1886. N°. 71. Zaterdag 19 Juni. 73ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH& VAN DITHAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOBS, 18 Juni 1886. Gisteravond gaf de zangvereeniging >Excel- s i o rdirecteur dhr. P. De Jonge, voor hare leden en voor de leden der sociëteit «Van Ongenuchten Vrij" in de groote zaal der sociëteit een concert, dat wel geslaagd mag heeten. Het programma bevatte slechts twee nummers, maar beiden van eenigen omvang, nl. «das Lied von der Glocke" van Romberg en «Enge lenzang", le afdeeling, van J. B. Van Bree, beide stukken uitstekend geschikt om te doen hooren over welke krachten de vereeniging te beschikken heeft. Het publiek, dat in vrij goeden getale was opgekomen, toonde zich dan ook meermalen door toejuiching dank baar voor het gesmaakte genot en het was zeker met instemming van alle aanwezigen, dat aan het einde van de pauze de president der sociëteit, de heer L. M. Van Campen, een woord van dank richtte aan de vereeniging en haren directeur voor den aangenamen avond en den wensch uitte, dat het thans door het weder verijdelde plan om de uitvoering in den tuin te doen plaats hebben, tot uitvoering moge komen, doordien de vereeniging moge besluiten spoedig weder eens een concert in de sociëteit te geven. Men schrijft ons uit Middelburg: De liberalen behoeven zich over Zeeland niet lan ger te schamenVan de vijf zetels, waarover de provincie in de Tweede Kamer beschikken kan, zijn er thans drie bezet door liberalen, terwijl de her stemming te Goes een kans voor de liberalen open houdt, die bij onvermoeide volharding niet ongunstig staat. Om tot dit resultaat te kunnen komen, moest er gewerkt, hard gewerkt worden. En dit is ook ge schied. Met onvermoeiden ijver heeft vooral het bestuur der liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt macht" alhier (en niet het minst de voorzitter der vereeniging, mr. E. Fokker), gesteund door tal van vrijwilligers, de laatste weken gebruikt om de kiezers op de hoogte te brengen van het gewicht der verkiezing, en hen tot het stemmen op de liberale candidaten aantespo- ren. Moeite noch kosten zijn ontzien maar de uitslag is dan ook schitterend geweest! De heer Smit, die minder stemmen op zich vereenigde dan de heer Bu- teuz, bleef toch nog ongeveer 130 stemmen boven den afgetreden heer Keuchenius en ruim 160 stem men boven den heer Lohman 1 Zeker zal de uitslag, waardoor de liberale meerder heid in de Kamer thans reeds tot 7 zetels klom, door het geheele land met ingenomenheid worden begroet. Hier te Middelburg heerscht natuurlijk onder de libe ralen groote blijdschap, die zich echter niet openbaart in «betoogingen" of «serenades" in het openbaar; wat den tegenstanders aanstoot kan geven, wordt vermeden. De overwinning is gevierd door eene reünie in het Schuttershof, alleen toegankelijk voor de leden der kiesvereeniging en voor liberale kiezers, met hunne dames. Talrijk was de opkomst der liberalen, talrijk ook die der damesuit Vlissingen waren verschillende personen, o. a. het bestuur der liberale kiesvereeniging «Plicht en Recht", tegenwoordig. Ook de heeren Bu- teux en Smit waren aanwezig. De grootste geestdrift heeischte den geheelen avondvoortdurend bracht de telegraaf uit alle oorden des lands berichten, ook ver schillende uit Goes, waaruit de vreugde der liberalen over het verkregen succes blijkt. Het behoeft nauwe lijks gezegd, dat deze stemmen van heinde en verre de feestvreugde slechts konden verhoogen, en eveneens dat het aan toespraken Biet ontbrak. Niet het minst vond weerklank een woord van een der aanwezigen, die zeide, dat hij als Oud-Goesenaar leed onder het bericht omtrent den uitslag der stemming te Goes; dat hij echter met vreugde