Kennisgeving. Gemengde Berichten. Maandag werd te Borsele een boereninspan publiek verkocht, waarbij het nog niet ontbrak aan kooplust en goede prijzen, vooral met betrekking tot het vee, niettegenstaande dit niet zeer uitmuntte. Het beste paard bracht 376 op en de koopsommen der koeien stegen tot 160. Aldaar zijn twee kinderen overleden aan de gevolgen van diarrhee. Zaterdag a. s. zal Vlissingen bezocht worden door een driehonderdtal weezen uit Antwerpen, ver gezeld van den burgemeester, den heer Leop. De Wael, diens echtgenoote en kinderen, benevens regenten en regentessen. Het betreft hierbij een tegenbezoek te brengen aan Walcherenzooals men weet werden de wtezen uit onze omgeving twee jaar geleden te Antwerpen zoo hartelijk ontvangen. Tot onzen spijt moeten wij mel den dat van het plan om ook Middelburg te bezoeken moest worden afgezien. De weezen zullen het tochtje naar Vlissingen maken per stoomboot De Telegraaf", daartoe doordeheeren Smit en Van Maenen welwillend aangeboden. Te elf uur worden zij daarmee verwacht om te vier uur weer te vertrekken. Door het muziekgezelschap, door de Antwerpsche weezen zeiven gevormd, zal op het badhuis te Vlissin gen eene matinée worden gegeven. (M. Ct.) Een bedelaar, die zich op krukken door de straten van Utrecht bewoog, kreeg er erg in, dat zijne gangen door de politie werden bespied, en achtte het daarom raadzaam, zijne houten beenen onder den arm te nemen en als een pijl uit den boog het hazenpad te kiezen. (17. D.) Uit Alblasserdam meldt men dat er vrees bestaat dat de reis naar Pasteur voor een der patiënten niet de gewenschte gevolgen zal hebben, daar zich bij hem ongunstige verschijnselen voordoen. Het geneeskundig staatstoezicht is daarvan reeds in kennis gesteld. Eene nog niet bekende bijzonderheid, door de Prov. Gr. Ct. medegedeeld, is, dat de commandant op den Dam al de Amsterdammers onder de troepen, die onder de wapens waren om de ongeregeldheden te onderdrukken, vooruit deed treden, het waren een zevental. Deze moesten in het paleis blijven, opdat niet de eigen burgers op elkander vuurden. De wedloopen met paarden te Amsterdam, die op 31 Juli zouden plaats gehad hebben, doch toen zijn uitgesteld, zijn nu bepaald op 14 Augustus. Het bericht als zouden een aantal politie-agenten te Amsterdam, ten gevolge der ongeregeldheden, hun ontslag hebben aangeboden, is volgens het Handels blad onjuist. De veranderingen in het personeel zijn niet grooter dan in gewone tijden. Zaterdag jL zijn nog een tiental belhamels, die aan het oproer hadden deelgenomen, gearresteerd. Hier onder bevindt zich de aanvoerder op de barricade in de Lindenstraat, die de roode vlag vasthield. De man heet Van den Broek en is een weggejaagde marinier. (A.) Bij den burgemeester van Amsterdam is reeds bijna ƒ18,000 ingekomen voor het fonds tot het ver- leenen van onderstand aan zieke en herstellende agen ten van politie aldaar. Tijdens de parade op den jaardag der Koningin te 's Hage werd een beschonken socialist, die wan orde veroorzaakte, aangehouden en door de politie voorioopig in het militaire wachthuis aan de Bosch- brug geplaatst. Aldaar begon hij met ruiten stuk te slaan, en veroorloofde zich herhaaldelijk uit het ven sterraampje minder eerbiedige uitdrukkingen jegens den Koning, in verband met bijvals-betuigingen voor Domela "Nieuwenhuis. Na afloop der parade is de man overgebracht naar het commissariaat aan de Haven, alwaar hij in bewaring werd gehouden. - Twee werklieden, die Zondag in de Oude Kerk te