1886. N°. 97. Donderdag 19 Augustus. 73ste jaargang. Uurwerken der Gemeente, np? VEEMARKT PATENTEN verpacht worden, GOESCHE De uigave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich* voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents por regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente does, op DONDERDAG den 19 AUGUSTUS 1886, des namiddags te 1 uren. Goes, den 16 Augustus 1886. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Verzoek van mej. J. G. Risseeuw om eervol ontslag als onderwijzeres in de handwerken. V. Aanvrage van het Burgerlijk Armbestuur om wijziging der begrooting voor 1885. VI. Eerste suppletoir kohier van den H. O. voor 1886. VII. Opmaken eener voordracht ter benoeming van twee leden in het college van zetters. VIII. Staten van oninbare posten en restanten van den H. O. en de belasting op de honden over 1884 en 1885. IX. Verzoek van M. Salberg om afstand van grond in erfpacht. X. Idem van D. Klemkerk. XI. Aanvrage van A. Van der Burgt om vergunning tot het leggen van bruggen en het kappen van hakhout aan den Stationsweg. XII. Concept-overeenkomst met de Maatschappij tot beëindiging der concessie voor de exploitatie der gasfabriek. XIII. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening met plan enz. XIV. Ontwerp verordening voor de exploitatie der gasfabriek. Na vaststelling dezer verordening: XV. Benoeming eener gascommissie. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TfiSfa» TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 14 en den 28 September 1886. Goes, den 7 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De belanghebbenden worden herinnerd aan het af halen hunner ter Secretarie der gemeente. Het OPWINDEN en ONDERHOUDEN, alsmede bet eenmaal 'sjaars SCHOONMAKEN van de voor den tijd van acht jaar, ingaande deD 1 Januari, 1887 zal aanbesteed worden op Zaterdag den 21 Augustus a. s. des namiddags te een uur ten Raadhuize alhier. De voorwaarden liggen ter lezing, gedurende eiken werkdag van des morgens 9 tot des middags 2 uren, ter secretarie der gemeente. Goes, den 7 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Op Zaterdag den 21 Augustus a. s. des namiddags te een uur, zullen in de groote zaal van het Raadhuis en wel bij enkele inschrijving, de navolgende GRONDEN enz. van de gemeente, te weten 1°, De Westerschans en aanbehoorende gronden, thans in pacht bij C. Van Noort 2°. De Weilanden met bijhehoorende getimmerten langs den Westhavendijk, thans in pacht bij A. Boone. De voorwaarden liggen van Donderdag 12 Augustus ter lezing gedurende eiken werkdag van des voormid- daga 9 tot des namiddags 2 uren ter secretarie der gemeente. Goes, den 7 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 18 Augustus 1886. Wij ontvingen eene klacht uit Kruiningen over het jongste bericht van de oesterbeurs te Ierseke. Vrijdag zouden ook zaaioesters verkocht zijn voor 5 per 1000, terwijl biedingen van 4 en 4,75 niet werden aangenomen. Wij stelden die klacht in handen van onzen berichtgever, die o. i. terecht de klacht beantwoordde met eene andere, nl. dat van de zijde van het belanghebbend publiek al zeer weinig wordt medegewerkt om de juiste prijzen wereldkundig te maken. Bovendien worden na het sluitingsuur der beurs nog wel eens zaken gedaan, waarvan men niet zonder bezwaar notitie kan nemen. In het algemeen, niet alleen ten opzichte van de oesterbenrs, maar ook van den graanhandel, is er eene begrijpelijke zucht van de zijde der verkoopers om hooge, van de zijde der koopers om lage marktprijzen genoteerd te zien. Bij dit tegenstrijdig belang is het voor correspondenten en beurscomité's niet altijd ge makkelijk den waren prijs der producten te leeren kennen, terwijl, wat betreft de noteeringen door beurs comité's, de dikwerf eenzijdige samenstelling dier co- mité's strijd met het eigenbelang kan doen ontstaan. Wij vinden het zeer jammer, dat de marktberichten in de verschillende bladen niet altijd volkomen juist zijntoch gelooven wij, dat zij in den regel niet ver van den gemiddelden prijs afdwalen. Maar het eenige middel om tot volkomen betrouwbaarheid in dezen te geraken is, dunkt ons, dat eerlijke en openhartige handelaren zeiven aan de personen, die zich met de noteeringen belasten, de vereischte mededeelingen doen. Daartoe kan ook de