1886. N°. 58. Dinsdag 18 Mei. 73ste jaargang. Haven van Goes. Ontbinding: oorzaak en gevolg. (r. N. Ct.) GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen warden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor de gewone herstellingen der havenboorden en het uitdiepen der haven zal het water zijn afgelaten op Zondag 11 Juli tot Zondag 18 Juli tot80c.ll. beneden peil en van laatstgenoemden dag tot en met Zaterdag den 24 Jnli zoo laag mogelijk; terwijl tegen Maandag 26 Juli e. k. het water weer op het peil wordt gebracht. Goes, 17 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Reeds dadelijk bij het ontstaan der jongste minis- triëele crisis hebben wij de verwachting uitgesproken, dat het ministerie zijne portefeuilles weder zou terug nemen en dat dan de Kamer zon ontbonden worden. Dit laatste was werkelijk het logische gevolg van het eerste. Waar het bleek, dat de helft der vertegen woordiging niet wilde medewerken aan Grondwets herziening dan op eene bepaalde voorwaarde, die door den loop, dien de zaken namen, niet kon worden ver vuld, terwijl toch het volk ten zeerste Grondwetsher ziening eischt, daar is het volkomen en rigle dat de regeering een beroep op bet volk doet om uittemaken of de herziening dan wel de bovenbedoelde voorwaarde hoofdzaak moet zijn. In het algemeen moet zeker Kamerontbinding slechts als uiterst middel worden aangegrepen en waar van de vijf malen, dat zij onder deze Grondwet plaats had, er vier komen onder verantwoordelijkheid van den heer Heemskerk, daar mag de veronderstelling gewaagd worden, dat onze tegenwoordige premier wel eens wat lichtvaardig heeft omgesprongen met dit middel om den politieken toestand te zuiveren. Maar zeker nooit was deze maatregel meer te billijken dan thans. Men ga slechts naop een der gewichtigste onder werpen van wetgeving, het veranderen der Grondwet, maakt de rechterzijde werkstaking. Zonder hoogere helooning (de gewaarborgde schoolsubsidies uit de staatskas) dan wat sommige liberalen wilden toestaan (het overlaten van de schoolregeling aan den gewonen wetgever), weigert men voort te werken. Het minis terie dient zijn ontslag in. De vorming van een Ka binet wordt opgedragen aan de oppositie, de werksta- kende oppositie, welke evenwel die opdracht weigert. Wie gevoelt niet dat in dezen staat van zaken ont binding het logisch gevolg moest zijn? Volgens de organen der kerkelijke partijen hebben de zaken zich anders toegedragen. «De aanvrage om ontslag door het Ministerie was slechts schijn Dit is evenwel, gelooven wij, niet voldoende gebleken. «De opdracht aan baron Mackay tot vorming van een Kabinet was geheel en al vertooning. In een kort briefje werd bem de gewichtige taak toevertrouwd. Van ontbieden bij den Koning geen sprake." Zóo de Standaard. Als de zaak zich werkelijk aldus toegedragen heeft, dan was toch het bezwaar niet zoo onoverkomelijk. Het is reeds meer dan eens voorgekomen dat de po litieke mannen, tot vorming van een ministerie ge roepen, als voorwaarde stelden een onderhoud met den Koning. Baron Mackay schijnt daaraan niet gedacht te hebben. In elk geval, dat de heer Heemskerk wilde aftreden als de Grondwetsherziening mislukken moest, had hij openlijk gezegd. Dat na de werkstaking der kerkelijke partijen die herziening mislukken moest, ook dit scheen vast te staan. Waarom zou men dus moeten gelooven wat de Standaard zegt van eene vertooning Er is tronwens in de laatste week van de behandeling van hoofdstuk der Grondwetsontwerpen in de Tweede Kamer meermalen op gezinspeeld, dat graaf R. J. Schimmelpenninck, de Haagsche afgevaardigde, gepoogd heeft eene kabinetssamenstelling tot stand te brengen. Het is niet denkbaar dat een oud-Minister zich aan zoo iets zon wagen, zonder althans