1886. N°. 84. Dinsdag 20 Juli. 73sle jaargang. SCHUTTERIJ Bewaarplaats van Vodden, Beenderen enz. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Haandas, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sb VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De Commissie tot onderzoek der redenen van vrij stelling of uitsluiting, die zij vermeenen te hebben, welke dit jaar voor de zijn ingeschreven, zal in een der zalen van het raadhuis hare zitting houden op DONDERDAG DEN 22 JULI aanstaande, des middags 12 uren, wordende belang, hebbenden opgeroepen voor die Commissie te verschijnen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene redenen van vrijstelling te hebben en zullen worden imgelijfd. Goes, den 16 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secertaris, HARTMAN. Er is vergunning verleend tot het hebben eener aan: C. Moens, in de Bocht van Guinea, Wijk B no 116; Jobs. De Bus8cher, Molendijk, Wijk B no. 211 Jacob Liplijn, Molendijk, Wijk B no. 226; Johs. Geluk, Molendijk, Wijk B no. 227 G. M. v. d. Rafelaar, Langendijk, Wijk C no. 267 J. Staf, Noordeinde, Wijk D no. 176; A. J. Luijks, Nieuwstraat, Wijk D no. 182/183; P. v. d. Broeke, Oostsingel, Wijk E no. 37; Jan Geluk, Voorstad, Wijk E no. 60; D. Kooman, VoorBtad (Naastepad), Wijk E no. 78; Ands. Dodmond, Zuidaingel, Wijk E no 129a H. Weezepoel, Zuidsingel, Wijk E no. 129d; en voor eene Bewaarplaats van Boet aan P. G. Paseieui, in de Korte Vorststraat, Wijk C no. 68; L. Korstanje, aan den Ouden Singel, Wijk E no. 26 allen tot wederopzeggens toe, terwijl AFWIJZEND IS BESCHIKT op de verzoeken tot het hebben eener bewaarplaats van vodden enzvan H. Hermans in de Zusterstraat, Wijk A nos. 96/97 H. Dodmond in de Wijngaardstraat, Wijk A nos. 74/75. Goes, 17 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De troonrede. Bijna geen enkel blad, of het wijdt beschouwingen aan de troonrede en het schijnt wel, dat men daarvan groote verwachtingen had. Onzes inziens ten onrechte. Het was toch te verwachten, dat de rede des Konings zich zou bepalen tot het in diplomatieke bewoordingen aankondigen, dat de grondwetsherziening, door de werk staking der kerkelijke partijen bedreigd, opnieuw zal worden beproefd. Deze buitengewone opening van de vergadering der Staten-Generaal ontleende dairaan alleen haar bijzonder gewicht. Zelfs verdient het de vraag of het wensche- lijk was bij die gelegenheid de conversie der 4 pets. Nationale schuld en het herstel der kustvaart voor Nederlandsche schepen in Duitschlands zeegebied te vermelden als heuglijke feiten. Voor het krediet van den Staat pleit de conversie zeker, maar als administratieve maatregel valt zij vol strekt niet te roemen. Van het hoogste belang is het, dat de Staat de rechten van minderjarigen en vrucht gebruikers steeds onaantastbaar weet te houden. Dit is bij de conversie niet geschied. Het is volstrekt niet behoorlijk aangegeven hoe de 2 pet. vergoeding, uit te betalen door den Staat bij de conversie, moet be legd worden. Als administratieve maatregel is de con versie dus volstrekt niet te prijzen. Het herstel der kustvaart in Duitsche wateren voor onze schepen is op zichzelf zeker ook een henglijk feit, doch ieder weet dat Duitschland dat herstel ons slechts toekende als prijs voor het goedkeuren van bet zalmtractaat, onzes inziens een zeer bedenkelijk symptoom. Dat men hier met geene gewone troonrede te doen heeft, blijkt ook nit het feit, dat zoovele belangrijke onderwerpen in de troonrede onvermeld bleven. Er zijn levensvragen voor het behoud van ons nationaal bestaan aan de orde van den dag, alware het alleen omtrent onze Oost- en