Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken, Bij Kon. besluit is met ingang van i Juni a. s. benoemd tot commies der posterijen 3e kl. de comm. 4e kl. J. H. Be Laat De Kanter. Tot gemeente-geneesheer te Numansdorp is be noemd de heer C. F 1 o h i 1aldaar. Vrijdag is mr. J. Heemskerk As, Minister van Binnenl. Zaken, voor 4 weken naar Aken ver trokken. Hij zal zijn taak, als hoofd van het Depar tement, blijven verrichtende gewichtigste stukken zullen door hem worden afgedaan. Als tijdelijk voor zitter van den Ministerraad fungeert de heer W e i t z e 1. Naar het Vad. verneemt zouden er in de laatste dagen meer dan eens dringende depêches uit Indië zijn aangekomen om versterkingen van de legermacht aldaar, en wordt dientengevolge hier bij het leger zeer gewerkt op indiensttreding bij het Indische leger. Op de tentoonstelling te Utrecht van voor werpen, vervaardigd door w e e z e n, zijn bekroond van de inzending uit het weeshuis te Middelburg, no. 208, zonder naam, voor een paar kousen het bestuur der godshuizen, voor een waschbakje en het bestuur der godshuizen, voor een paar schaatsen. Aan den Raad van State is ingediend een voor dracht tot vaststelling van een geheel nieuwe wet op het Notarisambt. Nader meldt men, dat de redenen welke den Minister van Koloniën genoodzaakt zouden hebben ontslag uit zijn betrekking aan te vragen, zijn vervallen. Men verzekert, dat de heer Sprenger van Eijk zich daartoe genoopt had gezien op grond, dat tegen eene aanvrage zich met verlof buitenslands te begeven, tot tweemaal toe bezwaar was gemaakt. Het verzoek om een verlof van eenige weken is echter thans ingewilligd, nadat het zelfs een onder werp van overleg in een daags te voren gehouden ministerraad had uitgemaakt. Bij de algemeene vergadering der algemeene Nederlandsche vrouwenvereeniging »Arbeid Ad e 11", "Woensdag te Haarlem gehouden, bleek, dat de ver- eeniging, zij het ook langzaam, zich uitbreidde en in bloei was toegenomen. Zij telt thans 2150 donateurs en leden en 231 dames-werksters, terwijl aan ver kochte goederen en afgeleverde bestellingen de som van 27,865.12% werd besteed. Een legaat, groot 200, dat de vereeniging ontving van wijlen den heer mr. A. G. A. Van den Bergh te Amsterdam, is door het hoofdbestuur aangeboden als eerste gift in het nieuw op te richten pensioen-fonds voor oude en hulp behoevende dames-werksters der vereeniging. De Minister van marine brengt, ten vervolge op de in Maart jl. gedane aankondiging, ter kennis van belanghebbenden, dat in stede van 20 dit jaar 25 jongelieden als machinistleerling der 2e klasse zullen kunnen worden aangesteld. Ovezand. Beroepen bij de Hervormde gemeente Ovezand c. a. de heer P. Hopman, predikant te Ouderkerk B./d. IJsel. Beroepen bij de chr. ger. gem. te Bolnes ds. C. Steketee Cz. te Veere. Nadat onlangs het Classicaal Bestuur van Har derwijk besloten had Voorthuizen en Kootwijk niette zullen bemoeielijken, moet in een vergadering van het Prov. Kerkbestuur van Gelderland, op aanbeveling van een der advocaten van de Synode, mr. Bolhuis, beslo ten zijn genoemd Class, bestuur aan te schrijven, binnen drie weken de zaken in die gemeenten aan te vatten, en den ring te gelasten aldaar te gaan preeken. Ilij tegenstand van de zijde dier gemeenten zou men een burgerlijk proces willen beginnen, bij tegenstand van Class. Bestuur of ringpredikanten de kerkelijke tuchtmiddelen willen aanwenden. De heer K. De Beyl, de eenige, die zich tegen dezen maatregel verzette, heeft daarop zijn ontslag als lid van het Prov. Kerkbestuur genomen. (St.) Voor het fonds voor noodlijdende kerken en per sonen is volgens het verslag over 1885 ontvangen 55,164.46%, uitgaven ƒ55,161, saldo 3.46%. Voor het fonds der schraalste predikants-tractemen- ten