te weten dat er een ministerie zal moeten gevormd worden. Allerdwaast achten wij dan ook de bewering, dat deze ontbinding een da capo van die van 1866 is. Toen kon men spreken van de rechten der volksver tegenwoordiging, welke waren aangetast. Thans is het juist omgekeerd. A'« heeft het werkstakende deel der volksvertegenwoordiging zich aan hare eigen rechten vergrepen, door er misbruik van te maken. Het valt intusschen niet te ontkennen, dat de heer Heemskerk door zijne geheimzinnige houding zijne toch reeds moeielijke taak heeft verzwaard. Wat kan den Minister bewogen hebben in de Eerste Kamer te zeggen dat de heer Mackay bij het debat in de Tweede Kamer zich maar moest verantwoorden over bet af wijzen der kabinets-formatie, terwijl aanvankelijk de Kamer alleen zou bijeenkomen om terstond gesloten en ontbonden te worden? In elk geval, de Kamer is nu vervroegd bijeenge roepen. Baron Mackay zal zeker wel met nadruk doen uitkomen waarom de rechterzijde het bewind moest afslaan. De aanvoerder der rechterzijde zal dan waar moeten maken, dat het de Regeering was welke aan de rechterzijde het optreden onmogelijk maakte. Zal de ware oorzaak, waarom een Calvinistisch- Roomsch kabinet niet kon optreden, onder een stroom van woorden verborgen gehouden worden Wij hopen het niet, maar zonder uitvoerige inlichtingen is het voorbarig nu reeds te spreken van schending van constitutioneele rechten. Eerst den heer Heemskerk te verwijten dat hij zijn ontslag teruggenomen had en maar voortging alsof er niets gebeurd was en hem nu tot een verwijt te maken dat hij volstrekt niet doet of alles normaal ging, dat gaat niet aan. Intusschen, de ontbinding geeft althans dit voordeel, dat de liberalen het clericaal wanbeleid, waarmede ons land woidt bedreigd, kunnen voorkomen. Van de kiezers der kerkelijke partijen is niets te verwachten. Noch de politieke werkstaking, noch de kerkelijke schandalen te Amsterdam en elders, noch het onbe schaamd verloochenen van het zoo hoog geroemde «isolement", dat «hunne kracht" heette, bij de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten, zullen eenigen invloed van belang hebben. Er zal gestemd worden zooals de geestelijke leiders het willen. Maar er is alle reden om te beweren, dat de ker- kelijk-politieke partijen haar hoogste cijfer aan de stembus achter den rug hebben. Een deel der anti revolutionairen althans gevoelt zich, na de Napoleon tische leger-bulletins uit het protestantsche Vaticaan te Amsterdam, ontmoedigd. De lieden beginnen te begrijpen, dat de geest des tijds door schetterende fanfares van dr. Kuyper niet is te bannen. En zij leggen de handen in den schoot, ontevreden over dat kermisachtige rumoer. Zóó ging het ook nu weder bij de verkiezingen voor de Staten. Dit waren nu eerst de gewenschte toets- steenen, die verkiezingen Daarbij geen sprake van kiestabelverknipping, en daarbij was dus maar de «oogst voor het rapen". De Eerste Kamer moet om Maar wanneer de lieden nu bespeuren dat die leuze «de Eerste Kamer om" bedrog was, omdat, al hadden de. kerkeiijken zooveel gewonnen als mogelijk scheen, de meerderheid in de Eerste Kamer eerst na vele jaren zou kunnen omgezet zijn b. v. in een tijd, wanneer waarschijnlijk de tegenwoordige wijze van samenstelling van de Eerste Kamer tot de geschiedenis zal behooren dan ligt het voor de hand, dat er althans eenigen zijn, die weigeren langer aan dr. Kuypers bulletins te gelooven. Uit een en ander meenen wij te mogen afleiden, dat de ontbinding aan de liberalen gelegenheid geeft eene meerderheid in de Tweede Kamer te herwinnen. Het zal natuurlijk niet moeten ontbreken aan geest drift en offervaardigheid. Maar wij vertrouwen dat de onverstoorbare kalmte van vele kiezers op non-activiteit toch