1886. N°. 62. Donderdag 27 Mei. 73ste jaargang. GOESCHE 0e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend." Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen warden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 28 MEI 1886, des avonds te 8 uren. Goes, den 26 Mei 1886. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: Na beëediging van den heer J. P. S. Jonquière: I. Notulen. II. Medëdeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Voorstel van B. en W. tot af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven voor 1885. V. Idem tot wijziging der begrooting voor 1886. VI. Reclame van P. A. Hoffman tegen zijnen aan slag in de belasting op de honden. VII. Aanwijzing van twee leden voor het stembu reau ter verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. GOES, 26 Mei 1886. De tegen gisteravond belegde vergadering van liberalen in het hoofdkiesdi'strict Goes werd door veertig personen bijgewoond, waaronder ook eenigen van het platteland en uit Bergen-op-Zoom. De heer J. Fransen Van de Putte, die, op verzoek van de in eene vroegere bijeenkomst benoemde com missie tot het maken van een ontwerp-reglement, de vergadering leidde, deelde mede, dat deze commissie, hoewel trachtende naar een beknopt reglement, toch zoovele punten bad ontdekt, die reglementair moeten worden vastgesteld, dat zij vreesde voor zeer uitge breide discussiën. Met het oog op de wenschelijkheid om reeds in deze vergadering definitief candidaten te stellen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, stelde hij daarom' voor de behandeling van het regle ment tot eene volgende vergadering te verdagen en alleen in beginsel enkele punten vasttestellen, die konden beschouwd worden in hoofdzaak de voor waarden te bevatten, waarop men als lid der nieuw opterichten kiesvereeniging zou kunnen toetreden. Deze punten waren in hoofdzaak de volgendeDe liberale kiesvereeniging Goes stelt zich ten doel het stellen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten. Lid der vereeniging kunnen worden alle meerderjarige liberalen in het hoofdkiesdistrict Goes. De contributie zal be dragen 2.50. Het stemmen over candidaten zal bij volmacht knnnen geschieden. Alleen over de contributie had eenige discussie plaats. Vele aanwezigen meenden, dat deze wat hoog werd voorgesteld en, bleef zij op 2.50 bepaald, velen weer houden zou om tot de vereeniging toetetreden. Daar tegen werd aangevoerd, dat het lidmaatschap der vroegere C. L. KiesvereenigiDg 3 had bedragen, terwijl betwijfeld werd of bij eene lagere contributie de toetreding van leden zoo aanmerkelijk grooter zou worden. De meerderheid der aanwezigen was echter van oordeel, dat de voorwaarden voor het lidmaat schap zoo gemakkelijk mogelijk moeten worden ge maakt en verklaarde zich mitsdien voor eene contri butie van 1.50. De overige punten werden onveranderd vastgesteld en alle aanwezigen traden dan ook op die bepalingen staande de vergadering tot het lidmaatschap toe. De vereeniging, aldus geconstitueerd zijnde, werd een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de heeren J. Fransen Van de Putte, C. L. M. Lambrechtsen en Ph. M. Van der Mandere, die deze betrekking aan vaardden. Alsnu overgaande tot het stellen van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, werden achtereenvolgens op de candidatenlijst gebracht de heerendr. Leo De Leeuw te Wemeldinge, J. M. Kakebeeke te Goes, mr. L. A. Bybau te Kolijnsplaat en jhr. dr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort te Bergen-op-Zoem. De heer Kakebeeke, ter vergadering tegenwoordig, gaf echter te kennen niet voor eene candidatuur in aan merking te willen komen. Over de andere genoemde enniidaten hadden langdurige discussiën plaats, waarbij Jhr. Pompe vooral warm werd aanbevolen als een man van veelomvattende kennis, die, hoewel misschien persoonlijk in dit gedeelte van het district niet zoo algemeen bekend, toch zeer vertrouwd was met de behoeften en de belangen van ons district. Voorts werd erop gewezen hoe hij eerst officier van gezondheid bij de marine was geweest, hoe hij langen tijd in Indië en Japan had vertoefd en dus op koloniaal gebied goed te huis is, hoe hij later 'als lid van den gemeente raad van 's-Gravenhage steeds nuttig werkzaam was geweest, hoe hem daarna door de Japansche regeering eene zending bij het Russische Hof was opdragen ge worden, en eindelijk, hoe hij in de laatste jaren als industrieel een goeden naam had verworven. Toen ten slotte tot stemming werd