APPELS en PEREN, -A_d.-vertentierL Dankbetuiging. Op Dinsdag 10 Angnstns 1886 verkoopen: De kerkeraad van Eede heeft, naai' aanleiding van ingekomen adressen van ingezetenen om zich af te scheiden van de Synode, besloten, onder het kerke lijk verband, zooals tot heden, te blijven. Ds. "Van "Walsem, die aan de opdracht om jl. Zondag te Leiderdorp de godsdienstoefening te leiden, niet heeft voldaan, heeft aan De Standaard, volgens bericht in dat blad, geschreven, dat hij reeds Donder dagavond heeft medegedeeld, door gemoedsbezwaren weerhouden te worden de beuit te Leiderdorp te ver vullen. Ziekte was geen beletsel, want hij heeft Zondag tweemaal in zijn eigen gemeente gepredikt. Te Utrecht heeft nog verkregen akte Engelsch mej. W. De Koning en akte Fransch de heer S. Den Hartogh, beiden te Middelburg. Voor de hoofdonderwijzersakte is te Arnhem o. a. geslaagd de heer M. Mieras te Wolfertsdijk. Boekaankondiging. Wij ontvingen ter inzage en ter aankondiging Wegwijzer, tijdschrift voor Nederlandsche taal en Wiskundeten dienste van onderwijzers, die voor akte- en vergelijkende examens studeeren, onder re dactie van R. K. Kuipers en A Labberton", uitgave van A. Akkeringa te Amsterdam. Rekening houdende met het feit, dat nog altijd een groot aantal adspiranten, die zich aan een akte examen onderwerpen, of onderwijzers die aan een ver gelijkend examen deelnemen worden afgewezen of hun doel niet of eerst laat bereikenen lettende op het verschil, dat er heerscht tusschen het schriftelijk werk, dat door de onderscheidene commissiën vooral wat taal- en letterkunde en reken- en wiskunde betreft voor de akte-examens aan de examinandi wordt voor gelegd, wat bij de vergelijkende examens nog meer uitkomt, schijnt het der redactie dat door die com missiën de grenzen bij deze wetenschappen niet juist zijn afgebakend. Er bestaat een groote mate van on zekerheid omtrent de eischen, die de examinatoren voor genoemde vakken stellen, terwijl het toch juist deze vakken zijn, waarin de examinandi het meest tekort schieten, die zeer veel gewicht in de schaal leggen en bij de studie de meeste moeilijkheden opleveren. De redactie wenscht daarom in dit tijdschrift de studeerende onderwijzers voor te lichten, door zooals zij in het prospectus zegt: do. de opgaven van acte- en vergelijkende examens te bespreken en uit te wer- kan, en 2o. door hun te hulp te komen bij de moei- l jkheden, welke ze bij hunne studie ontmoeten. Het tijdschrift wordt uitgegeven in maandelijksche afleveringen van 2 a 2% vel druks en de prijs is per jaar 3. Te oordeelen naar de eerste aflevering meenen wij te mogen verwachten, dat de redactie een nuttig werk verrichten en hare taak niet licht opvatten zal. Men vindt hier niet maar een dorre verzameling van schrif telijke werkzaamheden van vergel. en akte-examens, maai de opgaven worden breedvoerig toegelicht en uitgewerkt. Wanneer de studeerende onderwijzer voor deze examens aan die opgaven eerst zelf zijne krachten beproeft en dan zijn bewerkingen en uitkomsten met die van de heeren Kuipers en Labberton vergelijkt, dan kan, dunkt ons, die handelwijze niet anders dan goede vruchten voor zijne studie opleveren. Dat beproe ven van eigen krachten stelt ook de redactie op prijs en zij wil de bijdragen van hen, die de opgaven zeiven hebben uitgewerkt, gaarne ontvangen en er voor haar tijdschrift gebruik van maken. Zij wil dit bovendien beschouwd zien als een vraagbaak en daartoe hen, die omtrent een of ander dat taal- en