AANBESTEDING. Aanbesteding. ADVERTENTIEN Wegen en Voetpaden Brandwaarborg-maatschappij den heer A. P. De Wijs. op Woensdag den 16 Juni a. s. aantebesteden: op Vrijdag 18 Juni 1886, aantebesteden: aantebesteden: moeten binnenklimmen, terwijl ook niet over 't hoofd mocht worden gezien dat besch. reeds vroeger was veroordeeld. Toch was er aanleiding om niet het maximum van straf te requireeren, omdat gebleken was dat besch. zeer behoeftig was geweest en hij bovendien nog jeugdig is. Adv.-gen. requireerde daarop schuldigverklaring: do. aan diefstal in een bewoond huis met behulp van inklimming en 2o. diefstal met buitenbraak op een plaats die niet tot bewoning diende of als zoodanig wordt aangemerkt en veroor deeling tot 1 jaar celstraf. Adv. mr. Van Meurs pleitte eenige verzachtende omstandigheden. Het Hof deed, na in raadkamer vergaderd te zijn geweest, uitspraak en veroordeelde besch. tot 6 maanden celstraf. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 11 Juni 1886, zijn de navolgende personen veroordeeld J. J. Th., P. v. d. W., M. G., K. P. B., H. M., C. C. A. R., L. C. en F. C., allen te Goes, wegens het spelen met centen op den openbaren weg te Goes, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf J. B. en P. K., te Wissekerke, wegens het rapen van schelpvisch aan den voet van den zeedijk en vooruit springende werken van een polder in Zeeland, ieder tot f10 boete, subs. 2 dagen gev.straf; C. F., te Goes, wegens het zonder daartoe uitgetergd te zijn tegen iemand uiten van scheldwoorden, tot f0.50 boete, subs. 1 dag gev.strafC. G., te Wemel- dinge, wegens het zich met geladen schietgeweer in het veld bevinden en in gesloten jachttijd zonder con sent of buitengewone machtiging, tot f10 boete, subs. 3 dagen gev.strafH. J. M., te Heinkenszand, wegens openbare dronkenschap, tot f3 boete, subs. 2 dagen gev.straf. Allen tevens in de kosten. Buitenlandsch Overzicht. De Koningin van Engeland heeft den raad van het Kabinet goedgekeurd en zal het Lagerhuis ontbinden. De dag der ontbinding is evenwel nog niet bepaald men gelooft, dat zij den 25en dezer maand zal plaats hebben. Gladstone zal dadelijk na afkondiging van het be sluit der Koningin een manifest uitvaardigen. Woensdagnacht hebben er te Belfast ernstige on lusten plaats gehad, naar aanleiding van Orangistisehe optochten met muziek en fakkels, bij wijze van vreugde betoon over de verwerping der home-rule bill. De versterkte politie en de oproermakers wisselden ge weerschoten, waardoor er verscheidenen aan weerszijden gewond werden. Ook met steenen werd er naar de konstabels geworpen. Verscheidene huizen en tappe rijen werden verwoest. Ook elders legden de mannen van Ulster hunne vreugde over de verwerping der b 11 aan den dag door het verbranden van Gladstone en Parnell in beeltenis. Den volgenden dag was de toestand te Belfast nog ernstiger. De politie kon de wanordelijkheden niet tegengaan en er moesten troepen worden gere tireerd, die ten slotte de menigte met de bajonet moesten uiteendrijven. Er vielen enkele dooden en ge wonden. De geestestoestand van Koning Lodewijk van Beieren is in den laatsten tijd zoo veranderd, dat men ertoe heeft moeten besluiten voorloopig een regentschap intestellen onder Prins Luitpold. De Landdag zal denkelijk den 16den bijeenkomen om nadere maatre gelen te nemen. Koning Lodewijk, die op een zijner kasteelen vertoeft, is omgeven door een nieuw dienst personeel, dat hoofdzakelijk bestaat uit vertrouwde oppassers uit gestichten. Gemengde Berichten. 