verdwijnen zal, als men denkt aan ons Parlement op het doode punt en aan de werkstakers. Maar om eene meerderheid, eene meerderheid van eenige beteekenis, in de Kamer te herwinnen, is het noodig dat de liberale partij eene leuze aanneme, onder welke zij de kiezers tot eendracht en geestdrift bewegen kan. Er worde niet partij gekozen vóór of tegen Heems kerk deze verdient veeleer den dank der natie, dat hij het bewind voeren blijftook trede een oogen- blik de tegenwoordige Grondwetsherziening, met of zonder art. 194, op den achtergrond om plaats te maken voor eene leuze, waaraan thans de meeste behoefte bestaat, omdat wij alleen daardoor kunnen geraken nit den toestand van machteloosheid waarin wij verkeeren. Die leuze zijkiesrechtuitbreiding op ruime schaal. De maatstaf daarvoor is op dit oogenblik betrekkelijk van minder belang. Maar gebleken is het, dat bij de tegenwoordige regeling van het kiesrecht het land on geveer in 2 helften is verdeeld, die tot machteloosheid doemen. Men berekene nu niet angstvallig aan welke zijde alsdan de meerderheid zal komen, maar men onder- werpe zich daaraan, gelijk billijk en behoorlijk is. Moge het de liberale partij zijn, die ook nu begrijpt, dat zij verplicht is een vast vooruitstrevend doel aan de verkiezingen te geven Zij zal daardoor weder in kracht winnen en de natie het onvruchtbaar gekibbel der laatste jaren moede zal zich om haar scharen, over tuigd, dat door de liberale partij, zoolang zij niet in haren vooruitstrevenden geest door clericale heersch- zucht werd belemmerd, steeds een regeeringsstelsel werd voorgestaan, waardoor vroeger reeds zooveel goeds is tot stand gekomen. Alsdan bestaat er kans uit den tegenwoordigen toestand van machteloosheid te geraken. Reeds te lang zijn onder het verderfelijk streven der kerkelijke partijen de groote staathuishoudkundige en oaconomi- sche belangen verwaarloosd. Nederland gaat niet meer met zijn tijd mede. Staat de defensie van ons land en de koloniën op hechte grondslagen 1 Is onze marine opgewassen tegen de vloten onzer naburen? Het bin- nenlandsch gelegen Antwerpen steekt al onze havens met hare uitmuntende dokken en middelen de loef 'M, Is er bij de natie eenige aandacht voor den toe stand in onze koloniën Wij gaan onder in politiek en religieus gehaspel. En dit alles geschiedt, omdat de clericale partij de gezonde ontwikkeling van ons land met zijn hulpbronnen begraaft onder schoolwetagitatie en eigen heerschzucht. Zal de natie langzamerhand gaan begrijpen, dat het tijd is de bakens te verzetten De liberale partij trachte dit te bevorderen door uitbreiding van het kiesrecht GOES, 17 Mei 1886. Het komt ons niet overbodig voor de leden der centrale liberale kiesvereeniging nog met een enkel woord te herinneren aan de ver gadering op morgenavond en hen op te wekken die in wat ruimer getale bij te wonen, dan meermalen het geval was. Wij achten dit wenschelijk met het oog op het voorstel tot ontbinding, dat in die bij eenkomst zal behandeld worden, maar wij achten het noodzakelijk, nu er sprake van is tegelijkertijd eene nieuwe kiesvereeniging opterichten. Waar toch de grondslag moet gelegd worden voor een nieuwen bond als deze, daar mogen zij, die waarachtig be langstellen in de liberale zaak, niet gemist worden. De vergadering zal gehouden worden in het koffiehuis «De Prins van Oranje" alhier, des avonds te 8 uren. In ons vorig nommer meldden wij, dat, tengevolge van het antwoord van den directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van S.S door de heeren J. A. Van Heel c. s. een nieuw adres zou worden verzonden, met verzoek de dienstregeling op de Zeeuw- sche lijn niet te wijzigen. Bij nader inzien heeft men echter begrepen, dat het meer doeltreffend zou kunnen zijn