1886. N°. 86. Zaterdag 24 Juli. 73sle jaargang. liOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdao en Yrijdaoavohd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. öi<3GG&S&5wk COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct,, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Van den 26en Juli 1886 tot den 31en Maart 1887 zijn OPGiRH EVEJf de VERBODSBEPALINGEN tegen het vangen, dooden en vervoeren van de BONTE KRAAI, de ROEK, de KAUW, de KERKKAUW, de TOREN- KAUW, TORENKA, de HUISMUSCH en de RING- MUSCH, BOOM-, BERG- of VELDMUSCH, zoodat dit, behalve wanneer zij zich bevinden op, aan of in eene woning, of op het daarbij behoorde afgesloten erf, hetzij in tuinen, fruitboomgaarden of kweekerijen, ook op het veld, is vrijgelaten, daar die vogels gedurende gemelden termijn in dit opzicht niet meer als beschermd zijn aan te merken. De bepalingen der wet tot regeling der jacht en visscherij blijven evenwel ten voile van kracht, ten gevolge waarvan het dooden der genoemde diersoorten in het veld door middel van schietgeweer alléén mag geschieden door hen, die, hetzij in open jachttijd krach tens eene groote jachtakte, hetzij krachtens eene buiten gewone machtiging, bedoeld in art. 26 van genoemde wet, bevoegd zijn zich met geladen schietgeweer in het veld te bevinden. Goes, den 23 Juli 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. .»Kvgr.rgy-Awr>wiiw,TjBi 18» GOES, 23 Juli 1886. De N. R. Ct. van heden bevat, als antwoord aan jhr. Pompe Van Meerdervoort, het volgende inge zonden stuk van mr. P. H. Saaymans Vader: Mijnheer de Redacteur. Hoezeer ik, op mijn 87jarigen leeftijd, weinig lust gevoel in courantenstrijd te treden met den heer Pompe Van Meerdervoort, acht ik mij toch verplicht met een kort woord te antwoorden op de door hem tegen mij ingebrachte beschuldiging, in uw dagblad van 21 dezer. Volgens hem zoude ik aan de liberale candidaten de schandnameu hebben toegevoegd, in zijn stuk vermeld. Ik moet den heer P. v. M. er op wijzen, evenals mijn vroegeren bestrijder uit Goes, dat namelijk, door min der nauwgezette lezing van hetgeen ik in bedoeld strooi biljet ter neder schreef, hij vergeten heeft de spreuk qui bene distinguit bene docet, anders zou hem toch duidelijk zijn geworden, dat ik geenszins aan de liberale candidaten voor Goes zoodanige aantijgingen zou hebben toegevoegd, hetgeen vooral in dezen ook minder passend zou zijn geweest, daar ik den heer P. v. M. als persoon achting toedraag en gaarne hulde doe aan zijne kennis, vooral ook van Indische zaken, ■waarom ik zelfs onder andere omstandigheden hem gaarne als lid der Tweede Kamer zou zien optreden. Mijn doel toch was alléén te waarschuwen tegen de gevaarlijke leer, om, met terzijdestelling van het Christendom, 's menschen rede als hoogsten wetgever te erkennen, waarin volgens het beweren van prof. Cort Van der Linden, in een onlangs door hem ge schreven werk, het verschil zou bestaan tusschen cle- ricaal en liberaal. Tot meerderen aandrang van deze waarschuwing heb ik gewezen op de duizende slacht offers, die tengevolge dezer leer tijdens de Fransche revolutie door beulshanden het leven hebben verloren. Zooals later ook diezelfde leer de communards tot daden vervoerd heeft, waar de menschheid van gruwt. Met de opname van dit weinige in uw veelgelezen blad zult u verplichten hem, die de eer heeft zich te noemen, Uw Dienaar, Saaymans Vader. Eversdijk, 22 Juli 1886. Naar men ons uit 's-Gravenhage meldt zou bij een deel der liberale partij in de Tweede Kamer het plan bestaan om bij de behandeling der wetsvoorstellen tot Grondwetsherziening andermaal het be kende amendement-De Beaufort op art. 194, met eene kleine wijziging in de redactie, voor te stellen. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Goes van de Maatschappij >tot Nut van 't Algemeen" is tot lid van het hoofdbestuur verkozen Dr. J. Zaayer, uit Leeuwar den, terwijl tot leden van het departementaal bestuur met groote meerderheid werden herkozen de heeren J. P. S. Jonquièreen M. C. J. De Visser. Ook deelde de Voorzitter, de heer W. J. Van Gorkom, mede, dat vanwege het hoofdbestuur dezen winter weder een spreker zoude optreden, mits het Departement 10 daarvoor storte en dat dientengevolge mr. A. Kerdijk, wiens lezing verleden jaar zooveel bijval vond, wederom is uitgenoodigd in het aanstaand winterseizoen hier op te treden. De heer Van Hasselt te Amsterdam, die aan ons blad de weerberichten seint, meldt ons, dat van heden tot en met 8 Augustus geene telegra fische weerberichten kunnen worden gegeven. Ierseke. Gisteravond hield de kiesvereeni- ging «Recht voor allen" alhier eene vergade ring tot het bespreken en stellen van candidaten voor de twee vacatures in den gemeenteraad, waarvan de verkiezing zal plaats hebben op Vrijdag a. s. Gepro clameerd werden de heeren Jan Sinke Joosz. en W. Van Oeveren Jr. Z. M. heeft aan jhr. mr. M. J. Schuurbequ B o e ij e op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 Aug. f eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van pres. der Arr.-Rechtbank te Zierikzee, met dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Bij den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, ziju o. a. ingekomen twee ko ninklijke besluiten, houdende beslissing in zake het beroep van het bestuur van het waterschap Groot en Klein Ferdinandus, van beslissingen van Gedeputeerde Staten van Zeeland omtrent de leggers der wegen en voetpaden in de gemeenten Koewacht en St. Jansteen en het beroep van A. De Hullu c. s., van een besluit van Gedep. Staten van Zeeland om trent den legger der wegen en voetpaden in de ge meente Zuidzande. Met handhaving der resolutie van Gedep. Staten, zijn beide beroepen ongegrond verklaard. Bij het examen voor gemeente-secretarissen en ambtenaren ter secretarie te Utrecht op 20 Juli is o. a. geslaagd dhr. P. Kalbfleisch, te Veere. Voor de waarneming van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Kolijnsplaat, ingaande den 6 Augustus a. s., wordt aangewezen de heer J. V a n H e e, surnumerair ter Provinciale Inspectie Middelburg. (Z. N.) De Minister van Financiën heeft bepaald, dat in 1886 kunnen worden aangesteld 16 surnume rairs der dir. bel., invoer r. en acc. Voor de voorwaarden zie St.-Ct. no. 171. Z. M. heeft benoemd tot gouverneur der Kon. Militaire Academie den kolonel J. N. A. baron Taets VanAmerongen, van den generalen staf, die in verband daarmede wordt teruggeplaatst bij het wapen der infanterie. Uit het verslag van den toestand der vennoot schap «de Schelde", gedurende het boekjaar 1885/86, blijkt o. a. dat voor de oestercultuur te Wie- ringen in April 1885 gemeenschappelijk met de heeren Kakebeeke en Schippers, 1,500,000 (voor elk 500,000), Fransche twijfelaars werden gekocht te Arcachon, per boot naar Wieringen vervoerd en aldaar uitgezaaid. Dit geschiedde in navolging van hetgeen sedert jaren te Bruinisse op Duiveland met zeer gunstigen uitslag plaats vindt; de Fransche oesters, die daar een zomer hadden doorgebracht, werden in den herfst tegen vrij hooge prijzen, men spreekt zelfs van 50, per 1000, verkocht. Deze oesters kostten franco te Wieringen 20,per 1000; zij kwamen frisch en gezond aan en gaven daarom eeue goede verwachting, die echter werd teleurgesteld. In September 1885 bezochten