Het Belgisch Regeeringsblad bevat de benoeming tot ridder der Leopoldsorde van mej. Constance Teich- mann te Antwerpen, een weldadige en kunstlievende vrouw, die geheel haqr leven heeft gewijd aan de bevordering der kunst, aan het weldoen van het menschdom. Sarah Bernhardt heeft dezer dagen in Brazilie's hoofdstad vFédora" gespeeld voor den keizer Pedro, en wel met zóóveel succes, dat de Keizer in persoon zich naar het tooneel begaf, om haar zijn compliment te maken. Rechtszaken. Heden is door de Rijksveldwacht van Goes alhier aangehouden en naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht de persoon van J. "Van A., Schipper uit België, verdacht van in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, terwijl hij met zijn schip te Hans- weerd lag, een gedeelte van zijne lading ten nadeele van de firma wed. J. H. C. Kakebeeke alhier te hebben verduisterd. Hierin schijnen ook zekere F. M. en vrouw te Hansweerd betrokken te zijn. Uit Hansweerd meldt men ons daaromtrent dat door den aldaar gestationneerden rijksveldwachter J. C. Adriaansen en den onbezoldigden rijksveldwachter J. C. Van den Berg in beslag genomen zijn 3 zakken tarwe. Landbouw en Veeteelt. Donderdag werd te Zieriksee de eerste algemeene vergadering gehouden van de centrale tentoonstellings- vereeniging. Op voorstel van het bestuur werd de heer M. C. Mulock Houwer te Zieriksee bij acclamatie be noemd tot secretaris der vereeniging, welke betrekking door genoemden heer werd aangenomen. De voorzitter stelde alsnu voor, den heer mr. Jacob Moolenburgh, notaris te Zieriksee, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, voorzitter der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, enz., uit te noodigen als beschermheer der vereeniging op te tredenmet geestdrift werd dit denkbeeld toe gejuicht. Door een der afgevaardigden werd de wensche- lijkheid betoogd, vóór ruchtbaarheid aan dit voorstel werd gegeven, den heer Moolenburgh er mede in kennis te stellen. De voorzitter deelde in antwoord hierop mede dat genoemde heer zich bereid verklaard had het beschermheerschap te aanvaarden, als de vergadering van oordeel was, dat dit nuttig voor de vereeniging zou kunnen zij. (Toejuichingen.) Na eenige gedachten wisselingen werd besloten, de ver eeniging den naam te geven van «Centrale tentoonstel- lingsvereeniging Algemeen Landbouwbelang." De sta tuten werden voorloopig vastgesteld en besloten, rechts persoonlijkheid voor de vereeniging aan te vragen. (N. ff. Ct.) In de vergadering der Ned. Mij ter bevordering van "Vlasindustrie is een verslag uitgebracht over het te veld staand vlasgewas in Nederland op 2630 Juni, waaraan wij het volgende ontleenen Omtrent de geschatte hoegrootheid van den uitzaai, die ditmaal iets later, en wel van einde Maart tot ruim half Mei, plaats had, alsmede de verwachtingen der afkomst, in verhouding tot het gewas van 1885, blijkt dat in Zuid-Beveland de uitzaai iets grooter, in Goes en in Noord-Beveland evengroot en in Toleniets grooter is. De vermoedelijke afkomst per hectare is daar respectievelijk l/« minder, veel minder en minder. Wat de opkomst van het gezaai betreft, was die in de Zeeuwsche landen ook ditmaal wederom meest zeer voldoende. In Zuid-Beveland kwam wat tweewas voor op de zware gronden en in Tolen bij het latere gezaaivan uitploeging werd evenwel slechts in wei nige gevallen vernomen. In Noord-Beveland, waar het vlas dun en kort stond, werd tot 300 verkocht. Omtrent Kruininge en omstreken werd gemeld, dat het vlas er minder uitgegroeid is en daardoor van boven zich te dun voordoet, waardoor afkomst en ook de hoeveelheid zaad minder zullen zijn. Betaald werd van ƒ80 tot ƒ125 per gemet. Van Goes zelve werden geene te gunstige berichten vernomen en wordt dan ook nu het gewas als minder dan in het