1886. N°. 82. Donderdag 15 Juli. 73ste jaargang. -es=cs5cs=>ct<cï*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Wobnsdas en Vriidasavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf vu driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, U Juli 1886. 's-Gravenhage. Z. M. de Koning opende heden de zitting der Staten-Generaal met de volgende TROON REDE: «Mijne Heeren Met genoegen bevind ik mij weder te midden der vertegenwoordigers van mijn volk. Het is U bekend, welk verschil van meening tusschen mijne regeering en een deel van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanleiding gaf tot de ontbinding van deze. Ik mag verwachten dat de afgebroken arbeid thans zal wor den hervat. Mijne betrekkingen met andere mogendheden zijn zeer vriendschappelijk. Het is mij aangenaam te kun nen vermelden, dat de kustvaart tusschen de havens van Duitschland weder voor de Nederlandsche vlag is opengesteld. De gunstige afloop van de conversie van een deel der nationale schuld strekt tot bevestiging van 's lands krediet. Behalve de wetsontwerpen betreffende de Grondwet en andere, die in de vorige zitting aanhangig waren, zullen nog enkele spoedeischende aan U worden voor gelegd. Mogen uwe werkzaamheden onder Gods zegen tot heil van het vaderland strekken. Ik verklaar de buitengewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend." Door dit Koninklijk woord wordt dus het bericht bevestigd dat de wetsontwerpen nopens de Grondwetsherziening opnieuw in behande ling zullen worden gebracht. Overigens levert deze Troonrede geene opmerkens waardige bijzonderheden op. Het schijnt thans zeker, dat niet, zooals oorspron kelijk was bepaald, vier, maar acht personen, die aan het grootambtenaarsexamen voldeden, door den Minister van Koloniën voor den administratieven dienst in Ne- derlandsch-Indië worden beschikbaar gesteld. Van de acht nu beschikbare plaatsen zal er dus een ten deel vallen aan onzen voormaligen stadgenoot D. H. Van der Hoek. In den loop der maand Augustus zal een aanvang worden gemaakt met het leggen van eene tweede spoorbaan tusschen Bergen-op-Zoom en het station Kruiningen, zijnde een afstand van 24 K.M. De stations terreinen te Woensdrecht, Rilland-Bath, Krabbendijke en Kruiningen zullen dan tevens uitbreiding ondergaan. NR. Ct.) Voor het examen als apothekers-be diende is o. a. geslaagd mej. G. L. Waale, van Zieriksee. Thans verneemt de Middelb. Ct., dat men van een vroeger plan is teruggekomen en geen pro test zal aanteekenen tegen de verkiezing voor twee leden der Twee de Kamer, in het dis trict Middelburg gehouden. Evenals in het vorig jaar, zal er ook thans op den verjaardag van onze Kroonprinses (31 Aug.) te Bergen-op-Zoom een groot nationaal kin derfeest worden gegeven, waartoe zich reeds eene com missie van dames en heeren heeft gevormd. De eere-commissie bestaat uit den burgemeester, den heer A. J. L. De Roock, den kolonel garnizoens-com- mandant J. H. H. Dommers en hunne echtgenooten. Het aantal candidaten, dat zich heeft aange geven voor het examen van gemeente-se cretaris of ambtenaar ter secretarie, bedraagt 41. De examens zullen worden gehouden te Utrecht en te Leeuwarden, op beide plaatsen den 19en, 20en en 21 en Juli a. s. De opbrengst van 's R ij k s middelen be droeg in Juni jl. ƒ8.490.311.41, tegen 8.043.862.14 in Juni 1885. Sinds 1 Januari beliep de opbrengst ƒ51.309.365.21, tegen 49.521.401.26% in de eerste zes maanden van 1885. De raming