1886. N°. 89. Zaterdag 31 Juli. 73sle jaargang. Verjaardag der Koningin, GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op MAANDAG den 2 AUGUSTUS 1886, des avonds te 8 uren. Goes, den 30 Juli 1886. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeellngen. III. Ingekomen stukkeu. IV. Aanbieding der Verantwoording van Burg. en Weth., onder overlegging der rekening van ontvangsten en uitgaven over 1885. V. Benoeming van een leeraar in de Scheikunde en Natuurlijke historie aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs. VI. Opmaken eener voordracht voor de vervulling der vacatures in het college van zetters, ten gevolge van periodieke aftreding. VII. Benoeming der leden van de flnanciëele com- In den avond van Maandag den Sen Augustus a s. na half acht ure zal bet, ter gelegenheid van den geoorloofd zijn Voetzoekers en ander Klein Vuurwerk aftesteken, uitsluitend op deGroote Markt, de Vlasmarkt, de Beestenmarkt en de Groote Kaai; doch blijft het verboden dit elders te doen, zoomede bet schieten met Vuurpijlen, Kannonnetjes, Pistolen eu ander Geweer, op straffe bij de verordening op het brandwezen bedreigd. Goes, den 29 Juli 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER GOES, 30 Juli 1886. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs voor de grondwetsvoorstellen benoemdeerste groep (waaronder het kiesrecht), de heeren Goeman Borgesius, Van Delden, Van der Linden, De Bruyn Kops en W. K. Van Dedemtweede groep, de heeren Verniers Van der Loeff, Ruys Van Beeren- broek, Van der Sleijden, De Bruyn Kops en Farn- combe Sandersderde groep, de heeren Van der Feltz, Van Baar, Kielstra, Van Osenbruggen en De Meijier. Aan de Tweede Kamer is ingezonden een wets ontwerp tot verhooging en aanvulling van hoofdstuk IX (W a t e r s t a a t) der Staatsbe- grooting voor 1886. Daarbij worden gelden aange vraagd, om, met ingang van 1 September 1886, aan den hoofdingenieur Dirks die, met onbepaald verlof, geen traktement genoot en bij de ontbinding van de Tweede Kamer opgehouden heeft lid der Kamer te zijn, een verlofstraktement toetekennen, ten bedrage van de helft der bezoldiging aan zijn rang verbonden. Voorts om 200,000 uittetrekken voor het subsidie voor den tramweg BreskensMaldeghem aan de daar toe opgerichte naamlooze vennootschap, aan wie de heer Gerritsen al zijn rechten en verplichtingen heeft over gedragen. De kosten van aanleg en eerste aanschaffing van rollend materiëel worden geraamd op 500,000. Het ligt in de bedoeling de lijn tegen 1 November a. s. in exploitatie te brengen. Het bij de Kamer ingediend ontwerp tot wijziging van de begrooting van het Domeinfonds voor 1885 strekt o. a. om 6500 aan te vragen, die voor de ontmanteling van Bergen-op-Zoom in dat jaar meer noodig zijn geweest. Naar men verneemt, zal dè gewone ver gadering der Staten-Generaal, in September a. s., van 's Koningswege worden geopend door eene com missie van ministers. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, indien het getuig schrift, betreffende het goed afgelegd eindexamen eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus waarvan de overlegging ingevolge de aankondiging, voorkomende in de Staatscourant van 15, 18/19, 23 en 27 dezer voor toelating tot den artillerie-cursus en tot den voorbereidenden practischen cursus der nieuw op te richten militaire school wordt gevorderd, vóór den lOen Augustus e. k. nog niet mocht zijn uitgereikt, bedoeld stuk ook na genoemden datum, doch zoo spoedig mogelijk, aan het departement van oorlog kan worden toegezonden. Omtrent de overige sub A en B in de genoemde bladen der Staatscourant vermelde stukken, waarvan de aanvraag om toelating behoort te zijn vergezeld, blijft het te dien opzichte bepaalde van krachtzij zullen dus vóór den lOen Augustus e. k. met die aan vrage bij het Departement van Oorlog moeten zijn ontvangen. Kruiningcn. De uitslag der gisteren gehouden ver kiezing voor gemeenteraadslid is als volgt: Getal kiezers 155, uitgebrachte stemmen 127, van onwaarde 3, rest 124. Volstrekte meerderheid 63. Daarvan ver kregen de heerenJ. Wondergem Mz. 43 stemmen, F. V. De Groof 35, D. Blok 24, Jan De Jonge 17, J. Cok 2, en Van den Ende, W. Visscher en J. Blok Ez. elk 1 stem. Herstemming tusschen de heeren J. Wondergem Mz. en F. V. De Groof, die bepaald is op 11 Augustus a. s. Ierseke. In de Woensdagavond gehouden Raads zitting waren de