1886. N°. 76. Donderdag 1 Juli. 73sle jaargang. i)e kostelooze Vergunningen om te Visschen, -CSK£«ï=>CïsG5*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slee 1r tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De COMMISSARIS VAN POLITIE herinnert den ingezetenen, voorzooveel noodig, le. dat door de be diening van de straatreiniging eiken werkdag de buiten hunne woningen gebrachte vuilnis moet worden afgehaald, waarom het ophoopen dier vuilnis op hunne erven in, door sommigen gezamenlijk daartoe te ge bruiken, bakken, overbodig en ook strijdig met de openbare volksgezondheid, moet worden geacht, en 2e. dat, volgens den wensch van den pachter, belast met de straatreiniging, niemand anders de op straat liggende meststoffen of onreinheden daarvan verwijdere, dan de daarvoor door hem aangestelde straatreinigers. Goes, 30 Juni 1886. De Commissaris van politie, VAN DIJK. voor 1886/87, kunnen ter Secretarie worden afgehaald. Goes, 30 Juni 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Karakterlooze politiek. Nu de stembus gesloten is en er dus niet weder van eene verandering van beginsel sprake kan zijn, nu er over feiten kan geoordeeld worden, moeten wij met een enkel woord wijzen op de karakterlooze politiek van het katholieke blad De Zoom. Wij brengen daartoe in herinnering, hoe dat orgaan aanvankelijk als candi- daten aanprees dhrn. Lohman en Wilkens. Het eischte de helft van den buit en sprak o. a. in het nommer van 30 Mei jl., na erop gewezen te hebben, dat de anti-revolutionairen steeds door de katholieken werden gesteund, zonder dat het omgekeerde ooit plaatshad, het volgende: «Wat er van zij, aan alles komt een einde, ook aan het geduld en de lijdzaamheid, waarmede eene partij, eene politieke richting zich op staatkundig gebied verloochent en opoffert. En nu er terzelfder tijd, bij dezelfde verkiezingen twee zetels in de Ka mer te veroveren vallen, doet zich eindelijk het po litiek eergevoel bij de katholieke partij te sterk gevoelen om nog langer de stijgbeugels te houden, de kastanjes alleen uit het vuur te helpen halen voor de anti-revolutionairen. Zij wil nog altijd mede-, samenstrijden, een eerlijke, trouwe bondgenoote zijn, maar zij verlangt, zij eischt haar aandeel in den buit, haar aandeel van de vruchten der samenbe- vochten overwinning, zij eischt één van de twee veroverde zetels, zij eischt haar recht." In het nommer van 3 Juni geeft De Zoom uiting aan haar gevoel van wrevel tegen de anti-revolutio nairen in deze merkwaardige woorden »Wie niet hooren wil, moet voelen. Ze (de anti- revol.) verdienen niet alleen geheel aan hun eigen waan te worden overgelaten, ze geven zelfs reden om te vreezeD, dat, wanneer wij, ons zelfverlooche nend, met anti-revol. afgevaardigden de Kamer naar de rechterzijde om hadden gebracht, zij de regeering voor zich alleen zouden opeischen. En dan waren wij inderdaad van den kant in de sloot geraakt." En ter andere plaatse in hetzelfde nommer van het blad staan deze merkwaardige woorden aan het adres der anti-revolutionairen «Mogen wij u eens wat zeggen 1 Ja Nu dan Uw begrip van staatsbeleid en staatsbeheer is op gegaan in wat men zeer terecht genoemd heeft «souvereiniteitsio aanzin." «Gij, gij toilf heerschen om en opdat uw kerkelijk beginsel zou worden beginsel voor staats bestuur en wat «des staatsbestuurs is." In een ander nommer heette het tot de anti revolutionairen «Uwen Schimmelpenninck krijgt gij toch niet." De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Voor Neder land en Oranje" was echter niet genegen den buit te deelen en