vorige jaar opgegeven. Over kwade koppen en brand werd veelvuldig geklaagd. In Tolen, waar iets uitgeploegd werd, bloeide het vlas gezond maar had van den wind te lijden. De verwachting is er minder dan verleden jaar voor vlas en zaadverkocht werd van 200 tot 300 per hectare. Rilland-Bath. De spelingen der natuur zijn vele. Mocht ik vroeger wijzen op eene bloeiende roos, wier bloemstelen loodrecht door het hart der bloem heen groeiden om opnieuw bloem en later nog eens bloem te geven, thans vond men hier op een akker een aardappelplant, die de knollen niet onder den grond maar boven de aarde draagt. Een tiental knoestvor- mige, bruin en groengekleurde knollen en knolletjes hangen aan het onderdeel der plant, de een van korte steeltjes voorzien, een ander zittend op een takje. Ze zijn zeer hard en botten hier en daar uit. Bij het rooien werd geen enkele aardappel onderaan gevonden. Buitenlandsch Overzicht. De aftreding van den heer Gladstone wordt door de Weener bladen als eene voor Engeland zeer ge lukkige gebeurtenis afgeschilderd. De meeste hunner trouwens uitsluitend met het oog op de buitenlandsche politiek redeneerende gelooven, dat de terugkeer van lord Salisbury aan het bewind Engeland in staat zal stellen, in overeenstemming met Duitschland en Oostenrijk-Hongarije te handelen en daardoor Rusland rustig te doen blijven. «Rusland zegt de Neue Fr. Presse is alleen dan avontuurlijk en woelig, als Engeland zwak is." Over de Iersche politiek van het afgetreden ministerie wordt door de Weener dag bladpers eenparig een streng afkeurend oordeel geveld. Het zoo even genoemde blad verwijt den heer Glad stone, dat hij het vertrouwen van het vasteland in »de waardigheid, de gematigdheid en de eerlijkheid van het Engelsche liberalisme" aan het wankelen heeft gebracht. Het Tagblalt zegt, te vertrouwen, dat Engeland en Europa nu hunne bekomst zullen hebben van een staatsman, wiens politieke handelingen eene reeks van vuurwerken geleken, er alleen op berekend om de openbare meeniDg te doen opschrikken, maar niets toebrengende aan den waren vooruitgang. De Deutsche Zeitung noemt den heer Gladstone den gevaarlijksten gezaghebber, die ooit het talent heeft bezeten om uitvluchten voor waarheid te verslijten en eene lage, zelfzuchtige eerzucht voor vaderlandsche belangeloosheid te doen doorgaan. De heer Gladstone kan het voorloopig met deze vleiende oordeelvellingen stellen. De inanciëele toestand van Frankrijk is, volgens het overzicht dat de Minister van Financiën Sandi Carnot in den Ministerraad daarvan gaf, niet ongun stig. De belastingen hebben wel minder opgebracht, maar dit is in alle landen het geval. Een gunstig verschijnsel is, dat de invoer met 23 millioen is afge nomen in het eerste halfjaar van 1886 in verge lijking met hetzelfde tijdperk van 1883 terwijl de uitvoer met 42 millioen steeg. De invoer van granen bleef 8 millioen beneden de raming. De stortingen voor de leening geschiedden zonder eenige vertraging. De vlottende schuld is zichtbaar afgenomen. De schat kist heeft bovendien nog 300 milloen fr. bij de «Banque de France" gedeponeerd. De Minister wil, om voordeel te putten uit den huidigen toestand, de tegen 1 Sep tember vervallende 79 millioen schatkistbiljetten on middellijk afbetalen, namelijk met de overeenkomstige rentevermindering. De minister Lockroy heeft een nieuw eereteeken voor werklieden en beambten ingesteld, die meer dan dertig jaren in éene en dezelfde handels- of fabriekszaak werkzaam geweest zijn. Wij waren eenvoudig genoeg te gelooven, zegt het Journal des Debate, dat de Fransche ijdelheid reeds voldoende verscheidenheid van decoratien had. In de eerste plaats het Legioen van eer, dat met zijne vijf graden in staat stelt alle diensten te beloonen en allerlei toewijding aan te