1886. N°. 87. Dinsdag 27 Juli. 73sle jaargang. De aangifte van leerlingen Het PATENTRECHT EERETEEKEN GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18S687, 8e gedeelte, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 28 Juni 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Zij, die verlangen begiftigd te worden met het voor Iangdurigen werkelijken dienst bij de SCHUTTERIJ, worden uitgenoodigd om, met overlegging van een staat van dienst waaruit blijkt, dat zij gedurende vijftien jaren en langer voor zich zeiven in werkelijken dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen, voor of uiterlijk op den 15 Augustus eerstkomende, aantemelden ter secretarie van de ge meente. Goes, den 24 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. voor alle scholen voor het lager onderwijs en de bewaarschool is opengesteld van Woensdag den 28 Jnli tot en met Vrijdag den 6 Augustus a. s. op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren ter Secre tarie van de gemeente. School E is toegankelijk voor meisjes die de vijfde klasse (laagste afdeeling van de hoogste klasse) aan een der andere openbare scholen in deze gemeente hebben afgeloopen. Van elders of van andere scholen komenden onder werpen zich aan eene proefweek. Goes, den 24 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders van Goees, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris HARTMAN. GOES, 26 Juli 1886. Aan het examen, ter verkrijging van een diplo ma als landbouwkundige, te Wageningen gehouden, namen 10 leerlingen deel van de klasse B III der Rijkslandbouwschool. Geslaagd is o. a. de heer J. G. J. Kakebeeke van Goes. Het examen bij het einde van het laatste studie jaar aau de kweekschool voor machinisten te Amster dam is o. a. met goed gevolg afgelegd door S. E. Ramoidt van Goes. Wij kunnen thans met zekerheid mededeelen, dat het ZuidenNieuwe Ooesche Courant, met het einde van dit kwartaal zal ophouden te verschijnen en dat een ander blad in hare plaats zal worden uitgegeven. Bij circulaire van den geneeskundigen raad voor Zeeland zijn de burgemeesters en de geneeskundigen in de provincie uitgenoodigd het vaccineeren van kin deren in hun eerste levensjaar zooveel mogelijk te be vorderen. Niet ten onrechte gaat de Raad van de onderstelling uit dat vooral de ambtenaren van den burgelijkeu stand goeden invloed kunnen uitoefenen. lerseke. Nu plannen aanhangig en in bewerking zijn tot het bouwen van een post-en telegraafkantoor alhier of tot het verbouwen van het bestaande tele graaf- en hulppostkantoor, komt het ons niet ondien stig voor eenige beschouwingen daaromtrent openbaar te maken, die ons werden medegedeeld. De gemeente heeft in eigendom het bestaande kan toor, gesteld op een handelswaarde van 4500 en een gemeentehuis van circa ƒ2400. Het gemeente buis, zooals het nn is ingericht, voldoet niet aan de vereischten. Het telegraafkantoor moet worden ver bouwd of er moet een nieuw gebouwd. Stel dat een nieuw kantoor met aankoop van grond 9000 kost, en dat de verbouwing van het bestaande eene som van 4000 vordert en het in orde brengen der secretarie 600, door de inrichting van de te genwoordige secretariswoning tot gemeenteraads- en trouwkamer en door de tegenwoordige gemeenteraads kamer te bestemmen tot burgemeesterskamer. Wat kan men nu doen 7 lo. Het bestaande kantoor en de bestaande secretarie verbouwen. 2o. Een nieuw kantoor bouwen en het bestaande voor secretarie enz. inrichten of het verkoopen. 3o. Het tegenwoordige gemeentehuis tot post- en telegraaf kantoor verbouwen en van het bestaande kantoor een gemeentehuis maken. Welk van deze plannen kan aan de tegenwoordige, en niet te vergeten toekomstige, eischen voldoen; waarbij in aanmerking is te nemen dat het te bouwen kantoor zoodanig zal moeten zijn geplaatst, dat post- rijtuigen gemakkelijk voor het kantoor kannen komen en zich daar ophouden gemiddeld circa een uur per dag, en dat er ruimte is om den handwagen voor den pakketpost in en uit te rijden. Dit vereischt zeker een front van 11 meter en eene breede straat vóór het kantoor. Het plan no. 3 komt dan te vervallen, omdat de straat zeer smal is en bovendien omdat het geheele gemeentehuis tegen den grond zou moeten worden geworpen en daardoor alleen de grond tot bouwing op circa ƒ2400 zou komen te staan. Besteedde men die 2400 om grond te koopen, dan zou men daarvoor een