wiskunde be treft, wenschen ingelicht te worden, gaarne te woord staan, en indien het haar mogelijk is, moeilijkheden uit den weg helpen ruimen. Alles te zamen genomen, gelooven wij eene kennis making met dit tijdschrift gerust te kunnen aanbevelen. Buitenlandsch Overzicht. Het voornaamste nieuws uit Engeland is, dat Glad stone zich uit het publieke leven schijnt terug te trekken. Althans heeft hij een brief in de dagbladen doen opne men, welke tot deze opvatting aanleiding geeft. Hij verklaart daarin, na de vele vermoeienissen der laatste zes jaren rust te behoeven hetzij in Engeland hetzij in den vreemde. "Voor de liberalen is dit een zeer groot verlies en het is te verwachten, dat de oppositie tegen over een kabinet-Salisbury minder kracht zal ontwik kelen dan anders het geval zou zijn. In Frankrijk is de geruchtmakende zaak van den heer Boulanger, minister van oorlog, nog steeds the topic of the day. Men verwijt hem niet zoozeer de woorden, die hij den hertog van Aumale schreef, maar wél dat hij zich heeft gehouden, als herinnerde hij zich niets meer van al die overbeleefde betuigingen, welke hij nu erkennen moet, geschreven te hebben, 'tls waar, de brieven zijn van 1879 en 1880, zoodat de woordelijke inhoud den tegenwoordigen Minister zeer goed kan zijn ontgaan, maar dat de algemeene strekking er van niet in zijn geheugen zou zijn be waard gebleven, zal niemand gelooven. Intusschen moet het erkend worden, dat de geïncrimineerde brieven van Boulanger weinig te maken hebben met de wet op de verbanning der prinsen in 't algemeen, of met de verbanning van Aumale in 't bijzonder. Al heeft Boulanger in vroeger tijd een gunst ondervonden van den hertog, zoo kan dit niet wegen bij het verban- ningsbesluit. Wat de leiders der buitenlandsche politiek van Duitschland en Oostenrijk te Kissingen hebben afge sproken, is nog een geheim en van Rusland kan men gemakkelijker de bedoelingen en wenschen, dan de plannen en aanstaande handelingen gissen, maar zeker is, dat de regeering van Turkije ernstige reden meent te' hebben om over de naaste toekomst ongerust te zijn. Het onder de wapenen roepen der Syrische en Alba- neesche reservisten om op de grenzen van Macedonië een observatieleger te vormen, is toch een maatregel, die bij den bekenden economischen en financiëelen toestand des rijks, niet zou zijn genomen, wanneer de Porte bet niet een dringenden plicht achtte, op nieuwe verwikkelingen zich voor te bereiden. Intuschen schrijft men uit WeenenDen 8 Aug. heeft te Gastein de ontmoeting der keizers van Duitsch land en Oostenrijk plaats. Dit heeft niets verrassends, maar er wordt ditmaal grooter gewicht aan gehecht, nu vorst Bismarck en graaf Kalnoky gelijktijdig te Gastein zijn. Aan het departement van buitenlandsche zaken is men over het resultaat der Kissinger samen komst van Bismarck en Kalnoky hoogst te vreden men schijnt het ook op economisch gebied eens te zijn geworden. Hoe hoog men het bondgenootschap met Duitschland stelt, blijkt uit het feit, dat in geheel Oostenrijk-Hongarije geen enkel blad het heeft durven bestrijden. De Czechen en Polen zijn er evenmin mee ingenomen als vroeger, doch zij zwijgen. In Hongarije keurt niemand het bondgenootschap af, mits slechts Rusland er niet in wordt opgenomen. Gemengde Berichten. In Westelijk Znid-Beveland zal dit jaar de op brengst van okkernoten bijzonder goed wezen. De meeste boomen zijn ruim geladen. De pruimeboomen zijn daarentegen schaars voorzien, terwijl appels en peren