Amsterdam luide beleedigende woorden spraken, werden door de omstanders de kerk uitgeworpen. Daarbuiten nam de politie de kwaadwilligen in ver zekerde bewaring. Zaterdag werden te Noordwijk aan Zee bij het uitgraven van een put drie mannan door het zand be dolven twee er van werden nog levend, hoewel ern stig gekwetst, uitgegraven, de derde was reeds ge storven toen men het zand dat hem bedekte kon verwijderen. Zaterdag is in het gehucht Breusterbosch (Lim burg) een luchtballon neergekomen, waarin drie per sonen. Zij hadden de reis om half vier te Luik aan gevangen en kwamen omstreeks half zeven neder. De eigenares Leonore Dare had ook hier haar halsbre- kenden toer uitgevoerd, door bij het opstijgen tot 1500 M. hoogte met de tanden aan de trapeze te blijven hangen. Wegens gebrek aan kazerneering, bij het onder de wapenen komen der lichting, wordt op het exercitie veld te Bergen-op-Zoom een groot kamp in gereedheid gebracht. Niet minder dan 992 vette varkens werden in de maand Juli van Assen verzonden, voornamelijk naar Hamburg. Zij vertegenwoordigden een kapitaal van 40,000. Eenige dagen geleden (zoo verhaalt de Amst. Ct.} begaf zich een kwartiermeester van de marine, die eenige jaren deel had uitgemaakt van het blok kade-eskader, van Nieuwediep per Hollandsche spoor 3e klasse naar Haarlem. Aan een der stations trad in dienzelfden waggon een heer. Spoedig wikkelde de:ee zich met den zeeman in gesprek, over het leven aan. boord, over Atjeh enz. Eindelijk verhaalde de heor de gebeurtenissen te Amsterdam, en vroeg of het niet schandelijk was van de militairen, die toch de kinderen uit het volk waren, zoo op hun mede- burgers, misschien hun bloedverwanten, te vuren. »Ware het niet hun plicht geweest om zich aan de cijdlie der onderdrukten te scharen en hunne wapens teg< n de onderdrukkers te keeren 7" vroeg mijnheer. Ome Janmaat keek zijn reisgenoot verbaasd aan en zeide: »Ja, ik heb reeds een en ander daarvan ge hoord, maar ik moet u bekennen, dat ik van al die grieven en zoogenaamde onderdrukking van het volk bitter weinig verstand hebmaar wat ik zeer goed weet is, dat de soldaat (en dat ben ik ook zelf) ge woon is stipt en oogenblikkelijk zijn superieuren te gehoorzamen, zoo ter zee als te land, dat staat ijzer vast en zal wel altijd zoo blijven. Wat zou een leger anders beteekenen Maar mij dunkt zoo ging hij voort Nieuwenhuis, die ik voor de eenige oorzaak van al die gebeurtenissen houd, had, in plaats van rustig op zijne kamer allerlei opruiende taal neer te schrijven, zich aan het hoofd van zijn troep moeten stellen, de roode vlag zwaaiende, zijn bende aanvoe rende, zoo althans doen onze superieuren. Maar nu is hij een laf me-nsch, dat men zoo spoedig mogelijk moest onschadelijk maken." De mijnheer zeide verder niets meer, maar verliet aan een volgend station den trein. De overige passagiers, die het gesprek hadden aan gehoord, zeiden tot den zeeman »Wien denkt ge wel dat die heer was Niemand minder dan Nieuwen huis zelf!" Dat onze flinke Janmaat zich duchtig vroolijk maakte, dat hij den spijker zoo juist op den kop had geslagen, laat zich gemakkelijk begrijpen. Gisteren geraakte te Moordrecht een landbouwer uit den Alexanderpolder, met zijne vrouw in een tilbury gezeten, door het schrikken en steigeren van zijn vier jarig paard in de sluis aan den IJsel. Twee heeren en twee schippers mocht het gelukken de vrouw te redden, die zich weinig bezeerd heeftdoch de man verloor, ook door het slaan van het paard, het leven. Ook het