voor 1886 be draagt voor zes maanden ƒ53.076.107.50. Dr. J. M e z g e r te Amsterdam is door Z. M. den Keizer van Rusland tot ridder der Stanislaus-orde 2e kl. benoemd. Z. M. de Koning, beschikkende op het beroep, door 's Konings Commissaris in Noord-Brabant inge steld tegen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 18 Maart 1886, waarbij aan de krach tens art. 127 der gemeentewet vastgestelde begroo ting der gemeente Andel voor 1886 goed keuring is onthouden, heeft met vernietjging van dat besluit aan vermelde begrooting, zooals die door 's Konings Commissaris is vastgesteld, bij beschikking van 2 Juli jl. goedkeuring verleend. Ter voorloopige bespreking van de a. s. w i n - terdienstregeling zal eene samenkomst der besturen van Nederlandsche spoorwegen op 20 Juli e. k. plaatshebben. De kiesvereeniging «Veluwe", te Apeldoorn, iieeft tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Amersfoort, jhr. mr. J. R e 11vroeger lid voor het district Utrecht. In het radicale Brusselsche blad La Réforme heeft de heer F. Domela Nieuwenhuis ge protesteerd tegen het verbod, hem door de Belgische gendarmerie Zondag gegeven, om op Belgisch grond gebied te komen waar hij, te Gent, in de «Vooruit" een lezing wilde gaan houden. Op het van 28 Juni tot 2 Juli te Londen, onder voorzitting van prof. Emile De Laveleye, gehouden internationaal congres der algemeene Federatie voor de afschaffing der pro stitutie werd het navolgende voorstel van den heer Van Schermbeek, hoofd-commissaris van politie te 's-Hage, met algemeene stemmen aangenomen «Het congres, lettende op het belang dat langs den weg van internationale overeenkomsten geregeld worde alles wat betrekking heeft op het terugvoeren van minderjarigen naar hun vaderland en de zaak der blanke slavinnen, spreekt den wensch uit, dat die quaestie een onderwerp zal uitmaken ter behandeling in de volgende vergadering". Op 44 Augustus zal per st. «Drenthe" een detachement naar Indië vertrekken, onder kommando van den eersten luit. der inf. Drijbermedegeleider de tweede luit. der art. G e i 11. O.-Indië. Geplaatst bij den geneesk. dienst van Atj ih en Onderhoorigheden de off. van gez. 2e kl. dr. P. J. Mink. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ook ds. H Th, Barbas, pred. te Hollandsche Veld, heeft voor het beroep naar Zoutelande bedankt. Sedert 4869 is die gemeente reeds vacant. Beroepen te Aalsmeer ds. J. H. Gezelschap, te AkseL Ds. L. A. F. Creutzberg, te Oosterland, heeft het beroep naar Beekbergen aangenomen. -Men vermoedt, dat nog meer muurschilderingen in de Ilerv. kerk te Ovezand zullen ontdekt worden. De burgerl. gemeente, aan welke de toren behoort, zal voor de ontdekte kunstschaten de noodige maat regelen tot behoud en herstel nemen. D De catechisanten van ds. C. E. Crull te Tolen, die dit jaar te Bergen-op-Zoom zijn aangenomen en bevestigd, omdat de ouderlingen te Tolen geweigerd hadden bij de aanneming tegenwoordig te zijn, hebben nu het volgend schrijven ontvangen Aan Zooals u bekend is heeft de kerkeraad uit trouw aan Gods woord niet kunnen medewerken tot uwe aanneming. Heeft men elders evenwel tegen uwe aanneming geen bezwaar gehad, de zedelijke verantwoording voor wat die anderen deden, en hetwelk wij niet konden verhinderen, moet dan ook geheel voor hunne rekening blijven. Ons is evenwel in onze gemeente het opzicht over haar toevertrouwd en ook de zorg opgedragen voor de betamelijke viering des Heiligen