moedigen. Dan heeft Frankrijk nog de academische palmen. Sedert vijftien jaren hebben die palmen, welke langen tijd alleen bestemd waren voor het onderwijzend per soneel, het bescheiden pedagogische domein verlaten om een wezenlijk regeermiddel te worden. Als men ziet met welk eene verkwisting de regeering sleepen violet lint uitdeelt, dan vraagt men zich af, hoe er in Frankrijk nog een knoopsgat overblijft zonder de acade mische palmen. Men vergete hierbij echter niet, dat, sinds het Journal des Debats koningsgezind is geworden, de Regeering geen goed meer doen kan. Het nationale feest in België dat de Septem berfeesten vervangt is Woensdag geopend met een «Te Deum" in de Ste-Gudule te Brussel, bijgewoond door de koninklijke familie. Daarna had een receptie ten paleize plaats. Voor de commissie van enquête, welke te Leuven zitting houdt om schriftelijke en mondelinge mede- deelingen te ontvangen omtrent den toestand der industrie, de verhoudingen tusschen werkgevers en werknemers, de loonen en levenswijze der werklieden, enz. heeft, volgens den Courrier de Bruxelles, een meelfabrikant aangedrongen op eene wet tot het te gengaan van de vervalsching van het meel, en de noodzakelijkheid daarvan o. a. betoogd met dit ar gument, dat «de werklieden, die de dagelijksche ver- valschingen zien, onmogelijk eerlijk kunnen blijven en evenmin achting hebben voor hunne patroons." Gemengde Berichten. Vlissingen. In tegenwoordigheid van een groot aan tal belangstellenden, onder wie heeren burgemeester en wethouders, de garnizoens-commandant, eenige officie ren vau land- en zeemacht, de chef van het Belgische loodswezen alhier, het aan wal zijnde loodspersoneel en de bemanningen der lichtschepen en van Zr. Ms. jCoertzen", werden Zaterdagnamiddag te 2 uren, op den Noordzee-boulevard vóór het gebouw der Nederl. loodsen-sociëteit »De Unie", aan den loodsschipper der 2e klasse E. Van Hoepen uitgereikt de bronzen me daille en het loffelijk getuigschrift, hem hij Koninklijk besluit van 4 Juli jl., no. 16, toegekend wegens het op verschillende tijdstippen redden van drenkelingen. Alvorens die uitreiking plaatshad, hield de kolonel J. Spanjaard, inspecteur over het Nederl. loodswezen enz., eene keurige toepasselijke rede, waarin door hem werd gewezen op de talrijke reddingen, door Van Hoepen volbracht, zonder dat deze eenvoudige man ook maar de geringste poging deed om zich op den voor grond te stellen of voor zijne zelfopoffering en men- schenliefde eenig blijk van waardeering, hoe gering ook, te ontvangen. In 1870, '72, '78 en '81 werden door Van Hoepen menschenlevens gered, zonder dat daarop eenige be looning volgdede edele man vergenoegde zich steeds met de zelfvoldoening en het bewustzijn, flink en braaf te hebben gehandeld. Toen nu ook onlangs weder en wel op 7 Juni jl. door hem met gevaar voor eigen leven een achtjarig knaapje was gered, dat spelende te water was geraakt en dreigde te verdrinken, werd geheel buiten hem om, door anderen de aandacht van de regeering op de zaak gevestigd, hetgeen ten gevolge had, dat hem de zoo ten volle verdiende koninklijke onderscheiding te beurt viel en hem een eereteeken werd toegekend, dat eene waarde bezit welke de meeste binnen- en buitenlandsche ridderorden niet hebben, namelijk deze, dat door de Staatscourant en andere bladen den volke wordt bekend gemaakt, door welke edele en zelfopof ferende daden het werd verdiend. Na de rede van den kolonel Spanjaard, die eindigde met een hartelijken gelukwensch aan Van Hoepen, werden aan dezen, onder stormachtige toejuichingen der aanwezigen, de bronzen medaille en het getuig schrift uitgereikt door het op 7 Juni jl. door hem geredde knaapje. Zichtbaar geroerd, betuigde hierop Van Hoepen zijn innigen dank voor de hem bewezen eer en de hem te beurt