1886. N°. 66. Zaterdag 5 Juni. 73sle jaargang. mnbestSTnT jhr. J. L.C. POMPE VAN MEERDER VOORT mr. L. A. BYBAÜ Een zetel vacant. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maanda.g, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. in ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slechts tweemaal berekend; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Voor de verkiezing op 15 Juni a. s. van twee leden voor de Tweede Kamer bevelen wij den kiezers met den meesten ernst aan te Bei'gen-op-Zoom en te Kolijnsplaat. van bet maken van een Riool in de Wijngaardstraat. op Zaterdag den 12 Juni aanstaande des namiddags te een uur ten Raadhuize. Het bestek ligt ter iDzage op de secretarie, eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl de bouwmeester de noodige inlichtingen verstrekt en op Dinsdag den 8 Juni des avonds te 6 uren aanwijzing zal doen Goes, den 4 Juni 1886 Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Zooals wij reeds met een kort woord in ons vorig nommer mededeelden, is de anti-revolutionaire leider weinig gesticht, dat de Katholieken in ons district voor de aanstaande Kamerverkiezing met een eigen candidaat voor den dag komen. Billijk is dit zeker niet van hem, maar het is alweder een bewijs te meer hoe dr. Kuyper het hoofd wil zijn van het clericaal verbond. Terecht merkte De Zoomhet Katholiek orgaan uit Bergen-op-Zoom, in haar nommer van 30 Mei jl. op, dat, nu er een vacante zetel in ons district is, bare partijgenooten ook bet recht hebben die met een eigen candidaat aan den gemeenschappelijken vijand te be twisten. «Moet", zoo vraagt bedoeld blad, seen s volgen" van nPiome" de zegepraal weer aan eenen der andere antiliberale fractie bezorgen? Over deze vraag is lang beraadslaagd. Zij kan zeer kort beantwoord worden. Op de jongstgehouden «Deputaten-vergadering" heeft men vergeten het kiesdistrict Goes" te noemen, toen men van Almeloo en Delft uitdrukkelijk gesproken heeft. Wat daar (de bladen hebben het den Lande en Volke verkondigd) heeft gegolden als redenen voor de genoemde twee districten, gaat nog veel meer op voor zGoes". Omdat wij niet ten bate van liberalen schrijven en voorlichten, kunnen wij volstaan met naar het feit te wijzen, dat de Leiders der anti-revolution- naire partij op die Deputaten-vergadering hebben er kend en aangenomen, dat men in sommige districten af moest wijken van y>0ns (hun) Programen Ka tholieken steunen, reeds bij de eerste stemming. Tot aan de wederlegging toe, houden wij als vast staand feit de bewering vol, dat men Goes" vergeten heeft en wilde vergeten". Tot zoover De Zoom. Is het te verwonderen, dat de Katholieken weigeren langer gedwee in het gareel te loopen der anti-revo lutionaire partij? Intusschen is het de vraag of de partij van Rome in ons district sterk genoeg is om op eenig succes te rekenen De geschiedenis leert, dat zij het tot herstem ming kan brengen, herstemming met een liberaal, hetgeen den anti-revolutionairen zonder den steun der Katholieken bezwaarlijk zal gelukken. Zoo dus éen der kerkelijke partijen het recht heeft met eigen can- didaten voor den dag te komen, dan zeker behoort dat recht in de eerste plaats aan da Katholieken. Het is echter duidelijk, dat dr. Kuyper ditmaal minder dan ooit zeker is van de volgzaamheid zijner partijgenooten. Hij cijfert zeer kunstig uit in de Stan daarddat deze verkiezing zal leiden tot eene herstem ming tusschen de beide liberale candidaten; maar hij weet zeer goed, dat er veel meer kans bestaat op eene eventueele