1886. N°. 90. Dinsdag 3 Augustus. 73ste jaargang. DE JAARMARKT EXTINCTEURS, DREGGEN, GOESCHG Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL of KERMIS zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 31 Augustus aanstaande en eindigen op Dinsdag 7 Sep tember daaraanvolgende. Met het opslaan der kramen enz. mag worden aan gevangen des Zaterdags voor het begin en alles moet van de plaats zijn vervoerd des Vrijdags na het einde der kermis. De aanvragen om plaatsen vóór den hierboven ver melden aanvang der jaarmarkt, moeten vrachtvrij en met opgaaf der benoodigde oppervlakte in Nederlandsche maatbenamingen geschieden aan den Marktmeester A. A. Van Dellen, terwijl ieder aan dien ambtenaar zijn patent zal moeten vertoonen, alvorens te kunnen worden toegelaten, geschiedende de toelating tot weder opzegging toe, ook gedurende de kermis. Goes, aen 31 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In herinnering wordt gebracht dat, ter voldoening aan art. 39 der verordening op de straten, stegen enz. als plaats voor het ZWËIOIEN «f BADEN is aangewezen behalve het daartoe afgrasterde gedeelte der Haven aan de Oostzijde tegenover de hoeve, be woond door C. Van Noort alhier, het gedeelte Haven tusschen den Noorddijk en het Oude Hoofd, zoodat het verboden is dit op andere plaatsen te doen. Goes, den 31 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. tot redding van drenkelingen zijn bij de onderstaande ingezetenen gedeponeerd en bij voorkomende onge vallen verkrijgbaar, te weten bij P. Schrijver, Ravelijn, wijk D no. 222. M Monhemius, aan de Johannes Antonides Van der Goeskade, wijk B no^.167. M. D. Ramondt, aan de Bierkade, wijk D no. 2. A. Brand, aan den Oliemolen, wijk D no. 179. J. De Rochefort, aan den Singel, wijk E no. 130. A. Heijnsdijk, aan den West Singel, wijk E no. 133. Wed. M. N. Arentz, in de Voorstad, wijk E no. 119. Cornelia Schrijver, aan den Oost Singel, wijk E no 42. D. C. Seller, aan den Oost Singel, wijk E no. 36. Francina Johanna Dingens, Westhavendijk, wijk E 162a Goes, den 31 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In herinnering wordt gebracht, dat de plaatsen, waar staan, die bij onverhoopte branden kunnen worden af. gehaald, door plaatjes aan ot naast de deurposten zijn aangeduid, en wel in het Raadhuis; in de Hoogere Burgerschool voor jongens in het lokaal van school E voor meisjes; bij den generalen brandmeester mr. J. L. H. Liebert, Lombardstraat; M Sterk, aan de Turfknde; C Hoogerwerve, 's Heer Hendrikskinderenbarrière; J. J. Ochtman en W. A. De Laat de Kanter, Wijngaardstraat T. Van Heei, Klokstraat; 3. Bookelaar, Voorstad H G. Hartman Jz, Lange VorBtstraat; Goes, den 31 Juli 1886 De Burgemeester van Goes, 3. G. DE WITT HAMER. GOES, 2 Augustus 1886. Naar wij vernemen zal de heer A. Van Lier uit Amsterdam met zijn tooneelgezelschap de Goesche kermis bezoeken. Dit bericht zal zeker velen aange naam zyn. Naar wij vernemen is 't der kadervereeniging der dd. schutterij alhier gelukt in de kolfzaal van de Prins van Oranje een schietbaan in te richten voor bet schieten met patronen tot kamerschietcilinders. Aanstaanden Woensdagavond worden de schietoefe ningen aangevangen, in tegenwoordigheid van de officieren der schutterij. Van het dagelijksch bestuur dezer gemeente is, na inspectie door den bouwmeester, toestemming ont vangen. Het Bestuur der Vereeniging tot Weezenverple- ging in Zuid- en Noord-Beveland verzoekt ons te be richten, dat de bedsprei, door die vereeniging op 30 Juli jl. verloot, is gevallen op no. 