1886. N°. 93. Dinsdag 10 Augustus. 73ste jaargang. Uurwerken der Gemeente, npr VEEMARK T ONDERWIJZERES DE PATENTEN verpacht worden, De Houders van Obligatiën, Naar aanleiding van het verzet le Amsterdam. GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C01JIUNT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet moer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene éÈÊmi TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den ld en den 28 September 1886. Goes, den 7 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Voor het onderwijs in de HANDWERKEN aan de leerlingen der scholen B. C en D moet benoemd worden eene op eene jaarwedde van Honderd vijf en twintig gulden. Sollicitatiën worden schriftelijk ingewacht bij den Burgemeester vóór of op Vrijdag den 20 Augustus a. s. Goes, den 7 Augustus 1886 Burgemeester en Wethouders var. Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het OPWINDEN en ONDERHOUDEN, alsmede het eenmaal 'sjaars SCHOONMAKEN van de voor den tijd van acht jaar, ingaande den 1 Januari, 1887 zal aanbesteed worden op Zaterdag den 21 Augustus a. s. des namiddags te een uur ten Raadhuize alhier De voorwaarden liggen ter lezing, gedurende eiken werkdag van des morgens 9 tot des middags 2 uren, ter secretarie der gemeente. Goes, den 7 Angustus 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. over het dienstjaar 1886/87 loopende van 1 Mei 1886 tot ultimo April 1887 alsmede de suppletiebladen, en die over het le kwartaal kunnen ter Secretarie afge haald wordenvan Dinsdag den 10 Augustus tot en met Woensdag den 25en daaraanvolgende, uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Die afhaling moet in perBOon geschieden, terwijl de onafgehaalde patenten of de afschriften daarvan later door den deurwaarder der directe belastingen aan de Satentplichtigen worden uitgereikt tegen betaling van cents. Goes, den 7 Augustus 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Op Zaterdag den 31 Augustus a. s. des namiddags te een uur, zullen in de groote zaal van het Raadhuis en wel bij enkele inschrijving, de navolgende GRONDEN enz. van de gemeente, te weten 1°. De Westerschans en aanbehoorende gronden, thans in pacht bij C. Van Noort; 2°. De Weilanden met bijbehoorende getimmerten langs den Westhavendijk, thans in pacht bij A. Boone. De voorwaarden liggen van Donderdag 12 Augustus ter lezing gedurende eiken werkdag van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 uren ter secretarie der gemeente. Goes, den 7 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. van de gevestigde schuld, ten laste, der gemeente Goes, die genegen zijn hunne OBLIGATIËN in den loop dezes jaars in de uitloting te doen deelen, moeten zich in de maanden Augustus en September schriftelijk bij den Burgemeester aanmelden, met opgave van dagtee- kening en nommer der obligatie en van het bedrag van het kapitaal. Zullende de aflossing geschieden op de volgende voorwaarden De obligatiën wegens achterstalligen intrest, loopende ad 1 pCt., welke voluit betaald woidt, en die voor alle anderen zullen worden afgelost tegen 30 percent; de overige obligatiën (waarvan de intrest met Vs betaald wordt)die uitgegeven ten intresse van 2 per cent met 20 ten honderddie ten intresse van percent met 25 ten honderddie ten intresse van '6 percent met 30 ten honderddie van 4 percent met 40 ten honderd, alle met uitbetaling van den intrest tot het einde van dat jaar. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. Goes, den 7 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het gebeurde in de hoofdstad van ons land heeft tot verschillende gevolgtrekkingen aanleiding gegeven. De een ziet er in het uitvloeisel van de socialistische woelingende ander een bloot verzet tegen een politie verordening. Zelfs het buitenland bemoeit zich met" het antwoord op de vraag: wat de oorzaak der «Amsterdamsche troebelen" is. Da Berlijnsche Volkszeitung ziet er geen zweem van een socialistisch oproer in. De Nord- deutsche A llgemeine Zeitung weerspreekt met grooten omhaal het beweren der Volkszeitung en als bewijs middel voert de Norddeutsche aantde barricades welke 's nachts onder het zingen van socialistische liederen werden opgericht", de roode vlag, de schet terende woorden van Domela Nieuwenhuis: sal gaan wij ook door