zond, volgens De Zoomeen hooghartig weigerend schrijven, hetgeen aan dat blad in zijn nommer van 6 Juni de volgende ontboezeming ont lokte «Zij mogen dan maar toezien, die meenen alles alleen te moeten hebben en niet willen luisteren naar den billijksten eisch der Katholieke fractie van de Anti-liberalen. Wie weet wat er gebeuren zalDe wrevel onzer Katholieken en Goddankvan vele on-Katholieke anti-liberalen begint reeds vreemd te spreken en er worden reeds raadgevingen vernomen en gedrukt, die er de duidelijkste uitingen van zijn. De Anti-revolutionairen zeiven verdienen nu niet beter". Eene afzwering van dhr. Lohman was van een en ander het gevolg en met slechts éen candidaat, dhr. Wilkens uit Delft, ging De Zoomin navolging der R. K. kiesvereeniging «Recht voor Allen", de verkie zing op 15 Juni jl. tegemoet. Dank zij de ontijdige inmenging van dr. Schaepman zagen de Katholieken reeds bij eerste stemming hun candidaat uitvallen, wat zeer zeker voor hen zeer spijtig was. Zij stonden intusschen voor een fait accompli en de vraag bleef dus alleen, wat zij doen zouden bij de herstemming. Ook die vraag zou spoedig beantwoord worden. Nadat dr. Schaepman van verraad was beschuldigd, verscheen op 23 Juni een adres van den heer C. L. De Meulemeester, in zijne fonctie van vice-president der R. K. kiesvereeniging «Recht voor Allen", waarin aan den Bredaschen afgevaardigde de stellige eisch wordt gesteld, dat dhr. Schimmelpenninck schriftelijk zou verklaren, dat hij, gekozen zijnde, zou bedanken, teneinde aldus eene nieuwe vrije verkiezing in het leven te roepen, waarbij alsdan de Katholieken wil, de anti-revolutionairen geen candidaat zouden stellen en de eersten door de laatsten zouden worden gesteund. Werd dit verzoek niet ingewilligd, dan zouden de Katholieken «en masse" blanco stemmen of zich ont houden. (Naar ons van geachte Katholieke zijde is medegedeeld, is op dat adres geen antwoord ingekomen.) Weliswaar kan de bedoelde circulaire niet direct op rekening van De Zoom worden gesteld, maar zij ging toch uit van de kiesvereeniging, waarvan mr. Maas, wiens naam en persoon, naar wij gelooven, nauw aan de redactie van De Zoom is verbonden, voor zitter is. Onbekend kan men dus bij de redactie van dat blad niet met die circulaire zijn geweest, en er had dus met alle kracht tegen gewaarschuwd dienen te worden voor het geval men aansluiting zonder voor behoud bij de antirevolutionairen noodig achtte. De geheimzinnige houding van De Zoom in de dagen vóór de herstemming vond ten slotte, zooals wij trou wens steeds verwacht hebben, hare oplossing in een advies aan de Katholieken, per extra-nommer verspreid, om hunne stem uittebrengen op de antirevolutionaire candidateu. Inderdaad men moet wel weinig beginselvast zijn en wel weinig fierheid bezitten om in den tijd van enkele weken zoo met alle winden mede te draaien en om ten slotte zich andermaal de gehoorzame dienaar te toonen van dr. Kuyper en zijne partijgenooten, wier Katholiekenhaat genoegzaam bekend is. Het zal morgen na de opening blijken of de Katho lieken het laatste advies van De Zoom gevolgd, dan wal volgens de bovenbedoelde bewering van dhr. De Meule meester «en masse" blanco hebben gestemd. Onthouden hebben zij zich, hier althans, niet. Jammer genoeg zal vermoedelijk wel nimmer blijken of vele Katholieken hier ter stede, wien wij groote achting toedragen, zich aan zulk eene karakterlooze politiek medeplichtig hebben gemaakt. GOES, 80 Juni 1886. De anti-revolutionairen hebben bij de laatste verkiezingen onze partij herhaaldelijk beticht van het