1886. N°. 85. Donderdag 22 Juli. T3ste jaargang. goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 21 Juli 188G. Zooals wij in ons vorig nommer mededeelden, heeft de financieels commissie uit den Ge meenteraad alhier in de beslissing omtrent de over name der gasfabriek reden gevonden om haar ontslag aan te bieden. Wij behoeven zeker wel niet te zeggen, dat dit besluit ons ten zeerste spijt. Eene goede be hartiging van de taak, die aan de flnanciëele com missie is opgedragen, eischt tijd en groote nauwgezet heid. De eerste maakt velen huiverig deel dier com missie uit te maken, de tweede is eene eigenschap, die lang niet ieder bezit, doch waarmede juist de leden der fin. commissie uit onzen gemeenteraad in ruime mate waren begiftigd. De vraag rijst echter, of er werkelijk in de aan neming van het voorstel van B. en W. omtrent de gasfabriek een geldige reden voor de fin. commissie ligt om te abdiqueeren. Wij gelooven het niet. Wij kunnen toch niet aannemen, dat jhr. Flugi van As- permont en de heeren Lambrechtsen en Kakebeeke in de gevallen beslissing in ernst een votum van wan trouwen te hunnen opzichte willen zien. Wantrouwen is altijd een onaangenaam klinkend woord, maar wanneer men het opvat in den zin van «onvoldoende zekerheid", dan toch lag het wantrouwen allereerst aan hunne zijde, en dat dit zoo is blijkt uit het feit, dat dhr. Lambrechtsen in de jongste raadszitting het zelf noodzakelijk achtte te verklaren, dat bij de fin. commissie geen wantrouwen (thans in den min gun- stigen zin) in de verstrekte gegevens had voorgezeten. Maar in elk geval, waar de fin. commissie een nader onderzoek aanraadt en de gemeenteraad meent, dat er genoeg gegevens zijn verstrekt, kan zeker allerminst van wantrouwen aan de zijde van den raad sprake zijn. Ook kan de commissie er zich bezwaarlijk op beroe pen, dat aan haar advies niet het noodige gewicht werd gehecht. Een nader rapport van den betrokken deskundige en eene uitgebreide nadere toelichting van B. en W. waren er het directe gevolg van. Is het nu een bewijs tegen de commissie, dat de raad de zaak voldoende voorbereid en een nader intewinnen advies overbodig achtte? Zelfs dr. Callenfels, wien men zeker geene luchthartigheid omtrent de financiën der gemeente verwijten zal, was volkomen bevredigd! Eene andere oorzaak, waarom de fin. commissie kan gemeend hebben, hare taak te moeten nederleggen, kan zijn: gemis aan samenwerking tusschen haar en den raad. Maar ook van dat gemis is o. i. het bestaan nog niet bewezen. Weliswaar heeft de raad zich niet vereenigd met dit advies harer commissie, maar in tal van andere zaken was dit wel het geval. Bovendien vragen wij: waar zou het heen ais bij een eerste gemis aan overeenstemming tusschen de adviseerende en de beslissende macht de eerste haar taak nederlegde Indien de Raad zich eens verklaard had voor het voorstel der fin. commissie, zouden dan niet evenzeer de leden van het dagelijksch bestuur, althans de beide wethouders, hunne betrekking hebben moeten neder leggen en niet alleen nu, maar telkenmale, wanneer er eene beslissing valt in strijd met een voorstel van B. en W. Eene dergelijke fijngevoeligheid, om geen andere term te gebruiken, zou slechts tot voortdurende wisseling van personeel leiden en zeker niet in het belang der gemeente zijn. Enkele dagen na den uitslag der herstemming voor de 2e Kamer in ons district bevatte de N. R. Ct. eene correspondentie uit Goes, waarin o. a. gewag werd gemaakt van de verkiezings-circulaires, door