1886. N°. 55. Dinsdag 11 Mei. 73sle jaargang, Ons laatste woord J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Mr. B. V. VAN DER BILT, J. M. KAKEBEEKE Mr. W. L. VAN VOORST VADER. J. A. A. Fransen Van de Putte, Mr. B. V. Van der Bilt, J. M. Kakebeeke, Mr. W. L. Van Voorst Vader, GOES» De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. aan den vooravond der verkiezing voor de Provinciale Staten dient nog eene krachtige opwekking te zijn aan de kiezers, die het wèl meenen met ons district en het waarachtig belang ervan willen behar tigen, om trouw ter stembus te komen en hun biljet intevullen met de namen en Van de zijde der tegenpartij wordt niets ontzien, wordt niets verzuimd om vooral de eerste drie genoemden, allen aftredende leden, te doen vallen; het belang der provincie wordt opgeofferd aan de mogelijkheid om eene meerder heid in de Staten te verwerven. Welnu, hoe anders is het mogelijk dien toeleg te verijdelen, dan door ONZERZIJDS KRACHTIG AANEENGESLOTEN OPTE- TREDEN, niet alleen door zelf trouw ter stembus te komen, maar ook door ieder in eigen hing zijne medekiezers op- tewekken hunne stem op onze candidaten Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat de kiezers, die enkele jaren geleden de heeren J. A. A. Fransen Van de Putte, B. V. Van der Bilt en J. M. Kakebeeke opnieuw naar de Staten af vaardigden, na alles wat deze heeren ook weder in de laatste jaren in het belang van ons gewest hebben verricht, zoo grof ondankbaar zouden zijn hen thans weer uittewerpen en te vervangen door mannen, die zelf erkennen zullen in bekwaamheid beneden hen te staan. Maar toch, wanneer men daar tegen overstelt den ijver der tegenpartij om hare candi daten te doen zegevieren, dan moeten wij trachten tot zelfs den laatsten voorstander onzer candidaten te doen opkomen en dan zien wij ons genoodzaakt tot deze laatste krachtige opwekking aan de kiezers om eendrachtig het dreigende gevaar te helpen afwenden en hun stembiljet op morgen (Dinsdag 11 Mei) intevullen met de namen der aftredende leden: alsmede van De stembus Is geopend Dinsdag 11 Mei van 's mor gens 9 tot 's middags 5 uur. Wie zijn stembiljet heeft verloren of er geen heeft ontvangen, han ter griffie een ander bekomen. Een eenmaal geschreven naam mag doorgehaald en door een anderen vervangen worden. De stembiljetten moeten twee stempels bevatten, éen van de hoofdplaats van het kiesdistrict en éen van de gemeente. GOES, 10 Mei 1886. Heden is van wege de afdeeling Goes der Cen trale Liberale Kiesvereeniging in het kiesdistrict Goes aan de kiezers eene circulaire verzonden, onder teekend door 153 kiezers uit Noord- en Zuid-Beveland, waarin deze hunne medekiezers opwekken om, bij de verkiezing van vier leden der Provinciale Staten van Zeeland op morgen (11 Mei 1886), met hen hunne stem uittebrengen op de heeren J- A. A. Fransen Van de Putte, mr. B. V. Van der Bilt, J. M. Kakebeeke en mr. W. L. Van Voorst Vader, op grond van de bekwaamheden dier candidaten en van het vele goede dat de eerste drie genoemden reeds in het belang van ons gewest hebben gedaan. De zaugvereeniging «Excelsior" alhier heeft het voornemen in de aanstaande Pinksterweek, ver moedelijk des "Woensdags of Donderdags, eene uit voering in den tuin der Sociëteit »V. O. V." te geven. Tot bewaarster in de cellulaire gevangenis alhier is benoemd mej. A. P. De Vroom uit Vlissingen. Voor de Deputatenvergadering van 13 Mei zijn afgevaardigddoor de kiesv. «Voor Ne derland en Oranje te Goes de heeren B. Quist (stemg.) en M. De Jonge Jzn. (Sland) Op de lijst der 62 hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland komen o. a. de volgende personen voor, met het achter hun naam aangeduide bedrag J. W. Vader te Kortgene ƒ2361,39; J. C. Kake beeke te Goes 1324,10; M. Burger te Kloetinge ƒ1160,34; Mr. W. L. Van Voorst Vader te Kloetinge 1137,85; Mr. P. H. Saaijmans Vader te Kapelle 1109.15; A. Kakebeeke te Kloetinge 1004 