1886. N°. 81. Dinsdag 13 Juli. 73ste jaargang. Belasting op de Honden -<7F<Ï5CP<ft«ï*-- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al* buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het eerste suppletoir kohier der over 1886, zooals dit door den gemeenteraad in zijne vergadering van den 9en Juli jl. werd vastgesteld is op heden aan den Ontvanger uitgereikt ter invordering en kunnen reclames tegen den aanslag op ongezegeld papier bij den Raad worden ingediend binnen éene maand na heden. Goes, den 12 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secertaris, HARTMAN. GOES, 12 Juli 1886. Het programma van het concert, a. s. Woens dag door het korps van den heer Bouwman in de «Prins van Oranje" alhier voor de Vereeniging voor Volksvermaken te geven, is saamgesteld als volgt: le Deel. 1. «Groet Militair" Marsch Bouwman. 2. Ouverture «Ein Morgen, Mittag, Abend in Wien" Suppé. 3. «Carnevals-bilder" Walzer Strauss. 4. Fantaisie sur «Petit Due" Lecocq. 2e Deel. 5. Ouverture de l'opera «Mignon" Thomas. 6. «Les Fauvettes" Polka de concert Bousquet. 7. j a. Menuet du Quintette Boccherini. 1 b. La Caravane Arch. 8. Grande Fantaisie de l'opera «Faust" Gounod. Bij het groot Oost-Indisch ambtenaarsexamen is, naar orde der ranglijst, als no. 7 geslaagd de heer D. H. Van der Hoek van de inrichting te Delft. Van de candidaten, die geslaagd zijn voor dit examen, zullen er waarschijnlijk, in plaats van 4, zooals eerst bepaald was, 8 geplaatst kunnen worden. De vier plaatsen namelijk, die bestemd waren voor juristen in administratieven dienst, kunnen niet bezet worden. De Staatsct. deelt de opgave mede van het aantal loten in de 321ste Staatsloterij, ver strekt aan iederen collecteur en voormaligen gedele geerde van de 1ste klasse der Staatsloterij. Van de collecteurs verkregen W. Appel te Middelburg 250 loten, gebroeders Buyze te Zieriksee 390 loten, A. E. Janssen te Goes 125 lotea. Van de voormalige gede legeerden 1ste klasse J. De Jonge Jz. te Kruiningen en S. Ochtman Jz. te Zieriksee elk 10 loten. De officier van gez. 2e kl. L. F. K a r o 1 d e Fouw wordt met ingang van 15 Juli a. s., voor den tijd van een maand, belast met de waarneming van den geneeskundigen dienst in de legerplaats bij Oldebroek. Kruiningen. Tengevolge van het ontslagnemen door den heer J. Blok Ez. zal op den 28n Juli alhier eene verkiezing voor een lid van den gemeenteraad plaatshebben. Wemeldinge. Bij de Zaterdag te Amsterdam be gonnen examens voor verloskundige, is o. a geslaagd mej. De wed. B. Boot, ge b. van Westen, leerlinge der Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, van Wemeldinge. In verband met een opmerking van de Standaard die het stellen van eigen candidaten door de Katholieken «onbezonnen" noemde, zegt de Maas bode «Nu men in Leiden zoo goed geslaagd is en in Goes geslaagd zou zijn zonder den brief van dr. Schaep- man, is niet anders te verwachten, dan dat men wel degelijk ook in andere districten zal gaan toonen, dat men wel met de anti-revolutiairen samenwerken, maar niet hun sleepdragers zijn wil. «Wie weet of al niet dadelijk de Katholieken van Amersfoort eens onderzoeken willen hoe sterk zij in hun district wel zijn I" Uit Amersfoort wordt aan het N. v. d. D. ge schreven dat een deel der anti-liberalen aldaar de can- didatuur van den heer Keuchenius niet zal onder steunen en dat men voornemens is tegen hem over een ander antirev. candidaat te stellen. Men heeft volgens dien corr. daar het oog gevestigd op de heeren v. d. Hoop, Brantsen van de Zijpe of mr. R. J. Schim- melpenninck van Nijenhuis. De Standaard beklaagt zich, dat in het centrum en het Zuiden des lands de Katholieke part ij met behulp der anti-revolutionairen eenige zetels voor zich wil veroveren. Het blad kan niet gedoogen dat de anti-revolutionaire partij zou worden gebruikt om als een citroen te worden aitgeknepen. Wij bepalen ons tot het overnemen van deze stel ling. Misschien kan ze bijdragen om aan de Katholieken de oogen te openen. De Standaard wil wel om bij het beeld te blijven de Katholieke partij als een citroen laten uitknijpen en weigert dat hare partij dezelfde bewerking zal ondergaan. ArnhCt). HH. MM. de Koning en de Koningin zullen aanstaanden Dinsdag met een extra-trein van de Holl. IJz. Spoorweg-maatschappij van Soestdijk