De KEESEN DE KERSEN, op Dinsdag 8 Juni 1886, verkoopen: PRUIMEN, Openbare Verkooping op Donderdag 10 Juni 1886, KERSEN, op Vrijdag 11 Juni 1886, publiek verkoopen 3 H.A. 88 A. 03 e.A. HOOIGRAS, 8 H.A. 78 A. 66 c.A. HOOIGRAS, ringen verklaarden 58 van de CO aanwezigen tegen het Jfóme-niZe-ontwerp te zullen stemmen. Hieronder waren echter verscheidene leden, die ook reeds de meeting onder Chamberlain hadden bijgewoond. Niet temin worden de kansen voor Gladstone's ontwerp nu nog ongunstiger. Heden verwachtte men eindelijk de beslissing. Griekenland zucht nog steeds onder den druk van de blokkade, maar de minister Tricoupis weigert officiëele stappen te doen om de havens weder ge opend te krijgen. De mogendheden op hun beurt schijnen niet genegen om uit eigen beweging de blok kade opteheiïen. Griekenland heeft het hun zoo lastig gemaakt, dat zij nu wel een beetje plezier willen hebben van hunne dwangmaatregelen. De Fransche Kamer heeft met 296 tegen 250 stemmen besloten een voorstel betreffende scheiding van Kerk en Staat in overweging te nemen. Na lang praten zijn de Ministers het eens gewor den omtrent den inhoud van het voorstel tot verban ning der prinsen. Er zal nu bepaald worden, dat de pretendenten moeten en de andere prinsen kunnen worden verbannen. Aangezien echter de commissie uit de Kamer, ge kozen tot onderzoek van het ontwerp, tot haren voor zitter heeft benoemd den radicaal Madier DeMontjau en tot secretaris Emile Brousse, verwacht men, dat die commissie zal voorstellen alle prinsen te verbannen. Gemengde Berichten. Hansweerd. Onder begunstiging van goed weder had Donderdag alhier het concours der Handboog schutterij «Oefening en Uitspanning" plaats. Aan dit concours werd deelgenomen door de navol gende gezelschappenals »de feestvierende Sociëteit Concordia" van 's-Heerenhoek, «Doel naar Hooger" van Wolfertsdijk, «St. Sebastiaan" van Ierseke, «Jacoba van Beijeren" van Goes, «Concordia" van Halsteren en «3 Korenbloemkens" van Kruininge, met een ge zamenlijk getal van 53 leden. «Oefening en Uitspan ning" van Hansweerd behaalde de medaille voor de meeste rozen, «Doel naar Hooger" van Wolfertsdijk voor de meeste punten. De persoonlijke prijzen vielen ten deel aan de navolgende personen van de achter hunnen naam genoemde gezelschappen alsHet Eere- kruis van G. S. Van Breene van Halsteren, de Boog met pijl aan M. De Man van Wolfertsdijk, de premie van f 5 aan P. Knuijt van 's-Heerenhoek, de surprise aan M. Bouwens van Kruininge. Dit concours werd opgeluisterd door het fanfaren-gezelschap «Eendracht maakt Macht" van Kruininge, Van hare uitvoering van een 8 tal nommers valt niet dan met lof te spreken Alles liep in de beste orde af en noode scheidde men eerst laat in den avond van elkander. Vlissingen. Uitgelokt door de voor het doel gunstige weersgesteldheid windstilte en eene bedekte lucht begaven zich Woensdag jl. vele leden der scherpschut- ters-vereeniging «Vlissingen" naar het voormalige midden-reduit onder West-Souburg, ten einde deel te nemen aan den op de gewone schietbanen aldaar te houden tweedaagschen huishoudelijken schietwedstrijd. Te half vijf uren werd de wedstrijd geopend en op drie banen met opgewektheid voortgezet, totdat het reeds gedreigd hebbende onweer tegen den avond los barstte en de hevige stortregen noodzaakte het schieten te staken, waartoe door de schutters slechts noode werd overgegaan. Als'.om bleek, dat voor dien dag bij den personeelen wedstrijd (afstand 150 meters, 5 schoten) de heer A. Van Rijm, en bij dien op de vrije banen (dezelfde afstand, 3 schoten) de heer J. De Pagter overwinnaars waren, respectievelijk met 46 en 32 punten. Donderdag a. s. wordt de wedstrijd hervat. Bij den landbouwer Van Liere te Borseleiseen kalf geboren van 