over 't algemeen almede geen groot beschot zullen opleveren. Op den stoomtram tusschen Ylissingen en Middel burg deed zich Donderdag de eigenaardige omstandig heid voor dat sommige passagiers dubbel tarief moesten betalen, doordien zij wegens hunne kleeding voor twee personen plaats innamen Dit geluk viel ten deel aan vrouwelijke inwoners van het land van Axel. Niet overal is het bekend dat soms dertien rokken door een mensch uit genoemd district worden gedragen. De geschiedschrijver zou het kunnen vereeuwigen. Ondanks het ongeluk van gepasseerden Zondag, toen een der badgasten zich te ver waagde en verdronk, blijven velen te Scheveningen bij het baden zeer roe keloos gisteren zag de badmeester zich dan ook genood zaakt eenige heeren door de badknechts uit zee te laten halen, ten einde ongelukken te voorkomen. En dat zelfs dames er niet tegen opzien haar leven te wagen, kon men gister namiddag omstreeks vier uur waarnemen bij de gemengde baden, waar een drietal dames zeer stoute, maar ook zeer gevaarlijke proeven in de zwemkunst gaven. Het badpersoneel heeft dezen zomer eene moeilijke taak te vervullen, en die taak wordt onuitvoerbaar, als men de raadgevingen van badmeesters en badknechts in tien wind slaat. Bij deze gelegenheid meenen wij het publiek op merkzaam te moeten maken op de omstandigheid, dat het strand te Scheveningen op enkele plaatsen meer gevaar oplevert dan vorige jarenvoor hen evenwel, die binnen de perken blijven en de waarschuwingen van bevoegden opvolgen, is geen gevaar te vreezen. (Vad.) Het Handelsblad meldt Tijdens 's Konings verblijf in de hoofdstad in Mei jl. ontving Z. M. den ex-sergeant bij het O.-I. leger Roghair in particulier gehoor. Men zal zich herinne ren, dat deze militair in 1874 te Atjeh werd blind geschoten. Z. M. gaf bij deze audiëntie Roghair den raad zich onder geneeskundige behandeling te stellen, om zoo mogelijk in het afzichtelijke schouwspel, dat zijn gelaat aanbood, verbetering te brengen. Wel droeg Roghair een blauwen bril, maar die was hem zeer lastig. Naar aanleiding van dezen raad kwam de blinde onder behandeling van dr. Gori, die hem een kunstmatig ooglid vervaardigde, voor het rechter oog, zoodat daarin een kunstoog kon worden geplaatst. Bij de behandeling ontdekte de geneesheer dat de kogel, 12 jaar geleden door het linkeroog gedrongen, in het hoofd was blijven zitten, en door die ontdek king kwam Roghair tot de wetenschap, aan welke oorzaak hij de zwaarte in het hoofd en de hevige hoofdpijnen had te danken, die hem reeds 12 jaar kwellen. Hij stemde toe in de operatie tot verwijde ring van den kogel, en dr. Gori bracht eergisteren met goed succes het projectiel, dat 21 gram weegt, te voorschijn. Roghair krijgt nu ook een kunstoog voor het linkeroog, en zal, naar hij hoopt, op de eerst volgende audiëntie Z. M. kunnen laten zien met hoe goeden uitslag 's Konings raad is bekroond. Op de bakkerijtentoonstelling te Amsterdam zijn ook uit de stoommeelfabriek van de wed. J. H. C. Ka- kebeeke te Goes eenige fraaie producten tentoongesteld. Ook bemerkt men tal van inzendingen der bekende en reeds sedert onheugelijke jaren bestaande Friesche beschuitbakkerijengroote en kleine, platte, bolronde beschuiten zijn er te vinden. Voor deze Friesche be schuit doet de Zaandijksche niet onder, daarvan ge tuigt de inzending van G. Zwart, behoorende tot de gezamenlijke Zaanlandsche afdeelingen van den Bak- kersbond. De heer Zwart kwam op het lumineuss denk beeld om zijn waar in een