is ontvangen ƒ10,145, uitgaven 9550, saldo 595. De ontvangsten der algemeene kas zijn geweest 80,668,69 en de uitgaven 80,238,27 saldo ƒ430,42. Het fonds voor geestelijke behoefte ontving s'echts 13,363, die nagenoeg geheel zijn uitgegeven. De bijdragen voor de schraalste tracteraenten waren in het afgeloopen jaar zoo gering, dat de Synode niet bij machte is geweest, de tractementen van 24 plaatsen op 900 te brengen. Het eind-examen aan het gymnasium met zes jarigen cursus te Middelburg zal worden afgenomen op 18 en 19 Juni, ten overstaan van dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia te 's-Gravenhage, dr. W. L. Heiten en dr. J. C. Kapteyn, hoogleeraren aan de rijks-universiteit te Groningen. De algemeene vergadering van de vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs zal op Woensdag den 11 den Augustus 1886 te Meppel worden gehouden. Het hoofdbestuur heeft het volgende voorstel op de agenda gebracht i> Het hoofdbestuur, veronderstel lende dat de anti liberale partij in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal andermaal kan geroepen worden tot het doeft van een voorstel tot wijziging van art. 194 der Grond wet, wenscht dat de algemeene vergadering de be ginselen bespreke, die haars erachtens aan zulk een wijziging ten grondslag behooren te liggen". Kortgene. Zaterdag 29 Mei had de negentiende ge wone vergadering der Onderwijzers-vereeniging «Noord- Bevel md" alhier plaats. Na bespreking van eenige huishoudelijke zaken, o. a. der aanstaande zesde alge meene vergadering van de Onderwijzers-vereenigingen in het arrond. Tolen, dit jaar te Stavenisse te houden, waarvan de datum in overeenstemming met «Tolen op 2 Juli a. s. bepaald werd, besprak de heer J. Ver meulen het Ondersteuningsfonds, een der schoonste stichtingen van het Nederiandsch Onderwijzersgenoot schap. Eerst deelde hij mede, hoe het tengevolge der algemeene vergadering in 1880 in het volgende jaar werd opgericht en de redenen, die daartoe hadden geleid, alsaan de onderwijzers, zoo noodig, onder steuning te verleenen tot het betalen der premie voor de levensverzekeringmaatschappij van bovengenoemd genootschapzooveel mogelijk te zorgen voor de na gelaten betrekkingen van die onderwijzers, welke om gezondheidsredenen geen lid van zulk eene maatschappij konden worden en van hen, die wel bij hun leven in staat waren voor de hunnen te zorgen, maar bij hun overlijden alle bronnen van inkomsten mede in het graf namen. Met moed en ijver toog het bestuur aan 't werk, en klopte niet te vergeefs bij onderwijzers en niet-onderwijzers aan, teneinde een kapitaal te erlan gen groot genoeg om met de rente de vele uitgaven te bestrijden. De spreker ging vervolgens na, wat dat bestuur zooal gedaan had om de steeds stijgende uitgaven te kunnen vinden van de rente, hoe het Nederiandsch Onderwijzers-genootschap, elk jaar nog, eene som ge schonken heeft, meer dan voldoend voor de admini stratiekosten en hoe den 13 Febr. 11. eene belangrijke tentoonstelling van meer dan 400 kunstproducten, alle onvoorwaardelijk door eenige artisten afgestaan, in de zalen van »Arti et Amicitiae" te Amsterdam is geopend, die later, deels door verkooping, deels door verloting het vaste fonds eene aanzienlijke som belooft. Zooals uit het vijfde jaarlijksche verslag is gebleken, beliep het totaal der bijdragen, zoo in eens als jaarlijks ƒ4935.93. Een gedeelte daarvan was bestemd om bij het vaste fonds te worden gevoegd dat in het laatst van 1885 tot de aanzienlijke som van 28545,42 geklommen was. Toch blijft er, volgens dat verslag, nog veel te doen over, nog verscheidene malen bevond het bestuur zich in de treurige noodzakelijkheid uit gebrek aan fondsen de noodige hulp te weigeren, en 't was daarom dat spreker