had vernomen, dat zij, die hier zulk een schoon succes verwierven, zich be reid hadden verklaard om aan de liberalen te Goes hun steun te bieden, en dat hij daarvan het beste hoopte. Op dan, kiezers in het district GoesToont, dat gij niet wilt onderdoen voor uwe collega's te Middelburg! Toont, dat gij nog vrije, franke Zeeuwen zijt, die den nek niet willen buigen voor de heerschappij der mannen, die het vaderland ten verderve willen voeren! Ver sterkt de meerderheid, die de liberalen thans reeds in de Kamer bezitten; vaardigt mannen af, die, met de belangen en nooden van uw district bekend, be wezen hebben, dat zij de handen uit de mouwen durven steken, waar het de behartiging van uwe materiëele belangen, de bevordering van uwe welvaart betreft! Bewijst, dat ook gij kunt doen, wat men te Middelburg gedaan heeft! Ierseke. Woensdagavond hield de Gemeente raad eene vergadering ter behandeling van een inge komen schrijven van Ged. Staten, houdende een paar wijzigingen in het contract tusschen de gemeente en de Ned. Herv. kerk, betreffende den torenbouw. Ged. Staten wilden aan het contract toegevoegd hebben: de. dat de toegangsweg naar den te bouwen toren tevens zou mogen dienen ter vervoer der brandblusch- middelen, die in den toren zullen geborgen worden, en 2e. dat bij een mogelijk samenvallen van eene be grafenis en eene godsdienstoefening, de gemeente bij het luiden voor eerstgenoemde plechtigheid den voor rang zal hebben. Dit laatste is juist het punt, waarover reeds zoo veel woorden gewisseld zijn en hetwelk de kerk niet wilde toegeven. Zal zij het nu doen? De Raad legde zich er gisteren met algemeene stemmen bij neer. Middelburg. De heer J. A. D e W o 1 ff heeft voor zijne benoeming tot lid der Provinciale Staten van Zeeland bedankt. Aan de Polytechnische school te Delft is het volledig overgangs-examen B, artt. 61 en 62, o. a. afgelegd door A. C. Danckaerts. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen 3e kl. K. S c h r a v e r, commies 4e kl., en tot com mies 4e kl. B. J. B o u r i c i u s, thans surnumerair. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzente 's-Gravenpolder c. a. G. G. A. M e u w i s s e n thans te Wijchen c. a.te Drachten c. a. T. J. Van Grasstek, thans te Kolijnsplaat c. a. Benoemd, met ingang van 20 Juni, tot burgem. van Hontenisse H. A. A. baron C o 11 o t d'E s c u r y. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een Kon. besluit in zake het beroep van A. G. J. Hombach, te Hulst, als gemachtigde van A. A. O. A. L. G. baron Stratenus, tegen een resolutie van Ged. Staten van Zeeland om trent den ligger der wegen en voetpaden in de ge meente Stoppeldijk. App. werd in zijn beroep niet ontvankelijk verklaard, De gemeenteraad van Bergen-op- Z o o m heeft met 7 tegen 5 stemmen besloten tot den aanleg van een park, waartoe onderhandeld wordt over den aankoop van rijksgrond. Er leeft een man in ons land, aldus schrijft G. A. Vorsterman Van Oyen in Vooruitdie ons, toen wij nog kinderen waren, met zijne vertellingen en gedichtjes vele gelukkige uren bezorgd heeft. Wij groeiden op, werden op onze beurt vaders en moeders, en ziet, diezelfde man bracht aan onze kinderen, wat hij eenmaal ons bracht. Bijna vijftig jaar lang heeft hij geschreven voor «oud en jong Nederland" voor «jong Nederland" stellig het meesten het valt niet onder woorden of cijfers te brengen van hoeveel voor deel hij voor ons leven geweest is. Thans is hij zeven-en-zeventig jaren oud, en hij, die een halve eeuw lang het zilver en goud zijner schatrijke ver beelding om ons heen strooide, vindt op den ouden dag, nu hij niet meer werken kan, als oogst op eigen levensakker, niet veel meer dan ongemunt koper. Hoe dat zoo gekomen