Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Naar in politieke kringen te 's-Hage wordt ver zekerd, is vóór de verkiezingen een proclamatie des Koningste wachten. Tielsehe Crt.) Door de kiesvereeniging «Amersfoort" is besloten zich af te scheiden van de Liberale Unie. De Sprokkelaar heeft in zijn verslag van de Deputaten-vergadering, naar het ons voorkomt althans, eene onjuistheid medegedeeld. De vergadering heeft nl. geen voorstel aangenomen, om geen der aftredende (niet-anti-revolutionaire) anti-liberale leden candidaat te stellen. Dit werd aan bet centraal comité en aan de kiesvereenigingen overgelaten, maar gestemd over een voorstel als zoodanig is er niet. Oranjevaan Naar men aan de M. Ct. meldt, bestaat er bij jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, ex-lid der Tweede Kamer, het plan om, op uitnoodiging der Zeeuwsche anti-revolutionaire kiesvereeniging «Luctor et Emergo", in de eerste week der maand Juni a. s. op verschillende plaatsen in Zeeland als spreker op te treden. Volgens nader bericht is de candidatuur van den heer Wintgens in de R. K. kiesvereeniging te 's-Gravenhage wel ter sprake gebracht, maar in 't alge meen thans toch niet wenschelijk geoordeeld. In den loop der maand Juli zal gelegenheid worden gegeven tot bet afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroed vrouw. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam. Zij, die tot die examens wenschen te worden toe gelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 16 Juli e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie Noord-Holland, dr. J. P. Dozy, te Amsterdam. Bij de Pensioen-vereeniging voor werklieden zijn naar de Verzekeringsbode ver neemt verzekerd 196 mannen en 107 vrouwen, te zamen 303 personen. De verzekerde som bedraagt voor de mannen 212,98% wekelijksch pensioen en 21,151.59 uitkeering bij overlijden, voor de vrouwen 2 wekelijksch pensioen en 6.650 uitkeering bij overlijden. Da verzekeringen, door werkgevers ten behoeve hunner werklieden gesloten, bedroegen onge veer 2/3 van het totaal voor pensioen en ongeveer 1/3 van dat voor uitkeering bij overlijden verzekerd. Uit Utrecht wordt gemeld, dat besloten is de academiefeesten een week te vervroegen en dus met 21 Juni te doen aanvangen. Ds. Van der Hoogt geeft, voor het geval, dat de Hooge Raad een veroordeelend arrest uitspreekt in de zaak van het Zaandamsche vaccinepro ces, aan zijne geestverwanten den raad, zich niet meer aan de vaccine-wet te storen. Schoolbesturen, onder wijzers en ouders van schoolgaande kinderen moeten zich maar gedragen of die wet niet bestond. Het is eene openlijke aansporing tot ongehoorzaam heid aan de wet. Zou de heer Van der Hoogt weieens hebben nage dacht, wat daarvan het gevolg moet wezen 7 vraagt de Arnh. Ct. De Duitsche Bondsraad heeft zijne goed keuring verleend op het besluit om aan de Neder- landsche vlag het recht van kustvaart in Duitschland toetekennen. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned. - Indië bèvat het volgende bericht Den 19den Mei is op het particuliere land Tjiomas (afdeeling Buitenzorg der residentie Batavia) eerst een troep feestvierende inlanders en daarna de adsistent- resideot van Buitenzorg door eene gewapende bende angevallen. Den volgenden dsg heeft zich de resident van Batavia, vei gezeld door militairen, naar de plaats van het verzet begeven en aldaar 500 opgezetenen van Tjiomas gewapend aangetroffen, op wie, na eenige vergeefsche sommatien, door de militaire macht ge vuurd moest worden, tengevolge waarvan zij ruim 50 dooden en gewonden bekwamen. De zaak is in onder zoek. Men meent de reden van het verzet te moeten toeschrijven aan opdrijving door