paard verdronk. Algemeen is de deelneming in den dood van den man en vader van acht kinderen. Te 's-Gravenhage werd Zondagavond in «Wal halla", het vergaderlokaal der socialisten in de Wes- terbaenstraat, eene meeting gehouden, waar als redenaar Domela Nieuwenhuis optrad, die de bekende theorieën verkondigde en op verschillende plaatsen in zijne rede heftig tegen de pers uitvoer. In het belang van de goede orde werd het publiek slechts geleidelijk in de zaal, die zeer vol was, toege laten. Even na den aanvang der meeting zag de po litie zich genoodzaakt, den kastelein van het café Walhalla, Tasseron, die zijn broeder wilde binnenlaten, doch daarin verhinderd werd, over te brengen naar het politiebureel aan de Groenmarkt, daar hij zich minder welvoegelijk tegenover de politie gedroeg. Dit veroorzaakte eene kleine opschudding in de zaal. Hij werd echter na eenigen tijd wederom op vrije voeten gesteld. Enkele personen moeten op de Veenkade ge tracht hebben, hem te ontzetten, doch dit is hun niet gelukt. De orde werd overigens door niets gestoord. De politie was sterk vertegenwoordigd door twee com missarissen, verschillende inspecteurs, rechercheurs en een dertigtal agenten, rijksveldwachters en boschwach ters, die in den ingang van de zaal en in de poort vóór het gebouw hadden post gevat. Een der agenten van politie ontving van een als heer gekleed persoon met een voorwerp een slag op den arm. De dader zette het onmiddellijk op een loopen, met achterlating van zijn hoed, die in handen der politie bleef. Domela Nieuwenhuis schijnt reeds spoedig na het uitspreken zijner rede Walhalla te hebben verlaten, althans men zag hem den ganschen avond niet meer. Vóór het gebouw had zich aanvankelijk eene vrij dichte menschénmenigte verzameld, die langzamerhand meer en meer slonk. Bij de discussie in de Tweede Kamer over de interpellatie Lohman waren volgens den Haagschen kroniek-schrijver van de N. Gron. Ct. heel wat Lei- derdorpsche wijzen op de tribune, die met 't grootste welgevallen, naar gelang van hun standpunt Lohman of Heemskerk volgden. Een hunner kon niet nalaten telkens een goed hoorbaar «juistement, precies zóó, heerlijk, nèt" en dei gelijke approbatiën meer te laten hooren. Hij had zijn wouw ook bij zich, die nu en dan wel eens iets op de juistheid van de vertoogen had af te dingen, maar die dan door den man op vrij apodictische wijze werd tot zwijgen gebracht. Uit Napels bericht men, dat niettegenstaande de temperatuur van 90 gr. Fahr. in de schaduw, in de laatste dagen een merkbare verbetering in den toestand van de door de cholera geteisterde landstreek is ontstaan. Dat het onderzoek van het varkensvleesch op trichinen geene overbodige zaak is, blijkt weder uit de uitkomsten van het onderzoek, dezer dagen te Berlijn aan het centrale slachthuis ingesteld. Van 20 varkens toch, bestemd voor eene bekende worstfabriek, werden niet minder dan 14 bij micros copisch onderzoek trichineus bevonden. De luchtvaart door den heer Lhoste, met goed gevolg boven het Kanaal ondernomen, is niet de eerste van dien aard; maar nieuw is de proef die daarbij genomen is en welke daarin bestaat, dat er met den ballon torpedo's geworpen zijn op schepen. Van daar de naam van Torpilleur, dien Lhoste aan zijn lucht ballon heeft gegeven. De proef is, naar het schijnt, goed gelukt; van eene hoogte van 1100 meter kwamen de torpedo's op schepen neer die in het kanaal lagen. Waren het geladen torpedo's geweest, de uitwerking zou verschrikkelijk geweest zijn. Er is