1886. N°. 67. Dinsdag 8 Juni. 73ste jaargang. Aan heeren Correspondenten. jhr. J. L. C. POMPE VAN MEERDER VOORT mr. L. A. BYBAU KWEEKELINGE, «oem De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Wokhsdao en Vrudaoavokd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend.' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Tengevolge van de nieuwe dienstregeling der staats spoorwegen zijn wij verplicht een gedeelte onzer oplaag nog spoediger ter perse te leggen dan vroeger. Wij kunnen dientengevolge niet meer met zekerheid bepalen, dat berichten, per trein van 6.22 uren 's avonds en dus eerst te ruim half zeven uren aan ons bureau arriveerende, in de eerste editie kunnen worden opgeno men. Zooveel mogelijk zende men dus berichten een post vroeger. REDACTIE. Yoor de verkiezing op 15 Juni a. s. van twee leden voor de Tweede Kamer bevelen wij den kiezers met den meesten ernst aan te Bergen-op-Zoom en te Kolijnsplaat. Aan de bewaarklasse van school 4 komt met 1 Juli a. s., tengevolge van de benoeming van mei J. A. VAN HOUTEN in de plaats van mej M. CÓR- NELISSE, aan wie op verzoek eervol ontslag is ver leend, eene plaats vacant als die eene toelage geniet van dertig gulden 's jaars. Zij die daarvoor in aaomerking wenschen te komen, Selieven zich voor Zaterdag 12 Juni e k aan te melden ij het hoofd der schooi, dhr. BREETVELT. Goes, den 5 Juni 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris HARTMAN. GOES, 7 Juni 1S86. In de Dinsdagavond a. s. te hou den vergadering der Liberale kiesver- eeniging Goes zal jhr. J. L. G. Pompe Van Meerdervoort uit Bergen-op- Zoom in het koffiehuis „De Prins van Oranje" een schets geven van den po- litieken toestand van het oogenblik. Voor zooveel deze rede betreft, die precies te half acht uren zal aanvangen, zal de vergadering voor ieder toegan kelijk zijn. Aangezien nog vele andere belangrijke punten in die vergadering moeten worden behandeld, zal er geene gelegenheid tot debat zijn. Met het oog op de verkiezingen is heden eene circulaire verspreid geworden van de hand van mr. P. H. Saaymans Vader te Eversdijk. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt hebben de Katholieken hier alleen dhr. Wilkens can- didaat gesteld en niet zooals in andere bladen reeds vermeld werd hem en jhr. De Savornin Lohman. Wij kunnen dit zeer goed begrijpen van de katholieken. Waar de anti-revolutionairen zich niet genegen toonen, ook niet nu er een vacante zetel is, om den katho lieken candidaat de overwinning te helpen bezorgen, daar is bet in billijkheid niet te verwachten, dat de katholieken ten allen tijde gereed zijn de anti-revo lutionairen te steunen. Wij waren heden in de gelegenheid in het maga zijn van dhr. W. Thewes, meubelfabrikant alhier, een fraai antiek ameublement (style Louis XVI) te bezich tigen, dat in hoofdzaak in diens werkplaats was ver vaardigd. Het bestaat uit tafel, speeltafel, theetafel, canapé, fauteuil, stoelen, bonheur du jour en bulfet en is bestemd voor eene familie die zich hier komt vestigen. Alles is van zwaar eikenhout vervaardigd en dientengevolge misschien voor deze tijden in veler oog wat massief, maar zeker verdienen deze meubels om de fraaie bewerking wel de aandacht. Wij achten het een gelukkig verschijnsel, dat hier ter stede dergelijke voorwerpen kunnen worden vervaardigd en wij kunnen ieder aanraden eens een kijkje in het magazijn van dhr. Thewes te gaan nemen. Wij ge- looven wel, dat men daartoe in de gelegenheid zal kunnen worden gesteld. Naar men aan de M. Ct. meldt is thans defini tief besloten tot de uitgave van een christelijk historisch blad voor Zeeland, waarin het Zuiden te Middelburg en het Nieuws- en Adv.