1886. N°. 94. Donderdag 12 Augustus. 73ste jaargang. GOESGUB De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons 1 and vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. -CS<SsGS=>C»3CS*- COI li 1YT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 11 Augustus 1886. De officiëele lijst der bekroningen op de Bakkerij- tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam is gisteren verschenen. Daarop komt ook voor de firma Wed. J. H. C. Kakebeeke alhier, met de gouden medaille, voor Zeeuwsche Tarwe bloem. De heer C. N. Vermeulen geeft in de Middelb. Ct. het denkbeeld aan om aan den mailtrein die 's avonds hier passeert, een glipwaggon te ver binden ten behoeve van het Goesche reizend publiek. Hij schijnt niet te weten, dat ook dit denkbeeld door de betrokken Commissie is ter sprake gebracht. Borsele. Maandag werd in de vergadering van den Gemeenteraad alhier behandeld en vastgesteld de re kening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente over 1885. De ontvangsten bedragen 9047,88% en de uitgaven 8534,48 De aangeboden begrooting is geraamd in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van 8298,44. Vlissingen. Het koninklijk Engelsche stoomjacht «Victoria and Albert", met den Koning van Portugal aan boord en diens standaard in den grooten top, arriveerde alhier hedenochtend tegen vijf uren van Port Victoria (monding Theems). Nadat het jacht langs den aanlegponton was ge meerd, begaven zich de Portugeesche gezant en de consul-generaal, zoomede de heer Ch. De Groof, vice- consul van Portugal hier ter stede, allen in gala- costuum, aan boord om hunne opwachting bij den Koning te maken en Z. M. te complimenteeren. Tegen 7.15 verliet de Koning met zijn talrijk ge volg het jacht, zich begevende naar den gewonen mail- trein, waarin te zijnen gerieve een zoogen. A-rijtuig (geheel eerste klasse) der staatsspoorwegen was ge plaatst en met welken hij te 7.16 over Utrecht naar Amsterdam vertrok. De Victoria and Albert" stoomde na 'sKonings vertrek, spoedig weder zeewaarts. Naar van goed ingelichte zijde aan de Ter- Neuzensche Ct. wordt medegedeeld, bestaat er alle kans dat aan een reeds geruimen tijd geopperd denk beeld, tot het in het leven roepen van eene directe stoomvaart van Ter-Neuzen op Zieriksee, door het kanaal van Zuid-Beveland, dus aandoende het spoor wegstation te Vlake, van af beide richtingen, eerlang gevolg zal worden gegeven, aangezien het plan moet bestaan bij eenige ondernemers daartoe eene snel varende stoomboot in de vaart te brengen. St. Maartensdijk. In de gisteren gehouden verga dering van ingelanden van het waterschap St. Maar tensdijk is benoemd tot Ontvanger-Griffier van dat waterschap de heer J. S i p k e snotaris alhier, zulks in de plaats van wijlen jhr. J. L. De Casembroot, die deze betrekking 47 jaren vervuld heeft. Het tractement, aan deze betrekking verbonden, bedroeg tot heden 600 's jaars, thans is de bezoldiging door ingelanden op 500 gesteld. Maandagavond ving te Middelburg aan de alge- meene vergadering der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerks-n ij v e r b e i d. De hoofd bestuurders, afgevaardigden en leden werden verwel komd in de Buitensociëteit, met eene uitvoering door het muziekkorps der Middelburgsche schutterij. Gisterenochtend werd de algemeene vergadering namens het gemeentebestuur van Middelburg bijgewoond door den waarnemenden burgemeester, den wethouder Ermerins, geopend door den voorzitter dr. J. Th. Mouton, met eene uitvoerige rede over de beperking van den arbeidsdag. In de vorige algemeene vergadering was reeds de vraag gesteld, of het op den weg der Vereeniging ligt, stappen te doena. om