dus thazwueu lernielingsmiddel in den oorlog te meer. Heeft men reeds eenige dagen geleden verhaald van den hongersnood op Labrador en dit later tegen gesproken, thans worden die verhalen weer bevestigd. Een der twee Eskimo's, die met een schoener van daar te Newfoundland kwamen, verzekert, dat, toen hij Okkak verliet, de 130 bewoners van het plaatsje allen waren omgekomen. Hier en daar aten de levenden de lijken op en dientengevolge was een epidemie uit gebroken. De twee Eskimo's hadden zich een weg gebaand tot aan de kust, met 14 hunner landgenooten, in een slede, getrokken door 4 honden; deze waren de eenige nog levende wezens in die streek. Beren vielen hen aan en 14 personen werden gedood. Te Belfast wordt de godsdienstoorlog met onbe- koelde woede voortgezet Zaterdag-avond leverden weder de protestantscbe en de katholieke burgers dier stad elkander in hunne straten eenen geregelden slag. De politie heeft bij deze gelegenheden een dubbel onaan gename taak, aangezien zij, tusschenbeide komende, steeds van twee kanten bestookt wordt. Zij werd dan ook herhaaldelijk op de vlucht geslagen, niettegen staande zij in haren uitersten nood mee hare toe vlucht nam tot het middel van aanval en verdediging, waarvan dit kerksche evenals elders het socialistische janhagel zich bij voorkeur bedient: steenen werpen. Eindelijk, toen men kon nagaan dat de ongelukkige dienders genoeg waren toegetakeld, kwamen er wat troepen op de been. Deze moeten echter al zeer slecht geschoten hebben want het éenige slachtoffer van hun vuren was een zevenjarig knaapje, dat voor zijne ouders eene boodschap ging doen bij den kruidenier. Onder deze omstandigheden verwacht men, niet zonder reden, elk oogenblik eene hernieuwing van den strijd. In de Amerikaansche wateren, bij Sandyhook, beeft Vrijdag een ijzingwekkend onheil plaats gehad. Elf heeren en dames uit Philadelphia maakten met het jacht Sarah Craig" een zeiltochtjezij hadden juist, bij het kalmste weder, op het dek gespijsd, en vijf heeren waren op het dek gebleven, terwijl zes dames en één heer in de kajuit gegaan waren. Eensklaps stak er eene windvlaag op, die het vaartuigje oogenblikkelijk met éénen enkelen stoot, deed omslaan. Zij, die zich op het dek bevonden, werden eraf geworpen, en doorstonden nadat zij zich aan de kiel hadden vastgeklampt, al de woede der plotseling opgezweepte golven en van eene bui hagelsteenen, zóó zwaar en scherp, dat zij deuken sloegen in het natte hout. Benijdenswaardig echter was het lot dier drenkelingen te noemen in vergelijking met dat der zeven, die onderdeks zaten opgesloten. Door het zoo plotseling omslaan van het scheepje had na melijk de lucht uit de kajuit niet kunnen ontsnappen, en kon er dus ook geen water binnendringen. Bij ge volg moesten de zeven ongelukkigen een langzamen verstikkingsdood sterven. Vreeselijk was voor hunne makkers, die aan de kiel hingen, hun duidelijk hoorbaar geklop en geroepdoch alle pogingen tot hulp moesten vruchteloos blijven, wijl er geen werktuig bij de hand was om in den naar boven gekeerden scheepsromp eene opening te maken. Wel een uur lang duurde het, vóór de kreten van doodsangst daar binnen verstomd waren. Eindelijk kwam er hulp opdagen. De op de kiel gevlochten werden nog levend opgevichtdoch daar binnen vond men zeven lijken, die al de kentee- kenen droegen van den dood door verstikking. Er waren onder de zes dames enkeledie het bruidskleed droegen. Burgerlijke Stand Goes van 24 Augustus 1886. Getrouwd den 4, Hermanns Jacobus Gerardus Hartman, 25 j. jm., en Adriana Wilhelmina Anthoi- netta Den Hollander, 27 j. jd. Overleden: den 4, Tannetje Oosterdag, 76j., eerst wed. van Adriaan Heijnsdijk, thans gehuwd met Johan- nus De Vriend. Levenloos aangegeven den 3, een mannelijk kind van Hubregt Meulbroek en Maria Zweedijkeen vrouwelijk kind van Pieter Van der Hoeff en Elisabeth Van Hove. