Beursoverzicht. Buitenlandsch Overzicht. coupons. financieel» commissie en voorts ter Secretarie voor een ieder ter visie gelegd. V. Aan de orde is de benoeming van een leeraar in de Scheikunde en Natuurlijke historie aan de in richtingen van Middelbaar onderwijs. Volgens het rapport van burg. en weth., dat gelezen wordt, hadden deze gaarne het advies der Commissie van Toezicht gevolgd en in de eerste plaats den heer P. C. F. Frowein aanbevolen, omdat de wijze, waarop die heer gedurende vijf jaren zijne taak aan de Meisjes school alhier heeft vervuld, hun de overtuiging geeft, dat hij ook aan de Hoogere Burgerschool een hoogst verdienstelijk leeraar zou zijn. Nu echter de Inspec teur, ook na een persoonlijk onderhoud in de onvoldoende bevoegdheid voor het hoofdvak (schei kunde), welke aan het candidaats-diploma, verkregen vóór de wet op het hooger onderwijs, verbonden is, afdoende aanleiding vindt om de candidatuur Frowein verder buiten bespreking te laten, achtten burg. en weth. zich verplicht, hoe gaarne zij den heer Frowein aan de H. B. S. hadden verbonden gezien, ter voor koming van eventueele moeielijkheden den Raad te adviseeren, overeenkomstig het schrijven van den in specteur den sollicitant dr. C. M. Van Deventer te benoemen, echter onder voorwaarde, dat hij binnen twee jaren zich de ontbrekende bevoegdheid (voor de natuurl. historie) verwerve, en hij eerst dan in het genot van een traktement van 1900 zal komen, dat inmiddels zal bedragen f 1600. Bij de opening der briefjes (de heeren jhr. Flugi Van Aspermont en Van der Hoek fungeerden als stem- opnemers) bleek dat waren uitgebracht 10 stemmen op den heer dr. Van Deventer, die alzoo benoemd is. De heer Frowein bekwam eene stem. VI. Nu zou aan de orde zijnhet opmaken eener voordracht ter benoeming van twee leden in het col lege van zetters, tengevolge van periodieke aftreding, doch door eene vergissing bij het stellen der aanbe veling wordt deze zaak uitgesteld tot de volgende vergadering. VII. Nu wordt gelezen een rapport der financiëele commissie, waarin zij te kennen geeft, in de stemming over de zaak der gasfabriek ter vorige vergadering een blijk te zien, dat aan een advies van haar geene waarde wordt gehecht en haar werk alzoo nutteloos is, en zij dientengevolge verzoekt andere leden voor gezegde commissie aan te wijzen. De Voorzitter zegt, dat het dagelijksch bestuur met leedwezen van dit rapport heeft kennis genomen en wel om de reden, die de Commissie bracht tot haar besluit. De Burgemeester heeft nog eene poging aan gewend, om de leden van zienswijze te doen veranderen, doch te vergeefs. Er rest nu niets anders, dan der commissie dank te betuigen voor hetgeen zij ook in deze betrekking in het belang der gemeente heeft ge daan en den raad uittenoodigen nieuwe leden voor de fin. comm. te benoemen. De heer dr. Callenfels betuigt eveneens zijn leed wezen over het besluit der commissie en verklaart, dat het hem, en zeker ook zijnen medeleden, genoegen zou doen, als de leden op hun besluit terugkwamen. Derhalve vraagt hij, onder dankbetuiging voor wat de leden deden, of zij geen gehoor aan dien wensch zouden willen geven. De heer jhr. Flugi Van Aspermont verklaart, mede uit naam van den heer Kakebeeke, dat zij niet ver anderen kunnen van besluit. Tot stemming overgaande, worden benoemd de heeren Lambrechtsen, Jonquière en Den Boer en tot voor zitter de heer Lambrechtsen. De heer Lambrechtsen verklaart nog hetzelfde ge voelen te deelen, dat waar over een onderwerp, zoo gewichtig als de overname der gasfabriek geen der raadsleden het advies van de commissie omhelsde, de leden moesten aftreden. Hij vindt echter geen vrij heid, om na deze stemming te weigeren de benoe ming aan te nemen. Ook de heeren Jonquière en Den Boer verklaren de benoeming aan te nemen. VIII. Nog wordt overgelegd de concept-akte tot KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 3*Augustm 1886 8YAAYSI»KBZ£ra®SH. EUROPA. Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, 1881. Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito, dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/81 dito, dito 1881 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 dito dito 6e '55 Obl. 1864 ƒ1000 dito 1866 £100 dito 1872 gecons. dito 1873 dito dito 1877 dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 dito dito 1883 in goud Spanje, Perp. Sch. dito dito dito 1876 dito dito Amortis dito dito perp. Schuld Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr. dito dito 1863/1865 dito dito 1869 geregistr. AFRIKA. Egypte, ObL leening 1876 dito Speorwegleening 1876 PCt. 5 5 5 2% 3 3% 5 5 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 b 4% 4% 4% 4 4 3 6 4 PCt 101% 96 95 75% 92% 100 96% 50 87 103 60% 102% 100 98% 100% 57% 97% 97%s 94 82% 91% 78% 108% 57 47% 68 55% 13% 14% 72% overname der gasfabriek, om in de volgende vergade ring behandeld te worden. De vergader ing is daarna gesloten. Evenals de vorige dagen bleven ook omzet en handel in fondsen gedurende de beursweek van 2430 Juli gering. Trouwens wij zijn het gewoon, wanneer een maal de couponrealisatiën van Juli haren uitweg ge vonden hebben, dat degenen, die in staat zijn om de beweging op de beurs gaande te houden, hunne bezig heden elders zoeken. Bijzondere omstandigheden moeten als het ware in zulke tijden medewerken om den in getreden tragen gang van zaken te storen, en doen deze zich in den komkommertijd voor, dan kan men meestal zeker zijn dat zij alles behalve van opgewekten aard zijn. Dit was in de dagen welke wij behandelen dan ook het geval, want de bedrijvigheid, voor zoover die aanwezig was, vond opnieuw hare oorzaak in de depreciatie, die de Indische waarden in het alge meen en de Dorrepaalsche obligatiën in het bijzonder leden. Hoewel iedereen het er over eens is dat de Indische toestanden alles behalve rooskleurig zijn, mee- nen wij toch dat, de daling der Dorrepaalsche waarden waarvoor bijzondere redenen bestaan, buiten beschou wing latende, voor die in de waarden der overige Indische instellingen nog geene directe redenen bestaan. Van bekenden aard toch is het dat b. v. de Handel- Maatschappij, sedert zij behalve als cultuurinstelling ook als bank is opgetreden, niet onvoordeelig werkt; evenzoo hebben de uitkomsten der Nederlandsch-In- dische Handelsbank gedurende het laatste exploitatie jaar bewezen, dat zij nog in staat was aan hare aan deelhouders een matig dividend uittekeeren. Overdreven en weinig gemotiveerd komt ons dientengevolge de daling voor, die in de waarden der laatstgenoemde instellingen en in die der Nederlandsch-Indische Land- bouw-Maatschappij plaats grepen. Voor de Dorrepaalsche waarden bestond althans de bijzondere aanleiding dat de reorganisatieplannen, ten doel hebbende om de bank opnieuw van kapitaal te voorzien, officieel bekend werden. Ons bestek gedoogt niet om deze voorgenomene plannen in het breede te bespreken, trouwens de uitgegevene prospectus is voor ieder die er belang instelt op aanvrage kosteloos ver krijgbaar. Wij deelen dus alleen mede dat alle activa en passiva der bank zullen worden overgenomen door eene nieuwe cultuur-maatschappij, waarvan gedelegeer den der familie Dorrepaal als bewindvoerders zullen optreden. Aan de houders van obligatiën en aandeelen in de tegenwoordige instelling worden bij deelname daarbij voorrechten gegund, mits zij zich daartoe op nieuw geldelijke offers willen getroosten. Wij vreezen echter dat, al was men eenigzins op dezen maatregel voorbereid, de lust tot deelneming niet groot zal zijn. De geldprijzen hebben te Londen en te Parijs een kleine verhooging ondergaan, wat bij de ultimoliqui- datiën meestal geschiedtop de overige plaatsen bleef de overvloed even groot. Bij de Nederlandsche bank verminderden