1886. N°. 69. Zaterdag 12 Juni. 73sle jaargang. Bij dil nommer behoort een bijvoegsel. De Secretarie der gemeente SCHUTTERIJ COLLECTE GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets; Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend.' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandag a. s. geen nommer van dit blad verschijnen. zal op MAANDAG DEN 14 JUNI, uithoofde van den 2den Pinksterdag, gesloten zijn, en zal er alleen van 11 tot 12 uren des voormiddags tot het doen van aan giften voor den Burgerlijken Stand gelegenheid ge geven worden. Goes, den 11 Jnni 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris HARTMAN. De alphabetische lijst van alle personen die aan de loting voor de dezer gemeent» moeten deelnemen, zal ter inzage liggen ten raadhuize van Dinsdag den 15 Juni tot en met Dinsdag den 22 Juni, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, terwijl de loting is bepaald op Woensdag den 23 Juni, des middags te 12 uren, ten raadhuize alhier. Goes, den 11 Juni 1856. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Op Woensdag den 16 Juni 1886, zal in deze gemeente gehouden worden de gewone jaarlijkscha ten behoeve van het Ponds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge wapenden dienst in de Nederlanden. Met het oog op het weldadig doel van dit fonds, en ten einde bet bestnnr daarvan in staat te stellen, de uitgaven te bestrijden, vooial om onder het getal gegratificeerden nog op te nemen de oude en gebrekkige krijgslieden, die voor 's lands onaibankelijkheid hebben gestreden en tot dusverre niet hebben kunnen worden opgenomen, worden de ingezetenen dringend tot ruime bijdragen uitgenoodigd. Goes, den 11 Juni 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 11 Juni 1886. De verkiezingsdag voor de Tweede Kamer valt ditmaal samen met de vergadering van de «Ge- westelijke vereeniging «Zeeland" van het Ned Onder wijzersgenootschap' Wjj vertrouwen dat de onderwijzers, die kiezer zijn, het van huu plicht zullen achten, ditmaal liever die vergadering te verzuimen, dan hunne stem niet uit- tebrengen. Wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen Dit geldt voor allen, die door omstandigheden, van welken aard ook wellicht, verhindering kunnen hebben. Niet dan bij overbiddelijke noodzakelijkheid, mag men zich, vooral ditmaal, van de uitoefening van zijn kiezers plicht ontslagen rekenen. Men schrijft ons Terecht heeft jhr. J. L. C. Pompe Van Meer- dervoort in zijne verkiezingsrede gewezen op de meerdere ontwikkeling, die een groot deel der bevolking, dank zij het openbaar onder wijs, heeft verkregen. Een schitterend bewijs hier voor levert eene grafische voorstelling betrekkelijk de geoefendheid in het lezen en schrijven der m i 1 i c i e n s gedurende het tijdvak 1854 tot en met 1884, welke achter het schoolverslag over 1884/5 voorkomt. Blij kens die voorstelling konden in 1854 over het ge- heele rijk gemiddeld 75 pet. der miliciens lezen en schrijvenin 1863, het eerste jaar, waarin zich de werking der onderwijswet van 1857 gevoelen deed, was dit getal gestegen tot 80 pet. en in 1884 tot ruim 88 pet. Natuurlijk daalde in dit tijdvak het getal van hen, die noch lezen noch schrijven konden, aanmerkelijkterwijl dit in 1854 bedroeg 23 pet., was het in 1863 gedaald tot 18 pet. en in 1884 tot 10 pet. Vooral voor de provinciën Noord-Brabant en Zee land zijn de verschillen opmerkelijk. Blijkens de sta tistiek konden in de jaren 1854, 1863 en 1884 van de miliciens uit Noord-Brabant lezen en schrijven resp. 61, 67 en 80 pet., van die uit Zeeland resp. 60, 77 en 88 pet. Niet lezen en niet schrijven kon den uit Noord-Brabant 39, 30 en 18 pet., uit Zeeland 36, 20 en 11 pet. Zulke cijfers sprvken, beter dan woorden, vóór den uitnemenden invloed, dien goed onderwijs op de alge meens ontwikkeling heeft. Zou men meenen, dat der gelijke resultaten zouden verkregen zijn, wanneer de Staat niet met krachtige band voor het onderwijs had gewaakt? Het is waar, dat er bijzondere scholen zijn, in welke het onderwijs op eene zeer goede hoogte staat; maar hoofdzakelijk is dit een gevolg hiervan, dat op de openbare school het peil van het onderwijs steeds is vooruitgegaan. De zucht tot zelfbehoud dwong de bijzondere school tot concurrentie en tot navolging. Neem dien prikkel weg. en de weg tot verval ligt open. België moge het leeren; daar heeft men in luttel jaren tijds honderden gediplomeerde, bekwame onderwijzers