139, en dat de prijs tegen overgifte van het nummer kan worden afgehaald ten huize van den waarnemenden voorzitter der ver eeniging, den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe. Bij koninkl. besluit zijn benoemd in het be stuur van het waterschap de Breede Watering be westen Ierseke, tot dijkgraaf mr. B. V. Van der Bilt en tot gezworenen M. Stevense, A. De Broekert en P. Dekker Janszoontot lid van het bestuur van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk en den ca- lamiteusen polder Borsele, J. Smallegangetot dijk graaf van den Houwerpolder, M. G. Van Stapele tot dijkgraaf van den Bastiaan de Langepolder, J. Goense tot dijkgraaf van den Calandpolder, J. Goense; tot dijkgraaf van het waterschap Gouweveer en Zelke, I. Bevelandertot dijkgraaf van den Nieuwen Passa- geulepolder, J. T. Hendriksetot dijkgraaf van den Nieuw Othenepolder, D. E. Wolfert Danielszoontot dijkgraaf van het waterschap Loven en Willemskerke, P. Scheele Janszoon tot dijkgraaf van den Westdorpe of Nieuw Yogelschorpolder, P. Dumoleyn tot dijk graaf van den Seydlitzpolder, H. P. De Vheschhauwer; tot dijkgraaf van den Angelinapolder, A. DeMilliano; tot gezworen van het waterschap St. Maartensdijk, J. Mol en D. De Wilde Cz.tot voorzitter van het bestuur van het waterschap de Sluis aan de Wielingen, J. F. Hennequintot dijkgraaf van den Elisabeth- polder V. Buycktot dijkgraaf van het waterschap de vereenigda polders van Ossenisse, P. De Waalin het bestuur van den polder Dreischor, tot dijkgraaf J. Van der Linde en tot gezworen J. Doeleman Zegersz. tot dijkgraaf van den Ser Lippenspolder, A. Dekker. In de vergadering van kiezers, gehouden te 's-Heer Arendskerke op Zaterdag jl., is be sloten tot oprichting van eene kiesvereeniging onder de navolgende bepalingen; lo. aan de kiesver eeniging geene bijzondere richting toetekennen 2o. de vereeniging voornamelijk te doen werken tot bevorde ring van gemeentebelang3o. het stellen van candi- daten bij voorkomende gelegenheden. Wijders werd nog goedgevonden ten huize van J. De Ruiter een lijst ter teekening te deponeeien voor die kiezers, die nog tot de vereeniging wenschen toe te treden. De volgende vergadering werd bepaald, te houden in het laatst der maand Augustus. Wemeldinge. De heer A. De Broekert, onlangs door Z. M. den Koning benoemd tot gezworen van den polder »de Breede Watering bewesten Ierseke", werd Vrijdag in de vergadering van het bestuur te Goes als zoodanig geïnstalleerd. Huiswaarts keerende, werd hij te Kapelle opgewacht door een veertigtal dorps- genooten te paard, onder kommando van J. Polderdijk, benevens door eenige autoriteiteu en vrienden, die hem verzochten de eer te mogen genieten om hem tot geleide naar Wemeldinge te verstrekken. Daar aan gekomen werd hij voor de dorpsschool, namens de ingezetenen van Wemeldinge, begroet door het hoofd dier school, den heer H. C. Sauer, die de ingenomen heid dier ingezetenen met deze benoeming vertolkte en de belangen van den polder in de behartiging van den benoemde aanbeval. In de school, die feestelijk versierd was met groen en bloemen, werd daarna een collation gebruikt, waaraan, behalve eenige leden van het polderbestuur, de autoriteiten der gemeente en onderscheidene vrienden van den benoemde deelnamen. Lang was men in genoegelijk samenzijn en onder het uiten van menigen heildronk bijeen, en den gastheer zoowel als den gasten zal deze dag lang in herinnering blijven. Aan den heer De Broekert zijn inzonderheid de belangen van het 10e kwartier (Kattendijke met het stoomgemaal) toevertrouwd. Ierseke. De uitslag der verkiezing van twee leden van den gemeenteraad op Vrijdag 30 Juli is als volgt Getal kiezers 145; uitgebrachte stemmen 94; van onwaarde 3 briefjesvolstrekte meerderheid 46. Her stemming tusschen Jan Sinke Jz. die 38, Willem Van Oever en Jr. die 36, Jasper Lemson die 31 en Johannes Boone Jz. die 31 stemmen verkregen. De St.