-blad te Goes zullen worden opgelost. Het blad zal tweemaal per week verschijnen, en de Zeeuw heetenmet 1 October zal het eerste nummer daarvan verschijnen. Een redacteur is reeds aangesteld, terwijl uitgevers zullen zijn de heeren G. M. Klemkerk te Goes en F. P. Dhuij te Middelburg. Zooals men zich herinneren zal, werd dit bericht, toen uiij het indertijd vermeldden, tegengesproken. Mr. A. F. De Savornin Lohman zal ook te Tolen in eene vergadering van kiezers het woord voeren. In de Stemmen voor Waarheid en Vrede be spreekt de heer Bronsveld de verhouding tusschen de zoogenaamde anti-revolutionaire en irenische partij. Hij waarschuwt tegen de herkiezing der anti-revolu tionaire Kamerleden, die de vijanden zijn van hen, die aan den godsdienst innig zijn gehecht maar den vrede liefhebben. Deze worden op kerkelijk gebied door de anti-revolutionairen bestredende Heraut zegt dat zij met de irenischen niet in éene Kerk kunnen leven. «Welnu, de partij die ons op kerkelijk terrein uitwerpt, heeft, besluit de heer Bronsveld, ons ook niet lief, waar zij de erve betreedt van het staatkundig leven. Zij moet ons ook daar bestrijden." Zelfbehoud moet dus de irenischen er toe brengen, om bij de aanstaande verkiezing hun steun te onthou den aan de anti-revolutionairen. Ter verontschuldiging van den heer De Savornin Lohman en zijne volgelingen die, toen hun ten aanzien van het onderwijs van liberale zijde werd aangeboden wat zij zeiven vroeger hadden verlangd, iets anders, iets meer vroegen en daarop het non possumus uit spraken, voert de Standaard aan, dat ook de liberalen afweken van hetgeen in hun advies over de Grondwets herziening was opgenomen. Volkomen waar; maar toen zij daarvan afweken, was dit om eene verzoening tot stand te brengeD, door eene concessie te doen in den zin hunner tegen standers. Kan men dit gelijkstellen met de weigering en den hoogeren eisch, welke op de aanbieding van de concessie volgde? Die weigering vergelijkt de Standaard met het ver schuiven van een pion op het schaakbord. Maar het geldt hier oneindig meer dan een schaak spel tot tijdverdrijf het geldt het behoud vaa den Staat maar 't is waar, dit is den heer Lohman c. s. onverschillig: al moest het land er door ten verderve worden gebracht, zeggen zij zeiven, den strijd willen zij niet opgeven. Ook dan niet, als de vrede hun wordt aangeboden op de voorwaarde, die zij zeiven hadden gesteld! Arnh Ct.) Middelburg. Hoe meer het gewichtige tijdstip nadert, dat ook in dit hoofdkiesdistrict de strijd zal beslist worden welke partij zal triomfeeren, des te levendiger worden daarover de gesprekken en de voorlichtingen. Zoo ontvangt ieder kiezer het hoofdkiesdistrict Middelburg telt er 2929 kosteloos, drie malen 's weeks, een blaadje getiteld De Voorlichter, dat in eenvoudig bevattelijken stijl is geschreven. Dat zulks van liberale zijde komt blijkt spoedig, als men daarin de aanbeveling vindt van twee uitstekende mannen, de heeren A. Smit en J. P. J. Buteux. Vanwege de anti-revolutionaire zijde ziet tot dusver nog niets behalve het Zuiden het daglicht en toch zal deze openlijk van zich doen hooren door haar candidaat jhr. mr. De Savornin Lobman, die aanstaanden Donderdagmiddag het is hier dan juist marktdag en vele landlieden zijn dan in stad in haar lokaal in de Bogardstraat eene