1886. N°. 56. Donderdag 13 Mei. 73ste jaargang. Provinciale Staten. GOESCHB De uitgave deier Courant geschiedt Haancao, Woensdag en Viujdaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich* voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc "VAM DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de processenverbsal van de inlevering en opening der itembriefjea voor de verkiezing van vier leden der Provinciale Staten, zooals die van het stembnreau ontvangen zijn, ter secretarie voor een ieder ter lezing gelegd en in afschrift ter gewone plaatse aangeplakt zijn. Goes, den 12 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 12 Mei 1886. Afloop verkiezing Prov. Staten in het kiesdistrict Goes. AANTAL KIEZERS. UITGEBR. ST. Goes 272 238 Baarland 22 12 Borsele 40 25 Driewegen 16 13 Eilewondsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Abtskerke c. a. 20 16 34 26 15 10 's-Heer Arendskerke 76 57 26 14 66 47 Hoedekenskerke 26 19 Ierseke 64 46 Kapelle 52 38 Kats 19 16 18 16 Kloetinge 41 33 52 42 Kortgene 40 36 Krabbendijke 40 32 90 58 25 16 Oudelande 20 16 29 13 37 26 Schore en Vlake i 21 15 Waarde 18 9 Wemeldinge 41 30 95 69 Wolfertsdijk. 66 57 Br 1380 1045 st. onwaarde 14alzoo volstrekte meerderheid temmen. Uitgebracht werden op de heeren J. A. A. Fransen Van de Putte 587. Mr. B. V. Van der Bilt 577. J. M. Kakebeeke 563. Mr. C. Lucasse 556. Mr. W. L. Van Voorst Vader 492. B. M. Den Boer 426. C. J. Huvers 409. M. Noordijke 397. Op dhr. J. G. P. Timans waren 12 st. en op ver schillende andere personen ieder 1 st. uitgebracht. Alzoo herkozen de heeren: J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, mr. B. V. VAN DER BILT, J. M. KAKEBEEKE en mr. C. LUCASSE. Dat ons deze nitslag verheugt behoeven wij voor zeker niet te zeggen. Aan de herkiezing van mr. C. Lucasse viel bezwaarlijk te twijfelen, maar dat, nu deze verkiezing door de antirevolutionairen geheel op politiek terrein is overgebracht, ook de 3 andere hee ren onmiddellijk met zulk eene meerderheid herkozen zonden worden, dit wae iets, waarover velen niet zoo gerust waren. Bovendien is bij deze verkiezing nog een bemoe digend teeken op te merken. Men kan gerust zeggen, dat mr. Van Voorst Vader als candidaat der liberalen en dhr. B. M. Den Boer als candidaat der antirevolutio nairen tegenover elkander stonden. Let men op het door ieder dezer 2 heeren verkregen stemmental, dan valt een gunstig verschil met vroeger optemerken. In 1882 toch verkreeg mr. O. Lucasse 576 en mr. C. De Witt Hamer 358 st. Thans verkreeg de libe rale candidaat 492 en de antir. candidaat 426 st. Er is dus vooruitgang aan de liberale zijde Halst. Ingeleverd 620 geldige stemmen. Herkozen L. J. M VAN WAESBERGHE JANSSENS met 369 st. Gekozenmr. L. STEVENS met 327 st. Herstemming tusschen mr. J. P. Dronkers met 292 en D. J. Oggel met 280 st. Sluis. Uitgebracht 602 geldige stemmen. Herkozen mr. P. C. J. HENNEQUIN met 407, J. OTTO RIS- SEEUW met 405 en W. C. DE SMIDT met 344 st. Voorts verkregen J. F. Hennequin 173,1. Temmer man 163, N. Glinderman 159 en J. G. Gerritsen 108 st. Telen. Uitgebracht 416 stemmen. Herkozen: J. SIPKES met 333 en D. BOLIER met 318 st. Zieriksee. Uitgebracht 468 geldige stemmen. Her kozen: C. VAN DER VLIET Dz. met 410, mr. 0- J. FOKKER met 403 en B. G. VAN DER HAVE met 403 stemmen. De anti-revolutionairen verkregen: dr. J. Van der Beke Callenfels (van Vlissingen) 47, M. De Jonge Jz. (van Goes) 47 en W. J. J. Koole (van Middelburg) 45 stemmen. Gelijk nit achterstaande advertentie blijkt, zal de Centr. liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Goes worden ontbonden. Bij de curieuse samenstelling van ons kiesdistrict is het niet te verwonderen, dat de poging om de liberale kiezers door éene groote kiesvereeniging saam te brengen en te houden op den duur schipbreuk zou moeten lijden. Welk verband toch kan er bestaan tusschen St. Janssteen aan de Belgische grenzen en b.v. Wissekerke op Noord-Beveland, tusschen St. Anna- land en Hengstdijk! Slechts éénmaal mocht de Centrale er in slagen een liberaal lid ter Tweede Kamer aftevaardigeo. 