-Ct. bevat de statuten van de naamlooze vennootschapOestervisscherij Samenwer king, te Goes. Zij heeft ten doel de teelt van schelpdieren op de Schelde en Zeeuwsche stroomen en den handel daarin. Zij is gevestigd te Goes en aangegaan voor den tijd van dertig jaren. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 8000, ver deeld in twintig aandeelen van 400. Bij Zr. Ms. besluit zijn met ingang van 1 Augustus 1886 benoemd; tot president der arrond.-rechtbank te Zieriksee mr. H. Van Manen, thans officier van justitie bij dat college; tot officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Zieriksee mr. D. N. Van Hoyteoa, thans sub.-officier van justitie bij dat college. De toestand van de oesterbanken in Enge land moet, naar men ons bericht, tot nu toe niet voordeelig zijn zoowel te Burham als te Whiteshable groeien de oesters slecht. Uit Frankrijk komen geen betere berichten, ook daar constateert men nog weinig groei. Blijft de groei op de Ierseke oester bank dus aan houden zooals tot nu toe het geval was, dau zijn er dit jaar van de Schelde mooie oesters en goede prij zen te verwachten. Een warme Augustusmaand is zeer wenschelijk, er is voorloopig regen genoeg geweest. (:V. en Advbl. v. B.-op-Z.) Als aanvulling op het verhandelde in de Tweede Kamer op jl. Vrijdag dien e, dat ook is aangenomen het ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Maatschappij »De Schelde" tot voortzetting der erfpacht van het voormalig marine-etablissement te Vlissingen. In den loop der zitting heeft de Commissie voor de verzoekschriften rapport uitgebracht o. aover het adres van den gegageerden serg.-majoor van het O.-I. leger Ratelband, zich beklagende over onwettige ar restatie. Op voorstel der Commissie werd besloten het adres te verzenden aan den Minister van Oorlog, met verzoek om inlichtingen. Eveneens werd besloten het verzoekschrift van direc teuren en uitgevers van dagbladen ter zake van het telegramtarief om inlichtingen te verzenden aan den Minister van W., H. en N., evenals andere bezwaar schriften tegen het telegraaftarief. Omtrent een adres van de liberale kiesvereeniging te Sneek, houdende verzoek om dadelijke Regeerings- maatregelen ter voorziening in den toestand van Atjeh, werd overgegaan tot de orde van den dag, omdat bedoelde vereeniging geen rechtspersoonlijkheid heeft. De Kamer is, zooals we meldden, uiteengegaan. Ver moedelijk zal zij 10 Aug. nog bijeenkomen tot behan deling van de ontwerpen betreffende de tarieven van gerechtskosten in strafzaken, de aanwijzing der ge stichten voor hechtenis en gevangenisstraf, en de aan vulling van personeel der Amsterdamsche rechtbank, voor het geval het laatste in staat van wijzen is. Door den Minister van binnenlandsche zaken zijn maatregelen genomen tot opzending naar 's rijks vee artsenijschool van de cadavers van eiken hond, die wegens hondsdolheid of vermoeden daarvan is afgemaakt, onmiddellijk na de afmaking, terwijl de districts-veeartsen van elk geval van verwonding van een mensch onmiddellijk kennis moeten geven aan de geneeskundige ambtenaren, die gehouden zijn omtrent aard en karakter der verwonding onmiddellijk een onderzoek intestellen