gebruik maken van oneerlijke practijken en het be handelen van personeele quaesties. Maar wat dan te denken van eene circulaire, dezer dagen verspreid door de anti-revolutionaire kiesvereeniging «"Voor Nederland en Oranje" en onderteekend door de heeren M. De Jonge Jz., B. Quist en J. Donner, waarin o a. als grief tegen mr. Bybau wordt aangevoerd, dat hij zijn kind niet heeft laten doopen? Nog daargelaten of het kind van mr. Bybau, dat nog zeer jeugdig is, niet nog gedoopt zal worden, is dit toch zeker wel een ingrijpen in het particuliere leven van een persoon, zooals men het weinig vinden zal. Van de kieschheid en kieskeurigheid in de keuze van verkiezingsmiddelen bij onze tegenstanders is het bovenstaande zeker wel een treffend blijk 1 Als een bewijs van den vooruitgang van het verkeer aan het station Kruiningen, kan strekken dat, volgens het jaarverslag, in 1885 aldaar zijn vertrokken 16217 en aangekomen 13208 reizigers, tegen 12474 en 10334 in 1884; dit is te meer opmerkelijk daar over het geheele zuidernet slechts enkele stations een kleinen vooruitgang aantoonen en andere zijn achter uitgegaan. Ierseke. Uit goede bron verneemt men dat de heer P. Sandee alhier ontslag zal nemen als lid van den gemeenteraad. De aandacht van oesterhandelaren wordt ge vestigd op de goedkoops tarieven voor telegrammen met het buitenland, welke 1 Juli in werking treden. Bijv. voor Duitschland 2 woorden 15 c., 3 w. 20 c., 4 w. 30 c., 5 w. 35 c., (in 't algemeen ieder woord 6% c., doch het komende bedrag zoo noodig afgerond tot stuivers), voor Denemarken, Frankrijk en Zwitserland 2 w. 25 c., 3 w. 35 c,, 4 w. 45 c. enz.voor Rusland 2 w. 45 c., 3 w. 70 c., 4 w. 90 c., 5 w. 115 c., (d. i. 22 c. per woord met afronding tot stuivers). De voordracht voor een dijkgraaf van den Waardschenpolder bestaat uit de h.h. H. O. Poleij te Waarde le candidaat. J. Butijn te Krabbendijke 2e candidaat, C. Dijl te Waarde 3e candidaat. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Middelburg heeft tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld graaf W. A. Van Lynden, die positief verklaard heeft, niet tot de anti-revolutio naire partij te bebooren. Tot de deputatie der kiesvereeniging, die hem ver zocht de candidatuur te willen aanvaarden, heeft hij gezegd, naar ons uit zeer betrouwbare bron werd mede gedeeld, dat hij de candidatuur van hen even goed als van de liberalen wilde aannemen, evenwel zonder zich tot iets te verbinden. (N. R. Ct.) Commissarissen van den stoomtram Breskens M a 1 d e g e m hebben een adres gericht aan de Staten van Zeeland om verlenging van den termijn met een half jaar, waarop de weg in exploitatie moest zijn, welke als voorwaarde was gesteld voor het verleenen van eene tienjarige bijdrage van 6000. De Staten hadden bij hun besluit van 1 Juli 1885 bepaald, dat de weg uiterlijk 15 November in exploitatie moest komen en onafgebroken blij ven. Daar de mogelijkheid bestaat, dat de weg op 15 van die maand gereed en in exploitatie zal zijn en in eik geval omstreeks half October zekerheid omtrent het tijdstip van aanvang zal bestaan, stellen Ged. Staten voor het adres in hunne handen te stellen, ten einde in de najaarszitting daaromtrent een voorstel te doen. De examens tot toelating op een der militaire hoofdcursussen ('s-IIertogenboschKampen) zullen dit jaar te Kampen worden gehouden. Voorzitter der examen-commissie is de heer majoor J. H. Verschoor, van het regiment grenadiers en jagers, terwijl in die commissie o. a. ook zitting heeft de 1ste luitenant P. Glerum van de hoofdcursus-compagnie te Kampen. De