overgegaan, bleek dat waren uitgebracht op jhr. dr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort 38, op mr. L. A. Bybau 28, op dr. Leo De Leeuw 9 en op dhr. J. M. Kakebeeke 1 stem, j zoodat beide eerstgenoemde heeren tot candidaten der liberale kiesvereeniging Goes zijn geproclameerd. Aan het einde der vergadering sprak dhr. J. A. A. Fransen Van de Putte nog een warm woord ter op wekking om de gestelde candidaturen met het oog op den ernst der tijden ten krachtigste te steunen. Zoo is dan uit de asch der Centrale Liberale Kies vereeniging in dit district een nieuwe vereeniging verrezen, die reeds uit verschillende deelen van ons district met sympathie is begroet, doordat ook per sonen, niet ter vergadering tegenwoordig, zich bereids voor het lidmaatschap hebben aangemeld. Wij hopen van harte, dat de jonggeborene reeds zoo spoedig in kracht moge winnen, dat zij reeds bij de aanstaande verkiezing het liberale element in de Kamer helpt versterken. De kans daartoe staat gunstiger dan in langen tijd het geval was. Moge zij van alle welgezinde liberalen den zoo noodigen moreelen en financiëelen steun ondervinden »Zij men dit jaar vooral met zijn reisplannen wat voorzichtig. Stellig trekken er gemeenlijk in Juni, Juli en Augus tus een 5,000 kiezers voor de Tweede Kamer over de grenzen. En het is niet te boud gesproken, zoo men stelt, dat in districten als Arnhem, Zutfen, Tiel, Den Haag, Middelburg enz., waar het op een dozijn en minder kiezers aankomen kan, respectievelijk een hon derdtal kiezers gemeenlijk reeds vóór 15 Juni weg zijn. Men gevoelt, dit zou in zulke onzekere districten doodgevaarlijk voor onze partij kunnen worden. Een viertal reizigers aan den Rhijn of op Zwitser- lands bergen konden ons de neerlaag doen lijden. De reislust kon ditmaal ten verderve voor het va derland zijn. En daarom manen we onzen vrienden dringend aan, om hun reisplannen ditmaal tot den 16 Juni uit te stellen. Dan weet men of er herstemming in zijn district is, en is er dat niet, dan kan men uit die districten met een vrije consciëntie op reis gaan. Deze eisch, die aan elk kiezer door vaderlandsliefde gesteld wordt, is niet overdreven. In Engeland trekt, hangende een gewichtige verkie zing, geen man van eer het land uit. Dan toch over de grenzen te reizen noemt men daar verraad." Dit advies geeft De Standaard in haar nommer van heden. Wij hopen, dat ook de liberale reislus- tigen den wenk ter harte zullen nemen, niet alleen voor zoover ze naar het buitenland trekken, maar ook ten opzichte van den zoogenaamden 3en Pinksterdag, waarmede nog zoo menigeen zijn Pinkster-uitstapje verlengt. Men offere ditmaal het genoegen aan den plicht op en kome tijdig tehuis om aan de verkiezing deel te nemen Hulst. Bij de herstemming voor éen lid van de Provinciale Staten op gisteren waren ingeleverd: 699 stembiljetten. Hiervan verkreeg dhr. D. J. OGGEL 381 stemmen en dhr. J. P. Dronkers, aftr. lid, 303 stemmen, zoo dat eerstgenoemde gekozen is. Middelburg. Bij de herstemming voor éen lid van de Provinciale Staten op gisteren waren 1260 stem biljetten ingeleverd. Dhr. J. A. DE WOLFF verkreeg 655 en dhr. F. G. Sprenger 594 stemmea, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Met ingang van 1 Juni a. s. wordt de commies 3e klasse bij de posterijen F. W. H. R ij k e verplaatst van Goes naar Vlissingen, terwijl in diens plaats naar Goes komt de heer C. A. T e r v e e r. Voor het examen als surnumerair bij de Poste rijen is geslaagd de heer H. J. M. A. Janssen te Wissekerke (N.-B.) (IV. B.) Kolijnsplaat. In de algemeene vergadering van ingelanden van den Oud-Noord-Beveland- polder, Maandag 24 Mei gehouden, werd de door het bestuur gedane rekening over het dienstjaar 1885/86 goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen ƒ23905,17, de uitgaven 22885,27, zoodat het goed slot bedraagt 1019,90. De voorgedragen begrootingen over het volgende dienstjaar werden als volgt vastgesteld: in ontvang en uitgaaf op 23120,42%, met een post van onvoorziene uitgaven groot 714,45% en eene geldbelegging van ƒ2500. Vervolgens werden voor de vaceerende betrekkingen van dijkgraaf en gezworene voordrachten gemaakt voor die van dijkgraaf met algemeene stemmen op éen na als no. 1 de heer J. De Regt (aftredend dijkgraaf), verder de heeren J. Swemer en N. Tazelaar; voor ge zworene de heeren N. Tazelaar (aftredend), J. Haring- man en A. D. Snoep. Nog werd besloten het voorstel van het bestuur tot verbetering der wegen eenigszins uittehreiden, zoodat nog