlei gissingen over deze vreemde verhouding. Sommigen meenen dat de nog steeds voortdurende geldruimte de oorzaak is, anderen daarentegen beweren, dat Amerika zelve van uit Londen opereert. Hoe het zij, wij scharen ons gaarne aan de zijde van hen die tot voorzichtig heid aansporen. Intusschen waren er voor de verhef fing van sommige soorten toch bijzondere redenen, zoo werden b. v. de resultaten der Louisville en Nashville spoorweg-maatschappij hekend in de 4e week der vo rige maand. Hieruit bleek dat de ontvangsten geregeld vooruitgaan zoodat de geheele maand Juli, vergeleken bij die van het vorige jaar, sluit met een verbeterd saldo van circa 185000 dollars. Ongeveer dezelfde redenen bestonden voor de ver heffing der Missotm-waarden, waarvan de ontvangst- staten wijzen op eene vermeerdering van ongeveer 80000 dollar in de eerste drie weken der zelfde maand. Van de Amerikaansche Spoorwegobligatiën valt weinig belangrijks medetedeelen. Over het algemeen was de beweging schaarsch, wat als van zelve eene flauwe ten- denz uitlokte. Zes percents obligatiën Chicago A tlantic vonden steeds afnemers voor buitenlandsche rekening, doch zij konden zich niettemin niet boven het cijfer der vorige week verheffen. Daarentegen sluiten de 5 pet. obligatiën Chicago Grand Irunk ongeveer twee percent beter, evenzoo de Atlantic en Pacific W. D. naar aanleiding van de in ons vorig verslag vermelde redenen. De transacties in de Europeesche staatsfondsen waren op onze beurs evenmin van veel beteekenis. Toch kon de gunstige opinie die men 8 dagen geleden koesterde gehandhaafd blijven, en daar de geldmarkt van hare zijde door den nog heerschenden overvloed haren steun niet onthield, werden op de buitenlandsche markten nog al aankoopen van eenig belang geëffectueerd. Een relatief groot avans behaalden b. v. de Hongaren, toen bekend werd dat een speculant a la baisse in deze waarden was overleden en men nu rijzing door dekking-aankoopen verwachtte. In Russische staats fondsen was de omzet al zeer beperktdaarentegen bleef ons publiek met winst afgever voor de Metalliek- waarden en de Italiaansche leeningen. Dekkingsaan- koopen voor Parijs en Berlijn werkten trouwens deze verheffing in de hand. De beweging in de Europeesche Spoorweg waarden bleef opnieuw van beteekenis in de aandeelen der Groote Russische Spoorweg-maatschappij en in de aandeelen en actions de jouissance Warschau Weenen. Wat de eerstgenoemden betreft wordt nu sedert 4 Augustus het fonds ex het dividend verhandeld. Dit deed natuurlijkerwijs de prijs 1 pet. dalen. Dit ver lies werd echter reeds den volgenden dag herwonnen. In de Warschau Weenen-waarden duurden de specu latieve bewegingen en koersdobberingen voort. De aan deelen rezen van 87% pet. tot 89%, slot 89, de actions de jouissance van ÏOO^103 en sluiten 102 pet. Volgens den weekstaat der Nederlandsche bank kwamen in de hoofdrekeningen geene belang rijke wijzigingen. De disconto-portefeuille verloor 5 ton, de beleeningsrekening evenzoo millioen. De goudvoorraad bleef op eene hoogte. Buitenlandsoh Overzicht. Uit Eiigeland wordt gemeld, dat de regeering hare commissarissen voor de regeling der grenzen van Afghanistan heeft teruggeroepen. Zooals men weet, heeft Rusland onlangs weder aanspraak gemaakt op een gebied, dat de Engelsche commissie meende het niet te mogen toekennen. De onderhandelingen daar over tusschen de Kabinetten van Petersburg en Londen leidden tot geen resultaat.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2