1886. N°. 54. Zaterdag 8 Mei. 73ste jaargang. 23 IT "V O Kunst, Wetenschap en Letteren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Boekaankondiging. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandas, Woensdao en Vrijdagavond f uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Uit Rotterdam wordt aan het meteorologisch observatorium te Utrecht het volgende geschreven, dd. 4 Mei: «Gisterochtend is door ons een, voor zoover wij weten, tot nog toe ongezien luchtverschijnsel waar genomen. «Te ongeveer 8% ure vormde zich op tamelijk grooten afstand om de zon een lichtende cirkel. Aan de buitenzijde was hij zoo sterk verlicht, dat wij er nauwelijks tegen in konden zien, terwijl naar de bin nenzijde het violet, het blauw en verder eene flauwe aanduiding der verdere kleuren van den regenboog zichtbaar waren. Het verschijnsel was ongeveer een uur zichtbaar en verflauwde toen langzamerhand. Ook te Utrecht is op den 3 Mei van 10 u. 55 m. tot 12 u. 29 m., en op de Delle den 1 Mei een prach tige gekleurde en zeer ontwikkelde zonneriug waar genomen, die, zooals men weet, ontstaat door ijsdeel- tjes, in de lucht zwevende. (U. D.) Ds. A. W. Hotte, pred. te Oostburg, heeft voor het beroep naar Wilhelminadorp bedankt. Bath. Naar men verneemt, is in eene gecombi neerde vergadering van kerkvoogden en notabelen al hier Woensdagavond besloten, bij hoogere autoriteit inlichtingen intewinnen, of zij het recht hebben, de kerk alhier aftebreken, om bij gunstig antwoord in de plaats daarvan er eene te Rilland te doen bouwen. De president van het Classikaal Bestuur in Noord-Holland noemt het bericht uit Amsterdam der afzetting van de geschorste ouderlingen en diakenen en de schorsing der vijf predikanten voor een jaar onjuist. Op het tweetal te IJzendoorn (cl. Tiel) zijn geplaatst: ds. J. Ossewaarde te Doeveren en C. C. Schot te Tolen. Tot lid der Synode is in de plaats van ds. J. C. Verhoeff te Utrecht, die bedankt heeft, benoemd ds. H. A. E. Heinecken te Amerongen. Door Z. M. is, krachtens art. 37 der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. no. 127), pensioen verleend aan A. J. Van der Beek, wed. van A. Hesta, onderwijzeres, hoofd eener o. 1. school te Zieriksee, 402aan J. De Lignie, hoofd eener o. 1. school te Vrouwepolder, 540en aan L. Versprille, onderwijzer aan de o. 1. school te Waterlandkerkje, 141. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over April 1886. Op de School A waren gedurende deze maand 138 kinderen. Onder dezen waren: 122 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 16 van 110 verzuimen, en 0 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.9 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 2.5 percent over dezelfde maand in 1885. Op de 'School B waren 275 kinderen, waaronder 247 zonder eenig verzuim, 23 die van 110 verzuimen hadden, en 5 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.9 percent, tegen I.5 percent over dezelfde maand in 1885, Op de School C waren 196 kinderen, waaronder 150 zonder verzuim, 33 met 110 verzuimen, 13 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 6.1 percent, tegen 9.2 percent over dezelfde maand in 1885. Op de School D waren 51 kinderen, waaronder 48 zonder eenig verzuim, 2 met 110 verzuimen, 1 hoven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.2 percent, tegen 6 percent over dezelfde maand in 1885. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. April 1886 bedroeg 3.1 percent, tegen 3.2 percent over 't zelfde tijdvak in 1885. Inhoudsopgave van no. 10 van het Maandblad tegen de Vervalsching van LevensmiddelenEen drin gend belang, naar aanleiding van sprekende cijfers. 1 Onderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen ge durende de maand April. Bevinding van keur meesters te Amsterdam. (Maand Maart). Chinine- knoeierij. Leder-vervalsching. Worst-verval- sching. Korte Berichten. Hygiëne en Industrie. De vergiften van ons denkvei mogen. V (Tabak). Zuivering van water door electriciteit. Mogen ver nikkelde gereedschappen in de huishouding aangewend worden? De Industrie van geconserveerd vleesch en vleesch extract in Zuid-Amerika. (Slot). Practisch Allerlei. De waarde onzer voedingsmiddelen. 