in navolging van het buitenland het belang van den Nederlandschen fabriekswerkman te steunen door den werktijd algemeen te stellen op b. v. 10 uur daags (van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds, met 2 uur schafttijd)b. voor het geval later gewerkt moet worden, van 6 tot bv. 10 uur 's avonds, alsdan 25 pet. verhooging van loon te geven, "•a dien tijd en gedurende den nacht tot 's morgens 6 uur 50 pet. verhooging, ook toe te passen wanneer op zon- en feestdagen gewerkt wordt. Spreker zou thans deze vraag behandelen. Hij wees op de verschillende landen, waar de beperkte arbeids dag is ingevoerd om voor ons land tot de slotsom te komen, dat vooral in die vakken, waarin overvloed van arbeidskracht bestaat en dus het aanbod de vraag overtreft, waarin de werklieden niet of onvoldoende zijn vereenigd, in de groote steden, waar immer een reserve bereid is de opengevallen plaatsen in te nemen, vooral ten opzichte van wat de Engelschen unskilled labour" noemen kortom voor het grootste deel der ongeregelde werkkracht weinig of bijna geen kans be staat zich aan den te langen arbeidsdag des geëischt te onttrekken. Daar zou spreker wenschen, dat de wet tusschenbeide kwam, met groote behoedzaamheid, na nauwkeurig en veelomvattend onderzoek, met on derscheiding van de eischen van elk bedrijf. Overigens zou hij wenschen, dat de werklieden zich door ver eeniging hunner krachten zooveel mogelijk tegen te langen arbeidsduur verzetten, en geen gelegenheid lieten voorbijgaan om den werkgever en ook het groote pu bliek te overtuigen, dat het hun ernst is met de be perking niet alleen, maar vooral ook met den wensch, van den verlangden vrijen tijd gebruik te maken in en voor de ontwikkeling van hun gezin. De heer Jacob Duivis hield eene rede over de crisis op het gebied van handel en nijverheid. Verschillende oorzaken werken daartoe samen De staatsuitgaven zijn in alle rijken gestegen. Dwaze ondernemingen zijn in alle rijken op het getouw gezet, die veel kapitaal vernietigd hebben. Oorlogen hebben er plaats gehad. Oorlogstoerustin gen zijn overal tot in het overdrevene gemaakt. Tarieven-oorlogen, die belemmerend werken op han del en verkeer, zijn in vele staten in vollen gang. Of belastingen handel en nijverheid drukken daarop wordt niet gelet. Politieke woelingen vinden overal plaats. Volksmisleiders lokken maar al te vaak werkstakin gen uit. Ook overdreven weelde, uitgelokt door enkele zeer voorspoedige jaren, heerschte epidemisch. Uitvoerpremiën waren in verschillende landen het verguldsel, waarmede de slechte staat van enkele in dustrieën wordt bedekt. Ook de zilver- of standaardquaestie speelt eene groote rol in dezen. Zij werd door spreker beschouwd als de hoofdoorzaak van den tegenwoordigen toestand. Bimetallisme zou de crisis bezweren doch de invoering zal hoogstwaarschijnlijk tot de vrome wen schen blijven behooren. Doch buitendien zijn er nog vele middelen om de kwaal te verzachten. Men make ernstige studie van de wetten die handel en nijverheid beheersehen. Gepaste zuinigheid worde betracht in de rijks-, prov.- en gemeente-uitgaven, opdat belastingdruk verminderd worde, daar de druk der tijden het opbrengen der belastingpenningen zoo moeilijk maakt. Het gouvernement richte in Amsterdam of Rotter dam een handelsmuseum op, ingericht zooals het Brus- selsche, waar een koopmaD, exporteur en fabrikant alle mogelijke inlichtingen kan ontvangen omtrent de soort goederen, wijze van verpakking, generale kosten en eveneens over den prijs waarvoor die goederen elders verkocht worden. Bij het plaatsen van kapitaal verkieze men lage rente bij groote zekerheiden bij het nemen van aandeelen in