't Was toen Bergen-op-Zoom een krachtigen steun gaf, omdat het een stadgenoot gold, en omdat de anti-revolutio nairen, wier candidaat bij de eerste stemming uitviel, liever op een liberaal dan op een katholiek bij de herstemming bunne stem uitbrachten. Ook het weinige sncces, dat in ons district met een liberalen candidaat voor de lie Kamer is te be halen, was oorzaak, dat, vooral buiten Goes, het ledental der afdeelingen steeds verminderde en eindelijk alle buitenafdeelingen als opgeheven zijn te beschouwen. Voorwaar een ontmoedigend resultaat, dat velen dan ook reeds vroeger de meening deed voorstaan om niet meer handelend bij de verkiezingen optetreden. Gelukkig is het nimmer zoover gekomen. Steeds heeft eene niet onbelangrijke minderheid, door met een liberalen candidaat in het strijdperk te treden, een krachtig protest aangeteekend tegen de overheer- sching der anti-revolutionairen in ons district, onder welke de katholieken, die toch ongeveer der kiezers uitmaken, zich steeds gewillig bogen. Gelukkig ook wordt ook nu de moed door de liberalen niet opgegeven. Immers zoo wij wel zijn ingelicht zal op de ontbindingsvergadering terstond een voorstel worden gedaan om zij het onder minder weidschen titel eene nieuwe liberale kiesvereeniging op te richten. Op dit plan vooruit te loopen schijnt ons minder verkieselijk. Maar wij hopen, dat deze mededeeling aanleiding zij, dat ieder lid zich de moeite zal geven om de ontbindingsvergadering bij te wonen, opdat zij, die de zaak terhand wenschen te nemen, in die op komst het bewijs mogen zien, dat er nog altijd in onze omgeving een kern van liberalen bestaat die den moed niet opgeven en hart voor de zaak hebben. Onverantwoordelijk zouden wij het achten wanneer men aan de antirevolutionairen eenvoudig vrij spel liet. Bovendien, wie weet of weder niet zeer spoedig de kracht van het liberalisme zal zegevieren. Er zijn teekenen des tijds, die daarheen wijzen Wanneer wij in het belang der zaak de stoutig heid hebben om op goede gronden eenigen twijfel te opperen omtrent eenig bericht in de M. Ctdan wordt haar redactie altijd boos en werpt zij ons allerlei liefelijkheden naar het hoofd. Dit is ook weder het geval ten opzichte van hetgeen wij in ons nommer van jl. Vrijdag schreven naar aanleiding van de familie- relatièn tusschen de Znid-Bevelandsche Van der Bilt's en wijlen den Amerikaanschen spoorwegkoning. Zij schonk daaraan hare aandacht, niet omdat wij het schreven zooveel nederbuigende goedheid mogen wij van haar niet verwachten maar eerst toen en omdat zelfs de N. R. Ct. ons historisch relaas overnam. Hadde de M. Ct. dit ook gedaan in plaats van juist dit eruit te laten, dan waren wellicht hare lezers daarmede meer gebaat dan met hetgeen zij nu over onze beschouwing schreef. Nu kan men eigenlijk alleen aan kleingeestige naijver bij haar denken. Dit moet zij echter zelve weten, maar het moet werkelijk ieder onbevooroordeelde goed doen telken male te bemerken, welk eene innige verknochtheid, welk een onverbreek bare band er bestaat tusschen haar en hare corres pondenten. Zelfs dan wanneer er, zooals nu, geen enkele reden bestaat om den correspondent aangevallen te wanen, neemt zij den handschoen voor hem op en daalt zij af tot die kringen, waarin zelfs wij, die natuurlijk zooverre beneden haar staan, ons minder schijnen te bewegen althans volgens haar oordeel. Nu, dit kan waar zijn, maar tot geruststelling van de redactie der M. Cf. kunnen wij mededeelen, dat wij inlichtingen hebben ingewonnen in vele, zoo niet in alle kriDgen, waar, zoover wij weten, Van der Bilts leven (ook buiten Kapelle), en het spijt ons zeer haar niet in een dier kringen te hebben ontmoet; wij waren dan wellicht in het belang der betrokkenen tot eenig resultaat gekomen, aan welke mogelijkheid wij nu twijfelen, nu de redactie in ons stukje eenvoudig een aanval op haren ijverigen correspondent wil lezen. Niets was echter minder ons voornemen. Wij hadden drieërlei bedoeling met onze mededeelinglo. om de hier wonende Van der Bilts in de gelegenheid te stellen zelf op te sporen of er eenige verwantschap bestaat tusschen hen en de Amerikaansche familie; 2o. te waarschuwen tegen eene mogelijke poging tot oplichterij, zooals meer is gebeurd, door een chevalier