echter eerst een man uit Rothem hevig verwond te hebben. De gewonde zal waarschijnlijk voor rekening der regeering naar Parijs ter inenting gezonden worden. Door den commissaris van politie der 3de af- deeling te Rotterdam wordt opsporing en aanhouding verzocht van zekeren H,, inspecteur eener levensver zekeringmaatschappij te Rotterdam, verdacht van dief stal van een bedrag van ongeveer 500. De pastoor van het Rijksgesticht Ommerscbans bericht aan de Ass. Cf., dat het verhaal van een man, die, nog in leven zijnde, bij vergissing of door verregaande achteloosheid, in een doodenkamer was elegd, om vandaar grafwaarts te worden gebracht, an het begin tot het einde verzonnen is. Ons vermoeden is dus bewaarheid. Een onzer landgenooten is in 't bezit van een erzameling postzegels, die het millioen bijna bereikt, ater hoopt hij zegt het hbl. deze ten toon stellen en dan te verkoopen ten voordeele eener iefdadige inrichting. Een millioen: d. i. 20 jaren achtereen elke week 000 stuks verzamelen Voor liefhebbers van dien onbetaalbaren arbeid eeft de verzamelaar uitgerekend, dat men met zijn chat drie matig groote kamers kan behangen. Tengevolge van de zich uit de faecaliën ontwik elende gassen, had Zondagavond op het privaat van ;en perceel te 's-Hage een zware ontploffing plaats. Het privaat grensde aan een soort van keukentje, i dochter des huizes betrad deze keuken met een mtstoken lucifer, waarna onmiddellijk de ontploffing 'jolgde. De juffrouw bekwam vrij hevige brandwonden ra aangezicht en handen. De luchtkoker van het privaat scheen niet voldoende gericht tot doorlating van versche lucht. Zaterdagavond om ongeveer 6 uren arriveerde te Wolfertsdijk de Sportsman Tanneguy de Wogan, et zijne kleine perissoir «Qui Vive", waarvan wij lezer dagen melding maakten. Ofschoon het weder niet gunstig te noemen was voor eene dergelijken tocht, toch heeft hij de reis van Dordrecht in zeer korten tijd volbracht. Zooals bekend zal hij langs Missingen naar Ostende en Havre de Craige vertrekken m zijne reis, die, de grootte van het scheepje en het oortbewegingsmiddel (pagaai) in aanmerking genomen, liet alleen vrij gevaarlijkmaar tevens ook zeer vermoeiend is, met een kleinen triomftocht langs de Seine naar Parijs te besluiten. 1^* Zondagavond arriveerde het scheepje te Middelburg en werd spoedig door een paar mannen naar het hotel «De Flandre" overgebracht waar de heer De Wogan den nacht doorbracht. Maandagmorgen is de heer De Wogan naar Vlis- singen vertrokken, met de stoombarge, die de »Qui Vive" aan boord nam. Eergister kocht een werkman bij een collecteur der Staatsloterij te Delft twee 20ste loten. Bij het verlaten der woning ontvangt de collecteur een tele- ram, waaruit bleek dat juist op een der nommers an den werkman een prijs van f 1000 gevallen was. Het terugroepen en het mededeelen aan den geluk- igen winner was het werk van een oogenblik, die ,rna zeer verheugd huiswaarts keerde. Een zonderling feit had dezer dagen te Zuili- :hem plaats. Twee jongelieden waren in den achter- iddag van Woensdag tusschen de kribben in de "aal gaan baden, waarbij een hunner het ongeluk had, een ring te verliezen, een geschenk zijner moeder. Men besloot Donderdag, den ring te gaan zoeken 'op dezelfde plaats, waai men daags te voren gebaad ïad. Men ontkleedde zich, begaf zich te water, trachtte, door over de bedding te loopen, den ring op het gevoel af te vinden, en slaagde na verloop van eenigen tijd inderdaad. In de jongste Mittheilungen van de Duitsche en Oostenrijksche Alpen-vereeniging deelt de heer Posselt- Izorich het volgende staaltje mede van den moed en