1886. N°. 95. Zaterdag 14 Augustus. 73ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich" voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIIRAIMT. Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 13 Augustus 1886. In de Amsterdammer wordt instemming betuigd met het betoog van den heer P. N. Muller, dat er gevaar voor de kolonie bestaat. Het ongeluk is. dat de toestand steeds ongunstiger is geworden. "Wat verleden jaar, wat voor een half jaar nog tijdelijke hulp had kunnen brengen, is thans ten eenenmale onvoldoende. Behalve de lage suikerprijzen, dreigen nog meer gevaren. De toestand in Atjeb, de invallen in Deli, de gezindheid der inlandsche bevolking, de verzwakking van het legerinderdaad there is something rotten Zulk een ernstige toestand stelt twee eischen Ten eerste: dat aan het hoofd van het departement van koloniën iemand sta, wien men volle vertrouwen schenken kan. Hoe spoediger de tegenwoordige titu laris den zetel verlate, dien hij nimmer had moeten innemen, des te beter. Ten tweedemen zie den toestand kalm en ernstig onder de oogen, maar make zich geen illusiën. De waarheid is, dat thans de prijzen op Java de pariteit met de Europeesche prijzen naderendat er geen be paalde reden is voor verdere daling, maar zeker ook niet voor rijzingdat bij deze prijzen alle fabrieken met verlies, vereweg de meeste met aanzienlijk ver lies werken. En nu overwege men ernstig de gevolgen van zulk een toestand niet alleen voor de fabrikanten en crediet-instellingen maar ook voor de inlandsche bevolking, voor de schatkist en voor ieder in Neder land, die met Indië iets te maken heeft. Het oogenblik eischt ernstig beraad laat ons hopen, dat er nog afdoende hulp kan worden verleend. Maar laat tenminste niet gezegd kunnen worden«terwijl de Senaat niet beraadslaagde, ging Saguntum verloren." Naar men verneemt zal de heer Gleichman, in vereeniging met 8 andere Kamerleden, bij de Tweede Kamer een voorstel indienen om eene enquête in te stellen naar den toestand van den kinderarbeid. Z. M. de Koning van Portugal, Lodewijk I, is Woensdag te 11,37 per Rijnspoor in den salonwagen van onzen Koning, te Amsterdam van Vlissingen aan gekomen. Z. M. was in civiel, vergezeld door gevolg, door den Portugeeschen gezant en den zaakgelastigde bij ons hof en den consul-generaal van Portugal, de laatste in groot uniform. Aan het station waren een paar honderd personen aanwezig, die den Koning eerbiedig begroetten, welke groet met bijzonder welgevallen door Z. M. werd be antwoord. In open rijtuigen reed het gezelschap naar Brack's Doelenhotel, waar de grootmeester van 's Konings buis, graaf Schimmelpenninck, den Koning van Portugal namens Willem III verwelkomde. Gisterenmorgen maakte de vorst eene wandeling door de stad, ontviDg te 10 uren den Burgemeester, bezichtigde van half 1 tot 3 uren het Rijks-museum, waar jhr. Six Jr., die toevallig aldaar aanwezig was, den Koning rondleidde. De Koning gaf herhaalde malen blijk van groote kennis van schilderijen. Van het Mu seum keerde Z. M. naar het Doelenhotel terug en ver trok te 4,50 naar Soestöijk, waar door Z. M. onzen Koning ter eere van den Portugeeschen vorst een gast maal werd gegeven. Te 8.30 's avonds vertrok Lodewijk I weder met den Koninklijken trein naar Amsterdam. Heden vertrok hij naar Zweden. Men schrijft ons Twee personen gevoelden ten vorige jare, evenals zoovelen, den lust in zich opkomen, pannen in zee te leggen. Wel misten beiden de noodige kennis, om een zoodanig zaakje te beredderen, maar een broer van een hunner had reeds eenigen tijd in de oesters gewerkt en zou hen dus ook wel kunnen helpen. Hij kon en wilde. Hem werd het benoodigde bedrijfskapitaal ter