via Baarn te 's-Gravenhage aankomen. Z. M. de Koning zal den volgenden dag in persoon de buitengewone vergadering van de Staten-Generaal openen en daartoe te éen uur van het paleis afrijden. Woensdagvoormiddag om half tien uur zal op het Paleis de beëediging door Z. M. den Koning plaats hebben der leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor zoover aanwezig, in tegenwoordigheid van den directeur van het Kabinet des Konings en den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Heems kerk, allen in costuum. Het nieuwbenoemde lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland, de heer A. C. Wertheim, zal bij deze gelegenheid mede in handen des Konings den eed afleggen. Woensdagnamiddag te 3 uren zal de Tweede Kamer een openbare zitting houden, ter benoeming van com- missiën tot het onderzoek der geloofsbrieven. Naar uit Den Haag gemeld wordt, zou de Re- geering besloten hebben, de wetsontwerpen, tot het in overweging nemen van de voorstellen tot her ziening der Grondwet opnieuw aan de Staten- Generaal in te dienen. Hoeveel thans een binnenlandsch tele gram kost kan men op zeer eenvoudige wijze berekenen. Een telegram van 10 woorden of minder kost steeds 25 cents. Voor telegrammen boven de 10 woorden berekent men de kosten aldus Men neme de helft van het woordental (voor oneven getallen de grootste helft), vermenigvuldige dit met 3 en telle bij het product 10 op. Bijvoorbeeld een telegram van 14 woorden kost 7 maal 3 plus 10 of 31 cents en een telegram van 17 woorden: 9 maal 3 plus 10 of 37 cents. (R. Nbl.) Meermalen is de opmerking gemaakt, dat thans misdrijven van majesteitsschennis en dergelijke worden vervolgd, «uit verouderde, daarvoor opgerakelde wetten, terwijl een pas vastgesteld nieuw strafwetboek ze niet meer als misdrijven erkent". Die beschouwing is geheel onjuist. Het nieuwe Strafwetboek, dat met 1 Sept. wordt ingevoerd, bedreigt in art. 111 tegen: «opzettelijke beleediging den Koning of der Koningin aangedaan", «gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of geld boete van ten hoogste drie-honderd gulden", dus de zelfde hoogste straf als de wet van 1830, die thans nog in werking is, bedreigde tegen «aanranding van 's Konings waardigheid of gezag of van de rechten van het Koninklijk stamhuis". Indien het nieuwe wetboek reeds ingevoerd ware, zou de beleediging des Konings even strafbaar als thans zijn geweest, een misdrijf, waarvan de Staatscommissie verklaarde: dat het «in het maatschappelijk belang onvoorwaardelijk moet worden te keer gegaan". En eveneens bedreigt het nieuwe strafwetboek straf tegen opruiing tot een strafbaar feit, tegen verzet tegen de openbare macht, tegen beleediging van wie het ook zij, en een hoogere straf tegen beleediging van een ambte naar gedurende of ter zake der rechtmatige uitoefening van zijn bediening. (R. N.bl.) Naar de N. R. Ct. verneemt, is de regeering voornemens eene verbodsbepaling in het leven te roepen tegen het storten van grond, aarde en andere stoffen in de Nederlandsche rivieren en stroomen. Bij den Gemeenteraad van Amsterdam is een adres ingekomen van F. Domela Nieuwenhuis, waarin hij zich beklaagt over de wijze, waarop de politie 't hem en zijn volgelingen heeft lastig gemaakt en het rustig voortgaan op den weg belet! VoDr de daad van zijn partijgenoot Geel, die bij diezelfde gelegenheid op een hoofd der politie een lagen moordaanslag pleegde, heeft hij daarentegen geen woord van afkeuring over. Integendeel, spottende schrijft hij in zijn blad, dat de agenten, die Geel arresteerden na het schot op Stork, nu wel voor een ridderorde in aanmerking zullen komen I En dat schrijft merkt het Vadert, juist op onder de leusRecht voor Allen! Nicolaas Beets heeft voor enkele dagen aan een oude vriendin, Keetje van der Made, uit Hilde- brand's Camera Obscura welbekend, een bezoek ge bracht, na haar in 53 jaar niet meer gezien te hebben. Na geruimen tijd met baar gekeuveld te hebben, nam Hildebrand afscheid van het thans 8ijarige vrouwtje. Als aandenken overhandigde hij haar een in pracht band gebonden exemplaar der 16e uitgave, waarin het volgende stond: «Aan Keetje van der Made (het Noordbrab. meisje), als aandenken aan zijn bezoek in hare woning te Oosterhout den 6 Juli 1886. (was get. Nicolaas B 'ets Hildebrand". Blijkens