spreekbeurt zal komen vervullen. Overigens zal deze week rijk zijn aan lezingen. Gisteren sprak mr. E. Fokker, de voorzitter der liberale kiesvereen. «Eendracht maakt macht" alhier, te Oostburg. Woensdagavond treedt dr. S c h a e p- m a n in het Schuttershof alhier op voor de Roomsch- katholieke kiesvereeniging, die ook de heeren mr. Keuchenius en jhr. mr. De Savornin Lohman en niet de heeren Smit en Buteux, zooals in dit blad van 11. Zaterdag abusievelijk is gemeld tot kandidaten heeft gesteld. De toegang is voor ieder opengesteld tegen betaling van vijftig cents, waarvan, naar men nu reeds verneemt, een druk gebruik zal worden ge maakt, al was het maar alleen om dien zoo gevierden spreker te hooren. Voorts houdt mr. G 1 e i c h m a n Vrijdagavond alhier eene lezing, waartoe de bijwoning kosteloos is opengesteld, doch alleen voor de kiezers voor de Tweede Kamer en voor al de leden der libe rale kiesvereeniging «Eendracht maakt macht" alhier. Eindelijk bewijst wel eene advertentie in de Middelb. Courant van Zaterdagavond die deze week met eene van nog veel grooter aantal handteekeningen voorzien zal verschijnen, wij telden er nu reeds 214 dat de candidatuur van de liberale zijde in dit hoofd kiesdistrict veel sympathie heeft. De commies 3e kl. bij de posterijen J. H. De Laat De Kanter zal zijne functiën uitoefenen ten post kantore te Amsterdamde commies 4e kl. H. J. M. A. Janssen ten postkantore te Prinsenhage. De commissiën, die worden belast met het af nemen van examens in de vreemde talen voor het jaar 1886 zullen zitting houden voor de Fransche en Eu- gelsche talen te Utrecht, en voor de Hoogduitsche te 's-Gravenhage. In de door de comm. in Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli en het begin van September e. k. af te nemen examens is o. a. benoemd voor de Fransche taal tot lid dhr. G. J. Van der Poll, leeraar aan de hoogere burgerschool te Goesin de commissie voor de Hoogduitsche taal tot lid dhr. F. G. De Liefde, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool en het gym nasium te Middelburg. Te Leiden is bij het literarisch-mathematisch examen o. a. toegelaten de heer D. S t i g t e rte Amsterdam. Vlissingen. Bij de jl. Vrijdag gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad werd de candidaat der liberale kiesvereeniging «Plicht en Recht", de heer S. Alter, Handelsagent bij de maatschappij «Zeeland", gekozen met 111 van de 195 uitgebrachte geldige stemmen. De candidaat der anti-revolutionairen (de heer J. Le Sage van Hoeve) verkreeg 45 stemmen. In het geheel werd aan deze verkiezing door slechts 201 van de 487 kiezers deelgenomen. Te Tilburg vindt het goede voorbeeld, gegeven door de liberalen van Oosterwijk, navolging. Er ging bij de aanhangers dier partij eene inteekeniogslijst rond om geldelijken steun te verleenen aan de Libe rale Unie voor den toekomstigen verkiezingsstrijd. 'ü-Gravenhage. De natuur heeft het hare gedaan om de fraaie stadsgezichten en de bevallige omstreken der residentie in hun behoorlijkst kleed te hullen. Het dichte lommer, hoewel niet meer in zijn eerste frischheid, verlokt tot eene wandeling. De gloeiend heete zomerdagen laten nog op zich wachtentoch hebben reeds vele Hagenaars de residentie metter woon verlaten om in den omtrek of in andere frissche oorden den zomer te genieten. En weldra zullen nog vele Hagenaars dat voorbeeld volgen. Gelukkige stervelingen Zoo velen zijn door hunnen werkkring of verschillende omstandigheden aan de stad gekluisterd, aan