herstemming tusschen den Katholieken can didaat en een der liberalen. Waarom hij die mogelijk heid voorshands ignoreert? Omdat hij dan reeds nu, zich eenmaal aan voorspellingen wagende, zou moeten getuigen of zijne partijgenooten den Katholieken can didaat bij de herstemming al of niet zullen steunen. En dit getuigenis is niet licht te geven. Onze anti-revolutionaire plattelandsbewoners zijn over het algemeen niet zeer gesterad voor Katholieke candi daten, ja hebben daarvoor zelfs zulk een tegenzin, dat zij veel meer geneigd zijn om bij herstemming den liberaal te steunen. De herstemming in 1878 heeft dit bewezen. Zij laten eenvoudig de Katholieken in den steek en ziin op dat punt minder volgzaam dan deze getuige de herstemming in 1881 toen jbr. Pompe het verre van dhr. Bredius won. Eene herstemming tusschen liberaal en katholiek vooropstellende, 20U dr. Kuyper in De Standaard gisteren in zijn betoog hebben moeten concludeeren, welke van de beide candidaten het dan zou winnen. Men gevoelt het, dat in die voorspelling reeds een advies omtrent de herstemming zou opgesloten liggen. Voorspelde hij, dat de katholiek het zou winnen, dan zou dit een advies aan de partijgenooten zijn om op dien candidaat te stemmen en dit zou allicht velen der eigen partij ook voor de eerste stemming verbit teren zette hij daarentegen zijn kans op den liberaal, dan liet hij reeds bij voorbaat blijken, dat het bond genootschap met Rome bij de herstemming opgezegd zou worden. Om deze beide klippen te ontzeilen gaf hij de meeste kans op eene herstemming tusschen jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort en mr. L. A. Bybau, en zinspeelde hij slechts op het gebeurde in 1878. Ten slotte nog een paar opmerkingenin de eerste plaats is èn bij vroegere stemming èn uit de cijfers van dr. Kuyper zonneklaar gebleken, dat van de drie partijen de liberale de sterkste is en dus bepaald recht heeft op éen zetel, terwijl de anti-revolutionaire candidaten het kleinste aantal stemmen op zich vereenigen. De anti revolutionairen, die altijd klagen, dat zij zoo onderdrukt worden, mochten wel eens bedenken, dat zij zich in ons district het meest aan onderdrukking van liberalen en Katholieken schuldig maken. In de tweede plaats moet het verwondering wekken, dat, waar de Katholieken dan toch bereid zijn op een anti-revolutionair candidaat te stemmen, zij juist hunne keuze hebben laten vallen op dhr. Lohman, den man, die, vooral in den laatsten tijd, op kerkelijk gebied zulke doorslaande bewijzen van onverdraagzaamheid heeft gegeven en die dus, wanneer eenmaal de rech terzijde de meerderheid mocht verkrijgen, die onver draagzaamheid aan de Katholieken bet meest zou doen gevoelen. Beter hadden wij het kunnen begrijpen, wan neer zij naast dhr. Wilkens baron Schimmelpenninck hadden geproclameerd, die zeker van meer bezadigdheid zou blijk geven dan jhr. Lohman. Voor het overige hebben wij ons met dezen onderlin- gen strijd tusschen katholieken en anti-revolutionairen niet in te laten. De heeren Schimmelpenninck en Wil kens zijn in ons district volslagen onbekenden en vooral de laatste was vóór enkele dagen vermoedelijk buiten Bergen-op-Zoom, waar hij vroeger een tijdlang in gar nizoen is geweest, wel nooit in ons district genoemd. Maar wij hebben wel, inzonderheid nu er een zetel vacant is, onze beste krachten te wijden aan het mo gelijk succes onzer partij. Sedert 1881 hebben wij gestreden met weinig geluk wel is waar, maar toch steeds met de overtuiging dat wij eene goede zaak voorstonden