1. De 3e afl. van De Indische Mail bevat: P. C. Huijser: De Stichting van Batavia 11 MelatiVan Java: Ons dienstpersoneel II. Aijeesche omtrekken. (Locomotief.) A. De Jager Over hervorming van ons muntstelsel (tijdschrift voor nijverheid en land bouw in N.-I. A. J. DiepenbroekNadere beschou wingen omtrent »ons offensief optreden te Atjeh" (Soerabaia- Courant). Bali (De Locomotief). W. C. J. "Van der MooreDe voleindiging van 't Staats- Spoorwegnet. (Nieuwe Vorstenlanden). V. M. Zaken van actueel belang (Locomotief). T. O. De Gouvernements-Koffiecultuur. (Ind. Opmerker). H. E. E.Kina-zaken (Soerabaia-Courant). Ad- viseerende arbeidskamers. (De Locomotief). Walt: Brieven uit Atjeh. (Dagblad van N.-I.) Mail overzicht van 1624 Maart en verder de gewone Indische berichten. Als men de laatste berichten omtrent de Grieksche quaestie gelooven mag, dan zal de blokkade der havens spoedig een aanvang nemen. Gistermorgen hebben namelijk de vertegenwoordigers der mogendheden, met uitzondering van dien van Frankrijk, eene conferentie gehouden, waarin eene collectieve nota is opgesteld, die onmiddellijk aan het Grieksche gouvernement is overhandigd. Volgens mededeeling van den heer Gladstone in het Engelscbe parlement wordt in die nota gezegd, dat de gegeven verzekeringen betreffende de ontwapening onvoldoende waren. Hij voegde er bij, dat slechts die verzekeringen voldoende zouden worden geacht, welke het Turkije mogelijk maken zijne kostbare maatregelen van voorzorg te staken. Ingeval het antwoord van Griekenland nogmaals onvoldoende is, zullen de mogend heden dadelijk stappen doen om het door hen beoogde groote doel te verwezenlijken. Het antwoord van Griekenland nu, dat gisteravond aan de gedelegeerden der mogendheden is verzonden, schijnt werkelijk onvoldoende geacht te worden, zoodat deze hedenochtend Athene zouden verlaten. Een Turksch adviesjacht is in den Piraeus aangekomen. De Pruisische Landdag besloot het nieuwe kerke lijk wetsontwerp niet commissoriaal te maken maar terstond tot de tweede lezing toe te laten. Pall Mall zegt dat het gevoelen veld wint, dat de liberale partij in Engeland het eeDS zal worden over de Iersche quaestie, op den grondslag dat het land- ontwerp zal vervallen en ds Isrsche leden in het Par lement van Westminster zullen blijven zitting nemen. De nationale liberale federatie hield Woensdag te Londen een vergadering om over de Iersche voorstellen van het Ministerie te beraadslagen. Met zeer groote meerderheid werd een motie aan genomen, waarin het regeeringsontwerp het middel wordt genoemd om de Iersche quaestie volkomen op te lossen en onverzwakt vertrouwen in de Regeering wordt uitgedrukt. Heinkenszand. Gistermorgen omstreeks half zes brak bij den klompenmaker J. W. alhier een schoorsteen brand uit. Door spoedige hulp van den timmerman J. v. D. die onmiddellijk zich op het dak begaf om het vuur te blusschen is verder onheil voorkomen. Naar men uit goede bron verneemt, bestaat het voornemen om in deze gemeente door het plaatsen van eenige lantarens bij donkere winteravonden een straatverlichting aantebrengen. Hoewel jaren lang te vergeefs naar eene verlichting werd uitgezien, rijst nu weder de hoop op een gunstig resultaat. Door een landman werd dezer dagen in eene weide onder 's-Heer Abtskerke het geraamte gevonden van een duif, waarbij eenige vederen, bruinachtig wit van kleur. Vier dezer vederen die door hem werden medegenomen dragen een blauwen stempelinkt-afdruk op twee daarvan is gestempeld K. of R. Risseeuw te Groede, op een G. Van der Weijde en op een Maat schappij Atalanta? deze laatste twee te IJzendijke. Vermoedelijk is het een postduif geweest, die door een roofvogel verslonden is. Zekere W. te Rotterdam, die onlangs de beta lingen staakte, werd dezer dagen het slachtoffer van I zekere «slimheid." Er hadden zich daar, op het Wolfs- hoek, een paar vreemdelingen gevestigd, die zaken in I het groot zouden doen op Zuid-Amerika. Deze «heeren" wensehten een vertegenwoordiger, en W. bood zich daarvoor aan. Hij moest echter 20,000 fr. storten, als waarborg. Het geld liep geen gevaar; het zou bij eene bekende Bank gedeponeerd worden. W. schreef zelf den brief, deed zelf het bankpapier met den briefin een couvert, schreef zelf het adres, deed zelf het lak er op alles op het kantoor zijner toekomstige