Directeur en Commissarissen Wieringen en vonden onder de Fransche colonisten nagenoeg geene doodendoch zij waren, misschien tengevolge van den kouden zomer, weinig gegroeid en mager. Bij den verkoop bleek dan ook, dat niet dan met verlies kon worden verkocht, en de poging, die er werd gedaan, om een deel te laten overwinteren, mislukte ten eenen- male; zij stierven zonder uitzondering, terwijl hunne Zeeuwsche naburen flink den winter doorkwamen. Daar ook tic heeren Kakebeeke en Schippers hetzelfde resultaat hadden, kan de aanvoer van Fransche oesters veilig als afgeloopen beschouwd woJM^^men aan de eene zijde hiermede geleden, aan den anderen kant waarde de daarmede verkregen zekerhen^^p^A Fransche produkt, ook al heeft het een zo onze banken doorgebracht, op de buitenlandsche uarkt zoover bij het Zeeuwsche achterstaat; tevens dat er in de toekomst geen vrees behoeft te bestaan, dat dit laatste ooit door het eerste kan worden verdrongen. Op nog een punt was het resultaat te Wieringen niet gelukkig. Een groote partij zaaigoed, op het perceel 59 onder de kust van Noord-Holland gebracht, heeft zooveel te lijden gehad van vuil en grondverplaatsing, dat maar een onbeduidend aantal werd teruggevonden, dat echter goed was gegroeid. Dank zij de voorzorg om op verschillende plaatsen van het terrein aldaar perceelen te pachten, waren op andere punten de resultaten vrij wat gunstiger. In de inrichtingen, waar sterkedrank in het klein wordt verkocht, zal na 1 Sept. a. s. weder een nieuw exemplaar der drankwet moeten worden opgehangen, aangezien die wet, o. a. de artt. 4 tot 18, is gewijzigd bij de wet van 15 April 1886 (Staats blad no. 66), regelende het in werking treden van het nieuwe wetboek van strafrecht. Art. 13 der drankwet bepaalt nl., dat in bedoelde inrichtingen o. m. moet worden opgehaogen een ge drukt exemplaar van de wettelijke bepalingen tot re geling van den kleinhandel in sterkedrank en tot be teugeling van openbare dronkenschap, zoodat na elke wijziging dier wet, hoe gering ook, het aanwezige exemplaar moet worden vernieuwd. De Maatschappij tot bevordering van geneeskunde heeft besloten zieh tot de hooge regeering te wenden, met verzoek dat de wet, regelende de opleiding der geneeskundigen, in dien zin worde herzien, dat de arts-examens door andere examinatoren worden afgenomen dan de leermeesters der candidaten. Ter vervulling van eene plaats van adjunct- ij k e r der maten en gewichten zal er op 6 September e. k. in het gebouw van de Polytechnische school te Delft een vergelijkend examen worden afgenomen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van 1000. Wie aan het examen wenscht deel te nemen, moet zich vóór 25 Augustus e. k. bij gezegeld adres wenden tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staats- Courant van 22 Juli. Een ontwerp van een pensioenfonds voor het notariaat in Nederland is, ter behandeling op de aanstaande algemeene vergadering van de Broe derschap van Candidaat-notarissen, opgemaakt door de heeren H. W. J. Sannés, M. W. F. Treub en J. J. Smith. Men vindt het medegedeeld in het pas ver schenen no. van het tijdschrift Recht en Wel. De heeren Schaepman en Vos de Wael hebben als amendement voorgesteld, 3 van het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede aldus te lezen «Aan de behandeling der aangekondigde wetsont werpen, in het bijzonder van die betreffende de Grond wet, hoopt zij hare beste krachten te wijden." Volgens de bewoordingen van het amendement wordt niet van herziening der Grondwet gesproken, zooals in het voorstel der commissie. De heeren Schaepman en Reekers hebben een amen dement voorgesteld