persoonlijk de bezwaren tegen de nieuwe dienstregeling te Utrecht te gaan toelichten, weshalve nog Zaterdag aan den directeur-generaal per draad is gevraagd, of hij heden eene commissie kon ontvangen. Daarop is gunstig ant woord gekomen en diensvolgens zijn hedenmorgen de heeren J. A. Van Heel en J. J. Ramondt uit Goes, D. J. Van der Have uit Kapelle en F. V. De Grooff uit Hansweerd naar Utrecht vertrokken. Zie laatste berichten). Naar men ons mededeelt zal nn toch de G o e s c h e Schutter ij weldra met Beaumont-geweren be wapend worden en zullen de thans in gebruik zijnde geweren worden ingeleverd. Men schrijft ons uit Middelburg Zoo zal dan met 1 Sept. e. k. ook de middelbare school voor meisjes alhier worden opgeheven. De cleri- calen kunnen tevreden zijn. Al hebben zij in den gemeenteraad alhier oogenschijnlijk niets te zeggen, in werkelijkheid worden toch ook daar hunne begin selen in praktijk gebracht. Wie had durven denken, dat de vroede mannen in Zeelands hoofdstad, die bijna niets voor het middelbaar onderwijs heeft uitte- geven, geen 2 a 3000 voor dit onderwijs ook voor meisjes over zouden hebben? Deze zaak heeft hier gedurende geruimen tijd vele gemoederen en pennen in beweging gebracht. De raadsvergaderingen, waarin dit onderwerp is behandeld, waren veel drukker door het publiek bezocht, dan anders het geval is; ook vele dames getuigden door hare tegenwoordigheid van hare belangstelling. De zitting van Woensdagavond, althans het slot er van, deed meermalen denken aan de stad der kapuinen, en wat door den voorzitter tegen het raadslid dhr. Snijders gezegd werd, wordt hier dan ook afgekeurd. De toekomstige onderwijzeres aan de nieuw opte richten school, die met haar traktement van 700, terwijl de anderen 1200 zullen bekomen, een arm zalig figuur maakt, werd door een lid van den Raad met den naam van «Asschepoester" betiteld, een naam die aan die betrekking wel verbonden zal blijven. Die asschepoester, bestemd om in de laagste klasse in alle vakken (behalve Fransch) onderwijs te geven, zal daarin nu beter orde kunnen houden, beweren de voorstanders van het klassenonderwijsniet zeer vleiend dunkt mij voor de vroegere leeraressen. De juistheid wordt hier ook door velen in twijfel getrokken. Bij u heeft men deze zaak anders en beter gere geld door aan het vak-systeem vasttehouden, waartoe men dan ook overal elders, waar dit maar eenigszins mogelijk is, overgaat. Ik condoleer u met het verlies van uwen verte genwoordiger, jhr. mr. Pompe Van Meerdervoort, die nu vast besloten schijnt geen mandaat meer te zullen aannemen. Algemeen werd hier dan ook zijne werkkracht be wonderd, dewijl hij èn de drukke betrekking van rechter-commissaris èn die van volksvertegenwoordi ger tegelijk kon waarnemen. Wanneer jhr. P. als rechter-commissaris steeds even trouw op zijn post is geweest als in het nu ten einde spoedend zittingjaar in de Tweede Kamer, dan zijn, gelooven wij, ook zonder bijzondere werkkracht ten toon te spreiden, beide betrekkingen wel gelijktijdig waartenemen. Wij hebben er verleden jaar reeds op- gewezen hoe in dit zittingjaar de naam van jhr. P. op de lijsten van tegenwoordig zijnde leden in de eerste 27 zittingen niet minder dan 23 malen werd gemist. Ook later was hij meermalen afwezig, wanneer er niet gestemd moest worden over een onderwerp waar bij hetpari?