1886. N°. 64. Dinsdag 1 Juni. 73ste jaargang. De Secretarie der gemeente Vergunning tot Uitoefening Kleinhandel in Sterkedrank GOËSCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Wornsdao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend.' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan <1 regels beslaande en contant betaald, '20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL zal op a. s DONDERDAG DEN 3 JUNI, uithoofde van den Hemelvaartsdag, gesloten zijn. Tot het doeu van aangiiten voor den Burgerlijken Stand zal alleen van 11 tot 12 uren gelegenheid gegeven worden. Goes, 29 Hei 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. van den is uitgereikt san Mej FRANC1NA JOHANNA DINGENS voor de kamer en de stoep van het perceel wijk E no. 162a aan den Westhavendijk en aan Mej ANTHONIA HOPMANS, wed. J De Broekert, voor de voor-en opzaal van bet perceel wijk C. no. 182 in de Ganzepoortstraat. Goes, den 31 Mei 1886 Burgemeester en Wethouders, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris HARTMAN. GOES, 31 Hei 1886. De katholieken te Bergen-op-Zoom hebben tot candidaten voor de Tweede Kamer in het district Goes gekozen de heeren jhr. mr. De Savornin Lob man, aftr. lid, en W. W i 1 k e n skapit.-magazijn- meester aan den constructiewinkel te Delft. In eene jl. Zaterdag gebonden bijeenkomst van belanghebbenden, welke slechts schaars bezocht was, is het volgende adres verzonden aan heeren Gedep. Staten van Zeeland: «Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, namens tal van belanghebbenden, die aan hen het indienen van dit verzoekschrift hebben opgedragen en die allen belang hebben bij den handel, het passagiers- en postverkeer van Zuid-Beveland met het overige gedeelte van Nederland en met het Bui tenland dat, niettegenstaande de dringendste verzoeken en vertoogen aan den Directeur-Generaal der Staatsspoor wegen, met 1 Juni a. s. de dienst der spoorwegen in Zeeland zoodanig is geregeld, dat de laatste trein uit Holland, België en Duitschland te Goes arriveert te 8 u. 20 m., terwijl de eerste te 7 u. 7 m. van hier gaat. Binnen dit tijdsverloop van ca. 13 uren liggen dus de uiterste grenzen, waartusschen het passagiersverkeer zich op éen dag bewegen kan; hierbij dient evenwel nog te worden aangestipt dat voor het verkeer naar België in verreweg de meeste gevallen en altijd 's mor gens en 's avonds, zoowel op de heen- als op de re- tourreis, ongeveer een uur te Rozendaa! moet worden stilgehouden, wat dus circa twee uren uitmaakt, welke men wachtende doorbrengt. Het zal geen breedvoerig betoog behoeven om te bewijzen dat het voor den handel voortaan onmogelijk zal zijn, op éen dag met Amsterdam, Brussel en met menige andere plaats zaken te doen. Voor eene afgelegen streek als Zeeland is het van het grootste belang dat men vroeg eruit en laat erin terug komen kan. Bebalve dat om de groote afstanden de reizen voor de Zeeuwen veel kostbaarder zijn dan voor meer in het eentrum van ons land gelegen plaatsen, zal de nieuwe dienstregeling nu nog bovendien voor Zuid- Beveland dit nadeel hebben, dat de handelaars elders moeten overnachten, of doordien zij korter in de groote plaatsen kunnen vertoeven, schade lijden in hunne zaken; dat op alle verzoeken, van deze zijde gedaan, om in den toestand verandering te verkrijgen, wordt ge antwoord, dat de aansluitingen met het buitenland de inwilliging niet toelaten dat dus alles wordt opgeofferd aan het Internatio naal verkeer met voorbijzien van het nationaal belang dat deze toestand een gevolg moet worden geacht van de omstandigheid dat de Nederl. Staatsspoorwegen, aangelegd van het geld der Neder). Staatsburgers, niet door den Staat zeiven maar door eene Maatschappij worden