den landheer van de lasten der opgdzetenen van het land. De rust is her steld. Uit een brief uit Oleh-leh dd. 13 April blijkt, dat een onzer soldaten, zekere Brouwer, naar den vijand is overgeloopen; de kerel schoot nog op den trein, welke langs de posten reed, evenwel zonder te raken. De twee gevangen genomen deserteurs Rambonnet en De Mey zijn opgehangen. De radja van Tenom, sedert de Nisero- quaestie geheel aan ons onderworpen, heeft, bevreesd voor zijne pepertuinen, die door naburen met vernieti ging bedreigd worden, hulp verzocht aan het bestuur in den vorm van eenige achterladers en munitie. Dat die hulp hem niet verleend wordt, zegt de correspondent van het A. D., moet toegejuicht worden. Kolijnsplaat. Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente hebben besloten het tractement van den te beroepen predikant op ƒ1550 'sjaars te bepalen, zijnde ƒ200 minder dan dat van den vorigen titularis. Bedankt voor het beroep naar Zieriksee door ds. A. C. J. Van der Kemp, te Spankeren. Vrijdag is de heer L. Van Dijk, sedert 1846 pastoor der Roomscbe-katholieke gemeente te Westdorp, in 77 jarigen ouderdom overleden. Aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg is een schrijven verzonden, onderteekend door leden der gemeente, met het verzoek om de op 17 dezer gehouden stemming nietig te verklaren, aan gezien stembiljetten zijn uitgekeerd aan personen, die niet op de lijst van stemrechtigden voorkwamen, aan een bedeelde en aan minderjarigen, en dat zelfs een minderjarige tot gemachtigde gekozen is. In de laatst gehouden vergadering van den bij zonderen kerkeraad te Middelburg is met meerderheid van stemmen een voorstel aangenomen om nog de volgende vergadering af te wachten, alvorens een besluit te nemen over de al of niet inschrijving op de lidmaat- registers van de leerlingen des heeien Sibmacher Zijnen. Vooral de zg. gematigde leden des kerkeraads konden zich met dat voorstel niet vereenigen, op grond dat lidmaten, van elders met attestatie overgekomen, na langer of korter tijd, na al dan niet gedaan onderzoek, met zeer verschillende geloofsinzichten en overtuigingen, volgens de bestaande kerkelijke wetten steeds worden ingeschreven, en zij dus niet inzien de noodzakelijkheid om dat ten aanzien van bovengenoemden op de lange baan te schuiven, wijl zulks tot niets leidt, en zij toch zullen worden ingeschreven. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 2 te Nieuwe Sluis (gem. Breskens) mej. S. De Masier, onderwijzeres te Krabbendijke. (M. Ct.) Naar men aan het D. v. N. meldt, wenscht de Minister van Binnenl. Zaken te bepalen, dat voortaan in elke der vier universiteitssteden jaarlijks gelegenheid zal bestaan tot het afleggen van de zoog. arts-examens, ten overstaan van professoren en lectoren der eigen hoogeschool. De uitslag der in Maart en April van dit jaar gehouden examens ter verkrijging van akten van-be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in handwerken is geweest, dat voor nuttige handwerken van 450 geëxamineerden 247 zijn toegelaten en voor fraaie handwerken 60 van de 125. Er is door het parket te 's-Hage een strafver volging ingesteld tegen F. Domela Nieuwenhuis, ver antwoordelijk redacteur van het blad Recht voor allen, wegens het opnemen van een artikel, honend voor den persoon des Konings en handelende over het jongste bezoek van Z. M. aan Amsterdam en de benoeming van den commissaris van politie Stork tot ridder der Orde van de Eikenkroon. De instructie in deze zaak is reeds geopend. De verbouwing van vlas neemt op Noord-Beve land weer gaandeweg toeer zijn dit jaar weer een aantal gemeten land meer meê bezaaid. Ook neemt de aanplant van meekrap eer toe dan