93; Mr. J. C. R. Van der Bilt te Heinkenszand 960,09 A. Van der Burght te Tolen 922,44; Mr. Th. A. Wagtho te Tolen ƒ916,63; G. J. Van den Bosch te Kattendijke ƒ845,86; J. A. A. Fransen Van de Putte te Goes f 818,69; L. A. Paaidekooper Overman te 's-Gravenpolder ƒ769,89; P. Dekker Jz. te Wemeldinge 755,34; Mr. B. V. Van der Bilt te Kapelle 749,48 J. Vereeke te Kruiningen 682,89; J. H. Bybau te Kolljnsplaat ƒ678,86; J. Dekker Lz. te Goes 655,59 Mr. N. C. Lambrechtsen Van Ritthem te Middelburg 642,18. Z. M. heeft mr. W. J. Saaymans Vader benoemd tot burgem. der gemeente Vrijenban. Groede. J.l. Zaterdag gaf Groede zijnen burgemee ster, den beer Gerritsen, bij zijne tehuiskomst een bewijs van erkentelijkheid voor het genot dat hij der jeugd aldaar verschaft heeft. ZEd. Achtb. werd door het fanfarencorps in de kom der gemeente opgewacht en naar zijne woning geleid. De leerlingen der open bare school en thans ook die der Christelijke zongen den heer Gerritsen en zijne gade een welkomstlied toe, terwijl de heer Hammacher en de hoofden der scholen hem eveneens verwelkomden door eene toespraak. Door het oprichten eener eerepoort en het uitsteken van vlaggen toonde men almede bij vernieuwing zijne ingenomenheid met den burgemeester. Tot laat in den avond vierde men feest. Tot architect der nieuw uit te voeren haven werken te Vlissingen is benoemd de heer J. B. T h e u n s, opzichter der havenwerken te Stavoren. Aan de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen is door het departement van marine op gedragen de vervaardiging van stoomwerktuigen en ketel voor het bij 's rijks werf te Amsterdam in aan bouw zijnde torpedo-transportvaartuig. Door vele ingezetenen van Hansweerd is een verzoekschrift aan den Raad van Kruiningen inge zonden, opdat door dat college aan Ged. Staten van Zeeland machtiging worde gevraagd, den eventueel te benoemen geneesheer in die plaats het leveren van medicijnen toe te staan. Waar, zooals te Hansweerd, slechts éen apotheker is gevestigd, kunnen volgens de geneeskundige wet Ged. Staten dat verlof geven. Deze gemeente telt circa 3000 inwoners. (iV. R. Ct.) Kruiningen. In de vergadering van Ingelanden van het Waterschap Kruiningen is vast gesteld De rekening over 1885/86 in ontvang op ƒ16880.65, in uitgaaf op ƒ13613.28 en dus meteen goed slot van ƒ3267.37. De begrooting voor 1886/87 m ontvang en uitgaaf op 15485,70, zijnde daarbij het dijkgeschot verminderd met ƒ1.50 en bepaald op 8.50 per H.A. Baarland. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad op 7 Mei il. waren uitgebracht 26 geldige stemmen, waarvan op P. Rijk 13, op G. Moerdijk 8 en op A. J. A. Hoogvliet 5, zoodat ver kozen is dhr. P. Rijk. Door de besturen der gemeenten Goes, Krab- bendijke, Kruiningen, Kapelle en Kattendijke zijn adressen van adhaesie gezonden aan deo Minister van W., H. en N., ter ondersteuning van het verzoekschrift van den heer J. A. "Van Heel c. s., omtrent den loop der treinen na 1 Juni a. s. op de Zeeuwsche lijn. Te Borsele heeft te dien einde een adres gecircu leerd, dat Zaterdagavond bereids door 69 ingezetenen onderteekend was. Door den Commissaris des Konings is be noemd tot Rijksveldwachter te Poortvliet de heer P. Van D ij k. Uit het Zaterdag in de algemeene vergadering te Amsterdam van de Liberale Unie in comité generaal uitgebrachte jaarverslag betreffende de werk zaamheden van het bestuur en den toestand der Unie over 1885 blijkt, dat tot de Unie behooren 63 kies- vereenigingen, waaronder al de groote in den lande, terwijl 758 buitengewone leden zijn toegetreden. De geschriften vanwege de Unie uitgegeven en bekend vormen het hoofd-resultaat van de werkzaamheden des bestuurs. De openbare vergadering werd te 3 uur 15 geopend met de behandeling van de bekende inleiding tot eenige vraagstukken van sociale wetgeving. Het hoofdbestuur wenschte de sympathie der ver gadering om pogingen te doen, dat deze door de wet gevende macht