bedrijvigheid te Ter Neuzen met den aan bouw blijft nog voortdurend aanhouden. De nieuwe kerk met toren en uurwerk der Hervormde gemeente nadert hare voltooiing; het gebouw is een sieraad voor die plaats. Het diaconie-gesticht voor bestedelingen, ouden van dagen en weezen is afgewerkt en kan, na meubileering, in gebruik worden genomen. De bewaar school met woning voor de onderwijzeres is in zooverre afgewerkt, dat ze wel met 1 Augustus a. s. zal kun nen worden in gebruik gesteld. Die gemeente, zoo arm aan nuttige of liefdadige inrichtingen, mag trotsch wezen op de stichting van een armhuis en een bewaarschool, waaraan zoo lang en dringend behoefte bestond. Nu sedert een jaar zijn daar minstens een 30tal nieuwe woonhuizen of bergplaatsen gebouwd, en thans zijn er nog 10 12 onderhanden. (N. R. Ct.) Onder begunstiging van buitengewoon fraai zomer weder had Zondag te Vlissingen de feeste'ijke publieke openstelling van het nieuw gebouwde badhotel plaats. "Van heinde en ver gekomen, bewoog zich den ganschen dag eene ontelbare menigte op het duin en langs het strand. Behalve verschillende extra-booten uit Antwer pen, werden den ganschen dag door spoor, tram en barge voortdurend reizigers uit Middelburg en om streken aangevoerd, terwijl Vlissingen's bevolking zich voor het grootste gedeelte aan het heerlijke zeestrand bevond. De matinée en het concert, door het muziekkorps der dd. schutterij van Middelburg in de kurzaal uit gevoerd, had voor haar flink programma een meer oplettend gehoor verdiend, doch de steeds aangroeiende menschenmassa maakte dit, bij eene voortdurend vrije circulatie in het hotel, geheel onmogelijk. Een heerlijk briesje uit het N. O. gaf flinke afkoeling en maakte het mogelijk, dat de groote schare van feestvierenden overal genieten kon. Bij het afsteken van het vuurwerk steeg de feest vreugde ten top. Alles snelde naar het strand, waar het vuurwerk was opgesteld. Geen plaatsje bleef er onbezet, en op de bovenkamers van het hotel had zich eene uitgelezen schaar van autoriteiten verzameld. Na afloop van het vuurwerk verspreidde zich de menigte, en bleven nog eenige genoodigden voor het bal bijeen, dat in de kurzaal gegeven werd en waar van tot laat in den nacht gebruik werd gemaakt. Tot de toegelaten leerlingen, die deel namen aan het eind-examen aan het gymnasium te Deutichem, behoort ook Chr. Van Paassen. De levering van de bovenbouwmaterialen ten behoeve van de tweede spoorbaan tusschen Bergen-op-Zoom en Kruiningen zal op 13 Juli worden aanbesteed. Alweder zal dan een belangrijk gedeelte van de lijn RozendaalVlissingen geschikt gemaakt worden voor den uitgebreiden personendienst tusschen Engeland en het vasteland. (A.) De lengte van de bewuste oeverafschuiving vóór den Thoorn bedraagt 250 M., de grootste breedte 55 M., da grootste verdieping ruim 12 M. in raai V en 11 M in raai VI. De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft 20,000 beschikbaar gesteld voor beplanting van wegen enz. bij het aan te leggen park. Het terrein, groot 54 aren, is door het rijk afgestaan voor ƒ3000. Het is thans volgens dr. Klein ook mogen ge lukken de bacterie van het mond- en klauw zeer af te zonderen en aan te kweeken. Da bacteriën (diplococcen) tieren welig in de melk voort. Door onderhuidsche inspuiting der culturen werd geen ziekte voortgebracht, maar wel door voeding daarmede, tenzij inenting heeft plaats gehad, in welk geval de dieren vrij blijven van de ziekte. De heer mr. B. J. Gratama, oud-hoogleeraar te Groningen, Ridder van de orde van den Ned. Leeuw, is op den leeftijd van 