1886. N°. 70. Donderdag 17 Juni. 73sle jaargang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 16 Juni 1886. De heden alhier gehouden collecte tot onder- steunning van het fonds voor den gewapenden dienst heeft opgebracht 41,46%. Morgen (Donderdag) avond zal de zangvereeni- ging «Excelsior" in den tuin der Sociëteit V. O. V. alhier eene uitvoering geven van Das Lied, von der Glocke en de eerste afdeeling van Engelenzang. De uitvoering is kosteloos toegankelijk voor de leden der Sociëteit en hunne huisgenooten, benevens voor de leden en donateurs der opvoerende zangvereeniging. Over het algemeen is er gisteren bij de ver kiezing voor de Tweede Kamer druk gestemd. Van de Goesche kiezers kwamen er 245 van de 272 op, terwijl er, voorzoover wij konden nagaan, 15 door ziekte en andere overwegende redenen verhinderd waren hun kiezersplicht te vervullen. Te Bergen-op-Zoom stemden 460 van de 516 kiezerste Tolen 89 van de 92. Te Wissekerke (N.-B.) kwamen 86 van de 96 kiezers op, terwijl van de overige 10 er minstens 6 niet in de mogelijkheid waren hun kiezersplicht te vervullen. Te St.-Maartensdijk kweten zich 86 van de 95 kiezers van hun plicht. Een 83 jarige grijsaard aldaar, voorwien het stembureau zich naar een beneden zaal moest verplaatsen, kweet zich aldus nog volijverig vu zijne taak. Te Oudelande kwamen alle kiezers (20) op, te Eltewoudsdijk 19 van de 20, te Kortgene 38 van de 40 stemgerechtigden. Ook in het kiesdistrict Middelburg waren de kiezers trouw op hun post. In Middelburg zelf kwamen er 509 van de 526 op, te Vlissingen 249 van de 297 en te Ter-Neuzen 167 van 177. Te Zieriksee stemden 225 van de 277 kiezers. Te Zaltbommel hebben alle kiezei s (186) van hun recht gebruik gemaakt. Men schrijft ons Maandag bleek weer voor de zooveelste maal, dat het geroep over de ontevredenheid des volks met de openbare school zeer twijfelachtig is. Zoo vaak is het reeds gebeurd, dat de bevolking eener gemeente door de ondubbelzinnigste bewijzen van deelneming in de vreugde of smart van haren onderwijzer onwillekeurig een getuigenis altegde omtrent hare waardeering van diens persoonlijkheid en werk, dat men zich afvraagt ris nu werkelijk het verlangen naar de zoogenaamde christelijke school bij het volk zoo groot, als de partij hoofden doen voorkomen Zoo ja, dan komt de prak tijk van het volk toch dikwijls met de theorie der zielverzorgers in botsing. Zoo neen, wat waarde heeft dan het hooge cijfer van het volkspetionnement Want dan zijn duizenden aan duizenden door hunne geeste lijke voorgangers opgedreven. Deze gedachten kwamen bij mij op, toen ik Maandag Wemeldinge bezocht en den heer H. C. Sauer, hoofd van een der beide openbare openbare scholen aldaar. Deze had het geluk zijn 50en gebooitedag te vieren, en het was verrassend en aangrijpend te zien en te hooren, hoe iedereen zich beijverde zijne belangstelling te toonen. Hoog en laag, aanzienlijk en gering, oud en jong, rijk en arm gaf door woord en daad zijne dankbaarheid en deelneming te kennen. Van den vroegen morgen tot den laten avond stroomde het bezoekers, die den jubilaris kwamen feiiciteeren. Men behoefde niet te vragen of men met zijn persoonlijk- beid en arbeid tevreden was. De quaestie «openbaar of christelijk" scheen voor Wemeldinge niet te bestaan. Om half twee kwamen de kinderen van beide scholen bij elkander. (De tweede school is nog zoo kortelings geopend dat de heer Sauer allen nog als zijne leer lingen beschouwde). Hij wilde hen deelgenooten maken van zijne vreugde. De andere onderwijzers zijner school rangschikten de jeugd voor de deur van den jubilaris. Toen deze zich vertoonde, sprak de onderwijzer K. De Visser hem aan, om hem in nette bewoordingen, mede