/'belang bepaald was betrokken, zooals onderwijs, kiestabel enz. (Red.) Met het oog op de op handen zijnde ontbinding der Tweede Kamer schrijft de N. R. Ct. o. a. Fel zal de strijd zijn, dien wij tegemoetgaan. De beginselen staan zoo scherp mogelijk tegen elkaar. Overal dezelfde tegenstelling van liberaal en clericaal; de beide kerkelijke groepen zijn tot ééne clericale partij saamgesmolten, en de twee «conservatieven", die er nog zijn overgebleven, hebben zich met de clericalen geheel vereenzelvigd. Voor halfheden is er geen plaats meer; het is in den vollen zin een strijd van beginselen die te wachten staat. Niet zonder goeden moed gaan wij dien strijd tegen. De kerkelijke partijen het is bij de provinciale verkiezingen weder gebleken zijn op het keerpunt harer macht gekomen. En wat de jongste tijden van haar werken hebben te zien gegeven, is zeker niet geschikt om nieuwe geestdrift te wekken. Maar in één ding zijn de clericalen ons ver vooruitin hunne organisatie. Van nu af mogen de liberalen daarop bedacht zijn, ten einde op den grooten dag alles mobiel te hebben. Van nu af beginne de voorbereidingoveralin de districten, waar men nog veel te leeren heeft, met dubbelen ijver. De tijd, die er beschikbaar blijft, is kort genoeg, om geen dag te verzuimen. In tegenstelling met de loopende geruchten wordt aan de M. Ct. verzekerd dat de heer mr. L. W. C. Keuchenius wel degelijk bij de a. s. kamerver kiezingen in het district Middelburg weder als candi- taat zal worden gesteld, terwijl men aan dezelfde zijde, in plaats van mr. P. C. 't Hooft, als candidaat stellen zal jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Rilland-Bath. De heer H. F. M o n t stationschef alhier, en de heer Keilen, ambtenaar bij de S S. te 's Hertogenbosch, zullen onderling van standplaats en betrekking verwisselen. Pensioen is verleend aan H. L. Broeder V e r m e y 1 ezich ook schrijvende Vermeyle Broeder, rijks-boekhouder 2e kl., ten kantore van den betaal meester te Middelburg ad ƒ154 's jaars, en aan J. P. F i e g e n gewezen adsistent der posterijen te Middel burg, ad ƒ323 's jaars. Door Ged. Staten is thans aan de stoom- trammaatschappij Breskens Malde- g h e m concessie verleend voor den zijtak Draaibrug Sluis. Nu door de regeering de voorwaarden tot uit betaling der toegekende subsidie zijn vastgesteld, kunnen de plannen worden uitgevoerd. (M. Ct.) Men schrijft in de N li. Ct. uit Hansweerd: Niet ten onrechte is er beweerd, dat de vaart voor diepgaande booten op Antwerpen aan tijd verlies is onderworpen. De bewijzen zien wij hier we kelijks, dat afkomende booten te Walsoorden en op gaande in den Biezelingschen inham op water in het Zuidergat moeten wachten, (dat is recht vóór deze haven). Zoo o. a. ankerde Vrijdagmiddag tegen 6 uren eene der Red-Star-booten, komende van New-ïork, tusschen Hoedekenskerke en hier, en passeerde Zater dag het Zuidergat te 10 urenrekent men nu het binnenkomen te Viissingen, Vrijdag te 2 uren, en de aankomst te Antwerpen Zaterdag 12 uren. dan maakt dat 22 uren voor de Schelde, in welken tijd men te Viissingen, gedachtig aan de nieuwe Duitsche lijnen) kan bijladen en weer vertrekken. Natuurlijk was er dit nachttij water genoeg, doch of het passeeren van het Nauw bij Bath bij nacht, dan wel het vóór de stad komen bij nacht, of gebrek aan water in het Zuidergat vertraging geeft, is alles vrijwel hetzelfde, de 22 uren zijn verlorenen dat half Mei met volle maan Te Graauw had Dinsdag eene gecombineerde vergadering plaats van burgemeester en wethouders en het bestuur van den Willem Hendrik polder. Ziehier wat tot dit zeldzaam feit aanleiding gegeven heeft. Nadat de regeerende partij dezer gemeente jaren achtereen, met min of meer succes, eene achtbare fa milie dezer gemeente gedwarsboomd had, is hare stout moedigheid, driestheid of overmoed, of hoe men het dan ook noemen moge, zoover gegaan, dat zij zonder voorkennis van het bestuur van den Willem Hendrik polder een sloot onder het beheer van gemeld bestuur gedempt heeft met grond, geleend nogmaals zonder voorkennis, bij een lid van bovengemelde familie.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1