1886. N°. 57. Zaterdag 15 Mei. 73ste jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. ■M GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wederlegd. Men zal ons zeker niet ten kwade duiden, dat wij nog even terugkomen op de jongste verkiezing voor de Provinciale Staten in ons gewest in het algemeen en in ons district in het bijzonder. De uitslag daar van is inderdaad zoo in strijd met de verwachting, dat hij nog wel even nader mag worden besproken. Wanneer we zeggen dat de uitslag in strijd was met de verwachting, dan hebben wij daarbij in de eerste plaats het oog op onze tegenpartij. Zij had op een ander resultaat gerekend, dit valt niet te loochenen en zij had daarvoor goede reden. De anti-revolutio naire veldheer, dr. Kuyper, had ten opzichte van deze verkiezing reeds gezegd, dat Zeeland op de «libera- listen" was veroverd en deze uitspraak, met zooveel vertrouwen gedaan door den man, die meermalen ge toond heeft de kaart van het land op politiek terrein zoo uitstekend te kennen, deed de hoop bij zijne partijgenooten stijgen in gelijke mate als zij ons goed vertrouwen een oogenblik heeft geschokt. Maar het jaar 1886 is nu eenmaal niet gelukkig voor de plannen van dr. Kuyper en wel verre ervan dat het gelukt is de Provinciale Staten van Zeeland lom" te krijgen, kunnen wij met recht beweren, dat de liberale partij getoond heeft welk een machtige factor zij nog in onze provincie is. Van de zes districten, waarin onze provincie is ver deeld, bestond er feitelijk slechts in twee eenig ge vaar voor onze partij, nl. in Goes en Middelburg. Wat Goes betreft valt er in stemmental voor de li beralen eene goede vermeerdering waartenemen ten opzichte van al hare candidaten, en niet alleen dat mr. Lucasse, niettegenstaande de trouwere opkomst der kiezers, nog twintig stemmen minder verwierf dan bij zijne eerste verkiezing, maar hij behaalde van de vier aftredenden het kleinst aantal stemmen en liep groot gevaar door den liberalen candidaat mr. Van Voorst Vader te worden vervangen. Wij zijn niet zoo dwaas om niet een deel der stem men, op onze candidaten uitgebracht, te wijten aan hunne persoonlijke hoedanigheden, waaruit dan trou wens blijkt, dat de kiezers die hoedanigheden weten op prijs te stellen maar toch teekent deze verkie zing vrij zuiver den stand der partijen. Waar zij dit doet, brengt zij echter tevens ten dui delijkste aan het licht op welk eene vreemdsoortige wijze ons hoofdkiesdistrict voor de 2e Kamer is saam- gesteld. De kiezers toch, die de leden der Provinciale Staten en die van de Tweede Kamer kiezen zijn de zelfde en toch valt er voor de liberale partij in ons district op eene overwinning bij kamerverkiezing nau welijks meer te rekenen, dank zij de toevoeging van een deel van Brabant en van het 5e district aan-ons kiesdistrict. Ware dit een enkel district, bestaande uit Noord- en Zuid-Beveland, desnoods met Tolen, zooals het vroeger is geweest, wellicht vaardigde Goes dan ook een liberaal lid naar de Kamer af. Het is te hopen, dat men bij eene eventueele herziening der kiestabel aan deze omstandigheid de vereischte aan dacht eens zal willen wijden. In Middelburg waren de liberalen niet minder trouw op hun post dan te Goes. Gelukte het ook al niet om Dr. Van der Beke Callenfels buiten de Staten te plaatsen, voor den zetel van den heer Van Lynden, die hoewel niet antirevolutionair toch te veel halfman was om het vertrouwen der liberalen te verwerven, moet eene herstemming plaatshebben tusschen de heeren Sprenger, een onverdacht liberaal en De Wolff, antire volutionair. Wanneer de liberalen bij die herstemming trouw opkomen, bestaat