op de tweede zinsnede van 4 van hetzelfde adres. Zij wenschen in plaats van «eene groote mate van vrijheid" te lezen«eene grootere mate van vrijheid". In het voorstel der commissie slaan de woorden «groote mate van vrijheid" op de toekomstige regeling van het kiesrecht door den gewonen wetgever. (N. R. Ct.) Aan de burgemeesters van ongeveer duizend ge meenten in Nederland is een biljet gezonden ter aan plakking in het openbaar, vermeldende de voorwaarden, waarop de vrijwillige dienstneming bij het korps m a r i n i e r s geschieden kan, terwijl tevens hunne medewerking gevraagd wordt, indien zich personen, die geneigd zijn bij genoemd korps in dienst te treden, bij hen mochten aanmelden. Tot die voorwaarden behoort o. a., dat aan hen, die niet jonger dan 18 en niet ouder dan 34 jaar zijn, mits zij zich voor zes jaar verbinden, bij aanneming een handgeld wordt gegeven van 130; aan jonge lingenvan 16 tot 18 jaar, mits zich verbindende voor 8 jaar, 75, enz. Het incompleet van het korps was op 1 Juli jl. ruim 100 man. De Staats-Courant bevat een rapport over den uitslag van de in het voorjaar gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid als (hulp)- onderwijzer en (hulp)onderwijzeres. Die uitslag is over het geheel treurig te .noemen, want van de 1423 can didaten moesten er 667 worden afgewezen. Vooral was groot het percentage der afgewezen mannelijke candidaten. Van de 950 kon slechts aan 484 een diploma worden uitgereikt. Zoo ongunstig is de uit slag in vroegere jaren nog niet geweest. En de redenen Zij, die die redenen wenschen te kennen, kunnen die vinden in de nota van opmerkingen der Friesche com missie, voorkomende in de St.-Crt. van 21 Juli. Daaruit blijkt, dat van de 94 cand., aan wie door genoemde commissie de akte moest worden geweigerd, er 53 werden afgewezen voor het vak Neder!, taal. De com missie kwam daarbij tot de treurige ervaring, dat velen een handboekje hadden gememoriseerd, zonder zich van het geleerde rekenschap te kunnen geven. Zoo liet b. v. het gepaste gebruik van Nederl. woorden, door ze in zinnen te brengen, bij verreweg de meesten zeer veel te wenschen over. De commissie staaft dit door eenige voorbeelden. De verschillende Nederlandsche tendings- vereenigingen hebben over 1885 de som van 247,694.95 ontvangen. Daarentegen waren de uit gaven 287,373.34, nadeelig saldo 39 678.39. In No. 5 van het tijdschrift Le bassin d'Arcachon wordt uit Engeland geschreven «De laatste berichten uit Londen melden, dat de aanslag der oesters onbeduidend is en dat de sterfte grooter is dan gewoonlijk. Vooral de Portugeesche hebben veel te lijden gehad, zoodat vermoedelijk meer dan de helft van de ingevoerde verloren zal zijn. «De lage temperatuur, die tot het einde van Juni heeft geheerscht, is daarvan ongetwijfeld een der hoofd oorzaken. Over het algemeen zijn de resultaten der industrie in Engeland ditmaal niet gunstig." De «Westdeutscher Verein für Koionisation and Export" heeft eene in het Duitsch te stellen p r ij s- vraag uitgeschreven over het volgende onderwerp: «Een geschiedkundig overzicht van de gerechtelijke, administratieve en financiëele ontwikkeling der Hol- landsche Oostindische Compagnie." Da premie bedraagt 3000 M. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is de algemeene strekkiDg van het adres van antwoord ten slotte goed gekeurd met 73 tegen 2 stemmen. De Minister Heemskerk meende dat de kiezers het ministerie hadden gelijk gegeven en weigerde zich bij een bepaalde partij aan te sluiten. Hij wil kiesrecht regeling, doch eene, die niet voert naar algemeen stemrecht. Bij de behandeling der paragrafen drongen de hee ren Kielstra, W. Van Dedem en J. Schimmelpenninck Van der Oye aan op de verbetering van het Indisch leger en op verbetering van de voeding van den In- dischen soldaat. De heer Van Gennep besprak de onlusten op Tjiomas en vroeg of de Minister de verantwoordelijkheid voor de genomen maatregelen aanvaardt. De Minister van Koloniën erkende dat de toestand van onze Indische bezittingen zorgelijk is, maar hoopte de middelen te hebben om daaraan het hoofd te bie den. Tot uitbreiding der legerformatie is besloten. De voeding van den Indischen soldaat achten de autori teiten voldoende. Alles wordt gedaan tot fnuiking van de beri-beri-ziekte, die niet ontstaat uit onvol doende voeding. Omtrent de gebeurtenissen op Tjiomas kon hij nog geen inlichtingen geven. De oorzaak der onlusten ligt niet in fanatisme. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Nadat de vergadering der Synode Woensdag door den oudste in jaren, ds. Douwes, was geopend, de stemmingen tot voorzitter en vice-voorzitter hadden plaats gehad, en nog eenige andere werkzaamheden waren verricht, kwam een spoedeischeude zaak aan de orde, namelijk de aangelegenheid der gemeente Leiderdorp, die bij officieel schrijven aan de Synode gemeld had, dat zij noch een Synode, noch eenig ander kerkelijk beheer als besturen over de kerk te Leiderdorp meer erkende. Het Classicaal Bestuur van Leiden had geen kennis van het gebeurde langs officiëelen weg ontvangen, en mededeeling van het aan de Synode gezonden schrijven verzocht, om handelend op te treden en te doen te Leiderdorp wat des Kerkeraads is. De Synode besloot echter deze zaak, evenals de soortge lijke van Raitzum, Voorthuizen en Kootwijk zelve te behandelen, doch benoemde een commissie, om reeds in de zitting van gisteren te rapporteeren omtrent de maatregelen, welke de Synode terstond, vóór aanst. Zondag, te nemen heeft. Die commissie bestaat uit de heeren Prof. Reitsma, Douwes en Zeeman. Met de uitloting van een synodus contracta, wier leden voorloopig niet bekend worden gemaakt, in zake het appèl der geschorste kerkeraadsleden te Amsterdam van het vonnis van het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland, werden de werkzaamheden dezer zitting hesloten. (St.) Omtrent het behandelde in de vergadering van gis teren meldt de N. R. Ct. nog: «De exceptioneele toestand der herv. kerk, veroor zaakt door groot gebrek aan predikanten, zoodat tal van gemeenten jaren lang vacant moeten blijven, brach ten den heer Fledderus er toe, een schriftelijk voorstel in te dienen tot wijziging van het reglement op het hulppredikerschap, in verband met wijzigingen in het alg. reglement, het reglement op de vacaturen en in andere reglementen, dat ten doel had het examen voor het hulppredikerschap te verlichten, de bevoegdheid der hulppredikers uit te breiden, en hunne positie te ver beteren. Over het praeadvies, hoe te handelen in de zaak van den kerkeraad van Leiderdorp, gegeven door de daar voor benoemde commissie, werden langdurige discus- siën gehouden, die tot resultaat hadden, dat met al gemeene stemmen besloten is, dezelfde gedragslijn te volgen, als ten opzichte van de kerkeraadsleden van Voorthuizen, die van het herv. kerkgenootschap zich hadden afgescheiden, gevolgd isde gemeente Leider dorp vacant te verklaren, en het classicaal bestuur van Leiden te gelasten, om daar te doen wat des kerke raads is, en den ring van Alphen aan te schrijven, ten spoedigste in het dienstwerk dezer vaceerende gemeente te voorzien". De heer A. M. Van Driel, onderwijzer aan school B alhier, is te Breda geslaagd voor de hoofdakte.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1