Avondmaals, opdat dit niet onwaardiglijk gegeten worde (1 Cor. 41 27 en 29). Het is daarom dat de kerkeraad van u gaarne verneemt of gij althans den Ileere Jezus Christus erkent als den eenigen en algenoegzamen Zaligmaker «welke overgeleverd is om onze zonden, en opgewekt om onze rechtvaardigmaking" (Rom. 425). Immers tot zoolang ons uwe instemming met deze belijdenis van den Christus niet duidelijk schrifte lijk of mondeling gebleken zal zijn, zal de kerkeraad In het belang der gemeente en van u, telkens wan neer door u de toegang tot het H. Avondmaal alhier zoude mogen worden gezocht, bezwaar moeten maken u dien te vergunnen. Tolen, den 7en Juli 1886. Namens den kerkeraad C. C. SCHOT Cz., voorzitter en secretaris. W. KUIJPER BOONE, ouderling. Op verzoek is eervol ontslagen als ontvanger der Ned. Herv. Gemeente te Bruinisse, na 70-jarige plichts vervulling onder toekenning van pensioen, de heer S. De Graaff aldaar benoemd tot ontvanger de heer Joh. Meermans aldaar. (Z. N.bode) Uit Dokkum wordt van 11 Juli aan de N. R. Ct. gemeld «De kerkelijke conflicten zijn thans in deze classis in vollen gang. Voor eenige dagen is de predikanten kerkeraad te Kollum, tengevolge van het weigeren van de inschrijving eener attestatie, voor vier weken ge schorst; de ring Holwerd heeft per deurwaarders- e:p!oit de zich noemende kerkvoogden van Reitsum c. a. geïnsinueerd tot de overgave der kerkgoederen der Hervormde gemeente aldaarhet classicaal bestuur der classis Dokkum heeft geweigerd de beroepingen der beide moderne predikanten, ds. De Visser te Mets- lawier en ds. Kruseman Aretz te Dokkum, kerkelijk goed te keuren, op grond van art. 11 van het Algem. Regl. (hanïhaving harer leer), terwijl heden ochtend ds. Cannegieter van Blija, als lid van den ring Holwerd, beproefd heeft de vacature-beurt in de gemeente Reitsum te vervullen. Omtrent het laatste kan het volgende nog worden gemeld Ds. Ploos van Amstel, die, zooals bekend is, met bijna al de leden zijner gemeente uit het kerkverband der Nederl. Herv. Kerk is getreden en desniettemin den kansel en de goederen der Nederl. Herv. gemeente van Reitsum c. s. blijft gebruiken, had, nadat hem bekend was, dat de ring Holwerd in de vacature zou voorzien, zijn vrienden doen aanzeggen dat hij Zondag ochtend te 8 uren zoi optreden. De kerk te Reitsum was stampvol, er waren ook vele nieuwsgierigen uit andere gemeenten. Klokke 9 uren trad ds. Cannegieter van Blija ter vervulling der vacature-beurt binnen, begeleid door een deurwaarder en 2 getuigen. Ds. Ploos zat op den kansel, het orgel speelde, het vierkant was met ouderlingen enz. gevuld. Bij het binnentreden maakten de in het ruim der kerk zich bevindenden voor de binnenkomenden plaats, maar tot het vierkant genaderd, werd de toegang aan ds. Cannegieter belet door een drietal mannen, die de deur stevig vasthiel den en op den eisch om open te doen, aan ds. Can negieter antwoordden «dat gebeurt niet, gij hebt hier niets te maken." Ds. Cannegieter heeft zich daarop verwijderd, terwijl door den deurwaarder en de getui gen vervolgens van een en ander proces-verbaal is opgemaakt. Bij het hoofdonderwijzers-examen te Breda zijn o. a. geslaagd de heeren J. Adriaanse, van 's-Heeren- hoek; A. Avé, van Tolen en H. Alberge, van Middelburg. Koloniën, Aan de Atjeh-correspondentie in het Bat. Nieuws blad is het volgende ontleend Er zijn weer twee Europeesche en een Inlandsch militair met pak en zak naar den vijand overgeloopen. Te