1886. N°. 73. Donderdag 24 Juni. 73ste jaargang. Jhr. J. L. C. POMPE VAN MEERDERVOORT Mr. L. A. BYBAU GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag eu Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. (n ens land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor de herstemming op Dinsdag 29 Juni a. s. ter verkiezing van twee leden van de Tweede Kamer der Stat en-Generaal ondersteunen wij met den meesten aan drang de candidaturen der heeren: te Bergen-op-Zoom EN te Kolijnsplaat. Wij worden dezer dagen overstelpt met ingezonden stukken en andere bij dragen, waarin de schrijvers advies geven aan de Roomsch-Katholieke kiezers in ons district, omtrent de houding, die deze bij de aanstaande herstemming dienen aantenemen. Wij achten het echter niet raadzaam die stukken allen optenemen. De mede werking, van verschillende zijden onder vonden, stellen wij zeer op prijs, doch wij gelooven, dat thans de Katholieken, meer nog dan anders, zeiven moeten weten hoe zij te handelen hebben, en dat zij voldoende op de hoogte zijn om hunne ingenomen fiere stelling al of niet te handhaven. Wij hebben in ons vorig nommer in het kort de verhouding der partijen in ons district geschetst en wij gelooven, dat daarmede volstaan kan worden. Alleen meenden wij eene uitzondering te moeten maken voor het achterstaande ingezonden stuk, omdat dit door een katholiek kiezer geschreven is aan zijne medekiezers en geloofsgenooten. Wij meenden deze opheldering ver plicht te zijn aan de talrijke inzenders, die wellicht vreemd zouden opzien, wanneer zij bemerkten, dat verscheidene hunner stukken niet werden geplaatst. GOBS, 28 Juni 1886. Een woord van lof zijn wij nog schuldig aan de liberale kiezers voor hun ijver, bij de stembus gebleken! Al werd het inspannen van al hun krachten nog niét beloond, aangezien het vurig begeerde niet verkregen werd, de troost bestaat dat desondanks de toekomst niet hopeloos schijnt. Zij hebben getoond, zich open lijk en met kracht te willen stellen tegenover de aan matigingen van Calvijn's geesteskinderengetoond, het juk niet te willen torsen van een lichtschuwe en leven- doodende partij. Er is in de borst van sommigen een verterend vuur: een dorst naar het blinkende dezer wereld, eer, aanzien, macht; een waan van eigenvol maaktheid, die meent alleen de waarheid te bezitten en nederigheid voorwendt, terwijl het hart vervuld is met hoogmoed en broederhaat. Kiezers, luistert naar de geschiedenis van uw volk. Ziehier eenige vragen, die wij aan de Middelburgsche Ct. ontleenen «Wie bouwde 't schavot voor den twee-en-zeventig jarigen Oldenbarneveldt? i Wie joeg de landskinderen naar den vreemde 7 »Wie stookte 't twistvuur aan tusschen de volge lingen van Arminius en Gomarus 7 »Wie sleepte 't geschil van Coccejus en Voetius in de raadzalen van stad en land »Wie dwong den burger tot godsdienstoefeningen in 't geniep Wie onthield hem het recht tot het bekleeden van eenige landsbediening 7 «Een kerkelijke partij, die gewetensvrijheid eischte voor zich, maar anderen verketterde; die den Paüs te Rome verwierp om zichzelf tot Paus te maken; die heerschen wilde over de zielen om te beschikken over de beurs." En wat deden de liberalen van verschillende tijden 7 Zij maakten ons vaderland tot schuilplaats voor wie in nood verkeerde en drukzij deden den roep van Hollands gastvrijheid weerklinken alle werelddeelen door; de vrijheid, die zij voorstonden, trok handelen bracht gewinzij gunden gelijke rechten aan iedereen. Toen de Grondwet van 1815 aanleiding gaf tot vervolging der Ghr. Gereformeerden of «afgescheide nen", waren het liberalen als Luzac, Dirk Donker Curtius, Falck, die zich sterk daartegen verzetten, was het een liberaal ministerie, dat door de Grondwet van 1848 een zoodanige vervolging voor latere dagen onmogelijk maakte. Toen de Katholieken aandrongen op wettelijke gelijk stelling, waren het liberalen, die in 1853 de wet op de kerkelijke diocesen instelden. Liberalen hieven de binnenlandsche tollinie op schaften scheepvaartrechten af, deden de belastingen op het gemaal, het vleesch en de brandstoffen ver dwijnen. Op bezuinigingen op bet budget van oorlog werd door hen aangedrongen; de rechterzijde stond steeds de sommen toe, daarvoor gevraagd. Voor marine en waterstaat desgelijks; meD herinnere