tegels of baksteen) is de ballast bepaald noodzakelijk en moet deze zeer aanzienlijk zijn, daar de houten ribben hier natuurlijk niet kunnen dienen. Men gebruikt er niet zelden oude spoorstaven voor. Hoe goed ook beveiligd (de een gaat er, zooals in alles, zorgvuldiger mee te werk dan de ander) toch blijken de genoemde voorzorgen soms nog onvoldoende. Als de storm zich verheft en de golven hun kracht doen gevoelen, dan worden de stellen hospitalen zoo gebeukt, dat er werking in komt, de ballast wordt afge worpen en de beknellende ribben worden op zij gedreven en aan de hospitalen wordt ruimte gelaten om eerst op en daarna weg te drijven. Het broed, dat er in is, drijft er uit en gaat ver loren. Hierin ligt juist de grootste schade, want de hospitalen zelf komen meerendeels terecht, als zij tegen de dijken aangeland zijn. Zaterdag nu zijn verbazend veel hospitalen aan 't drijven geraakt. Men schat het getal op enkele dui zenden. Uren verre kon men ze overal langs den zee dijk vinden. In den Engelschen polder en tegen den spoorwegdam bij Rilland zijn verscheidene honderden gevonden. Hedenmorgen zag men, hoewel het Zondag was, een honderdtal menschen op de bank, om te zien of, en hoeveel schade hun de storm had berokkend. Voor menigeen is die vrij aanzienlijk. Enkele kleine ondernemers, die zich tot het kweeken van zaaigoed bepalen en voor wie het afsteeksel de voornaamste rijkdom uitmaakt, zijn er geheel of gedeeltelijk door geruïneerd. Maar ook voor grootere zal het verlies voelbaar zijn, want ieder hospitaal vertegenwoordigt een waarde van 5 tot i O gld. en men spreekt van firma's of maatschappijen, die er duizend en meer verloren hebben. De gezamenlijke schade beloopt dus verscheidene duizenden guldens. Sommige steigers en putten hebben ook geleden, doch niet aanzienlijk. TVolfcrtsdijk. In de vergadering van den ge meenteraad werd, nadat door dhr Jacob eenige opmerkingen omtrent de notulen waren gemaakt, omdat hij meende, dat ook het behandelde in de besloten vergadering daarin gedeeltelijk vermeld was, wat echter bleek niet juist te zijn, mededeeling gedaan van het bekende K. B. tot vernietiging van het raadsbesluit van 25 Maart jl., betreffende het halen van geld bij den ontvanger te Heinkenszand. Voorts deelde de voor zitter, dhr. De Kater, mede, dat den burgemeester door den Commissaris des Konings een verlof was toe gestaan, terwijl door den Raad besloten werd tot eene vermindering van enkele aanslagen in den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting. Het schoonmaken van het schoolgebouw op het dorp werd voor 23,75 op gedragen aan F. Thorenaar en tot stemopnemers bij de herstemming voor de Tweede Kamer werden benoemd dhrn. A. Verschuure en J. Kallemein. Aan het slot der zitting bracht dhr. Philipse dank aan het dagelijksch bestuur voor de wijze, waarop het voldaan had aan zijn in de vorige vergadering uitge drukt verlangen tot betere regeling der brandweer in de gemeente. De Staatscourant van 20 en 21 dezer bevat de statuten der naamlooze vennootschap«Stoom- tram-maatschappij Breskens-Maldeghem. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt driehonderd duizend gulden, verdeeld in zeshonderd aandeelen van vijfhon derd gulden. De verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland, wegens het bedanken van den heer J. A. De Wolff, is bepaald op den 30 Juni a. s., en even- tueele herstemming op 14 Juli e. k. Gedep. Staten van Zeeland hebben, met intrek king van hun besluit van 6 November 1885, no. 103, de gemeente Noord welle aangewezen tot standplaats van den provincialen veearts der 3e klasse A. H. G 1 u k. Aan mr. B. H. C a r p is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 2den luit. bij de dd. schutterij te Middelburg; terwijl bij die schutterij aldaar is benoemd tot 2en luit. P. De Maret Tak, thans schutter. Van de 130.545 kiezers (volgens de officiëele lijsten van 1885) hebben Dinslag 102.298 een geldige stem uitgebracht, dus ruim 78 percent. Bij de verkiezing na de vorige Kamerontbinding op 24 October 1884 kwamen van de 127.405 (volgens de officiëele lijsten van 1883) 88.184 kiezers op, dus ruim 69 percent. In het nieuwe tarief van telegrammen, dat thans in voorbereiding is, zal voor dagbladtele grammen geen reductie boven 40 woorden worden toegestaan, hoewel aanvankelijk voorstellen daartoe gedaan waren. Bij de nieuwe regeling wenscht de Regeering stads- telegrammen in te voeren tegen 15 cents per 10 woorden en een hooger tarief voor elk woord daarboven. De oudste reünist, de eenig overgebleven leeraar van de Series leclionum aan de Utrechtsche Academie van 1830, de 94jarige oud-lector Georges V e r e n e'.t, is Vrijdag linea recta 200 uren ver uit Zwitserland te Utrecht aangekomen, voor de viering van het 250- jarig bestaan der Alma Materwaarvan hij als docent in 1836 het tweede eeuwfeest heeft bijgewoond, en waaraan hij later nog zoo lang verbonden is geweest. (17. D.) Te Utrecht is in eene bijeenkomst van voor standers der homoiopathische genees methode, onder voorzitterschap van dr. Voorhoeve uit Den Haag, met algemeene stemmen besloten tot oprichting van eene vereeniging ter bevordering dier geneeswijze. Reuter seint uit Penang, onder dagteekening van Vrijdag: «De Atjehers hebben nabij Rigas de Holland- sche stoomboot »Hok Canton" aangevallen. Zij dood den den eersten machinist en den tweeden stuurman en namen den adsisdent-machinist, den kapitein en diens vrouw gevangen." Rigas ligt op ongeveer 4° 38' NBr., op de Westkust van Atjeh, een weinig noordelijker dan Terom. De kampong Rigas bevindt zich een weinig landwaarts in, heeft goede huizen en telt 500 a 600 inwoners. De bevolking leeft van de peperteelt en den veestapel. Levensmiddelen en goed drinkwater zijn er schaarsch. Groote schepen blijven op de buitenreede, kleinere vinden eene goede ankerplaats in de binnenbaai. Het omlig gende terrein is zeer bergachtig. De radja van Rigas wordt gerekend onder degenen, welke ons gouvernement goed gezind zijn. Tijdschrh. Aardr. Genootschap II, bl. 85, door Jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn tot Burgh Op de kaart van de telegraaflijnen en gesubsidiëerde stoomvaartlijnen in den Ind. Archipel" wordt vermeld dat Rigas eens in de twee maanden door een stoom schip van de N. I. Stoomvaartmaatschappij wordt aan- Het stoomschip «Hok Canton" wordtin het jongst verschenen Koloniaal Verslag vermeld als eigendom van den Chinees Thio Tiaw Sat, te Batavia, doch thuis behoorende te Oleh-leh. Het vaart onder Nederlandsche vlag, is 422.73 reg. tonnen groot en onderhoudt eene geregelde vaart tusschen Penang, Oleh-leh en andere Atjeh-kustplaatstn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kapelle. Ter vervulling der vacature als predikant bij de Vrije Evangelische gemeente alhier, ontstaan door het vertrek van den heer P. Van Paassen, is als zoodanig tot herder en leeraar bij die gemeente beroepen de heer Van der Kamp, evangelist te War- tena in Friesland, en deze heeft het beroep aangenomen. Aangenomen het beroep naar Leersum door den heer H. J. De Zwart, cand. te Amsterdam, die o. a. voor het beroep naar Bath en