hand gesteld om met 20,000 pannen te werken, waar voor hij behalve zijn dagloon een derde der winst zou genieten. De pannen werden gelegd, de aanslag kwam volgens opgave van den factoor behoorden de twee «liefhebbers" tot de meest door Fortuin begunstigden, zoodat, alweder volgens zijn herhaalde verzekeringen, op een hoeveelheid van 140 tot 150 duizend oesters eerste soort plus de rest kon worden gerekend, als men omstreeks 13000 pannen afstak. Doch helaas, na het afsteken waren de 140 duizend geslonken tot 70000. Verbazing en ontsteltenis bij de lastgevers 1 Daar steekt een kwade hand in 1 Het geval wordt de politie meegedeeld deze doet onderzoek, en wat blijkt Dat de bewerker der pannen geen 20, doch 10000 stuks beeft in zee gebracht, doordat hij de helft der 20 na het kalken heeft verkocht voor eigen rekeningdat hij later 6000 pannen heeft bijgekochtdat na het af steken bij telling geen grooter getal dan 12000 werd verkregen dat hij aan den verhuurder van den grond de huur van 10000 pannen a 4 het duizend heeft betaald, doch bij zijn principalen 20000 in rekening heeft gebracht. Voor een en ander zal bedoelde be werker, den 25sten dezer voor het Hof te 's-Graven- hage terechtstaan. Of het ook noodig is, dat een speciale oesterpoütie bestaat Kruiningen. Aan de herstemming voor de verkie zing van een lid van den gemeenteraad namen deel 127 kiezers; van onwaarde verklaard 3 briefjes; geldige stemmen 124. Hiervan bekwamen J. Won de r g e m Mz. 75 en F. V. D e G r o o f 49 stemmen, zoodat eerstgemelde gekozen is. Wolfertsdijk. Tot vóór ongeveer 5 a 6 maanden regelden de ingezetenen hunne werkzaamheden naar den tijd, welke door den gemeente-klokluider werd aan gegeven, nl. op alle werkdagen 's morgens om 8, 's middags 12 en 's avonds 7 uren trekt hij aan de bel in den toren en geeft het sein, dat éen der ge noemde uren is aangebroken, en de daarmede in ver band staande werkzaamheden kunnen aanvangen. Secuur kon men er op afgaan, dat steeds op den juisten tijd geluid werd, omdat de klokluider op het telefoonkantoor alhier, altijd vóór dat hij begint te luiden, naar den waren tijd informeert. Zij, die Dinsdags Goes bezoeken, controleeren aldaar hunne horloges met de spoorklok en regelen daarnaar, op de hoeve, de huisklok en de horloges. Onwillekeurig vraagt menwaartoe dienen deze maat regelen? want als men het oog richt op den keurig, netten toren van Wolfertsdijk, dan bespeurt men toch de uiterlijke teekenen van een uurwerk. 't Is alles waar 1 buiten aan den toren zijn wijzers en dito borden en in den toren vindt men een uurwerk, doch alles was op non-activiteit geplaatst. Waarom? Verschillende klokken makers zullen deze vraag onmiddellijk kunnen beantwoorden door te zeggen neendoor uwe aandacht te vestigen op hetgeen zij aan de klok verricht hebben, tengevolge waarvan het uurwerk «niets niemendal" meer deugt; het is verbazend hoeveel artisten, die de voetstappen van Christiaan Huijgens in hunne verbeelding drukken, ons torenuur werk gerepareerd hebben, met een resultaat dat steeds treuriger werd; zoo herinner ik me dat de klok kort na het ondergaan eener reparatie, 's avonds om 9 uren, ruim 40 maal sloeg, tengevolge waarvan een deel der brandweer op de been kwam. Sedert Februari jl. is in dien toestand eene zeer gunstige verbetering gekomen. Het bewuste uurwerk is toen onder handen genomen door Paulus Paulussen, koperslager te EUewoudsdijk, en geheel in orde gemaakt. Sedert dien tijd, nu ruim 5 a 6 maanden geleden, loopt de klok onverbeterlijk, en herinnert zij de bevolking ieder heel en half uur door heldere, flinke slagen, dat de goede, geregelde gang steeds blijft voortduren. Bij het gebruik van 't nkalf elfje" zal