■woord werd met een geweervuur, dat twee minuten aan hield. De menigte sloeg in alle richtingen op de vlucht, en liet de politie meesteres van de plaats. De verliezen der politie bestaan uit 3 dooden en 39 gekwetsten, van wie vier doodelijk. Er werd een anarchist neer geschoten, een was er (bij het afzenden van het tele gram) stervende, en men kent 25 gekwetsten. Vele anderen werden door hunne vrienden weggedragen. De groote meerderheid der volksmenigte bestond uit anarchisten van beroep. Gistermiddag heeft het gepeupel een nieuwen aanval op de politie beproefd. Deze laatste schoot met revolvers op de oproermakers, en dreef hen spoedig uiteen. De autoriteiten zijn verwittigd van een door anarchis ten gesmeed complot, om de stapelplaatsen van hout in brand te steken. Voor acht dagen werden de bewoners van Minden, zoo schrijft het dagblad, dat aldaar het licht ziet, doodelijk verschrikt door het bericht, dat de toren van de Martinikerk in brand stond. De brandweer werd gealarmeerd en begaf zich zoo snel mogelijk naar de plaats des onheils. Werkelijk zag men rookwolken om den toren zweven. Wat bleek evenwel bij nader onder zoek Dat een muggenzwerm, die in den glans der avondzon zijnen dans uitvoerde en nit millioenen in secten bestond, de geheele stad in beroering gebracht had. Uit Petersburg wordt van eene nieuwe mode bij de heeren melding gemaakteene modedie aan smakeloosheid niets te wenschen overlaat. Zij bestaat in het dragen van eene dasspeld, die een miniatuur-windmolen voorstelt. Het molentje wordt door luchtdrukking in beweging gebracht en wel door middel van een guttapercha-slang, die met de wieken in verband staat en in een elastieken balletje eindigt. De guttapercha-slaug wordt ergens onder het overhemd geborgen gehouden. Bij een lichten druk op het bal letje beginnen de wieken van 't molentje te draaien. Ingezonden Stukken. M. de Redacteur! Het door mij, in uw blad van 24 April jl. geplaatste «Ingezonden stuk" had alléén ten doel, een ieder in de gelegenheid te stellen, zich een juiste voorstelling te maken van de hier aanhangige toren-quaestie. Daar het overigens volstrekt mijne bedoeling niet is, mij in een nutteloozen pennestrijd te wikkelen, wensch ik geen gebruik te maken van de mij in uw blad aangeboden plaatsruimte, tot beantwoording van den heer Vermaas. U hiervoor intusschen beleefd dank zeggende, teeken ik mij Hoogachtend, Uw Dw., D. KOELEMAN, Burgemeester van Ierseke. M. de Red. Als de mij onbekende redactie van het Nieuws- en Advert, blad voor Noord- en Zuid-Beveland van mij een goeden raad wil aannemen, dan bepale zij zich in hare verkiezingsartikelen tot de hooge politiek. Het moet erkend worden, dat deze laatste van haar stand punt niet onverdienstelijk wordt behandeld. Maar een treurig figuur maakt zij, wanneer zij tot de praktische aangelegenheden afdaalt. Zoo ook in haar no. van gisteren. Wij leien daar, dat een vrije polder, behoudens eenig noodzakelijk toezicht, vrij behoort te zijn, en daarom moeten ook de anti-revolutionaire candidaten worden gekozen Verstandige kiezers, die nu niet zoo aan hooge po litiek doen, maar bij vrijheid voor ingelanden van polders belang hebben, zullen echter begrijpen, dat zij daarom juist het best doen mannen als J. A. A. FRANSEN v. d. PUTTE, Mr. B. V. Vak der BILT, J. M. KAKEBEEKE en Mr. W L. Van VOORST VADER voor