flinke lap hebben. Plan no. 1, verbouwing kantoor en secretarie, zou circa 5000 kosten. Plan no. 2, verkoop kantoor en bouwen van een nieuw, ook circa 5000. Plan 1 en 2 zouden dus ongeveer evenveel kostenplan 3 is onuitvoerbaar. Men neme bij dit alles nog in aanmerking, dat in alle gevallen het kantoor moet komen te staan in het cen trum der gemeente, b. v. tusschen café Harthoorn en de kerk der Christ. Geref. gemeente. Het te Ier- sekendam of voorbij den molen van Oostdijk te plaat sen, daarvan kan geen sprake zijn. Het bestaande kantoor en de secretarie verkoopen en naast elkaar nieuwe bouwen zon afstuiten op gebrek aan ruimte. Plan 3, indien al tamelijk uitvoerbaar geacht voor de op het oogenblik bestaande behoeften, zou ongetwijfeld zeer duur zijn: handelswaarde tegenwoordige secretarie 2400, nieuw kantoor 7500, verbouwing van oud kantoor tot nieuwe secretarie 600, totaal 10500. Onze meening is dus: verbouw het bestaande kan toor zoodanig, dat vooral de dienstlokalen ook voor eene groote toekomst voldoende zijnof bouw een nieuw kantoor en verkoop het oude. Het tegenwoor dige gemeentehuis kan niet anders geven dan eene gebrekkige ruimte, niet voldoende voor eenige uitbrei ding van den post- en telegraafdienst. Uit Viissingen wordt gemeld, dat de dag dienst op de lijn VlissingenQueensboro eerst 1 Jan. 1887 zal aanvangen in verband met den loop der Duitsche treinen. (R. N.) Uit Bruinisse schrijft men aan de N. R. Ct. Dat de mosselzaadval op de plantoesters in «den Hals" geen storm in een glas water geweest is, zooals door sommigen aanvankelijk beweerd werd, blijkt helaas maar al te zeer uit de omstandigheid dat er nn reeds vier weken aan gewerkt is met drie stoombooten en minstens zevenmaal zooveel, dubbel bemande, visschers- vaartuigen. De aanvankelijk op tonw gezette beweging om 'gemeld zaad onder water te dooden, is gebleken geheel vruchteloos geweest te zijn, zoodat spoedig tot het zoozeer gewaagde opvangen en door zeeften schoon maken besloten moest wordenvandaar dan ook dat gemelde werkzaamheden, die nog niet ten einde zijn, zooveel tijd vorderen, en de kosten met den dag bezwarender, zeer hoog worden. Volgens informatiën van een zeer bevoegd beoordee- laar zullen de kosten directe uitgaven) door gemelden zaadval veroorzaakt, voor deze gemeeDte plus minus 30,000 bedragen, waar nog bijkomt het onbereken baar verlies aan oestertjes, die door bovengemelde bewerkingen doodelijk getroffen worden en afsterven, alsmede eene storing in den groei, waardoor ze eerst een jaar later in den handel gebracht kunnen worden. Dat dit alles een gevoelig verlies ten gevolge zal hebben ligt natuurlijk voor de hand, vooral wanneer de staat der Nederlanden, daartoe aangezocht, niet tot eene aanzienlijke tegemoetkoming, door teruggave of vermindering van pacht, te bewegen mocht zijn. Men meent echter van een beroep op de liefdadigheid van den staat een gunstig resultaat te mogen ver wachten, wanneer daartoe stappen worden gedaan, omdat de staat zelf beseffen zal, dat de jaarlijksche pacht thans zoo overdreven hoog is opgevoerd, dat daarbij komende kwade kansen als de nu onderwer- pelijke voor sommige pachters eene levensquaestie zou kunnen worden, terwijl het wel geen nader betoog zal behoeven, dat bij het pachten der bewuste gronden op zulke eventualiteiten niet is gerekend, te minder omdat het verschijnsel zoo niet geheel nieuw, dan toch hoogst zeldzaam en sedert het begin der groote verpachtingen zeker nog nergens voorgekomen is. Het diploma van veearts is o. a. uitgereikt aan J. J. H e n d r i k s e, van Ouwerkerk. Aan de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust een adres gericht, met bezwaren tegen de p 1 e i z i e r- treinen, welke de Maatschappij op Zondag laat loopen. Heden en volgende dagen der week worden in de afdeelingen der Tweede Kamer 18 ontwerpen van wet onderzocht, o. a.Veranderingen in de Grondwet. De Regeering zal naar aanleidiug van de thans genomen beslissing niet onmiddellijk wijzi gingen in haar ontwerpen indienen, maar dat doen na afloop van het sectie-onderzoek. Het is te hopen, zegt het Vadert. dat de één heid der liberale partij ook op andere punten zal blijken, en dat bewaarheid moge worden, wat de heer Borgesius Vrijdag zeide: «Al heeft de commissie ook alleen aangaande dit hoofdpunt een zelfstandige para graaf noodig geacht, ik vertrouw, dat weldra aan het licht zal komen, dat aangaande andere, hoogst gewichtige onderwerpen, evenzeer in de gelederen der liberale partij de noodige overeenstemming is verkregen." 