en daaromtrent aan den Minister van binnenlandsche zaken te rapporteeren, zoomede te berichten of de gebetene zich onderwerpt aan de in enting bij prof. Pasteur, dan wel of hij door onver mogen daartoe niet in staat is, en of hij niet door de particuliere liefdadigheid wordt geholpen. Bij onvermogen kan, onder overlegging van stukken ten bewijze dat de hond dol is bevonden, dat de ge betene onvermogend is, en dat de geneeskundige in specteur diens opzending naar Pasteur noodzakelijk acht, door den Minister de opzending worden mogelijk gemaakt. Vroeger maakten wij melding, dat de amb tenaar, die voor dienstzaken op reis ging, moest beginnen met den staat het voor die reis benoodigde bedrag voor te schieten. Eerst na die reis kon hij eene declaratie van gemaakte reis- en verblijfkosten indienen, om eenige maanden later dit bedrag terug te ontvangen, na aftrek van zegel- en legesgelden. Deze mededeeling werd in zooverre be streden dat, wanneer alleen reis-, dus geen verblijf kosten, in rekening werden gebracht, deze steeds vrij van zegelrecht waren, onafhankelijk van het bedrag. Om nu, behalve het voorschieten, de minder aange name zegel- en legesbelasting te ontgaan, werd kor telings door iemand, die ambtshalve had moeten reizen, zijne declaratie in tweeën gesplitst, alséene, bevat tende de opgaaf der reis- en éene, die der verblijf kosten. Daardoor bleef de laatste beneden de/10 en kon dus op ongezegeld papier worden ingediend. Maar jawelzij, die geroepen zijn de declaratiën te controleeren, zonden die van «iemand" terug met de opmerking, dat al de in rekening gebrachte kosten tot eene en dezelfde reis behoorden en dus op éene declaratie moesten worden ingediend, ergo dat hij alles te zamen op gezegeld papier mocht over brengen, en bij de ontvangst van het mandaat ter uitbetaling nogmaals zegelrecht moest offeren. Alleen bij reizen, welke het mogelijk maken op denzelfden dag op zijne standplaats terug te keeren, en verblijf kosten overbodig doen zijn, of voor andere zuivere verschotten, wordt de ambtenaar vrijgesteld van zegel- kosten. En wanneer komt dit voor? ArnhCl.) Het verslag der Tweede Kamer over de aan vulling der gestic htenwet is verschenen. Men was algemeen met deze wijziging ingenomen om de bezuiniging, die zij meebrengt. Overigens bepaalt zich het verslag tot enkele vragen en opmerkingen. Bij de onthulling van het monument voor Hugo de Groot te Delft zal mr. W. H. De Beaufort, lil der Tweede Kamer, da feestrede houden. Aan het Verslag over de inspectie van de Kon. Milit. Academie is het volgende ontleend De inwendige tucht is zoo goed als redelijkerwijze bij een dergelijke inrichting kan worden verwacht. Het plagen van de jongere cadets door de oudere in den aanvang des jaars is door den Gouverneur met ernst tegengegaan bijzondere maatregelen behoefden echter niet te worden genomen. De gebouwen maakten een zeer bevredigenden in druk, maar de ruimte is, vooral wat de leerzalen aangaat, nog al bekrompen. De cantine blijft zeer gunstig werken. Op grond der uitkomsten van het Krijgsschoolexa men herhaalt de comm., dat het wenschelijk is, ver betering te brengen in den niet wel houdbaren toe stand der opleiding van de art.