1886. N°. 77. Zaterdag 3 Juli. 73sle jaargang. -Cï:>C*5C5aCïaGï*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maanda.8, Woensdag en Yriida.3a.vond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slee ts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, *20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Blijkens de van het Stembureau ontvangen processen- verbaal, waarvan alschrilten bij aanplakkiog ter open bare kennis gebracht, en ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn, hebben bij de Verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij herstemming op 29 Juni de heeren A. baron SCHIM- MELPENNINK VAN DER OYE VAN NIJENBËEK en Jhr. mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN de meeste stemmen erlangd, en zijn alzoo gekozen tot leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Goes, den 1 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De heeren N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer en J. KOOMAN Azheelmeester dezer gemeente, zullen in de SOEPKOKERIJ, des namiddags te 1 uur, zitting houden op Maandag den 5 Juli a. s en vervolgens iederen Maandag dezer maand op hetzelide uur tot het gratis Vaccineeren of Hervaceineeren. De ingezetenen worden dringend uitgenoodigd om van de aangeboden gelegenheid gebrnik te maken. Goes, den 1 Juli 1836. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 2 Juli 1886. Wij hebben den strijd bij de stembus verloren. Dit heeft ons dan ook niet verwonderd. Zoodra wij wisten hoe druk er Dinsdag gestemd was en dat ook de katholieken als één man waren opgekomen, was de uitslag gemakkelijk te voorspellen. Wel heelt men getracht ons diets te maken, dat de meesten een blanco-biljet in de bus zouden hebben geworpen, maar daarvoor loopt men zoo hard niet. Dat doet men alleen óf voor een eigen candidaat óf om zich vrijwillig aan zijne grootste tegenstanders over te geven. De poli tiek van De Zoom is wel getrouw gevolgd en slechts een 50tal heeft zijne fierheid niet aan de manoeuvres van Schaepman en De Zoom ten offer gebracht. Toch valt ons de uitslag in zooverre mede, dat de liberale candidaten bijna het dubbel aantal stemmen hebben verkregen van wat anders bij een samengaan van Dordt en Rome voor hen in ons district is weg gelegd. De meerdere opkomst is uitsluitend hun ten goede gekomen, want de antirevolutionaire candidaten overschreden maar even de 1400 stemmen bij een aantal biljetten van 2543, terwijl zij o. a. in 1884 nog ruim 1250 van de 1881 stemmen op zich ver- eenigden. Dit is een toestand, die moed geeft voor de toekomst en het bewijs levert, dat, al is Goes niet om, de antirevolutionaire partij hier niet zooveel ge wonnen heeft als de liberale. Op éen ding dient intusschen wél gelet te worden men late den thans ontwaakten politieken zin in ons district niet weder inslapen. Een tijd van welverdiende rust wordt zeker allen van harte gegunddoch is die tijd voorbij, dan dient naar middelen gezocht te worden om het politieke leven van liberale zijde verder te ont wikkelen. De jeugdige kiesvereeniging sGoes" kan, in overleg met enkele personen in de verschillende deelen van ons district, in dien geest krachtig werkzaam zijn en veel toebrengen aan de bevordering der goede zaak, die zij voorstaat. Als een bewijs, welk eene houding de Katholieke partij bij de jongste herstemming heeft aange nomen, verdienen de volgende woorden van De Maas bode de aandacht: «Wij hebben gegevens in handen, die over de Goesche geschiedenis een leelijk licht wer pen, maar zullen zwijgen om des lieven vredes wille". Waar een Katholiek blad zoo iets schrijft, kan men wel nagaan, dat er heel wat gebeurd moet zijn. Tot lid der Provinciale Slaten van Zeeland in het district Middelburg is gekozen Graaf Van L y n- den met 639 van 749 geldige stemmen. In strijd met een vroeger bericht, deelt nu het Dagblad mede, dat de heer D e Geer van Jutphaas de benoemiDg tot lid der Tweede Kamer voor Gorinchem heeft aangenomen. Naar men meldt, zal door het bestuur der anti-revo lutionaire kiesvereeniging te Middelburg, welke geprotesteerd worden tegen de gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer. Dit zal zeker geschieden op grond der beslissing van het stembureau in zake den naam van De Savornin L o h ra a n. Is dit het geval, zegt de Midd. Ct. dan zullen de heeren wel spoedig bemerken dat hun protest ijdel is. De wet laat geene andere opvatting toe, dan die ^et stembureau