d'industrie (die een dergelijk verhaal op schijnbaar goede gronden aan den correspondent der M. Ct. zou hebben kunnen mededeelen)3o. om de familie Van der Bilt verder te vrijwaren voor blijken. van deel neming door belangstellende (1) vrienden en kennftsen, waarvan zij reeds ruimschoots genoot. Wat dit laatste punt betreft, kunnen wij der M. Ct. de verzekering geven, dat wij daarvoor reeds meer dank hebben ingeoogst dan haar of haren correspon dent wellicht ooit voor haar bericht zal ten deel vallen. En al hopen wij van harte, dat het zeer onwaarschijn lijke waar en de correspondent der M. Ct. goed ingelicht blijke te zijn en dat er ergens op Zuid-Beveland werkelijk eenige tak der Van der Bilts besta, aan welken de rijke spoorwegkoning, wiens stamboom, gelijk wij mede deelden, reeds in 1756 in Amerika stond, legaten zou vermaakt hebben, zoo gelooven wij wèl te doen, wan neer wij voor lichtgeloovigheid in dezen blijven waar schuwen en erop aandringen dat men zich van de echtheid der beweringen overtuige voor men soms verder gaat. Ook uit Ierseke is een adres van a d- h a e s i e in zake de nieuwe spoordienst-regeling aan den Minister opgezonden. Ruim 100 ingezetenen hebben het adres geteekend. Bij kon. besluit is aan dr. J. L. G o e m a n s op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de cellulaire gevangenis te Goes, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, en is benoemd tot lid van genoemd college C. L. M. Lambrechtsen, ingenieur van den provincialen waterstaat. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor 1 lid van den Gemeenteraad te Kattendijke, in plaats van den heer J. A. Bevier De Fouw, hebben 32 van de 47 kiezers hunne stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer P. K. Van Daalen met 26 stemmen. Naar het Vaderland verneemt, zal te Goes van anti-revolutionare zijde candidaat worden gesteld voor de Tweede Kamer A. baron Schimmelpen- ninck Van der Oye, in plaats van den heer Pompe Van Meerdervoort, die bedankt. Ooit is er sprake van, dat de heer De Geer de Kamer reeds weder zal ver laten en in Gorichem plaats zal maken voor den beer Keuchenius, die te Middelburg minder vast zit. Vlissingen. De aanvoer alhier van voor Philippine bestemd Engelsch mosselzaad, die, eerst korten tijd geleden, gedurende eenige maanden vrij belangrijk mocht worden geuoemd, is in de laatste weken aan merkelijk verminderdzelfs zóó, dat in de jongste veertien dagen nog slechts een enkel vaartuigje eene lading hier aanbracht. Naar men beweert, moet deze vermindering worden toegeschreven aan de minder goede qualiteit van het tsgenwoordig door de Engelsche handelaars geleverde zaad, dat niet meer zoo schijnt te voldoen als wel vroeger het geval was. Een gevolg hiervan is, dat de afnemers te Philippine thans weer de voorkeur zijn gaan geven aan dezaai- mosselen van de Noord-Hollandsche kust, die zij dan ook weer bij steeds grootere hoeveelheden van daar betrekken. Door eene alhier gevestigde expediteurs-firma, die zich ook belast met het doen verkoopen in commissie van verschillende producten op de markten te Londen en andere plaatsen in Engeland, zijn dezer dagen ver- geefsche pogingen aangewend om de garnalenvisschers van Pernis te bewegen hun domicilie herwaarts over te brengen en zich alhier op de garnalenvangst toe- teleggen, waarmede zij volgens beweren van die firma zich aanmerkelijk zouden bevoordeelen. Na rijp beraad hebben belanghebbende visschers, die aanvankelijk wel geneigd schenen aan de voorstellen, hun door bedoelde firma gedaan, gevolg te geven, van de zaak afgezien, als reden daarvoor aangevende dat hunne vaartuigjes niet voldoende zeewaardigheid bezitten om daarmede in deze streken hun beroep te kunnen uitoefenen. De majoor J. H. F o 1 k e r t s, prov. adj. in Zeeland, is benoemd tot luit. kolonel. Ingelanden van den Calamiteuzen Anna Friso- polder benoemden in hunne vergadering van 4 Mei tot lid van den dijkraad van dien polder de heer J. H. Overman, directeur van de oestermaatschappij te Kolijnsplaat. (IV. J3.) De correspondent der N. Rolt. Ct. te Berlijn meldt Uit Bad Wildungen wordt bericht, dat aldaar aparte- menten voor den Koning en de Koningin