1886. N°. 91. Donderdag 5 Augustus. 73ste jaargang. het PATENTRECHT De Rekening en Verantwoording Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Boekaankondiging. Landbouw en Veeteelt. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woknsdao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Het primitief kohier no. 3 van voor deze gemeente, voor het dienstjaar 38861887, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, en zal dus ieder verplicht zijn zijnen aanslag ten geatelden tijde te voldoen. Goes, den 4 Augustus 1886. De Burgemeester van Goes. J. G. DE WITT HAMER. van de INKOMSTEN en UITGAVEN dezer gemeente, over het dienstjaar 1885, is aan den gemeenteraad inge diend en voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd, terwijl afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter voldoening aan het bepaalde bij art. 219 der ge meentewet. Goes, den 2 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOBS, 4 Augustus 1886. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Woens dag 11 Augustus, te 3 uren. Hansweerd. Gedurende het le halfjaar 1886 werden hier ingeklaard 2146 gewone en 905 Rijnschepen, totaal 3051 schepen. Uitgeklaard werden 1766 gewone en 1048 Rijnschepen, totaal 2814 schepen. Nog werden ingeklaard 469 visch- en mosselschuiten, uitgeklaard 482 dito, terwijl 20 zeeschepen, metende 11745 M3 inhoud, over gelijk tijdvak werden in- en uitgeklaard. De peilingen voor den Thoorn-polder (Wissekerke) wezen gedurende het laatste jaar grooten achteruitgang aan. De verdiepingen aan den oever zijn nog al aanzienlijk, op één punt zelfs 8.8 M., nl. van 27.3 M. tot 36.1 M. (D.) De bakker ij- tentoonstelling te Am sterdam, die gedurende 14 dagen in het Volkspaleis aldaar wordt gehouden, is Maandag plechtig door den heer Van Tienhoven, burgemeester, geopend. De heer Wertheim zeide hem dank, dat hij in deze dagen van spanning tijd en lust had dezen vreedzamen strijd te komen bijwonen. Het ware te wenschen, dat de leiders der socialisten daar eens een Binken voorraad victualiën insloegen en daarmede de magen der door hen zoogenoemde ver drukten" en «martelaren" vulden. Voor dezen in het hijzonder en voor de rust der maatschappij in 't alge meen zou dit stellig beter zijn, dan het verkondigen der holle theorieën, waarmee nu de hoofden der blinde volgelingen worden gevuld en van streek gebracht. Daar het ontslag tusschentijds van i n g e I ij f - den bij de militie te land door nadere in lijving van een militieplichtige soms ernstige ver traging ondervindt door het voldoen aan enkele for maliteiten, is bepaald, dat aan zoodanige miliciens, zoodra door den Commissaris des Konings wordt kennis gegeven van het recht op ontslag van den militieplich tige, verlof wordt toegestaan in afwachting van het te verleenen ontslag uit den dienst. Dit verlof is zon der soldij enz. De tabel van werfkosten voor het korps mariniers is thans als volgt Bij engagement voor 6 jarenmilitairen beneden den graad van adjudant-onderofficier, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 34 jaren; werfkosten 150, handgeld ƒ130 en aanbrenggeld ƒ13. Engagement voor 8 jaren: jongelingen boven de 16 doch beneden 18 jaar oud; werfkosten 85, hand geld 75 en aanbrenggeld ƒ4. Reëngagementen militairen beneden den graad van adjudant-onderofficier voor 6 jaarrespectievelijk werf kosten en handgeld 150 en 150; voor 5 jaar 120 en ƒ120; voor 4 jaar ƒ90 en 90; voor 3 jaar 50 en ƒ50; voor 2 jaar ƒ30 en ƒ30 en voor één jaar ƒ12 en ƒ12. Indien de inlichtingen van den residentiebrief schrijver van het Z. D. juist zijn, dan is werkelijk door den minister van justitie eene wet ontworpen, waarbij buitengewone bepalingen worden in 't leven geroepen tegen de sociaal-demo craten. Het wetsontwerp strekt toch hoofdzakelijk tot het brengen van wijziging in de wet nopens het recht van vereeniging en vergadering van 1855. Het advies van den Raad van State over de be wuste wet moet niet bepaald ongunstig zijnde hoofd gedachte van het wetsvoorstel moet door dat staats lichaam zijn goedgekeurdover de details bestond verschil van gevoelen, doch dat maakt niet uit. Vooral na de jongste gebeurtenissen te Amsterdam schijnt de indiening der wet in 't nieuwe zittingjaar