de stad, die, met al haar schoons en schittering, door hare grachten, waaruit niet altijd «liefe lijke wierookgeuren u tegemoet zweven", dikwijls min der aangename oogenblikken aan hare bewoners geeft. Maar dat grachten-thema is zoo oud en afgezaagd vergeten we, dat men reeds zoolang met kalme be rusting het volgend jaar, waarin de waterverversching zou verbeterd en de geur weggenomen zou worden, tegrmoetzag, en hopen we dat dit jaar zij het niet het laatste Haagsche-kermisjaar dan toch het laatste Haagsche-grachtengeurjaar moge zijn Ook de «gekluisterden" zullen echter weldra ge legenheid hebben zich in de vreugden der aarde te baden. Het zomerseizoen met zijn concerten in Dieren tuin en Haagsche Bosch heeft zijn intrede gedaan. Spoedig zal ook Scheveningen een groot deel der al- gemeene belangstelling tot zich trekken. Binnen weinige dagen zullen tal van vreemdelingen uit de meest verwij derde streken hun schreden naar de gevierde badplaats richten en aan het Noordzeestrand in lucht en water genezing voor ware of vermeende kwalen trachten te vinden, tenzij ze, toegevende aan den eisch van den «bon ton", meenen even goed daar als ergens anders de dagen der ballingschap te kunnen slijten. Dit is zeker dat met al de schoonheid van duin- en bosch partijen bij Scheveningen, zij, die alleen voor 't water en de lucht eene badplaats bezoeken, wel plekjes kunnen vinden, beter beschut tegen koude winden, met een minder onstuimige zee, waar voorbijvarende stoombooten en zeilschepen in het zeegezicht, dat och zoo gauw eentonig wordt, de noodige afwisseling brengen. Zulke plekjes zijn in ons zoo weinig bekend Zeeland nog wel. Ten dienste der bezoekers van Scheveningen zal de Ilollandsche spoorwegmaatschappij in de volgende week een stooratramwegdienst, uitgaande van het Holl. spoorwegstation, openen. Naast de bestaande stoomtram van den Rijnspoorweg en de Haagsche paardentram- weg zal dit nieuwe vervoermiddel spoedig een plaats veroveren, niet omdat het in een bepaalde behoefte voorziet, maar omdat een tochtje door de boschachtige omgeving schilderachtiger dan menig Hagenaar weet waardoor een deel van den weg leidt, voor velen een eigenaardige aantrekking heeft. De velen, die noch eigen rijtuig houden, noch van een dezer vervoermiddelen willen gebruikmaken, noch willen wandelen, hebben de «snorders" nog tot hunne be schikking. Te voet gaan wordt zoo ouderwetsch en zoo bezwarend in deze eeuw van gemakzucht. Mis schien is het wel aan die richting van den tijdgeest te wijten, dat men nu en dan op kleine voorvallen onthaald wordt, die toch wel iets ongewoon lijken. Zoo kon men Zaterdagmiddag in «het Noordeinde" een viertal Scheveningsche visschers in hun gewoon werkkostuum met oudvaderlijken ernst en gemoede lijkheid in een open rijtuig zien stijgen, en, nadat ze een paar bolwangige, belast en beladen knapen mede hadden opgenomen, met al de voortvarendheid van een edel vigelantepaard naar hun bakermat zien rijden. O, tijden en zedenWaar is de spreekwoordelijk ge worden Hollandsche eenvoud en huiselijkheid nog te vinden? Zeker niet in Den Haag. Onder de vele inrichtingen in Den Haag, die nu juist niet de huiselijkheid bevorderen, bekleeden de café's een eerste plaats. Bij sommige café's wordt dan ook niets gespaard om het den bezoeker vreem deling of stadgenoot aangenaam te maken. Onder deze mag het na eene doelmatige restauratie Vrijdag geopende café-restaui ant «het Gouden Hoofd" met eere genoemd worden. Fraaie zaieD, een prettig