Rilland heeft bedankt. De heer J. A. Paredis, bisschop der R. K. kerk te Roermond, van wiens overlijden wij in ons vorig nommer melding maakten, was in 1795 te Bree, Belgisch Limburg, geboren. Hij werd in 1821 tot priester gewijd, geconsacreerd den 30sten Juni 1841 en tot bisschop van Roermond benoemd den 4!er: Maart 1853. Van de bisschoppen, die na de invoering der bisschoppelijke hiërarchie hier te lande werden benoemd, was hij de laatst overgeblevene. De overledene bekleedde voorts de waardigheden van huisprelaat van den Paus, adsistent-bisschop bij den pauselijken troon en Romeinsch graaf. Hij was kom- mandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Van heinde en verre stroomt de menigte naar het bisschoppelijk paleis, om van den overleden bisschop een stil afscheid te nemen. Het lijk is in grooten tooi, geheel in een purperen kleed, met mijter en stola. Rondom het bed staan zes groote koperen standaards met kaarsen en aan weers zijden van het praalbed zit eene religieuse te bidden. Het geheele vertrek is zwart bekleed, en achter het hootdeinde staat een altaar met een groot wit kruis beeld, omgeven door eenige kaarsen. Bepaald indruk wekkend is het, de bezoekers zoo stil mogelijk om het lijk te zien gaan, alleen verlicht door de flikke rende kaarsen, om dan, vóór het heengaan, met een gewijd palmtakje een weinig wijwater over het lijk te sprenkelen. De begrafenis is bepaald op Dinsdag te 10 uren. (N. li. Ct.) Voor de hoofdonderwijzers-examens hebben zich in het geheele land 1109 mann. en 116 vrouwel. candidaten aangemeld. De Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen" telt 1026 leden en 28 donateurs, verdeeld over 22 afdeelingen. Aan de gemeente Hoek is een subsidie van f 1700 en aan St. Kruis een van f2730 verleend tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs. Voor den nieuwen cursus aan de rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg hebben zich 26 candidaten aangegeven. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn o. a. veroordeeld F. M., 12 j., J. V., 12 j. en Z. V., 10 j„ allen te Gors, wegens diefstal, de le en 2e tot 2 jaar en 5 maanden gevangenisstraf, de 3e tot 3 dagen. (Dit bericht ontvingen wij nog Vrijdagavond. Eene gevangenisstraf van 2 jaar en 5 maanden voor kin deren van 12 jaar kwam ons echter zoo hoog voor, dat wij meenden aan eene vergissing te moeten denken, waarom wij de opgave niet durfden plaatsen. Nu de M. Ct. eene gelijkluidende mededeeling bevat, moeten wij wel aannemen dat werkelijk eene zoo zware straf is opgelegd Landbouw en Veeteelt. Het Landbouwkundig congres, de vorige week te Leeuwarden vergaderd, heeft, overtuigd van de noodzakelijkheid van vakonderwijs in de zuivelbe reiding, den wensch uitgesproken, dat de Regeering die zaak steune en daartoe op de Staatsbegrooting een som uittrekke. De wedstrijd van ploegen en eggen op 22 en 23 Juni te Zieriksee te houden, door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, benevens de tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgedierte, kaas, paardentuig, enz. te houden 24 Juni aldaar, door de afdeeling Zieriksee van bovengenoemde Maatschappij, belooft zeer belangrijk te zijn. Ruim 130 ploegen en eggen zijn voor den wedstrijd aangegevenverder zullen ruim 220 nummers paarden en rundvee, een aantal schapen en varkens, benevens eene groote collectie pluimgedierte en vele andere artikelen worden ten toongesteld. De tentoonstelling zal op last van den minister van oorlog bezocht worden door een militaire com missie tot aankoop van inlandscbe