Paulussen op dat uur zeker door velen in stilte herdacht worden, hem dankende dat, door zijne bemiddeling, het uur tot tinnemen" thans in 't openbaar en door de groote klok verkondigd wordt. Tc Tolen wordt met lo. September de gas- p r ij s van 17 op 14 cents per kubieken meter gebracht. In de Woensdag te Middelburg voortgezette ver gadering der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksDij verheid werd, bij het hervatten der werkzaamheden, het woord verleend aan den heer W. C. Metzelaar, lid der commissie, benoemd door de maatschappij van bouwkunst tot onderzoek der vraag, op welke wijze het vakonderwijs voor den handwerks man moet worden ingericht. De heer Metzelaar, het woord voerende niet als lid dier commissie, maar voor zich particulier, las eene memorie voor over genoemde vraag. Daarin wordt onder anderen aangevoerd, dat de burgerdagscholen hare bestemming geheel hebben gemist, en de am bachtsscholen, hoe goed ook ingericht en bestuurd, toch aan de behoefte van den handwerksstand in zijn geheel geenszins voldoen. Wat noodig is, zijn winter- avondscholen, dewijl deze deu leerlingen niet beletten overdag iets te verdienen, en hun tevens gelegenheid geven, bij bazen, die hart voor hen hebben, practische kennis op te doen. In de grootste steden alleen kun nen dag-ambachtsscholen behouden blijven. De leerstof der winter-avondscholen bepale zich tot de noodzake lijke theoretische vakken, gepaard aan grondig teeken- onderwijs en kennis van grondstoffen. De heer Wicherlink, van Zwolle, nam de partij op voor de ambachtsscholen in kleinere steden, ofschoon hij het nut van winter-avondscholen geenszins betwistte. Hij houdt vol, dat op ambachtsscholen het handwerk beter geleerd wordt dan in werkplaatsen, en zou het betreuren, indien de sedert eenige jaren bestaande beweging tot oprichting dier scholen weder afgebro ken werd. Verschillende sprekers voerden nog het woord. Daarna resumeerde de voorzitter het debat, onder op merking dat het ambachts-onderwijs, wil het aan zijn doel beantwoorden, de vakken moet onderrichten welke plaatselijk vertegenwoordigd zijn, dus ook de textiel industrie en andere ambachten ter plaatse waar die uitgeoefend worden. Omtrent het voorstel van het hoofdbestuur om op nieuw bij de regeering aan te dringen op regeling van algemeen teeken-onderwijs op de lagere school werd besloten, het rapport van de Commissie der Maat schappij van Bouwkunst af te wachten en het bestuur te machtigenalsdan naar bevind van zaken te handelen. Na de pauze kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur tot oprichting van een fonds voor wedstrijden van handwerkslieden. Over dit voorstel is overleg gevoerd met de maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen", vertegenwoordigd door de heeren De Kruijfl' en Kerdijk. Oprichters zullen zijn zij, die eens 100 bijdragen; beschermers zij die 25 jaarlijks contribueerendonateurs zij die minder bijdragen. Een voorstel van Utrecht om de beslissing aan te houden tot na de uitbrenging van het rapport der commissie ad hoe, werd met alle stemmen op éene na verworpen en daarna het voorstel van het hoofd bestuur zonder stemming aangenomen. Met betrekking tot het wetsontwerp op de telephonie werd besloten, het hoofdbestuur te machtigen, de bezwaren tegen het wetsontwerp bij adres aan de regeering kenbaar te maken. Na vaststelling der begrooting werd de vergadering met de gewone plichtplegingen gesloten, nadat te voren als plaats voor de eerstvolgende algemeene vergadering Wageningen was gekozen. Door de goede zorgen der Middelburgsche afdeeling heeft Dinsdag een rijtoer over Grijpskerke en Oost- kapelle naar Domburg, met bezoek aan de buiten