zich slechts de spoorwegwetten, het plan van het Merwedekanaal, die door de rechterzijde werden goedgekeurd. Wat is van de anti-revolutionaire partij voor de toekomst te wachten 7 Geen grondwetsherziening want van inwilliging hunner laatste eischen op onder wijsgebied is in onze nieuwe Kamer minder dan ooit sprake, tenzij zij zich losmake van haar katholieke medeleden', doch dan spreekt zij haar eigen doodvonnis uit. Kieswetwijziging binnen de grenzen van den census, waardoor de toestand niet noemenswaard verbeteren zou. Wat de financiën betreft, zij zou leening op leening trachten te stapelen, doch tot hervorming der belas tingen niet te bewegen zijn; dit heeft zij bewezen door alle voorstellen in dien geest van regeering of liberalen af te stemmende klassenbelasting werd door haar verworpen. Voorstellen van bepaald uitge drukte anti-revolutionaire, kleur zullen vallen of in de Tweed i óf in de Eerste Kamer. Van den kant dezer partij dus stagnatie, stilstand, achteruitgang. Wat bevat daarentegen het programma der liberale partij? Vooreerst grondwetswijziging, met invoering van vaststaande regelen voor de troonsopvolging, met uitzetting der grenzen tot het verkrijgen van een meer voldoend kiesstelsel, van betere bepalingen aan gaande defensie en koloniënen verder organieke wetten, die dit alles regelen: ten opzichte der kies wet niet den census, tenminste niet dezen alleen, tot bazismet betrekking tot de defensie een betere ver houding tusschen levende en doode strijdkrachten. Op financiëel gebied zuiverder verdeeling van belasting, onder welke benaming ook; pogingen tot herstel van het evenwicht in onze maatschappelijke verhoudingen. Zoo ge mee wilt helpen, om dit te verkrijgen en het andere te weren, kiest dan de heeren Pompe Van Meerdervoort en Bybaulaat dan den heer De Savor- nin Lohman los, die u en uw land niet voert tot vrede, eendracht, samenwerking, welvaart, maar tot onver poosden strijd die niet beoogt het welzijn des volks, maar den triomf zijner partijdie bewezen heeft, juist datgene, waarop volgens Jezus de wet en de profeten rusten, niet te betrachten. Als vervolg op ons bericht omtrent het optreden van enkele sprekers in ons kiesdistrict met het oog op de herstemming van Dinsdag a. s. kunnen wij melden, dat dhr. H e ij s e zal spreken Vrijdagavond te Hein- kenszand in de zaal bij M. Hoondert, de heer G. A. Vors terman Van Oyen uit Aardenburg Zater dag te Wemeldinge in de gemeente-kamer en mr. E. Fokker uit Middelburg Maandag achtereenvolgens te Wolfertsdijk bij C. Van Strien en te Kortgene bij Van der Linde. Gisteravond werd in de bovenzaal van het koffie huis «De Vriendschap" eene vergadering van de leden der Vereeniging voor Volksvermaken gehouden. De voorzitter, de heer A. R. Breetvelt, gaf te kennen, dat hij voorloopig het presidium had op zich genomen, terwijl de heeren J. P. S. Jonquière als vice-president, G. J. Van der Poll als eerste, S. J. J. De Jonge Mulock Houwer als tweede secretaris en W. Pelle als penning meester zullen fungeeren. Art. 13 van het Reglement werd daarna gewijzigd in dien zin dat jaarlijks énne algemeene vergadering zal zijn, waarin het bestuur verslag uitbrengt en rekening en verantwoording doet, welke rekening gedurende twee uren voor de leden ter visie ligt, staande de vergadering door drie leden, daartoe door de vergadering gekozen of den voorzitter aangewezen, wordt nagezien en door de leden goed gekeurd. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur er in geslaagd was een concert te organiseeren van de stafmuziek van het 3e regiment Infanterie, onder directie van den kapelmeester N. A. Bouman, en dat dit concert, gevolgd door een «bal champêtre", zal plaatshebben in »De Prins van Oranje", op Woens dag den 14 Juli a. s. De agenda voor de zomervergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, welke aanvangt op Dinsdag 6 Juli a. s., bevat o. a. de vol gende punten Onderzoek van de geloofsbrieven van de herkozen en nieuw gekozen leden. Benoeming van drie leden van gedeputeerde staten tengevolge van de aftreding der heeren mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, J. A. A. Fransen Van de Putte en J. H. C. Heijse en de benoeming van een lid der staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Eene mededeeling