volgens den door haar uitgegeven staat van 1724 Juli in de vorige weekde discontoportefeuille met twee en een half millioen gulden, de beleeDingen met twee en een halve tonde goudvoorraad onderging geene wijziging. Onze nationale schuldsoorten bleven als vroeger het lokaas voor de geldbeleggingde 3 pets. leening ging vooruit van 91 tot op 92 de 3 pets. schuld soort kwam tot 101 pet. op. Ook de buitenlandsche Staatsfondsenmarkt had een vast aanzien, in weerwil van de verspreide onrust barende berichten omtrent den gezondheidstoestand van den president der Fransche republiek en dien van den Duitschen keizer. Alras toch bleek dat de contramine-partij aan deze praatjes niet vreemd was. De uitkomsten waren dat bijna alle Russische leenin gen zonder noemenswaardige wijziging het beursterrein verlieten en dat de Portugeesche, Italiaansche en PCt. NOORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 Mexico, dito 1864 ZUID-AMEKIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Columbia, dito Peru, dito leen. 1870 Venezuela, dito 1881 XHOUSYK. BH OTOXXH. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. pref. dito dito Obl. dito dito Obl. 1885 Rusland, Pandb. Hyp. Bank SJ?©®XWX««X»XXH. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 Ned. Centraal spw. gast. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand, dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito ƒ1000 dito dito 100 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito 100 dito aandeelen Poti-Tiflis Oblig. ƒ1000 dito dito 100 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 AMERIKA. Atchison-Topeka Cert. v. Aand. 4% 3 5 5 4% 6 4 4% 4% 5 5 5 4 5 5 3 4 5 4% 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 PCt. 109 9% 99% 98 14% 36% 104% 29 102% 99 106 93 106% 70% 87% 62% 52% 122% 100% 93% 62% 101 98% 101 99 56% 1033% 993% 95% 100% 100 64 Hongaarsche Staatsleeningen zich eene fractie vaster stelden. De Spaansche schuld bleef dobberen onder de nog steeds voortdurende onzekerheid of de minister Ca- macho aanbleef of nietsedert is zijne aftreding een feit geworden en valt voor deze soorten 3% pCt. ver lies te boeken. Zuid-Amerikaansche fondsen bleven onopgemerkt. Alleen in Venezuelanen hadden eenige verkoopen plaats, zooals men beweert in verband met de verklaring door Guzman Blanco afgelegd dat deze staat niet in staat zal zijn om meer dan 3 pet. rente te betalen. Ten opzichte der transactiën in Amerikaansche spoorwegen valt eveneens over uitgebreiden handel te roemen, hoewel de stemming vast was. Doch aangezien de Amsterdamsche beurs nu eenmaal gewoon is om te opereeren in den geest der Londensche markt, meer nog dan zich naar de uitkomsten van den New-Yorker handel te richten en Engelands hoofdstad nog onder den druk der politiek was en buitendien een bank holiday vierde, waren de Amerikaansche hoeken op vele plaatsen verlaten. Overigens bleven de berichten omtrent de uitkom sten van de gehouden vergadering der passagiers-agen ten, waarbij besloten werd om de oude tarieven weder intevoeren, niet zonder uitwerking. Het meest profi teerden hiervan de Louisville en Nashville soorten, die na reeds de vorige week 2 percent te zijn gestegen, nog 3% pet. konden klimmen. Obligatiesoorten waren over het algemeen minder vast van houding, en valt voor de meeste soorten een meerder of minder verlies mede te deelen. Hierop maakten echter de Adjustmentbonds en de 5pct. Mis souri eene gunstige uitzondering. De volledige uitslag der verkiezingen voor de ge westelijke of departementale Raden in Frankrijk is thans bekend en toont aan dat gekozen zijn 847 republikeinen en 411 conservatieven. De republikeinen winnen 76 zetels, de conservatieven 83. Er moeten 177 herstemmingen plaats hebben. Onder de sena toren en afgevaardigden, die herkozen zijn, zijn de Minister Goblet en de heeren Jules Ferry, Testelin en Guillemaud, republikeinen, en