Lampagger staan twee lilla's in batterij, die, naar men bijna zeker meent, door Europeanen bediend worden, terwijl men aan de spoedige verplaatsing er van zien kan dat ze op raderen worden vervoerd. De kogels vallen aan boord van de te Lampagger gestationeerde oorlogsschepen en dringen in hunne huid. De Chineezen aan de kwalla Atjeh werden in den nacht van den 14en Mei door de komst van eene bende Atjehers verrast, doch waren gelukkig op hunne hoede. Men liet de sloebers tot op 20 pas naderen en gaf toen een salvo, hetgeen de Atjehers overhaast de vlucht deed nemen. De omstandigheid, dat de Atjehers een geweer op de plaats achterlieten, doet veronderstellen dat zij een doode hebben medegevoerd. De Atjehers houden er tegenwoordig een seinstelsel met vuren op na. Is er onraad, of komt er een oorlogsschip, dan ziet men in het gebergte direct een aantal vuren verschijnen, die van een anderen berg worden beantwoord. Met de berri-berri gaat het enorm achteruit. Wanneer voor die ziekte niet spoedig een genees middel gevonden wordt, dan is het tijdstip van den totalen ondergang van ons leger spoediger aanstaande, dan menigeen verwacht. Met het incompleet der troepen is het niet langer uit te houden. Er zijn nu reeds op Aijeh kapiteins zonder compagnie. Men kan merken dat het zoo zachtjes aan tegen de poeasa gaat, want de Atjehers houden zich nu wat gedekt. Alleen hebben ze zich welwillend belast met (bij Pakan Kroeng Tjoet) het afspannen van een sapi-kar. De karvoerder werd afgemaakt, en de sapi's (koeien) plus de kar ingerekend. De Atjehers schijnen tegen de poeasa (vasten) vleesch noodig te hebben en vinden het zeker natuurlijk dat wij hun dat bezorgen. De Locomotief schrijft Van den suiker-oogst dezes jaars zijn thans reeds honderdduizend picols nr. 14, gewone keuring, verkocht tegen, dooreengenomen, negen gulden. De kooplust blijft zeer geringeen gevolg daarvan is dat slechts kleine hoeveelheden tegelijk verhandeld werden. Algemeen wordt het niet waarschijnlijk geacht dat de prijzen dit jaar zullen stijgen. Eene slechte tijding noemen wij het bericht schreef het Bat. Nbl. dat Frankrijk het voornemen heeft zijn binnenlandsche suiker te beschermen door van de koloniale suikers een sur-taxe te heffen, welk bericht dadelijk is gevolgd door de intrekking van alle orders op Java-suiker van den nieuwen oogst, bestemd voor de Fransche markt. Hoewel wij het niet met cijfers kunnen aantoonen, gelooven wij niet ver van de werkelijkheid te zijn, wan neer wij aannemen, dat ruim éen achtste gedeelte van den Java-oogst voor Fransche rekening wordt gekocht en in Frankrijk wordt ingevoerd. Mocht het regee- ringsvoorstel door de wetgevende vergadering worden aangenomen, dan zal de Fransche maikt weldra voor de Java-suiker gesloten zijn. Dat voor den oogst van dit jaar loonende prijzen zullen worden gemaakt, wordt al meer en meer onwaar schijnlijk dat vóór 1886 ten einde is «noodkreten" zullen worden gehoord is nagenoeg zeker. Landbouw en Veeteelt. Bij de overgangs-examens aan de Rijkslandbouw school is o. m. bevorderd van B I tot B II de leerling J. G. C. Van den Bosch van Wilhelminadorp. In de Maandag gehouden algemeene vergadering van de afdeeling «Walcheren" der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij kwam ter tafel een brief van de firma Wed. J. C. Massee Zoon te Goes, van den volgenden inhoud «Bij gelegenheid der in de vorige week te Zieriksee gehouden landbouwtentoonstelling, en meer