zal worden gedaan naar aanleiding van het adres van den heer C. Van der Bent om subsidie voor een stoomtramweg van Hulst naar Walzoorden. Met betrekking tot dit verzoek om een subsidie uit de provinciale fondsen van minstens 10000 gedurende 33 jaren, voor een stoomtramweg van Hulst naar Walzoorden, deelen ged. staten mede dat zij den adressant te kennen gegeven hebben dat in geen geval kan gedacht worden aan het verleenen van sub sidie, zoolang ged. staten de uitslag niet bekend is van door hem aan te wenden pogingen tot het beko men van bijdragen van de naast belanghebbenden bij den aanleg van den tramweg en tot het aangaan van eene overeenkomst betreffende het postvervoer. Daar de adressant het ged. college nader verzocht heeft de aanvraag tot de najaarsvergadering aan te houden, nemen ged. staten zich voor later èn het verzoek èn hun voorstH aan de staten over te leggen. In behandeling komen voorts de volgende voorstellen van gedeputeerde staten a tot toekenning van een subsidie voor de ambachts school te Middelburg b naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der kweekschool voor machinisten te Amsterdam c tot wijziging van het bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering van den calami- teusen stad Philippinepolder d tot wijziging van de grenzen der werken tot zee wering en oeververdediging van den calamiteusen Anna Friscpolder en e tot het verleenen van eene bijdrage in de kosten van verbetering der haven van Philippine. Dit voorstel strekt om aan die gemeente een sub sidie te verleenen tot de helft der kosten en ten hoogste van 3000, onder voorwaarde dat een door gedeputeerde staten goedgekeurd plan worde uitge voerd en dat de gemeente zich tot voortdurend be hoorlijk onderhoud verbinde. Hierop komt aan de orde een voorstel van den heer C. J. J. A. Van Teijlingen, lid der staten, tot wijzi ging van het reglement op de wegen en voetpaden, van het algemeen reglement voor de polders en water schappen, en van het reglement van politie voor de polders. De rekening wegens de enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven over 1884 bedraagt in ontvang 426 580.32% en in uitgaaf ƒ376.484.22; zij levert dus een voordeelig slot op van 50.096.10 De begrooting van de eDkel provinciale en huis houdelijke uitgaven voor 1887 bedraagt in ontvang en uitgaaf 366.823.40%. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur van Zeeland, voor zoo veel het rijksbestuur is, bedraagt 60.265.50. Het voorstel betrekkelijk de heffing van opcenten ten behoeve der provincie toont aan dat de heffing vereischt wordt van 273.000, tot dekking waarvan voorgesteld wordt voor te dragen 30 opcenten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en 22 opcenten op de personeele belasting. Ovozand. Bij het restaureeren der Hervormde Kerk alhier heeft men op beide pilaren van den toren eene muurschildering ontdekt. Z. M. de Koning heeft thans zijne reis naar Nederland aldus geregeld, dat de vorstelijke familie 25 Juni van Wildungen naar Arolsen vertrekt, om over ScherfedeWinterswijk op 1 Juli a. s. te Soestdijk aan te komen. Men meldt voorts, dat Z. M. den 13den Juli uit Soestdijk naar den Haag denkt te komen ter opening van de zitting der Staten-Generaai op den volgenden dag. Tot dusver moet bepaald zijn, dat Z. M. na afloop van de openingsplechtigheid in den middag naar Soest dijk zal terugkeeren, en telkenmale van daar naar de residentie zou gaan tot het verleenen der gebiuikelijke audientiën aan wetgevende commissiën, enz. Bij kon. besl. is de heer W. Jz. Hofdijk, leeraar in de Nederl. taal- en letterkunde aan het gymnasium te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Toen de Ned. pelgrims onlangs te Rome in de Pieterskerk waren, sprak kardinaal Melchers o. a. het volgende «Het doet mij genoegen, heden op deze plaats de gelegenheid te hebben den Katholieken van Neder land, als wier vertegenwoordigers ik ul. beschouw, openlijk en plechtig uit mijnen eigen naam en ook uit dien van vele duizenden Duitsche priesters en ordebroeders, daarvoor dank te zeggen, dat zij ons, toen wij door der kerk vijandige wetten niet in ons vaderland konden leven en werken, in hun land gastvrij hebben opgenomen, en ook nu nog aan velen gastvrijheid bewijzen. In het bijzonder moet ik ul. bedanken, want