plaatsen «Berkenbosch" en «Westhove", plaats gehad en werden Woensdag het badhotel en de havenwerken te "Vlissingen bezocht, waarna officieel diner en concert in het Schuttershof te Middelburg plaats had. De gast vrijheid der afdeeling werd algemeen op prijs gesteld, evenals voor hare gasten de kennismaking, of de her nieuwing der kennismaking met het Zeeuwsche land schap en zeegezicht, met de zeden en gebruiken in deze provincie en met hare bewoners in het algemeen hoogst aangenaam geweest. Vlissingen. De extra-personentreinen, welke de Maatschappij tot expl. van staatsspoorwegen sedert medio Juli iederen Zaterdag van Rozendaal naar Vlissingen (stad) en iederen Maandag in omgekeerde richting doet rijden, in aansluiting met den Neder- landsch-Belgischen treinendienst en ten gerieve van reizigers, die mochten wenschen den Zondag aan de zeebadplaats Vlissingen door te brengen, zullen, naar men verzekert, eerstdaags worden opgeheven, om reden van die extra-reisgelegenheden zoo goed als niet wordt gebruik gemaakt. Aanvankelijk was bepaalddat bedoelde treinen zouden rijden tot het einde van het badseizoen (15 September). Met de werkzaamheden aan de stoomtram van Bergen-op-Zoom op Antwerpen is thans ook op Nederl. grondgebied een aanvang gemaakt. Te Ossen- drecht is nagenoeg alles reeds in gereedheid. Ter vergadering, te 's-Hertogenbosch gehouden, tot overweging van het plan om een bond op te richten van alle katholieke kiesvereeni- gingen in Nederland, waren 34 kiesvereenigingen vertegenwoordigd. Na eenige discussie werd aangenomen, een bond der katholieke kiesvereenigingen op te richten. Aan het hoofd daarvan staat een centraal-comité, dat de algemeene vergaderingen leidt en bij de verkiezingen een adviseerende stem uitbrengt. Tot leden van de commissie van redactie van het reglement zijn benoemd de heeren De la Court, Bahlmann, Cremers, Bekhuis, Vos de Wae), Harte, Jacques Van den Biesen, Ileymans, Ruys en Poel, de laatste als secretaris. {Tijd.) De Arnh. Ct. zegt met zekerheid te kunnen vermelden, dat de heer dr. Jorissen, het bekende Zuid-Afrikaansche volksraadslid, voor eenige weken uit de Transvaal vertrokken is naar Nederland. In een te Amsterdam gehouden vergadering der Vereeniging tot bevordering der belangen des boek handels is besloten het volgend jaar een tentoonstel ling van drukwerkproeven te houden. De directies der Ned.-Indische Landbouw-maat- schappij, der Ned.-Indische Handelsbank, der Koloniale Bank en der Dorrepaalsche Bank, zijn bij den Minister van Koloniën op audiëntie geweest om hem den toe stand op Java bloot te leggen en op steun van staatswege aan te dringen. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de Minister zich van bepaalde toezeggingen ont houden, doch zich in het algemeen bereid getoond te doen wat in zijn vermogen was om de crisis te bezweren. (Ml.) Het Nederl. Werkliedenverbond Patrimo nium hield deze week te Amsterdam zijn Ode jaar vergadering. «Patrimonium" telt nu 5728 leden en is in dit jaar vermeerderd met 976 leden of ruim 20.3 pet. Aangenomen werd o. a. een voorstel-Harlingen, met inbegrip van een amendement-Keucbenius, ten gevolge waarvan de vereeniging zijn eigen orgaan zal uitgeven onder toezicht van het bestuur. De afd. Goes verklaarde vooralsnog zich te onthou den van bijdragen in de kosten voor een orgaande voorzitter meende dat, indien men niet onder de sta tuten, zooals zij met meerderheid van stemmen zijn aangenomen, wil staan, iets treurigs te voorzien is, en hij hoopt, dat men zoo verstandig zij, geen scheuring te willen teweegbrengen. De heer De Wilde vreesde, dat Utrecht het voorbeeld van Goes zal volgen, en zeide, dat de voorzitter een jaar lang art. 