gevallen onderscheiding, daarbij tevens de plech tige verzekering gevende, geen levensgevaar te zullen ontzien, wanneer zijne hulp en bijstand mochten ver- eischt worden om het leven, van wien dan ook, te trachten te redden. Ten slotte bracht de heer M. P. Troelstra, rijks ontvanger alhier, in eenige, door hemzelven vervaar digde dichtregelen, hulde en dank aan den man, die zich zoo herhaalde malen als een waar menschenvriend had doen kennen. Zaterdag viel een meisje al spelende van de leuning der brug te Wilhelminadorp en brak een arm. Kapelle. Als een bewijs van flauwe baldadigheid kan dienen, dat tusschen Zaterdag en Zondag jl. door een of meer belhamels alhier de laagheid is begaan, om de hekjes, van eenige burgers, welke dienen tot afsluiting hunner erven, van hunne hengsels te nemen en ze een eind verder een plaats in een sloot te geven een paar damhekken werden evenzoo behandeld. Dat hiervan aangifte bij de politie is gedaan, spreekt van zelf en het is te hopen dat deze er in slagen moge de daders op te sporen, opdat dan op dezen zulke maatregelen worden toegepast, dat voortaan dergelijke schandalige handelingen niet meer voorvallen. Onder Kapelle is een kind door eene geit aange vallen en met de horens in het gelaat verwond. Te Nieuwdorp had Vrijdag een meisje de onvoor zichtigheid twee vechtende jongens te hard van éen te scheiden. De eene jongen viel daardoor tegen den grond en werd aan zijn hoofd zoo zeer gewond dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zaterdagavond viel onder 's-Heerenhoek het paard van een veehouder uit Borsele dood voor de kar neder. Rilland-Bath. De arbeider J. W. had heden morgen het ongeluk van een voer karwij af te schuiven, waar door hij een arm brak. Rilland-Bath. Zaterdagmiddag zag men hier weer een van de vele bewijzen, hoe spoedig een ongeluk toch komen kan. Zekere D. E., landbouwersknecht bij Johs. Zandee, moest met kar en paard een groote zeef naar den Engelschen polder brengen. Toen hij op de plaats van afgifte gekomen was, wilde hij de zeef van de kar aanreiken, doch het paard schrikte hiervan en sloeg op hol, met dit ongelukkig gevolg dat D. E. van de kar sloeg en met gebroken heupbeen en inwendige kwet suren werd weggedragen. Hoewel niet doodelijk ge kwetst, valt toch niet op eene spoedige herstelling te hopen. Te Middelburg zal naar men verneemt door de vereeniging «Uit het Volk - Voor het Volk" in Sept. a. s. een vliegerwedstrijd worden gehouden. De handboogschutterij St.-Sebastiaan te Ierseke heeft Zaterdag besloten het uitgeschreven maar later weer ingetrokken groot concours op 31 Juli toch te doen doorgaan. Voor den pleziertrein naar Rotterdam op gis teren waren genomen: te Vlissingen 130, te Middel burg 230, te 's-Heer Arendskerke 69, te Goes 252, te Kapelle-Biezelinge 25, te Vlake 62, te Kruiningen 91, te Krabbendijke 6 en te Rilland 5 kaarten. In het geheel dus uit Zeeland 870 kaarten. Woensdag is de ketel van de sleepboot «Alblas- serdam" in dienst op de met mosselzaad bezette oester- perceelen van de firma P. Okkerse en Co. te Bruinisse, aan beide zijden gebarsten, zonder dat daarbij verdere ongelukken zijn voorgekomen. Het zeer ontstelde per soneel aan boord kwam gelukkig met den schrik vrij. De sleepboot «Anna III", in dienst hij de firma De Waal c. s., heeft de Alblasserdam" op sleeptouw genomen en in de haven gebracht. Het kameelenpaar in «Artis" te Amsterdam werd onlangs verheugd door de geboorte van een klein kameeltje. Ondanks zorgvuldige verpleging door beide ouders, bezweek het reeds in de eerste dagen van zijn bestaan. Van dat oogenblik af zijn de ouders diep bedroefd en geven aan hun gevoel lucht door luide kreten. Woensdagavond bij het concert uitte zich die droef heid zoo luide, dat men het concert zou hebben moeten staken, indien