koesterdeen bovendien zou, al waren alle namen van Lohman op jhr. mr. M. A. Da Savornin Lohman gesteld, de uitslag toch dezelfde zijn geweest. In de meeste landen wordt reeds op den dag der verkiezingen de uitslag bekend gemaakt. Hier te lande schrijft de Kieswet voor, dat eerst den vol genden dag de bussen worden geopend. Dit is wellicht onvermijdelijk voor districtsverkiezingen, waarbij de verschillende bussen naar de hoofdplaats moeten worden overgebracht, maar bij verkiezingen voor den Gemeenteraad bestaat die reden niet. Daar konden zonder bezwaar de bussen een uur na het sluiten worden geopend, zonder dat de briefjes er in behoefden te overnachten. Door zulk een maatregel zou de taak der stemopnemers minder bezwarend worden gemaaktzij zouden niet, als thans, twee dagen aan het verkiezingswerk hebben ten offer te brengen. Bij een herziening der Kieswet mag op deze ver betering wel gelet worden. Hbl Te Amsterdam is het theorethisch geneeskundig examen met goed gevolg afgelegd door den candidaat- arts J. Hocke Hoogenboom. Ierseke. Evenals te Bruinisse is ook op de I e r - seksche bank, in de hospitalen en putten en op de perceelen, veel mosselzaad gevallen. Men tracht het zooveel mogelijk te verwijderen, wat op de perceelen het moeilijkst is en in ieder geval arbeidsloon kost. De schade zal aanzienlijk zijn. De reden, dat het mosselzaad zoo nadeelig voor de oesterteelt is, ligt hierin, dat de mossel met een soort van haren op de oesters vastgroeit en zoodoende als 't ware een nest vormt, waarin zich slik en vuil verzamelt, die de oester doen stikken. De groei ge schiedt snel, zoodat de verwijdering zoo spoedig mo gelijk moet plaatshebben. In de Woensdag gehouden openbars vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, is ingekomen een Kon. besluit in zake het beroep van den Gemeenteraad van Sluis, tegen een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de Gemeente- begrooting over 1886. Met handhaving van het aangevallen besluit wordt het beroep ongegrond verklaard. HH. MM. de Koning, de Koningin en het Prinsesje zijn gistermiddag 3 u. 53 min. uit het buitenland op Soestdijk aangekomen en met geest drift en feestbetoon ontvangen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op 2 Augustus a. s zal te 's-Graven- hage van gemeentewege in het Haagsche Bosch eene illuminatie worden ontstoken. Bij kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ge durende de buitengewone vergadering der Staten-Gene raal, die zal aanvangen op 14 Juli a. s., jhr. mr. F. J. J. Van E y s i n g a, lid van die Kamer. Naar men verneemt worden bij het Departement van marine plannen beraamd, teneinde den ouden dag van de werklieden, werkzaam bij 's R ij k s werven, te verzekeren. Het nieuwe telegramtarief zal Woens dag a. s. in werking worden gesteld. De seinkosten voor telegrammen tusschen twee Nederlandsche kantoren in verschillende plaatsen zul len bedragen voor tien of minder woorden 25 cents, en voorts 3 cent voor elke twee woorden daar boven, met dien verstande, dat als het gezamenlijk getal woorden niet door twee deelbaar is, voor de toepassing van het tarief een der woorden voor twee zal worden berekend. Stadstelegrammen, d. z. telegrammen tusschen een rijkstelegraafkantoor en de in dezelfde gemeente be staande hulpkantoren, zullen worden overgeseind tegen den prijs van 15 cent voor de eerste tien woorden en van 1 cent voor elk woord daarenboven. Voor de overseining van dringende telegrammen zal in het binnenlandsch verkeer het dubbel, en in dat met het buitenland, het drievoud van den ge wonen tariefsprijs worden geheven. De kosten voor de collationneering van een tele gram zijn van de helft teruggebracht tot een vierde der seinkosten van een gewoon telegram van het zelfde aantal woorden over denzelfden afstand. Naar verneemt, zal de kolonel L. G. Berends, gouverneur der K o n. Mil. A c a d e m i e als zoo danig aftreden, om het kommandement te aanvaarden over het 2de reg. vestingartillerie te Amsterdam. Als gouverneur der Mil. Academie zal hij worden opge volgd door den kolonel van den generalen staf J. N. A. baron Taets Van Amerongen. Bij kon. besluit is aan den Bond van s c h u 11 e r ij - officieren in Noord-Brabant eene bijdrage van 500 toegekend, uitsluitend voor den aankoop van prijzen bij den vanwege dien Bond op 25, 26 en 27 Juli e. k. te Bergen-op-Zoom te houden schietwed strijd voor schutterij en weerbaarheid. In een vergadering van het