wel te mogen worden verwacht. Het centraal bestuur der kiesvereeniging «Noord- Brabant" heeft alle Katholieke kiezersvereenigingen in Nederland uitgenoodigd tot een algemeene ver gadering van gedelegeerden, op 10 Aug. e. k., te 's-Hertogenbosch. Het doel, dat zich het centraal bestuur voorstelt, is te trachten een bond op te richten van alle Katho lieke kiezersvereenigingen in Nederland. In de nieuwe wet der Maatschappij Tot nut van het Algemeen is bepaald, dat de jaarvergadering zal plaats hebben op Dinsdag na Pinksteren. Dientenge volge wordt dit jaar, overgangstijdperk tusschen de nieuwe en de oude wet, geen algemeene vergadering gehouden. Thans is het zeker, dat het gezantschap van Turkije bij ons Hof wordt opgeheven. De zaakgelastigde van dit Rijk te 's-Hage, De Loghades Effendi, vertrekt vermoedelijk reeds den 12en van deze maand naar Turkije. (N. B. Cf.) Het Paleis van Justitie schrijft naar aanlei ding van het Amsterdamsche oproer: Er is zwaar en ernstig gezondigd, er is zwaar en ernstig geboet. Geen prikkeling, maar kalmeering van opge wekte hartstochten is ieders plicht. In dezen tijd is elk woord van kritiek ongepast, maar een ernstige bede tot justitie en politie mag niet worden terugge houden. Mogen geen veelvuldige vervolgingen de nog niet geheelde wonden weer openrijten, maar de justitie een oogenblik haar zwaard uit handen leggen, en den tijd laten voor den terugkeer van rust en kalmte in de opgewonden gemoederen. Zij zal daardoor de maat schappelijke veiligheid niet henadeelen, de kracht van haar schepter niet verzwakken. Zooals wij in ons vorig no. meldden, werd Maan dag te 's-Hertogenbosch de 55e verjaardag van den tiendaagschen veldtocht door den provincialen bond van het «Metalen Kruis" plechtig gevierd. Behalve de oud-strijders uit Noord-Brabant, waren afgevaardigden uit Amsterdam, Den Haag, Gouda, Vlissingen, Goes, Kruiuingen en Lekkerkerk ter feestviering opgekomen. Te H uren werden de oud-strijders aan het station door de feestcommissie ontvangen, en werd hun door het lid der commissie, luitenant-kolonel Avenarius, het welkom toegeroepen. In de daartoe bestemde rijtuigen begaf zich de stoet naar het raadhuis, waar de eerewijn door den bur gemeester jhr. Jos. Van der Does de Willebois, onder eene sierlijke toespraak, werd aangeboden. De president van den bond, de heer J. N. Winter, kapitein bij de dienstdoende schutterij te 's-Hertogenbosch, bedankte den burgemeester voor de gulle ontvangst die den oud strijders hier ten deel viel. Te één uur groote parade van het garnizoen en de dienstdoende schutterij, die, jammer genoeg, voor een deel onder eene hevige regenbui moest plaatshebben. In de vergadering, die na afloop der parade plaats had, werd besloten een volgend jaar te Tilburg bijeen te komen. De matinée in het Casino was zeer geanimeerd. Daarna begaven de leden zich aan het diner, waar een gulle toon heerschte. Des avonds groot militair concert. Bij de oud-strijders uit Amsterdam had zich aan gesloten de voormalige marketentster vrouw Ten Broek. 68 leden van den Bond waren tegenwoordig en namen aan den feestmaaltijd deel. In een artikel met het opschrift«Offert Gode dankdoet de Standaard weder een beroep op de «Christenen in Nederland" om bij de op 17 dezer te houden «Unie-collecte", d. i. de collecte voor «de school met den Bijbel", «den Allerhoogste hunne geloften te betalen". Gemiddeld is er in de zeven laatste jaren ruim 96000 's jaars voordat doel door de broeders en zusters van dr. Kuyper opgebracht, maar geloof daarom niet, dat hij voldaan is. Het zal wel niet batenmaar wij zouden toch den Christenen in Nederland, die misschien wel onnaden kend Kuyper in zijn werk steunen, willen aanraden, ds. Wildeboer er eerst op na te lezen, vóór zij Gode dank offeren in den vorm van geld voor scholen, die Kuyper's geest ademen. ArnhCt.) Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 31 Juli, was door ruime werving de gelegenheid geopend om de legerfor- matie tijdelijk uit te breiden met 1500 man, ter tegemoetkoming in de bezwaren uit het getal zieken voortvloeiende, en was de berri-berri overal sterk verminderd. Wemeldinge. Ook ds. S. Kalma van Zevenbergen heeft voor het beroep naar hier bedankt. Te Sluis werd Zondag de van Doeveren c. s. derwaarts overgekomen nienwe leeraar in het morgenuur bevestigd door Dr. J. II. Gunning, pred. te Bennebroek, die, zijne rede vastknoopende aan Hooglied 2 8 (de eerste woorden) aantoonde, hoe èn gemeente èn leeraar het als hun hoogste ideaal moesten beschouwen, dat van hun wederkeerige betrekking het luisteren naar Jezussfem de vrucht zij. Des namiddags verbond zich ds. J. Ossewaarde aan zijne gemeente met een leerrede, ontleend aan Colloss. 1 28, handelende over het onderwerp, de wijze en het doel der evangelieverkon diging. Beide plechtigheden werden door een groote schare belangstellend gevolgd. (St.) De 75 door het provinciaal kerkbestuur afgezette leden van den kerkeraad te Amsterdam zijn op 19 Juli bij de Synode in hooger beroep gekomen van dat vonnis, na als cautie f 1200 te hebben gestort. Zij hebben thans hunne grieven tegen het vonnis aan de kleine Synode kenbaar gemaakt, en dat stuk in druk verkrijgbaar gesteld, met afdrukken van het vonnis en wat daarop is gevolgd. Omtrent het gebeurde te Leiderdorp op Zondag 1 Aug. wordt aan het Hblad. nader medegedeeld uit goede bron, dat de aanleiding tot het optreden van den heer Vlug gelegen was in het betreurenswaardig plichtverzuim van den tot den dienst aangewezen ring- predikant, die des Zaterdagsmiddags zijn besluit van niet optreden meldde en in onmogelijkheid om hem nog door een zijner ambtgenooten te doen vervaDgen. Dientengevolge gaven de kerkvoogden op den aandrang van velen hunne toestemming tot het optreden van den heer Vlug, zonder dat eenige rechten der kerk door dien maatregel zijn prijsgegeven of verkort. Boven genoemde ringpredikant heeft zoo goed het onbehoor lijke zijner handelwijze ingezien, dat hij tegelijkertijd zijn ontslag heeft genomen als lid van het classicaal bestuur van Leiden. Voor het hoofdonderwijzers-examen te Breda is o. a. geslaagd W. H. Kuiler, van Middelburg. Met ingang van 1 September a. s. is tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg be noemd de heer J. J. Van Laar, thans tijdelijk leeraar aan die school. (Staats. Ct.) De Indische Mail No. 9 van 1 Augustus, uitgave van Blom fe Olivierse bevat P. C. Huijser, De stichting van Batavia VI. Melati va i Java, Ons Dienstpersoneel V. Baboe. J. H. Beumer, De Javaan van de wieg tot het graf II. E. W. de Jong, Is Indië een lastpost? Met naschrift van de Redactie. N. Stanley, De Koloniale en In dische Tentoonstelling te Londen II. De Tjiomas- zaak. Java-Bank. LStaats-Spoorwegen op Java. (Java-Bodé). R, v. G., Waar zit de kanker, die aan de Landbouw-Industrie op Java knaagt? (In dische Opmerker). Mr. W. C. J. van der Moore, De afschaffing der Inlandsche Heeren-dienstplichtig heden op Java. (D. van N. Indië). B. H. B. Heeren diensten. (Soerabaia Handelsblad). Ambtelijke Repu- tatiën. (Bat. Nbl.) E'.n Bijzaak. Militaire Zaken: Gagementen en Pensioenen. (N. Vorstenlanden.) Gebrek aan Vaderlandsliefde (idem.) E. de Cb., Een noodkreet. (Dagblad van N. Indië). Diukpersbe- lemmering (idem). ABrieven uit Atjeh (idem.) Be richten. enz. Maandblad van het genealogisch heraldiek Ge nootschap «De Nederlandsche Leeuw". Inhoud 1886 No. 6. Caspar Cato van Couwenberg (Necrologie). Boek werken, enz. ontvangen voor de bibliotheek en het archief. Wapenborden in de St. Martinikerk te Franeker (1678), door J. Wenning Yzn. Geslacht van Markel, door J. C. v. d. M. Van Oldenbarneveld, door P. R. Dingemans van de Kasteele. Geslacht Mulert, door J. C. v. d. M. Familieberichten. Mededeelingen var, het bestuur. Advertentie. Rechtszaken. Door het Gerechtshof te 's-Gravenhage zal op Woensdag 25 Augustus a. s. behandeld worden de zaak tegen B. N. te Ierseke, vervolgd ter zake van le. valschheid in geschrifte en 2e. het des bewust gebruik maken daarvan. Door den Iloogen Raad der Nederlanden zal op Dinsdag 17 Augustus a. s. worden behandeld de zaak van I. K. en J. V., beiden te Ierseke, als requiranten van cassatie van een arrest van het gerechtshof te 's-Hage, den 9 Juli jl. tegen hen gewezen, ter zake van den bekenden oesterdiefstal te Ierseke. Een in de practijk aanbevelenswaardig en goed koop middel, om de aalt, welke bij ophooping uit den stalmest vloeit, op te vangen en voor den landbouw te bewaren, is het