geëxploiteerd. De Staat toch zou niet in de eerste plaats het financiëel belang der Exploitatie, maar wel het belang der Staatsburgers op het oog hebben. Dit belang wordt door de Exploitatie-Maatschij. blijk baar achtergesteld voor het financieel resultaat, en dientengevolge wordt Zuid-Beveland eenvoudig ontno men wat het sinds de oprichting der Zeeuwsche lijn bezat, en dat voor zijn handel en verkeer onmisbaar most worden geacht. Adressanten nemen de vrijheid, zich thans tot Uw college te wenden met het dringend verzoek Uwen hoogen invloed wel te willen aanwenden, dat alsnog op eenige wijze aan hunne bezwaren (die de bezwaren van een deel van de bevolking der provincie Zeeland zijn) worde tegemoet gekomen. Hetwelk doende enz." In de Zaterdagavond in het koffiehuis »de Prins van Oranje" gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging voor volksvermaken alhier waren 7 leden van het bestuur en 12 gewone leden tegenwoordig. Door den Voorzitter, den heer M. C. J. De Visser, werd het gewone jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het ledental tot 421 gedaald was tegen 477 op het einde van het vorig dienstjaar. De finan ciën echter waren, aangezien in den loop van het jaar slechts een (het gewone St. Nicolaas-) feest was gegeven, zeer vooruitgegaan, gelijk straks uit de re kening blijken zou. Indertijd was besloten en in art. 13 van het re glement bepaald, dat in eene vergadering, voorafgaande aan die van Mei, eene commissie zou worden benoemd om de rekening vóór de Mei-vergadering na te zien ten einde in deze rapport uittebrengen. Aangezien echter geene endere punten voor eene algemeene ver gadering te behandelen waren, had het bestuur het wel wat kras gevonden om alleen daarvoor de leden bijeen te roepen. Het stelde daarmeë in. verband nu voor art. 13 te wijzigen, zoodanig dat die omslachtige bepaling vervallen zou en de rekening voortaan twee uren vóór den aanvang der vergader ng in het lokaal voor de leden ter visie zou liggen. Op grond echter, dat dit voorstel niet op de agenda had gestaan, werd op verzoek van een der leden eene beslissing uitgesteld tot eene nadere, binnen eene maand te houden algem. vergadering. Goedgekeurd werd echter een voorstel om ditmaal de vigierende bepaling van het regit, terzijde te stellen, dewijl het reglement het doen der rekening in Mei voorschrijft. Dientengevolge werd nu staande de vergadering eene commissie benoemd, welke zich onmiddellijk met het onderzoek der rekening bezig hield. Na daaraan de vereischte aandacht gewijd te hebben, adviseerde de commissie tot goedkeuring der rekening zooals zij was voorgesteld: in ontvang op 432 96 uitgaaf 311,64% mitsdien met een batig slot van 121,31 onder dank betuiging aan het Bestuur en inzonderheid aan den penningmeester voor het nauwkeurig beheer. Aan de orde was nu de benoeming van bestuurs leden, tengevolge van de periodieke aftreding der heereD W. Pelle. penningmeester en M. C. J. De Visser, voor zitter. Beide heeren werden herbenoemd. De eerste verklaarde zich bereid de betrekking weder aantenemen, doch de heer De Visser zag zich genoodzaakt daar voor te bedanken. In zijne plaats werd benoemd de heer J. P. S. Jonquière, wien, als niet ter vergadering tegenwoordig, daarvan kennis zou worden gegeven. Aan het einde der vergadering bracht de vice-presi dent, de heer Breetvelt, namens bestuur en leden een warm woord van dank aan dhr. De Visser voor alles wat hij in 't belang der vereeniging heeft gedaan, wat met een wederkeerige dankbetuiging van dhr. De Visser werd beantwoord, onder verzekering dat hij gedurende twee jaren met het meeste genoegen de betrekking had vervuld en de verstandhouding tusschen de bestuurs leden door niets was gestoord geworden. Het