ontslagen, en in hunne plaats ongeëxami neerde personen aangesteld! Er is in het genoemde verslag nog een staat, die opmerking verdient; daaruit blijkt, dat op iedere honderdduizend inwoners in 1858 11503 en in 1884 13876 kinderen onderwijs genoten. Ook dit zijn cijfers, die tot nadenken stemmen! Middelburg. Gistervoormiddag en avond zijn de heeren jhr. mrs. M. A. en A. F. De S a v o r n i n L o h m a n alhier als sprekers opgetreden. Bij beide gelegenheden waren vele belangstellenden opgekomen, doch niet in zulken grooten getale als den avond te voren bij dr. S c h a e p m a n. Beide bovengenoemde heeren bespraken de bekende quaestie over het onderwijs. Van de gelegenheid tot debat werd door vele der aan wezigen gebruik gemaakt, waarbij soms nog al een heftig woord werd geuitvooral was dit des avonds het geval, en moesten enkele sprekers door den voor zitter van het bureel tot de orde worden geroepen. De Christelijk-Historische Bond »Marnix" heeft besloten om zich betrekkelijk de Kamerverkiezin gen op 15 Juni a. s. te onthouden, niet uit traagheid of moedeloosheid, doch omdat de Bond met geen enkel der toongevende partijen kan meegaan. Borsele. Woensdag hield de dijkraad van de ca- lamiteuse waterkeering EUewoudsdijkBorssele alhier eene vergadering, die door 23 leden werd bijgewoond. In de eerste plaats werd kennis genomen van een beredeneerd verslag van den provincialen waterstaat omtrent het resultaat der voorjaarspeilingen te EUe woudsdijk, in verband met de onderzoekingen der voor gaande jaren. Naar aanleiding van dit stuk besloot de vergadering de vereischte machtiging te verleenen tot het doen onderzoeken van den toestand des onder- zeeschen oevers op een tweetal punten, door middel van heJmduiking. Ten tweede werd aan de orde gesteld de behande ling van eene zaak, betrekking hebbende op vermeende klachten of bezwaren over de uitvoering van werken aan de zeewering van den polder Borsele in 1885. De bezwaarde werd in de gelegenheid gesteld zijne grieven nader optegeven en te preciseeren, waarvan met betrekking tot een drietal punten werd gebruik gemaakt. Uit de verstrekte deskundige mededeelingen resul teerde geen twijfel aan de ongegrondheid der aantij ging van een tweetal vermeende verkeerdheden, terwijl omtrent de overschietende een locaal onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek dat geen enkele aanmerking op het uitgevoerde werk was te maken. Ierseke. Inde raadsvergadering van gister avond waren alle leden tegenwoordig. Na lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat omtrent het raadsbesluit tot het bouwen van een toren nog niets van Gedep. Staten vernomen is; dat de rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs over 1885 bepaald is op 1353,60 (30 pet. van 4512), en dat de gemeenteverordening op het verbod van opstapeling van aan verrotting overgegeven voor werpen (zooals schelpen en zeesterren) door Gedep. Staten is goedgeke.urd. Op overtreding is een boete gesteld van 25 en 3 dagen gevangenisstraf. Een verzoek van de zangvereeniging «Schoonheid en Genoegen" om een lokaal van school I te mogen gebruiken voor hare oefeningen, werd met algemeene stemmen toegestaan, terwijl machtiging gevraagd en verkregen werd tot betaling eener som groot 198,61 voor aangeschafte straatlantarens. Ingekomen was een verzoek van A. Hartog en B. D. Filet, concessionarissen van den stoomtram Jerseken- damStation Kruiningen, om rentegarantie ad 3 pet. gedurende 15 jaren van eene som groot 62500, zijnde de geraamde exploitatiekosten voor den tram. Op voorstel van het Dagel. bestuur werd dit verzoek met algemeene stemmen van de hand gewezen, omdat de geraamde som te laag is en dus de noodige waar borg van soliditeit ontbreekt. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid J. C. Van der Burght werden onderzocht en goedge keurd. Hierna deelde de Voorz. mede, dat de werkzaam heden ter gemeente-secretarie van dien aard zijn, dat de secretaris alleen ze onmogelijk meer afkan. Hij stelde dus voor eene som te bepalen als salaris voor een klerk. Dit werd met alg. st. in beginsel aange nomen, maar over de grootte van het salaris kon men het niet eens worden. De Voorz. meende, dat men voor 200 wel een beambte zou krijgen, de heer Sandee meende dat 100 genoeg was. Over het voorstel 200 of 100 staakten de stemmen, een ander, 150 werd verworpen, eveneens 125. De Voorz. zeide dit punt in eene volgende vergadering opnieuw aan de orde te stellen. Een