paarden. Buitenlandsch Overzicht. De verbannings-commissie uit den Franschen Senaat heeft de ministers De Freycinet, Sarrien en Demóle gehoord. Allen drongen krachtig aan op de aanneming van het wetsontwerp tot verbanning der prinsen, ge lijk de Kamer het goedkeurde. Ten einde zijn betoog kracht bij te zetten, deelde de heer De Freycinet nieuwe bijzonderheden mede over de agitatie der Orleanistische partij. De Senator Bozérian zal een tegen-ontwerp indienen, waarbij aan de regeering alleen het recht wordt gegeven om bij decreet van den president de leden der familie, die over Frankrijk regeerden, te verbannen, wanneer hun verblijf op het grondgebied der republiek gevaarlijk wordt voor de openbare orde. De commissie heeft tot haren rapporteur benoemd den heer Béranger, tegenstander van elke verbanning der prinsen. Deze heeft Zaterdag in den Senaat zijn rapport voorgelezen waarvan de slotsom isverwerping van het ontwerp tot verbanning der prinsen, als onbe staanbaar met de vrijheid en als verderfelijk voor de goede betrekkingen met het buitenland. Ook zegt het rapport, dat de uitzetting geen zaak is van eene wet gevende vergadering, maar behoort tot de bevoegd heden der rechterlijke macht. De discussie is bepaald op van daag. De leden der uiterste linkerzijde in de Kamer heb ben weer een vergadering gehouden, waar gesproken werd over de verwijdering der ambtenaren, die vij andig gezind zijn jegens de republiek. Met algemeene stemmen werd besloten om bij de regeering op ver wijdering dier ambtenaren aan te dringen. Volgens een tdegram uit Saigon zijn een kapitein en een luitenant te Than-Hoa met vergiftigde pijlen omgebracht. In Annam moeten weder nieuwe slach tingen onder de Christenen hebben plaats gehad en de rebellen hebben in den omtrek van Turan eenige dorpen verbrand. Het Openbaar Ministerie heeft aan den Spaanschen Senaat verlof gevraagd om twee der grootste million- nairs, die tevens Senatoren zijn, gerechtelijk te ver volgen. Om welke reden wordt niet gemeldalleen weet men, dat de bedoelde Senatoren zijn markies De Campo en markies De Cayo del Rey. Een invloedrijk persoon heeft wel pogingen aange wend, om de aanvraag tot vervolging door den Senaat te doen verwerpen, maar de Minister Gonzalès heeft verklaard er een kabinets-quaestie van te maken, daar men aan het land moet bewijzen dat grooten en klei nen gelijk voor de wet zijn. De Standard verneemt uit Sofia dat de kuiperijen tegen de Bulgaarsche regeering, door Rusland aan gestookt, mislukt zijn, en dat de crisis schijnt voorbij te zijn. Gemengde Berichten. Het volgende niet onaardige geval heeft zich in onze nabijheid voorgedaan. Twee personen, die wij A en B zullen noemen, namen gelijktijdig een tientje in de nu afgeloopen Staatsloterij. «Ik geloof dat uw nom mer beter is dan het mijne," zegt A tot B, «laten wij ruilen". B heeft er niets tegen en de ruil geschiedt. In een der eerste klassen valt op het lot dat B nu heeft de 20000. Men stelle zich de vreugde van dezen en den grooten spijt van A voorBeider gewaar wordingen duren voort totden laatsten dag der trekking, als wanneer op B's lot de 30000 valt! Als nu ommekeer der gewaarwordingenvreugde van B, spijt van A. En inderdaad de slechtste ruil blijkt nu aan A's kant geweest te zijn, maar zij kunnen dunkt ons, beiden toch tevreden zijn. Kapelle. Gisternamiddag ontlastten zich boven deze gemeente verschillende onweersbuien, die gepaard gingen met zwaren regen. Volgens den regenmeter is er 16,8 m.M. water gevallen in den tijd van ruim drie uren. Men schrijft ons: Op den tweeden Pinksterdag