Bestuur der «Liberale Unie" heeft ook uit naam der afgevaardigde liberale kiesvereeni- gingen een circulaire verspreid, waarin met klemmend betoog, met het oog op de aanstaande Kamerverkie zingen, op versterking der liberale partij wordt aan gedrongen. Maar versterking zóó, dat zij eene actieve meerder heid worde. Immers, grondwetsherziening blijft onmis baar en spoedeischend. Eene onbekrompen uitbreiding der kiesbevoegdheid is noodzakelijk; de grenzen, door de tegenwoordige Grondwet gesteld, zijn oDhoudbaar. Gewichtige vraagstukken, de financiëele-, sociale-, staat kundige- en koloniale belangen rakende, moeten worden aangevat en afgedaan. Verder dringt de circulaire met nadruk op krach tige samenwerking onder de liberalen aan, terwijl tevens de kiezers worden ingelicht omtrent de ware beteekenis der ontbinding. «De natie kan en moet weten" zegt dit vlugschrift, «dat van de kiezers wordt gevraagd, de politiek der kerkelijke partijen te veroordeelen, niet omdat zij kerkelijk zijn, zelfs niet omdat zij in den schoolstrijd onverzoenlijk zijn, maar wél omdat zij bij de behandeling der grondwetsherziening een gedragslijn hebben gevolgd en volgehouden, die aan elk ministerie het regeeren onmogelijk moest maken. Ier8eke. Andermaal heeft een kunstbeoefenend gezel schap ons een avond van genot verschaft. Op initia tief en door de goede zorgen van den heer G. Wolf alhier gaf Vrijdag II. een gedeelte van het strijk orkest van de stafmuziek van het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom op de bovenzaal van het hotel «Oes- terbeurs" een concert. Hoewel het eigenlijke sei zoen voor dergelijke avonden verstreken was, was de zaal toch goed bezet, o. a. ook door eenige bemin naars van kunstgenot uit Kruininge. Bij de gunstige renommee van dit orkest was dit ook geen wonder en de verwachtig werd niet beschaamd. Hoewel in het algemeen het geheele programma met onverdeeld genoegen werd aangehoord, genoten toch de liefelijke ouverture «Mignon" van Langloy met solo voor cello, de fantasie «Faust" van Gounod en de Klokkenpolka van Strauss den meesten bijval. Het laatste stuk, waarbij de heer Clement op een lira het klokkenspel uitvoerde, viel zoo in den smaak, dat het op verzoek herhaald werd. Maar wij zouden onbillijk zijn als we geen bijzondere melding maakten van de fluitsolo door den heer Werner en de clarinetsolo door den heer Stoelzer, welke heeren door hun kunstig en schoon spel ieders bewondering en verwondering wegdroegen. Zeker heeft ieder den wensch gevoed, dat een der gelijke gelegenheid om genot te smaken zich spoedig herhalen zou, en ongetwijfeld was de heer Koeleman de tolk der aanwezigen toen hij zeide te hopen, dat het orkest weldra hier weder een concert zou geven. De avond werd besloten met een bal, waarop men zich eveneens algemeen vermaakte. Eerst het sluitings uur, 4 uur in den morgen, noopte tot heengaan, hoe wel menigeen nog gaarne wat gebleven zou zijn. Wolfertsdijk. Wanneer ik aan het plakkebord op het convocatiebriefje van den Raad iets lees van kohie ren van den hoofdelijken omslag of reclames tegen die belasting, dan woon ik de daarop betrekking hebbende vergadering van Wolfertsdijks vroede mannen niet meer bij, want het gebeurt toch, dat door den Voorzitter, na de opening der vergadering, al heel spoedig tot het publiek het verzoek gericht wordt de zaal te verlaten en nu weet ik wel dat zulks mag en men verplicht is aan die uitnoodiging gevolg te geven, maar het geeft mij zoo'n idéa van weggestuurd te worden, en dat is me te min! Want ik ben voor publiciteit, en om nu toch een verslag der Vrijdagnamiddag gehouden ver gadering te kunnen maken, informeer ik bij de leden van het bestuur wat er gebeurd is. Eén lid der rechterzijde