in 't bij zonder hij de aldaar plaats gehad hebbende wedstrijden met ploegen en eggen is ons gebleken dat er in den handel zijn werktuigen, die, hoewel zeer practisch, nochtans bij den landbouwer totaal onbekend zijn in het gebruik. «Ter bevordering nu van een gemakkelijker en winst gevender arbeid van de landbouwer, zoowel als ter aanbeveling van de werktuigen zelve, hebben wij een idee opgevat, dat wij zoo vrij zijn aan u, evenals aan de andere afdeelingen der Maatsch. voor te leggen. «Zoo dooru of door eenige uwer leden der afdeeling de wensch geuit mocht worden met een of ander werk tuig, hetzij egge, ploeg, grasmaaier of welke ook, ken nis te maken in het gebruik, alslan zijn wij bereid het verlangde werktuig ter kennismaking in gebruik te geven zonder daarvoor eenige vergoeding in reke ning te brengen of de minste verplichting te stellen zulk een werktuig uitsluitend bij ons aan te koopen. Alleen de kosten van heen en terugzendon komen voor rekening van den gebruiker." De voorzitter stelde voor de firma Massee voor haar aanbod dank te betuigen en raadde den leden bij voor komende gelegenheden daarvan gebruik te maken. (Af. Ct.) Het snijden van karwijzaad is in Zuid Beveland nagenoeg geëindigd. Van het daartoe bij uitstek gun stige weder der vorige weken is een goed gebruik ge maakt. Nachten rijk aan dauw en dagen van groote droogte werkten tot welslagen van dezen moeielijken oogst mede. De opbrengst is, over het geheel, bevre digend; men hoopt op een hoogen prijs, zoodat een bod van ƒ15 't mud vooralsnog is geweigerd. D In den Zimmermanpolder onder Rilland-Bath heerscht thans groote drukte. Een 70tal arbeiders uit St. Annaland zijn daar bezig met koolzaad snijden. Het gereed maken voor de markt van dit zaad is door hen aangenomen voor 1,50 per H.L. Als het droog weer blijft, zal er spoedig gedorscht worden en wel op 5 zeilen. Het aantal werklieden zal alsdan tot 100 moeten vermeerderd worden. (N. R. Ct.) Over den toestand van den landbouw in Rusland wordt uit Petersburg geschreven, naar de Ann. mee- deelen: «De campagne dezes jaars heeft onzen land bouw ten doode gedoemd. De tarwe, van welker ver bouw de landbouwers leven, is niet meer verkoopbaar en haar prijs dekt zelfs bij onzen ellendigen geldkoers de productie-kosten niet meer. Tot het inslaan van andere wegen en het aanvatten van andere bedrijven ontbreken de energie, de kennis en vooral het geld. De grootste grondeigenaars landbouwen zonder een penning bedrijfskapitaal, en kenmerkend voor onzen toestand is het feit, dat hier, waar wij bij de schrale bevolking menschenhanden door machines moeten ver vangen, toch nog drie vierde van de fabrieken van landbouw-werktuigen op het punt staan ten onder te gaan." Gemalen zwavel tegen rupsen. Dato 27 Juni is aan de Cbl. Vztg. uit Rheingau geschreven, dat men hier en daar het jaar 1886 houden kan voor een echt rupsenjaar. De schrijver van het bericht had te laat ontdekt dat zijne aalbessen- en doornbessen-strui ken in zijn tuin vol zaten met groene rupsen. Hij beproefde die nooit verzadigde schadelijke dieren mecha nisch te vernietigen. Maar deze handelwijze is te om slachtig en levert het gewenschte resultaat niet op. Hij kwam toen op het denkbeeld de rupsen met ge malen zwavel te verdelgen, die hij voor de druiven- ziekte steeds in voorraad heeft en zijn plan gelukte volkomen. Hij liet op 26 Juni alle met rups -n bezetta

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1