de lichaamskracht van den onlangs op zoo treurige wijze om het leven gekomen markgraaf Pallavicini: sin 1876 bevonden wij ons bij den Thorstein in Salzkammergut. Wij waren juist begonnen met be hulp van drie gidsen uit Gosau, van den genoemden bergtop naar den Gosau-gletscher af te dalen, en mar cheerden op eene helling van 62°, toen de sneeuw, die door de zon week geworden was en dientengevolge slechts los op het daaronder zich bevindende ijs lag, door ons gewicht in beweging kwam. Reeds scheen een doodelijke val op den gletscher, 300 meter onder ons, onvermijdelijk, toen graaf Pallavicini met groote tegenwoordigheid van geest en niet minder groote vlug heid zich links wendde en in een paar sprongen het einde van liet sneeuwveld bereikte. Hier klemde hij zijne vingers in eene smalle rotsspleet en hield toen met bovenmenschelijke krachtsinspanning zichzelf en de vier personen, met wie hij door een touw verbon den was, zoolang tegen, totdat de sneeuw naar be neden gegleden was en de gidsen treden in den vrij- geworden ijswand geslagen hadden, langs welken wij een veiliger terrein bereikten". De jeugdige millionnair Vanderbilt heeft te Parijs een leelijk échec geleden. Hij had zich in de Jockey-club laten voorhangen, doch is gedeballoteerd. Men wil, dat de koele wijze, waarop de Amerikanen Frankrijks geschenk, het kolossale beeld der Republiek, ontvangen hebben, de aanleiding daartoe geweest is. Om een weddenschap van 200 dollars is Vrijdag een bekend krantenombrenger te New-York, Stephen Brodie, midden van de brug naar Brooklyn in de Oostrivier gesprongen. Verleden jaar verdronk een man die dit waagde; ditmaal gelukte de sprong, die echter zoo gevaarlijk is, dat de politie het wilde ver bieden en Brodie, alvorens den salto mortale te on dernemen, afscheid nam van zijn vrouw. Uit H&vre wordt gemeld, dat een boot, met 180 kisten dynamiet bevracht, tegenover Frascati, waar zij aan den grond zat, in de lucht gevlogen is. Het ongeval bad ongeveer te middernacht plaats en op den hevigen knal, waarmede dit gepaard ging, vluchtten mannen, vrouwen en kinderen half gekleed en om hulp schreeuwende de huizen uit. De zee wierp zulk een massa water in de stad, dat het gas in de straatlantaarns uitgebluscht werd. Dat alle venster ruiten in Frascati vernield waren, ligt voor de hand de grond zelf trilde als bij een aardbeving. De anker stok van het schip, een voorwerp van 80 kilo zwaarte, die als een pijl uit den boog weggeworpen werd, vond men terug boven op een dak. Van de boot is niets anders dan splinters te vinden. De wachter op den vuurtoren heeft een waterkolom uit zee zien opstijgen, die de hoogte van de grootste gebouwen der stad bereikte. Toen deze waterkolom instortte, stroomde het water met geweld de straten in en liep de koetspoorten op den boulevard Fran?ois I open. Terwijl de verschrikte inwoners den grond voelden bewegen, het gas zagen uitgaan, verwarde zwarte stukken door de lucht zagen vliegen, verloren zij het hoofd, niet wetende waaraan dit alles toege schreven moest worden. Gelukkig werd niemand der douaniers, die zich op het strand bevonden, gekwetst zij kregen een hevigen schok en bij het ter aarde vallen lichte kneuzingen. Alleen een ongelukkige vrouw brak een been, dat stukgeslagen werd door een stuk hout, dat door het dak in haar bed te land kwam. De oorzaak der ramp bleek later zoo eenvoudig mogelijk te zijn. De boot was eenige dagen geleden op een rif gestrand en blijven zitten. Daar een ge deelte van de kisten met dynamiet er uitgehaald waren, waren de overigen niet meer gestuwd en sloegen tegen elkander, vooral toen de