was afwezig, zoodat de partijen gelijk stenden. Toen mij dit ter oore kwam, dacht ik: «het zal nn wel jnist gaan zooals in de Tweede Kamer, de stemmen zullen staken." Doch onze raadsleden zijn vandaag gelukkig niet zoo consequent geweestslechts omtrent éen voorstel hebben de stem men gestaakt en dit onderwerp (het betrof hoofdelijken omslag) zal nn onder no. 1 geplaatst worden op het menu voor de volgende vergadering. Na enkele mededeelingen betreffende goedgekeurde raadsbesluiten, betaald vergunningsrecht over 1886, ad 145, proces-verbaal van kasopneming en verkoop van het grasgewas op de begraafplaatsen enz. voor 28,30, heeft de Voorzitter te kennen gegeven dat getracht is, het delfwerk bij de kerkhoven aantebeste- den, doch dat het niet gegund is, aangezien de inge schreven sommen aan B. en W. te hoog zijn voorge komen dat later gebleken is dat de aanpalende land- gebruikers bereid zijn daaromtrent met B. en W. eene overeenkomst aan te gaan, waarna besloten werd het delven van de sloot bij de begraafplaats te Oostkerke onderhands te besteden aan den heer C Koert voor 27 en dezelfde operatie aan de waterleiding bij den doodenakker te Oud-Sabbinge aan J. Dingemanse voor 25, terwijl de uittegraven grond, omdat de gemeente ze toch niet gebruiken kancadeau wordt gegeven aan de uitvoerders van dit werk. Van de geldleening groot 6900, in 1883 tegen 4% pet. opgenomen voor de vergrooting van het schoolgebouw te Oostkerke en onderwijzerswoning te Oud-Sabbinge, werd aandeel no. 23 uitgeloot. De afvoerbuizen aan de goten der school te Oud- Sabbinge blijken voortdurend de ergernis der school jeugd optewekken, want zij schijnen zich ten taak ge steld te hebben, zooveel mogelijk te zorgen, dat die buizen niet aan hare bestemming kunnen beantwoor den. Teneinde deze liefhebberij te doen eindigen, werd besloten om bedoelde buizen met houten kastjes te laten betimmeren en ze daardoor zooveel mogelijk tegen de vernielzucht iler guus te vrijwaren. Nu was het oogenblik daar, waarop de openbare vergadering overging in een geheime dito, waarin ver schillende reclames tegen den hoofdelijken omslag, zoowel voor 1885 als 1886 zijn behandeld, en nog een suppletoir kohier van genoemde belasting voor den dienst 1885 werd vastgesteldeen en ander bleek uit de stemmingen, welke daarvan later in de heropende openbare vergadering hebben plaats gehad. Hiermede waren de werkzaamheden afgeloopen en had deze bijeenkomst kunnen gesloten worden, ware het niet dat de heer Jacob informeerde of er al ant woord was gekomen aangaande het raadsbesluit van 25 Maart jl. tot het afhalen van geil, dat ter ver nietiging aan den Koning was voorgedragen. De dertig dagen zijn verstreken en indien het besluit nu nog niet vernietigd was, moet het uitgevoerd worden. De Voorzitter verklaarde hieromtrent geen bericht te hebben ontvangen en atzoo aan het bedoelde raads besluit uitvoering te zullen geven. De ingezetenen zijn nu aansprakelijk voor een groot gedeelte van de in komsten der gemeente en niet, zooals de gemeentewet uitdrukkelijk vordert, de Ontvanger. Op dit oogen blik, nu de gemeente een bode heeft om zoo te zeggen zoo eerlijk als goudis gemeld besluit zoo bezwarend niet, want zonder eenigen twijfel zullen de gelden, door hem afgehaald, veilig bewaard zijn en verant woord worden; maar veronderstelt eens, dat de bode aangerand en hem het geld ontnomen wordt, of dat tengevolge van verleend pensioen of om eenige andere reden de betrekking van bode vacant komt, en er een persoon benoemd wordt, van wien later zou kunnen blijken dat diens eerlijkheid niet onbetwistbaar is, die b. v. 