een officieel verslag aangaande de oor zaken van het roodvonk zijn omtrent deze ziekte in Engeland merkwaardige ontdekkingen gedaan door dr. Klein, die, door toevallige omstandigheden op het spoor geleid, bevonden heeft, dat roodvonk bij den mensch rechtstreeks kan worden veroorzaakt door het gebruik van melk van koeien, welke aan zekeren, dikwijls weinig in het oogvallenden, aanstekelijken uitslag aan de uiers lijdende zijn. In de meeste gevallen zijn de dieren niet noemenswaard ziek en blijven zij overvloe dig melk geven. Het geval dat dr. Klein bijzonder trof, was dit, dat een melkbandelaar, onder wiens klanten verscheidene gevallen van roodvonk voor kwamen, de melk aan zijn boer terugzond, die last gaf, haar weg te werpen. Eenige behoeftige lieden, hiervan kennis krijgende, wisten de knechts te bewegen, hun de melk af te staan in plaats van die aldus te «verkwisten".' Het gevolg was, dat eene week later de kinderen van al deze men- schen zes gezinnen het roodvonk kregen. Nu werden twee der verdachte koeien aangekocht en ter beschikking van den heer Klein gesteld, die be vond, dat de bovenbedoelde uieruitslag door inenting op kalveren kon worden overgebracht. De stof werd vervolgens op allerlei wijs gekweekt en op kalveren ingeënt, welke daarop ernstig ziek werden. Eén er van stierf en de anderen werden gedood om onder zocht te worden. Men vond verschillende organen, met name de nieren, in een staat van ontsteking, volstrekt overeenkomende met de bij den mensch ingeval van roodvonk voorkomende verschijnselen. De heer Klein onderstelt op grond van een en ander, dat de melk uit aangetaste uiers door de vingers der melkers kan worden besmetdat de micro-organismen van den uitslag in de melk eene geschikte slof vinden om zich te vermenigvuldigen en dergelijke melk dan feitelijk gelijkstaat met de kunstmatig door hem ge kweekte giftstof, welke, op kalveren ingeënt, de boven vermelde uitwerkselen heeft. Nieuwe proefnemingen zullen moeten uitmaken, of werkelijk diezelfde uit werkselen mede het gevolg zijn, wanneer de stof, in plaats van te worden ingeënt, wordt ingeslikt, zooals op grond van de boven aangestipte ondervinding met de zes arme gezinnen schijnt te mogen worden aan genomen. Is dit eenmaal beslist, dan is men onge twijfeld op den goeden weg om tot eene afdoende voorkoming en bestrijding der gevreesde ziekte te geraken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Wemeldinge ds. S. Kalma te Zeven bergen. Tot predikant te Grand-Rapids, staat Michigan, is gepromoveerd de heer M. J. Markusse Jz. van Kam perland, gem. Wissekerke. De Standaard ontvaDgt het bericht, dat de kerkeraail van Kollum in zijne op eergisteren gBhouden vergadering het besluit heeft genomen om het kerke lijk verband met de synodale organisatie los te maken. Eer dit besluit genomen wieri, kwam bij den kerke- raad een verzoek, dat tot dezen stap mocht worden overgegaan, van gemeenteleden in. Op dit adres tee kenden 13 van de 18 leden van het kiescollege. De kerkeraad nam zijn besluit met algemeene stem men, nadat één ouderling en één diaken, die aarzelden, hun ontslag hadden genomen. Na de adviezen van mr. Farncombe Sanders en van prof. De Geer ten gunste der geschorste Amster- damsche kerkeraadsleden, zal een derde advies in den zelfden geest verschijnen van mr. Van Bemmelen. Tot leerares in de Ned. taal enz. aan de mid delbare school voor mei«j»s te Groningen is benoemd mej. L. E. Freem te Middelburg. Kunst, Wetenschap en Letteren. De muurschildering, onlangs te Ovezand in de hervormde kerk ontdekt, dagteekent, volgens deskun digen, van tusschen de 14e en 15e eeuw en stelt voorSt. George staande op den draak. De Moniteur bevat het Kon. besluit, waarbij te Gent een Koninklijke Academie wordt gevestigd voor de beoefening der Nederlandsche taal en letterkunde. Tevens worden 18 leden benoemd, waaronder Rises, Van Beers, Snieders en De Laet van Antwerpen, Hiel van Brussel, Nolet de Brauwere en anderen. Willems van Leuven is benoemd tot directeur, Van Beers tot onder-directeur en De Potter tot secretaris. Zondag den lOn October zal de Minister voor de schoone kunsten de academie inwijden. Boekaankondiging. De 6e en 7e aflever, van den derden jaargang van het tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Recht, hoofdredacteur: H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, Goes F. Kleenwens ffc Zoon 1886, bevatten het volgendeDe armen-genees- heer, tevens raadslid. De leestafel. Bericht. Ingezonden stukkenOnvereenigbare betrekkingen. Meerderjarigheid van Prinses Wilhelmina. Beant woording der door de redactie gestelde vragen. Polder-begrootingen. Politieke rondreizen. Vragen, waarvan de beantwoording wordt ingewacht. dMo.'