3 der statuten heeft genegeerd, door als voorzitter geen mededeelingen te doen in de Werkmansvriend (tot dusver het orgaan der vereeniging geacht), wat door den heer Kater ten sterkste werd tegengesproken. Nadat de heer Van Oversteeg had geprotesteerd tegen de beschuldiging, tegen den voorzitter ingebracht, welke de heer De Wilde, hoezeer het hem speet, zeide niet te kunnen intrekken, werd ter uitvoering der besluiten een commissie benoemd, die zorgen zal, dat het eerste num mer van het nieuwe blad met 1 October het licht ziet. Nog werd besloten dat het Bondsbestuur aan Z. M. den Koning een adres zal richten, waarin op Zondags rust wordt aangedrongen, alsmede om vooreerst nog niet aan de Regeering om een wetboek op den arbeid te verzoeken. Het voorstel van Goes, om, ter bestrijding van het socialisme, een populair blaadje onder de militairen te verspreiden, droeg veler instemming wegmaar de beantwoording der vraaghoe het te verspreiden en te schrijven was minder gemakkelijk. De voorzitter stelde ten slotte voor, dat Goes iemand zoeke, die bekwaamheid bezit tot het schrijven van dergelijke blaadjes, wat de afd. beloofde te zullen doen. Ten slotte werd behandeld het voorstel-Deventer, hierop neerkomende, of een Roomsche, den grondslag van het Verbond beamende, lid van «Patrimonium" mag zijn. Algemeen was men van meening, dat een Roomsche onmogelijk lid van i Patrimonium" en tevens goed Roomsch kan zijn, zoodat tot zijn toelating nim mer kan besloten worden. (Stand.) Op 15 October e. k. en volgende dagen zal te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester; en in de maand September of October e. k. tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voor bereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen. Nadere bijzonderheden van beide bevat de Sf.-Gt. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten tot het exploiteeren eener gasfabriek van gemeente wege en heeft B. en W. gemachtigd om met het bestuur der Maatschappij voor nieuwe geoctroj eerde gasbereidingen aldaar in onderhandeling te treden over de overname der bestaande gasfabriek. «Damas" zal zijn Haagsche Omtrekken, in het Vaderland gestaakt, voortzetten en doen verschijnen bij W. P. Van Stockum Zoon te 's-Gravenhage, in wekelijksche nummers van 8 i 16 blz. gr. 8°. Het eerste nummer verschijnt Zaterdag 4 September a. s. Het verslag, uitgebracht in de 70ste jaarlijksche algemeene vergadering van het «Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden", op 28 Juli jl. gehouden, bevat onder anderen de navolgende mededeelingen. De in komsten over 1885 hebben bedragen 95,284.89%. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten met 7767.48 overschreden. Aan 1815 deelgerechtigden keerde het fonds 84,546.07% aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 's Konings geschenk uit. Het invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 68 deelgerechtigden van het fonds daarin doel matige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen 21,614.47%. Gedurende het afgeloopen jaar werden 78 nieuwe deelgerechtigden in het fonds opgenomen, als: 16 ver minkten uit Oost-Indië en 62 infirmen. Het getal sollicitanten bedraagt 1458. Bij den zending-director D o n n e r te Leiden is, in verband met de zending der Christelijke Gerefor meerde kerk, een begin gemaakt met een zendings museum, voorloopig gevestigd in zijn studeerkamer. Onder de voorwerpen, die daar te bezichtigen zijn, bevinden zich Javaansche versierselen, Javaansche kleederen en huisgereedschap, Soembaneesche versier selen, Chineesch speelgoed en voorwerpen van Bali, Borneo, N.-Guinea en Molukken.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1