mr. P. H. Saaymans Vader den kiezers toegezon den. In die correspondentie stond, dat mr. S. V. de liberale candidaten zou genoemd hebbenoproer lingen, petroleurs en beulen. Dit ontkende Mr. S. V. in een ingezonden stuk in de N. R. Ct. Wij hebben over de circulaires van Mr. S. V. het stilzwijgen bewaard, eensdeels omdat wij niet gelooven dat zulke taal veel overredingskracht bezit, anderdeels omdat wij geen oordeel wilden uitspreken over de scheeve voorstellingen, die een 87-jarige grijsaard, aan wiens leeftijd men althans den noodigen eerbied verschuldigt blijft, in zijne verkiezingsgeschriften van de partijen geeft. Anders echter is het, wanneer men, zooals de libe rale candidaten in ons district, persoonlijk wordt aan gevallen. Dan is verwering plicht en daarom zeker heeft jhr. Pompe Van Meerdervoort (liberaal candidaat en tevens neef van Mr. S. V.) zich gedrongen gevoeld in de N. R. Ct. van gisteren te schrijven Bergen-op-Zoom, den 17en Juli 1886. Den Heere Hoofdredacteur van de Nieuwe Rotter- damsche Courant. WelEdelGeb. Heer 1 Zeker wenscht niemand meer dan ik, dat aan de couranten-artikelen over de laatste verkiezingen te Goes een einde kome, en ongetwijfeld zoude ik dan ook nu niet de pen opnemen, ware het niet, dat na een kort verblijf in Engeland mij bij mijne tehuiskomst het in gezonden stuk in uwe courant van 6 Juli jl. werd ter lezing gezonden; ik bedoel het artikel van mr. P. H. Saaijmans Vader. Door ZEd. word ik direct in de correspondentie betrokken, het gaat mij dus nu per soonlijk aan, want ik ben de man die door ZEd. be doeld wordt als aan hem te zijn verbonden door fa milie- en vriendschapsbanden In uw nummer van 3 Juli werd uit Goes geschreven dat mr. P. H. S. Vader de liberale candidaten zou genoemd hebbenoproerlingen, petroleurs en beulen daartegen komt ZEd. bij zijn schrijven van 6 Juli op en noemt die aantijging lasterlijkdit verbaast mij ten zeerste, want waarheid is het dat de heer S. V. ons zoo liefelijk uitschilderde. Ik kan niet anders dan vermoeden dat de heer S. V. zich niet meer herinnert wat hij schreef; gedurende de verkiezingen kwamen van ZEd.'s hand en door hem geteekend twee strooi biljetten, een gedagteekend van 7 Juni en een 24 Juni, en wat las men daar nu over de liberale candidaten In het strooibiljet van 7 Juni, alinea 3, staat dui delijk «Slaat het oog in het rond en ziet hoe de wereld- macht zich meer en meer stout tegen het Rijk Gods «verzet en de toekomst dreigend doet worden, nu het ^liberalisme zich in socialisme en anarchisme schijnt •sop te lossen enz." Hier dus de liberalen geïndentificeerd met socialisten en anarchisten. Alin. 4 vangt aldus aan »Moge Nederland tot nu toe zijn bewaard gebleven «voor de gruwelen waarin, door het losmaken van dien «band, het socialisme in naburige landen zich doet «kennen, men vergete niet dat dezelfde geest ook in sons vaderland zoekt kracht te winnen door het ver- sspreiden van schandbladen, die het volk tegen de Regeering ophitsen Hier zijn de liberalenschandbladenschrijvers en oproerlingen. Alinea 9 vangt aan «Ik mag, bij bekendschap met dit alles, niet zwijgen, «en hoezeer mijne hooge jaren mij naar rust doen «verlangen, voel ik mij gedwongen om zooveel ik ver- «mag mijne pogingen aan te wenden om onzen volks- «geest op te wekken, teneinde zooveel mogelijk het «vaderland te verlossen van de dwingelandij van het liberalisme". Hier zijn dus de liberalen dwingelanden. Het strooibiljet van 7 Juni van mr. P. H. Saaij mans Vader zegt duidelijk, dat de