zoo gaarne zou zien, dat de Noord-Bevelandsche onderwijzers bet goede voor beeld hunner Zuid-Bevelandsche broeders volgden en zulk een gezond philantropische inrichting fiuanciëel steunden. Na discussie werd besloten, dat elk lid 's jaars 25 cents zou bijdragen aan het ondersteu ningsfonds te Amsterdam. Wegens het vergevorderde uur werden de nog te behandelen onderwerpen tot de volgende vergadering in Augustus a. s. uitgesteld. In ons verslag van het pleidooi in de zaak van W. Kooman c. s. gaven wij zoo meldt de M. Ct. nader het gezegde, betreffende de vraag of hier goederen, aan een ander toebehoorerde, waren weggenomen, niet geheel juist weder. Pleiter toch beweerde toen ongeveer het volgendeRegel is het, dat oesters zijn res nullius. Wil dus iemand wegens diefstal van oesters veroordeeld worden, dan zal be wezen moeten zijn, dat de door hem weggenomen oesters op 't oogenblik der wegneming reeds opge houden hadden res nullius te zijn, m. a. w. dat iemand op de een of andere wijze er reeds den eigendom vên gekregen had. En noch in de instructie, noch bij de openbare behandeling is, volgens pleiter, dat bewijs geleverd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Jan Be vaart, den moordenaar van Hester Marion, huisvrouw van S. Kwak, te Heen sliet, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf-en-twintig jaren. In het Engelsche Lagerhuis deelde Bryce, onder secretaris van Buitenlandsche Zaken, mede dat de Regeering niets bekend is van het bericht, als zouden Russische agenten bij het complot tegen Prins Alexander van Bulgarije betrokken zijn. Er is te dien opzichte geen enkel feit in haar bezit, dat vertoogen bij da Russische Regeering kan rechtvaardigen. Op de weigering van Gladstone, om ophelderingen te geven aangaande zijn afgelegde verklaringen ten opzichte van de Home-rule-wet, stelde sir Michael Hicks Beach voor, de discussie over dat ontwerp te verdagen. Gladstone kwam op tegen het denkbeeld, als zou de Regeering bij haar houding gedreven worden door de zucht om aan het bewind te blijven. Hij geloofde het beste middel te hebben gekozen om het doel, dat hij zich met het wetsontwerp voorstelt, te bevor deren. Wij staan, vervolgde hij, voor een grooten strijd, waarbij wij tot het uiterste zullen volharden. De tweede lezing zal niet zijn een abstract besluit, maar een plechtige verbintenis jegens Ierland. Sis Harcourt, kanselier van de schatkist, gaf, in. antwoord op vragen van lord Chuschill en lord Har- tington, mededeeling van het voornemen der Regeering, om het Parlement na de tweede lezing van de Home- rule-wet te verdagen en een nieuw wetsontwerp in de najaarszitting aan te bieden. Sir Michael Hicks Beach bood aan zijn motie in te trekken, welke ten slotte met 405 stemmen tegen i (die van Iersch lid) verworpen werd. Na een debat van zes uren over de Iersche wet werd de voortzetting op heden bepaald. Men verwacht morgen de stemming. N In de Grieksclie Kamer van Afgevaardigden heeft Trikoupis een voorstel ingediend tot wijziging van de legerwet en een ander om hem te machtigen eene leening te sluiten van 20 millioen frcs., teneinde de coupon en andere schulden te betalen. Een gerucht wil, dat de Mogendheden besloten zouden hebben, de blokkade der Grieksche havens niet op te heffen, alvorens van de Grieksche Regeering kennis geving is ontvangen van de demobilisatie der troepen. Men gelooft echter, dat de Minister Trikoupis zoodanige1 kennisgeving niet zal doen, dewijl de Grieksche Re geering reeds voldoende bewijzen heeft gegeven van haar voornemen om de demobilisatie te doen plaats hebben. Het Journ. des Dèbats betreurt het, dat de Fransche Regeering tot den maatregel betreffende de verbanning der prinsenis overgegaan, naar het blad beweert, om den radicalen