uit naam zijner mede-onderwijzers en der schoolkin deren, geluk te wenschen. Vervolgens nam een der laatstbedoelden het woord, om hun onderwijzer een fraaien stoel als een geschenk aan te bieden. Na het zingen van een toepasselijk lied dankte de jubilaris, zichtbaar aangedaan, de leerlingen en herinnerde hen en de talrijke toeschouwers eraan, hoe hij van zijne 50 levensjaren reeds 31 in Wemeldinge was werkzaam geweest en hoe hij de meeste der tegenwoordige ouders op de schoolbanken had gehad. Als hij aan die lange reeks van jaren dacht, dan kwam hem onwillekeurig het bekende lied»Uren, dagen, maanden, jaren" te binnen, en daarom verzocht hij allen dit lied aan te heffen. Met geestdrift en aandoening werd hieraan voldaan. Hierna deed de schooljeugd met hare onderwijzers (ook den heer Sauer) eene wandeling door het dorp en werd daarna in de school onthaald op melk en broodjes. Vele ouders kwamen de vreugde der kleinen aanschouwen en tevens hun beminden onderwijzer door een hartelijken handdruk en een welgemeend woord geluk wenschen. Ook de onderwijzers van den heer Sauer vereerden hem een fraai geschenk, dat hem met een toespraak van een hunner, den heer M. N. Van de Linde, werd overhandigd. Van de menigte andere grootere of klei nere geschenken willen wij geen melding maken. Enkele ervan, als bloemruikers, jonge vruchten, hadden als kleine, doch lieve attenties geen geringe waarde. Het zal wel niet gezegd behoeven te worden, dat de heer Sauer en diens echtgenoote zich overgelukkig gevoelden, en dat alle bezoekers op de gulste en har telijkste wijze door hen ontvangen en bejegend werden. Wij wenschen met zoo vele ingezetenen van Wemel dinge, dat den jubilaris nog vele jaren van gelukkigen en vruchtbaren arbeid voor de jeugd mogen gegeven worden. Amsterdam. Door de heeren C. J. Warnsinck, F. D. Kolff Van Oosterwijk en J. C. M. Hartman is met goed gevolg het tweede natuurkundig examen afgelegd. Tot de cadetten van het 4e studiejaar der Kon. Mil. Academie, die met goed gevolg het officiersexa men hebben afgelegd, behooren o. a. voor de ar tillerie h. t. 1. de heer H. J. Hanninkvoor de infanterie h. t. 1. de heer F. L. Lambrechtsen. Benoemd tot voorz. van het best. der water- keering van den calamitensen Willem Annapolder M. Bruinooge; tot gezworen van het waterschap de Breede Watering bewesten Ierseke A. De Broekert. Vlissingen. De mazelen zijn hier epidemisch heer- schende verklaard. Reeds zijn vele personen er door aangetast en dage lijks worden nieuwe gevallen aangemeld maar ofschoon de ziekte zich voortdurend verspreidt, behield zij tot dusverre een goedaardig karakter. De St.-Ct. bevat de statuten van de naamlooze vennootschapMaatschappij voor oester- en mosselteelt Noord-Beveland te Kortgene. Het doel der vennootschap is het Uitoefenen der kunstmatige oester- en mosselteelt. De zetel ervan is gevestigd te Kort gene. De vennootschap is aangegaan tot 31 Maart 1892. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 20,000, verdeeld in veertig aandeelen, ieder groot 500, zulks in twee seriën, ieder van twintig aandeelen. Tot bestuurders worden benoemd voor het eerste jaar de heeren P. Verburg juniorszoon als directeur, G. J. Van de Linde als secretaris en P. De Keyzer als penningmeester. Te Groningen is met goed gevolg het tweede natuurkundig examen afgelegd door den heer H. Hui zin g a. De heer S n ij d e r s lid van den gemeenteraad van Middelburg, is door Ged. Staten van Zeeland niet-ontvankelijk verklaard in zijn beroep tegen het Raadsbesluit tot vervanging van de middelbare meis jesschool door een school voor M. U. L. O. Hij zal nu bij den Koning in beroep komen. De officiëele opening van het badhotel voor re kening der Mij. tot exploitatie van gronden te Vlis singen in aanbouw, zal Zaterdag 26 dezer plaatsvinden. Den daarop volgenden dag wordt het hotel voor het publiek opengesteld. Te 's Gravenhage is op 46jarigen leeftijd over leden dr. S a 1 v e r d a. Sedert geruimen tijd reeds lijdende, was hem onlangs tot herstel zijner gezondheid een verlof toegestaan. Dr. Salverda was achtereenvol gens Leraar aan de Pol. School te Delft en hoogleeraar te Groningen. Deze laatste betrekking verwisselde hij met die van inspecteur van het middelbaar onderwijs. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van mej. H. IJskes, hoofd der christelijke be waarschool te Zaandam, die door de rechtbank te Haarlem veroordeeld werd tot geldboete, wegens het niet kunnen vertoonen aan den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht van een bewijs dat hare helpsters en een aantal harer leerlingen waren gevac cineerd. Van harentwege was beweerd, dat bewaar scholen niet vielen onder bereik van de vaccinewet, omdat zij stonden buiten de wet op het lager on derwijs. De Hooge Raad besliste echter, dat de voorschriften der vaccinewet niet beperkt zijn tot scholen waarop lager onderwijs wordt gegeven, met uitsluiting van bewaarscholen. Aard en doel der be waarscholen geven tot zoodanige uitsluiting geen aan leiding, daar zij hoofdzakelijk dienstbaar worden ge maakt aan de verstandelijke ontwikkeling der kinderen ter voorbereiding van het lager onderwijs, en niet enkel dienen tot lichamelijke verzorging. Zij moeten daarom aan hetzelfde staatstoezicht onderworpen zijn als de scholen van L. O., en door dit te doen heeft er geen ongeoorloofde uitbreiding der wet plaats. Bovendien wordt zoodoende niet in strijd gehandeld met de geschiedenis der wet, daar de bedoeling was, het verbod toe te passen op onderwijzers en onder wijzeressen in alle scholen zonder onderscheid, dus ook in bewaarscholen. Het cassatieberoep is door den Hoogén Raad op deze gronden verworpen. De Middelb. Ct. verneemt, dat bij de directie ie" «Nederlandsche Bank" het voornemen bestaat om een nieuwe soort van beleeningen in te voeren. Zij zullen van de bestaande slechts hierin ver schillen, dat zij te allen tijde geheel of ten deele kun nen worden afgelost, onder aanzuivering van rente berekend tot den dag met een minimum van 8 dageD. De rente zal echter hooger zijn; naar de thans be staande rente zal die 4 pet. bedragen, onverschillig of het pand uit buiten- of binnenlandsche waarde bestaat. Het staatsexamen ter verkrijging van een ge tuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan een Universiteit zal te 's-Gravenhage plaats hebben op 12 Juli en volgende dagen. Zij, die aan de examens voor de Duitscbe taal (middelbaar onderwijs) en voor de Fransche, Duit- sche en Engelsche talen en in de gymnastiek (lager onderwijs) wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 21 Juni tot het Departement van Binneul. Zaken heb ben gewend met de noodige bescheiden, in de St. Ct. no. 138 vermeld. 's Rijks middelen hebben in de maand Mei opgebracht 9.776.146.59%, tegen 8.560.707.89% in Mei 1885. '/reder raming bedraagt 8.846.017.83. Opbrengst over de eerste 5 maanden van 1886 ƒ42.819.053.80, tegen 41.477.539.12% in 1885. Onder voorzitterschap van den heer B. H. Heldt is op de Pinksterdagen te Amsterdam de algem. Vergad. van het Algemeen Ned. Werklie denverbond gehouden. Blijkens het jaarverslag is het ledental flink vooruitgegaan. Uit de mededeelingen betreffende het Algemeen Nederlandsch Begrafenisfonds bleek dat het ledental van 5510 geklommen was tot 6142. De ontvangsten, met inbegrip der rente van het uitgezet kapitaal, bedroegen 10,083; de uitgaven 8777. Het saldo in kas, met inbegrip