liberale candidaten zijnsocialisten, anarchisten, schandbladenschrijvers oproerlingen en dwingelanden. En nu het strooibiljet van 24 Junidaar maakt mr. S. V. het nog erger met ons, daar kan men in alinea 11, 12, 13 en 14 het navolgende lezen: «En wat belooft ons nu eene vrijheid die de vrucht «is van de heerschappij der menschelijke rede (dat «is de vrucht van het liberalisme). «Frankrijk heeft het ons doen zien toen, om dit «begrip van vrijheid te verwezenlijken, duizenden door sbeulshanden werden omgebracht, enz. En zal ik «wijzen op de latere geschiedenis van datzelfde Frank- «rijk? toen de communards onder dezelfde leus gruwe- slen pleegden waarvoor de menschheid terugdeinst sen eindigden met hunne hoofdstad Parijs invlam- smen te doen opgaan Zietdaar, kiezers, wat de vrij- xheid is die niet uit God, maar uit den mensch is, «en hoe rampzalig een volk wordt dat zich door die «leuze laat misleiden." In dit tweede strooibiljet dus worden de liberalen voorgesteld als: beulen van duizenden, plegers van onmenschelijke gruwelen, brandstichters, terwijl zij het compliment van volksmisleiders op den koop toe krijgen. Aan het slot dezer strooibiljetten komt natuurlijk de aanbeveling om de liberale monsters toch vooral uit de Kamer te houden en eenparig te stemmen op de antiliberale candidaten. Hoe het nu mogelijk is dat de heer S. V. in zijn brief van 6 Juli ontkent dat hij ons brandmerkte als oproerlingen, petroleurs en beulen, is mij onverklaarbaardit toch waren slechts enkele der liefelijke benamingen tegen ons gericht, en hadde de schrijver van 3 Juli geheel juist alles willen teruggeven wat mr. S. V. in zijn beide strooibiljetten over de liberalen gezegd heeft, dan had hij moeten vermelden: socialisten, anarchisten, schandbladen- sschrijvers, oproerlingen, dwingelanden, beulen, ple dgers van de ergste gruwelen, brandstichters en volks- smisleiders"want niets meer en niets minder dan al die fraaiheden staan aan het adres der liberalen in die strooibiljetten gedrukt. Deze beide strooibiljetten, juist komende van die zijde, van mijn oom, hebben mij ten diepste gegriefd hij kende mij beter, en zoodanige verdachtmaking was onwaardig; ik voor mij aarzel niet ze het toppunt van politieke onzedelijkheid te noemen. Na het schrijven van mr. S. V. van 6 Juli daarop het stilzwijgen te bewaren en Z.Ed. daardoor den schijn te laten behou den van verongelijkt te zijn in den strijd, waarin zijne buitengewone heftigheid bij alle weidenkenden afkeu ring vond, dit is mij te sterk. Zoo gaarne hadde ik over die strooibiljetten den sluier der liefde getrokken, maar mr. S. V. heeft dit nu zelf onmogelijk gemaakt, en ik mag Z Ed. niet in den waan laten dat ik zonder p olest zijne invectiva accepteer. U.Ed. dankzeggend voor de plaatsing van dit schrij ven, verblijf ik hoogachtend Uw dienst, dienaar, J. L. G. Pompe Van Meerdervoort. Voor de verkiezing van 3 leden van den gemeente raad te 's-Heer Ahtskerke op gisteren zijn uitgebracht 15 stemmen, waarvan 1 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 14 bedroeg. Herkozen zijn de heeren M. Stevense met 14, I. Everse met 14 en M. HariDck met 13 stemmen. Kruiningen. Het fanf. muz. gez. alhier »E on - dracht maakt Macht" heeft het te danken aan zijne gunstige bekendheid, dat het is toegestaan om op a. s. Zondag 25 Juli van 12 uur tot half 2 eene muziekuitvoering te geven in de Rotterdamsche Dier gaarde. Wij kunnen den reizigers met den pleziertrein ten zeerste aanraden om dat concert te gaan bijwonen en