is? Waarom zullen we daarnaar onderzoek doen. Het is nu eenmaal zoo. Wij willen hem niet iets geven, dat in de verste verte maar op eene aalmoes gelijkt. Zóóver is het gelukkig niet, dat hij onze aalmoezen noodig heeft. Neen, nu zijn zonne ten ondergang neigt, nu hij, mat en levensmoede, de spade in den grond gestoken heeft en niet meer wer ken kan, nu hij op eigen akker naar oogst uitziet, daar willen wij komen en zeggen«Oom Jan, voor wat ge ons in onze jeugd gaaft, voor wat ge nog kort geleden aan onze kinderen schonkt, brengen we u het offer van onze dankbare harten Zie nu naar het Westen, vriendelijke grijsaardUw avondhemel is helder geworden en baadt in goud". En de naam van dien ouden vriend Wij noemen hem noode, maar het moet: hij heet J. J. A. Goeverneur. Wie met ons behoefte gevoelt, om aan Jan Goe verneur zijn dank te betuigen voor wat hij ons heeft te genieten gegeven, dien noodigen wij uit daarvan aan ons bureau te doen blijken. Bij het te Hellevoetsluis gehouden examen voor leerling-machinist 2e klasse der K. M. is o. a. ge slaagd dhr. A. Risseeuw te Groede. Het 39ste Ned. L a n d h u i s h o u d k u ndig Congres werd Woensdag te Leeuwarden geopend met een rede van den voorzitter, den heer P. Lycklama a Nyeholt, waarin de spreker, de oorzaken van de tegenwoordige malaise vermeldende, verklaarde in het vaste vertrouwen te leven dat spoedig betere tijden zullen aanbreken; daartoe was echter noodig, dat men met inspanning van alle krachten er naar streefde om de landbouwproducten zoo volmaakt mogelijk te maken het eenige middel om op de markt den hoogsten prijs te bedingen. Spreker verklaarde zich verder tegen het bemoeilijken der kunstboterfabricatie door de wetten of verordeningen en tegen de invoering van beschermende graanrechten. Des ochtends vergaderde de le afd. onder voorzitter schap van den heer C. F. Cremer. Zij nam o. a. resoluties aan ten gunste van de bijenteelt, waarvan de vergadering van oordeel was, dat de kennis meer algemeen moest worden verspreidten gunste van het inkuilen van voeder, onder aanbeveling van een vergelijkende studie der verschillende stelsels. De alg. vergadering koos Alkmaar als de plaats waar het 40e congres zal gehouden worden. De tentoonstelling is zeer luisterrijk. Op de gisteren te Amsterdam in «Artis" gehou den conferentie voor de internationale dienstrege ling der treinen is o. a. vastgesteld dat de aanstaande winterdienst zal aanvangen op 1 October a. s., en de conferentie tot vaststelling van den zomer dienst zal worden gehouden op 19 en 20 Januari 1887 te Dresden. Naar het Rott. Nbl. van goederhand verneemt, zou de invoer van Nederlandsch vee in Enge land binnenkort weer worden toegestaan. In de Woensdag te Amsterdam gehouden jaar vergadering der Neder 1. Zuid-Afrik. Ver eeniging bracht de heer H. H. Timmer de wen- schelijkheid ter sprake eener directe stoomvaart tusschen het vasteland van Europa, meer bepaald Nederland te Vlissingen, en de Zuid-Afrikaansche republiek te Delagoabaai. Hij toonde met cijfers aan uit de vracht vaart van Nederland en België, dat eene directe vaart tusschen Vlissingen en Delagoabaai eene goede toe komst zou tegemoetgaan. Wij moeten thans alles uit Zuid-Afrika door Engeland's bemiddeling ontvangen, dat 43 schepen in de vaart op Zuid-Afrika heeft. Hij wees voorts op de gunstige gelegenheid om goed koop een of meer stoomers van de liquideerende Insulinde te kunnen koopen. Met den heer Arie Smit, burgera. van Vlissingen, was spreker in eene brief wisseling over deze zaak getreden, en daaruit las hij voor, dat men in Zeeland niet twijfelde aan de goede uitkomsten dezer lijn, en dat als de Amsterdamsche handel zijn hulp en medewerking betuigde, het geld voor de lijn in