werden ter hand genomen. Vier dezer ontwerpen namelijk de wetgeving op den kinderarbeid, het toezicht op fabrieken, de vestiging van arbeids kamers en de eisch van het professioneel onderwijs zouden aan schrijvers van naam tot uitwerking worden aangeboden en hunne geschriften op kosten van de Unie verbreid worden. De heer Levy wenschte eene commissie benoemd te zien om een schema van beginselen van deze stukken te ontwerpen, en dat met toelichting in de najaars vergadering te behandelen. In zijne toelichting zeide hij o. a., dat van de liberale partij moet uitgaan het beginsel dat de verhouding tusscben den werkman en den werkgever een voorwerp van aanhoudende zorg der Regeeriog is. Na een korte discussie voegde de voorzitter ook het denkbeeld des heeren Levy van een centrale corporatie toe tot de eerste onderwerpen, waarover de Unie ge schriften zal uitgeven. Hierna werd geen debat meer gehouden en verleende de vergadering adhaesie aan de hoofdstrekking der inleiding. Zij verklaarde, dat de wet op den arbeid op feitenkennis moet steunen en dat feitenkennis ook moet blijken in de Staatszorg. Daarna is de vergade ring gesloten. De kapitein B. J. Rademakers, van de divisie Koninklijke maréebaussée van Noord-Brabant en Zeeland, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 'sjaars; aan genoemden kapitein is de rang verleend van majoor. Het geheel nieuwe schoollokaal te Den Hoek is den 24 April jt. door den aannemer opgeleverd en door den opzichter goedgekeurd. Ten behoeve van den heer J. A. Goor, die den 2 Oct. als hoofd der open bare school in functie getreden is, wordt thans eene onderwijzerswoning gebouwd, hetgeen, bij aanbesteding op den 10 April jl., voor 3898 gld. is aangenomen. (Z. N.) Er is thans sprake van een bijeenroeping der Tweede Kamer tegen Dinsdag 18 Mei a. s. De Eerste Kamer heeft Zaterdag met 23 tegen 10 stemmen aangenomen de Conversiewet en met 23 tegen 5 stemmen de wet op de verdeeling van Markgronden. De Kamer is daarna op reces gegaan. De 12e jaarvergadering van deMaatschappij tot opvoeding van weezen in het huis gezin zal op 28 Mei in het gebouw van het Nuts- departement te Amsterdam gehouden worden. Op de jaarlijksche vergadering van het A 1 g. Ned. Werkliedenverbond, dat weder op de Pinksterdagen bijeenkomt en wel te Amsterdam, worden tal van vraagstukken aan de orde gesteld, o. a. over algemeen stemrechtover de uitwerping van den heer Heldt uit den bond voor dat stemrechtover middelen tegen de telkens wederkeerende werkloosheid, gymna stiekonderwijs voor onvermogendenalgemeen kosteloos onderwijshet oprichten van eene weerstandskas concurrentie van het buitenland en arbeid in de gevan genissen afschaffing van plaatsvervangingverplichte vergoeding van schade door ongelukken in fabrieken enz. Tegen 19 Mei geschiedt de eerstvolgende op roeping van jongelingen bij het instructie bataljon te Kampen. Wegens de verbouwing in die kazerne worden daarna geen jongelingen meer aangenomen voor September. In het begin van Juni zal te 's-IIage een onder zoek worden ingesteld naar de bekwaamheden van postambtenaren in den telegraafdienst. Te Rotterdam zal een nieuwe courant verschij nen, De Vrije Pers, die tweemalen 's weeks het licht zal zien. Ter vergadering van de Willem Barents- vereeniging is te Amsterdam Zaterdag besloten tot ontbinding der vereeniging en tot oprichting van een Willem Barents-fonds, om daaruit in gunstiger tijd nieuwe wetenschappelijke reizen te laten doen. Het poolschip «Willem Barents" zal echter worden verkocht. Het batig saldo komt ten bate van het fonds. De voorzitter, de heer Rahusen, bracht hulde aan de commandanten en officieren, vooral aan de nagedach tenis va» Koolemans Beijnen. Door de afdeeling Zeevaait van het Meteorologisch Instituut te Utrecht is een atlas samengesteld uit de op de reizen van de «Willem Barents" gedane meteoro logische waarnemingen. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. meldt het volgende «Bij den Duitscben Bondsraad is een ontwerp-be- sluit ingediend, om aan de Nederlaadsche vlag het recht van kustvaart te verleenen. Volgens de rijkswet van 1881 hebben alleen Duitsche schepen het recht ter uitoefening dezer vaart, maar kan het met toe stemming van den Bondsraad ook aan buiteolandecha schepen worden toegekend. Tot de vreemde vlaggen, die ter uitoefening van dat bedrijf zijn toegelaten, behoorde de Nederlandsche vlag nog niet. Met het oog hierop zegt het Montagsblatt«Volgens de me morie van toelichting bij het thans ingediende ontwerp besluit moeten er zich onlangs omstandigheden hebben voorgedaan, wegens welke het voegzaam wordt geacht, ook aan de Nederlandsche vlag de uitoefening der Duitsche kustvaart toe te staan. Nadere inlichtingen zijn er niet bijgevoegd en zullen eerst bij de beraad slagingen in den Bondsraad worden gegeven". Naar ik hoor, is de aanneming van het voorstel om Nederland weder tot de kustvaart toe te laten, zoowel in de commissie van den Bondsraad, als in de voltallige vergadering van den raad volkomen verze kerd. De Rijksdag heeft in deze aangelegenheid geen beslissende stem zoodat de zaak beslist is, zoodra zij door dtn Bondsraad wordt goedgekeurd. Bij koninklijk besluit is de heer A. P r u y s Van der Hoeven, gepens. Oost.-Ind. hoofdambte naar, laatstelijk gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden, benoemd tot lid in den Raad van Ned.-Indië. Is het Bat. H.blad wel ingelicht, dan zou de Regeering beraadslagen over een verdere inkrim ping onzer geconcentreerde stelling, in dier voege, dat zij slechts Kotta-Radja en Oleh-leh zou omvatten. De Gouverneur van Atjeh zou 1400 man versterking hebben aangevraagd, maar zoo daarin wordt toegestemd, zou in Indië het uiterste zijn gedaan, daar Midden-Java reeds meer zou zijn ontbloot, dan de toestand gedoogt. Volgens de Java-Bode zou de Gouverneur-Generaal aan de Regeering dringend om versterking van het leger hebben gevraagd. O.-Indië. Verleend een 2jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de hulponderwijzeres te Ambarawa (Samarang) G. S. Dominicus Van den Bussche. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Sluis door ds. J. Ossewaarde, te Doeveren (cl. Heusden), die voor het beroep naar's-Heer-Hendrikskinderen heeft bedankt; naar de christ. geref. gem. te Meliskerke door ds. J. Boss, te Herwijnen. Kolijnsplaat. Zondag II. nam ds. A. Steehouwer van zijne gemeente afscheid Daar aanleiding der tekst woorden, voorkomende in Hebreen 13: vers 8. In het laatst dezer week denkt hij met zijn gezin naar zijne nieuwe standplaats Koten te vertrekken. Na slechts anderhalf jaar van een predikant te zijn voorzien ge weest, staat de Hervormde gemeente thans weder voor eene vacature. Zondagavond hield ds. C. E. Crull te Tolen zijne afscheidsrede met Johs. 20vers 19 laatste gedeelte. De opening der voorjaarszittingen van de Alge meene synodale commissie der Ned. Herv. kerk is be paald op Woensdag den 19den Mei e. k. Donderdag heeft de substituut-officier van Justitie jhr. mr. Ortt conclusie genomen in zake het verzoek van ds. Van Son en 75 geschorste kerkeraadsleden te Amsterdam, om te mogen interveniëeren in de aan hangige procedure betreffende het bezit van het archief en wel tot niet ontvankelijk verklaring van het verzoek. Na het doen van exploit door den deurwaarder aan de Nieuwe kerk te Amsterdam is Vrijdag ten huize van ds. Adriani een brief bezorgd bevattende het voorstel om het geschil öf te onderwerpen aan de beslissing der gemeente, bf de zaak te laten be rechten door gekozen mannen van eer, «mits slechts dit scheidsgerecht in Christelijken zin en met buiging voor de autoriteit des Woords worde opgevat." Ingevolge sommatie, namens den kerkeraad aan de «belegeraars" der Nieuwe kerk te Amsterdam, om de kosterij voor de gewone bijeenkomsten te ontsluiten, ver-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1