financiëele ondernemingen betrachte men de grootste voorzichtigheid. De landbouw legge zich toe op het voortbrengen van die artikelen, welke het voordeeligst zijn en de landbouwer reike meer en meer de hand aan de we tenschap om verhoogde opbrengst te verkrijgen en be teren prijs voor zijn product. De fabrikant doe evenzoo en houde steeds in het geheugen, dat de oogen 'van den meester het paard vet maken. Hij zie door overleg en toewijding zijne productiekosten te verlagen en zijn product te volmaken. De koopman verschaffe zich nieuwe connectiën en opene zich niéuwe handelswegen. De tusschenhandel verlegge bijtijds de bakens, al vorens het getij verloopt en hij ten deele overtollig worde. Men verbetere het onderwijs, waarmede spr. niet be doelt dat men de hersens der jeugd nog meer zal over laden, doch lette daarbij meer dan thans gebruikelijk is op de vorming van het gemoed. Men bestrijde het voeren van oorlog als demorali- seerend werkende op het gemoed en schadelijk- voor de materiëele welvaart, en de dwaze overdreven uit gaven voor militaire doeleinden zullen verminderen. Door eenvoudige, goedkoope geschriften lichte men het volk voor op sociaal en economisch gebied de politieke en sociale agitatie kan daardoor genezing vinden. Men zij hoogst voorzichtig in het geven en nemen van crediet. Een verstandig gebruik maken van crediet werkt weldadig doch een lichtvaardig toepassen er van kan de schromelijkste gevolgen hebben en wat een zegen kon zijn in vloek doen verkeeren. Men keere terug tot eene eenvoudige levenswijze, beperke zijne uitgaven en late den treurigen moed varen zich arm te maken en een toekomst van ellende tegen te gaan. Een landbouwer, tevens veehouder, en dat niet een uit een weelderige streek verzekerde spr. nog onlangs de boer kan bestaan als hij eenvou diger leefde en evenals vroeger zelve aanpakte, even als de vrouw, en niet alles aan vreemden overliet. Zoo is het in vele vakken. De ouden van dagen her inneren zich vroegere prijzen, en toch destijds ging niet ieder de toekomst met angst en zorg te gemoet maar richtte de 'uitgaven naar de winst Die verhou ding is thans bij velen verbroken door een weelderige levenswijze, dwazen opschik en rusteloos jagen naar genot. Men late dat varen en eer men het vermoedt is men den kwaden tijd te boven. In ieder geval niet bij de pakken neergezeten, het hoofd omhoog, de handen uit de mouwen 1 De malaise kwam ongemerkt aansluipen, voor velen onverwacht, maar even onver wacht zal ook weer het morgenlicht van een betere toekomst aan de kimmen gloren voor hen die niet zijn ondergegaan maar door ijver, overleg en spaar zaamheid het hoofd hebben geboden aan deze slechte tijden. Vertegenwoordigd zijn de afdeelingen Amsterdam, Dordrecht, 's-Gravenhage, Haarlem, Middelburg, Tiel, Utrecht, Wageningen, Woerden, Zwolle, te zamen 107 steramen uitbrengende voor personen en 48 voor zaken. Uit het rapport van den algemeenen secretaris blijkt, dat het ledental der Vereeniging en het aantal afdee lingen stationair zijn gebleven. Er zijn echter pogingen aanhangig tot oprichting van nieuwe afdeelingen te Schoonhoven, Waalwijk, Tilburg, 's-Hertogenbosch, Nij megen en Alblasserdam. Na afloop der werkzaamheden, welke heden zouden worden voortgezet, werd een rijtoer gemaakt. Over de na de ontbinding opnieuw bij de Tweede Kamer ingediende voorstellen betrekkelijk de Grond wetsherziening zijn geen voorloopige verslagen uitgebracht. De commissiën van rapporteurs achtten, door het vroegere onderzoek, de beraadslaging genoegzaam voor bereid om met een gewoon verslag of eindrapport te kunnen volstaan. Hiervan zal uitgezonderd zijn het hoofdstuk betref fende het