afde aandeel houders in de meestoven zijn dan ook verplicht, een zeker aantal gemeten land jaarlijks er mee te be planten. (D.) Tengevolge van de lage graan- en boterprijzen zijn in de zandstreken van Overijsel verscheidene land bouwers, wegens het niet betalen der rente, door de hypotheekhouders genoodzaakt geworden hun erven te verkoopen. Vele bouwgronden, die /150a ƒ250 per Heet. opbrachten, worden thans met akkerhout bestekt en zullen als de hooge schorsprijzen zich staande houden, goede rente afwerpen. Er hebben op de (jfrieksck-Tnrksclie grens gevech ten plaatsgehad, die echter volgens latere berichten spoedig eindigden, terwijl de wederzijdsche legercom mandanten een protocol hebben opgemaakt, waarin verklaard wordt dat de gevechten ontstaan zijn door «vergissing" aan beide zijden. Niettemin is het bevel tot ontwapening ingetrokken en worden nieuwe troepen naar de grenzen gedirigeerd. Te Athene heer6cht groote opgewondenheid en het volk juichte den oorlog sterk toe. De pretendent naar den Spaanschen troon, Don Carlos, die Venetië heeft verlaten en naar Lucern is vertrokken, heeft, naar aanleiding van de geboorte van den nieuwen Koning, eene proclamatie uitge vaardigd, waarin hij o. a. zegt, dat hem thans de middelen ontbreken om een opstand te zijnen gunste te verwekken. De regeering te Madrid, die elke handeling van Don Carlos nauwkeurig laat bespieden, was tenge volge van zijn vertrek uit Venetië reeds op hare hoede en heeft naar de noordelijke provinciën, waar de pre tendent altijd den grootsten aanhang bezit, vliegende colonnes gezonden, die het land doorkruisen. Volgens de Imparcial heeft de Spaansche Minister van Buitenlandsche Zaken van den Franschen gezant te Madrid de verzekering ontvangen, dat zijne regee ring geen carlistische beweging op haar grondgebied dulden zal. Het huwelijk van den Portugeesclien Kroonprins met de dochter van den graaf van Parijs is te Lissabon voltrokken. Een gerucht wil, dat de Koning thans be sloten zou zijn, ten behoeve van zijn zoon afstand te doen van den troon. Bovenbedoeld huwelijk heeft in Frankrijk de pre- tendenten-quaestie weder op het tapijt gebracht. Aan eene receptie, gehouden ten 'huize van den vader van de bruid, heeft men eene politieke beteekenis willen toekennen en dit heeft aanleiding gegeven, dat te dier zake een ministerraad is gehouden. De repu bliek moet wel slecht op hare grondvesten staan, dat men zich op het Elysée verontrust over eene gewone receptie bij gelegenheid van een huwelijk. Met algemeene stemmen heeft de Belgische Se naat het wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de regeering een krediet van éen millioen wordt verleend om tegemoet te komen aan de industriëelen, die ten gevolge van de troebelen in het industrieel gebied van Charleroi schade hebben geleden. De minister-president, de heer Beernaert, die de voordracht verdedigde, nam deze gelegenheid te baat om den omvang der gepleegde ongeregeldheden, die vooral in het buitenland zeer overdreven was voor gesteld, binnen zijne ware grenzen af te bakenen, er tevens een warm woord van lof aan toevoegende voor de burgerlijke en militaire autoriteiten, die met vast beradenheid en voorbeeldig plichtbesef de orde hadden hersteld. Het liberale senaatslid voor Charleroi, de heer Balisaux, verklaarde zich bij deze woorden van den minister-president volkomen aan te sluiten, met de erkenning daarnevens dat de regeering met snelheid en kracht maatregelen tot het herstellen der rust ge nomen had. Zaterdag viel het 3jarig zoontje van de wed. V. alhier, al spelende in eene sloot achter hare woning. Gelukkig werd dit opgemerkt door den buurman P., die zich te water begaf en het kind