voorstel om aan Ged. Staten machtiging te vragen tot uitgave van de benoodigde gelden voor den aanleg van den toegangsweg naar de Schotte (geraamd op 633.20) werd met alg. st. aange nomen. Nu kwam in behandeling een schrijven van den Min. v. W. H. en N. houdende kennisgeving dat de stichting van een gebouw voor post- en telegraafkan toor door het Rijk niet in aanmerking kan komen. De gemeente moet daarvoor zorgen. De voorzitter zou het betreuren, dat het telegraaf kantoor moest opgeheven worden bij gebreke van een geschikt gebouw, hetwelk zeker gebeuren zal indien de gemeente niet in dit bezwaar voorziet. De heer Van Oeveren vroeg of vergrooting van het bestaande gebouw niet mogelijk is. Na verdere bespreking werd besloten eene commissie van 2 raadsleden te benoemen, die met het Dag. Bestuur en den gemeente-architect zullen overleggen en onder zoeken wat gedaan moet worden: het bestaande ge bouw vergrooten of een nieuw stichten. Tot leden dier commissie werden de heereD Laban en Sandee benoemd, die ook gekozen werden tot leden van het stembureau voor de verkiezing op Dinsdag aanstaande. Woensdag, bij de ophanden zijnde berechting van het strafgeding tegen de socialisten Domela Nieuwen- huis en Croll, had in de zaal «Walhalla" in Den Haag de openbare, voor ieder kosteloos toegankelijke bijeen komstplaats, aangekondigd onder den titel van monster- meeting. Het lokaal, voor deze gelegenheid ontruimd van stoelen en tafels, bleek nog te klein om de dichte drommen van toehoorders te bevatten. Honderden moesten buiten blijven staan. De politie was wederom in de zaal door een vijf-en-twintigtal agenten, onder leiding van inspecteurs, vertegenwoordigd. In het nabij gelegen posthuis stonden even zoovele agenten gereed om, zoo noodig, assistentie te verleenen. De geheele politiemacht stond ditmaal onder bevel van den hoofd commissaris, den heer Van Schermbeek. De voorzitter Baye opende de vergadering en richtte een woord tot de burgers en burgeressen, in zoo sterken getale opgekomen, waarbij hij uitweidde over de vrij heid van spreken en schrijven, onder protest tegen de vervolgingen van de vereeniging der arbeiders. Hij meende, dat juist die vervolgingen zouden strekken om haar in kracht te doen toenemen. Daarna werd het woord gegeven aan burger Van der Stadt, uit Amsterdam. Zijne voordracht was ins gelijks een doorloopend protest tegen de op eene drijf jacht gelijkende vervolgingen der socialisten. De tegen woordige personen-vervolging beschouwde hij als eene poging der Rpgeering om het socialisme te dooden, hetgeen z. i. nimmer zou gelukken, zoolang het streven tot verbetering der maatschappij geen misdaad oplevert. Breedvoerig trachtte hij duidelijk te maken dat de Regeering is de dienares van het volk, en niet bet volk de dienaar der Regeering. Ook kwam hij nog eens terug op hetgeen bij noemde de afranseling van het volk door den commissaris van politie Stork te Amsterdam, maakte er de Regeering verder een ver wijt van, dat zij niets doet tegen de werkeloosheid, beweerde dat Van Ommeren aan de daad der procla matie-aanplakking onschuldig was, en deed het voor komen alsof die gebeurtenis eene intrige van regeerings- wege was. Eene breede plaats in zijne rede werd ingenomen door de bespreking van het verbod aan d„e ingezetenen tot het dragen van wapenen. De wet verbiedt het dragen van wapenen, zeide hij, maar wat doen de agenten dan met die dingen aan hun zij? En, ging hij voort, behoeven wij die wet, die het dragen van wapenen verbiedt, te erkennen Volstrekt niet, was zijn antwoord, want het volk dat dit wapen moet bezigen, heeft zijne goedkeuring niet geschonken aan die wet, en overtreding is dus geoorloofd, als omstandigheden dit noodzakelijk maken. Hier het was even voor half tien viel de hoofd commissaris van politie, die aanteekening hield van het gesprokene, den spreker in de rede op de volgende wijze «Nu is 't uit. De politie beveelt den spreker te zwijgen en gelast de vergadering uiteen te gaan." Groot rumoer volgt op deze aanmaning. De hoofdcommissaris herhaalt zijn bevel, en zegt tevens dat de zaal binnen 10 minuten moet ontr uimd zijn. Het kostte den voorzitter vrij wat moeite het leven in de zaal te doen ophouden. Toen er stilte heersclite, zeide Bajre «De commissaris van politie beveelt dat binnen 10 minut -n de zaal moet ontruim! worden. Welnu burgers, onder protest gaan wij thans uit elkander, rustig en or delijk, maar tevens onder den indruk