1886. N°. 79. Donderdag 8 Juli. 73sle jaargang. Haven van Goes. Personeele Belasting De inschrijving van leerlingen voor het Middelbaar Onderwijs te Goes GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich* voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C0URAI\T. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen warden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 9 JULI 1886, des namiddags te 2 uren. Goes, den 7 Juli 1886. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: Notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Verzoek van den leeraar dr. L. W. Tb. Wigman om eervol ontslag. Voorstel van B. en W. omtrent eene toelage aan den agent van politie H. Hengstmangers bij eervol ontslag. Rekening over 1885 en begrooting voor 1887 van de kosten der openbare gezondheids-com missie. Idem der dienstdoende schutterij. Benoeming van een lid der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. Suppletoir kohier der belasting op de honden. Voorstel van B. en W. omtrent de exploitatie der gasfabriek, met rapport der finantiëele commissie. Voor de gewone herstellingen der havenboorden en het uitdiepen der haven zal het water zijn afgelaten: op Zondag 11 Juli tot Zondag 18 Juli tot 80 c.M. beneden peil en van laatstgenoemden dag tot en met Zaterdag den 21 Juli zoo laag mogelijk; terwijl tegen Maandag 26 Juli e. k. het water weer op het peil wordt gebracht. Goes, 17 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. I. II. III. IV. VI. VII. VIII. IX. X. Het primitief kohier no. 1 van de voor deze gemeente over het dienstjaar 18861887 is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 5 Juli 1886. De Burgemeester van Goes, J G. DE WITT HAMER. zal plaatshebben op ZATERDAG DEN 10 JULI a. s., van 's middags 12 tot 1 uur, in het gebouw der in- richtiogen, moetende van de inteschrijven leerlingen een bewijs van vaccine oi kinderziekte worden overgelegd. Goes, den 6 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secertaris, HARTMAN. GOES, 7 Juli 1886. Door de heeren A. baron Schimmelpen- ninck Van der Oye en jhr. mr. A. F. De Sa- vornin Lohman is aan het stembureau alhier bericht gezonden, dat zij hunne benoeming tot lid der Tweede Kamer aannemen. De Tijd ontvangt de volgende mededeeling De zooveel besproken bemoeiing van dr. Scbaep- man te Goes is zeer eenvoudig te verklaren. Het was aan enkelen, ook aan dr. S., bekend, dat de Katholieken te Leiden, vóór het stellen der candi- datuur van mr. Smeele, zich bereid hadden verklaard om twee anti-revolutionaire candidaten te steunen, mits de heer Donner niet weder werd gesteld. De heer Donner had de verwachting der Katholieken te Leiden teleurgesteld door zijn houding in zake de gemeente inrichting voor de opleiding van Oostindische ambte naren. Toen de anti-revolutionaire kiesvereeniging de candidatuur-Donner handhaafde, gingen de Katholieken over tot het stellen van éen candidaat. Met de twee Katholieke candidaturen, te Leiden en te Goes, dreigde voor twee zetels der rechterzijde gevaar. Immers, men behoefde slechts geen vreemde ling in Nederland te zijn, om te weten dat het steunen bij herstemming van twee Katholieken, die de plaats van twee anti-revolutionairen zouden innemen, te veel meer zelfs dan te veel zou zijn voor de kiezers der anti-revolutionaire partij. Men wist sinds 1878 wat men in Goes te wachten had. Te Leiden, men wist het bijv. uit gemeenteraads verkiezingen, kou men op gezonder opvatting van den toestand bij anti-revolutionairen rekenen. Wilde men nu Leiden redden, dan moest men te Goes den strijd voor een Katholieken candidaat niet doorzetten. Dat was voor hen, die de zaken kenden, klaar als de dag. Deze overwegingen kon men niet openbaar maken tijdens den verkiezingsstrijd. Het gezond verstand heeft dan niet altijd stem in 't kapittel en een eenvoudige daad van voorzichtig beleid wordt door den tegenstander als politieke oneerlijkheid gebrandmerkt. Daarom zwijgt men en handelt. Uit Den Haag wordt aan het U. D. geschreven Het Utrechtsch Dagblad heeft aan een politieken brief in de Middelb. Courant eenige mededeelingen ontleend omtrent hetgeen »de liberale partij" voor nemens zou zijn te doen of niet te doen. Ik houd er niet van, dergelijke mededeelingen tegen te spreken, zoolang zij