voorzitter en 6 leden tegenwoordig, afwezig de heer Sandee. Na lezing der notulen en het voor kennisgeving aan nemen van eenige ingekomen Staats- en Provinciale bladen, werd den leden inzage verleend van het proces verbaal der kasopneming van den gemeente-ontvanger. De Ged. Staten hebben hunne goedkeuring geschon ken aan het beschikbaar stellen van 100 uit het batig saldo van 1884 als traktement voor den klerk ter secretarie. Ingekomen was een verzoek om eervol entslag van den heer Van Bakergem met 1 September a. s. als onderwijzer, tevens in het Fransch, aan school 2, welk verzoek vergezeld ging van eenige mededeelingen, welke de voorzitter niet wenschte te behandelen, omdat zij overbodig waren. Het ontslag werd met algemeene stemmen verleend. Op voorstel van den heer Laban werd met 5 stemmen tegen 1 (die van den heer Schipper) besloten het trakte ment voor zijn opvolger van 800 op 700 te brengen, tegen het gevoelen van den voorzitter, die meende dat men daardoor te vergeefs adverteeren zou. Wordt ter visie gelegd het verslag van den toestand der gemeente over 1885. Tot benoeming van 2 leden voor het college van zetters (aftr. leden de heeren Laban en Van Oeveren Sr.) werden de 2 volgende dubbeltallen opgemaakt 1 L. Laban, 2 W. Van Oeveren Sr. en 1 J. C. Van der Burgbt en 2 M. De Recht. Aan de orde kwam de bouw van een post- en te legraafkantoor. De daartoe benoemde commissie ad viseert, dat het bestaande telegraafkantoor zich zeer goed tot verbouwing leent. Aan den heer Hannink zal worden opgedragen een teekening van het bestaande gebouw en van den verbouw te maken om dit ter goedkeuring aan den Min. op te zenden. Er zal eene verdieping aangebracht worden voor eene directeurswoning. Het kantoor kan tegen den 30 Sept. 1887, als wanneer de huur van het bestaande telegraafkantoor eindigt, klaar zijn. De Voorz. deelde mede, dat Ged. Staten het besluit tot aangaan eener leening groot 9000 ad 4 pet. hebben goedgekeurd. Hij stelde voor bij advertentie de leening aan te vragen, zoodanig dat op 1 Dec. 3000 en op 1 Mei 6000 zal gestort worden. Na eene breedvoerige bespreking, waaraan behalve de Voorz. voornamelijk de heeren Laban en Schipper deelnamen, werd aangenomen dat de regeling der ter mijnen in overleg met den heer Hannink zal plaats hebben. Het voorstel van den Voorz., om aan bankiers die voor de heele leening inschrijven pet. provisie toe te staan, werd na eenige bedenkingen van den heer Schipper, die door den Voorzitter grondig weer legd werden, mede met algemeene stemmen aangenomen. Nu kwam in behandeling een voorstel van den brandraad, om het brandweerpersoneel van 120 tot 200 man te vermeerderen, en wel met zooveel man schappen in eens, om niet gedurig het reglement te moeten wijzigen. B. en W. zijn er voor. Nu zijn er maar juist mannen genoeg (de heer Van der Burght acht zelfs te weinig) en men heeft niet eens personeel om bij brand het terrein af te zetten. Ook moet men op onvermijdelijke absenties rekenen. Is 200 man te veel, dan kan het overschot als reserve dienen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter stelde voor het bestek van den toren bouw zonder teekeningen te laten drukken en voor gegadigden tegen vergoeding beschikbaar te stellen. De heeren Laban en Schipper achtten een bestek zonder teekening van geen waarde. De voorzitter meende dat men van de teekening gemakkelijk eene ruwe, doch voldoende nabootsing kon maken, doch de beer Laban zeide dat men haar gewoonlijk calqueert, hetwelk echter nog zooveel tijd vordert, dat aan nemers liever eene teekening koopen zullen, al was het tegen betaling van 2 of 3 gulden. Hierna wijzigde de voorzitter zijn voorstel in dien zin, dat bestek en teekening beide gediukt en voor 2,50 beschikbaar gesteld zullen worden. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Was ingekomen een aanzegging van den heer Van der Endt, dat de torenklok en uurwerk, welke tot heden in de consistorie zich bevinden, van daar ver wijderd moeten worden, omdat dit lokaal tot berging van andere voorwerpen zal moeten dienst doen. Aan B. en W. werd opgedragen een andere bergplaats te zoeken. Naar aanleiding van het besluit tot aankoop van de zijkanten weg langs de Damsche straat van den heer Van Stee alhier, was op verzoek ingekomen eene teekening en opgave van de te koopen gronden, op gemaakt door den landmeter bij het Kadaster, den heer Van den Bout. Zij beslaan te zamen eene opper vlakte van 29 A. 23 c.A. of 223% Bl.roeden. Daar men den eisch van den heer Van Stee, /lperBl.roe, wel wat hoog vindt, achtte men het wensehelijk een accoord met den heer Van Stee te treffen. Da grond slagen van dit accoord werden met gesloten deuren gelegd. Na heropening der vergadering voor het publiek deelde de voorzitter nog mede, dat de legger van wegen en voetpaden ter visie en na 14 dagen ter goedkeuring van Gedeputeerde Staten gereed is, en sloot daarna de vergadering. Wolfertsdijk. In de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering, welke door alle leden werd bijge woond, werd medegedeeld, dat Gedep. Staten van Zeeland, bij besluit van 8 Juli jl., aan J. A. en J. Koert ontheffing hebben verleend van hunnen aanslag in den Hoofdelijken omslag voor 1886, op grond van art. 2 der verordening op de invordering dier belasting. Voor den gemeentebode en den grafdelver werd eene instructie vastgesteld, waarvan de ontwerpen waren opgemaakt door de heeren C. Philipse, G. De Jager en M. De Kater. Ten opzichte van laatstgemelien ambtenaar is daarin bepaald, dat hij o. m. verplicht is de lijkbaar aan bet sterfhuis te bezorgen of doen bezorgen, benevens bet begeleiden van de baar of den wagen, waarmede het lijk wordt vervoerd, tot op de begraafplaats, zonder daarvoor eenige vergoeding te mogen vragen. De voornaamste werkzaamheden aan den gemeente- bode opgedragen zijnhet bezorgen van stukken welke van de secretarie uitgaan, voor zoover deze niet door middel van de post worden verzonden, het rondbrengen der aanslagbiljetten van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting, benevens het maandelijks afhalen van, de gemeente toekomende, gelden bij den rijks ontvanger te Heinkenszand, dit laatste evenwel onder verantwoordelijkheid van den ontvanger der gemeente. Wegens herziening van het personeel der brandweer werd besloten de spuit no. 3 van Oud-Sabbinge naar Oostkerke over te brengen en haar te plaatsen in het soephuisje. Deze maatregel is genomen, omdatfalle manschappen, behoorende tot gemelde spuit, te Oost kerke woonachtig zijn; als brandmeester zal bij deze spuit fungeeren A. Slabbekoorn. De verzoeken van L. Rottier, wed. J. Van Strien en den heer M. Weststrate, om vermindering van hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag voor 1886, werden gedeeltelijk ingewilligd, en op een dergelijk adres van den heer J. Noom werd afwijzend beschikt. Aan J. Bebelaar, pachter van den tuin gelegen achter de school te Oostkerke, werd 0,60 vermin dering zijner pachtsom verleend, omdat de gemeente over een deel van dien tuin heeft beschikt, tengevolge der vergrooting van gemeld gebouw. De heeren C. Van Damme en M. Machielse zijn dit jaar aan de beurt van aftreding als leden van het college van zetters. Ter voorziening in die vacaturen werden de navolgende voordrachten opgemaakt: le. C. Van Damme en P. Koeman Jz., 2e. M. Machielse en G. Slabbekoorn. Wegens afschaffing hunner honden werd aan twee belastingschuldigen afschrijving verleend van de helft van hun aanslag in de hondenbelastingeen suppletoir kohier voor die betasting werd vastgesteld tot een bedrag van drie gulden. De bewoners van het zoogenaamde «Slob" hebben gevraagd, aldaar een straatlantaarn te plaatsen 't be treffende adres was niet gezegeld en werd alzoo ter zijde gelegd. De hoofdelijke omslag over 1885 is nog niet geheel voldaanalsnog te verhalen werd beschouwd 46.25 en oninbaar verklaard 148.95. De gemeente-rekening werd door B. en W. aan den Raad aangeboden en tot onderzoek gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren C. Philipse, C. Jacob en C. Van Damme; zij bedraagt in ontvang 22099.34%, in uitgaaf 21500.23 en levert mits dien een batig slot op van 599.11%. Uit gemelde rekening blijkt dat o. m. is ontvangen aan opcenten op de grond- en personeels belasting 2493.04%; hoofdelijken omslag 5377.67%; hondenbelasting ƒ123.50; vergunningsrecht 193.75 uitkeering van het 'lt ged. van de rijksbelasting op het personeel 3393.25%; rijksvergoeding in de kosten van het lager onderwijs ƒ1672.50; geldleening voor den aan koop en bouw van de woning voor den geneesheer 6900. De kosten van laatstgenoemd werk hebben bedragen 6641.42%. Da uitgaven voor dg straat verlichting beliepen 106.65die der brandweer ƒ269 80, terwijl ten behoeve van het lager onderwijs werd uitgegeven de