's-IIeer Arendskerke. Tijdens het onweder, dat zich gisteren in den vooravond boven onze gemeente in een (linke regenbui ontlastte, werd een vette koe van den landbouwer Butler van Heinkenszand in eene weide te Baarsdorp door den bliksem getroffen en gedood slechts geringe sporen van de uitwerking van het hemel vuur waren aan het achterdeel zichtbaar. Middelburg. In eene gisterenmiddag gehouden ver gadering van de Commissie tot bevordering der be langen van den dienstbaren stand alhier, zijn aan twee vrouwelijke dienstboden, die ieder langer dan tien jaren in den zelfden dienst waren werkzaam geweest, een prachtig boekwerk met getuigschrift uitgereikt. Nieuwe haring Aldus riep deze week een man op een klein dorp en had een paar nieuwe Schotsche haringen op een bord, en een vaatje aan de hand met oudendaar de prijs slechts 5 cent was, verkocht de man veel, natuurlijk oude. Een der koopers beklaagde zich daarover, en toen de koopman daarover onderhouden werd was zijn ant woord: »ik roep nieuwe haring en laat die aan de men- schen zien, maar als zij in het vaatje kijken, dan hebben ze allemaal liever de oude dan de nieuwe, omdat die veel grooter zijn". »Lust u ze niet?" vroeg een h&telhouder in een soortgelijk g6val aan een klagenden gast. Neen zeker niet! was het antwoord. «Welnurepliceerde de man: «wat gaat 't u dan aan of ze oud of nieuw zijn 1" De arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage behandelde gisteren o. a. de strafvervolging tegen F. Domela Nieuwenhuis en C. Croll. Tegen 10 ure kwamen de beklaagden zich aan het gebouw der rechtbank vervoegen. Domela Nieuwenhuis droeg het wetboek onder den arm en had Croll aan zijne zijde. Beiden werden gevolgd door een aantal partijgenooten, waaronder Fortuyn, Van der Stadt, Bos e. a. Men had blijkbaar aan den gang naar het rechtsgebouw de beteekenis van een optochtje gegeven. Nadat de getuigen waren gehoord, waaronder en kelen eerst den eed wilden afleggen, nadat zij opmerk zaam waren gemaakt op de straffen, gesteld op eeds weigering, werd Domela Nieuwenhuis door den pre sident gehoord over den ten laste gelegden hoon aan den persoon des Konings. Hij erkende de copie van het stuk te hebben afgeleverd ter drukkerij, maar ontkende dat zijne bedoeling was Z. M. te beleedigen. Maar welke was dan uwe bedoeling met het schrij ven der woorden, vroeg hem de president. Hij ant woordde dat de bedoeling was de aandacht te vestigen op zinnelooze en zoutelooze berichten in de dagbladen en wilde zijn schrijven niet anders opgevat hebben. En wat betreft het stukje omtrent den Commissaris van politie, daarmede beoogde hij een ciitiek uit te oefenen over de handelingen van den Commissaris van politie. Na de feiten achtereenvolgens te hebben behandeld en ze als vaststaande te hebben aangemerkt, meende de off. van Just, dat bij de beoordeeling der vordering de persoon des bekl. in aanmerking komt. Nu noemt bekl. zich hoofd der sociaal democraten en hoofdre dacteur van Recht voor Allen. Hij verguist al wat gezag is, zet het volk op tegen de wetten en doet al het mogelijke om ontevredenheid te zaaien ten einde tot de revolutie te geraken. Hierop dient de rechtbank te letten, want bekl. gaat op die wijze voort. Daarom eischte hij een strenge straf en requireerde, dat F. Domela Nieuwenhuis met schuldigverklaring aan het hem ten laste gelegde, op grond van de gel dende wetten, zal worden veroordeeld tot een cellu laire gevangenzetting voor den tijd van twee jaren en f 100 boete, subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. Hierna kreeg beklaagde het woord tot verdediging, waarbij hij door den president der rechtbank voort durend tot de orde moest worden geroepen. Daarna had C. Croll, gewezen ambtenaar, zich te verantwoorden wegens een artikel, opgenomen in no. 33 van het orgaan Recht voor Allenen getiteld: «De slavenkolopii Enschede en de slavendrijver Van der Zee", met allerlei liefelijkheden aan het adres van den burgemeester van Enschede. Bekl. erkende de feiten, maar zeide geen beleedigende bedoeling te hrbben gehad. De officier van justitie requireerde tegen Croll ter zake van smaad 200 boete of 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak Donderdag a. s. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkochteerste soort afsteeksel 4. Middelburg. De gemeenteraad beschikte heden af wijzend op het adres van «Patrimonium" alhier tot afschaffing der kermis. Ingezonden Stukken. Aan de kiezers Weet ge wel, kiezers! wie uwe Kerk in gevaar brengen Het zijn de drijvers onder de anti-revoluti onairen. Zij en zij alleen zijn het, die het er op aan leggen de Hervormde Kerk af te breken en op hare puinhoopen eene Calvinistiche Kerk willen stichten, eene Kerk, die onverdraagzaamheid en vervolging predikt. Uw eigen afgevaardigde, Lohman, heeft er reeds aan geholpen. Of is het u bij geval onbekend, wat er dezen winter in Amsterdam heeft plaats gehad De anti revolutionairen deinzen er niet voor terug, het land ten verderve te voeren, het is weer de heer De Savornin Lohman, die het gezegd heeft. Hebben de liberalen ooit onverdraagzaamheid gepredikt Zoo ja, kies hen dan niet! Neen, kiezers, het zijn juist de liberalen, die vrij heid van geweten willen, die recht voor allen erlangen. Het zijn de liberalen, aan wie de afgescheidenen hunne vrijheid te danken hebben. Het zijn wederom de libe ralen, die den Katholieken meerdere vrijheid hebben geschonken. En zoudt gij dan, Zeeuwsche landbouwers, zoudt gij dan hen willen uitstooten Neen, driewerf neen, dat kunt gij niet willendaartegen komt uwe Zeeuwsche vrijheidsgeest in verzet 1 Kiest allen de liberale candidatentoont, dat ook gij vrijheid wilt. Op kiezers, voor Vaderland en Kerk 1 X. R. M. De Redacteur! Mag ik u even opmerkzaam maken op het volgende, dat in het Nieuwe Zondagsblad voorkomt 1 Uw. dw. R. De heer Lohman heeft gezegdDe strijd mag niet worden opgegevenofschoon die, zoo God het niet verhoedt, ons land ten verderve voert. Welke strijd voor de eere Gods of voor het behoud der vrije universiteit met den aankleve van dien Voor de eere Gods kan geen strijd gestreden worden, die het Vaderland ten verderve voert. Voor de eere Gods knoeit men niet met beginselen en zoekt men geen hulp bij de drijvers in de Roomsche Kerk Voor de eere Gods noemt men niet heden wit, wat men morgen zwart heet. Voor de eere Gods offert men zijne zelfstandigheid niet op, terwille van wereldsche berekeningen. Voor de eere Gods maakt men geen misbruik van .den bijbel. Voor de eere Gods is men niet onoprecht in den strijd met den tegenstander. De eere Gods geldt de strijd dus niet Oals het volk het wist R. C. Medekiezers Wanneer ge uw stembiljet voor de a. s. verkiezing invult, zorgt dan vooral dat de voornamen W. H. B. of de woonplaats Delft, van dhr. Wilkens duidelijk geschreven zijn. Er schijnt nog een heer met gelijken naam te be staan en dan zouden de stemmen uitgebracht op W. Wilkens zonder bijvoeging der andere voornamen of van de woonplaats, ongeldig kunnen verklaard en on zen candidaat de kans op slagen ontnomen worden. Kiest alléén W. H. B. Wilkens te Delft, dit is de eenige manier om hem in herstemming te kunnen brengen. De R. C. kiesvereeniging te Goes. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. 's-Heer Arendskerke. Afloop der publieke verkoo- ping van eene hofstede etc. van wijlen dhr. G. Otte, ten overstaan van den Notaris De Ronde Bresser al hier gehouden le perceel hofstede 1.39.20 heet. a 1320 per heet., kooper Adriaan Otte te Winkel (N.