64 jaren overleden. Gratama was een man van groote wetenschappelijke verdienste. Men deelt aan het Nieuwsblad voor Nederland mede De heeren Rothschild, de bankiers aan wie onze staats-conversie is opgedragen, hebben, naar men te Amsterdam algemeen verneemt, aan de geëm- ploieerden van het grootboek der inschrijving van Nederl. staatsschuld een geschenk gegeven van 60000 als vergoeding voor de vele werkzaamheden, welke de conversie aan die inrichting zal veroorzaken. Mr. S. Van Houten denkt voorloopig de uitgave zijner Staatkundige Brieven te staken, nu het tweede tiental compleet verschenen is. In zijn laatste, nu pas verschenen Brieven doet hij opmerken dat de jongste Kamerverkiezing in ieder geval met afdoende welsprekendheid geleerd heeft, dat er voor de liberalen slechts éen weg is om hun nu herkregen overwicht te bandhaven, dat is: op de libe rale woorden ook liberale daden te laten volgen. De Vossische Zeitung, die uit Brussel dikwijls goed ingelicht wordt, meldt omtrent de betrek kingen tusschen Belgiëen Nederland aan het hoofd harer kolommen het volgende «De verhouding tusschen Nederland en België is wel is waar uiterlijk vriendschappelijkdoch terwijl België reeds herhaaldelijk den wensch heeft kenbaar gemaakt om inniger betrekkingen met Nederland aan te knoopen, heeft de Nederlandsche regeering steeds zoodanige aansluiting van de hand gewezen. Om die reden is er ook nog geen handelstractaat tusschen beide landen tot stand gekomen, ofschoon de indu- striëelen over en weer het ten zeerste verlangen. In weerwil hiervan zette België zijne pogingen tot meer dere toenadering voort. Naar ons uit Brussel gemeld wordt, had de Belgische regeering generaal Brialmont, van den generalen staf, naar 's-Hage gezonden om den weg te banen tot een of- en defensief verbond met Nederland. Aan een dadelijk welslagen dier po ging geloofde België zelf niet, en genereal Brialmont is thans ook zonder goeden uitslag uit Nederland teruggekeerd. Hij hoopt echter in de Nederlandsche militaire kringen, waar hij vriendschappelijk ontvangen werd, de voordeelen van zoodanig verbond zoo duide lijk uiteengezet te hebben, dat deze het plan niet uit het oog zullen verliezen." (iV. R. Ct.) De Haagsche correspondent der N. Groninger Ct. schrijft, dat Domela Nieuwenhuis in een bij eenkomst verklaard heeft geen straf te zullen onder gaan, maar het land zal verlaten, om uit den vreemde den strijd voort te zetten. Indien dit zoo is, mag de beweging als geëindigd worden beschouwd, want dan zullen de socialisten zien, dat toch ook voor de socialistien het geld alles be- heerscht, want de veroordeelde venters van Recht ooor Allen moesten in den kerker, omdat ze niet in den vreemde konden leven, wat Domela Nieuwenhuis, dank zij 't vervloekte kapitaal, wèl kan doen. Indien hij zich uit de voeten maakt, is hij zeker al zijn cre- diet bij de partij kwijt en de partij zelf door hem ter dood gedoemd. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden zitting der Kon. Academie van Wetenschappen (afd. Natuur kunde) heeft o. a. prof. Fors ter de belangrijke ontdekking bekend gemaakt, dat uit door hem en dr. "Van Geuns verrichte onderzoekingen gebleken is, dat de cholera bacille (de komwia-bacille) haar levensvat baarheid verliest, wanneer de vloeistof, waarin zij bevat is, tot 55 gr. Celsius verwarmd wordt. De heer W. J. H o f d ij k te Amsterdam is door den Koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Het Koninklijk besluit van die benoeming is in dq Vlaamsche taal gesteld.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1