en dat er eenmaal weder een oogenblik zou aanbreken, waarop de kansen op eene overwinning zouden toenemen. Dat oogenblik is, naar wij gelooven, aangebroken. De nieuwe liberale kiesvereeniging ont vangt uit alle deelen van het district blijken van warme sympathie en haar ledental neemt dagelijks toe. Bergen- op-Zoom is wakker geworden en verschafte ons zelfs een uitstekend candidaat. En hij èn mr. Bybau zijn beiden in en met ons district goed bekend, alle redenen waarom wij bij trouwe opkomst en groote werkzaam heid van alle liberalen gegronde hoop koesteren, dat althans de vacante zetel door een liberaal kan worden ingenomen. GOES, 4 Juni 1886. Naar aanleiding der denkbeelden in het TJtr. Dbl. ontwikkeld, om een nationalen feestdag in het leven te roepen, waarvoor op den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina vooral de aandacht gevestigd werd, zijn te Utrecht een paar vergaderingen van belangstellenden gehouden en is besloten, maat regelen te heramen, die tot viering van zulk een nati onalen feestdag kunnen leiden. Om bijzondere redenen is evenwel daartoe niet de Prinsessedag gekozen aan vankelijk is bepaald dat men trachten zal, den Aan staanden 70n verjaardag van Z. M. den Koning met meer dan gewonen luister te doen vieren. Rilland-Bath. Woensdag had onder begunstiging van prachtig weder de door de alhier gevestigde land- bouwvereeniging uitgeschreven ploegwedstrijd plaats. Van de 14 mededingers, die zich hadden aangemeld, kozen slechts twee den Waalschen ploeg. De overigen hadden den gewonen Zeeuwschen ploeg genomen. Het veld, dat beploegd moest worden, was onge- ploegd braakland, bestond uit zandige klei, en ligt in den Engelschen polder. Nadat alle mededingers een nommer hadden getrokken en de breedte der schar was opgemeten, begaven zij zich met hunnen ploeg naar dat gedeelte van het land, waar het baken een gelijk nommer als het hunne droeg. Het opsteken eener vlag was het sein van begin. Elk moest acht omgangen rijden en kon daarna ver- vrekken. De tijd daarvoor noodig liep niet veel uit elkander en varieerde tusschen de 70 en 89 minuten voor den Zeeuwschen ploeg. De Waalsche ploeg had 97 minuten daarvoor noodig. De diepgang der eerste ploegen mocht niet boven 8, die van de laatste niet hoven 18 c.M. gaan. Een regelingscommissia, op het veld tijdens het ploegen aanwezig, zorgde voor den goeden gang der zaken en noteerde den ploegtijd van eiken mededinger. Deze commissie vertrok kort na het afloopen van het ploegen en liet het land over aan eene later komende keurcommissie. Lang had de commissie werk voordat zij de prijzen toekendemaar haar verslag getuigde, dat zij veel gewikt en gewogen, niets over het hoofd gezien en alles in aanmerking genomen had. De met redenen omkleede uitslag werd na korte toespraak den mededingers bekend gemaakt. Hij luidt als volgt: a. Gewone Zeeuwsche ploeg. 1ste prijs/10 aan J. B. Aerts2de prijs 7 aan A. Traas3de prijs 5 aan G. De Boks4de prijs 3 aan N. Lambreehtse. b. Waalsche ploeg. 