vuur en vlammen", het uitdeelen van een oproerig geschrift tijdens den opstand" Wij zouden hiervan niet eens melding maken als niet de Norddeutsche het erkende orgaan van Bis marck was, waarin niets wordt geplaatst tegen zijn wil, althans niet zooals in dit geval een hoofdartikel, waarvan, naar men zegt, de vorst de drukproeven zelf ziet. Men zal zich herinneren dat ditzelfde oflicieuse blad meermalen is gebruikt om een koud waterstraal" op de hoofden der Fransche diplomaten te doen neer komen. Nu ligt het voor de hand dat als de officiëele kringen te Berlijn het met de officiëele kringen te Amsterdam en 's-Gravenhage eens zouden zijn, dat Amsterdam zijn socialistenoproer heeft gehad, voor de Duitsche regee ring de aandrang veel gemakkelijker is om Nederland op den weg der reactie te drijven, door tot een inter nationaal verdrag tegen de socialisten de hand te leenen. Van de in dezen meest onpartijdige zijde is het nu evenwel voldoende bevestigd, dat men het recht niet heeft van een socialistisch oproer te spreken. Volgens een ooggetuige in De Standaard bestonden die verschrikkelijke barricades uit hoopjes van 1 54 voet, waarover een man, laat staan een paard, dus met gemak heenstapt. Deze proeve van barricades is alleen geleverd omdat men aan werptuigen behoefte gevoelde, niet om eene schans tegen de troepen op te werpen. Niet 's nachts, zooals de Berlijnsche Nord deutsche zegt, zijn barricades opgeworpen, maar 's middags om 3 uur zijn die hoopen ontstaan, onder het oog van 200 agenten, die aan het eind van de doodstille straat het zaakje stonden aan te zien. De schrijver in de Standaard, wiens eenvoudig verhaal den stempel van volkomen waarheid draagt, zegt dan ook»Uit alles bleek mij, dat ailes gericht was alleen tegen de politie. Er mogen enkele socialisten onder geweest zijn, het oproerige volk was dat ken nelijk niet. De politie, en nog eens de politie, daar over praatte, daarover vocht men". Als het een socialistisch oproer geweest was zou deze verteller wel wat anders gehoord hebbenEen inzender aan het orthodoxe orgaan zou waarlijk zich niet hebben onthouden dit wereldkundig te maken en, zooals reeds clericale bladen doen, den liberalisten de schuld te geven. De roode lap is kennelijk alleen gebezigd, omdat men wist dat de politie daarmede getergd wordt en er nu eenmaal verzet plaatshad. In het kortmen heeft het recht niet de bloedige gebeurtenissen in de hoofdstad aan de socialisten te wijten. Toch is het te begrijpen dat velen in den lande en daar buiten in die meening verkeeren, vooral nadat sommige bladen te Amsterdam, die als zij het er op toegelegd hadden de hoofdstad in een socialistischen reuk te brengen, niet beter hadden kunnen doen, die meening schijnen aan te kleven. Elke beweging van enkele zoogenaamde socialisten, enkele heethoofden, menschen die het wellicht goed meenen maar blijkbaar niet voldoende wetenschappelijk op de hoogte van den oeconomischen toestand, werd van a tot z vermeld. De fanfares van Hecht voor allen, de onzinnige taal dikwijls in dat blad aangetroffen werd met groote letters herdrukt en gecommenteerd, en het rustige Amsterdamsche publiek, dat bij ontbijt en avondeten niets anders te lezen kreeg, moest natuurlijk welaan een «opstand" der socialisten gaan denken. Wij gelooven, dat men, wellicht onder den indruk van het eerste oogenblik, de zaak wel wat overdreven heeft ingezien en dat de Standaard-man gelijk heeft. De palingtrekkerij was de aanleiding tot verzet tegen de politie. Dit was geen al of niet geordend optreden der socialisten, dezen hadden er niets mede te maken. Wanneer de politie het wreed vermaak hadde toege laten, er zou geen «opstand" zijn geweest en alle gevolgtrekkingen ten opzichte der socialisten zouden dus van zelf verva len zijn Wij juichen het toe, dat de politie krachtig optrad om de verordening te hand haven en achten al het later gevolgde volkomen ver antwoord. De wet moet geëerbiedigd worden, en ieder verzet tegen de wettige macht, op welk gebied ook, behoort met kracht tc worden tegengegaan. Vandaar dat wij het optreden der militaire macht volkomen goedkeuren. Maar men verwarre nu niet het een met het ander en meene niet dat, al worden in eene druk bezochte volksvergadering snorkende phrases over de «uitzuiging van den minderen man" door dienzelfden