redde. Na een bijzonder warmen dag ontlastte zich Zaterdagavond boven deze streken 6en onweder, dat na koite oogenblikken zoo ontzettend werd, dat wei nigen zich zulk een noodweder herinneren. Eene aan vankelijk verkwikkende regenbui werd al spoedig ver gezeld van enkele hagelsteenen en niet lang duurde het, of een regen van kolossale hagelsteenen beukte op daken en vensters in de stad, op akker en vrucht- boomen daarbuiten, terwijl de donder ontzettend was en de bliksem onophoudelijk de lucht doorkliefde. Op eenige plaatsen ging de hagel vergezeld van een zwa- ren rook, zoodat men in de meening verkeerde, dat er in den omtrek brand was. Tot dusverre ontvingen wij geene tijding van brand maar wel van getroffen boomen en verwoestingen aan sommige veld- en boom vruchten en in moestuinen. Verscheidene glazen dak vensters en ruiten zijn stuk gehageld. Het angstig geloei van de beesten in de weide werd hier vernomen. Te 10 uren bedaarde het weder, doch des nachts van 12 tot 4 uren heerschte het onweder opnieuw. Het donderde toen zonder ophouden, doch overigens was het kalmer in de natuur. Uit Wilhelminadorp meldt men ons dat aldaar 10 boomen door den bliksem getroffen werden en een lam gedood is. De te veld staande gewassen schijnen daar betrekkelijk weinig geleden te hebben. Van andere plaatsen vernemen wij dat aan het vlas en de boonen nog al schade berokkend is. Uit Kloetinge meldt men, dat in die gemeente gelukkig geen noemenswaarde schade aan de gewassen is veroorzaakt. Ook de tuingewassen zijn er goed af gekomen. Alleen een boom in de nabijheid van het dorp is van uit de kroon tot op den grond a. h. w. door midden gespleten; de splinters lagen tot op 10 a 20 Meters afstand. Uit Borsele wordt ons geschreven dat de woning van den predikant door het hemelvuur werd getroffen. Gelukkig bleven de bewoners ongedeerd en werd geen brand veroorzaakt. De bliksem is geslagen door het dak en heeft zich door de voordeur verwijderd. Be halve het dak en verschillende andere plaatsen binnens huis werd ook een der schoorsteenen aan de buiten zijde beschadigd. Te 's-Gravenpolder sloeg de bliksem in den dorps toren. Uit Kolijnsplaat meldt men dat de hagelbui, vooral onder Kats, vrijwat schade aan de veldvruchten inzon derheid aan vlas en uien heeft veroorzaakt. Daar vielen hagelsteenen of liever stukken ijs, sommigen ter grootte van een duivenei. Bij den heer G. J. v. d. Linde, land bouwer onder die gemeente, werd een paard door het hemelvuur gedood. Een vijftal palen der tusschen Hansweerd en Wemel- dinge bestaande Telefoongeleiding werden door den blik sem getroffen. Een 3tal dier palen zullen vernieuwd moeten worden. Uit Vlissingen meldt men, dat de hevige onweers buien in den omtrek nogal eenige schade hebben veroorzaakt. Hier en daar werden in het veld staande boomen door den bliksem getroffen; op verschillende plaatsen werden een paar koeien en een paard in de weide gedood, terwijl men vermeent brand te hebben be speurd in de richting van Veere. De bliksem trof ook den grooten- of St. Jacobs- toren, doch sloeg, gelukkig zonder brand of schade te veroorzaken, langs den afleider in den grond. Het onweer, vooral de tweede bui, was zóó hevig als slechts hoogst zelden in deze streken wordt waar genomen. Uit het Zuid-Westelijk deel van Zuid-Beveland schrijft men ons het volgende: De avond van 22 Mei jl. zal voorzeker nog geruimen tijd in de herinnering voortleven. Ouden van dagen konden zich nauwelijks zulk een noodweer in de ver beelding terugroepen. Nadat Meimaand nog slechts enkele zonnige dagen geschonken bad, bleek de natuur niet in staat te zijn ons langer met onafgebroken schoon weder te begunstigen. Op eenen drukkend