niet een medelijdende oppasser het kameelenpaar naar een afgelegen hoek van den tuin had gebracht, om daar ongestoord aan hun smart lucht te geven. De gemeenteraad van Vucht heeft met algemeene stemmen een voorstel van den burgemeester verworpen, om, tot verbetering van de brandbluschmiddelen welke bij den jongsten brand gebleken waren onvol doende te zijn eene nieuwe brandspuit aan te schaffen. De raad was namelijk van oordeel, dat zulk eene uitgaaf alleen zou zijn in het belang van de assurantie-maatschappijen Volgens eene mededeeling uit de Ommerschans aan de Asser Ct. is daar een verpleegde, die niet dood was, naar het lijkenhuis gebracht en geheel ontkleed. De geestelijke, die hem daar bezocht zoo luidt het verhaal had nog den pols van den man voelen kloppen en op diens verlangen was deze weder gekleed en naar de ziekenzaal gebracht, waar hij een paar uur later overleed. De directeur van de Ommerschans behoort nadere inlichtingen te geven. Het zou best kunnen zijn dat de lezing anders luidde. In een gemeente in Friesland heeft men met toestemming der bevoegde autoriteit het lijk eener voor twee jaar begraven weduwe opgegraven, omdat men meende, dat ze onder hare gewone kleeren, waarover het doodshemd was heengetrokken, eene belangrijke som aan geldswaardig papier had verborgen. Na nauw keurig onderzoek heeft men echter niets gevonden, tot groote teleurstelling van de erfgenamen, op wier herhaald verzoek de opgraving geschiedde. Men schrijft aan de A. Crt.«Door de buiten gewone hitte van jongstleden Woensdag was het ijzer van de Spoorwegbrug te Velzen, over het Noordzee kanaal, zoodanig uitgezet, dat deze, na voor passeerende schepen geopend te zijn, niet kon worden dichtgedraaid. Een oogenblikkelijk uit Amsterdam ontboden smid wist het ongerief te verhelpen, ofschoon de spoortreinen er ongeveer driekwartier uurs oponthoud door onder vonden." Dirk Van Steen, kantoorbediende te Nijmegen, die den 26n Juni II. de firma A. Noorduin fc Zn., "bij wie hij in dienst was, voor een bedrag van ruim 14,000 bestal en met zijn vriend Adriaan Rooze daarop verdween, heeft thans bij de Parijsche politie zich zelf aangegeven. Het geld heeft hij met zijn vriend tot den laatsten cent opgemaakt. Rooze is te Coblenz gearresteerd. De Figaro vermeldt nog een tweeden vriend van Van Steen, een zekeren Quilkers, die met hem uit Nijmegen zou verdwenen zijn en thans nog in Parijs zou rond zwerven. Het politieblad, waarin zijne opsporing en aanhouding wordt verzocht, noemde Quilkers echter niet. Op de Intern. Bakkerij-Tentoonstelling, die van 15 tot 21 Juli te Antwerpen werd gehouden, is aan den heer Schuppers van Amsterdam de eereprijs van 100 fr. toegekend voor het grootste krentenbrood, hetwelk niet minder dan 110 pond woog. De Nederlandsche brood-inzendingen moeten een zeer goed figuur hebben gemaaktzoowel Belgische als Fransche mede-exposanten konden hun lof daaraan niet onthouden, ja verklaarden zelfs openlijk dat de Nederlandsche bakkerij in de laatste jaren zoo was vooruitgegaan, dat zij in menig opzicht de buitenland sche overtrof. Het schavot der toekomst (voor landen waar de doodstraf nog niet afgeschaft is) wordt thans te Leipzig tentoongesteld. Het model vertoont een blok, waarop een stoel geplaatst is, voor den ter dood veroordeelde bestemd. Daarachter staat een beeld der gerechtigheid met zwaard en weegschaal. Onder het blok is een electrische batterij, waarvan de draden door de pooten van den stoel omhoog gaan en in den zetel en den rug eindigen. Nadat nu het vonnis is voorgelezen, wordt de veroordeelde op den stoel geplaatst of daarop des noods vastgebonden, waarop de beul een staf boven zijn hoofd breekt en de stukken in de weegschaal werpt. Dit brengt de electrische batterij in werking en de dood volgt oogenblikkelijk, gelijk met dieren ge nomen proeven herhaaldelijk hebben doen zien. Laatste en teiegraphische berichten. 