-H.); 2e perc. weiland 1.69.10 heet. a ƒ1030 per heet., kooper Daniël Van Oosten te 's-Heer Arendskerke 3e perc. weiland 1.11.80 heet. a 830 per heet., kooper dezelfde; 4e perc. bouwland 1.16.50 heet. a 630 per heet., kooper N. Van de Merbel te Hein- kenskenszand5e perc. bouwland 3.06 60 heet. a 550 per heet., kooper Engel Otte te Kloetinge6e perc. bouwland 5.40.80 heet. a 500 per heet., kooper Govert Otte te 's-Heer Arendskerke7e perc. bouw land 1.39.90 heet. a ƒ500 per heet., kooper D. Van Oosten voornoemd; 8e perc. weiland 0.7180 heet. a ƒ595 per heet., kooper K. Heijboer alhier; 9e perc. bouwland 2.21.30 heet. a 600 per heet., kooper D. Van Oosten voornoemd 10e perc. bouwland 2.03.20 heet. a 570 per heet., kooper G. Otte voornoemd 11e perceel bouwland 2.32 30 heet. a 500 per heet., kooper dhr. J. C. R. Van der Bilt te Heinkenszand 12e perc. bouwland 1.06.40 heet. a ƒ450 per heet., kooper P Korstanje te Kloetinge 13e perc. bouwland 0.83.40 heet. a ƒ455 per heet., kooper J. Vermet Sr. alhier; 14e perc. bouwland 0.26.20 heet. a ƒ365 per heet., kooper dhr. J. A. A. Fransen Van de Putte te Goes; 15e perc. weiland 0.80.20 heet. a 635 per heet., kooper K. Heijboer voornoemd 16e en 17e perc. weiland 1.81.70 heet. a 960 per heet., kooper Anth. Schipper alhier; 18e perc. woonhuis etc. den hoop ƒ705, kooper Jacob Bliek alhier; 19j perc. woonhuis den hoop ƒ710, kooper G. Vqn Weele te Wolfertsdijk, alles met 10 pet. daarboven als onkosten. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 11 Juni 1886. Verwachting: Zuid-Westelijke wind, goed weêr. i n—l—MM"P» 321e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 10 Juni, 11e lijst. Nos. 3622, 4376, 6955 en 10915 elk f1000. Nos. 300, 5548, 6047, 6800, 12048 en 20016 elk f400. Nos. 268, 3274. 3353, 6563, 9681,11741,12457, 12948,13890,15190,16325,17540 en 18926 elk f200. Nos. 536, 7475, 7765, 9260,10059, 10249,10288, 16429,16827,17197,17390,17999 en 18725 elk f100. Trekking van Vrijdag 11 Juni. 12e lijst. Nos. 7335, 11327, 14526, 15607 en 19740 elk f 1000. Nos. 865, 4056, 5330, 12545, 14856 en 18792 elk f 400. Nos. 2259, 4204, 12059, 12351, 13332, 17489 en 20034 elk f 200. Nos. 1588, 5985, 7011, 7418,8012,9199,12511, 14749, 17342 en 17492 elk f 100. Burgerlijke Stand Goes van 911 Juni 1886. Getrouwd den 10, Sytze Reinder Elsinga, 28 j., weduwn. van Tietje Van der Kam, en Johanna Elisa beth Foudraine, 20 j., jd.Marinus Kamp, 31 j., jm., te Kloetinge en Lena Korstanje, 32 j., gescheiden vrouw van Adriaan De Dreu, te Goes. Marktberichten. MIDDELBURG, 10 Juni 1886. Uit Walcheren was er een matige aanvoer van Tarwe, die 't grootst gedeelte er van was. De handel was gering Tarwe werd slepend voor verbruik en ver zending eender betaald van f 6,80 tot i 6,90. Rogge, Wintergerst, Bruine Boonen en Groene Erwten niet getoond. Zomergerst f4,60. Witte Boonen gelijk in prijs van f 10,50 tot f 10,75 betaald. Paardenboonen onver anderd f 6,75. Koolzaad zonder handel. Oliën en Koeken eender. Boter 10,70 a f 0,80 per K.G. Ei eren f 3,20 de ICO stuks. i/ Aanstaanden Maandag 14 I hopen onze geliefde ouders k LUDOVICUS JOHANNES TROUPÉE, I Rijks veld w. l en MARIA SMIT huDne f 30jarige Echtvereniging t te herdenken. t Hunne dankbare kinderenbe lt huwd- en kleinkinderen. jf Borsele, den 12 Juni 1886. Op den 15 dezer maand hopen onze geliefde ouders PIETER WESSEL en HUBREGTJE CORNELIA Van den BERGE hun 60jarig Huwelijksfeest te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Goes, Juni 1886. Getrouwd S. R. ELZINGA en J. E. FOUDRAINE. Goes, 10 Juni 1886, De heer en mevrouw PRINS WIE- LANDRoelants betuigen hunnen dank voor de veie bewijzen van belangstelling, die zij bij het voltrekken van hnn huwelijk ondervonden. 