ter wille te zijn. De ultra-radicale bladen eischen dat de maatregel op alle prinsen van Orleans zal worden toegepast. De taal der monarchale bladen blijft vrij kalm, naar het schijnt uit bezorgdheid, dat eene vijandiger houding aanleiding zou kunnen geven tot het uitstrekken van den maatregel tot alle Or- leansen. In het laatst der vorige week wilde men op den weg van Zieriksee naar Kerkwerve met een rij tuig (riemwagen) voorbij een vrachtwagen rijden. Doordat de riemwagen op den niet al te breeden weg wat ver uitweek, kwamen de wielen aan dien kapt in een klein slootje terecht. De wagen sloeg om op het pad aan de overzijde, waardoor de bestuurder zich gelukkig niet ernstig aan den schouder bezeerde en de kap vrijwat schade bekwam. De vrouw van den eigenaar kreeg volstrekt geen letsel, maar kwam als een vlinder uit de gebarsten pop huid door een gat van de kap naar buiten kruipen. Omtrent de misdaad te Veere wordt aan de Af. Cf. nader het volgende gemeld: Ten huize van den landbouwer P. J. te Vrouwe polder werd Donderdag in den vroegen morgen op de blinden geklopt. De bezoeker was de zoon van ge noemden landbouwer, onder Veere woonachtig, ge trouwd en vader van één kind. Sedert eenigen tijd was hij met de dienstbode Maatje G. in ongeoorloofde betrekking geraakt, waarvan de treurige gevolgen in de toekomst zich lieten wachten. Ten einde die te voorkomen, had hij het plan opgevat met geweld ze te keer te gaan. Doch toen M. G. zijn voorstel weigerde en bleef weigeren, werd hij op eens woedend, greep haar aan, bracht haar eenige messneden toe en sleepte haar bij de haren naar den watergang, waarin hij haar hoopte te smoren. Met een koelbloedigheid, die aan het ongeloofelijke grenst, bood hij feilen tegenstand aan iedere poging, die het meisje deed om haar leven te behouden. Eindelijk overtuigd, omdat hij geene beweging meer in haar zag, verwijderde hij zich, maar had juist daarmede buiten den waard gerekend, want de meid, begrijpende dat haar leven alleen gered zou kunnen worden door onbewegelijk stil te blijven liggen, kroop uit het water en behield haar leven. De verdachte heeft in zijn angst het geval zelf aan het hoofd der politie bekend gemaakt zonder zelfs zijn naam te noemen. P. J. is na een zeer langdurig verhoor te hebben ondergaan, Donderdagavond laat door de justitie ge vankelijk naar Middelburg vervoerd. Bij het verhoor bekende hij zijne woning verlaten te hebben met het doel Maatje G. te vermoorden. Hij was cynisch kalm. Zijn slachtoffer schijnt door hem echter niet zoo ernstig mishandeld geweest te zijn als men eerst ver moedde. Alleen aan neus en een der handen werd zij verwondterwijl haar verder een blauw oog werd toegebracht. "Vrijdagmorgen werd zij in het huis van arrest tegenover haar aanvaller als getuige gehoord. Door onvoorzichtigheid der ouders bevond een ruim 3-jarig zoontje van den landbouwer S. onder Stavenisse zich Vrijdag te dicht bij een fleschje vergif. Het kind schijnt ervan geproefd te hebben, met dit gevolg dat zich spoedig teekenen van vergiftiging ver toonden. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp doet op beterschap hopen. Bath. Gistervoormiddag circa 10 uur arriveerden alhier een drietal vélocipedisten, welke omstreeks 5 uur van Antwerpen waren afgereden. Ze waren langs den Antwerpschen straatweg naar Bergen-op-Zoom en vervolgens langs den spoordam naar hier afgetrapt. Om 11 uur vertrokken, hoopten zij circa 12% al uur nm. te Goes te zijn. (Dit is geschied.) Te Leiden viel een jongentje in het water en werd gered. Maar het bericht voegt er bij, dat hij woonde in de «Ruime Conscientiestraat", Aan het ongeval van den knaap heeft het Nederland buiten Leiden de ontdekking te danken, dat er een straat van dien naam bestaat. Woensdag jl. is onder de gemeente Vordendoor eene windhoos eene boerenwoning geheel van het pan nendak beroofd en een deel van den voormuur inge drukt. De pannen werden tot op 54 uur gaans weg geslingerd, terwijl wel 200 krachtige denne- en berke- boomen als takjes zijn gebroken en ontworteld. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, ofschoon de vrouw des huizes en drie kinderen tijdens de ramp in het huis waren. De kortste reis die wel ooit naar Indië en terug gemaakt zal zijn is die van den kapitein van het stoom schip «Prins Hendrik." Den 6en Maart van Amsterdam vertrokken, arriveerde hij met de «Prins Hendrik" den 17den April te Batavia, stapte onmiddellijk over op het ss. «Sumatra" en vei trok daarmede naar Amster dam, waar hij "Vrijdag aankwam. De heen- en terugreis bedroeg dus 83 dagen. Naast het standbeeld van Jan van Nassau op het Domplein te Utrecht is Woensdagmiddag plot seling een grondverzakking ontstaan ter grootte van ongeveer een vierkanten meter. De diepte is voors hands niet te gissen, want men is begonnen, eenige karren zand in den afgrond te werpen, maar zonder het gat daarmede te dichten, 't Schijnt dat er een zeer diepe grafkelder onder ligt, die nu eindelijk ver gaan en bezweken is. Practisch socialisme. Een Belgisch advokaat zal een vriend verdedigen en neemt, als naar gebruik, 30 francs in voorschot arrhesNa afloop van het geding vordert de pleiter nog een saldo van 20 francs, daar hij zijn diensten op 50 francs stelde. Welnu, sprak de vriend, zijn wij niet sociaal-collectivisten 50 was ik u schuldig, dat is 25 voor mij; en 30 heb ik u gegeven: mij blijft dus nog 5 francs te god' In den avond van den 27sten dezer heeft er te Bordeaux eene windhoos gewoed, vergezeld van een zwaren hageslag, die gevolgd werd door hevige stort regens. Er zijn hagelkorrels opgeraapt, die meer dan een kwart pond wogen. Er zijn vele verwoestingen aangericht en verscheidene personen zijn gewond. In het dorp Essingshausen is eene 84 jarige vrouw gestorven, die meer dan tweehonderd nakome lingen, kinderen, kleinkinderen, achter- en achter achter-kleinkinderen heeft. Opmerkenswaardig is het, dat de schoonmoeder der bovengenoemde vrouw 105 jaren oud werd en eerst vóór twee jaren gestorven is. Te Chemnitz (Saksen) zijn 123 personen ziek geworden na het gebruik van gehakt vleesch, dat uit éene slachterij afkomstig en vergiftigd was. Een kind is gestorven aan de gevolgen. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Overeenkomstig het door de Belgische arbeiders partij voor eenige weken te Gent genomen besluit, zullen, nu de groote manifestatie te Brussel door den heer Buis is verboden, in alle provinciale hoofdsteden tegen 13 Juni demonstratiën op kleiner schaal worden georganiseerd. Indien ook dit door de autoriteiten werd verboden, zou tegen denzelfden datum een groot socia listisch congres te Brussel worden bijeengeroepen. De Peuple, het orgaan der Belgische werkmans partij, verklaart, dat nu aan de arbeiders niets anders overblijft dan de revolutie. Het blad kondigt verder aan, dat de werklieden zich het algemeen stemrecht des noods met geweld zullen verschaffen. Volgens de Ration heeft de heer Steurs, burgemees ter van St.