wind heviger werd en het vaartuig tegen de klip beukte. Al het noodige om torpedos te beproeven was dus aanwezig en het gevolg is dan ook niet uitgebleven. Men neemt aan, dat balen lompen door over- hitten stoom behoorlijk gedesinfecteerd kunnen wor den, om den invoer van smetstoffen te voorkomen. Nu heeft een bekende firma te Boston in Europa in 6 balen lompen thermometers laten doen, voordat de balen naar Amerika werden gezonden. Bij de aan komst te Boston werden de balen overeenkomstig de gepatenteerde voorschriften en in tegenwoordigheid van bevoegde autoriteiten, met den overhitten stoom behandeld en ontsmet verklaard. Bij het openen der balen bleek slechts in éen baal de eene thermometer 100 gr. en de andere 50 gr. C. aan te geven. In alle andere balen gaven de thermometers geen hoogere temperatuur aan dan tusschen de 20 rn 30 gr. C. De uitkomst van de proef is dusda' die methode van ontsmetting niet voldoende of al I ende is. (De thermometer met 100 gr. was toevallig geplaatst dicht bij de plek, waar de stoom op de baal inwerkte (JV. II. Cf.) De Chineezen kweeken op de volgende wijze hun Uit een oranje- of sinaasappel wordt door een daarin gemaakte opening ter grootte van een gulden het merg of vruchtvleesch verwijderd en daarop de ontstane holte weder gevuld met fijn gemalen cocos-vezel, werk en tot poeder gemalen houtskool. Daarin wordt een zaadkorrel gelegd van den boom dien men verlangt te kweeken. Alsdan zet men den oranjeappel in een glas of ander voorwerp van aardewerk, terwijl men zorg draagt, het aardmengsel vochtig te houden. Het zaad ontkiemt, het boompje ontwikkelt zich en vult allengs den nitgeholden oranje- of sinaasappel, terwijl zijn wortels de schil langzamerhand beginnen te doorboren. Zoodra dit plaats heeft, worden die wor teltjes glad langs de schil afgesneden en dit gedurende twee of drie jaar telkens herhaald. Het boompje houdt daardoor op met groeien, maar blijft in leven men zou kunnen zeggen: het bekomt te veel voedingsstof om te sterven en te weinig om te leven, of liever om voort te gaan in zijn ontwikkelingsproceshet staat stil en verkrijgt gaandeweg het aanzien van een ouwelijk gewas. Ook de wortels groeien niet meer, en de oranje- of sinaasappel-schil, waarin dit parodietje op de natuur zich ontwikkeld heeft, wordt alsdan ge verfd en gevernist. Zoodoende wordt het duidelijk, hoe Chineesche tuin lieden er in slagen, in doosjes meerdere vruchtboompjes te telen in zoo klein bestek, dat men dezen tuin in 't klein in zijn jaszak kan steken. De proef is gemakkelijk te nemen. Zooals men weet, wordt thans in Engeland veel werk gemaakt van soort gelijke kweekerij, maar met het eigenaardig doel om bij gastmalen levende vrucbtboompjes met vruchten op tafel te hebben, welke de aanzittenden alsdan van den boom kunnen plukken. (Zbl. N. v. d. B.) Toen het verleden week zoo warm was, vertelde iemand die uit de Kaap kwam, dat men 't daar eens 45 graden R. in de schaduw had gehad. En wat deedt ge Wij bleven natuurlijk in de zon Het post-museum te Berlijn heeft eene belang rijke aanwinst gedaan, die in staat stelt zich een denkbeeld te vormen, welken vooruitgang op het ge bied van het postwezen plaats heeft. Het is een brief-enveloppe, van honderd jaar gele den uit Philadelphia naar Sternberg in Mecklenburg gezonden. Op de enveloppe ziet men de postmerken van Philadelphia, Londen, Brussel, Den Haag, Amster dam en Hamburg. Men ziet welken weg zoo'n brief aflegde, om op zijn bestemming te komen. De brief was ongefrankeerd. De kosten van vervoer staan op de enveloppe aangeduid. Zij beliepen het aardig sommetje van f 