Prax-Paris, Plichon en Turmelière, anti-republikeinen. De heer Magnier, directeur van V Événement, is in het departement Var gekozen tegen den heer Emile Ollivier. Volgens de Figaro zou er sprake zijn van een samenkomst var, den heer Freycinet met den heer von Giers. In Russische bladen werd in den laatsten lijd eene toenadering tot Frankrijk aanbevolen, niet als een voorzorgsmaatregel tegen mogelijke vijand schap met Duitschland en Oostenrijk, maar met het oog op verwikkelingen met Engeland. De dagbladen logenstraffen echter het bericht omtrent eene ontmoe ting tusschen De Freycinet en Von Giers. Door de benoeming van sir Richard Cross tot Mi nister voor Indië, Van Stanhope tot Minister van Koloniën en Van Stanley tot Minister van Koophandel, is het nieuwe Engelsche Kabinet voltallig geworden. Over de waarschijnlijke plannen der nieuwe Regeering wordt uit Londen aan de Dublin Express geschreven De wintermaanden zullen aan het samenstellen van Iersche wetsontwerpen worden gewijd, wanneer aan de Regeering de gelegenheid wordt gelaten, dat in vrede te doenzoo niet, dan weet de nationale ligue, wat haar staat te wachten. De eerste Minister is voornemens de Iersche quaestie in onbekrompen geest te behandelen en de geheele volgende parlements- zitting aan Ierland te besteden, in de hoop, de quaestie voor vele jaren op te lossen. Alle Iersche autoriteiten, van den Onderkoning af en het geheele bestuur zullen gewijzigd, gepopulariseerd en gesterkt worden. De unie zal niet worden verzwakt, maar nauwer toegehaald en de beide volken zullen nader tot elkander worden gebracht. Eene najaars zitting zal niet worden gehouden, hoofdzakelijk om dito dito dito dito dito dito dito dito dito pCt. Atchison-Topeka oblig. 7 Atl. Pacific (W. D.) ie hyp. 6 Canada South, cert. v. aand. Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. California Oregon Obl. dito Serie B San Joaq. Valley dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito Chicago Atlantic Oblig. Cert. Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert. ie hyp. Jowa Midland dito Mad. Ext. dito Menomenee dito N. W. Union dito Winona St. Peter dito Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R.-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. Cert. dito dito Cert. v. geconsol. Illinois Cert. van Aand. dito Leas L. Stock Cert. dito Springfield Div. Obl. Kansas Pacific dito Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. dito dito (ie hyp.) dito dito (2e dito dito Sink, fund Obl. St.-Louis San Fr. Aand. ie Pref. dito dito Oblig. dito Alg. Hyp. dito dito Wichita Western Mich. Centr. Cert. van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. 7 Miss. Kansas Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. 7 dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. South-Br. dito 6 Missouri-Pacific South dito 6 pCt. 85% 46% 43 113% 101 10534 112 104% 87% 136% 128 •133% 137 136% 139 134% 133% 122 127% 28% 119% 111 136 97% 112 44% 109% 53% 99 112% 111% 107% 108 80% 32% 112% 94% 112% 102% aan de leiders der liberale unionisten gelegenheid te geven de regeeringsplannen grondig te onderzoeken. Von Bismarck heeft jl. Zaterdag Kissingen verlaten. Hij vertrok naar Munchen, waar de prins-regent te zijner eer een gastmaal gaf. Van Munchen begaf hij zich naar Gastein, waar een woning voor hem is ge huurd. De rijkskanselier zal de ontmoeting des keizers Wilhelm en Frans Jozef op 8 Augustus zeker bijwonen. Men verzekert, dat de heer Von Schlözer, Pruisens gezant bij het Vaticaan, Rome vooreerst niet verlaten zal. Hij zou onderhandelen over een wijziging der Meiwetten, welker herziening den Paus, als tegen- concessie voor het bewilligen in den Anzeigepflicht is beloofd. Over de bijzonderheden zullen de beide par tijen het zeker niet spoedig eens wezen men meent daarom te Berlijn, dat de heer Von Schlözer al te vreden