van min of meer onschuldigen aard zijn, en alleen in de pen gegeven om aan den briefschrijver een schijn van weliDgelichtheid te geven. Maar nu ik zie, dat aan die mededeelingen eenig gewicht wordt gehecht en zoodoende aanleiding zou kunnen gegeven worden tot geheel onjuiste gevolgtrekkingen of oordeel vellingen, acht ik tegenspraak zeer noodig. Zoowel het beweren van den correspondent in zijn vorigen brief, »dat de liberale partij waarschijnlijk van den uitslag te Goes zou doen afhangen of zij al dan niet de regeering zou opeischen", als dat in zijn lateren brief: »nu Goes aan de tegenpartij bleef, schijnt de linkerzijde werkelijk eene afwachtende houding te zullen aannemen en te willen zien, hoe Heemskerk het schip van staat sturen zal", zoowel de eene bewering als de andere, zeg ik, steunen op geen enkelen ernstigen grond. Het zijn praatjes, waaraan men niet de geringste waarde heeft te hechten. Wat de liberale partij doen zal, niemand weet het, zelfs niet de meest invloedrijke leden der partij. Maar zeker is, dat onder onze staatslieden niemand er aan gedacht heeft, dit te laten aihaDgen van den uitslag der verkiezingen te Goes. De gedragslijn voor de liberale partij kan bij geen mogelijkheid reeds zijn vastgesteld, om de eenvoudige reden, dat er geen overleg kan hebben plaats gehad, zelfs niet tusschen enkele van de voornaamste leden der partij. Wanneer de bedoelde briefschrijver bij een dezer leden zijne inlichtingen ingewonnen had, hij zou op de vraagwat zal er gebeuren een schouder ophalen tot antwoord hebben ontvangen. Vóórdat de Kamers de werkzaamheden aanvangen, zal er wel eene vergadering der vrijzinnige leden plaats hebben, om de gedragslijn vast te stellen, maar in geen geval kan daaromtrent iets worden beslist, alvorens men de plannen en voornemens der Regeering kent. Daarvan weet men op dit oogenblik nog niets, ja zelfs weet men niet eenmaal of het in have bedoeling ligt, terstond de grondwetsherziening weder aan de orde te stellen. Het kan wezen, dat zij de herziening der kiestabel wenscht te laten vóórgaan. Toen tijdens de ministeriëele crisis het ministerie- Heemskerk, na de weigering van den heer Mackay, zich op 's Konings verlangen bereid verklaard had, het bewind te blijven voeren, heb ik u medegedeeld, dat het in de bedoeling lag, een nieuw voorstel tot wijziging der kiestabel in te dienen, teneinde het getal leden der Tweede Kamer in overeenstemming te brengen met het cijfer der bevolking. Schijnbaar werd mijne mededeeling toen gelogenstraft, want dergelijk voorstel bleef achterwege, en in de plaats daarvan kwam het besluit tot ontbinding. Evenwel is het een feit, dat een ontwerp tot wijzi ging der kiestabel destijds in onderzoek was. In de plannen schijnt echter ter elfder ure een verandering te zijn gekomen, in dier voege dat de ontbinding vóórging en de herziening der kiestabel voorloopig achterwege bleef. Of echter laatstgenoemde maatregel voor goed opgegeven werd, mag betwijfeld worden. De troonrede zal hoogst waarschijnlijk wel eenig licht verspreiden aangaande de inzichten en plannen der regeering, maar in elk geval kan er van opeischen of niet opeischen der teugels van het gezag door de liberale partij op dit oogenblik nog geen sprake zijn. Vóór alles zal dan toch wel moeten blijken, of en in hoeverre vrede kan gehouden worden met het regee- ringsbeleid van het kabinet. Scliore. Door den gemeenteraad alhier is tot se cretaris-penningmeester van het Algemeen Armbestuur benoemd de heer H. C. J. D o m i n i e u s, secretaris en ontvanger dezer gemeente, wonende te Kruiningen. Borsele. Uit de ter visie liggende rekening wegens de inkomsten en uitgaven van het calamiteuse water schap EllewoudsdijkBorsele over 1885/6 blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 69151,voort spruitende uit een goed slot, uit dijkgeschot, bijdragen van aangrenzende polders, bezittingen van het water schap en overschot bestedingskosten. Dj uitgaven be- loopen 57147,50, waarvan voor zeewering en oever verdediging 46284,58. De overige sommen zijn besteed aan kosten van beheer, verschillende andere uitgaven en onvoorziene behoeften. Benoemd tot zetter voor's Rijks directe belastin gen te Ierseke, ter vervanging van wijlen P. Sandee Sr., de heer C h r. O o s t d ij k. Op 10 