van dat in het vorig jaar, bedraagt 9842. Bij overlijden werd uitgekeerd de som van 5092; het gezamenlijk bedrag der uitkee- ringen, gedurende 12 jaren, beloopt alzoo 34 489. Aan het centraal bestuur werd machtiging verleend om een in populairen vorm geschreven boekje van D. Stigter, leeraar a. d. H. B. S. te Goes, over het pro gramma van het verbond door den druk te verspreiden. Naar aanleiding van het rapport der «Liberale Unie", vastgesteld in hare vergadering van 8 Mei jl., nam de vergadering eene motie aan, waarbij zij hare adhaesie schenkt aan de daarin vervatte denkbeelden, en tevens als haar wensch uitspreekt, dat het bij het onderzoek door de «Liberale Unie" ingesteld, niet blijve, maar dat aan een der ministeriën een permanent bureau, als nieuwe tak van staatsbestuur, zal worden gevormd, belast met het verzamelen van gegevens betreffende den toestand des volks, voornamelijk met het oog op den arbeid. Tevens wordt aan het centraal bestuur opgedragen, de verwezenlijking van een en ander met alle kracht te bevorderen. De vraag«Wat is de richting van het Algem. Nederl. Werkliedenverbond; algemeen stemrecht of niet?" gaf aanleiding tot langdurige discussie, waaraan verschil lende afgevaardigden deelnamen, en die hoofdzakelijk betrof de al of niet beperking van het kiesrecht. De voorzitter bracht in herinnering dat het verbond zich altijd heeft willen aansluiten bij die strooming, die het stemrecht bij grondwettelijke bepaling zoo ver mogelijk zou willen uitbreiden, behoudens altijd de uit sluiting van bedeelden, gevangenen en andere beperkin gen, gelijk die van militairen alleen in het uiterste geval, welke bij de gewone wet te regelen en naar omstandig heden te wijzigen zijn. Hij meende dat men niet beter tot een zuiver besluit kon komen, dan door te stemmen over de vraag of het adres van het centraal bestuur, in Maart aan de Tweede Kamer gezonden, de goed keuring der leden wegdroeg. Deze vraag werd door 23 afgevaardigden in beves tigenden, door 3 in ontkennenden zin beantwoord. Eén afgevaardigde hield zich buiten stemming. Besloten werd, dat het verbond zal toetreden tot het lidmaatschap der Zuiderzee-vereeniging De vergadering droeg aan het bestuur op om stappen te doen, ten einde te verkrijgen dat jongelieden uit de lagere klassen, die bewijzen van bekwaamheid en geschiktheid afgelegd hebben, op de meest ruime wijze in de gelegenheid gesteld zullen worden, om onderwijs in de verschillende vakken van wetenschap te genieten. In 1887 zal te Londen eene Amerikaansche tentoonstelling worden gehouden. De president der Vereen. Staten heeft het eere-voorzitterscbap aan genomen, en beloofd de tentoonstelling van het Witte Huis te Washington uit per telegi'am te zullen openen. Het planters-comité in D e 1 i zond aan de directie der Deli-maatschappij te Amsterdam een telegram, dato 14 dezer uit Penang verzonden, meldende dat de onderneming Tamaran (in Langkat) van den heer Harrison door Atjehers was aangevallen. Twee assisten ten werden gedood, ook werden twee soldaten gedood, acht gewond en 4 geweren geroofd. Troepenversterking werd zeer dringend noodig geoordeeld. e:ff. n tJ^j-ari to-*m eenprMMBBaaMCMZMiwaviiifi Ellewoudsdijk. De heer H. Blankstein, alhier als predikant beroepen, heeft voor dat beroep bedankt. Aangenomen het beroep naar Stavenisse door den heer G. B. Fijnvandraat, cand. te Beest in de Betuwe. Te Kloetinge moet voor de verkiezing van een notabele bij de Herv. gemeente, ter vervanging van den heer A. Van de Linde, onlangs tot kerkvoogd benoemd, herstemming geschieden tusscben de heeren Cornelis Kole, die 20, en A. J. Verlare, die 17 stemmen had verkregen. Naar het Handelsblad verneemt, heeft het pro vinciaal