er voor hun candidaat veel kans op succes en heeft onze partij feitelijk een zetel gewonnen. Behoeven wij nog te wijzen op het onbeduidende stemmental, dat de antirevolutionaire candidaten in Zieriksee behaald hebben om aan te toonen, dat de Standaard-partij in onze provincie lang niet zoo machtig is als men dit wel heeft willen doen gelooven en dat Zeeland, hoewel het, behalve den heer Van Kerkwijk, alleen antirevolutionaire leden ter Tweede Kamer zendt, geenszins zoo antirevolutionair in merg en been is, als men dit in de jongste dagen wel heeft willen doen voorkomen Meer nog en beter dan door de liberale organen is deze bewering door de verkiezing van jl. Dinsdag wederlegd. GOES, U Mei 1886. In antwoord op het adres betreffende de nieuwe dienstregeling op de Zeeuwsche lijn heeft de heer J. A. Van Heel alhier het volgende schrijven ontvangen. Utrecht, 12 Mei 1886. Wij hadden de eer te ontvangen het adres betref fende de geprojecteerde zomerdienstregeling voor de Zeeuwsche lijn, dat ons onder dagteekening van 5 Mei werd toegezonden. Aangezien wij wel hadden voorzien, dat de opheffing van trein 148 der sectie Bergen-op- ZoomVlissingen tot bedenkingen van de bewoners der betrokken streken en in het bijzonder van de gemeente Goes zou aanleiding geven, hebben wij, alvorens ons voorstel aan de Regeering ter goedkeu ring te zenden, ons rekenschap gegeven van het belang, dat voor station Goes betrokken is bij het behoud van trein 148. Te dien einde hebben wij geraadpleegd de staten van de te Goes bij trein 148 ingezamelde plaatskaarten over het geheele jaar 1885. Wij hebben daaruit tot ons leedwezen moeten con- stateeren, dat trein 148 voor de gemeente Goes betrek kelijk gering belang heeft, en dat de beschouwingen in het adres voorkomende omtrent de directe en inter nationale relaties van het station Goes voldoenden grond missenwij zijn de eersten om dat te betreuren, wij zouden niets liever wenschen dan dat het toene mende verkeer kon leiden niet alleen tot handhaving der bestaande dienstregeling doch zelfs tot uitbreiding, maar tot ons leedwezen is dat geenszins het geval en is de maatschappij verplicht haar toevlucht te nemen tot inkrimping van haren treindienst; bij die vermindering van het aantal treinen is zooveel slechts doenlijk te rade gegaan met de belangen van het verkeer. ■Volgens de staten van ingezamelde plaatskaarten, die de stations met groote nauwkeurigheid invullen, zijn in het jaar 1885 met trein 148 te Goes aange komen 4338 reizigers, wier herkomst als volgt kan worden gesplitst: In verkeer met Amsterdam (via Stations Utrecht en Rot- Antwerpen Maanden der terdam) Haarlem, en Maatschappij. Leiden, 's-Hage, Brussel. Delft, Schiedam. Januari 153 13 1 Februari 257 27 5 Maart 290 24 4 April 328 20 8 Mei 295 33 7 Juni 408 31 10 Juli 607 30 50 Augustus 417 33 78 September 356 19 40 October 233 18 19 November 261 22 9 December 203 20 9 Totaal in 361 dagen (4 staten ontbreken) 3808 290 240 Gemiddeld per dag kwamen alzoo te Goes met trein 148 aan; 10.» reiziger in verkeer met SS. stations; 0." reizigers in verkeer met H. S. M. en N. R. S. stations0." reizigers in verkeer met Antwerpen en Brussel. Het locaal verkeer is niet onbeduidend, doch verreweg het grootste aantal reizigers is afkomstig van stations, in de nabijheid van Goes gelegen, met name Kruiningen, Vlake en Biezelinge. Voor deze stations worden de verkeersrelaties met Goes echter juist van betere conditie wegens het stoppen van trein 26 aan alle stations der lijn RoosendaalVlissinaen; voor het locale verkeer op korte afstanden is trein 26 ongetwijfeld veel ge schikter dan trein 