zal zijn, wanneer hij het met den paus over de grondslagen eener verandering der Meiwetten eens zal zijn geworden. Te Berlijn beschouwt men het als een verblijdend teeken des tijds, dat de paus een spe- cialen gemachtigde zendt bij het jubelfeest der uni versiteit te Heidelberg, ondanks die instelling een overwegend Protestantsch karakter draagt. De koningin-regentes van Spanje heeft de twee voornaamste leiders der conservatieven op haar buiten verblijf te la Granja ontboden, waar een kabinetsraad was gehouden, die door alle ministers, behalve de heer Camacho, is bijgewoond. In Barcelona steken de socialisten weder het hoofd op, doch de rust is nog niet gestoord. De koning van Portugal is voor zijn pleizier op reis en zal ook Nederland bezoeken, zoodra hij na twee dagen op het eiland Wight bij koningin Victoria te hebben doorgebracht, Engeland verlaat. Den 27 Sep tember zal hij weder t'huis zijn. Het hof van cassatie van België heeft drie vonnissen vernietigd, omdat onder de gezworenen een het Belgisch burgerrecht niet bezat. Daardoor zijn de veroordeelingen van Van der Smissen, het kamerlid, die zijn vrouw heeft vermoord en van Defuissaux, den volksopruier, vervallen en moeten ook deze processen opnieuw worden gevoerd. De meerderheid der Kamer acht het een voorrecht den vrouwenmoordenaar tot medelid te mogen hebben, omdat het zeker is, dat hij, die een der vertegen woordigers is van de hoofdstad, door een liberaal zal worden vervangen. Men zal dus het treurig schouw spel, dat een tuchthuisboef onder de vertegenwoordi gers des lands wordt gerekend, nog langer kunnen genieten. Sommige organen der partij, welke v. d. Smissen tot schande strekt, ontzien zich niet den moordenaar te verontschuldigen en maken voor hem eene walgelijke reclame, waartoe hij hun door zijn onbeschaamd geschrijf, dat zij gretig opnemen, ruim schoots de gelegenheid verschaft. In verschillende bladen wordt gemeld, dat de bur gemeester van Brussel geene belemmeringen aan de volksmanifestatie van 15 Augustus in den weg leggen zal, indien het comité van organisatie den weg aan neemt, dien de heer Buis aan den optocht voorschrijft. Die weg is gekozen, opdat de optocht zich in het gedeelte der stad bewege, verwijderd van de plaats waar, ter gelegenheid van de nationale feesten, volks spelen gehouden worden. Ook zal het dragen van roode vlaggen of zinnebeelden van oproer en revolutie ten strengste verboden zijn. Gistermorgen werden oproerige plakkaten op ver schillende punten der stad aangeplakt gevonden en door de politie afgescheurd. Een beroep werd daarin gedaan op de revolutie, tegen den 15n dezer. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat men aldaar algemeen overtuigd is, dat eene herhaling van den strijd tusschen Servië en Bulgarije aanstaande is. De van officiëele zijde geïnspireerde Tarik meldt, dat de Bulgaarsche Regeering met spoed de reserve wapent en haar met oorlogsmateriëel naar de Servische grenzen zendt, waar ook de Servische Regeering troe pen bijeentrekt. Ook de verhouding tusschen de Porte en Bulgarije wordt verre van vriendschappelijk genoemd. PCt. N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 UnionPacificHoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Heofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 TBAXWSaKAATgGSUUreijrXH. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito ?KXmx-X»XXKmaXH. Nederland, stad Amsterdam a ƒ1000 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. 4% PCt. 78 108% 113 112& 119% 118 116 104% 109% 57% 114% 106% 98 92 103% 55 62 142 106% 108% 104% 103% 100% 103% 1003% 113% 99% 138% 44% 7% Oost. papier D zilver Diverse in Fransche Belgische ƒ19,95 -19,95 -11,55 -47,45 - 47,45 Pruisische 58,80 Russen in Z. R. - 1,15 G. R.- 1,90% Spaansche Buit. - 47,45 z Binn. - 2,29 Amerika in dolh - 2,46

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2