heeten dag volgde een avond, die tot wandelen uitlokte. Maar het aanlokkelijke bleek de voorlooper van het ontzettende te zijn: in het Oosten begon de lucht te «werken". Het firmament was weldra éen gloeiende lichtstraal, terwijl de donder onafgebroken voortrolde; het was de zomer, die ons op indrukwekkende wijze kondschap deed van zijne tegenwoordigheid. Wat moet de landman in zenuwachtige spanning verkeerd hebben, wanneer hij daar buiten de bliksemschichten zag flik keren en de donder hoorde knetteren, gedachtig aan zijn vee, dat in de weide vertoefdeWat moet hij onrustig de kamer op en neder geloopen hebben, wan neer hij daar buiten de hagelsteenen op het dak en tegen de ruiten hoorde kletteren, want de hagelsteenen, die op zijne landerijen vielen, konden hem even zoo vele jeugdige plantjes kostenzijn vlas, zijn koolzaad, zijne boonen, zijne erwten, dat alles wordt wellicht in minder dan een half uur tijds verwoest. En de na tuurkrachten, die Zaterdagavond ontwikkeld werden, hebben verwoestingen aangebracht, hetgeen ons niet kan bevreemden, wanneer wij weten, dat na de derde bui, omstreeks half elf, de hagelsteenen op sommige plaatsen een hal ven decimeter dik lagen. Op ettelijke plaatsen hebben erwten en boonen zeer geleden, en niet minder het koolzaad, dat tegen alle verwachtingen gedurende den winter bewaard bleef. Vele bladeren aan boomen en struikgewassen hangen aan flarden, de moestuinen zijn voor meer dan de helft verwoest. Aan appels, peren, kruisbessen enz. is groote schade berokkend. De nacht van Zaterdag op Zondag bood een onbeschrijfelijk schoon schouwspel aan. Menigeen heeft zich wellicht afgevraagd, waar toch de geur van daan kwam, die men onmiddellijk gewaar werd, zoodra men zich buiten de deur begafhet was de ozone, eene sterk riekende gassoort, die zich bij de uitstrooming van electriciteit ontwikkelt Laten wij hopen, dat de schade, die den landbouwer is berokkend, vergeed worde door een uiterst vruchtbaren zomer I Kapelle. Door de handboogschutterij »de Pauw" te Biezelinge zal op den tweeden Pinksterdag een concours gegeven worden naar den lossen vogel. Alle boog- schutterijen uit Zuid- en Noord-Beveland zullen tot deelneming hieraan worden uitgenoodigd. De besmettelijke keelziekte, welke reeds 3 jaar nu in de eene en dan in de andere gemeente van het eiland Tolen heersebt, neemt in de laatste dagen in de gemeente Scherpenisse hevig toe. Dertig lijders zijn door die vreeselijke ziekte aangetast. Hansweerd. Zaterdagnamiddag geraakten in deze plaats een tuig paarden met wagen, door het balken van een ezel verschrikt, op hol. Het duurde niet lang of de wagen kwam, na eerst een lantaarnpaal der gemeente verbrijzeld te hebben, in een sloot terecht. Als door een wonder kwamen spelende kinderen met den schrik vrij. De schade aan den wegen is nogal aanzienlijk. De paarden bekwamen geen noemenswaar dig letsel. Tot deelneming aan het alhier op 3 Juni a. s. door de Handboogschutterij «Oefening en Uitspanning" te geven Concours naar de Doelen zijn een 24tal zustergezelschappen uitgenoodigd. Het fanfarengezel- schap «Eendracht maakt Macht" uit Kruiningen heeft hare welwillende medewerking toegezegd tot opluiste ring van dit feest. Zaterdag waren eenige personen in de Maas te Rotterdam aan het baden, toen door de zuiging eener voorbijvarende stoomboot een huuner, een Engelsch matroos, die niet kon zwemmen, van de been raakte en verdronk. De telephoondienst tusschen IJzendijke en Bier vliet zal op 1 Juni geopend worden. Te 's-Hertogenbosch is dezer dagen een brief op de post gedaan, met het volgend adres Aan Miene Zeune G. B. IC., of Thornblaazer, hij is afgekeurt be de Marsechees en geleuf, dat ie bè