toren tentoontestellen, in vorm gelijk aan dien van den Wormerveerschen »be- schuittoren", die haar naam dankt aan de vele be schuitbakkers der 17e eeuw, tot wier gerieve zij werd gebouwd, om bij brandgevaar door klokgebrom te waarschuwen. In 1647 telden Wormerveer en Jisp nog 100 be schuitbakkerijen, die haar waren naar Oost- en West- Indiën, ja zelfs naar Brazilië zonden, en die 26 koren molens voor het malen noodig hadden en 170,000 'sjaars voor het gemaal betaalden. In dezen miniatuurtoren ziet men nog twee bleeke beschuiten, in het jaar 1620 gebakken, en waarvan de herkomst behoorlijk en voldoende gestaafd wordt, door daarneven geplaatst cedul. Tot op 1856 waren er drie, doch bij gelegenheid van een 25-jarig huwe lijksfeest van den bezitter, J. Krijt, werd er een door de bruiloftsgasten opgegeten, als een curiosum. Zij werd met warm water besprenkeld, en daarna in warme melk gedoopt en met een weinig suiker, als beschuitpap genuttigd, wat volgens het getuigenis der gebruikers nog vrij wel smaakte Ook is een reusachtige peperkoek op de tentoon stelling aangekomen van den heer A. Brees-Roelants te Antwerpen. Deze monsterkoek weegt 150 KG. en is 3 M. bij 1.5 meter groot. Eene compagnie infanterie op oorlogssterkte kan van dezen koek tegelijk gevoed worden. In de berichten over de onlusten te Amsterdam is melding gemaakt van de broeders Leendert en Jacobus Mens, zoons van wijlen den «burgemeester van de Willemstraat" ook bijgenaamd «de Bokkebek". Het waren deze beide broeders, die de oproervlaggen, op de brug over de Lindengracht geplant, neerhaalden en in het water wierpen. Van hunne goede gezindheid hebben zij thans ook nog op andere wijze blijk gegeven. Aan een der leden van de commissie, die bijdragen inzamelt voor de betrekkingen der slachtoffers van het oproer, hebben zij eene gift van ƒ50 ter hand gesteld, die hun oor spronkelijk door eene dame ten eigen bate was ge schonken. Zondag maakten eenige heeren uit Amsterdam een pleiziertochtje met de stoomboot «De Zwaluw" naar Weesp. Toen zij daar aan wal stapten hadden zij veel bekijks. Spoedig hadden zij een hoopje ledig- gangers om zich heen, die hen toeriepen: «Daar heb je nou de soosejalen uit Amsterdam, weg met de soose- jalen!" Mat steenen gewapend kwamen zij op het bootje af en namen eene dreigende houding aan. Een der reizigers, die dacht dat de zaak niet zoo'n vaart zou loopen, had de onvoorzichtigheid uit te roepen: «Jullie hebben steenen, maar wij hebben lood, pas op Dat was olie in het vuur. Men begon onmiddellijk met steenen te gooien, waardoor gelukkig niemand getroffen werd, maar alleen de ruiten in de kajuit werden verbrijzeld. De pleizierreizigers konden niet meer aan wal komen en het eenige wat er op zat was onder stoom te gaan en naar huis terug te keeren. (A. Gt.) Als een bewijs, dat men dit jaar voor het fruit gewas hooge prijzen besteedt, kan dienen, dat het gewas uit een boomgaard bij Doornenburg, ter grootte van ruim 2% hectare, voor ƒ3100 is verkocht. Een postbeambte in een dorp bij Eindhoven ont ving dezer dagen een postwissel met het volgende adres AanDerte resumet festeg atel Derie Vij de kan pie gorkom. Een hevige brand is Woensdag te Zuilichem in het veerhuis uitgebroken. Vier huizen en een hooiberg liggen in de asch. Ook de kerk en toren zijn geheel uitgebrand. Om op staal te schrijven (graveeren) moet men volgens de Scientific American eerst de oppervlakte met olie zuiveren en deze daarna met bijenwas over dekken, waarin de lijnen