tevens den fraaien tuin, het sieraad van Rotterdam, te gaan bezichtigen. Men kome vooral niet terug, zonder de Diergaarde te hebben gezien. Tot lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdi strict Amersfoort is gekozen mr. L. W. C. KEUCHE- N1US (a.) met 1255 van de 2507 geldige stemmen. Dhr. Huidecoper van Nigteveeht (1.) bekwam 622, Graaf Schimmelpenninck Van Nijenhuis (k.) 589 st. De werkzaamheden der Tweede Kamer zullen, naar men beweert, niet langer dan hoogstens drie weken duren. Het seizoen leent zich niet voor inspannenden parlementairen arbeid. Wel schijnt het onderzoek in de afdeelingen van de weder ingediende grondwetsvoorstellen te zullen plaatshebben. Omtrent den gezondheidstoestand des Konings vernam de residentiebriefschrijser van het Z. D., dat de maagaandoening, aan welke hij onlangs leed, hem nogal heeft aangedaan. Zijn krachtig gestel overwon die ongesteldheid betrekkelijk spoedig, maar de koning hield er uit een gevoel van afmatting, waardoor hij spoedig moede wordt. Groote beweging kan hij zich dan ook nog niet veroorloven. Met eiken dag neemt echter de beterschap toe. Volgens den briefschrijver uit de hofstad van de Midd. Ct. overweegt onze regeering ernstig, een soort socialisten-wet in het leven te roepen. Het gevoelen van den Raad van state over een derge- lijken stap zou reeds zijn ingewonnen. Op de tentoonstelling van «Arti et Industriae" te 's-IIage is o. a. bekroond G. J. Den Hollander, te Middelburg, voor een piëdestal met een diploma 3e graad. De Gemeenteraad van Sliedrecht heeft besloten de zorg voor de straatverlichting (gaslicht) op te dragen aan den heer W. De Liefde te Hoorn, tegen 2H cent voor elke lantaarn per uur, in 't geheel ƒ1631. Naar de Landbouw Crt. toevallig vernam, heeft er weinige dagen geleden een samenkomst plaats gehad, waarin 't oprichten eener groote Landbouw-Bank besproken is. Aan 't hoofd moet, naar men mededeelde, de heer D. F. A. Baudin, thans te den Haag, staan. Er zouden provinciale vertakkingen wezen, elk met op en voor zichzelf verantwoordelijke besturen. In dat plan moet ook het Ned. comité betrokken zijn. Volgens een telegram uit Lissabon vertrekt Z. M. de Koning van Portugal met een aanzien lijk gevolg den 31n dezer naar Engeland en Duitsch- land. Op reis zal Z. M. ook Amsterdam en 's-Graven- hage bezoeken, waar Z. M. zich voorstelt eenige dagen te vertoeven. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting kondigde de heer Reuther eene interpellatie aan over de oprichting eener militaire school te Haarlem. Vervolgens had de loting voor den rooster van aftreding plaats. Voor Zeeland treden in 1887 af jhr. A. F. De Savornin Lohman en de heeren Buteux en Van Kerkwijkin 1889 A. baron Schimmelpenninck Van der Oye en dhr. Smit. Heden is het adres van antwoord aan de orde, dat na eenige wijziging, naar aanleiding van de in de af deelingen gemaakte opmerkingen, van den volgenden inhoud is «Sire 1. De Tweede Kamer der Staten-Generaal waar deert het hoogelijk, dat deze zitting wederom door Uwe Majesteit mocht worden geopend. 2. Erkentelijk voor de mededeelingen, in Uwer Majesteits rede vervat, mag zij niet verhelen, dat naar hare meening nevens de lichtzijden in 's lands toestand ook schaduwzijden zijn waar te nemen, en met name in Nederlandsch Indië meer dan ééne aangelegenheid bijzondere zorg vereischt. 3. Aan de behandeling der aangekondigde wets ontwerpen, in het bijzonder aan de herziening der Grondwet, hoopt zij hare beste krachten te wijden. 