's-Gravenhage. De heer J. Ph. Wesselink is benoemd tot burgemeester van Brouwershaven. Ingezonden Stukken. De uitnoodiging, tot de kiezers van 's-Heer Arends kerke gericht, ter bijwoning eener vergadering tot oprichting eener kiesvereeniging, heeft voorloopig niet tot het gewenschte resultaat geleid. Door het te gering getal opgekomen kiezers kon tot geene genoegzame bespreking worden overgegaan. Nu zal op Zaterdag 31 Juli a. s., des namiddags te 5 uren, andermaal eene vergadering gehouden worden, en inzenders dezes geven den wensch te kennen, dat de met zulk eene goede bedoeling aangewende poging tot oprichting eener kiesvereeniging slagen moge. Hierdoor zoude alsdan ten minste een einde worden gemaakt aan die geheimzinnige manier, waarop geachte personen in de gemeente tot candidaten voor den Raad worden geproclameerd. Zoude het den kiezers in onze gemeente niet tot eere strekken, indien zij krachtens eene kiesvereeni ging hunne candidaten op royale wijze konden aan bevelen U, Mijnheer de Redacteur, brengen wij onzen dank voor de plaatsing van bovenstaande. 's-Heer Arendskerke, 24 Juli 1886. EENIGE KIEZERS. Ierseke, 24 Juli 1886. Mijnheer de Redacteur I Met verbazing heb ik in verschillende annonces, en ook in een verslag voorkomende in de Ierseksche en Thoolsche Courant, gezien, dat de kiesvereeniging «Recht voor allen" alhier, mij in hare vergadering van Donderdag 22 Juli tot candidaat voor den ge meenteraad heeft geproclameerd. Nu heb ik onbekend als ik ben op dat gebied steeds altijd gemeend, dat zoo'n kiesvereeniging eerst zich trachtte op de hoogte te stellen omtrent de poli tieke richting van de personen die men op het oog heeft, om dan vervolgens naar bevind van zaken te handelen. Naar de namen nu te oordeelen, die in het boven vermelde verslag voorkomen, is het grootste gedeelte der heeren dier kiesvereeniging van liberale richting, zoodat men dus met recht kan veronderstellen dat zij ook liberale candidaten voor den gemeenteraad zullen aanbevelen. Wisten die heeren wel, dat ik dat niet ben? Zoo neen dan weten zij het numaar dan hebben zij zeer onvoorzichtig gehandeld door mij als candi daat aan te bevelen. Wisten zij het wel, dan hebben zij daarmede het bewijs geleverd, dat zij weinig vertrouwen in hun eigen beginselen hebben. En waar de heer Van den Broeke, naar luid van hetzelfde verslag, meende dat ik niet constant 'van karakter genoeg ben voor den gemeenteraad, is het vrij duidelijk dat diezelfde liberale heeren deze con stantheid van karakter nog in veel mindere mate bezitten. Ten slotte moet ik hierbij nog opmerken dat de heer Laeijendecker eveneens in dat verslag, en X in een ingezonden stuk, voorkomende in hetzelfde blad, wêer op hun gewoon stokpaardje rijden, en mij weer eenvoudig uitschelden voor een dienstwillige jabroer van den dominéé, die geen woord durft te spreken, en geen pen in den inkt durft te doopen, of hij vliegt daarmede, zelfs ter correctie, eerst naar de pastorie. Indien ik het noodig achtte zou ik hun het tegendeel kunnen bewijzen, maar ik zie daarvan thans de voor- deelen nog niet in, en als men mij geen andere be schuldiging naar het hoofd weet te werpen dan shy is een vriend van den dominéé", ben ik met zulk eene beschuldiging ten zeerste vereerd. Ik acht deze mededeeling voor het algemeen noodig, daar geen enkele kiezer in de gemeente Ierseke mij genoegen kan doen, door zijne stem op mij uittebrengen, want zelfs nu kan ik nog niet beslissen of ik eene eventueele benoeming zou aannemen of niet. Met de opname dezer regelen mijnheer de Redac teur, zult gij zeer verplichten Uw WelEdel dw. dn. W®. Vak OEVEBEN Jr.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2