28 onderofficieren en minderen zijn naar Indië gezonden. Een zonderlingen indruk maakt dit bericht, in ver band met de klachten, ook in de Tweede Kamer geuit en niet weerlegd, over den zwakken toestand van het leger in Indië. Wat beteekenen 28 man? Een oud-officier schreef nit Indië aan den heer Van Lingen te Zetten een brief (in de Heraut mede gedeeld), waaruit wij vernemen, dat er in Indië wel varende bosschen zijn, dat het klimaat van Java ver andert, dat er veel of geen regen valt, dat Europeesche kinderen er geen bestaan meer vinden en ten slotte dat de koffie en de suiker er voor 34 vernietigd is. De bron van zooveel ellende is natuurlijk de zonde, «maar die wordt niet gekend". Vad Het op 10 dezer van Amsterdam naar Batavia vertrokken stoomschip der Maatschappij «Neder- land" wordt wegens averij te Marseille opgehouden. De brievenmalen uit Nederland voor Ned. Indië, die door genoemd stoomschip te Marseille zouden moeten zijn ingescheept, zijn dientengevolge naar Brindisi ver zonden, om aldaar te worden aan boord genomen door de Britsche pakketboot, die den 26n dezer (heden) naar Indië vertrekt. In De Tijd komt het verhaal voor van een onderwijzer aan de openbare school te Franeker, J. H o 11 i n g, die aan drie Roomsch-katholieke knapen stukjes papier had willen geven, door hem geknipt, als eene bespotting van het heilige Sacrament. De pastoor van Franeker heeft wegens deze zaak eene klacht ingediend bij de Regeering. Zijn de zaken gebeurd, gelijk pastoor Van Asveld vernomen heeft, dan mag Jan Holling geen dag langer in zijn betrekking blijven. De ergernis, door hem aan de drie Roomscbe jongetjes gegeven, kan niet zoo groot zijn als die bij elk verstandig man, van welke gods dienstige meening ook, teweeg gebracht. Een eigenaardig licht op dit voorval wordt gewor pen door de omstandigheid, dat Holling vroeger zelf Roomsch is geweest en Protestant is geworden, zegt de Arnh. Ct. Het Ned. Werkl. Verb. «Patrimoniu m" zal zijn jaarvergadering houden op 11 Augustus in »de Vrede", Rapenburg, te Amsterdam. Van de afdeeling Middelburg komen daarop de volgende voorstellen voor Het Verbond wende pogin gen aan om den vaccinedwang afgeschaft te krijgen dringe bij de regeer ing aan op het verschaffen van de noodige Zondagsrust aan hare bedienden, zoo op de spoorwegen als op de post en telegraphie verzoeke de regeering een wetboek op den arbeid. De afdeeling Goes wenscht blaadjes onder de mili tairen tot bestrijding van het socialisme te verspreiden. (Hef Zuiden.) De N. Rott. Ct. geeft nadere inlichtingen om trent de p r ij s v r a a g, uitgeschreven door de Wesf- deutsche Verein. für Kolonisation und Export en luidende«Historisch overzicht van de burgerrechte lijke, administratieve en financiëele ontwikkeling der Nederlandsch-Oostindische Compagnie". De antwoor den moeten geschreven zijn in het Duitsch en er wordt uitgeloofd een bedrag van 3000 mark. De ant woorden mogen in geen geval meer dan 20 vel druks octavo formaat beslaan. Zij moeten zijn voorzien van een motto, benevens een verzegeld couvert, geteekend met hetzelfde motto en inhoudende den naam en het adres van den schrijver. De inzending kan tot 31 October 1887 geschieden bij den voorzitter, F. Fabri, dr. theol., te Godesberg. De geschriften, waaraan eene premie wordt toegekend, worden eigendom der ge noemde vereeniging. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De Kerk. Ct. deelt mede, dat de Synodus Con- tracta, gevormd ter behandeling van de Amsterdam- sche tuchtzaak in hooger beroep, samengesteld is uit den vice-president der Synode (ds. Douwes), de heeren Ten Harmsen van der Beek, César Segers, Bredius, Zeeman, Moquette, Fledderus, Hofstede, Perk en Merkus, benevens den secretaris als adviseerend lid. Het derde der «rechtsgeleerde adviesen in zake het kerkelijke conflict te Amsterdam" is verschenen van de hand van mr. P. Van Bemmelen. In een vrij breed betoog beantwoordt de schrijver de veertien gestelde vragen, zonder uitzondering, gun stig voor de geschorste kerkeraadsledan. Hij wijst echter tevens den weg aan, langs welken de breuk misschien kan geheeld worden «Het provinciaal bestuur spreekt de geschorsten kortweg vrij en heft de provisioneele schorsing