vervoegden zich bij een landbouwer te Kamperland twee zijner knechts om hem geld op afkorting hunner huur te geven. Hoewel de boer weigerde, bleven de knechts aandringen. De eerste, die met een revolver gedreigd had, won den raad van een zijner buren in die hem mededeelde, dat dit gebruikelijk is te doen. Nadat de landbouwer gezegd had, dat het hun wel eens kon opbreken, gaf hij het gevraagde. Donderdagmorgen zouden zij hunne koffie gebrui ken, die den vorigen avond gereed was gezet. Beiden bespeurden een sterke fosforlucht aan de koffie, zoodat de een het vocht wegwierp, doch de [ander begaf er zich mede naar de politie, die van het gebeurde op Maandag reeds kennis droeg. Er bevonden zich werkelijk luciferskoppen in de koffie. De politie doet natuurlijk ijverig onderzoek. Kolijnspluat. Een schouwspel, dat gelukkig hier zelden voorkomt, bracht honderden menschen Zaterdag namiddag op den zeedijk en vervulde aller gemoed met groote vrees. Tengevolge toch van den Noorder- storm omstreeks vier uren verkeerde schipper O. Kranendonk van Ridderkerk met zijn tjalkschip de «Novalis" in groot levensgevaar. Van Nijmegen geko men met eene lading grint en bestemd voor deze gemeente, lag hij bij den eersten nol voor anker en trachtte, daar hij met een feilen N.N.Westenwind te kampen had, omstreeks 3 uren zeil te maken. Te vergeefs echter beproefde hij zijn anker aan boord te krijgen, want het doorzetten van den vloed zoowel als de hoogloopende zee verhinderden dit. Toen de wind om 4 uren tot een' storm uit het Noorden was aangegroeid, kon de schipper tengevolge der stort zeeën en het slingeren van het vaartuig het onmoge lijk klaren. Telkenmale liepen de zeeën over het schip heen, zoodat men van den wal niets van den scheeps romp zien kon, een ijzingwekkend schouwspel, dat ruim een half uur duurde. Op eens echter zwaaide het schip met zijn' voorsteven stroomopwaarts door het breken van den ankerketting, waarop het al stootende over de plaat heen gezet werd tot onder den zeedijk, waar het op 2 M. afstand van den wal zitten bleef. Daar stonden reeds eenige wakkere varens gezellen van hier gereed, om den schipbreukelingen de reddende band te bieden, en de schipper, zijne vrouw en de twee knechts behouden aan land U brengen. Met de ebbe bleek het, dat het vaartuig belangrijke averij had bekomen, doch verder zal behouden H ij ven. Schip en inboedel zijn beide geassureerd. Ook schipper C. Kranendonk (vader van C. Kra nendonk), mede met grint geladen en bij de Katsche schorren liggende, heeft, hoewel niet zoo levensgevaar lijk, mede met den storm te kampen gehad en ook nog al averij bekomen. Zijn vaartuig zit nu hoog op de schorren en zal wel gedeeltelijk moeten gelicht worden om vlot te komen. Een ruim 80-jarige kiezer te Wissekerke was Dinsdag nog ijverig genoeg om ruim een uur afetands naar de stembus te loopen. Bij de jongste verkiezingen voor leden der Tweede Kamer heeft geen der kiezers van Vlieland van zijn recht gebruik gemaakt. Jammer, dat men te Den Helder niet wist, dat zij dit niet doen zouden, want daar waren voor kiezers, wier stembiljet in het ongereede was geraakt, geen nieuwe stembiljetten ten Raadhuize aanwezig, zoodat eenige kiezers niet hebben kunnen gevolg geven aan hun verplichtingen tegenover den Staat. De lang toegezegde nieuwe tramwagens voorden stoomtramdienst tusschen Vlissingen en Middelburg zijn eindelijk te Vlissingen aangekomen en zullen weldra in gebruik worden gesteld. Het zijn een drietal rij tuigen, waarvan éen uitsluitend ingericht is voor pas sagiers eerste klasse en twee bestemd zijn voor eerste en tweede klasse reizigers. De constructie van alle rijtuigen is gelijk aan die van spoorwagens. (M. Ct.) In éen etmaal, van Donderdag jl. voorm. 