West-Indien. Liever dan con versie en kustvaart te noemen, hadde de regeering dan ook kunnen voorstellen aan Z. M. alleen het feit te vermelden, dat de parlementaire werkstaking door den uitslag der verkiezing is te niet gedaan. Het komt ons voor, met allen eerbied voor het talent van den heer Van der Linden, dat deze ins gelijks onnoodig zich aangordde ten strijde, toen hij de toelating van dr. Schaepman als lid der Staten- Generaal bestreed, omdat deze geestelijke zou zijn. Het is waar dat de letter der wet stellig strijdt met de toelating van geestelijke als lid der Staten- Generaal. Maar even waar is het dat de bedoeling der wet is geestelijken in functie te weren. De vraag is niet of de heer Schaepman al of niet nog geestelijke is. Men lette er slechts op hoe eene scheeve verhou ding in de Staten-Genetaal hare eigen stiaf medebrengt. Toen de heer Schaepman in de Kamer verscheen, droeg zijne kleeding nog alle teekenen der priesterlijke waardigheid. Langzamerhand is de kleeding van den heer Schaepman verwereldlijkt en hij vertoont zich zooals het Fransche concordaat eischt »in burgerlijke kleediDg". Kan men dus niet zeggen dat de wet zich gewroken heeft! Het geheele voorschrift der grondwet komt ons trouwens onhoudbaar voor. Bij eene nieuwe grondwet hopen wij deze uitsluiting van geestelijken niet meer aan te treffen. Een nieuwe Grondwet! De nieuwe Tweede Kamer zal zeker aan de open bare meening in den lande een groote voldoening schenken door onverwijld tot de geboorte eener nieuwe Grondwet alle krachten intespannen. Volgens het katholieke hoofdorgaan was het een Hopenbaar geheim" dat de troonrede zou bevatten eene aankondiging van de herziening der kiestabel. Het is gebleken dat De Tijd slecht op de hoogte was. Uit de troonrede althans blijkt niet dat de liberale meerderheid zich in de eerste plaats met kiestabel- politiek zal bezighouden. De clericale organen hebben vóór de verkiezingen op allerlei wijzen het lied ge zongen, dat ais de liberalen eene meerderheid kregen, zij door de verknipping der kiestabel zich wel spoedig een half dozijn nieuwe zetels zouden verzekeren, doch wij verwachten, dat de liberale partij waarschijnlijk vol harden zal bij hare gedragslijn en geen struikelblok op den weg tot grondwetsherziening zal leggen. De Regeering heeft hare voorstellen tot herziening der grondwet onveranderd ingediend. Bij gevolg is nu art. 194 gebleven wat het in de tegenwoordige grond wet is. Het verdient opmerking dat De Standaard, zoodra hem den uitslag der verkiezingen bekend was, schreef »Nu heeft metterdaad de lezing van den heer De Beanfort kans aangenomen te worden". Wij hopen dat de liberalen zoo verstandig zullen zijn geen onvruchtbaar debat over art. 194 te her openen. Niets vervalt het land met meer afkeer dan nutteloos debat van dagen lang. De Standaard had dezer dagen de dwaasheid het kabaal tegen de open bare school te vergelijken met den strijd om ons volks bestaan tegen Spanje 1 Al zou het land ook ten ver- derve gaan, dien strijd moeten we volhouden, zegt het orgaan van dr. Kuyper. Het volk van Nederland denkt er anders over, en de Tweede Kamer toone dit te begrijpen, door elk onvruchtbaar debat over de eindelooze schoolquaestie af te snijden. Dat eene flink doorgezette behandeling van de her ziening het leven van dit Kabinet in gevaar zal bren gen is zeker. Op het punt van het kiesrecht zal de Tweede Kamer zich niet nederleggen bij den huurwaarde- census van den heer Heemskerk. Het is dus wel niet twijfelachtig, dat de heer Heems kerk op het punt van kiesstelsel zal moeten toegeven of heengaan. Telegramkosten. Door de groote bladen is een