1ste prijs 10 aan J. Klap2de prijs 5 aan C. Kloosterman. Moge deze eerste wedstrijd, die zoo goed gelukt is, voor onze landbouwvereeniging een spoorslag zijn om meerdere in dien geest uit te schrijven. In de St. Ct. is opgenomen het kon. besluit tot vernietiging van het besluit van den raad der gemeente Wolfertsdijk van 25 Maart jl., bepalende dat voor zooveel zijn dienst als veldwachter dat toelaat, de gemeente-veldwachter, tevens bode der gemeente, den ontvanger in zijne betrekking kan behulpzaam zijn en dat het halen van geld moet geschieden op risico van de gemeente. Dat besluit berust op de overwegingen dat art. 113 der gemeentewet den ontvanger belast met de invor dering van alle de inkomsten en ontvangsten der ge meente en aan hem de zorg opdraagt, dat die invor dering behoorlijk geschiede dat dus de raad niet bevoegd is te bepalen, dat de inning van aan de gemeente toekomende gelden door een ander, buiten verantwoordelijkheid van den ontvanger, kan geschiedenen dat bovenvermeld besluit van den raad van Wol fertsdijk derhalve in strijd is met art. 113 der ge meentewet. In de gehoudene gemeenteraadsverga dering te Tolen is op voorstel van den heer C. Vei kerke de behandeling van het adres in zake gods dienstonderwijs tot de volgende vergadering uitgesteld. Besloten werd aan de buitenzijde van de haven eene Fairbank te plaatsen tegen eene jaarlijksche vergoe ding van f 10. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van twee leden van de 2e Kamer werdeD benoemd de hh. C J. De Vulder van Noorden, M. G. Van Stapele en C. Verkerke. Tolen. Het Departementder Maatschapp ij tot Nut van 't Algemeen hield zijne zomer vergadering. Behalve de gewone huishoudelijke werk zaamheden werd behandeld eene van het hoofdbestuur ontvangene circulaire, vermeldende dat volgens den rooster als leden daarvan aftreden de hh. Böhringer en Boot. Van de dubbeltallen der daarvoor aanbevo- lenen werden met algemeene stemmen in de vacature Böhringer A. G. Wertheim te Amsterdam en in die van Boot B. Mees te Rotterdam benoemd. In de vergadering van den Houwerpolder (ge legen onder Poortvliet, Scherpenisse en St. Maartens dijk) is de voordracht voor dijkgraaf opgemaakt als volgtde hh. M. G. Van Stapele, G. Bolier en J. Duijnhouwer. De Inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland heeft diphteritis in de gemeente Scher penisse epidemisch verklaard. Middelburg. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente in de maand Mei 11. kan het volgende worden medegedeeld: Het totaal der overledenen bedraagt 22. Aan kliertering stierven 3, aan hersenziekte 2, aan longtering 2, aan longontste king 2, aan darmontsteking 2; voorts 1 aan bloed ziekte, i aan kanker, aan koudvuur, 1 aan koorts, i aan croup, 1 aan borstvliesontsteking, i aan slepend longlijden, 1 aan hartziekte, 1 aan heupgewrichtsont steking, 1 aan nierziekte en I aan brandwonden. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden het jaar 3, van 15 jaren 3, van 1015 jaren 1, van 1520 jaren i, van 3035 jaren 1, van 3540 jaren 1, van 5055 jaren 1, van 5560 jaren I, van 6065 jaren 2, van 7075 jaren 2, van 7580 jaren 3, van 8085 jaren 2 en van 8590 jaren 1. Geboren 20 jongens en 25 meisjes. Voltrokken hu welijken 24. Eenige kiezers te Middelburg, die het voorne men hebben met Pinksteren op reis te gaan, hebben hunne plannen zoo gewijzigd dat zij op den derden Pinksterdag, Dinsdag 15 Juni, tijdig thuis zijn om zich van hun kiezersplicht te kwijten. Vinde dit voorbeeld navolging(Af. Ct.) In verband met de aanstaande universiteits feesten te Utrecht zijn de examens voor a d s p i - rant-gemeente-secretarissen of ambte naren ter secretarie uitgesteld tot den 19en Juli en is de tijd van aangifte tot deelneming verlengd tot den 8en dier maand. Een uitstekend voorbeeld is gegeven door eenige liberalen in Oisterwijk, die blijkens een schrijven aan mr. Verster in de IV. II. Ct. geld heb ben bijeengebracht, en aan de «Liberale Unie" opge zonden, om besteed te worden voor de goede zaak. In hun eigen district staat het toch