8 tot Vrijdagmorgen 8 uren, is te Wageningen, volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool, niet minder dan 40 mM. regen gevallen. Te Tilburg is een man voor de vijfde maal getrouwd. Dat in Nederland ook Hottentotten wonen, werd wel door bijna niemand vermoed. Toch is onder de gemeente Ouderkerk aan den IJsel een boerderij af gebrand, welke bewoond werd door P. Hottentot. In de noordelijke provinciën worden op de ver pachtingen van hooilanden aanmerkelijk hooger prijzen besteed dan in het vorige jaar. In het dorp Bovenknijpe (Schoterland) heeft eene waterhoos een boom ter dikte van M. uit den grond gerukt en in de vaart geslingerd, zoodat de scheep vaart gestremd is; bovendien heeft zij een gedeelte van het rieten dak eener boerenschuur afgescheurd en een zwaren wagen, die daar achter stond, nadat deze driemaal in het rond was gedraaid, wel 30 M. verplaatst. Van Ostende naar Dover zal voortaan driemaal daags een mailboot vertrekken en dit met het oog op de concurrentie van de lijnen VlissingenQueens- borough en AntwerpenHarwich. De nieuwe booten zullen des ochtends te 7 of 8 uur vertrekken, waardoor de Duitsche post 2 a 3 uren vroeger in Engeland zal aankoman. Laatste en telegraphische berichten. Wissekerke. Heden is een oeverafschniving vóór den Thoornpolder ontstaan. Omtrent de uitgebreidheid is nog niets bekend, daar de oppeiling nog moet plaats hebben. Middelburg. Naar men verneemt zal de liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt macht" alhier dit maal geen kandidaat stellen voor de in de volgende week te houden verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zeeland. Correspondentie. Voor ingezonden stukken was heden geen plaats. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 22 Juni, Woensdrecht, koolzaad, Van de Ven. 22 Goes, woonhuis, Mulock Houwer. 23 Kruiningen, huisraad, woning enz., Prins. 23 Kattendijke, bouw- en weiland, Mulock Houwer. 24 Goes, meubelen enz., Mulock Houwer. 25 Rilland, koolzaad, Mulock Houwer. 30 "Waarde, hofstede, Mulock Houwer. 30 Kapelle, hooi, rogge en aardappelen, Pelle. 30 's Heer Abtskerke, inspan, Pilaar. St.-Philipsland, inspan, Franse. 3 Juli, Wolfertsdijk, verp. bouwland, Mulock Honwer. 7 f Goes, meubilaire goederen, Pelle. 8 Goes, panden, Bank van leening. 14 Goes, woonhuis, slachthuis enz., Pilaar. 19 Heinkenszand, woonhuis ea erf, P. Overman. 2L Borsele, hofstede, P. Overman. 28 f Hoedekenskerke, verp. land, P. Overman. 5 Aug. Goes, Jacob-of Sloepolder, Gallis Merens. Sept. Wemeldinge, gemeente-herberg, Gallis Merens. Te houden Aanbestedingen. Datam. Plaats. Voorwarpen. Information. 26 Juni, O.-Bev elandpolder, onderhoud, Polderbestuur. 2 Juli, Middelburg, bouw van een zelfregis- treerenden getijdemeter, aan het hoofd te Zieriksee. Raming f8000. Rijksingen. Goes. Marktberichten. ROTTERDAM, 21 Juni 1886. Granen met kleinen toevoer prijshoudend bruine tooien 50 ets. hoogererwten 25 ets. hooger; overigens onveranderd. Buitenlandsche en meel vast. Nieuwe'TARWEf 6,50 a f 7,40 ROGGE- 5,- 5 75 WINTERGERST- 3,— - 4,— ZOMERGERST- 3,75 - 4,50 Korte HAVER 2,75 - 4, Lange - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 9, PAARDENBOONEN 6,— - 6,60 DUIVENBOONEN- 7,— - 7,25 Blauwe ERWTEN- 8,- 9, Nieuwe SCHOKKERS 9,50 - 11, BRUINE BOONEN8,— - 41, WITTE - 7,— - 11,- KANAMEZAAD9,— - 10,50

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2