kiesrecht. Daaromtrent is een voorloopig verslag opgemaakt. Naar het Vaderland verneemt, is de regeering niet voornemens het wetsontwerp op den kinderarbeid opnieuw aanhanging te maken. Thans deelt de Haagsche correspondent van de Midd. Cl. mede, dat de in aantocht zijnde «socialisten wet" geen uitzonderingswet zal zijn, maar een «uit breiding en aanvulling" der wet op het recht van vereeniging en vergadering. De strekking der wet zou zijn om aan de hoogere regeerings-ambtenaren eene grootere bevoegdheid te geven tot het verbieden of beperken van openbare vergaderingen en optochten. De bedreiging van het gemeentebestuur van Mid delburg tegen de Maatschappij van de stoom tram VlissingenMiddelburg, tot strenge toepassing van de voorwaarden der concessie, indien de exploitatie niet beter en geregelder dan tot heden plaats had, schijnt hare uitwerking niet gemist te hebben. Er was een termijn gesteld, waarin zou moeten blijken, dat men voornemens was de locomotieven te verbeteren of door nieuwe te vervangen. Daaraan is voldaan. Eene nieuwe locomotief is reeds uit Newcastle verzonden. De tegenwoordige zullen successievelijk op de kon. maatschappij »De Schelde" te Vlissingen worden ver nieuwd of verbeterd, en de oude passagierswagens, waarvan er reeds een verzonden is, zullen in België in orde worden gemaakt. (/V. R. Ct.) Z. M. heeft aan mr. F. C. Donker C u r t i u s, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sept. a. s., eervol ontslag verleend als raadsheer in den Iloogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den Koning en den lande bewezen. Z. M. de Koning heeft aan den minister van oorlog opgedragen Zr. Ms. hooge tevredenheid te doen betuigen aan al de troepen van het garnizoen te Amsterdam voor hunne stipte plichtsbetrachting ge durende de jongste ongeregeldheden, en die tevreden heid in drie opvolgende appels te doen herhalen. Voorts is besloten dat het 7de regiment dit jaar niet kampeeren, maar voortdurend te Amsterdam ver blijven zal. Geheel en al afgescheiden van den persoon dien het geldt, komt de Redacteur van de Landb. Ct. er tegen op, dat het toezicht op de landbouw scholen gelukkig tijdelijk is opgedragen aan den nieuwbenoemden inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. Van Eyk. Hij had verwacht, dat met dit toezicht belast zou worden de andere inspecteur, omdat deze doctor in de wis- en natuurkundige weten schappen is. Nu echter zullen de kundige en voor een deel gedoctoreerde leeraren aan de Wageningsche school beheerd worden door een inspecteur, die in de natuur wetenschappen geen graad bezit en er krachtens zijn titel doctor in theologie nooit iets mee te maken had. De leeraren moeten voldoen aan voorwaarden; de leerlingen moeten na voleindigden cursus, een alles behalve gemakkelijk examen doen is het nu goed, verstandig, volgens de wet, de inspectie over het land- bouw-onderwijs op te dragen aan iemand, die geen graad heeft welke hem krachtens de wet eenige be voegdheid geelt? Is de Staat, die eischen stelt voor onderwijs, voor onderwijsgraden en onderwijstitels, niet in de eerste plaats geroepen om wat van zijnentwege verordend is te handhaven Veeartsen, die verlangen benoemd te worden tot adsistent aan de r ij ksveeartsen ij school te Utrecht, op eene bezoldiging van 1200 voorden tijd van één jaar, ingaande op 1 October e. k., met uitzicht op twee herbenoemingen, elke voor den tijd van een jaar, moeten vóór 1 September a. s., met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk en vrachtvrij daarvan doen blijken aan den directeur van gemelde school. Op voorstel der Belgische en Fransche post- administratiën is aan de landen der Ver