geachte klager uit Kruiningen medewerken. Wij vestigen de aandacht op de in dit no. voor komende annonce, waarbij door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen gelegenheid wordt aangeboden om op 22 dezer op goedkoope wijze een uitstapje naar Vlissingen te maken. Gelijk bekend is, lokt het nieuwe badhuis aldaar veel bezoek en heerscht daar tegenwoordig eene aangename drukte. Een dag tusschen die levendige schare aan het zee strand en met een prachtig uitzicht doorgebracht, mag zeker wel als eene aangename verpoozing van den dagelijkschen arbeid aangemerkt worden, eene verpoozing welke ieder, voor wien de geringe kosten geen bezwaar zijn, zich wel gunnen mag. Ovezand. De heer J. J. Quist, photograaf te Gofï, heeft op 's Rijks kosten eene photographie vervaardigd van de bestaande muurschildering in de Herv. kerk alhier, voorstellende een ridder in wapenrusting. Indertijd deelden ook wij mede, dat de gemeente Rilland-Bath in het bezit gesteld was van een wapen, dat eene vereenigiDg is van de wapens der vroegere gemeenten Rilland en Bath. Het zegel bestaat uit een schild met het randschrift«Gemeente Rilland- Bath." Het bovendeel van het schild bestaat uit een veld van sabel, met een schuinen balk van zilver vermoedelijk het wapen der voormalige heeren van Rilland of Rieland, zooals deze plaats vroeger ge noemd werd)-, het benedendeel bevat een veld van goud met een balk van sabel, waarop eene kuip, en waaronder een boom met twee duifjesdaarnaast een veld van lazuur met zes St. Jacobsschelpen van zilver. De heer J. C. Van der Muelen schrijft daarover„in het Maandblad van hetgenealogisch-heraldiek genoot schap «de Nederl. Leeuw" het volgende: «Aan welke familiën of plaatsen de twee wapens in het «benedendeel" ontleend zijn, is mij onbekend. Op de wapenkaarten bij Smallegange zijn de wapens van Bat en Bats afgebeeld als: in rood een zilveren vleermuis (in het Engelsch a bat), vergezeld van 5 sterren van 't zelfde, 2 boven en 3 onder. In het Aardrijkskundig woordenboek van A. J. Van der Aa is het beest in het wapen van Bath een uil genaamd, vermoedelijk naar een onduidelijken afdruk van het zegel. Evanals bij de beschrijving van het wapen van Stiphout zijn de kleuren aangeduid met de oude ge bruikelijke benamingen van sabel, lazur, keel, enz., iets wat indertijd aanleiding gegeven heeft tot een zeer curieuse onduidelijkheid. Zoo las ik indertijd in een door een beëedigd ver taler uit het Fransch in het Nederlandsch overgezet stuk, de beschrijving van het wapen der familie van der Goes, nl. vEen kroon van zant of zandkroon belaade met drie zilveren bokkenhoppen en halzen" enz. De man, die, zoo als men ziet, van de in de wapen kunde gebruikelijke benamingen niets afwist, vertaalde het woord «Ecu" alsof er een Fransch muntstuk mede bedoeld was voor «kroon" in plaats van «schild", en het woord »sable" voor «zand" in plaats van «zwart." Hij zal wel gedacht hebben: welke onzin heeft die heraut Beydaels daar geschreven Het bericht van de N. R. Ct., dat de Regeering een heffing van 15 buitengewone opcenten op het personeel zal voordragen, is niet juist, zegt het Vaderl. Wel waren de oorspronkelijke begrootingen zoo hoog geraamd, dat tot dekking van het tekort ongeveer 15 buitengewone opcenten noodig zouden zijn, maar op aandrang van den Minister van Financiën zijn sommige begrootingen niet onbelangrijk verlaagd. Intusschen zal toch, zijn wij wel ingelicht, weder de heffing van eenige buitengewone opcenten worden voor gesteld. In de toelichting tot het enquêtevoorstel omtrent overmatigen arbeid en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsen betoogen de voorstellers, dat het arbeidscontract principieel verschilt van een gewoon koopcontract, en daarom handelsnij verheid niet uitsluit beperkingen van het arbeidscon tract. Loonsregeling moet echter buiten de staatsbe moeiing blijven. Voor een onderzoek omtrent de nood zakelijkheid van aanvulling der wet op den kinderarbeid achten zij eene parlementaire enquête verkieslijk boven eene administratieve, omdat anders geen getuigen kun nen ontboden en tot mededeelingen verplicht worden. Het onderzoek over den toestand van fabrieken en werkplaatsen moet loopen over de vraag, aan welke gevaren werklieden in de verschillende takken van nijverheid blootstaan, welke voorzorgsmaatregelen er worden genomen, in hoever de klacht over hoogst ge brekkige inrichting van fabriekslokalen gegrond is, in hoever gemeentelijke verordeningen kunnen meewerken tot een beteren toestand, welke wettelijke voorschriften uit technisch, hygiënisch en zedelijk oogpunt aanbe veling verdienen, wat noodig is voor preventief toe zicht, en hoever men daarmede kan gaan, zonder de industrie te veel te belemmeren. In ons vorig no. kwam een bericht voor uit de N. R. Ct. volgens hetwelk de met verlof hier te lande aanwezige kapit.