dit jaar 4500 M. grintweg op vier verschillende plaatsen zullen aangelegd worden. Omtrent het zilveren feest van den heer Els- acker meldt men ons nog het volgende uit Tolen: Maandag wapperde uit vele woningen, zelfs uit open bare gebouwen, de Hollandsche driekleur. Het was ter eere van den heer M. C. Van E I s a c k e r, die toen zijn 50jarig jubileum als deurwaarder bij het kantongerecht alhier vierde. Van heinde en verre ontving de jubilaris talrijke blijken van belangstelling. Te twaalf uren werd hij per rijtuig op het gemeentehuis gebracht, alwaar hij opgewacht werd door de leden en diens plaatsvervan gers van het kantongerecht, de commissie uit de bur gerij en een groot aantal belangstellenden. De kantonrechter mr. J. H. L. Van Buren sprak den jubilaris uit naam van de leden van het kanton gerecht in zeer hartelijke bewoordingen toe en over handigde hem een album, waarin de portretten aan wezig waren van al de kantonrechters, diens plaats vervangers, griffiers en ambtenaren van het openbaar ministerie, die in die halve eeuw in het kantongerecht zitting hebben gehadtevens ontving de jubilaris nog een geschenk, nl. een fauteuil, van de gezamenlijke leden van het kantongerecht. Daarop sprak de bur gemeester den jubilaris toe en herinnerde hem aan den dag, waarop hij door zijn vader als deurwaarder beëedigd werd en hoe hij steeds als zijn vriend be schouwd werd en ten alle tijde zijn vertrouwen bezat, hetgeen zelfs op zijn sterfbed nog gebleken is. Ver volgens nam de heer J. W. F. Wagtho uit naam van de burgerij het woord en reikte den jubilaris uit haar naam een prachtig cadeau over, bestaande in een marmeren pendule met coupes. De jubilaris bedankte om benrt de drie verschillende sprekers, aan allen zijnen dank betuigende voor de algemeene deelneming en voor de stoffelijke bewijzen, welke hij op dezen feestdag ontving. Daarop werd de eerewijn aangeboden. Des avonds werd den jubi laris eene serenade door het alhier bestaande fanfaren- corps «Concordia" gebracht. 's-Gravenhage. Houders van 4 pets. Staatsschuld kunnen van 31 Mei tot en met 15 Juni hunne vor dering aflossen, na verklaring, inteleveren bij den agent van het Ministerie van Financiën te Amster dam en de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam. Zij die de conversie hun ner schuldbekentenissen der 4 pets. tegen 3% pets. verlangen, kunnen die verwisseling na lo. Juli hij bankiers enz. doen bewerkstelligen. Het rentegenot van de geconverteerde 4 pet. houdt op 30 Juni 1886. De liberale kiesvereenigingen te Middelburg, Vlissingen en Oostburg hebben candidaat gesteld voor de Tweede Kamer voor het district Middelburg de heeren Arie Smit te Vlissingen en mr. V. P. J. B u t e u x, lid van Gedeputeerde Staten te Middelburg. Aldus melden verschillende bladen. Aangezien echter bedoelde kiesvereenigingen nog geene vergaderingen gehouden hebben, zoover ons bekend is, gelooven wij dat hoogstens sprake kan zijn van eene vermoedelijk door velen gewenschte aanbieding eener candidatuur aan genoemde heeren. Bij K. B. is benoemd tot dijkgr. van het water schap Oud-Vosmeer W. H. Van G o r s e I. In een Zaterdag gehouden vergadering van com missarissen der Stoomtram-maatschappij Breskens Maldeghem is tot president be noemd de heer Snouck Hurgronje, lid van Ged. Staten van Zeeland; tot vice-pres., gedelegeerd commissaris de heer Gerritsen, burgem. van Breskens enz., en tot secretaris-penningmeester de heer Hammacher, notaris te Groede. Besloten werd dit jaar nog den tramweg aan te leggen, teneinde zoo mogelijk met 1 Nov. a. s. over de geheele lengte in exploitatie te komen. Vad.) Uit Vlissingen schrijft men aan de M. Ct., dat de werkzaamheden aan het badhotel op de duinen bij die gemeente met grooten spoed worden ten einde gebracht. Het gebouw wordt algemeen geroemd om zijn fraai uiterlijk, zeer ruime vestibule en breede corridors. Uit de verte gezien, zoowel van de landzijde als van uit zee, maakt het een verrassenden indruk op den beschouwer, terwijl het gezicht van uit het hötel over den omtrek verrukkelijk is. De Maatschappij tot exploitatie van gronden aldaar zal hare algemeene vergadering van aandeelhouders houden op Zaterdag den 26 Juni aanstaande. Het hötel zal dan des namiddags officiéél geopend worden. Den daaraan volgenden dag wordt de toegang voor het publiek opengesteld. Een ruim bezoek van Belgische vrienden is te verwachten, zoodat er veel levendigheid heerschen zal. Ook zal er een concert plaatshebben, hetwelk met een bal besloten wordt. Naar