der Nederlanden in gereedheid worden gebracht, en dat de komst van HH. MM. tegen den 18en dezer aangekondigd is. Uit goede bron verneem ik dat de Duitsche re geering, na de aanneming van het zalmtractaat door de Nederlandsche Kamers, niet meer zooveel politiek gewicht als vroeger hecht aan het tractaat over den letterkundigen eigendom. Met het oog op den algemeenen en sterken tegenstand, dien dit trac taat in Nederland ondervindt, en in de veronderstelling dat misschien later eene internationale regeling van het bedoelde onderwerp tusschen alle staten mogelijk is, schijnt de regeering te Berlijn niet geneigd, om den wille van laatstbedoeld tractaat de thans bestaande voortreffelijke verhouding tusschen Berlijn en 's-Graven- hage eenigszins in gevaar te brengen. Volgens nader bericht zullen HH. MM. de Koning en Koningin aanstaanden Zaterdag, 15 dezer, met hun dochtertje van het Loo over Arolsen de reis aannemen naar genoemde badplaats. Z. M. zal incognito reizen onder den naam van graaf Van Buren Het koninklijk gezin denkt ruim eene maand in het buitenland te verblijven. In October aanstaande zal een vergelijkend on derzoek plaats vinden van adspiranten voor de be trekking van surnumerair bij het vak der pos terijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór September aan staande bij een op zegel geschreven request tot den Minister te wenden. De over te leggen stukken, alsmede de vereisclite kundigheden vermeldt de Staatsct. van den Hen Mei. Een voorstel tot wijziging der gestich te n w e t is bij den Raad van State. De invoering van het strafwetboek maakt deze wijziging noodzakelijk, daar de bijzondere strafgevangenissen voor personen die gevangenisstraf van meer dan vijf jaren moeten ondergaan, voor personen die om leeftijd of andere redenen niet in de cel kunnen worden opgesloten, voor jongens en voor meisjes, door de gestichtenwet voor geschreven, niet gebouwd zijn en geen overgangsbepaling in dat gemis voorziet. Is dus de strekking van het wetsvoorstel deze leemte weg te nemen, de Minister maakt van de gelegenheid gebruik om een vereenvou diging in de wet te brengen. Zij schrijft namelijk voor een gevangenis voor veroordeelde jongens te Ommen en een voor veroordeelde meisjes te Amersfoort. In de plaats daarvan wordt nu voorgesteld de jongens te brengen naar 's-Hertogenbosch, waar de gebouwen ruimte genoeg aanbieden om behalve de mannen, die wegens leeftijd of gezondheidsredenen geen celstraf krijgen, ook hen te herbergen, en de meisjes naar Montfoort, waar op het terrein, behoorende bij het rijksopvoedingsgesticht, de noodige lokalen kunnen worden gebouwd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Vrouwepolder dhr. J. Schrijver, cand. te Weesp. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toe gelaten de heeren J. C. Van der Hoeven en P. Van Binnendijk, beiden candidaten te Utrecht. Als bewijs van achting en tot aandenken boden de leerlingen der Hoogere Burgerschool te Zieriksee den heer dr. Z. H. Diehl, leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie, bij zijn vertrek naar Willemsoord, gemeente Helder, een prachtigen fauteuil aan met een album, bevattende de namen der leerlingen. De heer Diehl gaf hun als een wederkeerig blijk zijner gene genheid zijn portret tot souvenir. (Af. Ct.) Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld C. J., 23 j te Krabbendijke, wegens overtreding der drankwet tot ƒ10 boete; F. A. B., 23 j. te Hansweerd, wegens laster tot 8 boete F. Van O., huisvrouw van J. W., te Kattendijke, wegens mishan deling tot ƒ12 boete; A. B., 16 j. en D. J. R., 14 j. te Goes, beiden wegens overtreding der spoor wegwet elk tot ƒ3 boete. Allen iu de kosten. De Arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage heeft de handeling van een groothandelaar in gedis tilleerd te Leiden, die, hoewel geen vergunning heb bende tot verkoop in het klein, een hal ven liter cognac afleverde, met de bedoeling den koopprijs later tegelijk met nieuwe bestellingen te verrekenen, aangemerkt als drankverkoop in het klein zonder vergunning. Te dier zake is de grossi-r veroordeeld tot 25 boete.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1