dat in Neder land het vrije woord, de vrije gedachte, wordt onder drukt. «En hiermede sluit ik de bijeenkomst." Deze woorden werden met een luid hoerah begroet. Hoeden en petten werden in de hoogte geworpen. Als in koor werd het vrijheidslied of de Marseillaise aangeheven, enkelen wuifden met roode zakdoeken en riepen: «leve Domela Nieuwenhuis I" Nochtans ge schiedde de ontruiming der zaal binnen den door de politie bepaalden tijd en in de meest volmaakte orde. Het bestuur gaf aan de massa teekens om zich ordelijk terug te trekken, en Van der Stadt zelf maakte eene beweging met de handen, die blijkbaar moest beduiden dat men stilletjes het bevel der politie moest eerbiedigen. De in het posthuis gestationeerde politie-versterking stond vóór den ingang van «Walhalla" om de menigte te verspreiden. Voor zoover bekend, zijn er geene arre- statiën gedaan. Onmiddellijk na het bevel tot ontruiming rukte politieversterking uit de stad en eene militaire patrouille met de geweren aan. De commissarissen der verschillende afdeelingen ver schenen mede ter plaatse. Buitengewone maatregelen waren overbodig, daar de menigte zich op straat in volmaakte orde ontbond. Domela Nieuwenhuis bevond zich, tijdens de ont ruiming, achter de coulissen van het tooneel. Terstond na het bevel tot ontruiming liet de hoofd commissaris de op schrift gestelde rede van Van Der Stadt in beslag nemen. (N. R. Ct.) Op het graf van mevr. BosboomToussaint op de algemeene begraafplaats te 's-Hage is een eenvoudig doch fraai gedenkteeken onthuld. Het monument voor Hugo De Groot, op de Groote Markt te Delft, wordt in het begin van September onthuld. Vanwege het hoofdbestuur der «Nederlaudsche Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust" is een adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken gericht, waarin de aandacht wordt gevestigd op de bepalingen omtrent aanvang en einde der vacan- tiën bij verschillende Rijksinstellingen, als daar zijn de Rijks-Kweekscholen voor onderwijzers en onderwij zeressen, de Rijks-Landbouwschool, Rijks-Veeartsenij- school, de Rijks-Kweekscholen voor vroedvrouwen, etc. Het Hoofdbestuur vertrouwt, dat er geen bezwaar bestaat tegen een zoodanige regeling der vacantiën op bedoelde staatsinstellingen, dat het personeel weerhou den worde van het reizen op den Zondag. Het wenscht dat bij herziening der bestaande voorschriften op die vacanties rekening worde gehouden met de wensche- lijkheid, dat de lessen bij voorkeur niet op Zaterdag eindigen of op Maandag aanvangen. Het antwoord van den Minister geeft te kennen dat bij eventueele nieuwe regeling der vacantiën aan ge melde Rijks-instellingen op dat verzoek zoo veel mogelijk zal worden gelet. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Baarland. Tot president-kerkvoogd bij de Hervormde Kerk alhier is gekozen de heer A. J. A. Hoogvliet. Woensdagavond vergaderde de algemeene kerke- raad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, ter be handeling vau het ingediende protest, houdende verzoek van nietigverklaring der laatst gehouden verkiezing van gemachtigden voor het kiescollege, wegens infor maliteiten. Na breedvoerige en niet altijd christelijke liefde ademende disenssiën is besloten, alvorens een besluit te nemen, over deze zaak het oordeel van het klassikaal bestuur in te winnen. NR. Ct.) De toestand van den 91-jarigen bisschop van Roermond, monseigneur Paredis, schijnt zeer zorgelijk te zijn. Gistermiddag te 4 uren werd elk oogenblik het einde verwacht. Rechtszaken. Voor het gerechtshof te 's-Hage stood gisteren terecht W. S., uit Wolfertsdijk, thans milicien bij de infanterie, beschuldigd van op den lOn Januarii 1. ten nadeele van inwoners van genoemde gemeente, bij den een door inklimming in de woning een rijks daalder uit de lade vau het kabinet en bij den ander door verbreking van afsluiting een bos sleutels te heb ben weggenomen. Besch., die reeds vroeger was veroordedd terzake van diefstal, bekende de hem ten laste gelegde feiten, doch gaf als oorzaak daarvan op behoefte wegens ge brek aan werk, terwijl hij ook in 't onderhoud zijner moeder moest voorzien. Drie getuigen bevestigden door hun verklaring de afgelegde bekentenis. Adv.-gen. mr. Bijleveld achtte het bewijs volkomen geleverd. Hij wees er op dat de diefstallen van bru taliteit getuigden, omdat besch. voor dien van den rijksdaalder een raam had moeten opschuiven en

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1