52 kilo's gewicht. Middelburg. Het boerenmeisje, op wie dezer dagen een moordaanslag werd gepleegd, verkeert in vrij be vredigenden toestand. Van tijd tot tijd lijdt zij aan lievige aanvallen van zenuwachtigheid, tengevolge van den doorgestanen angst. Dinsdag jl. werd te Waterlandkerkje eene koe door den bliksem getroffen en gedood. Te Tolen is ook een geval van besmettelijke keelziekte geconstateerd. Het onweder, dat Dinsdag en Woensdagavond hier ook gewoed heeft, veroorzaakte op verschillende plaatsen in ons land min of meer ernstige ongelukken. Te Oorschot ging het vergezeld met geweldigen hagelslag, voortgezweept door een hevigen wind de hagelsteenen waren veel grooter dan kipeieren. De bebouwde kom der gemeente en even daarbuiten hebben verschrikkelijk geledenvan al de te veld staande vruch- t m is letterlijk niets overgeblevengeen huis of het heeft schade aan glazen cf pannen; vooral aan die aan de windzïjde gelegen huizen (wind west) zijn de pannen en glazen geheel vernield. In het klooster alleen is voor meer dan 1000 schade aan glaswerk en pannen. Dit weder duurde ongeveer een half uur. Omstreeks half negen barstte er weder een onweder los, gepaard met hevigen slagregen, welke tengevolge van het breken der pannen veel waterschade aan de aanwezige en geborgen goederen veroorzaakte, zo «als aan granen en andere koopmansgoederen. Woensdagochtend 6 uren zag men nog hoopen hagel liggen van een halven voet dikte; het marktplein en verdere plaatsen waar boomen stonden was dik bedekt met afgehagelde bladeren en takken; de glazenmakers en metselaars hebben handen vol werk om alles in orde te maken. Van 's Bosch en Eindhoven zou werk volk komen om de schade te herstellen. Te Hilvarenbeek en onder Goorle heeft de hagel bijna den geheelen oogst verwoest, en werden duizende glasruiten vernield. Te Raamsdonk werd een man, die aan den arbeid was. door den bliksem getroffen en onmiddellijk ge dood. Te Keppel sloeg de bliksem in een groote bouw hoeve. Alles werd eene prooi der vlammen. Te Spanbeek in het zuiden van Limburg zijn twee huizen afgebrand, terwijl te Elsloo eene woning door den bliksem werd getroffen, zonder evenwel brand te veroorzaken. Te Oosterdalfsen werd eene arbeiderswoning getrof fen. De bewoner was afwezig, de vrouw redde hare vijf kinderenhare poging om nog twee schapen en eene geit te redden moest zij met den dood bekoopen. Deerlijk misvormd werd haar lijk door ijlings toege schoten buren gevonden. De werkzaamheden aan het kanaal van Ter- Neuzen naar Gent zijn in zooverre afgeloopen, dat het water er op het gewone peil wordt gebracht, zoodat er wederom de zeeschepen voor het spoor te Ter-Neuzen en voor Gent kunnen opgaan door de Westsluis, die eene wijdte heeft van pl.m. 12 M. De Nederlandsche stoombooten «Mercurius" en .Minerva" varende tweemaal 's weeks van Ter-Neuzen op Londen, hebben van begin Februari tot heden in 33 reizen van daar naar Londen o. a. ongeveer 45,000 schapen vervoerd. Uit Amsterdam wordt ons het volgende ter plaatsing gezonden«Is het aan de lezers van uw blad, die Amsterdam zoo nu en dan bezoeken, nooit opgevallen, dat er zoo'n verbazend groot aantal schoen poetsers zich langs 's Heeren straten beweegt En hebben zij wel eens een oogenblik nagedacht, wat dat voor menschen waren Men vindt er van alles onder: sjouwerlieden, timmerlui, metselaars, alle am bachten zijn er vertegenwoordigd, ja zelfs heeren, of wat ten minste vroeger eenigszins tot dien stand ge rekend kon worden. Het volgende is de levensge schiedenis van zoo iemand. In een onzer kleinere zeesteden woonde een koop man, die tevens vice-consul van een naburig rijk was. Deze koopman had een klerk, een voor zijn stand tamelijk ontwikkeld man. Hij schreef en schrijft nog een goede