minderen man toegejuicht, ons volk voor socialistische droom beelden zou gewonnen zijn, en dat het «oproer" te Amsterdam daarvan het bewijs zou zijn. Zeker ook onder dien indruk is het, dat het bestuur der hoofdstad het verbod heeft uitgevaardigd, om «eenig gedrukt of geschreven stuk" op straat te ver spreiden. Dit Napoleontisch verbod past volkomen bij de Napoleontische wijze van onderdrukken der «revolutie"! Evenwel zouden wij denken dat zulk een barre maat regel het doel voorbijstreeft. Het doel moge zijn een oproerig blad te treffen, maar men maakt het zich toch wat al te gemakkelijk door de geheele vrijheid zoo ineens aan banden te leggen. De wakkere ge meenteraad van Delft heeft zich gehaast het voorbeeld van Amsterdam te volgenMen ziet, de reactie is goed. op weg. Het wordt tijd dat de ernstige liberale mannen tot bezinning komen. Wij gaan den verkeerden weg op. Het betreurenswaardig verzet tegen de politie te Am sterdam wordt gemaakt tot een socialistisch oproer. Het is verkeerd onder een dergelijken valschen indruk maatregelen te nemen als te Amsterdam met het ver bod der bladen is geschied. Met genoegen zagen wij dan ook, dat althans de minister Heemskerk het hoofd niet verliest. Op eene vraag van den heer Beelaerts van Blokland antwoordde hij, dat de regeering zich door de bestaande wetten krachtig genoeg gewapend acht om de orde en de vrijheid te handhaven. De regeering heeft voorts de toezegging gedaan, dat zij, indien bet noodig mocht zijn, niet aarzelen zou voorstellen te doen tot bescherming «der rustige burgers en bestaande machten tegen aanvallen van kwaadwilligen, die het er op schijnen toe te leggen om het goede volk van Nederland ongelukkig te maken. In deze woorden meenen wij te lezen, zegt het Han delsblad (en wij zijn het daarmede volkomen eens) de betuiging dat de Regeering niet inslaapt, maar nauwgezet acht slaat op de teekenen des tijds en de behoefte der maatschappij aan orde en rust. Er is tot dusver nog niet gebleken, dat de bestaande wetgeving welke met 1 Sept. e. k. verbeterd zal worden onvoldoende is om de burgerij te bescher men. Wel is er behoefte aan bevrediging, aan alge- meene samenwerking, ook vanwege de wetgevende macht, om de kiemen van ontevredenheid en onlusten te verstikken. Men kan den invloed van «kwaadwilligen, die het er op schijnen toe te leggen, het volk van Nederland ongelukkig te maken", niet vernietigen door uitzon deringswetten dat heeft het voorbeeld van Duitschland geleerd. Maar wel kan men met hoop op goed gevolg naar dat doel streven, door krachtigen steun te ver- leenen aan de vele instellingen, die hier te lande zich de ontwikkeling en den vooruitgang der bevolking naar lichaam en geest ten doel stellen. In dat streven moe ten regeering en vertegenwoordiging aan de pogingen van particulieren de hand reiken, en ook daartoe kan de grondwetsherziening in onbekrompen geest den weg banen. «De kracht der sociaal-damocratie" zegt mr. Kerdijk terecht in Vragen des tijds van Augustus «kan alléén door tegemoetkoming aan gegronde grie ven gebroken worden." Daartoe het zijne bij te dragen is de plicht van de regeering en de volksvertegenwoor diging niet alleen, maar ook van iederen staatsburger, die overtuigd is dat rust. en vrede in den staat niet mogen steunen op de bajonet, maar moeten gewaar borgd worden door het geloof des volks aan een recht vaardig bestuur. Daarom zouden wij wenschen, dat de nieuwe libe rale meerderheid in de Kamer spoedig de hand sloeg aan datgene, wat strekken kan om werkelijk bestaande grieven tegen onze maatschappelijke toestanden weg te nemen. Al keuren wij ten sterkste af de wijze waarop Domela Nieuwenhuis en consorten die grieven behandelen, de rechtvaardigheid gebiedt te erkennen dat zij op menige wondeplek in onze maatschappij den vinger hebben gelegd, welke anders wellicht langer onbehandeld zou blijven. De humaniteit brengt mede te onderzoeken of herstel mogelijk is. GOES, 9 Augustus 1886. 's-Gravenlmgo. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 23 Augustus des avonds te 8 uren. Bij beschikking van den Min. van Staat, Minister van Binn. Zaken van 5 Aug. is, met ingang van 16 Aug., de inspect, van het middelb. onderwijs dr. W. B. J. Van E y k, belast met het toezicht op de open bare en bijzondere scholen voor middelbaar onderwijs in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg en op de Rijksland bouwschool, en hem als standplaats aangewezen de gemeente 's-Gravenhage. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er éene plaats als adspirant- ingenieur bij de Nederlandsche Marine, op een jaarwedde van 1000, wordt opengesteld. De St.-Ct. bevat nadere bijzonderheden. Het heeft Z. M. den Koning behaagd bij besluit van 23 April 1886 no. 19, ter belooning van hen, die zich in Atjeh hebben onderscheiden gedurende de laatste zes maanden van het jaar 1885, bij afzonder lijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den len luitenant der genie van het leger in Ned.-Indië L. G. Krol van der Hoek. Zooals bekend is, werd voor eenige weken het nieuwe badh&tel te Vlissingen ingewijdde aan gename ligging daarvan zoomede de goede inrichting van het h&tel zijn zonder twijfel waarborgen, dat Vlis singen als zeebad eene schoone toekomst tegemoet gaat. De geografische ligging van Vlissingen in den zuid westelijken hoek van ons vaderland heeft echter uit den aard der zaak aanleiding gegeven, dat die plaats door betrekkelijk weinig reizigers bezocht wordt en dus min of meer eene terra-incognita is. Wij achten het daarom een gelukkig denkbeeld van de Exploitatie-Maatschappij om op Zondag 22 Augustus een goedkoopen trein naar Vlissingen en terug te organiseeren. Deze trein zal reizigers opnemen te Rotterdam (D. P. en Beurs), Dordrecht, Zevenbergen, Oudenbosch en voorts aan alle stations der lijn BredaRozendaalGoes. Bijzon derheden worden in dit blad eerstdaags per advertentie bekend gemaakt. Zooals uit eene advertentie in ons vorig no. bleek is bij de Amsterdamsche Bank en verder te Middelburg en Brugge, de inschrijving opengesteld op 586 aan- deelen a 500, van de Stoomtram-maat- schappij BreskensMaldeghem. Het maat schappelijk kapitaal is groot f 300,000. De prijs van uitgifte is 100 pet. Volgens het prospectus zullen de kosten van aanleg en materiaal naar raming de 500,000 niet te boven gaan en dus uit het maats, kapitaal en de rijksbijdrage ten volle kunnen worden bestreden. De opening der lijn wordt tegen November tegemoet gezien. Aan de onderneming is gedurende den tijd van 10 jaren uit de toegezegde subsidiën en de vergoeding der posterijen eene ontvangst van ruim 5 54 pet. van het maatschap- gelijk kapitaal verzekerd. Volgens de statuten wordt aan aandeelhouders van het batig saldo der winst- en verliesrekening vijf percent over het gestorte kapitaal uitgekeerd en van de overwinst zestig percent. Het Dagbl. beweert dat de Tnrksche 1 e g a- t i e te 's-Gravenhage niet zal worden opgeheven. Kr&bbendijke. De rekening der gemeente-inkomsten en uitgaven over 1885 is door den gemeenteraad voor- loopig vastgesteld in ontvang op 14951,3954, in uitgaaf op 14874,6654; goed slot 76,73. Door de benoeming van I. Smallegange tot lid van het dijksbestuur der calamitenze water- keeriDg EUewoudsdijkBorssele is eene vacature ont staan in den dijkraad dier waterkeering, ten gevolge waarvan de vergadering van Ingelanden van het water schap EUewoudsdijk een nieuwen vertegenwoordiger heeft te benoemen. De N.-Br. verneemt, dat geen enkele r. k. kiezersvereeniging zich heeft onttrokken aan het plan tot oprichting van een Bond derr. k. kiesver- eenigingen in Nederlandallen betuigden haar instemming met het doel en zullen zich, op een enkele uitzondering na, op de vergadering van 10 Augustus doen vertegenwoordigen. Het wetsontwerp tot wijziging der w e t o p d e n a c c ij n s van 't gedistilleerd is wederom ingediend, echter niet ongewijzigd. Het strekt tot ver laging van het minimum van trek voor de branderijen, maar stelt thans ook voor om den accijns per hecto liter gedistilleerd ad. 50 pCt., na 31 Dec. 1886, te bestendigen op 60 gd. Naar wij vernemen, is door den minister van koloniën met eene zending naar de Vereenigde Staten en Canada belast de mijn-ingenieur A. S t o o p, thans met verlof in Nederland. Het doel dezer zending is, eene volledige studie te maken van de Amerikaansche petroleum- indus trie, met het oog op de meer en meer veldwinnende overtuiging, dat in onzen Indischen Archipel, met name op Java en Sumatra, rijke aardoliebronnen kunnen ontsloten worden. (V. R C(.)

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1