gijl. hebt het mij mogelijk gemaakt 10 jaren lang van uit den vreemde de mij door God toevertrouwde kudde te leiden." De heer Visser Van Hazerswoude heeft het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor Hoorn aangenomen. Naar men meldt is Domela Nieuwenhuis niet van zins van zijn vonnis in hooger beroep te komen en zal hij binnenkort zich aan het parket te 's-Gravenhage aanmelden om zijn jaar celstraf te ondergaan. Het Vaderland schrijft Weet het Departement van Koloniën ons niets te vertellen over het jongste wapenfeit der Atjehneezen, dat, als wij afgaan op het Reutertelegram,ons een nieuwe TVisero-quaestie dreigt te bezorgen 7 Men was er spoedig genoeg bij onlangs, om een, naar het schijnt weinig beduidend opstootje op Java te vermelden, dat aan de Indische regeering gelegen heid gaf een hoogst voorbarige aantijging aan den man te brengen tegen een bij haar gehaat landeigenaar. Nu het een geval geldt, waarbij de eer van ons land en het prestige van onzen naam gemoeid kunnen zijn, zwijgt de Staats-Courant. In het oesterbassin te Husum zijn ten behoeve van het nemen van proeven ongeveer 1000 stuks oesters ondergebracht. Men wil waarnemingen doen over het aanzetten van het broedsel, dat in Juni en Juli de moederschaal verlaat. Te dien be hoeve zijn drainbuizen enz. gelegd. Zooals bekend is zijn de oesters op de tusschen de Noord-Friesche eilanden liggende banken, vergeleken met vroeger, zeer sterk verminderd, en is dat niet beter geworden, ofschoon sinds vele jaren de vangst gestaakt is ge weest. Vermoedelijk liggen in de Noordzee nog vele weinig of in het geheel niet bekende oesterbanken, wat waarschijnlijk wordt als men bedenkt, dat Blan- kenezer visschers van hunne tochten op de Noordzee onlangs eene aanzienlijke hoeveelheid oesters hebben medegebracht. Men is in Sleeswijk tot het doen van de onderzoekingen gekomen, omdat men het zoo sterk verminderen van de oesters zich niet weet te verklaren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ovezand. Bedankt voor het beroep naar de Ilerv. gemeente alhier c. a. door den heer P. J. Hopman, predikant te Ouderkerk a/d. IJsel. Benoemd tot notabele bij de Herv. kerk de heer L. Hundersmarek. Door den kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te Vlissingen is beroepen de heer J. H. Guldenarm, predikant te Nieuwland. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Terwijl de koster der Oudezijds-kapel, die tevens makelaar is, de kosterij gisteren voor zaken verliet, schelden twee personen, een schipper en een zeilmaker, aan. De niets kwaads vermoedende dienstmaagd liet hen binnen, waarop de beide personen namens de heeren Rutgers cum suis verklaarden, .bezit te nemen van kerk en kosterij. De dienstmaagd gaf onmiddellijk den commissaris van politie Stork kennis van de overrompeling en deze verwijderde daarna op verzoek der kosterin de beide vreemde indringers uit de kosterij, de particuliere woning des kosters, en zette hen op straat. Ook aan de Noorderkerk verschenen twee personen met hetzelfde doel, doch daar zij aan den koster geen voldoende antwoorden gaven omtrent het doel hunner komst, werden zij niet binnen gelaten. Nader wordt hieromtrent nog aan hetzelfde blad gemeld, dat de koster van de Nieuwezijds-kapel zelf zich naar het commissariaat van politie der 2e sectie begaf en den heer Stork hulp verzocht tegen de per sonen, die in zijne kosterij gedrongen waren. De heer Stork ging onmiddellijk zelf naar de kosterij en vond aldaar de twee indringers. Hij zeide hun op verzoek van den koster gekomen te zijn, om hun te verzoeken het huis te verlaten, aan welk verzoek ge volg werd gegeven, na de verklaring dat bij onverhoopt verzet geweld zou moeten worden gebruikt. Nauwelijks hadden de ongenoode gasten het huis verlaten, of twee andere personen namen in het zij kamertje plaats. Deze verblijven daar echter met vol komen toestemming des kosters, om tegen verdere overrompeling te waken. Aan de kosterij der Oosterkerk vervoegden zich tezelfder tijd, ongeveer 11 uur, mede twee handlangers der heeren Rutgers c. s., doch de koster liet hen buiten staan. Ook hem werd versterking tegen geweld toegevoegd. Ook de Noorderkerk wordt thans bewaakt vanwege de wettige kerkmeesters.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1