.iuJni. iwirrrm ivswacaa—n— Afsluiting der kasboeken en restantenhjst bij de coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, voor de maand Juni 1886. ONTVANGSTEN Reservefonds 4063,66 Storting aandeel - 11280,33 Terugbetaling op schuld vordering - 61888,29 Interesten daarvoor en ger. interest - 3265,15 Opgenomen gelden - 68761,93 Onkosten- Gezamenlijk bedragƒ149259,36 UITGAVEN Reservefonds 40, Terugbetaalde aandeelen - 617,70 Verleende voorschotten -123926,36 Terugbetaalde interesten - 213,99 Terugbetaalde opgeno men gelden - 22051,51 Interesten van opgeno men gelden - 180,96% Onkosten- 29,09 Gezamenlijk bedragƒ147059,62 Kas-saldo 2199,74 Rechtszaken. Zooals wij in ons vorig no. kortelijk meldden nam het gerechtshof te 's-Gravenhage in zijne Vrijdag ge houden correctioneele zitting kennis van het appèl van een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij W. K., J. K. en J. V. uit Ierseke, veroordeeld zijn, res pectievelijk tot 15 maanden, 18 maanden en 9 maan den celstraf, ter zake van diefstal eener partij oesters, van de oesterbank perceel no. 253c, toebehoorende aan den heer V. d. B., ter waarde van 500. De bekl., die bij den rechter-commissaris schuld haiden bekend, kwamen thans op die bekentenis terug. Mr. Wiercx, die voor den eersten beklaagde optrad, behandelde hoofdzakelijk de vragen of oesters niet als res nullius zijn te beschouwen en of door het pachten •van een perceel eigendom ontstaat. Hij geloofde de eerste vraag toestemmend en de tweede ontkennend te moeten beantwoorden. Naar zijn gevoelen waren de appellanten slechts strafbaar wegens eene visscherij- overtreding, doch nimmer wegens diefstal. Z. i. moest dit reeds hier tot vrijspraak leiden, maar pleiter wees er verder op dat ook de arglist, voor den diefstal ge vorderd, niet gebleken was, te meer, omdat in het proces eene notariëele akte voorhanden was, waaruit bleek dat de oesters door v. d. B.. aan den bekl. W. K. waren verkocht. Pleiter concludeerde mitsdien tot vernietiging van het vonnis en vrijspraak van zijn cliënt. Mr. Bergsma, voor de beide andere appellanten op tredende, kon niet toegeven dat het korren en rapen van oesters onder het begrip van diefstal was te bren gen. Het was z. i. slechts een species van visschen, en dus kon hier alleen van overtreding der wet op de jacht en visscherij, of ten deze van overtreding van het reglement op de Zeeuwsche stroomen, sprake zijn. Diefstal was ondenkbaar en mitsdien de veroordeeling onhoudbaar. Het feit moest beschouwd worden als een vischdelict en ter berechting naar den bevoegden kantonrechter worden verwezen. Gesteld men kon oesters stelen, dan, meende pleiter, verviel hier nog alle begrip aan diefstal, daar de oes ters blijkens eene notariëele akte waren verkocht. Zijn cliënten, zoo beweerde pleiter, waren slechts geweest manus ministrae. Zij hadlen nimmer zich oesters toegeëigend, maar alleen oesters met hunne vaartuigen vervoerd op last van den bekl. W. K. en daarvoor hun gewoon loon ontvangen. Na ten slotte op de verhouding der zijn cliënten opgelegde straf met die van de andere bekl. te hebben gewezen, concludeerde pleiter: lo. tot onbevoegdver klaring der rechtbank en verwijzing der zaak naar den kantonrechter2o. tot vrijspraak met het oog op de authentieke verkoopsakte3o. tot vrijspraak als zijnde bekl. geweest manus ministraeen 4o. subsidiair tot oplegging eener mindere straf. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lobman kon niet toegeven dat de oesters als res nullius waren te be schouwen. Het waren geoccupeerde oesters, het eigen dom van hem die ze ter kweeking had gezaaid. De notariëele akte deed niets af aan dit vóór dien tijd ge pleegde feit. Het volledig bewijs van schuld was trou wens geleverd. De bekl. waren ge6n manus ministrae, zij wisten teer goed dat lij gingen stelen en toeëige-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1