10 ruim. In een te Parijs gehouden vergadering van on geveer 250 leeken, anti-vivisectionïsten en tegenstanders van alle inenting is uitgemaaktdat de leer van Pasteur ongegrond is, omdat er geen microben bestaan, maar de bacteriën gevolg zijn van de ziekte. Derhalve kan het dooden der bacteriën de oorzaak der ziekte niet wegnemen of deze voorkomen. Men moet het maar weten! Door een ontploffing in het kruitmagazijn te Makry (Turkije) zijn 36 personen gedood en 20 zwaar gekwetst. Het vreddingsleger" van generaal Booth gaat een nieuwe driemaandelijksche campagne in Engeland ondernemen met een «colonne" van 200 man er gaan drie vélocipèdisten mee, een Iersche kar en drie om nibussen, die als «vliegende batterijen" dienst doen. Een vreeselijke zaak wordt thans door het ge rechtshof te Manchester behandeld. Een 29jarige vrouw, Mary Ann Brilland, staat terecht onder beschuldiging van haar man en dochter alsmede de vrouw van ze keren Dixon, met wien zij ongeoorloofde betrekkingen onderhield, door middel van rattenkruid te hebben vermoord. Aanvankelijk was Dixon als medeplichtige gearresteerd, omdat hij op 't punt stond kort na den dood der drie slachtoffers met de moordenares in het huwelijk te treden, doch hij werd spoedig weder in vrijheid gesteld. Ook in Duitschland woedde verleden Donder dag een verschrikkelijk onweerdonder, bliksem, regen, hagelslag, storm, niets ontbrak. In minder dan een half uur was in het district Schweinfurt de rijke oogst vernield, honderden hoo rnen ontworteld en, wat meer is, meer dan 300 mor gen oppervlakte aan wijnbergen, totaal verwoest. In de stad Schweinfurt zelf zijn zeven fabriek- schouwen en twee kerktorens door den storm omver- gerukt. Geheele daken werden honderden meters ver meegesleurd, en overal zijn de straten met gebroken glasruiten bedekt. Van Taunus af tot aan Frankfort is de hoop van den landman geheel in duigen gevallen, en zonder overdrijving mag de schade van Mainz tot Rijn op millioenen marken geschat worden. De vertegenwoordigers van Britsch-Indië en de overige koloniën bij de koloniale tentoonstelling te Londen zijn voortdurend het voorwerp van groote ova- tiën, men bereidt hun allerlei feestenzoo zijn ze nu weer uitgenoodigd voor een tocht naar het eiland Wight. Ze waren ook te gast bij de revue over de vloot te Spithead daarbij had een treurig ongeval plaats. Terwijl de kolonialen de werf van Portsmouth in oogenschouw namen, ontspoorde een per spoorwagens, waarmee zij in groepen derwaarts werden gebracht en 20 personen werden bij die gelegenheid gewond. De Ko ningin heeft haar diep leedwezen daarover schriftelijk aan de bezoekers betuigd. De revue had niettemin volgens het programma, onder bevel van admiraal Baird plaats en was zeer mooi8 gepantserde schepen, 5 oefeningsvaartuigen en een gansche vloot van kanno- neer-en torpedobooten namen er deel aan. De Koningin, vergezeld van den Prins en de Prinses van Battenberg en de ex-Keizerin Eugénie, woonde het feest bij. Laatste en telegraphische berichten. Driewegen. Benoemd tot lid van den gemeenteraad alhier de heer M. "Van der Meulen. 