't geheel of een deel van het door hem gehaalde geld der gemeente voor zijn eigen geld aanziet, wat dan Wel doodeenvoudig, de ingezetenen, welke thans bijna allen pruttelen over den hoogen hoofdelijken omslag, betalen dan bovendien de schade welke de gemeente geleden heeft. De gemeente-ontvanger geniet nu de lusten zijner betrekking, de lasten (de risico) dragen de ingezete nen. Mijn liefje, wat wilt ge nog meer? In de vorige raadsvergadering is toch, naar ik meen, door den Voorzitter, naar aanleiding van eenen brief van den Min. van Binnenl. Zaken, een voorstel gedaan, bedoeld raadsbesluit in te trekken, teneinde eene voor dracht tot vernietiging te voorkomen dat wil, dunkt me, toch zeggenals julder (de Raad) dat besluit niet intrekken, dan zal ik (de Minister) het ter ver nietiging aan den Koning voordragenm. a. w. in trekken of het wordt vernietigd, weetjeWant der gelijke brieven zal men toch niet uit Den Haag schrij ven enkel en alleen om onzen Raad bang te maken. Zooals bekend is, besloot de Raad toen het besluit niet in te trekken. Nu is het toch best mogelijk, en ik heb er zoo'n voorgevoel van dat het gebeuren zal, dat, ofschoon de termijn van dertig dagen verstreken en er uitvoering aan het besluit gegeven is, dit toch nog, al zij het dan ook een beetje laat, vernietigd zal worden. Komt deze voorzegging uit, dan zal het zeer aardig zijn voor de ingezetenen, die zich dan niet meer voor hunne duitjes behoeven ongerust te maken, voor den ontvanger zal het daarentegen gansch niet aangenaam zijn, want deze zal bemerken, dat hij zich verblijd heeft met een zdooje mosse". 's-Heer Arendskerke. In de gemeenteraadsvergade ring van Zaterdag werd, na installatie van het onlangs nieuwbenoemd raadslid dhr. A. Zandee, tot wet houder in plaats van wijlen dhr. A. De Jonge ge kozen dhr. G. De Jager. 's Gravenpolder. Herbenoemd tot dijkgraaf van het waterschap Middel-Zwake de heer F. Burger. Ierseke. De vorige week heeft de rijkspolitie alhier tegen zes van de tien kleinhandelaars in sterkedrank met vergunning (herbergiers of tappers) proces-verbaal opgemaakt wegens het niet bezitten van een afschrift van het vergunningsrecht en een exemplaar der wet (volgens art. 13 der drankwet). Voor de rijkstelegraafkantoren te Goes en te H a n s w e e r d zijn met ingang van 30 dezer de dienst uren op zon- en feestdagen geregeld als volgtvan 8 tot 9 uur voor-, van I tot 3 en van 7 tot 8 uren namiddagsvoor dat te Middelburg van 8 voor tot 4 en van 6 tot 9 uren namiddags. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. Z. M. heeft, met 1 April, aan J. Löwensteyn, gewezen brugwachter aan het kanaal door Walcheren te West-Souburg, met instandhouding van zijn militair pensioen ad 240 's jaars, een tweede pensioen toe gekend van ƒ101 's jaars. Terwijl de liberalen in het district Middelburg nu definitief de heeren J. P. J. B u t e u x en A. Smit candidaat hebben gesteld voor de Tweede Kamer, stelden de anti-revolutionnairen er mr. L. W. C. Keuchenius en jhr. mr. M. A. D e S a - vornin Lohman. Gedep. Staten hebben de benoeming van den heer Mathon tot directeur van den stoombootdienst op de Wester-Schelde, op zijn verzoek, ingetrokken en als zoodanig benoemd den heer C. M. Chevalier. (M. Ct.) In eene te Heerenveen gehouden gecombineerde vergadering van bestuursleden der Afdeeling van den «Bond voor Alg. Stemrecht" zijn tot candidaten voor de Tweede Kamer in het district Sneek gesteld de heeren dr. Vitus Bruinsma, O. Stellingwerf en P. C. F. Frowein. Volgens berichten uit Wildungen laat de ge zondheidstoestand van de Kon. f a m i 1 i e niets te wenschen over. Z. M. drinkt het bronwater en maakt groote wandelingen, terwijl H. M. met het Prinsesje eiken voormiddag een rijtoer maakt. Het Kon. gezin en gevolg bewoont drar de villi «Glöcke".

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1