hopeloos met hun kansendaarom willen zij langs dezen weg de geest verwanten helpen in de districten, die met eenige in spanning te winnen zijn. Het voorbeeld moge wekken tot navolging. Er zijn veel verloren streken, waar de liberalen op deze wijze ten bate der partij werkzaam kunnen zijn. In twijfel achtige districten wordt zoo ontzettend veel van de kiezers gevergd, dat steun van geestverwanten van elders dubbel gewenscht is. (Vad.) Jhr. W. Van Citters, oud-burgemeester van Zieriksee, is door de koningin-regentes van Spanje benoemd tot commandeur der orde van Isabella Catholica. Maandagnamiddag is te Cadenabbia, aan het meer van Como, overleden mr. Willem Assuerus Jacob baron Schimmelpenninck Van der O y e. De overledene bekleedde geruimen tijd de functie van opper-ceremoniemeester bij Zr. Ms. Huis en bleef, na het nederleggen van deze betrekking, als groot meester aan het Koninklijke Hof verbonden. De burgerij van 's-Gravenhage schonk hem een tiental jaren geleden een zetel in den gemeenteraad, van welk mandaat de overledene zich met ijver kweet en dat bij de vorige verkiezing op voor hem hoogst eervolle wijze werd vernieuwd. Als raadslid wijdde hij bij voorkeur zijne zorgen aan een goed beheer van de plaatselijke werken. Geruimen tijd had hij zitting in de commissie van fabricage. Ook vertegenwoordigde hij de stad zijner inwoning in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Bij de jongste periodieke verkiezing voor de gewestelijke vertegenwoordiging verzocht hij buiten aanmerking te blijven. Baron Schimmelpenninck Van der Oye koesterde ook een warm hart voor de kunst en heeft als lid der commissie van beheer en toezicht over de ver zameling van geschied en oudheidkundige voorwerpen in het gemeente-museum belangrijke diensten aan de stad en de instelling bewezen. Wilhelminadorp. In plaats van den heer J. A. Bevier De Fouw, die naar Goes vertrekt, is alhier tot kerkvoogd benoemd de heer P. K. Van Daalen. Rilland-Bath. Beroepen als predikant bij de Herv. Gemeente alhier dhr. De Zwart, cand. te Utrecht. De Eerste Kamer voor civiele rechtszaken te Amsterdam deed Woensdag uitspraak in zake het ver zoek van ds. Van Son en 75 geschorste kerkeraads- leden te Amsterdam om te mogen interveniësren in de aanhangige procedure, betreffende het archief des Kerkeraads. Zij verklaarde het verzoek niet ontvankelijk, op grond dat het niet afzonderlijk, doch gezamenlijk, alzoo strijdig met de regelen der gewone procedure, was gedaan. De quaestie zelve bleef dus ongepreju- dicieerd. De ring Holwerd heeft van de synodale com missie machtigiiig verkregen om een geding voor den burgerlijken rechter te voeren tegen de zich noemende kerkvoogden der Herv. Gemeente te Reitzum, Genum en Lichtaard. Dezer dagen worden per deurwaarders- exploit de respectieve kerkgebouwen ten behoeve van den vacature-dienst, alsmede de catechisatie-lokalen voor den consulent, door den ring opgeëischt. Het classicaal bestuur van Zutfen heeft besloten den kerkeraad van Aalten, die onder voorzitterschap van ds. Gangel, aan twee jonge dames te Aalten het getuigschrift van goed zedelijk gedrag, noodig om tot lidmaat in een andere gemeente aangenomen te wor den, geweigerd had te geven, te gelasten dat getuig schrift binnen den tijd van vier weken over te leggen. Buitenlandsch Overzicht. Hartington heeft voor Chamberlain niet willen onder doen en daarom zijne geestverwanten in het Engelsclie Lagerhuis ook laten bijeenkomen. Na tal van redevoe-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1