1886. N°. 75. Dinsdag 29 Juni. 73stc jaargang. Haven van Goes. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Jhr. J. L. C POMPE VAN MEERDERVOORT Mr. L. A. BYBAU PATENTRECHT GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. -CzPCSsGSKBsCï*- COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor de herstemming op Dinsdag 29 Juni a. s. ter verkiezing van twee leden van de Tweede Kamer der Stat en-Generaal ondersteunen wij met den meesten aan drang de candidaturen der he eren: te Bergen-op-Zoom EN te Kolijnsplaat. De stembus is geopend van 9—5 uren. Wie zijn stem briefje verloren heeft, kan aan het stembureau een ander bekomen. Namen mogen worden doorgehaald en andere daarvoor in de plaats gesteld. Elk stembriefje moet twee stempels bevatten: een van de hoofd plaats van het hoofdhiesdistrlct (does) en een van de gemeente waar de kiezer woont. Voor de gewone herstellingen der havenboorden en het uitdiepen der baven zal bet water zijn afgelaten: op Zondag 11 Juli tot Zondag 18 Juli tot 80 c.M. beneden peil en van laatstgenoemden dag tot en met Zaterdag den 21 Jnlt zoo laag mogelijk; terwijl tegen Maandag 26 Juli e. k. het water weer op het peil wordt gebracht. Goes, 17 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het primitief kohier le ged. van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18S6—87, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 28 Juni 1886 De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 28 Juni 1886. Waar in de laatste weken zooveel over den politieken toestand van ons land is gesproken en ge schreven, zal men het ons zeker niet ten kwade dui den, wanneer wij niet in extenso verslag leveren van de politieke voordrachten, door dhrn. H e y s e en Vorsterman Van Oyen respectievelijk Vrij dag te Heinkenszand en Zaterdag te Wemeldinge ge houden. Het zij genoeg te vermelden, dat beide sprekers in duidelijke trekken den huidigen toestand op poli tiek gebied in Nederland schetsten en aantoonden, dat alleen van de liberalen heil te wachten is voor eene grondwetsherziening en eene uitbreiding van het kiesrecht. Vooral dhr. Vorsterman Van Oyen mocht zich in een zeer talrijk en zeer aandachtig publiek verheugen, waaronder ook enkele dames en het lid der 2e Kamer mr. W. Van der Kaay. De spreker stelde en verdedigde achtereenvolgens deze drie stel lingen 1. Het onderwijs aan de openbare school voorziet bij eenigen goeden wil in de behoeften des volks. 2. De werkstaking der rechterzijde bij de Grond wetsherziening is in strijd met den eerbied, verschul digd aan het hoofd van den staat. 3. De werkstaking, begonnen in den naam van rechtsgelijkheid, belet elke degelijke verandering van de kieswet, welke verandering alleen voeren kan tot eene gewenschte rechtsgelijkheid. Na de verdediging van iedere stelling gaf de voor zitter der liberale kiesvereeniging «Goes", de heer J. Fransen Van de Putte, die deu spreker had ingeleid, gelegenheid tot debat, waarvan echter door niemand gebruik werd gemaakt, niettegenstaande in het lokaal o. a. aanwezig waren de leden van het bestuur der anti-revolutionaire kiesvereeniging «Voor Nederland en Oranje" te Goes, de predikant der Chr. ger. gemeente en het hoofd der bijzondere school te Ierseke. De heer dr. N. J. F. Verschoor verzoekt ons te melden dat zijn naam, bij vergissing, niet voorkomt onder de aanbeveling van de heeren jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort en mr. L. A. Bybau. Ierseke. In de raadsvergadering van Vrijdagavond, waarin de heer Sandee afwezig was, werd eerst het nieuwgekozen raadslid de heer J. E. Van der Burght geïnstalleerd. Vervolgens stelde de voorzitter de be noeming van een wethouder in de plaats van wijlen P. Sandee Sr. aan de orde. Deze betrekking was tot heden provisioneel waargenomen door den heer G. Schipper, die nu definitief werd benoemd. De gekozene verklaarde de betrekking aan te nemen. In zake de voorziening in een post- en telegraaf kantoor werd op advies van de daartoe benoemde commissie voorgesteld aan den Minister te schrijven, dat de gemeente bereid is alles te doen wat in haar vermogen is, maar dat het gemeentebestuur, alvorens een besluit te nemen, den Minister verzoekt den hoofd opzichter van 's rijks gebouwen het tegenwoordige telegraafkantoor te doen opnemen, om diens oordeel te vernemen of dit gebouw toelaat het voor post- en telegraafkantoor geschikt te maken. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Alsnu werd voorgelezen een request van Job Bom en een 40tal andere schippers of eigenaars van vaar tuigen, waarin geklaagd wordt dat bij N.-O., O en Z.-O. wind de ingaDg tot de haven zeer moeilijk is en de weg wordt aangewezen om daarin huns inziens verbe tering te brengen, met verzoek om op de aangegevene of eene andere doeltreffende wijze in dit euvel te voorzien. De voorzitter stelt voor dit verzoek aan te houden tot bij het opmaken der eerstvolgende begrooting, daar de post voor onderhoud-haven bijna geheel is uit geput. Aangenomen met algemeene stemmen. Alsnu kwam nogmaals aan de orde bet contract tusschen de gemeente en de Ned. Herv. kerk naar aanleiding van een schrijven van het bestuur dier kerk, waarin het mededeelt, dat de wijziging omtrent het gebruik van het toegangspad tot den toren wordt gebillijkt, doch dat het zich bij het luiden der klok in den zin van het laatste gemeenteraadsbesluit niet kan neerleggen. Daarom stelt het kerkbestuur voor, dat des Zon dags in geen geval de gewone godsdienstoefeningen om eene begrafenis van particuliere personen mag ge stoord worden, en dat op andere dagen minstens 12 uren te voren zal bericht worden, indien het gemeentebest. de klok moet gekruiken voor eene begrafenis met op gave van het uur dier begrafenis. De voorzitter merkte op, dat dit schrijven op hem den indruk maakt, dat de kerk de gemeente wetten wil stellen en opzettelijk den torenbouw wtl tegen houden. Bovendien is de gevraagde waarschuwing bij epidemieën niet altijd mogelijk. Op die wijze wilde hij liever, dat de kerk geen 1500 gaf. Ook de heer Laban betreurde bet inkomen van dit schrijven en stelde voor, dat het raadsbesluit van 16 Juni onver anderd worde gehandhaafd. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Na het nieuwe raadslid Van der Burght den con siderans van het vroeger genomen besluit tot aanstel ling van een kierk ter secretarie te hebben mede gedeeld, stelde de voorzitter nogmaals voor om als salaris voor zoodanigen klerk 200 te bestemmen. Ditmaal werd dit voorstel met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Een der bladen, die nog altijd voortborduren op de bewering, dat de liberalen hun stembusover winning aan louter onedele manoeuvres te danken hebben, beveelt volgenderwijze den heer Schimmel- penninck Van der Oye bij de Goesche kiezers aan: «De pachters van het Kroondomein zullen niet ver geten, wat zij aan zijn tusschenkomst bij den Koning, met betrekking tot het verleenen van faciliteit bij de betaling van de pachtpenningen, zijn verplicht." Wat nobele speculatie I En eene, die aanleiding geeft tot de vraag, of een candidaat, door zulke mid delen gekozen, met gerust geweten den zuiveringseed kan afleggen. (Vadert.) In eene Vrijdagavond te Middelburg gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" is besloten, ditmaal geen candidaat te stellen voor de op a. s. Woensdag in dat hoofd kiesdistrict te houden verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zeeland. Ook de kiesvereeniging «Plicht en Recht" besloot daartoe. Zaterdagmorgen werd in het nieuw gebouwde hotel op de duinen te Vlissingen de eerste vergadering van commissarissen der Maatschappij tot exploitatie van gronden gehouden, die des namiddags te 1 uur door eene vergadering van aandeelhouders der Maat schappij is gevolgd. In beide dezer vergaderingen werd de opening van het hotel op dien dag officieel ge constateerd en werd des avonds een feestdiner gegeven, waarbij deze oiliciëele opening werd aangekondigd. Acht maanden geleden, op 26 November 1885, werd met het eigenlijke metselwerk begonnen, en het valt moeif 'ijk uit te maken, wie meer bewondering en lof verdient, öf de uitvoerders van het gegeven plan en bestekken, öf degenen die door onvermoeide werkkracht en onverflauwde aansporing, door eene krachtige hand bestuurd, in zulk betrekkelijk korten tijd, in het slechtste gedeelte van het jaar, een zoodanig monumentaal ge bouw, volkomen klaar en uitgerust tot ontvangst der gasten, tot stand hebben kunnen brengen. Het kolossaal gebouw, van alle kanten een onbe lemmerd uitzicht aanbiedende, boven op de duinen gesticht, de heerlijke zee- en