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden werden alhier in het koffiehuis »de Prins van Oranje" door het bestuur van het Gasthuis, ten overstaan van den notaris J. E. Mulock Houwer, publiek verpacht 20,6788 H. bouw- en weiland in 22 perceelen. Het resultaat was als volgt: Perceel 1 verpacht aan J. Krijger voor ƒ112 perc. 3 aan L. Korstanje Dz. voor 70perc. 4 aan L. Korstanje Cz. voor 60perc. 5 aan G. Bergervoet voor ƒ58 den hoop; perc. 6 en 8 aan wed. L. Rijk voor 71 perc. 7 aan J. J. Koens voor ƒ80, allen te Goesperc. 9 aan P. Simonse te Heinkenszand, voor ƒ55; perc. 13 aan P. B. Knuit te Ovezand, voor ƒ45; perc. 14 aan Ph. Van 't Leven te Ovezand, voor ƒ45; perc. 15 aan P. Timmerman te Kwadendamme, voor 60 perc. 16 aan J. Paardekooper te Kloetinge, voor 54; perc. 17 aan G. Lokerse te 's-Gravenpolder, voor 55 perc. 18,19 en 20 aan C. Glerum te Schore, voor 54perc. 22 aan M. De Looze te Waarde, voor ƒ50. Alles per Hectare. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaata. Voorwerpen. InformatiëD. 5 Aug. Goes, Jacob-of Sloepolder, Gallis Merens. 6 '8 Heerenhoek, meubil. goederen, De Ronde Bresser 9 Kruiningen, verp. weiding, Prins. 10 Kapelle, appels en peren, Mr. Liebert. 10 Wemeldinge, oppervruckten, Gallis Merens. 11 Hoedekensk., inspan en inboedel, Mr. Liebert. 13 Kloetinge, noten, appels en peren, Mulock Houwer. 17 Goes, appels en peren, Pelle. 18 Goes, verp. land, Pilaar. 18 t Hoedekensk., hoefje en vruchten, Pelle. 18 Hoedekensk., verp. bouwland, Pelle, 18 Kolijnsplaat, inboedel, Huvers. 19 Biezelinge, hofstede, P. Overman. 20 Ierseke, woonhuis en erf, Mulock Houwer. 20 Nisse, smederij en woonhuis, P Overman. 25 f Goes, meubilaire goederen, Pelle. 25 Goes, vendutie, De Vos. Sept. Wemeldinge, gemeente-herberg, Gallis Merens. Marktberichten. GOES, 3 Augustus 1886. Tarwe werd tot vorige prijzen verkocht. Koolzaad met ruimen aanvoer van zeer uiteenloopende qualiteit en als genoteerd verkocht. Karwij van f 13,60 tot f 13,80 verhandeld. Oude TARWE per hectoliter a Nieuwe TARWE 7,20 a 7,40 Oude en Jarige ROGGE a WINTERGERST a ZOMERGERST a HAVER r r a BLAUWE ERWTEN a BRUINE BOONEN 9 a PA ARDEN BOON EN H a WINTER-KOOLZAAD 7,20 a 7,75 BOTER per K G. (Ned.<$.) 1,08 a 1,12 EIEREN per 100 stuks 3,— a 3,20 ROTTERDAM, 2 Augustus 1886. Tarwe. Van witte Inlandsche was de aanvoer matig, die tot ongeveer vorige prijzen van de hand ging. Zeeuwsche, ae beste f 7,30 a f 7.70, soms nog daarboven, goede en mindere f 6,80 a f 7,20, op de wicht werd verkocht naar qualiteit van f9 tot 19,55 per 100 kilo. Rogge. Inlandsche, die wat ruimer was toegevoegd, tot vorige prijzen te plaatsen. De beste f 5,90, f 6,10, mindere f5,30, f5,80. G e r b t alsvoren te verkoopen. Zeeuwsche winter en zomer f 3,80, f 4,50. Voor Haver was tot onveranderde prijzen vrij goede kooplust. De beste f 3,90, f 4,20, mindere f3,30, f3,80. Paardenboonen ondervonden weinig aftrek. De beste f 6,30, f 6,50, mindere f 6, i 6,25. Duiven boonen weinig aangeboden, te noteeren van f7 tot f8. Bruine en Witte Boonen weinig gevraagd en bijna niet aangevoerd. Van Blauwe Erwten was de toevoer ook van weinig beteekenis