148, trouwens in het adres wordt dan ook met groote ingenomenheid van deze wijziging der dienstregeling melding gemaakt. De veel minder talrijke reizigers in binnenverkeer op grootere afstanden, zooals van Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, Arnhem en Nijmegen, zullen een paar uur vroeger dan tot dusverre moeten vertrekken, om met trein 26 in Goes aan te komen, doch het zeer groote inconvenient daarvan vermogen wij niet in te zien. Het directe verkeer met den Hollandschen-, den Rhijn- en den Belgischen staatsspoorweg is zoo onbe duidend, dat daaraan onmogelijk motieven kunnen worden ontleend om trein 148 te handhaven, te minder als men in het oog houdt, dat de tentoonstelling te Antwerpen in den afgeloopen zomer het verkeer van Goes met België in buitengewone mate had doen toe nemen. In de maanden Juli, Augustus en September kwamen met trein 148 te Goes niet minder dan 168 reizigers in verkeer met Antwerpen en Brussel aan in de overige negen maanden bedroeg dat aantal slechts 72 of wel circa één in de vier dagen gemiddeld. Tenslotte veroorloven wij ons u te wijzen op eene onjuistheid in het adresde bewering, dat reizigers van Goes des morgens te Roosendaal gedurende 2 uren op een trein naar Esschen moeten wachten, berust blijkbaar op een dwaling. De trein van Goes komt te 8.23 v. m. te Roosendaal aan en vindt te 9.17 aan sluiting naar Antwerpen en Brusselde overgang bedraagt dus niet twee uren doch slechts 54 minuten. De Directeur-Generaal. W. "VROLIK. Door den heer "Van Heel zou nu heden een tweede adres aan den directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van S. S. worden gezonden, waarin hij namens de vroegere adressanten er nogmaals op wijst, dat de verbinding met Noord- en Zuid-Duitschland door het opheffen van trein no. 148, alsmede die met België en Amsterdam feitelijk zoodanig wordt gewij zigd, dat handel en verkeer ten zeerste worden belem merd dat voorts weliswaar in het vorig adres de wijzi ging ten opzichte van trein 26 met dankbaarheid werd gewaardeerd, doch dat men dit voorrecht gaarne weder wil prijsgeven, wanneer daardoor trein 148 tot Vlis singen blijft doorloopen en dat eindelijk ook het locaal verkeer op het eiland, vooral in de zomermaanden, veel meer gebaat is met trein 148 dan met trein 26, aangezien de gebruikelijke verdeeling van den dag aanleiding geeft dat men gewoonlijk om 6 u. 's na middags naar Kapelle-Biezelinge, Kruininge enz., of wel van Vlissingen en Middelburg naar Goes komt en een gedwongen terugkeer met den trein no. 26 dan de gelegenheid beneemt om ergens genoegzamen tijd te verwijlen. Gisteravond had in de Sociëteit V. O. V. alhier het jaailijksch bekroningsfeest plaats vanwege het comité tot wering van schoolverzuim. De voor zitter, de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, begon met een woord van dank aan de aanwezige belang stellenden voor hunne opkomst en deelde daarna mede, dat in het geheel 348 kinderen voor bekroning in aanmerking kwamen, waarvan 203 van school B, hoofd de heer A. Van Schelven, 114 van school C, hoofd de heer D. H. C. Ittman en 31 kinderen van school D, hoofd de heer J. D. Van den Berge. Nadat de kinderen van school B, die het eerst de zaal binnen traden, een paar zangstukjes hadden ten gehoore gebracht, nam de uitreiking een aanvang, waarbij tevens aan 41 leerlingen, welke die school verlaten, een getuigschrift voor getrouw schoolbezoek werd uitgereikt. Voor dat school B de zaal verliet om voor de beide anderen plaats te maken, sprak de heer La Motthe nog een woord van waardeering tot den heer Van Schelven en zijn onderwijzend personeel, daar