kerkbestuur van Noord-Holland uitspraak ge daan in de zaak der voorloopig geschorste kerkeraads- leden van Amsterdam. Het heeft de tegen hen inge brachte klacht gegrond verklaard. Of dientengevolge de genoemde leden vervallen zijn verklaard van hunne kerkelijke waardigheid, is nog onbekend. De heeren Van Ronkel en Oberman, predikanten, hebben de volgende missive aan den kerkeraad te Leiden gezonden «De kerkeraad der Nederl. Herv. gemeente te Leiden, het recht der gemeente Voorhout op het afgeven van attestatiën erkennende, heeft besloten de door deze gemeente afgegeven attestatiën in te schrijven; maar heeft ook daarmede de personen, wie deze attestatiën gelden, naar art. 14 al. 3 van het reglement op de kerken, onder zijn toezicht genomen. «Daar nu de geheele handeling der evengemelde personen in de wijze van hunne toetreding tot de gemeente, gegronde redenen tot twijfel geeft aangaande de zuiverheid hunner belijdenis naar de leer der Her vormde Kerk, stellen ondergeteekenden den kerkeraad voor, genoemden personen aan te schrijven dat zij zich van het eerstkomend avondmaal onthouden en dit zoolang tot de kerkeraad gelegenheid heeft, om zich van de zuiverheid hunner belijdenis te overtuigen." Middelburg. Het vergelijkend examen voor hoofd der met 1 Sept. a. s. te openen openbare school van verder voortgezet lager onderwijs voor meisjes alhier, waarvoor zich zes sollicitanten hebben aangemeld, zal plaats hebben den 23en en 24en Juni a. s. Aan den heer M. De Mol, hoofd der openbare school te Veere, is door den gemeenteraad, op zijn verzoek, wegens lichaamsgebrek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Juli. Tot het verkrijgen van een hoofdakte L. O. hebben zich bij de examen-commissie te Breda aan gemeld 211 candidaten (34 uit Zeeland), 191 mann. en 20 vr. De einduitslag der akte-examens L. O. (art. 56a) is voor bet geheele land als volgtgeëxamineerd 1423 cand.geslaagd 734, d. i. 51 pet. De te Middelburg gehouden bijeenkomst van de gewestel. vereeniging Zeeland werd gisteren door 13 gewone en 7 bestuursleden bijgewoond. Later vereerde de districts-schoolopziener, dhr. Van Visvliet, de ver gadering met zijne tegenwoordigheid. Slechts vier afdeelingen waren vertegenwoordigd. De voorzitter, dhr. Wendel, opende de bijeenkomst met eene kernachtige rede, waarin hij vooral liet uit komen de gewichtige beteekenis van den dag van heden 15 Juni voor ons dierbaar onderwijs. Aan dien datum den dag der verkiezing schreef hij dan ook voor een deel toe de geringe opkomst der leden. Uit het verslag, uitgebracht door den secretaris den heer Van der Leij bleek, dat de vereeniging telt: 28 voorstanders, 146 gewone en 5 honoraire leden. De rekening bedroeg in ontvangst ruim 69, in uitgaaf ƒ81, nadeelig slot ƒ12. Een der jongste instellingen van het Genootschap, het ondersteuningsfonds, mag zich in Zeeland in buiten gewone sympathie verheugen. Een ingezetene uit Zieriksee schonk aan dit fonds ƒ1000 in eens. Tot afgevaardigde naar de aïgemeene vergadering te Leiden werd benoemd de heer Jansen van Middelburg. De werkzaamheden werden heel aangenaam afge wisseld door eenige vocale en instrumentale voordrachten door eenige kweekelingen der Middelburgsche kweek school, onder leiding van den heer Lijsen. Het glanspunt van den dag was evenwel de bijdrage van dhr. Japikse over een natuurk. onderwerp, opge helderd met proeven. Door veelvuldige, en alle welge slaagde, proeven toonde de spreker de overeenkomst aan tusschen de trillingsverschijnselen, die geluid en die welke licht teweegbrengen. Verrassend was de proeve, waardoor aangetoond werd, dat «licht mek licht duisternis teweeg brengt".

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1