eeniging in overweging gegeven om art. 5 van het gewijzigd hoofdverdrag van Parijs, waarbij de maxi mumafmeting der drukwerken, wat elk hunner vlakken betreft, op 45 c.M. is bepaald, in dien zin toe te passen, dat, indien zij in eene rol worden verzonden, eene lengte van 75 c.M. kan worden toegelaten en zulks op grond, dat dergelijke rollen in een kubus van 45 c.M. kunnen worden geborgen. In afwachting dier be slissing kunnen dergelijke rollen drukwerk voorloopig reeds in het verkeer met België en Frankrijk worden toegelaten. D) In het gebouw der Internationale Kunstvereeniging te Amsterdam zal eene internationale tentoonstelling van kunstnaaldwerk worden gehouden, die in de tweede helft van October geopend en in de eerste dagen van December gesloten zal worden, opdat met het St. Nicolaasfeest de verkochte voorwerpen kunnen worden afgeleverd. Daar de dames der regelingscommissie deel uitmaken der besturen van de industrieschool «Arbeid Adelt", «Tesselschade" en der Kunstnaaldwerkklasse, zullen deze vereenigingen niet naar de bekroning kunnen mededingen, doch voorwerpen, buiten mededinging ingezonden, kunnen evengoed getuigenis afleggen vaa het werk dat in Nederland ontworpen en gemaakt wordt. Omtrent de plannen, om in 1887 te Amsterdam eene tentoonstelling te houden van al hetgeen op voe ding betrekking heeft, deelt het Handelsblad mede, dat het voornemen bestaat om deze tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te houden. Een der voorname drijfveeren van de ontwerpers is, hier te lande verschillende voedingsmiddelen bekend te maken, welke elders met goed gevolg genuttigd worden. Ook is 'men niet vreemd van het denkbeeld, om te Amsterdam eene kookschool op te richten. Aan de Portefeuille wordt gemeld, dat voorbe reidende maatregelen worden genomen om in 1877 het taal- en letterkundig congres te Amsterdam te houden, in verband met het derde eeuwfeest van Von dels geboorte. Namens F. Domela Nieuwenhuis te 's-Gravenhage is aan het gemeentebestuur van Koog aan de Zaan een stuk gemeentegrond te koop gevraagd, waarop later eene vergaderzaal zou gebouwd worden. Door den Raad is nog niets beslist, daar men eerst nadere overlegging van plannen enz. wenscht te ont vangen. De heer G. Bakker, geneesheer te Delft, heeft een aanklacht ingediend bij den Officier van Justitie te Rotterdam, tegen de directie van de IV. Rott. Ct., wegens hoon en laster, naar aanleiding van het geruchtmakend valsche bericht over de vergiftiging van een kind, hetwelk allereerst in genoemd blad werd gepubliceerd. (Delftsche Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Vlug te Leiderdorp en zijne gewezen kerke- raadsleden hielden Zondag godsdienstoefening in den tuin van de pastorie en 's avonds voor het publiek in de Christelijke school. Met ingang van 1 September worden de rijks normaallessen te Den Helder opgeheven. De predikant J. Langhout te Anjum, als zoo danig te Opheusden beroepen, heeft den kerkeraad dier gemeente de volgende voorwaarden gesteld, waar aan moet worden voldaan om het beroep voor hem aannemelijk te makende gemeente moet uit het synodaal verband treden, er moet eene school voor christelijk onderwijs gesticht worden en de pastorie moet vergroot worden. De kerkeraad heeft geantwoord, dat aan die voor waarden niet kan worden voldaan. (IV. R. Ct.) In de Maandag gehouden zitting der Synode is opnieuw gestemd over de vraag, of een secundus-lid der synodale commissie, die niet als primus is opge treden, herkiesbaar is, waarover in eene vorige zitting de stemmen staakten; nu werd met groote meerder heid van stammen in toest»mmenden zin beslist.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1