adres aan de Staten- Generaal gericht over het nieuwe tarief van telegram- kosten. Eu inderdaad men kan niet zeggen, dat de Minister van W. H. en N. daarmede handel en nijver heid een dienst heeft bewezen. Den eersten Juli is het nieuwe stelsel voor de tele- graaftarieven in werking getreden, zooals dit door het internationale congres, verleden jaar te Berlijn gehou den, is vastgesteld. Volgens dit stelsel wordt de zoo genaamde grondtaks afgeschaft en een zuiver woord tarief ingevoerd. Naar de goede regelen der staat huishoudkunde biedt zulk een woordtarief werkelijk voordeelen aan, en het telegraphisch verkeer met het buitenland is dan ook sinds het begin dezer maand goedkooper geworden. De Minister van waterstaat heeft echter voor het binnenlandsch telegraphisch verkeer gemeend eene zeer belangrijke verhooging van prijs te moeten invoeren. Dit is een staaltje van echt Nederlandschen bureau- cratischen zinals er een tekort is, wil men de hen met de gouden eieren slachten. In dezen tijd is die neiging zoowel in Indië als in ons land bij de admi nistratie optemerken. Feitelijk doet de Minister van waterstaat niet anders dan eene nieuwe belasting leggen op handel, nijverheid en dagbladpers door het verhoogd tarief. De wettige organen van den handel, de kamers van koophandel, heeft de Minister eenvoudig niet gehoordwaarschijn lijk omdat begrepen werd dat haar adviezen al zeer ongunstig zouden zijn 1 Gelukkig hebben de voornaamste kamers van koop handel reeds een krachtig protest tegen den reactio nairen maatregel doen hooren, en bet lijdt geen twijfel of alle kamers zullen zich hij dit protest aansluiten. Het algemeen verzet in den lande tegen het duur der maken van een in onzen tijd onmisbaar gemeen schapsmiddel is op geen enkelen grond te laken. Vol komen billijk is de eisch, dat waar da staat een monopolie voert, dit niet wordt gedreven om winst te maken, maar om het algemeen belang, de alge- meene welvaart te bevorderen. Zoo heeft het depar tement van waterstaat millioenen bij tientallen op zijne begrooting voor de verbetering der waterwegen naar de groote koopsteden, zonder dat men er aan denkt door hooge scheepvaartrechten die onderne ming tot eene winstgevende industrie te maken, zooals b. v. De Lesseps met zijne kanalen weet te doen. Zeer terecht ziet men hierbij alleen op de indirecte voordeelen. Dat moet ook hij post- en telegraafdienst het geval zijn. Reeds het feit dat de staat op het postvervoer eene groote winst maakt, moest elke gedachte aan het tekort van de telegraaf verbannen. Bovendien is de ontzaglijke gedruktheid, welke in de laatste twee jaren in den handel heerscht, zeker eene der oorzaken welke het tekort deden toenemen. Is het nu goed, om in zulk een tijd den handel op nog grootere kosten te jagen? De Minister van Waterstaat ziet de zaak anders in en heeft, door het telegraaftarief belangrijk te ver- hoogen, gemeend het tekort van 6 ton per jaar op den telegraafdienst te zullen verminderen. Men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen dat die ver wachting niet zal uitkomen. Afgescheiden van de over weging, dat rechtstreeksche winstbehaling het doel niet mag zijn, had de Minister voor oogen moeten houden, dat, zooals de groote dr. Von Stephan te Berlijn zeide, het tarief van de telegraaf zoodanig moet ingericht worden dat het «zugleich als einen Wohlthater der Bevölkerung und des Fiscus sich erweist." Dit doel is te bereiken door eene geheele verande ring van stelsel. Men moet beginnen met het tele- grapheeren meer onder het bereik van allen te brengen, door b. v. eene soort goedkoope telegrammen van 1 cent per woord intevoeren, natuurlijk