's-Gravenhage. Benoemd tot lid in het college van regenten in het huis van arrest te Goes de heer Van Daalen Wetters, griffier bij het kantongerecht, in de plaats van den heer Van Heel, die op zijn verzoek eervol is ontslagen. Ingezonden Stukken. De curators zijn verplicht binnen 3 dagen na hunne benoeming een uittreksel van het vonnis van failliet verklaring te doen aanplakken aan het huis der ge meente van de woonplaats van den gefailleerde en aan het gebouw alwaar de rechtbank vergadert. Daar enboven wordt voorschreven uittreksel binnen 5 dagen na hunne benoeming door hunne zorg geplaatst in een der dagbladen der gemeente alwaar de rechtbank gevestigd is en bij gebreke daarvan in een dagblad der provincie, door den rechtercommissaris aantewijzen. Na kennis genomen te hebben van bovenstaande, moet ik erkennen dat eene publicatie van het laatste faillissement te dezer stede in uw blad naar de wet niet noodig is. Intusschen komt mij bovenstaande verplichting der curators zeer vreemd voor en vraag ikHandelen curators rechtvaardig als zij de faillietverklaring van den een wel, van den ander niet publiceeren in een der dagbladen, waar de gefailleerde woont? Mijns inziens kan de regel, altijd publiceeren in een blad der gemeente waar de gefailleerde woont, ten goede werken bij het eergevoel, en gaat het in ieder geval niet op, dat in dergelijke zaken ongelijkheid bestaat. Z. Ierseke, 27 Juli 1886. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefdelijk eenige ruimte in uw blad naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Wm. Van Oeveren Jr. in de courant van Dinsdag 11. Met den heer O. verbaas ik mij dat zijne candida- tuur door »R. V. A." is gesteld. De verbazing van O. berust echter op verkeerden grondslag, nl. verschil in politieke kleur tusschen kiesvereeniging en candidaat. Mijnheer Oonze kiesvereeniging is zonder politiek of kerkelijke kleur zooals te lezen is in het reglement, dat in het bezit is van elk der 45 leden, 't Is eene kiesvereeniging om candidaten te stellen voor het lid maatschap van den gemeenteraad. Bovendien staat in het verslag, dat zeker door u slechts vluchtig is ge zien, te lezen, dat ze niet liberaal is. Of de meerder heid der leden dit is, weet ik nietik nam nog nooit de moeite om het uittepluizen. Intusschen zou het mij genoegen doen. Aldus mijnheer O, is uwe stelling onjuist en daar mede ook uwe gevolgtrekking en uw stukje kon ach terwege gebleven zijn, indien door u bet bedoelde ver slag even ware gelezen na het te hebben gezien. Of indien u, alvorens de kiesvereeniging «R. V. A" aan te vallen, even haar reglement had gelezen. Waarom bedankt gij niet liever flinkweg voor de stemmen van »R. V. A." dan een slag om den arm te houden 1 X. Uitlotingen. De hoogste prijzen zijn gisteren ter paardenver- loting te Haarlem gevallen op de volgende nummers 18250, 9438, 13188,7885,1770,3598,5042,24743, 14160, 7864, 13096, 9195, 5044, 19688, 20938, 3750,895,7195,10934,9510,18248, 18110, 21283, 7964 en 12808. Burgerlijke Stand Goes van 2628 Juli 1886. Gedoren den 26en, Cornelis, z. v. Dirk Klemkerk en Maria Louisa Goossenden 27en, Jan Cornelis, z. v. Joos Adriaanse en Francina Verbeule. Overleden: den 28en, Hendrik Wingender, 19 m. 322e Staatsloterij, Ie kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 27 Juli. 2e lijst. No. 16003 ƒ5000. No. 2883 ƒ2000. No. 18987 ƒ1000. Nos. 6907 en 16268 elk 400. Nos. 5195, 5843, 10294 en 17017 elk 200. Nos. 188, 7892, 11950 en 13160 elk 100. Trekking van Woensdag 28 Juli. 3e lijst. No. 9250 1000. No. 12477 400. Nos. 3508, 4422, 7543, 11336 en 18861 elk 400. Correspondentie. Aan den heer S. te 's-H. Uw ingezonden stuk kwam te Iaat in ons bezit om nog heden te worden opgenomen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Voor rekening van den Staat werd gisteren aan het centraalbureau der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht aanbesteed Het leggen van de tweede spoorbaan tusschen Bergen-op-Zoom en Kruiningen, het wijzigen en uitbreiden der stations- terreinen te Woensdrecht, Rilland-Bath, Krabbendijke en Kruiningen en het verrichten van bijkomende wer ken, ten behoeve van den spoorweg van Rozendaal naar Vlissingen. Raming 122,000. Minste inschrij ver de heer L. Kalis te Sliedrecht, voor ƒ131,800. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 29 Juli, Waarde, boereninspan, Mulock Houwer. 29 Heinkensz herberg met inventaris, De Ronde Bresser. 30 n Driewegen, woonhuis enzMulock Houwer. 31 Kloetinge, hoefje, huizen, boomgaard, Gallis Merens 2 Aug. Kloetinge, inspan, veldvruchten enz., Gallis Merens. 2 Borsele, inspan, Pelle. 4 Goes, verpachting land, Mulock Houwer. 4 Hoedekenskerke, haver en kanthooi, Pelle. 5 f Goes, Jacob- of Sloepolder, Gallis Merens. 6 n 's Heerenhoek, meubil. goederen, De Ronde Bresser. 11 Hoedekensk., inspan en inboedel, Mr. Liebert. 18 h Goes, verp. land, Pilaar. 18 Goes, meubilaire goederen, Pelle. 19 f Biezelinge, hofstede, P. Overman. Sept. Wemeldinge, gemeente-herberg, Gallis Merens. Marktberichten. GOES, 27 Juli 1886. Bij weinig aanvoer ruimde Tarwe langzaam tot vorige prijzen op. Enkele partijtjes nieuw Koolzaad werden tot geno teerde prijzen verkocht. Karwij is verhandeld van f 133/4 tot f 13,85. Oude TARWE per hectoliter a Nieuwe TARWE uw" 7,20 a r 7,40 Oude en Jarige ROGGE a WINTERGERST a ZOMERGERST a HAVER www a w BLAUWE ERWTEN www a BRUINE BOONEN www a PAARDENBOONEN a WINTER-KOOLZAAD 7,20 a 7,75 BOTER per K G. (Ned.<ffi.) 1,20 a 1,25 EIEREN per 100 stuks 3,20 a 3,30 ROTTERDAM, 26 Juli 1886. Tarwe. Ofschoon de aanvoer van Inlandsche witte minder groot was dan de vorige week, was die toch ruim voldoende voor de vraag Er waren weinig koo- pers, en kon slechts een gedeelte 10 a 20 cents lager langzaam geplaatst worden, terwijl een groot gedeelte onverkocht bleef. Zeeuwsche, de beste f7,30 a f7,70, soms nog daarboven, goede en mindere f6,80 a f7,20; op de wicht werd naar qualiteit bedongen van f9 tot f9,40 per 100 kilo. Rogge. De aanvoer van Inlandsche was wel klein, nochtans werd ze door weinig vraag 10 cents minder verkocht. De beste f 5,90, f 6,10, mindere f 5,30, f 5,80. G e r 81. Onveranderd. Zeeuwsche winter en zomer f 3,£0, f4,50. Haver. Zonder prijsverandering. De beste f 3,80, f4,20, mindere f3,20, f3,70. Paardenboonen prijshoudend. De beste f6,30, f 6,50, mindere f 6, f 6,25. Duivenboonen te noteeren van f7 tot f8. Bruine Boonen niet ter markt, te noteeren naar qualiteit van f 7,50 tot f 10,50. Witte Boonen bijna niet gevraagd, te noteeren van f6 tot f10 Blauwe Erwten, die weinig meer voorkomen, onveranderd. Voor de kook f8,50, f8,75, niet-kokende f7, f7,25. Van nieuw Koolzaad waren een paar partijtjes ter markt; bij gunstig weder kan aanstaande week meer verwacht worden. Hennepzaad te bekomen van f6,50 tot f8. Kanariezaad flauw alsvoren. Het beste f 10, f 10,50, minder f9, f9,75. Meelbericht. Voor Meel bestond vorige week tot genoteerde prijzen geregelde vraag en werden lagere biedingen geweigerd. Heden onveranderde stemming. Meekrap. Zoowel in den loop dier vorige week als heden ging er iets meer om. Zeeuwsche eieren f 3,40 a f3,60 de 100 stuks. ROTTERDAM, 27 Juli 1886. Op de heden gehouden Veemarkt waren aan gevoerd: 387 vette runderen, 1078 magere dito, 114 vette en graskalveren, 33 nuchtere kalveren. De prijzen waren als volgt: vette Runderen le qual. 76 c., 2e qual. 70 c., 3e qual. 65 c., kalv. le qual. 70 c., 2e qual 60 c., schapen le qual. 60 c2e qual. 50 c., alles per kilo; varkens le qual. 22 c., 2e qual. 20 c., 3e qual. 18 c., licht soort 19 a 20 c., per l/, kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f48, 2e qual. f44, 3e qual. f40, per */j kilo 75 a 50 c.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 3