ditmaal van de 203 bekroonden van zijne school niet minder dan 179 leerlingen waren, die geen enkele maal de school hadden verzuimd. Vervolgens kwamen de scholen C en D aan de beurt; waarop zich respectievelijk 75 en 24 kinderen bevinden met 0 verzuimen. Deze ontvingen behalve een boekgeschenk nog een inschrijving op de spaar bank, voor school C a f 1, voor school D a f 1,50. Aan 4 leerlingen van school C en 3 van school D werden bovendien bij het verlaten der school getuig schriften uitgereikt, terwijl een vijftal weeskinderen door het bestuur van het weeshuis een geschenk werd vereerd voor vlijt en goed gedrag op school. Hiermede behoorde het 17e bekroningsfeest van wege het comité weder tot de geschiedenisen zoolang het comité voor zijn goed doel steeds de krach tige hulp en den steun ondervindt van het gemeen tebestuur en de ingezetenen, daar zal het comité zeker steeds met de meeste toewijding het schoolbe zoek trachten te bevorderen. Geen blad of blaadje bijna in Nederland, of het heeft dezer dagen in extenso of bij uittreksel opge nomen het verhaal van een wonderbaren pereboom, uit Rusland afkomstig. Tusschen de regels is voor den ingewijde in dat verhaal een grove beteediging te lezen aan het adres van een meisje uit de omstre ken van Tilburg en wij zijn er zeker van, dat alle bladen zulk een bericht zouden geweigerd hebben, indien zij de bedoeling van den inzender hadden gekend. Wat zou deze raar opkijken, als de Redactie van de Echo van het Zuidenwaarin het bericht 't eerst voorkwam, zijn naam eens bekend maakte en de pers ook hem dan eens een waudeling door het land liet doen Wellicht zou hij het van die Redactie zeer onkiesch vinden, doch zelf ontziet hij zich niet, een stadgenoot aan de bespotting prijs te geven en een meisje te be- leedigen. Wij weten niet, of de Echo dien inzander noemen zalechter voor de bladen achten wij het publiek- maken der namen van zulke schrijvers de beste wijze om zich tegen hen te wapenen". (Pr. Nbr. Cl.) 't Komt ons voor, dat men al zeer bijzonder inge wijd moet zijn in deze pereboomgeschiedenis, om in het bedoelde bericht te lezen wat de Prov. Noord- brabantsche doet onderstellen. En omdat niemand dan de ingewijden iets van de zaak kunnen begrijpen, ware het, dunkt ons, beter geweest wanneer niet nader de attentie der oningewijden erop gevestigd was ge worden. Zooals wij Woensdag nog in een deel onzer op laag konden vermelden, bevatte de Staatscourant dien dag het volgend Kon. besluit van 11 Mei; »De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt ge machtigd om de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal te sluiten in eene vereenigde vergadering der beide Kamers op Dinsdag 18 Mei a. s., des na middags te 3 ure. De Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt ont bonden met het tijdstip der sluiting in de vorige alinea De verkiezingen der leden van eene nieuwe Tweede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag den 22n Juni; waar herstemming noodig is, zal deze plaats hebben op Dinsdag den 6n Juli daaraanvolgende. De eerste samenkomst der Kamers van de Staten- Generaal zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Woensdag den 14n Juli." Naar de M. Ct. thans met zekerheid kan melden, heeft de heer jhr. mr. J. J. Pompe Van Meer- dervoort zijn mandaat als lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Goes nedergelegd, op grond dat de aan zijne betrekking van rechter-commissaris verbonden werkzaamheden hem niet toelaten dat man daat naar eisch te vervullen. De Staatscourant van gisteren bevat de wet van den 9 Mei 1886, tot conversie van vier ten honderd in