op. De geschorsten treden weder in functie, als ware er niets gebeurd en het classicaal bestuur houdt op te doen wat des kerkeraads is. Wat door dit bestuur of onder zijn medewerking door een onbevoegden kerke- raad op geestelijk gebied gedaan of bevolen is, wordt door den herstelden kerkeraad niet beschouwd als niet geschied doch stilzwijgend gehandhaafd, behoudens zijne bevoegdheid om weder tot het oude terng te keeren waar hij dit wenschelijk acht. Het op het terrein van het beheer verrichte, gelijk de benoeming van nieuwe kerkvoogden, wordt daarentegen als niet ge schied aangemerkt. Voorts geeft de Synode, naar aanleiding van het conflict, eene geruststellende verklaring omtrent de scheiding tusschen (niet kerk en staat), maar kerk en goed, tusschen het geestelijk bestuur der kerk en het stoffelijk beheer der gemeentelijke goederen, om trent de onafhankelijkheid van dit beheer van het geestelijk kerkbestuur. Daarna wordt, krachtens eene onderstelde nieuwe opdracht der Amsterdamsche stem gerechtigde gemeenteleden, een nieuw reglement van beheer voor kerkeraad en kerkvoogden ontworpen en aan de stemming der gemeenteleden onderworpen. In dit weldra door de gemeente te bekrachtigen reglement, wordt de geldigheid der vroeger al of niet vernietigde reglementen in het midden gelaten, en daaruit worden de onwelluidende strijd-artikelen van 1875 en 1885 en alle soortgelijke bepalingen van voorzorg tegen eventueele handelingen van hoogere kerkbesturen weggelaten." D.) Uit Leiden ontvangt de N. R. Ct. het volgende bericht Een ringpredikant wilde gisteren te Leiderdorp de godsdienstoefening waarnemen. Door lieden uit de volksklasse werd hem echter de toegang tot den preek stoel versperd, waarna hij door de politie in staat werd gesteld op den preekstoel te komen. De gewezen predikant en kerkeraad volgden toen ook. De heet hoofden klommen over de banken en bedreigden den ringpredikant, die alzoo onmogelijk godsdienstoefening kon houden. Hij verliet derhalve den preekstoel, welks toegang werd bezet door den hulpofficier van justitie. De gewezen predikant trad nu voor het voorlezers bordje en hield godsdienstoefening. Door de bevoegde overheid is proces-verbaal opgemaakt. Aan het Eindexamen voor de H. B. S. in Zeeland, alhier gehouden, is deelgenomen door 13 aspiranten, waarvan 12 zijn toegelaten, t. w. J. A. Gaijmans, C. E. Nardten en G. C. C. Bethe van Zieriksee. J. F. De Wijs, T. Van der Klip, W. Plugge, C. D. A. Zimmer man en P. Jansen van Middelburg. N. J. F. Pompe van Meerdervoort, W. F. Wolf, H. Van Iwaarden en C. Oranje van Goes. Ook de heeren P. De Hullu, onderwijzer aan school B alhier, G. Goemans van Heinkenszand en A. Van Houte te Nieuw- en St. Joosland zijn te Breda geslaagd voor de hoofdakte. Krabbendijke. Door den Gemeenteraad is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school alhier mej. J. D. Clement te Goes. lerseke. Tengevolge zijner benoeming tot onderwijzer aan eene inrichting ter voorbereiding voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs te Amsterdam is door den heer N. M. Th. Van Bakergem met 1 September a. s. eervol ontslag aangevraagd als onderwijzer met akte voor de Fransehe taal aan de school no. 2 alhier. Billand-Bath. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school te Rilland bestaat uit de dames1. Van Altena te Bergen-op-Zoom2 J. D. Clement te Goes; 3 Poelman te Delft; 4 Klappert te Middelburg. In de gemeente Koewacht zijn tot hoofden van lagere scholen benoemdde heer A. Geerards, onder wijzer te Hontenisse, voor de school op het dorp, en de heer G. Th. Kievenaar, onderwijzer te Nijmegen, voor de school in de buurtschap St. Andries. De Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar Onderwijs zal op 27, 28 en 29 Augustus te Zwolle haar jaarlijksche algemeene vergadering honden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Den 15n Augustus zal te Gent de driejaarlijksche Tentoonstelling van Schoone Kunsten worden geopend. Een groot aantal Nederlandsche artisten hebben inge zonden. Sommigen dier inzendingen zullen, naar men meldt, grooten indruk maken. Bij het concours aan het «Conservatoire Natio nal" heeft mefufïrouw Cremer, Nederlandsche van ge boorte, leerling van Massenet en in 1885 met den tweeden prijs bekroond, thans den eersten prijs voor den zang behaald.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1