4. Onder de belangrijke voorschriften der hoogste Staatswet, waarvan wijziging raadzaam is, behooren die betreffende het kiesrecht. Naar de overtuiging der Kamer zal 's lands belang het best gediend worden, wanneer aan den gewonen wetgever bij de toekomstige regeling van dat onderwerp eene groote mate van vrijheid wordt toegekend, en aan de gewijzigde Grond wet voorloopige bepalingen worden toegevoegd, strek kende om de kiesbevoegdheid reeds dadelijk uit te breiden buiten den kringdoor de tegenwoordige Grondwet afgebakend. 5. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaal, onder Hoogeren zegen, het welzijn van het Vaderland bevorderen." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de N. H. Gemeente te Tolen door ds. J. H. M. G. Wolf te Hurwenen. De van Doeveren naar Sluis vertrekkende pre dikant ds. J. Ossewaarde, hield Zondagmiddag zijne afscheidsrede, naar aanleiding van Deut. 30 19 ea 20a. Tal van ambtgenooten, ook uit naburige ringen, gaven door hunne tegenwoordigheid blijk van belang stelling. Uit Dokkum wordt aan de N. R. Ct. van 18 Juli gemeld Het was ds. Nicolai van Hoogebeintum, die heden morgen de vacature te Genum moest vervullen (com binatie Reitzum, Genum en Lichtaard) niet mogelijk de kerkdeur binnen te komenhet voorportaal en de kerk was zoo stampvol, dat het onmogelijk was, er doorheen te dringen, en uit de blikken van hen die zich voor en in de kerkdeur bevonden, was het duide lijk te bespeuren, dat iedere poging om binnen te gaan, wellicht eene minder aangename ontmoeting zou ten gevolge hebben. Ds. Ploos Van Amstel had te 8% uur reeds den kansel beklommen. Ds. Nicolai, die te 9 uur met zijne getuigen verscheen, is dan ook teruggekeerd, na bij proces-verbaal of een ander stuk de toedraeht gecon stateerd te hebben. A. s. Zondag zal ds. Stegenga, een geestverwant van ds. P. v. A., lid van den ring Holwerd en predikant te Tewerd, trachten zijne ringbeurt te Lichtaard te vervullen. Men heeft het plan om voor den onlangs over leden bisschop van Roermond, den heer Paredis, aen gedenkteeken te stichten. Door den R. K. bisschop van Breda zijn benoemd tot pastoor te Terheyden de heer A. A. Van Aert, thans te Ter-Neuzen, en tot pastoor te Ter-Neuzen de heer F. Kerstens, kapelaan te Rozendaal. De uitslag van de overgangsexamens der leer lingen aan de H. B. S. alhier is als volgt Bevorderd Van de voorbereidings- tot de eerste klasse. Met den eersten graad H. Snijder en J. Corn. Pilaar. Met den tweeden graad C. Risseeuw, M. W. Schippers en M. J. Van den Berge. Met den derden graad: J. A. Sturm, J. M. Goedbloed, A. Ridder, J. F. Rohner, A. P. Wouterse, J. H. Pilaar en J. Wabeke. Van de eerste tot de tweede klasse. Met den eersten graad C. Snijder en M. D. Dekker. Met den tweeden graad F. II. Ramondt, D. M. Prumers, M. Pieterse, E. De Koning en E. G. Rijstenbil. Met den derden graad J. H. Ochtman, C. D. Vereeke, W. Kakebeeke, W. Griep, A. Nyssen, J. W. Van Dellen, J. G. Janssen, W. Koole en W. M. A. Schilham. Voorwaardelijk met herexamen in het Hoogduitsch A. J. Van der Hoek. Van de tweede tot de derde klasse. Met den tweeden graad J. Pilaar en G. Sauer. Met den derden graad M. Vermet, A. L. Van Paassen, P. W. Jonquière, G. Th. C. Callenfels, J. K. Dominicus en J. C. M. Visser. Van de derde tot de vierde klasse. Met den eersten graad H. C. P. Steenhoven. Met den twerden graad E. Van der Hoek. Met den derden graad J. Schippers, A. Jonquière, H. J. F. Borel en A. Van Altena.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1