en 11 Augustus e. k. zal te Middelburg de 35e algemeene vergadering gehouden worden van de vereeniging tot bevordering van F a- brieks- en Handwerksn ij verheid in Neder land. In die vergadering zullen in de eerste plaats besproken worden de wetsontwerpen tot heffing van een statistiek recht bij den in- en uitvoer van vrije goederen en tot wijziging van het tarief van invoer rechten. Voorts zal de vraag behandeld worden, op welke wijze een organisatie van wedstrijden voor hand werkslieden in Nederland zou kunnen plaats grijpen, waarover een verslag zal worden uitgebracht door een commissie, in welke ook 2 leden van het hoofdbestuur der Maatschappij lot Nut van het Algemeen en 2 leden van het Alg. Ned. Werkliedenverbond zittiDg hebben. Verder komt in bespreking het wetsontwerp tot regeling van de gemeenschap door eleetrische telephonen, en stelt het hoofdbestuur zich voor mede deeling te doen van den stand van het onderzoek naar de toepassing van heide-ontgmning tot bestrijding van werkeloosheid. Nog zal aan de orde worden gesteld een voorstel van het hoofdbestuur om opnieuw bij de Regeering aan te dringen op regeling van algemeen teekenonderwijs ten behoeve der volksklasse op de lagere school, terwijl eindelijk de heer Jacob Duijvis van Utrecht zich bereid heeit verklaard de oorzaken te hespreken van de algemeene gedruktheid van handel en industrie, en de heer W. C. Metzelaar, ingenieur te 's-Gravenhage, de uitkomsten zal bespreken en toe lichten, waartoede commissie, welke door de Maatschappij van Bouwkunst is benoemd tot onderzoek der vraag, op welke wijze het professioneel onderwijs voor den handwerksman in Nederland behoort te worden inge richt, gekomen is. Na afdoening van nog verschillende werkzaamheden van huishoudelijken aard, zullen de leden den eersten dag een rijtoer maken over Grijpskerke en Oostkapelle, een bezoek brengen aan het oude kasteel »Westhove" en aan Domburg, en den tweeden dag per salonbarge een tocht doen naar Vlissingen tot het bezoeken der havenwerken, enz. Aan den Seisweg onder Middelburg werd gis teren op plechtige wijze het nieuwe R. K. kerk hof ingewijd. De wijding geschiedde door den deken, den heer J. A. Eversteijn, pastoor te Goes, die daartoe door den bisschop van Haarlem was^gemachtigd. H:j werd bijgestaan door de pastoors van'Middelb trg, VlissiDgen en Veere, alsmede door de kapelaans Strijthout en Peeperkorn van Vlissingen en Middelburg. Nadat voor het, te midden van den doodenakker opgerichte, kruis de litanie van alle heiligen was ge lezen, werd door den deken tot de wijding van den grond overgegaan en vervolgens, toen ook voor het altaar dezelfde litanie gelezen was, de kapel gewijd. Daarna werd door den heer Eversteijn in de kapel de H. Mis opgedragen, onder welke de celebrant eene rede uitsprak naar aanleiding van I Korinthe 6: 14. Aan het eind dier rede bracht de deken een woord van dank aan allen, die hebben meegewerkt tot de bereiking van het lang gewenschte doel. Hem die den grond afstond, hen die de kapel stichtten, lien die door giften of gaven de goede zaak steunden of door woord en daad het totstandkomen daarvan voorbe reidden, die allen gedacht spreker en bracht hun ook namens de parochie dank voor hetgeen zij deden. (Af. Ct Bij Zr. Ms. besluit is herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Tolen J. C. B e n t e y n. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevreden heid, de bronzen medaille en loffelijk getuigschrift, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, toegekend aan E. Van Hoepen, loodsschipper 2e kl. te Vhssingen, wegens het redden van drenkelingen op verschillende tijdstippen, het laatst in Mei 1886, toen hij met groote klachtsinspanning de levensgevaarlijke redding volbiacht van een kind, dat aldaar in de Kaaskade was geraakt. Het eind-examen na den voleindigden driejarigen cursus der afdeeling voor kunstnaaldwerk aan de rijks school voor kunstnijverheid is met zeer goed gevolg afgelegd door de dames Johanna Van der Kaay, van Alkmaar, en Jeanne Knol, van Middelburg. Het zijn de eerste eind-diploma's, die van de school worden toegekend. Z. M. heeft G. A. De Stoppelaar, surnu merair uit de inspectie Middelburg, raat intrekking zijner benoeming tot ontvanger te Hardenberg c. a., benoemd tot ontv. te