- en genie-officieren. De indruk, bij de inspectie verkregen, zegt de comm., is over 't algemeen gunstig. Het bericht van de N. li. Ct., dat de stem peling van effecten, aan het zegelrecht onder worpen, zoo goed als geëindigd is, en de ontvangst ongeveer f 150,000 bedraagt, is onjuist. Aan de ver schillende zegelkantoren in den lande is het debiet van deze maand nog geheel onbekend, en de ontvangst der maand Juni kan toch moeielijk géiden als een totale raming, daar tot uit. Dec. de verlaagde stempe ling voortduuit en het debiet van plakzegels nog dagelijks plaats heeft. Er zijn verscheiden bezitters van groote fortuinen, die de formaliteit nog moeten vervullen. Dagbl Het Dagblad msldt, dat de minister van koloniën aan de firma L. J. Enthoven en Co. te 's-Hage de levering opgedragen heeft van 3 9 brug gen, ten dienste der Staatsspoorwegen op Java, hoe- wei de heeren Enthoven eenige honderden guldens hooger dan de laagste buitenlandsche mededingers hadden ingeschreven. Naar het H.blad verneemt, is door de afdeelingen der Tweede Kamer geen redactie van art. 76 der Grondwet voorgesteld, maar werd van de Regeering de formuleering, in den geest als in het adres van antwoord is aangeduid, verlangd. Er is volgens De Verzekeringsbode uitzicht ge opend, dat op de eerstvolgende staatsbegrooting een post zal gebracht worden ter bevordering van het streven van het Pensioenverbond. Te 's-Hertogenbosch hebben heden eenige feeste lijkheden plaats ter gelegenheid van den 55sten ver jaardag van den tiendaagse hen veldtocht. Zooals uit de laatste berichten in ons vorig no. bleek was het Vrijdag bij de begrafenis der slachtoffers van het oproer te Amsterdam rustig toegegaan. Nader meldt men In de straten, waaruit dooden zouden worden be graven, de Wester-, Linden- en Anjelierstraten, het hart der Jordaan, waren veel nieuwsgierigen, doch hun taal was niet bitter. Te half 8 kruisten diielijk- staties elkaar op de Noordermarkt, door vele nieuws gierigen gevolgd, in sombere groepen een doodelijke stilte beti achtende. Op het Oosterkerkhof' werden vijf personen begraven dezen werden door vele socialisten gevolgd een partij genoot voerde het woord en legde twee kransen op het graf neer. Neigens anders geschiedde dit. Terwijl al de anderen uit de familiewoningen werden begra ven, zijn Penning, Beuning, Petersen en Behrens van gemeentewege uit bet Gasthuis ter aarde besteld. Niets verstaorde de droeve plechtighedente half twaalf was alles rustig afgeloopen, en behalve van Noordermarkt en Hoofdwacht op den Dam rukten de militaire posten te 1 uur in. Da rust is thans in Amsterdam weergekeerd, doch de naweeën der plaats gehad hebbende onlusten zullen zich nog wel eenigen tijd doen gevoelen, afgezien nog van de gezinnen, die een familielid grafwaarts hebben zien voeren of een hunner voor het gansche leven ver minkt voor zich zullen zien. Een gevoelig verlies toch zal in de eerste plaats de stand der neringdoenden lijden, terwijl hotelhouders, bijzondere maatschappijen enz. enz. nog veel geldelijke nadeelen zullen te betreuren hebben. Want leest men de berichten over de Amsterdamsche woelingen in buitenlandsche bladen, dan begrijpt men gereedelijk welk een indruk het oproer op de vreemdelingen ge maakt moet hebben. Juist in dezen tijd van het jaar genoot Amsterdam een druk bezoek van buitenlanders velen hunner laten nu natuurlijk na om een wijle in de hoofdstad van Nederland te vertoeven. Dat heeft ook de «Vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer" te Amsterdam ingezien, die dan ook niet geaarzeld heeft om zich, terstond na het dempen van het oproer, tot de voornaamste buitenlandsche bla den te wenden met een schrijven, waarin wordt aan getoond, dat de wanordelijkheden zich tot een enkel stadskwartier hebben bepaald en thans ook daar alles weder rustig is.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1