en de prijzen waren onveranderd. Voor de kook f8,50, f8,75, niet-kokende f7, 17,25. Van nieuw Koolzaad was meer ter markt dan de vorige week, vrij goed van uiterlijk doch niet volkomen droog; naar qualiteit werd betaald van f 7 70 tot f 7,90, een enkel zeer mooi partijtje bracht f8 op. Hennepzaad bij kleinigheden 1'6.50 tot f8. Kanariezaad prijshoudend, liet beste f 10, f 10,50, minder 1'9, f9,75. Meelbericht. Gedurende de afgeloopen week bleef de toestand der markt geheel dezellde; enkele zaken kwamen tot ongeveer vorige prijzen tot stand. Meekrap. Er ging heden weinig om; het aanbod wordt zeer klein. Zeeuwsche eieren f 4,10 a f 4,20 de 100 stuks. ROTTERDAM, 3 Augustus 1886. Op de heden gehouden Veemarkt waren aan gevoerd: 335 vette runderen, 962 magere dito, 100 vette en graskalveren, 100 biggen. De prijzen waren als volgt: vette Runderen lequal. 75 c., 2e qual. 70 e., 3e qual. 65 c., kalv. Ie qual. 85 c., 2e qual. 75 c., schapen le qual. 65 c2e qual. 55 c., alles per kilo; varkens le qual. 22 c., 2e qual. 20 c., 3e qual. 18 c., licht soort 19 a 20 c., per l/t kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f48, 2e qual. f44, 3e qual. f40, per 1/2 kilo 50 a 75 c Aardappelen. Westlandsche zand f 1,70 a f 2,20, dito klei fl a f 1,50, Zeeuwsche blauwe f 1,25 af 1,60, alles per heet. In alle soorten overtreft de aanvoer de vraag. -A-d-vertentierL. Getrouwd II. J. G. HARTMAN en A. W. A. DEN HOLLANDER, die, mede namens wederzijdsclie betrek kingen, dank betuigen voor de ondervonden belangstelling. Goes, 4 Augustus 1886. Heden overleed na een smartelijk lijden mijne geliefde echtgenoote L. B. VAN BLITTERSWIJK, in den ouderdom van ruim 35 jaren, mij nalatende 4 nog jeug dige kinderen, allen te jong om dit verlies te kunnen beseffen. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving ook namens de familie. J. PLATTEEUW Lz. Hoek, den 28 Juli 1886. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 69 jaar, onze geliefde echtge noot en vader, de heer mr. JOHANNES GERARDUS DE BACKER. Goes, 31 Juli 1886. Wed. J. G. DE BACKER—Geene, kinderen en behuwdzoon. Volstrekt eenige en algemeene kennis geving. Verzoeke van rouwvisites verschoond te blijven. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk doch zeer geduldig lijden, tot diepe droefheid van mij en mijn eenige dochter, mijn geliefde echtgenoote TAN NETJE DE JONGE, in den ouderdom van 45 jaren, 9 maanden en 20 dagen. 's-Heer Arendskerke, 3 Aug. 1886. M. DE JONGE Hz. Algemeene kennisgeving. V Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden bij gelegenheid van onze 25jarige echtvereeniging, den 1 Augus tus, brengen wij aan allen onzen hartelijken dank. Ierseke, 3 Augustus 1886. C. DE JONGE. Ca. DE JONGE— Schouwenaar, De heer en mevrouw VAN HEEL DE BRUIJNE betuigen hunnen hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling bij de geboorte van hnnnen zoon onder vonden. Kraamvisites worden bij voorkeur af gewacht 5 en 6 Augustus. Aan diegenen onder het geachte publiek van Goes, die gewoon zijn hunne goederen te laten afhalen door H. BATUS, ook wel genoemd «Jan Voet", wordt bij deze kennis gegeven dat aan genoemden II. BATUS, wegens onbeschoft gedrag, de toegang is ontzegd aan boord der «Goesche Boot" en op de schepen van BOER en KIEBOOM en wordt verzocht met de boot of die schepen geene goederen te laten aanvoeren, indien zij dezelve door genoemden persoon wenschen te doen af halen. U. F. Van Reiiterghem.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 3