-kwartiermeester hij het Indische leger T h. Kleij de hem opgelegde straf van 14 dagen pro voost zou hebben ondergaan of zal ondergaan. De heer Kleij deelt thans in dat blad mede dat dit bericht geheel onjuist is; die straf van 14 dagen pro voost is door hem nog niet ondergaanwel heeft hij reeds op 31 Maart 1885 zich daartoe ter beschikking gesteld, doch tot nu is de Minister van koloniën al thans voor zoover hem bekend niet op het toen door Zijne Excellentie gegeven antwoord teruggekomen. Zooals bekend is heeft hij reeds den 3en J uni d. a. v. zich met een request ter zake gewend tot de Tweede Kamer, doch de inlichtingen van den Minister naar aanleiding daarvan aan dat lichaam verstrekt zijn nog in handen eener commissie en is die zaak nog niet afgedaan. Juist heeft hij dezer dagen zich opnieuw met een request tot de Volksvertegenwoordiging gewend, met verzoek de afdoening van de hem betreffende zaken zoo mogelijk te willen bespoedigen. Naar aanleiding van het bericht over carbolineum in ons no. van jl. Zaterdag, vestigt men onze aandacht op het kyaniseeren van hout, dat sinds eenige jaren geschiedt. In het jaar 1832 nam de Engelschman Kyan een patent op de toepassing van het sublimaat tot hout bereiding tegen bederf, welke stof reeds lang in gebruik was voor andere doeleinden, als b. v. het balsemen van lijken. Deze behandeling breidde zich in Engeland spoedig uit en werd tengevolge der studie van eene commissie van Badensche ingenieurs in Engeland, bij het begin van den aanleg van den Badenschen spoor weg, naar het vasteland overgebracht. Op de lijn Mannheim-Heidelberg werden alle houtwerken gekya- niseerd, die boven den grond kwamen. Op het gedeelte HeidelbergBasel kyaniseerde men, ter oorzake van de hooge kosten, alleen de dwarsliggers, onder de destijds in gebruik zijnde langsliggers, daar de eerste niet gemakkelijk drogen en toch nog niet op eer.e diepte liggen van voortdurende vochtigheid en daardoor in een ongunstiger toestand waren dan de blootliggende langsliggers, die bovendien veel gemakkelijker verwis seld konden worden. Bij den verderen aanleg der Ba densche Staatsspoorwegen ging men in 1853 over tot eene goedkoopere methode, namelijk het koken in zink- chlorid, doch de geringere resultaten hiervan waren intusschen oorzaak dat reeds in 1859 de vroegere wijze van behandelen weder werd toegepast. Daar bij het kyaniseeren van het hout de eiwit stoffen daarin zich scheikundig verbinden te zamen met het kwikzilver-sublimaat en wel tot metaalharde korreltjes, waardoor de eerste haar rottend vermogen en het laatste zijne vergiftige eigenschap verliezen, wordt dit hout veel harder. Daarom worden door vele fabrikanten in Duitschland daarvan de vloeren gelegd, ter voorkoming van het enorme afslijten, wat volkomen aan de verwachting beantwoordt. Ook in ons land is eene inrichting voor gekyaniseerd hout, waar goede resultaten verkregen worden. Het Ilbl. vestigt, nu de dag nadert waarop het nieuwe strafwetboek in werking treedt, de aandacht op de groote veranderingen, die onze geheele strafrechtspleging daardoor zal ondergaan. Het resu meert zijno beschouwing aldus Zoo zullen wij dan weldra leven onder een Neder landsch strafrecht, dat groote voortreffelijkheden in zich vereenigt. Het is humaan en tevens krachtig, en volkomen op de hoogte der tegenwoordige wetenschap. Maar zullen onze misdadigers, zal onze maatschappij daarom al de gezegende vrachten plukken eener goede rechtspleging Daartoe is door het wetboek zelf zeker eene hoofdvoorwaarde vervulddeze staat echter op verre na niet alleen. Om goed te werken moet eene wet niet alleen goed zijn zij moet ook goed uitgevoerd worden, en dit is te eer noodig, waar zij zelve daarbij zooveel vrijheid laat. Wij willen op het groote ver trouwen, dat onze