de Prov. Staten te kiezen, die als grondeigenaars en landbouwers bij die vrijheid zeer betrokken zijn. En al ben ik nu overtuigd, dat die heeren bij de behandeling van het algemeen polder- belang hun eigen belang geheel ter zijde stellen, zoo behoeft het toch geen betoog, dat zij er veel meer van weten en veel meer invloed kunnen uitoefenen dan de heeren Huvers, Den Boer en Noordijke, die noch grondeigenaar noch landbouwer zijn 1 In hetzelfde artikel wordt dezen heeren tevens de taak opgelegd om op te treden als Provincialen Waterstaats-almachtsbrekers. Wijselijk laat de redactie zich niet uit waarin die atmachtbrekerij bestaat en van welke wapenen hare candidaten daartoe voorzien zijnDat zij echter ook weer beter dan de andere candidaten op de hoogte zouden zijn van dej water staatsbelangen, betwijfel ik zeer. EEN KIEZER. Borselen, 6 Mei 1886. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de le helft der maand Maart 1886. 1. M. De Vos, Amsterdam. 2. J. Sandijck, Amster dam. 3. F. De Wit, Nieuwer-Amstel. Van de hulpkantoren Kolijnsplaat: 4. Jan Van der Weele, Haarlemmermeer. Krabbend ij ke: 5. Bouterse, Breda. Wolfertsdijk: 6. Marinus Verwij, Rotterdam. I e r s e k e 7. J. Heenne, Brielle. Verzonden geweest naar Belsië Van het hulpkantoor: Hansweerd: 1. B. Dirks, Wijchmael. burgerlijke Stand lious van 3 tot 7 Mei 1886. Ondertrouwd 6, Pieter Bommeljé, 24 j., jm., te 's-Heer Arendskerke en Maria Karelse, 21 j., jd. te Goes. Getrouwd: 6, Jacob Slagfr, 22 j.,jm. te Brouwers haven en Frederica Louisa Francina Goossen, 22 j., jd. te Goes; Johannes Marinus Jacobus Schrijver, 25 j., jm. en Janna Meeuwse, 25 j., jd. Geboren 3, Elisabeth Maria, d. v. Adriaan Jaco bus Van Aken en Alida BoerBenjamin, z. v. Johan Den Boer en Jannetje Boer. Overleden: 5, Willem De Jonge, 72 j., gehuwd met Maatje Laurusse. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Woensdag had te Wilhelminadorp de aanbe steding plaats van de gewone onderhoudswerken van den Wilhelminapolder voor het dienstjaar 1886/87. Ingeschreven werd door de heerenJ. Leijs te 's-Heer Arendskerke voor ƒ2830; Joh. De Jonge te Biezelinge voor ƒ2790; M. Breas te Kolijnsplaat/ voor ƒ2750; P. v/d. Berge aldaar voor 2748 J. De Rijcke te Stavenisse voor ƒ2745; P. Verburg Jz. te Kolijns plaat voor 2732E. De Maat te Hansweerd voor 2725 en C. De Wilde Az. te Kattendijke voor 2660. Het weik is aan den laagsten inschrijver gegund. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. manufacturen, herberg en schuur, veulens, diversen, vendutie, inspan, tjalk, verp. dijken enz., diversen, meubilaire goederen, aandeelen tiendrecht, herberginventaris, 10/13 Mei, Goes, 11 Goes, 11 Goes, 11 Hansweerd, 12 Goes, 13 Borsele, 13 h Middelburg, 14 Kruininge, 17 Hansweerd, 19 Goes, 19 Goes, 20 Goes, 25 Goes, 9 Juni,'b-Heer Arendskerke, hofstede, 10 's-Heer Arendskerke, meubilair, Informatiër. De Vos. P. Overman. Pelle. Pelle. De Vos. Pelle. C. A. Kouion. Gallis Merens. Pelle. P. Overman. Mulock Houwer. P. Overman. Pelle. De Ronde Bresser. De Ronde Bresser. a Goes, land, Pelle en Lansen Croin. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 8 Mei, Kruiningen, onderhoudswerken polder gQ^er 12 20 Goes, Kruiningen, zuiveren waterleidingen, i Gezworens Breede Watering. Kruiningen, vernieuwen dak kerk enz., A. Le Clercq. Oudelande, onderhoudswerken polder Baarland, Dijksdirectie. Borsele, onderhoudswerken, Polders Ellewouds- dijk en Borsele. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 7 Mei 1886. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius sis i a's b oo s morgens 8 768 Oost. Helder. 19 s midd. 12 767 Helder. 22.5 s avonds 5 766 Helder. 20 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Van een depressie valt weinig of niets te bespreuren. Een centrum van hoogen druk bevindt zich in 't Noorden van ons land. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Groningen 1.7 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uur: Maastricht 1.7 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half eengeen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een: 768.2 m.M. Verwachting: Zwakke wind, goed weèr. Correspondentie. Aan Antikus. Wij mogen werkelijk geen ruimte meer voor de quaestie afstaanwij hebben uw stuk daarom gedeponeerd. Poldervergaderingen. 14 Mei, Oude Kraaiert. 15 Reigerbergschen Polder. Oostpolder, «y 's-Heerenh'oek9ure, Nieuwe-, West-, Nieuwe West-; Noord- en Zuid-Kraaiert. Watering Hoeilèkenskerke. Heinkenszand, Waterschap 's-Heer Arends kerke. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht zaaigoed 3 a ƒ8, eerste soort afsteeksel 2, tweede 1. Gevraagd voor twijfelaars ƒ40. 's-Graveuhage. EERSTE KAMER. In de zitting van heden is er een politiek debat gevoerd. Dbrn. Elout en Van de Putte trachtten den Minister Heems kerk te bewegen meer licht te verspreiden over de crisis. Dhr. Heemskerk verklaarde alleen verantwoor delijk te zijn voor het aanblijven en niet voor de opdracht aan de rechterzijde, welke door de Kroon zelfstandig geschied is. Over de redenen van weigering door de rechterzijde kon hij zich niet uitlatenin de Tweede Kamer kan veel heter daarover worden gediscussiëerd. Na weder - intrekking van een voorstel Van Naamen om het debat over de conversiewet uittestell.n, is dit aange vangen. Morgen voortzetting. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld A. C. H., 28 j. te Ierseke, wegens beleediging van beambten in functie, tot 1 maand cel en 8 boete en C. v. D., 72 j., te 's-Heerenhoek, wegens hoon, tot ƒ8 boete, beiden tevens in de kosten. Marktberichten. KRUININGE, 5 Hei 1886 Tarwe f 6,80 a fö,40, Rogge f5,25 a f5,Winter- gerBt f 4,40 a f 4,20, Zomergerst 14,20 a f 4,Haver f 3,70 a f 3,Erwten f 8,a f 7,alles per hectoliter. MIDDELBURG, 6 Mei 1886 Van Tarwe en Witte Boonen was er heden een ma tige aanvoer uit Walcheren, van 't overige weinig of niets Tarwe voor verbruik eender gekocht f6,75 a f6,85. Rogge en Wintergerst niet ter markt Zomergerst f 4,50. Witte Boonen zonder handel Bruine Boonen niet getoond f 10,50 nominaal. Paardenboonen f6,75 gehou den. Groene Kookerwteo Biet getoond. Winter-Kool- zaad zonder handel, de nominale noteering is f 8,40 a f8,50 Oliën en Koeken onveranderd. Hooiboter f 0,78 a f 0,82. Grasboter f 0,80 a f 0,90 per Kg Eieren per 100 stuks f2,80 Ter veemarkt waren de gemiddelde prijzen paarden f40 tot f 150, magere ossen 16') tot f120, vette vaar zen i 0,60 per kilogram, kalfkoeien f 100 tot f 160, kalivaarzen i 80 tot f 120, varekoeien f 40 tot f 90, jong vee f30 tot f60, stieren f30 tot f100, lammeren f5, magere varkens f8 tot f13. Druk F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1886 | | pagina bijlage 2