som van ƒ6332.96. De rekening van bet burgerlijk of algemeen arm bestuur alhier over 1885, welke sluit met een batig slot van ƒ1611.45, in ontvang ƒ3408.41 en uitgaaf ƒ1796.96 bedraagt, werd, evenals de begrooting dier administratie voor 1887, zoowel in ontvang als uit gaaf 3873.58 beloopende, tot onderzoek, in handen derzeifde commissie, gesteld. Voor eenigen tijd was er sprake van, dat de heer Boogaert, geneesheer te Ovezand, wegens hoogen leeftijd, de praktijk zou neerleggen het hoogst gering getal geneeskundigen in het westelijk deel van Zuid-Beveland heeft hem echter op dit voornemen doen terugkomenniet minder dan 10 gemeenten toch, op aanzienlijken afstand van elkaar gelegen, hebben slechts 3 geneeskundigen. (Dagbl.) Naar wij vernemen, is de stempeling van de effecten, aan het zegelrecht onderworpen, zoo goed als geëindigd, en bedraagt de ontvangst ongeveer ƒ150,000. (N. Ji. Ct.) Jhr. mr. R. De Marees van Swinderen te Groningen is benoemd tot attaché aan bet ministerie van buitenlandsche zaken. Door den Minister van Waterstaat is op het adres der Ned. Vereeniging tot bevordering van de Zondagsrust geantwoord, dat er geen bezwaar bestond om brieven of stukken, waarop duidelijk ver meld staat «niet bestellen op Zondag" tot den volgen den dag te laten liggen. In verband met de postwet en ook ter wille eener goede administratie kon echter geen booger port voor de op dien dag bestelde brieven en stukken worden berekend dan het tarief veroorlooft. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Algem. Kies- en stemrecht heeft een manifest gericht aan de Nederl. mannen en vrouwen, waarin het schrijft «Wij willen Algemeen Kies- en Stemrecht, omdat allen, zonder eenige uitzondering, belang hebben bij eene goede regeering en een Regeering alleen goed zijn kan, wanneer allen door hun stem daaraan mede werken. «Wij willen gelijkheid voor de wetten voor allen. «Wij willen een rechtvaardig belastingstelsel en wel als eenige goede een inkomstenbelasting in opklim mende reeks. «Wij willen scheiding tusschen Kerk en Staat. «Wij willen persoonlijken dienstplicht, dus afschaf fing der plaatsvervanging. «Wij willen een arbeiderswetgeving, opdat de ar beider niet langer op genade of ongenade overgeleverd zij aan den fabrikant of industrieel. «Wij willen een normalen arbeidsdag, opdat ook de arbeider van het schoon der natuur, van kunst on wetenschap kan genieten. «Wij willen beperking van vrouwen- en kinderarbeid in de fabrieken etc. «Wij willen in één woord, dat allen die leven kun nen arbeiden, en dat allen die arbeiden, als mensch kunnen bestaan. «Leve het Algemeen Kies- en StemrechtLeve de volkswil 1" De Arnh. Ct. maakt de opmerking dat dit manifest aanvangt met een tegenstrijdigheid. Juist omdat allen, zonder eenige uitzondering, belang hebben bij eene goede Regeering, willen wij niet ieder zonder uitzondering tot bet samenstellen van die Re- geeriog doen medewerken. Er moeten waarborgen zijn, dat zij, die daartoe medewerken, eenigszins bewust zijn van het gewicht van die taak, en niet heden met steenen naar de sol daten werpen, om morgen hun stembiljet in de bus te werpen gisteren politieagenten verdrinken en heden de Regeering kiezen zijn zaken, die moeielijk kannen samengaan. Men breide het kiesrecht uit, maar geve het niet aan allen «zonder Hitzondering." Terwijl de ernstige en hoogst treurige gebeurte nissen in Amsterdam bij allen een diepen indruk te weegbrachten, is De Standaard van oordeel, dat dit eigenljjk maar «kinderspel" was, in vergelijking met hetgeen te Leiderdorp is voorgevallen. Wij kunnen althans geen andere verklaring geven van hetgeen zij schrijft «Leeft er bij ons volk nog gevoel voor recht en bil lijkheid (en de dag van heden (Zondag) heeft ons getoond dat dit gevoel nog niet geheel is uitgestorven), dan zal een kreet van verontwaardiging opgaan over hetgeen men hier op dezen dag heeft durven bestaan, en waarbij hetgeen bijv. te Amsterdam is geschied, nog maar kinderspel was". Toch getuigt hetzelfde blad ervan: «Zoo brachten wij hier den rustdag door. En toch het was een goede dag. Daar was gevoel van eenheid, daar was liefde, daar was moed voor de toekomst". Men vergelijke hiermede hetgeen ds. Wildeuboer in de N. II. Ct. mededeelt, dat men hem toeriep«Kom van den preekstoel 1 Snijd hem den kop van den romp 1" (Arnh. Ct.)

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1