's-Gravenhage, 9 Juni 1886. V Voor de vele bewijzen van belang stelling, zoo van hier als van elders on dervonden bij het overlijden van onzen geliefden echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, betuigen ondergeteekenden hun nen oprechten, hartelijken dank. Heinkenszand, 9 Juni 1886. a. c. kloosterman- Vermande. Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Rilland-Bath brengen ter openbare kennis, dat de LIGGER EN KAART van de in deze gemeente, opgemaakt ingevolge art. 12 van het reglement op de wegen en voet paden in Zeeland, van af 14 Juni tot en met 14 Juli a. s. voor een ieder ter inzage zal liggen en geraadpleegd kan woi den ter secretarie op eiken werkdag van 9—4 urenterwijl gedurende voorschreven ter mijn bij den gemeenteraad bezwaren tegen den ligger of de kaart kunnen worden in gebracht. Rilland-Bath, 9 Juni 1886. Burgemeester en Wethouders, J. J. VAN GORSEL Hz. Da Secretaris, H. J. AUGUSTIJN. voor de PROVINCIE ZEELAND, gevestigd te MIDDELBURG, onder directie van COMMISSARISSEN brengen, ingevolge art. 31 der Statuten, ter kennis der belang hebbenden, dat in de op heden gehouden algemeene vergadering door den directeur is overgelegd de rekening zijner administra tie over 1885, welke rekening is goedge keurd door de aanwezige deelgenooten, aan wie alstoen is gegeven een algemeen over zicht, waaruit blijkt dat gedurende 57 jaren door de deelhebbers voor Brandschaden en Administratiekosten te zamen gemid deld per jaar slechts is betaald geworden voor gewone Woonhuizen 63% cent en voor Boerderijen 69 cent van de duizend gulden verwaai borgde som; terwijl het kapitaal der Maatschappij is geklommen tot het aanzienlijk bedrag van f 23,547,918, Middelburg, den 10 Juni 1886. De Commissarissen voornoemd, M. VERBRUGGE. A. P. SNOUCK HURGRONJE. J. H. BYBAU. Tot deelneming in bovengenoemde Maat schappij vervoege men zich bij de heeren Correspondenten, te wetenvoor Zuid-Be veland J. M. Pilaar te GoesA. Le Clercq te KruiningenJ. Traas te 's-lieer- ArendskerkeE. A. Van der Bent te El- lewoudsdijk en L. Sclionten te 's-Graven polder,' voor Noord-BevelandII. A. Evers- dijk te Wissekerke en W. D. Van der Moer te Kolijnsplaat. De Oestermaatschappij „Wolfaartsdijk" te Wolfertsdijk zal des voormiddags te 10 uren, op het «Slot Ostende" te Goes, trachten het doen van metselwerk en bevloering in den oesterput, liggende voor den zeedijk van den Oosterlandpolder te Wolfertsdijk. Het bestek ligt van af 10 dezer ter lezing in het «Slot Ostende" te Goes, bij den heer J. VAN DE VOORDE aan het Wol- fertsdijksche Veer en bij den heer M. WESTSTRATE te Wolfertsdijk, bij wien tevens inlichtingen zijn te verkrijgen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van IERSEKE zullen des namiddags te 2 uren, trachten a. het maken van een toegangs weg van de Damstraat bij de Christ. Geref. Kerk naar de Nieuwe Kerkstraat, vroe ger „Schotte". b. het doen van herstellingen aan het Post- en Telegraaf kantoor, bestaande in tim mer-, schilder- en behan- gerswerk. Bestek en Voorwaarden liggen in het gemeentehuis ter lezing. Aanwijzing zal plaatshebben op Woensdag den 16 Juni, des namiddags te 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. KOELEMAN. De Secretaris, D. SPRUIT. Op Zaterdag 19 Juni 1886, des voormiddags te 10 uren, zullen BURGE MEESTER en WETHOUDERS van 's-Heer Arendskerke, ten Gemeentehuize, bij enkele inschrijving in het openbaar trachten Het bouwen van een Brand- spultbulgje te Hienwdorp. Bestek en voorwaarden liggen dagelijks bij den Burgemeester ter inzage. 's-Heer Arendskerke, 10 Juni 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd JAN VERMET. De Secretaris, B. VERMANDE.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2