hand, spreekt goed Fransch, ja zou zelfs indien het noodig was Fransche brieven kunnen schrij ven, spreekt eenig Engelsch, en is wat men noemt bekend met administratie. Het ongeluk vervolgt den koopman, de man moet zijn zaken opgeven (een ge volg van de malaise in den handel) en de klerk staat broodeloos. Tevergeefs zoekt hij in zijn woonplaats werk. Ten laatste ziet hij zijn eenig heil in Amster dam. «Zoo'n groote stad, met die massa handelskan toren licht is daar voor mij een plaatsje open, al was het in 't begin slechts als looper op een kantoor". Men ziet het, de man stelde zijn eischen niet hoog. Hij vestigde zich in Amsterdam. Hij zocht dag in dag uit, bood zich dan hier dan daar aan, doch overal stootte hij het hoofd. Geen wonder, want Amstels veste bevat vele zulke werkzoekers, lntusschen ver dwijnt het eene stuk huisraad na het andermen moet toch leven, men moet toch eten En nu wordt van een zijde, waarvan men dat het allerlaatst verwachten zou, den man de genadeslag toegebracht. Zijn vrouw, voor wie hij jarenlang ge werkt heeft, met wie hij alle lief en leed gedeeld heeft, in plaats van hem in zijn benarde omstandig heden te blijven bijstaan, in plaats van, zij het dan ook door hard werken, te beproeven ook een scha mele verdienste bij te brengen, zij geeft den strijd op. Zij verlaat hem, en verwerft zich daardoor het dage- lijksch brood. Onze vriend tracht alleen het hoofd boven water te houden. Evenmin als vroeger geeft hij zich over aan den drank, integendeel geen druppel spiritualiën komt over zijn lippen wat hij verdient bewaart hij, nadat het hoogst noodzakelijke voor levensonderhoud er is afgenomen. En wat verdient hij Na overal ge vraagd te hehben om werk, is hij schoenpoetser ge worden. De hand, die eertijds de pen hanteerde, han teert thans den borstel en reinigt voor drie centen uw schoeisel van het aardsche slijk. Dezen winter, in de beste dagen voor zijn vak, toen regen en sneeuw de laarzen bevuilden, maakte hij in de beste week drie gulden en vijftig eenten thans met die mooie dagen is de verdienste bijna niets. En tochmen moet leven 1 Daar staat hij nu, de man in de kracht van zijn jaren, met zijn fatsoenlijk voorkomen, met zijn open gelaat. Want al is zijn plunje armoedig, zoo armoedig zelfs, dat zij hem nu verhindert om in zijn Vrofgere betrekking terug te keeren, toch is er geen scheur in, of hij heeft ze gedichtzijn uiterlijk toont ar moede, ontbering, gebrek en toch ligt er nog, zoover dit samengaat, een zweem van netheid over hem. Hoe gaarne zou de man zijn bak en borstel ruilen tegen een ander baantje, 't geeft niet welk, als het hem maar vast brood gaf. «Wellicht kan ik later nog wel opklimmen", deze gedachte houdt hem nog altijd staande. Dit is de geschiedenis van éen uit velen. De toekomst is donker, de beste tijd van het jaar, en thans reeds zooveel armoede in AmsterdamEn wan neer dan eenmaal de nood nog hooger wordt, wan neer al die schamelen elkander ontmoeten, zich met elkander vereenigen, en dan niet vragen om werk, doch brood eischen 1 Wat dan 1 De man vraagt geen aalmoes, hij wil niet bedelen hij wil werkenhij wil door eigen kracht door de wereld komen. Zou er niet hier of daar een plaatsje voor hem open zijn Uit Rotterdam is een snoek van twee voet lang in ijs gepakt naar een Parijschen vischkooper gezonden. Bij het ontpakken bleek, dat de kieuwen nog even bewogen. De snoek werd in frisch water geplaatsten was binnen enkele uren zoo levendig als ooit, en dit ofschoon hij drie dagen tusschen ijs en zaagsel gelegen had. Men kan den snoek nu in het Aquarium van het Trocadero zien zwemmen. Naar men verneemt, is de firma Regout en Co. te Maastricht, welke dit jaar het 50-jarig bestaan van hare groote glas- en aardewerkfabriek