drie en een half ten honderd rentegevende Nationale schuld. Gisteren werd te Utrecht de vergadering van deputaten van anti-revolut. kiesvereenigingen ge houden. Zij werd bijgewoond door ruim twee honderd deputaten uit alle deelen des lands, een aantal leden der Kamer en der Staten-Provinciaal. De voorzitter opende de vergadering met een kort woord van welkom aan de aanwezigen. De notulen werden goedgekeurd. Alvorens over te gaan tot de benoeming van leden van het centraal-comité, wijdde de voorzitter een welsprekend woord ter herinnering aan wijlen den heer Esser, waarna benoemd werden de aftredende leden Van Alphen, Diemer en Kuyper; in de vacature Esser werd gekozen de heer Hoogeveen, die, evenals de aftredenden, verklaarde zijne benoeming te aanvaarden. Dr. Kuyper werd, met aigemeene stem men min één, tot voorzitter herkozen, en stelde voor, jhr. mr. Elout van Soeterwoude tot eere-voorzitter te benoemen, wat bij acclamatie werd aangenomen. De beraadslaging over te stellen candidaturen door de antirevolutionaire kiesvereeniging werd door eene rede van den voorzitter ingeleid, waarbij de positie van de antirevolutionaire partij werd uiteengezet en den invloed, welken de Kamerontbinding op deze ver kiezing zal hebben. Hierop volgde eenige discussie, waaruit diepe ver ontwaardiging der vergadering sprak over de manier, waarop minister Heemskerk eerst de crisis en daarna de ontbinding had uitgelokt, vooral met het oog op de wijze, waarop thans aan de rechterzijde de weg is afgesneden, om tot eenige opheldering te geraken aangaande de houding des Ministers in de crisis; iets wat door den Minister in de Eerste Kamer werd ont weken, omdat de heer Mackay daarin geen zitting had, en thans door de ontbinding van de Tweede Kamer onmogelijk wordt gemaakt. (Stand.) De dag van de bijeenkomst der leden van de Tweede Kamer, aanvankelijk bepaald op a. s. Dinsdag, is vervroegd. De Kamer is ter vergadering opgeroepen tegen a. s. Maandag 's nam. te half twee uur. De vereenigde vergadering tot sluiting van de zit ting op Dinsdag behoort wél van bovenbedoelde ver gadering te worden onderscheiden. (N. R. Ct.) De opbrengst der Rijks-middelen (hoofdsom en opcenten) over April 1886 bedraagt ƒ9.235.465.28 tegen ƒ8,785.250.83 in April 1885. Vu der raming bedraagt ƒ8 846 017.83. Opbrengst eerste vier maanden van 1886 33.042.907.20 tegen ƒ32.916,831.23 in 1885. De uitslag der verkiezingen voor de Prov. Staten in Zuid-Holland is zeer ongunstig voor de libe ralen. Zij verliezen een zetel in Delft, een in Schiedam, twee in Gouda, een in Leiderdorp en een in Zoeter- meer. De herstemmingen, die moeten plaatshebben, kunnen geen verandering aanbrengen, daar het in Gouda staat tusschen twee liberalen, in Leiderdorp tusschen twee Katholieken, in Alfen en in 's-Gravenhage tus schen een antirevolutionair en een Katholiek. Ierseke. Naar men verneemt zijn aan de inschrij vers op den stoomtram van Iersekendam naar het station Kruiningen de inschrijvingsbiljetten terug gegeven en heeft de commissie van uitvoering haar mandaat neergelegd. Beteekent dit, dat de aanleg van den tram van de baan is Kloetingc. Woensdag 12 Mei genoot de heer W arnsinck, predikant bij de Hervormde Gemeente alhier, het voorrecht zijn zeventigsten jaardag te vieren. Een aantal bewijzen van waardeering en hoogachting, die de jubilaris van verschillende zijden ontving, maakten hem dezen dag tot een waren feestdag. O. a. werd hem bij monde van den president-kerk voogd, den heer Caboort, van wege het kerkbestuur, den kerkeraad, het kiescollege en kerkelijke beambten

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1