het beijde eskaadron van de huuzaare is, die te Venlo in de minderboederstraat in de kezerne ligge die te Venlo is. Tegen een emeritus-predikant te Amsterdam, die verdacht wordt zes boekdeelen der Stadsbiblio theek ontvreemd te hebben, is proces-verbaal opge maakt. De jongen, die uit «de Kruisberg" ontvlucht was en in den IJssel scheen verdronken te zijn, is in welstand te Arnhem gepakt. Een vijfjarig kind te RoermoBd dronk uit een op tafel staanden theepot, die pas van het vuur kwam, en bekwam zóó hevige brandwonden, dat het na een dag lijden is overleden. De vorige week werd te Amsterdam ter aarde besteld het lijk eener vrouw, die algemeen als be hoeftig bekend stond. Toen de familieleden van de treurige plechtigheid in het sterfhuis teruggekeerd waren, werd daar een kapitaaltje van p. m. 60,000 gevonden, en wel in den kelder der woning. Mea vond o. a. een massa rijksdaalders in een emmer en een aantal gouden tientjes in een stopflesch Een wolhandelaar, Woensdagmorgen uit Leiden vertrokken om te Rotterdam zaken te gaan doen, heeft het daarvoor benoodigde geld medegenomen en is tot heden niet teruggekeerd. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Donderdag is een vrouw, te Amsterdam woon achtig, met verbrijzelden schedel aan den voet van een vrij hoogen trap gevonden. Het lijk is door de politie verzegeld en naar de cel vervoerd tot het onder gaan eener gerechtelijke schouwing. Een man, die met de verslagene huisde, is in verzekerde bewaring genomen, op vermoeden de hand gehad te hebben in den blijk baar gewelddadigen dood der vrouw. Dezer dagen werd in het Politieblad iemand gesignaleerd met «lichtblauw" haar. Thans blijkt dat dit ook een «misstelling" was en dat de man «licht blond" haar heeft. Bij gelegenheid van de feesten tot viering van het 250jarig bestaan der hoogeschool te Utrecht zal de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen haar hoofdbureau met electrisch licht illumineeren. De dynamo, welke deze verlichting zal voeden, wordt ge plaatst op een locomotief, die daartoe aan den viaduct gestationeerd wordt. Van dien viaduct af tot het hoofd gebouw wordt een paalgeleiding gemaakt, waarvoor bereids aan B. en W. vergunning werd gevraagd. Omtrent de uitbarsting van de Etna wordt be richt, dat het stadje Nicolosi door den lava-stroom met vernieling wordt bedreigd. Te Aderno zijn tal van hutten verwoest door de aardbeving. Het district Bronte werd door den zwaren zandregen geteisterd. De plantages en wijnstokken van Belpasso werden vernield. De vulkaan werpt brandende massa's uit tot een hoogte van 500 meter. Vlissingen. De heer J. W. Wilkens, die bij dejl. Dinsdag gehouden verkiezing tot lid van onzen gemeente raad werd gekozen, heeft, ook ondanks de vele pogin gen die van verschillende zijden werden aangewend om het tegendeel te bewerken, niet kunnen besluiten de benoeming aantenemen. Heden werd daarvan door hem officieel bericht gezonden aan Burgemeester en Wethouders. Dientengevolge moet nu eene geheel nieuwe verkiezing plaatshebben. Tolen. Heden viert een onzer meest geachte inge zetenen, dhr. M. G. Van Elsacker, een zeldzaam feest. Hij herdenkt namelijk den dag, waarop hij vóór 50 jaren tot deurwaarder bij het Kantongerecht alhier werd benoemd. Zoo in de plaats zijner inwoning als daarbuiten genoot hij steeds en geniet hij nog de algemeene achting, iets wat in eene betrekking als de zijne zeer veel wil zeggen. De rechtbank te Zieriksee en het kantongerecht te Tolen gaven groot blijk van zijne diensten op prijs te stellen door hem zijn zoon, dhr. J. Van Elsacker, I door voordracht en aanbeveling op zijn hoogen leeftijd

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2