rechterlijke macht geniet, niets af dingen. Wanneer men haar vergelijkt met die in som mige naburige staten, is zij inderdaad voortreffelijk. Maar de rechter alleen kan de goede toepassing eener strafwet niet verzekereneene goede proces-orde kan daartoe misschien nog wel zooveel bijdragen. En in dit opzicht blijven wij nog ver bij onzen tijd ten ach teren. Eene algeheele hervorming blijft in dit opzicht dringend noodzakelijk. Ook mag men niet vergeten dat het rechterlijk onderzoek niets meer is dan de inleiding tot de toepassing der strafwet. Van veel grooter be lang is de behandeling van den veroordeelde in de gevangenis. Wel blijft daarbij het eerste vereischte, ook onder het nieuwe wetboek, dat men hem geene gelegenheid geeft om te ontvluchten, maar toch eischt de taak van gevangenbewaarder geheel andere hoeda nigheden dan die van een goed bewaarder. Gevange nen goed te bewaren is eene kunst. En ook, wanneer men het eens zoover gebracht heeft dat allen, die straf verdienen, hunne vergrijpen op voldoende en doelmatige wijze boeten, ook dan nog wachte men zich de behaalde overwinning al te hoog te schatten. De vrees voor straf kan de kiemen der misdaad in hare ontwikkeling belemmerenzij kan ze nooit uitroeien. Goede strafwetten alleen hebben nog nooit eene zieke maatschappij genezen. Andere middelen, ook die van den staat uitgaan, kunnen hier voor veel meer doen. Wanneer dus het nieuwe wetboek zal ingevoerd zijn, heeft men misschien recht om een zucht te loozen van verlichting, dat het eindelijk zoover gebracht is op zijne lauweren insluimeren mag men niet. Maar wanneer men dit deed, zou immers ook blijken, dat de schoone woorden van Modderman niet meer voort leefden «Eene goede wet alleen kan niets doen, maar een volk, waarin een krachtige zin voor het goede leeft, kan met een goede wet alles 1" Naar het Bredasch Advertentieblad verneemt, is de eisch in zake het treurig geval in het cadetten- kamp voor drie daarin betrokkenen: twee jaar cor rectioneel of een jaar celstraf en vervallenverklaring van den militairen stand. Het 2e toelatings-examen voor de Rijksland- bouwschool te Wageningen zal gehouden worden op 6 en 7 Sept. a. s. Aangifte vóór 1 Sept. bij den directeur. Onder het opschrift «Het Bredasche Boevenpaleis" bevat de Tijd een artikel, waarin het enkele gebreken, die dit gebouw van circa 500,000 gulden aankleven, in een helder daglicht meent te moeten stellen. Wij beginnen zegt het blad met het cellulair systeem en constateeren al dadelijk dat de gevangenen door de verwarmingsbuizen met elkander kannen spre ken, zelfs op een afstand van 2 of 3 cellen, zoodat het veel heeft van een telefonisch net, waardoor al de cellen met elkaar verbonden zijn, want bij de vinding rijkheid der gevangenen zal men misschien maar al te dikwijls de ondervinding opdoen, dat ieiere gevan gene juist weet wat er in de gevangenis omgaat, zonder nog te spreken van het bedenkelijke, dat er in gelegen is, wanneer 2, 3 of 4 gevangenen in éen strafzaak in preventief arrest worden gesteldwant kan men dezen niet beletten met elkander, hoe dan ook, gemeenschap te hebben, dan zal het allicht gebeuren, dat de geheele instructie geen enkel resultaat oplevert. Na de cellen komt de vloer, welke zoo stuift alsof men op een muilen zandweg loopt, en wordt hij be goten, dan geeft hij zoo zwart af, dat het geheele gebouw er de sporen van draagt. Met de acoustiek is het al even slecht gesteld, want spreekt men in de eigenlijke gevangenis een enkel woord, dan geeft de echo het dadelijk weer. Aam pastoor of predikant is het dan ook onmogelijk, in het bedehuis den gevangenen een enkel verstaanbaar woord ter opwekking toe te spreken. Nu heeft men wel beproefd met lakens en katoenen draden den galm te verminderen, doch nog altijd speelt de echo den baas. De Nederlandsche Vereeniging van Gemeente-ambtenaren zal 27 Augustus a. s. iu het stadhuis te Leeuwarden hare zesde algemeene vergadering houden. De algemeene secretaris der Vereeniging, de heer J. Bosch Bruist, zal zich niet weer als bestuurslid her kiesbaar stellen, omdat zijn zelfstandig gedaan voorstel tot het benoemen eener commissie, belast met een onderzoek van de mogelijkheid om ook zonder steun van rijk of provincie een pensioen-, weduwen en wee-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1