Delftsche comité voor het standbeeld van Hugo De Groot heeft de secretaris van het hoofdcomité, dr. Wijnmalen, medegedeeld, dat de plechtige onthulling zal plaats hebben op 17 Sept. Zij zou reeds eerder kunnen plaats vinden, maar is uitgesteld om de juristenver gadering en een dergelijke internationale samenkomst te Kopenhagen, welke zich door een deputatie te Delft wenscht te laten vertegenwoordigen. De Leeswijzer verneemt, dat in het najaar een bundeltje onuitgegeven verzen van De Genestet het licht zal zien bij de Mij. Elsevier te Rotterdam. Naar de N. R. Ct. verneemt is de heer A. D. Van S e t e r s, lid van de firma Van Hattum, Van Seters en Co., aannemers van een gedeelte van het Panama-kanaal, in het vaderland teruggekomen. De gezondheidstoestand aldaar moet nog al iets te wenschen overlaten. Een nieuw schrijfwerktuig werd ons dezer dagen ter bezichtiging gegeven schrijft de Arnh. Ct. De Columbia Type writer, waarvan de heer F. B. Den Boer te Middelburg hoofdagent is, heeft allereerst dit boven toestellen van dezelfde strekking voor, dat het zeer handig en klein en bij het gebruik zeer zindelijk is. Voorts wordt er gewoon papier, zonder eenige voorbereiding toe gebezigd, de afdruk der letters blijft zuiver en scherp en men kan er kapitaal en onderkast mede zetten. De hanteering van deze ver nuftig gevonden en doeltreffend ingerichte machine is hoogst gemakkelijk en eenvoudig. De socialist Belderok, rondventer van Recht voor allen, is Donderdagnacht te Amsterdam op heeterdaad betrapt door een paar rijksveldwachters, terwijl hij aan het Paleis van justitie een van de oproerige bil jetten aanplakte, waarvan dezer dagen is melding ge maakt. Hij was door drie zijner partijgenooten verge zeld, die zijne aanhouding trachtten te beletten, waarbij zij met de wapens der veldwachters kennis maakten. Het biljet is gericht aan de Nederlandsche werklieden, en is honend voor het koningschap en voor Z. M. den Koning. Bij Belderok werden nog bevonden 106 exemplaren dezer biljetten. Belderok is in arrest en zal op last der justitie in voorloopige hechtenis blijven. Hij is een wegens luiheid van 's rijkswerf weggejaagde scheeps timmerman en heeft een vonnis van drie maanden wegens verzet tegen de politie achter den rug. Volgens de Manchester Guardian heeft een Nederlandsch eigenaar van suikerplantages op Java het voorstel gedaan om een internationaal congres bijeen te roepen ten einde de suikerindustrie te beschermen, door het in verhouding brengen van de productie met de consumtie. Dit denkbeeld zou te Berlijn gunstig zijn ontvangen en van daar zou de uitnoodiging door een comité zijn gericht tot de voor naamste industriëelen in Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Belgie en Nederland, om bedoeld congres te Berlijn te houden, bij te wonen. Men zou, behalve maatregelen van contróle op de productie, ook de suikerwetgevingen der verschillende Rijken tot een onderwerp van bespreking maken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te 's-Heer Hendrikskinderen ds. A. W. Hotte, te Oostburg, die echter het beroep naar Sittard heeft aangenomen. De verschillende classicale vergaderingen, deze week vergaderd geweest, hebben voor een deel zich bezig gehouden met het voorloopig aangenomen «regle ment, houdende tijdelijke bepalingen tot bevordering van den vrede in de Ned. Herv. Kerk" (modus vivendi), dat over het algemeen weinig instemming vond. Woensdagavond is opnieuw de hulp der politie ingeroepen bij het kerkelijk conflict te Amsterdam, thans in de Westerkerk. De heeren Van Riessen en Kuipers vormen met ds. Hogerzeil als voorzitter de kerkelijke commissie der Westerkerk, waar de beide eerstgenoemden nog kort geleden met den heer Brade vergaderd hadden, wat door den heer Van der Duys, koster dier kerk, was toegelaten. Toen Woensdagavond de heeren R. en K. tot de ver gaderzaal verlangden te worden toegelaten, meende de koster dit te moeten weigeren, op grond dat de voorzitter, gelijk hem bekend was gemaakt, geen ver gadering belegd had. De heer Van Riessen verwijderde zich onder protest, maar de heer Kuipers weigerde de kosterswoning te verlaten. Evenals in alle kerkgebouwen, zijn ook bij den heer Van der Duys, in de Westerkerk, twee be wakers aangesteld, na de poging tot het in bezit nemen der kerken. Dezen liet hij het feit constateeren, dat de heer Kuipers zijne woning niet wenschte te verlaten. De koster verzocht hem, in tegenwoordigheid der beide bewakers die in het gebouw zijn gesteld, heen te gaan, en toen aan dit verzoek niet voldaan werd, riep hij de hulp der politie is, aan wier aandrang om zich te verwijderen de heer K. eindelijk voldeed. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 2 Juli 1886, zijn de navolgende personen veroordeeld: F. J. Th., C. R., J. v. H. en G. B., te Goes, wegens het spelen met centen op den openbaren weg te Goes, ieder tot 1 boete, subs. 1 dag gev.strafA. R., D. L. en L. L. L., te Goes, wegens alsvoren ieder tot ƒ0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf; J. B. te Goes, wegens diefstal van te velde staande veldvruchten tot ƒ0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf', M. v. H., te Goes, wegens het zonder daartoe uitgetergd te zijn tegen iemand niten van scheldwoorden tot ƒ0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf; D. R., te Goes, G. v. d. L., zonder bekende woonplaats, J. F., te Kolijnsplaat, wegens openbare dronkenschap, ieder tot 0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf; Wa. Ca. M. en E. V. H., te Goes, wegens uitkloppen van vloerkleeden anders dan tusschen 6 en 12 uren 's morgens op de openbare straat te Goes, tot 1 boete, subs. 1 dag gev.straf Ca. Ea. K., te Goes, wegens het schuren der openbare straat te Goes, tot 1 boete, subs. 1 dag gev.straf; A. R. en J. De K., te Goes, wegens het maken van nachtelijk bureogerucht, ieder tot f 5,50 boete, subs. 1 dag gev.straf; A. V. d. B., J. G., J. F. L., J. O. en R. S., te Goes, wegens het als onderhoorigen bij de brandweer te Goes niet in alles wat den dienst betreft, gehoorzamen aan zijne meerderen, ieder tot 0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf; C. V. d. W., te Ierseke, wegens het overtreden van een reglement tegen het hardrijden te Goes, tot f 3 boete, subs, 1 dag gev.straf; D. B., te Rilland-Bath, wegens het stellen van een getimmerte aan een dijk in Zeeland, zonder vergunning van het bevoegd gezag, tot f 10 boete, subs. 3 dagen gev.strafP. G., te Kolijns plaat, wegens het overtreden van het gebod om op zekere plaatsen vuurwerk af te steken, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf; C. A., J. A., C. H., en J. H., te Ovezand, wegens diefstal van hout, ieder tot f 0,50 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf P. M., te Kloetinge, wegens het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld zonder machtiging en zonder vergunning, tot tweemaal 20 boete. subs, tweemaal 7 dagen gev.strafM. v. D., te St. Maar tensdijk, wegens het verstoren der orde in dronken schap, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf; o. F. I., te Graauw, P. S., te Philippine en J. R., te Wemel- dinge, wegens het verblijven in eene herberg na 't sluiti igsuur te Wemeldinge, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf; H. v. A., te Nieuwdorp, wegens het hangen aan een rijtuig te 's-Heer Arendskerke, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden: N. S., te Nieuwdorp,beklaagd van het laten liggen van mest op de openbare straat te Nieuwdorp, en C. De M., te Kruiningen, beklaagd van het mishandelen van een hond. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde Liese, beschuldigd den vermoorden Lamblée bestolen te heb ben, tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijfjaren, met bepaling dat een extract van het vonnis zal aan geplakt worden te Amsterdam en te Haarlem. Boekaankondiging. Maandblad van het Genealogisch Heraldiek Genootschap »De Nederlandsche Leeuw". 's-Graven- hage. Inhoud 1886 no. 5Mededeeling. Anthony Pieterson, door J. C. v. d. M. Wapenborden in de St. Martinikerk te Franeker, door J. Wenning Yz. Familieberichten. Inhoudsopgave van No. 12 van het Maandblad t. d. vervalsching van levensmiddelen: Waarborgen tegen vervalschingen. (Een denkbeeld ter overweging). Onderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen gedurende de maand Juni. Bevinding van keur meesters te Amsterdam. (Maand Mei). Onzuivere Thee. Abnormale bittere stoffen in bier. Hygiëne en Industrie. Het nieuwe Mikromembraanfilter. Een interessante Lood vergiftiging. Eikel-Cacao. Wijn en Bier. Verboden Kleurstoffen enz. Buitenlandsch Overzicht. De politieke redevoeringen gaan in Engeland nog steeds voort, alhoewel de verkiezingen reeds een aan vang hebben genomen. De minister Gladstone is op zijn kasteel Hawarden teruggekeerd, alwaar hij eenige

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1