Zeeland wel zou zijn te vinden. De heer Van Hamel voegde daaraan toe dat thans niets in Zuid-Afrika binnenkomt dan door Engeland's bemiddeling. De vaart geschiedt thans uitsluitend op Engelsche havens en door Engelsche transportwagens, wat natuurlijk zou veranderen door de directe vaart op de Delagoabaai. Ook hij meende dat het bestuur deze zaak voor eventueelen moreelen of financiëelen steun wel ernstig mocht overwegen. De HH. Dull en Sehmüll spraken in denzelfden geest. De voorzitter verklaarde de mededeelingen met be langstelling te hebben vernomen, en verklaarde zich, mede namens het bestuur, aan het verzoek tot ern stige overweging dezer zaak gaarn9 bereid. Mgr. Paredis, bisschop van Roermond, is overleden. De Ned. Zendingsvereenigingen hebben in 1885 de som van 217,373,34 ontvangen. De uitgaven waren daarentegen 247,694,95, nadeelig saldo 30,323,61. Woensdag werd het eenvoudig gedenkteeken op het graf van wijlen Prof. Harting te Amersfoort onthuld. Het is een keurige hardsteenen naald van 3 meters, gekroond met een vaas van wit marmer. Aan de voorzijde leest men «Pieter Harting, 18111885"; aan de linkerzijde: «Hij had de natuur lief, zij ontsloot hem hare schatten", en aan de rechterzijde: «Hij had de menschen lief, zij loonden hem met wederliefde". Een aantal vrienden van den overledene, velen van elders overgekomen, woonden de plechtigheid bij. Bij monde van prof. Bi.ys Ballot werd het gedenkteeken aan do familie overgedragen, namens welke dr. Paul Harting het aanvaardde. De Loc. schrijft omtrent de benoeming van den heer Pruijs Van der Hoeven tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indie: Was een benoeming onverwacht en onvoorzien, dan was het zeker deze. Velen dachten, en zeker niet geheel en al ten on rechte, dat de loopbaan van deze politieke grootheid afgesloten was, dat de rustige rust het loon zijner werken was geworden. Het is echter anders beschikt geworden, en die beschikking is in vele opzichten merkwaardig. Onwillekeurig doet zij denken aan de politiek der ouden tegenover veldheeren en staatslieden, wien het niet voorspoedig was gegaan. Zij werden, zonder vorm van proces, terdood gebracht. Wij zenden dezulken onzer regeeringsmannen, die échec geleden hebben, naar de raadzaal. Misschien ligt daar wijs heid in, maar kracht De Java-bode heet die benoeming weer een dier verrassingen, die ons in de laatste jaren in ruime mate zijn toegediend. Aftekeuren is deze benorming zeker nietde heer Pruijs Van der Hoeven toch is een ambtenaar, bezield met een werkkracht en energie als zelden gevonden worden en die in Palembang ge toond heeft wat hij vermag. Alleen hopen wij, dat hij door zijn échec in Atjeh geleerd zal hebben, van militaire zaken niet bijzonder op de hoogte te zijn, en daarom wat zuinig zal wezen met raadgevingen daaromtrent. De Mb. deelt mede, dat in een groote stad en in drie dorpen in Zuid-Holland de besturen van katholieke bewaarscholen het Provinciaal Reglement van de Provinciale Staten van Zuid-Holland van 1855, naar hun oordeel onwettig, als niet be staand beschouwen en er dan ook niet de minste no titie van nemen. Er is geen aangifte gedaan van de stichting dier scholen; de bewaalschoolhouderessen zijn niet geëxamineerd en er worden geen openbare autori teiten toegelaten. Vermoedelijk heeft hetzelfde in nog andere gemeenten plaats. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kolijnsplaat. Door het kiescollege der Nederlandsche Hervormde kerk is het volgende drietal opgemaakt voor de vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. A. Steehouwerds. Isonides te Waspik, ds. Van Melle te Minnertsga en ds. Schouten te Roon. Met groote meerderheid is daarna besloten eerstge- noemden predikant naar hier te beroepen. Te Sir Jansland is beroepen de heer D. J. Van Dalfsen, cand. bij het Prov. Kerkbestuur van Utrecht. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Ridderkerk door ds. C. Steketee, te Veere. Men schrijft uit Amsterdam aan de A. iï. Ct. Het kerkelijk conflict alhier neemt grooter propor- tiën aan. Is de consistorie der Nieuwe kerk in het betwist bezit der geschorste kerkeraadsleden, de kos terijen van al de overige kerken waren totnogtoe in het onbetwist bezit van den wettigen kerkeraad. De kosters waren, zoo meent althans de koster Hesse der Amstelkerk, gehoorzaamheid en dienst verplicht aan den wettigen kerkeraad, en niet aan de geschorste leden. Zoo dachten deze er echter niet over, want toen de heer Hesse stoutweg hun zijn diensten wei gerde, op grond van hunne, zij het dan ook vooralsnog voorloopige, schorsing, staken de onwettigen de hoofden bij elkander, en vergaderende alsof er geen andere rechters, in casu geen andere meer wettige kerkeraads leden, waren, ontzetteden zij Hesse uit zijn ambt. Dit was echter gemakkelijker gedaan, dan hem uit de kosterij te verdrijven. Een dienaar naast hem in de kosterij te stellen, zooals de heer Karres, de opgesloten koster der Nieuwe kerk, moest ondervinden, ging mede niet aan, daar de heer Hesse beslist weigerde iemand vanwege de hh. Rutgers of de zijnen gezonden, in zijne woning toetelaten. In dit verzet wordt de heer Hesse gesterkt door den wettigen kerkeraad, die hem drie vertrouwde mannen gaf om onverhoopt geweld te keeren. Listen om deuren of vensters te openen zullen hier niet zoo gemakkelijk slagen, daar alles goed ge grendeld en gesloten, en daarenboven van stevige ijzeren kettingen voorzien is. Binnen enkele dagen, aldus verzekerde een deskun dige, zal men die handelwijze van den koster Hesse door zijne meeste collega's zien volgen, aangezien deze meer en meer overtuigd worden, dat er een einde aan den onhoudbaren toestand moet komen. Dat dit optreden van den koster der Amstelkerk aan de beslissing, door het prov. kerkbestuur van Noord- IIolland in zake de geschorsten genomen, zou te danken zijn, mag betwijfeld worden, want nog is die beslissing een geheim, en weet men alleen, dat de advocaten nog op een rechtsterm peinzen, om deze beslissing boven eiken redelijken twijfel te verheffen. Door den bisschop van Breda zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen benoemdtot pastoor te Westdorpe da heer G. Van Dijk; tot pastoor te Philippine de heer J. Leautaudtot kapelaan te Sas-van-Gent de heer J. Loonen en tot id. te IJzendijke de heer P. J. Wage- makers, priester van het Seminarie. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is het propaed. examen in de theologie afgelegd door den heer S. Van Daalen. Vrijdag 2 Juli a. s. zal te Stavenisse de zesde algemeene vergadering der onderwijzers-vereenigingen in het arrondissement Tolen gehouden worden. Na afdoening der gewone huishoudelijke werkzaam heden en keuze der plaats voor de volgende algemeene vergadering, zal door den heer W. J. Frijling van Tolen een lezing worden gehouden over «Een kijkje bij onze buren". Daarna komen de volgende punten in behandeling: a. Het eerste leesonderwijs, inzonderheid in betrek king tot de methode «Van Wulfen"; in te leiden door den heer T. Mouthaan van Kolijnsplaat. b. Opmerkingen over taalonderwijsin te leiden door den heer L. Van Rooijen van Poortvliet. Vervolgens wordt er een wedstrijd in het lezen ge houden en gelegenheid gegeven tot besprekingen van zaken het onderwijs betreffende, waaromtrent voor stellen minstens 8 dagen vóór dien der algemeene vergadering aan den voorzitter moeten worden mede gedeeld.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1