men ons bericht, schrijft de Standaard heeft het Centraal-comité in zijne Maandag te Amsterdam gehouden vergadering besloten, aan de kiesvereenigingen te adviseeren, om ook bij deze ont bindingsverkiezing, overeenkomstig den in art. 21 van het Program gestelden regel, bij eerste stemming allerwegen met een eigen candidaat optetreden, van wiens instemming met het Program men zeker is; en voorts in de districten Almelo en Delft, waar het volgen van dien regel bij de gelijktijdige aftreding van de beide Kamerleden, een herstemming tusschen de twee liberale candidaten en alzoo het stellig ver lies van een zetel voor de rechterzij tengevolge zou hebben, slechts éen eigen candidaat te stellen, en daar naast het andere aftredend Kamerlid aantebevelen, dat in de non possumus-politiek aan hunne zijde stond. Een uitzondering op den regel, die ditmaal bij de ontbinding door noodwendige tactiek geboden wordt; maar die, ter voorkoming van misleiding en om geen verkeerd precedent te stellen, met zoovele woorden op het aanbevelingsbiljet aan de kiezers behoort te wor den meêgedeeld. De jaarvergadering der V r ij e U n i v e r siteit zal gehouden worden op Donderdag 24 Juni a. s. te Leiden, onder voorzitting van dr. Knyper. In den namiddag zal prof. Rutgers een referaat houden. Den avond te voren wordt een bidstond gehouden in een der kerkgebouwen van de Ned. Hervormde gemeente, bereidwillig door den kerkeraad afgestaan. Voorganger daarbij is ds. Hoekstra van Utrecht. De Paus, omringd van verscheidene kardinalen, heeft, naar luid van een telegram in den Univers, den 22sten dezer de katholieken uit Nederland, die in bedevaart naar Rome zijn gegaan, ten gehoore ontvangen. De heer Leyten, bisschop van Breda, heeft een uit voerig adres in het Latijn voorgelezen. De heer Boermans, coadjutor van den bisschop van Roermond, las vervolgens een adres in de Fransche taal voor. Dat stuk eindigde met de volgende woor den »Wij verbinden ons plechtig u altijd geheel en al toegewijd te zijn, in het leven en in den dood, gelijk wij u thans geheel en al zijn toegewijd." Leo XIII heeft daarop in het Fransch geantwoord. Hij verklaarde steeds eene groote voldoening te smaken, als hij opnieuw bedevaartgangers naar Rome zag komen; maar zijne vreugde was zooveel te grooter, als het bedevaartgangers zijn uit een land, dat zich van de katholieke gemeenschap heeft losgemaakt. a Welk een schoon en vertroostend schouwspel voor ons", ging de Paus voort, zeen handvol brave en ijverige christenen te zien, hun geloof ongeschonden en onbe smet bewarende te midden eener kettersche bevolking en hier, aan de voeten van den plaatsvervanger van Jezus Christus, het bewijs van hunnen eerbied en van hunne kinderlijke gehoorzaamheid komende brengen »Dat God in zijne goedheid al uwe gebeden moge verhooren, inzonderheid die ten doel hebben om uwe landgenooten tot het oude geloof te doen terugkeeren." Nadat de Paus had gesproken, hebben de bedevaart gangers hem eenige schalen beladen met goudstukken aangeboden en werden zij tot den voetkus toegelaten. Van Maandag jl. af zijn aan alle kantoren der registratie- en successierechten, doch niet aan die van het buitengewoon zegel, de p 1 a k z e g e 1 s ter zegeling van effecten verkrijgbaar. HH. MM. de Koning en de Koningin worden den In Juli met het Prinsesje uit het buitenland op het lustslot Soestdijk verwacht. Bij kon. besluit is bepaald, dat door eene com missie een onderzoek zal worden ingesteld naar de vereischten van eene haven voor visschersschepen te Scheveningen, naar de kosten aan den aanleg daarvan verbonden, en naar de wijze waarop aan zoo danig werk uitvoering zou kunnen worden gegeven. Met I October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweek- scholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Die leerlingen genieten van het Rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich dcor wangedrag of door gebleken Ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw een verder vei blijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uitwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar ver langen om geplaatst te worden vóór 15 Juli e. k. schriftelijk kenuis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad dor provincie, waarin zij haar woonplaats hebben; voor Zeeland dr. B. Carsten te 's-Gravenhage. De heer Richard Hol heeft medegedeeld, dat hij de benoeming tot organist der St. Bavokeik te Haarlem niet aanneemt.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1