met zeker mini mum b. v. van 5 cent. De ervaring leert dat aan zulke goedkoope telegrammen behoefte bestaat. Zij behoeven niet zoo snel behandeld te worden als de gewone telegrammen, maar kunnen worden afgedaan als de gewone telegrammen zijn behandeld. Volgens het officieel verslag van de Rijkstelegraaf zijn er in ons land 49 kantoren die minder dan 5, 115 die minder dan 10 telegrammen per dag ont vangen. Nu steeds meer kleine plaatsen per telepboon worden bediend, zal dat aantal kantoren met zeer weinig telegrammen steeds toenemen. Hieruit volgt dat men niet bevreesd behoeft te zijn dat de invoering van goedkoope telegrammen de krachten van de Rijks telegraaf zal te boven gaan. Behalve deze goedkoope soort moeten de gewone telegrammen behouden blijven, doch tegen een lager tarief dan het tegenwoordige met zijn fraaie tweetal- telling. Eindelijk mag men eischen dat voor de dagblad telegrammen een onderscheid worde gemaakt. Het blijkt uit het officiëel verslag wel hoeveel telegrammen er aan de dagbladen worden verzonden, maar niet uit hoeveel woorden zij gemiddeld bestaan. Op grond van ervaring en berekening meenen wij evenwel te kunnen aannemen, dat de telegrammen voor couranten a '/it van het geheele verkeer uitmaken. Met het oog op het groote belang dat het publiek bij spoedige vermelding van nieuwstijdingen per tele graaf heeft, dient het courantentelegram eenige be voorrechting te hebben. Wij hopen dat, mocht de heer Van den Bergh nog als minister aanblijven, de volksvertegenwoordiging hem dringe tot eene hervorming van ons telegraaf- wezen, die door het algemeen belang dringend wordt gevorderd en dat in elk geval de regeering gedwongen worde van haar reactionairen maatregel terug te komen. GOES, 19 Juli 1886. Naar wij vernemen is, tengevolge van het ver werpen door den gemeenteraad van het voorstel der financ. commissie alhier om in zake de over name der gasfabriek nog een nieuw onderzoek door deskundigen intestellen, door die commissie haar ont slag als zoodanig aan den Raad ingediend. Naar de Midd. Ct. meldt zal de nieuwe kaart van Zeeland, onder toezicht van den heer N. A. M. v. d. Thoorn, ingenieur bij 's rijks waterstaat te Goes, vervaardigd door den heer Chr. v. d. Linde, hoofd der school te 's-Heer Abtskerke, door den heer A. W. Den Doop, graveur en litho graaf te Middelburg, worden uitgevoerd. De kaart onderscheidt zich van andere, dat zij zeer duidelijk de grenzen der gemeenten aangeeftdaarbij zijn de hoofdplaatsen van elk harer en de gehuchten enz., die ertoe behooren, zeer goed zichtbaar erop aangeteekend. In het water vindt men verder duidelijk de verschillende platen, met de namen erbij vermeld. Als men nagaat dat de kaart van den heer Pické, voor schoolgebruik, geheel is uitverkocht; dat het aantal scholen in da laatste jaren aanmerkelijk is uitgebreid dat ook vele andere personen en lichamen door den loop der tijden aan zulk een nieuwe kaart wel behoefte zullen gaan gevoelen, meenen wij dat de heer Den Doop, met gerustheid eu vol vertrouwen op succes, die uitgaaf kan ondernemen, zegt de M. Ct. De kaart zal zwart gedrukt worden en het water door een blauwe tint worden aangegeven. Zij zal verder, niettegenstaande hare uitgebreidheid, in slechts vier steenen worden gedrukt andere bestaan meestal uit negen deelen wat bij het opplakken natuurlijk voordeel oplevert. Wemeldinge. Het telegram, jl. Woensdag van hier aan Z. M. den Koning gezonden, luidde Aan den Koning. De vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland, thans alhier vergaderd, stelt een heildronk in op Uwe Majesteit, met den wensch dat de heden geopende zitting