herdenkt, voor nemens ten behoeve der werklieden eene philanthropi- «che inrichting in het leven te roepen. Na belangwekkende debatten beantwoordde de jury te Brussel in de zaak-Van der Smissen bevesti gend de vraag of de beschuldigde zich aan moord (op zijne vrouw) had schuldig gemaakt, en ontkennend die of hij met voorbedachten rade te werk was gegaan. Dientengevolge werd de beschuldigde veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Uit Catania wordt van 31 Mei gemeld, dat de lavastroom toen nog slechts 450 meter van Nicolosi verwijderd was. De inwoners hebben allen de plaats verlatendo toegangen tot het stadje zijn door mili tairen afgezet. Hoewel de inwoners in groote opge wondenheid de plaats verlaten hebben, is daarbij toch geen ongeluk voorgevallen. Laatste en telegraphische berichten. Hedenavond half 6 uur is hier opgevangen een postduif, gemerkt «Excelsior. Zierikzee 107. J. J. De Weerd, hotel De Weerd." Belanghebbenden kunnen ze aan het bureau van dit blad terugbekomen. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht eerste soort afsteeksel ad 3,75. Middelbnrg. De gemeenteraad besloot heden tot opdracht aan dhr. Stang tot het instellen van een onderzoek tot het leggen eener duinwaterleiding alhier. Men meldt ons dat ook de Roomsch Katholieke kiesvereeniging te Middelburg tot candidaten voor de aanstaande verkiezing gesteld heelt de heeren I. P. J. Buteux en Arie Smit. De arrond. -rechtbank te Middelburg veroordeelde heden in de bekende oesterdiefstalzaak W. Kooman tot 15 maanden cel; M. Hoffius tot 2 jaar cel|; J. Kooman tot 18 maanden cel; J. Verbeke tot 9 maanden cel, ieder solidair in de kosten. 321e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Vrijdag 4 Juni. 8e lijst. Nos. 1466, 8814, 11102, 11640 en 20195 elk f 1000. No. 9623 f 400. No. 13286 f 200. Nos. 8251, 9872, 10638, 10683, 11122, 11152, 17604 en 19605 elk f 100. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 4 Juni 1886. Verwachting: Verandeilijke wind, goed weèr. Burgerlijke Stand Goes van 24 Juni 1886. Ondertrouwd den 3, Leendert Machiel Mol, 24 j., jm. te Goes, onlangs te St.-Filipsland, en NeeltjeVan de Vrede, 19 j., jd. te IersekeAdriaan Cornelis Van Strien, 24 j., jm. te Ubbergen, en Maria Catha- rina De Jonge, 22 j., jd. te Goes. Geboren den 2, Adriaan Jan, z. v. Cornelis Oranje en Henderina Cornelia Meijers; Hendrika Johanna Marie, d. v. Leonardus Stamperius en Clara Hugonia De Katerden 4, Jacobus, z. v. Marinus De Dreu en Huigtje Leendertse; Maria en Pieternella, tweelingd. van Franciscus Blondel en Cathalina De Fouw. Overleden: den 2, Johannes Antony Misdom, 49 j., ongeh., wonende te Vlissingen. Datnm. 5 Juni, 8 8 9 9 i» 10 10 10 10 11 12 - 12 12 12 19 21 22 25 30 14 Juli, 5 Aug. Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats. Voorwerpen. Information. 's Heerenhoek, klavers enz., De Ronde Bresser. Kapelle, kersen, Pilaar en mr. Liebert. Goes, paarden en kitten, Pelle. Goes, inboedel, Pelle. 's-Heer Arendskerke, hofstede, De Ronde Bresser. 's-Heer Arendskerke, meubilair, De Ronde Bresser. 's-H. Arendskerke, klavers, De Ronde Bresser. Ovezand, weiland, mr. Liebert. Kapelle, kersen, Pelle, Kloetinge, kersen en hooigras, Mulock Houwer. Kapelle, kersen, Gallis Merens. Ierseke, afbraak, De Vos. '8 Heer Arendsk., klavers, De Ronde Bresser. 's Heer Arendsk., klavers, Pilaar. Nisse, hoefje, Pilaar. Wemeldinge, huis en erf, Gallis Merens. Goes, woonhuis, Mulock Houwer. Rilland, koolzaad, Mulock Houwer. Waarde, hofstede, M clock Houwer. St.