met een scherp instrument ingesneden worden. Daarna word door middel van een fijnen borstel de etsvloeistof er op gebracht, waar mede de ingesneden lijnen gevuld worden. Deze vloei stof bestaat uit 1 ons salpeterzuur en ons zoutzuur. Na 5 minuten wordt het voorwerp in water gedompeld en dan schoongemaakt. Gelijk zich, met het oog op de nederlaag der politie en de flauwe houding der troepen, wel ver wachten liet, hebben de protestantsche en de katho lieke ij veraars te Belfast reeds den volgenden avond weder hun straatgevecht hervat. Nadat er verscheidene strijders aan weerskanten door steenworpen waren gekwetst en ettelijke huizen zoowel van protestantsche als van katholieke zijde vernield waren, besloot de gewapende macht eindelijk toch weer eens zich van hare vuurwapenen te bedienen. Er werden zelfs twee individuen uit den hoop doodgeschoten hetgeen zeker nog niet genoeg was, maar vermoedelijk toch al be- koelender op het grauw der beide belijdenissen werken zal, dan het sneuvelen van bet zevenjarige jongentje op Zaterdagavond. Amerikaansche wraak. In Juli 1882 ver moordde Sam Morley zijn vriend Mat Archer tenge volge van ruzie. De familie Archer zwoer oogen- blikkelijk den ongelukkigen Mat te wreken in 't bloed van zijn moordenaar, die in de bosschen gevlucht was. De vier broers van Archer, Tom, Mart, John en Sam, alsook twee neven, Lynch en Crane, zetten hem achterna. Acht dagen daarna hoorden zij dat zekere Bunch de schuilplaats kende van den moordenaar Morley. De zes wraaknemers trokken op hem af, en, daar hij weigerde te zeggen waar Morley zich bevond, overgoten zij hem met petroleum en staken hem levend in brand. Deze misdaad bleef tot nu toe verborgen. Een on voorzichtigheid van John Archer bracht haar aan 't licht. De Archer's werden aangehouden in Maart jl., behalve Sam, die de vlucht had genomen. Den 9n Maart werd de gevangenis van Shoals door de vrienden van Bunch aangevallen, de drie Archer's werden naar buiten gesleurd en gelyncht. Sam is nu ook door Lynch verklapt. De vrienden van Bunch hebben hem in handen gekregen en hem 40 kogels in het lijf gejaagd. In September zal een Katholiek congres te Brussel worden gehouden, uitsluitend over de sociale quaestie. Te Parijs zijn in het quartier Montrouge frag menten gevonden van het aan stukken gesneden lijk eener vrouw. De politie doet onderzoek. Laatste en teiegraphische berichten. Iersekc. OESTERBEURS. Verkochtzaaioesters 2,75 en 3,25. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Gisteren werden door den notaris A. Gallis Merens in «het Slot Ostende" alhier geveild twee kapitale hofsteden met daarbij behoorende getimmer ten, landerijen en dijken, uitmakende den geheelen tiendvrijen Jacobpolder, gelegen onder 's-Heer Arends- kerke. De grootte bedraagtvoor de hofsteden en lande rijen 208.19.08 heet., voor de zee- en binnendijken 23.80.90 heet., totaal 231.99.98 heet. Zeker wel als een bewijs van den druk der tijden voor den landbouw mag het gelden, dat alles onver kocht bleef. Burgerlijke Stand Goes van 46 Augustus 1886. Ondertrouwd den 5, Johannes Heribertus Van den Elshout, 25 j., jm., te Oosterhout, en Elisabeth Alme- kinders, 28 j., jd., te Goes. Getrouwd: den 5, Jan De Bruijne, 32 j., wedr. van Philippina Jacoba Sloover, en Maria Hendrika Snoodijk. 