zitje in de open lucht, eene ligging in het drukste gedeelte der stad, zonder dat die drukte hinderlijk is, en zeker wel goede consumptie dragen veel bij om het leven van hen, die door omstandigheden of door noodzake lijkheid niet huiselijk zijn, te veraangenamen. Zuid- Bevelandsche bezoekers, die op een der levendigste punten van Den Haag eens willen vertoeven, kan ïhet Gouden Hoofd" wel aanbevolen worden. Tegen den 20n Juli e. k. zullen weder pupil len op de Pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. Nadere bijzonderheden deelt de St. Cl mede. Op 1 Oct. a. s. kunnen 17 jongelieden aan den cursus tot opleiding voor 2e luitenant der artillerie bij het leger hier te lande, te Delft, worden geplaatst, op den voet als in de beide vorige jaren is geschied. Het tijdstip, waarop de in te dienen bescheiden bij het Depart, van Oorlog moeten inkomen, zal later worden medegedeeld. In het jaar 1886 kunnen vier personen, die in Nederland in het Groot-ambtenaarsexamen geslaagd zijn, en vier doctoren in de Rechtsweten schap, die in het bij het art. 92, 2e lid, der wat op het Hooger Onderwijs bedoelde examen zijn geslaagd, ter beschikking van den Gouv. Gen. van Ned. Indië worden gesteld, om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst, terwijl drie doc toren in de rechtswetenschap, die in het eerstbedoelde, en drie die in het laatstbedoelde examen geslaagd zijn, ter beschikking van den Gouverneur-Generaal kunnen worden gesteld, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Bij het koloniaal werfdepot te Harder wijk is aanschrijving ontvangen, dat alsnog 200 artil leristen en 30 cavaleristen naar Indië moeten uitge zonden worden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Wemeldinge door ds. IJ. Bootsma te Lunteren. Ds. P. A. J. Noordink te St. Annaland heeft voor het beroep naar Makkum c. a. bedankt. Naar men verneemt, heeft het classikaal bestuur van Dokkum in een schrijven aan den ring Holwerd geweigerd als fungeerende kerkeraad van Reitsum c. a. optetreden, omdat er volgens dat bestuur geene vacante gemeente Reitsum c. a. bestaat. Zoo gehoor zaamt men aan den last der synode. Het classikaal bestuur van Harderwijk heeft be sloten, ook trots den aandrang van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, de gemeenten Voorthuizen en Kootwijk niet te bemoeilijken. De kerkeraad der hervormde gemeente te Leider dorp heeft besloten, de jaarlijksche collecte ten behoeve van het «Fonds voor noodlijdende kerken en personen" niet meer te houden, maar in plaats daarvan zelf kerken of personen, die hulp noodig hebben, door col lecten te steunen. Dientengevolge werd gepasseerden Zondag in de godsdienst-oefening dier gemeente gecol lecteerd voor de kerk te Kootwijk, welke collecte heeft opgebracht de som van ƒ55,60. «Niet heel kiesch", merkt het W. W. hierbij op, «als men weet dat de pred. van Leiderdorp de zwager is van den zich noemenden herder en leeraar van Kootwijk, den heer Houtzagers." Ook wij ontvingen Vrijdag het bericht dat de heer J. C. Wirtz Cz., hoofd der Christelijke school alhier, voor zoodanige benoeming aan de Christ, schooi te Rotterdam bedankt had. Na ingewonnen informatie bij dhr. Wirtz bleek ons, dat hij niet was benoemd, maar dat hem was aan geboden een school voor meer uitgebreid lager onder wijs aldaar voor eigen rekening overtenemen. Dat heeft de heer Wirtz afgewezen. Baarland. Zaterdag jl. hield de afdeeling 's-Graven-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1