-Josse-ten Noode, het initiatief genomen voor het bijeenroepen van een dringende bijeenkomst van al de burgemeesters der verschillende Brusselsche voorsteden, ten einde den toestand te bespreken, dien de weigering van den burgemeester der hoofdstad voor hunne gemeenten zal ten gevolge hebben. Bij de wedrennen in Vincennes is een zeer on aangenaam incident voorgevallen. De merrie Margot viel, en haar berijder, de jockey Turnbull, werd op de plaats gedood. Eenige der aanwezige dames klapten in de handen en riepen: «Goddank, het mooie paard heeft geen letsel bekomen" 1 De volksmassa hoorde dit, de equipages der dames werden omringd, en men was op het punt, haar hare woorden te doen berouwen, toen de secretaris van de jockey-club, De Tupell, op den gelukkigen inval kwam, te roepen«Turnbull laat eene weduwe en drie weezen na, wie offert iets voor hen" De bevende dames ledigden spoedig hare beurs in zijn hoed, nog blijde, dat zij er zoo afkwamen. De lavastroom van de Etna heeft een snelheid van 70 meter per uur. Een klooster van Nicolosi is reeds bereikt, vele wijngaarden zijn verwoest. De be volking vlucht. Om het gevaar af te wenden heeft de aartsbisschop van Nicolosi den burgemeester van Catania geschreven om den sluier van de Heilige Agatha, die overeen komstig de priesterlijke traditie in de 17e eeuw Ca tania tegen de uitbarsting beschermde. De stad Ca tania zond den sluier, die plechtig in ontvangst werd genomen. Nog zijn uit Catania gezonden 124 wagens om de have der vluchtenden te laden. Ook zijn spuitgasten uit Messina gezonden, om hulp te verleenen en zoowel daar als te Catania tracht men de vluchtelingen van Nicolosi te herbergen. Koning Humbert zond 20.000 frs. aan de gemeente Catania tot leniging van den nood. De uitbarstingen van de Etna duren onafgebroken voort, en Nicolosi wordt met verwoestiDg bedreigd. De lavastroom is reeds tot op korten afstand van die plaats genaderd. De prefect d6r provincie, de bisschop en de militaire overheid zijn in het stadje om hulp te verleenen, waar dit noodig is. Te Meran had den 16den dezer gedurende een concert een voorval plaats, dat minder goed had kun nen afloopen Het mannenkoor van Pozen was overge komen om met dat van Meran eene uitvoering te geven. Voor die gelegenheid was het orkest vergroot en de zes-en-tachtig zangers deden hun best en werden met applaudissement overladen, toen plotseling, gedurende het «Schottische Bardencbor", een luid gekraak zich hooren deed. Langzaam zag men de estrade zich buigen en met koor en al verdwijnen. Het fraaiste was, dat niemand letsel bekwam en de beide maat vaste vereenigingen, ofschoon de directeur in de hoogte was blijven zweven, in behoorlijke orde het bardenkoor afzongen, onder eindeloozen bijval van het publiek. Een ongemeen schandaal verwekt op dit oogen blik te Gent een aldaar wegens onzedelijke feiten van bijzonder ergerlijken aard ingesteld onderzoek. Tal van personen, die tot den zoogenaamden deftigen bur gerstand behooren, zouden daarin betrokken zijn en drie, vier opzienbarende zelfmoorden, die in de laatste dagen te Gent werden gepleegd, worden daarmede in verband gebracht. Er wordt bijna over niets an ders meer gesproken en de te Gent anders zoo woe lige verkiezingsperiode op 8 Juni moeten acht kamerleden aldaar worden verkozen bleef tot nog toe buitengewoon stil en rustig. SCHUTTERIJ. Af. de R. Met leedwezen vraag ik een plaatsje in uw blad om de krijgsklaroen te doen weerschallen I Want krijgs vuur bezielt ons; ons hart blaakt er van en onze vingers trillen aan onze geweren! Telkenmale als we aan onze medeburgers onze kunsten vertoonen in ons rood-blauw't geweer op schouder, dat meestal dienst doet voor sigaren-domper, en onze leege patroontasch waarin soms een «neuswarmertje" telkenmale dan, kan men het haar aanzien, die goede burgerij, hoe ze zich verheugt in het «leger" en moedig stapt de schutter voort! Immer meer bezield komt hij op, zoo zelfs dat elke oefening langer blijft duren dan gewoonlijk het geval is of tvel mag, en nu Zaterdag jl. keerden de ijverige manschappen eerst 20 minuten over achten van het «slagveld" terug! Maar, eilacy, toen was dan ook al het vuur gedoofd, en die zoo goede schutters mopperden en waren verre van «gelukkig 1"

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2