24 j., jd.; Pieter Bruel, 22 j., jm., en Maria Willeboer, 22 j., jd.Johannes Meeuwse, 24 j., jm., en Kommertje Karreman, 21 j., jd. Overleden den 6, Maria Wilhelmina Neeltje, 2 m., a. v. Izaak Luteijn en Neeltje Temperman; Jan Nouse, 34 j., gehuwd met Elisabeth Maria Margaretha De MeulmeesterMarinus Staf, 27 j«gehuwd. Marktberichten. MIDDELBURG, den 5 Augustas 1886. Heden was de aanvoer uit Walcheren grootendeels Tarwe en Koolzaad. Tarwe werd langzaam prijshou dend gekocht voor verzending en verbruik. Witte Boonen weinig gevraagd en eender genoteerd. Nieuw Koolzaad met redelijken aanvoer, algemeen beter, doch Diet goed droog, is gedeeltelijk verkocht tot f 0,16 lager. Aanstaande week wordt er grootere aanvoer gewacht. Andere artikelen zijn opgeruimd. Olie en Koeken on veranderd. Van nieuwe Winter- en Zomergerst en Groene Erwten wordt in de volgende week eenigen aanvoer verwacht. Tarwe f 7 a f 7,15. De beste Witte Boonen f 10 a f 10,25. Nieuw Koolzaad f 7,25, f 7,40 a f7,60 naar droogte en qualiteit. Raapolie f 24. Patentolie f 26. Lijnolie f25 per vat op 6 weken, contant fl korting. Lijnkoeken. Zachte f 13. Harde dito fll per 104 stuks. Boter f 0,95 a f 1,05 per K.G. Eieren f3,20 per 100 stuks. Ter veemarkt waren de prijzen als volgtpaarden f150 a f250, vette ossen 62 a 70 cent per kilo, vette vaarzen 64 a 68 cent per kilo, kalf koeien f130 a f150 per stuk, kalfvaarzen f 120 a f 140, varekoeien f60 a f 120 per stuk, jong vee f 35 a f 90 per stuk, magere varkens f8 a f20 per stuk. IIWHI1M II— if Hl— mil IXII IMIUUIIM ■MWMBMWWBMMMII— Getrouwd J. DE BRUIJNE en M. H. SNOODIJK, die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hartelijken dank zeggen voor de belangstel ling, bij hun huwelijk ondervonden. Goes 5 Aug. 1886. Wissekerke, (N.B) B Heden overleed, in den ouderdom van ruim 69 jaar, onze geliefde echtge noot en vader, de heer mr. JOHANNES GERARDUS DE BACKER. Goes, 31 Juli 1886. Wed. J. G. DE BACKER—Geene, kinderen en behuwdzoon. Volstrekt eenige en algemeene kennis geving. Verzoeke van rouw visites verschoond te blijven. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk doch zeer geduldig lijden, tot diepe droefheid van mij en mijn eenige dochter, mijn geliefde echtgenoote TAN NETJE DE JONGE, in den ouderdom van 45 jaren, 9 maanden en 20 dagen. 's-Heer Arendskerke, 3 Aug. 1886. M. DE JONGE Hz. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ons zoo geliefd zoontje, PIETER MARINUS, na een kortstondig lijden in den ouderdom van bijna 2% jaar. S. VERBRUGGE en Echtgenoote. Heinkenszand, 5 Augustus 1886. Algemeene Kennisgeving. Hedenmorgen overleed ons geliefd dochtertje MARIA WILHELMINA NEELTJE, circa drie maanden oud. I. LUTEIJN Az. N. LUTEIJN— Temperman. Goes, 6 Augustus 1886. V De heer en mevrouw MOENS be danken voor de vele blijken van belang stelling, bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Visites afgewacht Maandag 9 Au gustus. Door ziekte gebonden, gevoelt onderge- teekende zich verplicht langs dezen weg haar oprechten dank te betuigen aan den heer Burgemeester en de leden van den Gemeenteraad alhier voor de haar ver leende vergunning. Wemeldinge, 5 Augustus 1886. SARA WISSE. Onzen geachten directeur, den heer VER- HAGE, brengen wij bij deze onzen harte lijken dank voor het genoegeD, ons verschaft op den 4en dezer. Lang zal deze dag ons in aangename herinnering blijven. De leden der zangvereeniging „Aangenaam en Nuttig" te Hansweerd. des avonds te 6 uren, te Kapelle, in de herberg bij C. Markusse, zullen de Nota rissen PILAAR en LIEBERT wassende in boomgaarden onder Schore, Kapelle, Kloetinge, Wilhelminadorp en Qoes.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2