-Philipsland, inspan, Franse. Goes, woonhuis, slachthuis enz., Pilaar. Goes, Jacob- of Sloepolder, Gallis Merens. Marktberichten. KRUININGE, 2 Juni 1886. Tarwe f 7,— f6,50. Rogge f5,35 a f5fI0, Winter- gersfc f 4,— a f 3,Zomereerst 14,50 a f 3,50. Haver f4,-— a f3,—. Erwten f8,a F7,alles per hectoliter. MIDDELBURG, 2 Juni 1886. Tarwe was 't grootst gedeelte van den redelijken aan voer uit Walcheren, 't overige is geheel of gedeeltelijk opgeruimd. De handel was gering. Tarwe voor eenige verzending en verbruik f 0,10 lager, betaald van f 6,80 a 16,90. Rogge, Wintergerst, Bruine Boonen en Groene Erwten niet aangeboden. Zoraergerst f4,50, Witte Boo nen met geringen handel f 10,50 a f 10,75 gekocht. Paardenboonen f 6,50 a f 6,75. Koolzaad zonder handel. Oliën en Koeken onveranderd. Boter f 0,60 a f0,70 per K.G. Eieren f 3,10 de 100 stuks. Ter veemarkt waren de prijzenpaarden f 120 a f 240, vette ossen 60 cent per kilo, vette vaarzen 60 a 64 cent per kilo, kalf koeien f120 a 1150 per stuk, varekoeien f 60 a f 100 per stuk, jong vee f31 a f90 per stuk, stieren f80 a f 100 per stuk, schapen f 8 a f 15 per stuk, magere varkens f8 a f 12 per stuk. ^Ad-verten, tien. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een ZOON H. C. MEIJERS, geliefde echtgenoote van C. ORANJE Lz. Goes, 2 Juni 1886. Heden overleed mijne geliefde echt genoote JOZINA MARIA VAN ARENT- HALS, in den ouderdom van ruim 31 jaren. Kruiningen, 28 Mei 1886. M. KOSTENSE. Heden overleed, na een langdurig, doch zeer geduldig lijden, onze innig ge liefde dochter NEELTJE, in den aanval- ligen leeftijd van ruim 7 jaren. Borsele, 29 Mei 1886. M. NIJSSE. J. MINDERHOUD. Gisteravond overleed zacht en kalm, in de hoop des eeuwigen levens, onze ge liefde zoon JAN, in den ouderdom van 22 jaar en ruim 4 maanden. Wolfertsdijk, den 2 Juni 1886. A. WEIJNS. S. WEIJNS—Bakke*. Heden overleed op het alleronver wachtst, in den ouderdom van bijna 75 jaren, onze geliefde vader en behuwdvader JOHANNES BUSTRAAN, in leven rustend landbouwer te Kattendijke. Goes, 2 Juni 1886. W. BUSTRAAN. H. M. BUSTRAAN— Van Klink. Het kindje, ons voor ruim vijf maan den geschonken, werd beden van ons weg genomen. M. A. ROUWENHORST, pred. G. M. ROUWENHORST— Heimens Visser. Waarde, 2 Juni 1886. De Heer en Mevrouw SPUIJBROEK betuigen hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de ge boorte van hunne dochter. Visites worden afgewacht Dinsdag 8 Juni a. s. Het Bestuur van den Beigerbergschen polder wenscht eerlang over te gaan tot de besteding, voor den wal te Bath te le veren, van 8000 bos eiken Brabantsch rijs, 440 eiken Latten, 500 eiken Staken, 200 stuks Masten-perkoenpalen, lang 1,60 M., minstens zwaar 10 cM. op den kop, 300 M3. Masten-grooiinghout, lang 1 M., zwaar van 4 tot 10 cM. op den kop, aan beide einden recht afgezaagd per M3., alles te leveren vóór 1 Augustus e. k. Inschrijvingsbiljetten met prijs per 100 bos, 100 stuks en per Ms., voor of op 15 Juni a. s. inwachtende bij den Dijkgraaf van voornoemden polder P. BRUIJNZEEL Jz. Rilland-Bath, 2 Juni 1886. De Notarissen PILAAR en Mr. LIEBERT zullen des avonds te 6 uren, te Kapellein de herberg bij C. Marcusse, EN in onderscheidene boomgaarden onder Ka - pelle, Kloetinge, Kattendijke, Schore, Goes en Wilhelminapolder. des middags te vier uren in de herberg bij Marcusse te Kapelle van hangende en wassende in boomgaarden in Kapelle, Kloetinge, Kattendijke en Goes. Iuformatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris MULOCK HOUWER zal 's namiddags te 2 uren, in de herberg bij W. Akkenaar te Kloetinge, ten verzoeke van diversen, wassende in boomgaarden in de gemeenten Kloetinge en Goes. En ten verzoeke van de heeren M. Borger en J. A. Trimpe Borger, in Kloetinge, in Klaasputhoek en bezuiden den Oostweg. in 's-Heer Abtskerke, in Hugo Doenshoek, Vervliethoek, aan den Zandweg naar Si- noutskerke en aan bet Zwanewegeling. Alles breeder bij biljetten omschreven.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2