Zondert c. a. —————Ill IIIHM.III» IMHI—WWi Dhr. W. J. Van G o r k o m J r. te Amsterdam is heden geslaagd voor het le natuurkundig examen. Haarlem. Door Provinc. Staten van Noord-Holland is gekozen tot lid der Eerste Kamer dhr. A. C. WERTHEIM, bankier te Amsterdam met 34 van de 65 stemmen. De bevrijding van Aksel uit diet Spaansche dwang juk op den 17 Juli 1586, waarmede Prins Maurits zijne heldhaftige loopbaan opende, en waarvan het tweehonderdjarig jubelfeest in 1786 zoo luisterrijk ge vierd werd, zal, op aandrang van verscheidene inge zetenen te dier plaats, nu ook eerstdaags op den 300- jarigen gedenkdag tot feestvreugde aangewend worden. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Gro ningen B. A. P o u 1 i e, thans ontvanger der registratie en dom. te Bergen-op-Zoom. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen, dat de heer Mr. JE. baron Mackay zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict Utrecht heeft aangenomen. {St.) Door den Minister van waterstaat is aan het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust te kennen gegeven, dat zal worden voldaan aan het verzoek van dat bestuur, om brieven en verdere stukken des Zondags niet te doen bestellen, indien de afzender van zijn verlangen daartoe op duide lijke en in het oog loopende wijze op het adres dier stukken heeft doen blijken. Eene der zalen van »Odeon" te Amsterdam (zoo meldt de Standaard) was Maandagavond getuige van eene eenvoudige, maar belangwekkende plechtigheid. Zij, die sinds eenigen tijd als »de geschorsten" bekend staan, waren met de wettige kerkmeesters en enkele hunner dames bijeen, om aan een tweetal hunner broederen een bewijs van dank en hulde te bieden. Tegen acht uren werden de heer en mevrouw Kuy- p e r en de heer en mevrouw Rutgers door eene commissie de zaal binnengeleid, onder het zingen van Ps. 134: 3, door de aanwezigen staande aangeheven. Onmiddellijk daarna richtte ds. Van Son het woord tot de heeren Kuyper en Rutgers. Een geschenk wenschte men hun aantebieden, doch een geschenk, waarin zich symboliseerde de kamp, waarvoor zij de wapenrusting hadden aangegord. Aan dr. Kuyper werd een bijbel overhandigd, waarop afgebeeld staat de tempelreiniging met het onderschrift: de ijver van Uw huis heeft mij verslonden; aan dr. Rutgers een, waarop Petrus en Johannes voor den Joodschen raad, met het onderschrift: Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan den menschen. Verder zijn de bijbels nog versierd met hoekstukken, waarin tek sten zijn gegraveerd. Nadat Ps. 121 4 hun nog toegezongen was, namen achtereenvolgens de beide heeren het woord, om hun hartelijken dank te betuigen voor het hun zoo aan gename geschenk. Naar het Fad. verneemt, zal Z. M. de Koning waarschijnlijk geen uitvoering geven aan zijn voorloopig plan, om in persoon de Staten-Generaal te openen. De heer F. Van der Goes, assuradeur te Amsterdam en schrijver eener brochure Majesteit schenniswaarin hij voor Domela Nieuwenhuis partij trekt, is gisteren te 2 uren 30 m. onder het geroep »gij behoort tot Recht voor Allen ga naar het Volks park!", door honderden van de Beurs afgedrongen. Er zijn in de wereld der administratie van die gewoonten, waarvan een gewoon mensch niet bij machte is de wijsheid te bevroeden. Op een van die gewoonten viel onze aandacht in den tegenwoordigen examentijd. Bij de examens van Willemsoord en Breda, die gesplitst zijn in een schriftelijk en een mondeling gedeelte, heeft de keuring der aspiranten plaats na het schriftelijk en voor het mondeling examen. Wij vragen ons te vergeefs af, waarom dat lichamelijk onderzoek niet vóór het onderzoek naar de capaciteiten der aspiranten kan geschieden. Zooals deze zaak thans geregeld is, berokkent men den jongelui eerst de moeite en kosten van een verplaatsing naar de plaats van het schriftelijk examen, om daarna wellicht, na nieuwe verplaatsingskosten, te worden afgekeurd. Dat is dan volkomen in 't water geworpen geil. Maar misschien zijn er ons onbekende redenen, die deze eigenaardigheid noodzakelijk maken, zegt het Vaderland. Naar men verneemt bestaat er een plan tot oprichting eener militaire school voor volon tairs, dingende naar den rang van twe .den luitenant der infanterie.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1