landgezichten te aan schouwen gevende, heeft eene lengte van 66, bij eene breedte van 40 meter, waaronder eene warande of galerij van 40 meter lengte bij 5 meter breedte, met een terras aan de zeezijde van 66 bij 12 meter. Van de landzijde, over een oprit en steenweg, die zich tot voor het gebouw uitstrekt, in eene ruime vesti bule binnentredende, heeft men ter rechterzijde een prachtige 20 meter lange en 15 meter breede kurzaal die 9 meter hoogte heeft, terwijl zich aan de linker zijde de eet-, biljart-, restauratie- en leeszalen bevinden. Alle genoemde inrichtingen zijn van een ruimen corridor omgeven, waarachter zich de logeerkamers der gasten bevinden ten getale van 26. Op den beganen grond bevinden zich voorts de keuken, nachtzaal, verblijven voor het bedienend personeel, de administratie en verder alles wat voor de uitoefening van zulk eene inrichting eene behoefte kan genoemd worden. Eene gemakkelijke dubbele trap voert naar boven, waar, over het geheele gebouw verdeeld, langs de vier zijden door een corridor «mgeven, de prachtig gemeu belde logeerkamers ten getale van 40 worden ge vonden, en waar van elke zijde een verrassende aanblik van de zee- of landzijde kan worden genoten. Ook zijn op deze verdieping een 6-tal badkamertjes gebouwd. Op eene hoogere verdieping bevinden zich nog 12 kamertjes, die bij drnk bezoek door gasten of door de hen vergezellende bedienden kunnen betrokken worden. De duinen in den omtrek van dit hotel zijn of worden genivelleerd; er zal vermoedelijk sedert den aanvang van den bouw een 40000 M. zand zijn verwerkt, waar door een ontzaglijk breede dijk werd verkregen, die uitstekende gelegenheid voor den bouw van villa's enz. zal aanbieden. Men verneemt dat reeds Vrijdag verschillende gasten zijn aangekomen, zoodat alle hoop bestaat, dat Vlis singen weldra eene waardige plaats onder de Neder- landsche badplaatsen zal hebben ingenomen. De kerkeraad der herv. gemeente, de christelijke jongeliogsvereeniging «Gelijk aan het Mosterdzaadje", en de. christelijke werkUedenvereeniging «Patrimonium" te Vlissingen hebben den Raad afschaffing van de kermis verzocht. Dezer dagen is met goed gevolg eindexamen van het gymnasium afgelegd door den leerling J. P. Van M e 11 e, vroeger sergeant bij de inf. te Bergen-op-Zoom. Met zekerheid kan het Dagblad meedeelen, dat het nieuwe telegramtarief voor de eerste tien woorden 25 cent en voor elk tweetal daarboven 3 cent zal bedragen. Bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken, is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opge dragen het examineeren van hen, die akten van be kwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs in de gymnastiek, voor dit jaar zitting zal honden te 's-Gravenhage, in de maand Juli. In de Vrijdag te Middelburg gehouden zitting van den Genees k. raad voor Zeeland werd o. a. behandeld een adres van de Vereeniging tegen de kwakzalverijwaarbij het bestuur, met het oog op de voorgenomen herziening van een deel der genees kundige wetten, de aandacht vestigt op den verkoop in het klein van geneesmiddelen en de uitoefening van geneeskundige praktijk door onbevoegden. Het bestuur wenscht de algemeene beginselen, waar van de wetgever bij het vaststellen der geneeskundige wetten in 1865 is uitgegaan, thans nauwkeuriger te omschrijven, zich overtuigd houdende, dat door het opnemen van de door het bestuur gewenschte bepalin gen in de wetten, regelende de uitoefening der genees- en artsenijbereidkunst, niet alleen vele misbruiken zullen worden geweerd, maar vooral ook de volksgezondheid en volkswelvaart zeer zullen worden gebaat. Op dit adres werd afwijzend beschikt, op grond dat in de eerste plaats de raad zich moeilijk tot de ver tegenwoordiging kan wenden buiten de regeering om en, in de tweede plaats, in de nieuwe wetsontwerpen reeds een stap in dezen geest gedaan wordt. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan dat naar aanleiding van den aan het Gedeputeerd college gerichten brief betrekkelijk de oprichting van een krank zinnigengesticht in deze provincie, tot het zenden waar van in de vorige bijeenkomst van den raad besloten is, hem niets naders is gebleken. Hij vond daarin aanleiding tot de vraag of een der heeren iets bekend is van een voorstel aan de Provin ciale Staten te dezer zake. Die vraag werd ontken nend beantwoord. Aan de handelingen van het geneeskundig staats toezicht, over het tijdvak van 1 Nov. 1885 tot 1 Juni 1886, ontleenen wij het volgende: De sterfteverhouding in de provincie was in het afgeloopen jaar gunstiger dan in 1884. De gemiddelde sterfte over 1885 bedropg toch slechts 19.95 op 1000 inwoners tegen 22.58 in 1884. Meer dan 30 p/m. overleden o. a. te Iersekemeer dan 25 p/m. o. a. te Ondelande. Het aantal vaccinatiën bedroeg 5320 tegen 4975 in 1884. Opmerkelijk is bet gering aantal vaccinatiën in het le levensjaar. Gedurende de laatste 7 jaren zijn in Zeeland gevaccineerd 34.792 en van deze 3532 beneden het jaar, dus slechts 10 pet. Komt hierin geene gunstiger verhouding, dan blijit een zeer groot gedeelte der bevolking onbeschut, en kunnen epidemieën van pokken niet uitblijven. In sommige gemeenten is de aandacht van genees kundigen en besturen daarop gevestigd. Roodvonk kwam o. a. voor op Zuid-Beveland. Diphteritis kwam veel voor, te Scherpenisse 25 ge vallen. Daar heerschte de ziekte epidemisch en werd dientengevolge de kermis van gemeentewege geschorst. Opmerkelijk is het voortwoekeren dezer ziekte op het eiland Tolen, hetgeen blijkbaar in verband staat met den onvoldoenden afvoer van vuil, vooral van dierlijken oorsprong, uit de bebouwde kommen der gemeenten. Bij een bezoek aan eenige scholen, o. a. te Ka- pelle en Wemeldinge, trok de onvoldoende lucbtver- versching der lokalen de aandacht van den inspecteur van de doelmatig aangebrachte ventilatiemiddelen toch werd gedurende den schooltijd, en dikwijls in den schoolvrijen tijd, geen gebruik gemaakt, zoodat schooi- stank niet was te miskennen. De besturen dier gemeenten en de schoolopzieners werden op dit onverantwoordelijk verzuim gewezen. In verband met het medegedeelde daaromtrent werd besloten dat door den raad bij circulaire hierop de aandacht van Gedeputeerde Staten, den raad, de school- autoriteiten en de onderwijzers zal worden gevestigd. Op een desbetreffende vraag van den Min. van Bin. Zaken heeft de inspecteur geantwoord, dat thans in deze provincie gebrek bestaat aan geneeskundige hulp o. a. te Oudelande en aan verloskundige hulp o. a. te Baarland, Hoedekenskerke en Etlewoudsdijk, voor welke groep door hem ten minste eene vroedvrouw wordt onmisbaar geacht. Er werd o. a. verslag uitgebracht omtrent het bureau van vaccinatie. In 1885 werden aan het bureau verricht 238 vac cinatiën en eene revaccinatie, behalve de bij militairen verrichte. Gedurende het jaar hadden 200 verzendingen plaats, o. a. naar de Bevelenden 32. Het bureau sluit zijn verslag met voor te stellen het volgende besluit te nemen lo. Het bureau voor vaccinatie onder dankbetui ging voor de bewezen diensten te ontslaan, het ar chief van het bureau en alle aan het bureau in eigen dom of bruikleen toekomende instrumenten af te staan aan de Vereeniging voor koepokinenting ie Middelburg. 2o. Den Minister van binnenlandscbe zaken en Ge deputeerde staten van Zeeland te verzoeken, de aan den geneeskundigen raad ten behoeve der koepokinen ting verleende subsidiën, met behoud der voorwaarden waarop zij verleend zijn, over te dragen aan de Ver eeniging voor koepokinenting te Middelburg. Dienovereenkomstig werd besloten. (M. Ct.) HH. MM. de Koning en de Koningin met de Prinses Wilhelmina zijn Vrijdag van Wil- dungen naar Arolsen vertrokken, waar zij zooals wij reeds vroeger gemeld hebben tot 1 Juli de gasten zullen zijn van den vader van H. M. de Ko ningin, den Vorst van Waldeck-Pyrmont. Bij hun vertrek uit de badplaats heeft Z. M. de Koning zijne tevredenheid betuigd aan dr. Marcx door Z. M. benoemd tot commandeur van de Eikenkroon en aan den heer Göcke, den eigenaar van de villa, die HH. MM. gedurende hun verblijf te Wildungen be- wooDden. De heer Göcke, die levens groothandelaar is, heeft vergunning gekregen Zr. Ms. wapen te voeren, terwijl H. M. de Koningin aan diens echtge- noote een kostbaren armband vereerde. (D.) De Minister Heemskerk is van Aken terug gekeerd en heeft zijn functiën hervat. Het 12e Znider-zendingsfeest teOis- terwijk was niet druk bezocht. Men schat het aantal bezoekers op 3 a 4000. 1724 personen waren met de feesttreinen aangevoerd, waarvan 7/8 uit Zeeland. (R S.)

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1