van de Staten- Generaal de beste vrachteD moge afwerpen voor het welzijn van het Vaderland. DOMINICUS, president. Dit telegram, even voor het sluiten van het kan toor (8 uur) verzonden, werd beantwoord met een telegram dat reeds te 9 uur 19 min. te 's-Graven- hage werd aangeboden doch eeist des anderen morgens te 8 uur 15 min. hier ontvangen, van den volgenden inhoud Heer Dominicus, Wemeldinge. Zijne Majesteit betuigt de vereeniging van Burge meesters en Secretarissen zijnen oprechten en welge- meenden dank voor de op Hem uitgebrachte heil- wenschen. Generaal-Majoor, Baron TAETS V. AMERONGEN. Z. M. de Koning ontving Zaterdag de Com missie uit de Tweede Kamer ter aanbieding van de candidatenlijst voor het voorzitterschap, en heeft tot voorzitter dier Kamer voor het tijdpeik der tegen woordige zitting benoemd mr. E. J. J. B. C r e m e r s. Het wederantwoord op het adres der Eerste Kamer aan den Koning verklaart met welgevallen te vernemen, dat zij de taak, die haar wacht, onder Gods zegen, met ijver hoopt te vervullen. Gedrukt zijn thans aan de leden der Kamer rond gedeeld: 1. de opnieuw ingediende in de vorige zitting der Kamer onafgedaan gebleven 12 ontwerpen der Grondwetsherziening; 2. het ontwerp op den suikeraccijns, aangevuld met een bepaling nopens het invoerrecht op suikerhoudende goederen, als voorgesteld bij art. 2 der wijziging van het tarief van invoerrechten. Daarbij blijft de Minister met het oog op den toestand der schatkist vooreerst verlaging van den accijns bestrijden, evenals de adressen der raffinadeurs. 3. Wijziging van eenige artikelen der gemeentewet. Alleen is in art. 6 een bepaling bijgevoegd omtrent de vereischten van benoembaar heid |tot ambtenaar van den Burgelijken Stand, nl. dezelfde als in art. 96 Gemeentewet gesteld ten aanzien van de benoembaarheid tot Gemeente-secretaris. Voorts is aan de Kamer ingezonden de onteige ningswet voor de verbetering van het Scheur wederzijds van de haven van Maassluis. Het wetsvoorstel tot invoering van een statistiekrecht en dat op den kinderarbeid schijnt door de regeering te zijn teruggenomen, zij zijn althans niet onder de weder ingediende ontwerpen. Aan de Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Maat schappij »d e Scheld e", te Vlissingen, tot voort zetting der erfpacht van het voormalig Marine-etablis sement aldaar. Zonder nadere overeenkomst zou de erfpacht nu op 8 September 1886 eindigen. Omtrent de opzegbaarheid van het erfpachtscontract is thans bepaald dat de Maatschappij de erfpacht om de twee jaar zal kunnen doen eindigen door opzegging één jaar te voren. De verplichting van den Staat tot over neming van gebouwen enz. bij het eindigen der erf pacht voor het volle bedrag der schatting is nu beperkt tot die gebouwen, getimmerten en vaste inrichtingen, welke volgens op te maken beschrijving nu op de in erfpacht uitgegeven terreinen aanwezig of later met toestemming van den Staat gemaakt zijn. Voor andere bij het eind der erfpacht aanwezige gebouwen en vaste inrichtingen zal de Staat slechts 65 percent hunner dan te schatten waarde verschuldigd zijn. Per extra-trein zijn HH. MM. de Koning en de Koningin met prinses W i 1 h e 1 m i n a Zater dagochtend uit Den Haag over Baarn naar het lusthof te Soestdijk vertrokken. HH. MM. zullen naar men verneemt tot 1 October daar verblijf houden en dan naar het Loo vertrekken. De ingenieur der marine W ij s is belast met het toezicht op den Rijksaanbouw aan de fabriek sde Schelde" te Vlissingen. De St. Ct. bevat een kon. besluit houdende aan wijzing der perceelen in de gemeente Elhwoudsdijk,

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1