volgende, in Drente meermalen toegepast. Men omgeeft de zijden van den mesthoop met eene laag turfmolm, of, waar dit niet te bekomen is, met goed droog zand, beneden ruim twee voet, boven nagenoeg een voet dik ter hoogte van dan mestbult. De uitgestroomde ier of aalt blijft daarin aanwezig, tot het turfmolm of het zand verzadigd is. Bij overver zadiging, of m. a. w. als het daardoor dringt, brengt men dit turfmolm of zand boven op den mestbult en brengt eene nieuwe laag voor de vroegere in plaats. Men behoudt op deze wijze al de uitvloeiing, die de prima qualiteit der mest is. Na eene tweede bedekking houdt de uitvloeiing in den regel op. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente does, op MAANDAG den 2 AUGUSTUS 1886, des avonds te 8 uren. Voorzitter, bij ongesteldheid van dan Burgemeester, de Wethouder J. J. Ramondt. Tegenwoordig elf leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren L G. Kake- beeke en M. De Jonge Jz. I. De Notulen der vergadering van den 9 Juli jl. worden gelezen. De heer jhr. Flugi Van Aspermont merkt op, dat hij, sprekende over de zaak der gasfabriek, niet gezegd heeft, «dat de Gasverlichting-maatschappij haar voor stel niet op het oordeel van éen deskundige zal hebben gebouwd"; maar«dat de financiëele commissie van gevoelen is, dat een particulier persoon bij zulk eene gewichtige zaak niet op het oordeel van één deskun dige zal afgaan en de Raad dat nog minder kan doen." Met deze wijziging worden de notulen goedgekeurd. II. Da Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen dat voor de boekerijjjzijn ontvangenvan Gedep. Staten het jaarverslag der provincie, van onderschei dene gemeentebesturen de jaarverslagen, alles over 1885, en van den schrijver: «Open brief aan de beide nieuwe Kamers der Stateu-Generaal"; dat voor de verzameling van oudheidkunde en ge schiedenis dezer gemeente door J. P. Van der Does is ten geschenke gegeven het model der parure voor de leden dar handboogschutterij «Jacoba van Beijeren", welken heer daarvoor dank is betuigd; dat van een onbekende bij den burgemeester is ont vangen eene som van vier en veertig gulden twee en twintig cents, als, naar zijne meening, wegens te lagen aanslag in den Hoofdelijken Omslag, aan de gemeente verschuldigd dat door D. Klemkerk een verzoek is ingediend om hem in erfpacht af te staan een gedeelte der weide aan de 's-Heer Hendrikskinderenbarrière, voor het houwen van arbeiderswoningen, en dat dit verzoek ter behandeling door B. en W. wordt voorbereid; dat van Gedep. Staten goedgekeurd is terug ont vangen de begrooting der kosten van de dienstdoende schutterij voor 1887; dat het le suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag in overleg met de commissie van voorbereiding is opgemaakt, om in de eerstvolgende vergadering be handeld te worden, zullende het inmiddels voor de leden ter visie liggen dat door mej. J. G. Risseeuw ontslag is gevraagd als onderwijzeres in de handwerken van de leerlingen der scholen B, C en D, welk stuk in handen is ge steld van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs om advies. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht o. Missive van den heer W. J. Van Gorkom, dat hij de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs aanneemt, en bericht van die commissie, dat gemelde heer als zoodanig is ge ïnstalleerd. b. Bericht van het hoofd van school B, dat twee zijner onderwijzers, de heeren A. M. Van Driel en P. De Hullu, bij het jongste examen de hoofdakte ver kregen. c. Adres van N. Remijn om hem in eigendom af te staan de gronden aan de Matthens Smallegangesbuurt, thans bij hem in erfpacht, welk stuk hij Burg. en Weth. in voorbereiding ter behandeling is. Alles voor notificatie aangenomen. IV. Namens burg. en weth. wordt den Raad, onder overlegging van de rekening van den Ontvanger, aan geboden hunne verantwoording van het comptabel beheer der gemeente over 1885, vergezeld van een ontwerp-besluit, tot voorloopige vaststelling der reke ning, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben be dragen 117.425,17, de uitgaven 112,869,75%, alzoo een batig slot van 4555,41 Deze rekening zal worden g.steld in handen der

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1