patroons. Het adres was nat, een der toekomstige patroons stelde voor dit te drogen in een boek met vloeipapier, dat op de tafri lag. Alzoo geschiedde, en W. bracht zelf den brief op de post. Den volgenden morgen kreeg hij een schrijven van de Bank, waaraan de brief was ge zonden, met bericht dat het couvert ontvangen was, maar niets dan papiersnippers bevatte. W. stormde naar het kantoor de vogels waren gevlogen De lust tot bouwen te Middelburg begint in den laatsten tijd weder wat de verlevendigen. Behalve verschillende aanbouwingen in en rond de stad, is in de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad aan de Middelburgsche bouw- en verhnurmaatschappij een stuk grond aan den Stationsweg in koop afgestaan, om daarop vier flinke woonhuizen te bouwen, waarvan twee het volgend jaar, en de beide andere in 1888 moeten zijn voltooid. (N. R. Ct.) Zondagmiddag trof de politie in de wachtkamer 3e kl. van het spoorwegstation te Deventer een land bouwer uit Olst met diens 18jarige dochter aan, die beiden zóo beschonken waren, dat het noodzakelijk was hen per as naar het bureau van politie over te brengen, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen om het meisje, dat geen teekenen van le ven meer gaf, weder tot bewustzijn te brengen. Maandag jl. is zekere P. P., te Kloetinge, on langs failliet verklaard, nadat zijne goederen waren weggehaald, verdwenen, achterlatende eene vrouw met acht kinderen, waarvan zeven uit zijn eerste huwe lijk. Deze laatsten, door familieleden en anderen tij delijk onder dak genomen, zullen waarschijnlijk ten laste van het armbestuur komen. (M. Ct.) Verleden Zaterdagnamiddag werd te Azewijn, gemeente Bergh, bij gelegenheid van het versieren der kerk voor het Meifeest, een brutale diefstal gepleegd het Madonnabeeld werd van een kostbaren gouden ketting met kruis beroofd. Een paar dagen later bood een persoon aan een horlogemaker te Wesel een gou den halsketting ten verkoop aan, en de verkooplustige werd door tusscher,komst der politie aangehouden. De daarop naar Wesel opontboden dienstmaagd van den pastoor Azewijn herkende het als het aan het Maria-beeld ontstolen kleinood. De in hechtenis ge nomen persoon, geboortig uit Anholt, is iemand, die reeds meer dan 20 jaren tuchthuisstraf achter den rug heeft. Door een schipper te Scheveningen is een stuk van den monitor «Adder" opgevischt, zijnde een stuk van een paal, waarop met gele bies was geschilderd en waarin was gebrand het woord ADDER. Woensdag had te Rotterdam aan het Station Beurs een heer uit Dordrecht, die met den trein aldaar aankwam, het ongeluk, naar beneden gaande, van een gedeelte van de trap te vallen. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp constateerde den dood. In de afgeloopen maand April reisden met de mailbooten over Vlissingen 5126 personen en wel 2512 naar en 2614 van Engeland. In Maart was het verkeer ruim 800 passagiers kleiner. Tot de verlenging van het perron aan het haven station te Vlissingen is besloten; het zal naar het havenstation, en niet naar de sluis, 50 meters verlengd worden. In den nacht voor Paaschzondag is de toren in het Duitsche dorpje Baisweil onder het zoogenaamde Paaschluiden plotseling ingestort. Van de 12 jonge lieden, die aan het luiden deelnamen, werden er 5 terstond gedood en 6 ernstig gekwetst. Slechts één, die de tegenwoordigheid van geest had een batk te grijpen en daaraan te blijven hangen, bleef ongedeerd en kon inlichtingen geven omtrent hetgeen er gebeurd was. Het nevens den toren staande kerkje, dat onlangs geheel vernieuwd werd, is door het ongeluk eveneens zwaar beschadigd. Koning Oskar van Zweden ontving verleden week, enkele dagen na elkander, twee met bloed geschreven brandbrieven; in de eerste eisehte de schrijver, die zich «Que qoudam" onderteekende, de som van 500 Zweedsche kronen die in bedragen van 5 en 10 kro nen op zekere plaats moesten nedergelegd worden zoo niet, dan zou de Koning en een der Prinsen ver moeid worden. In den tweeden brief werd geklaagd dat het geld uitbleef en voorspeld dat de Koning op zijn reis naar Noorwegen vreeselijk aan zijn einde komen zou. De politie slaagde er in den schrijver te arresteeren. Het was zekere Johann Anderson Kar- lander, 25 jaar oud, en hij schijnt geen medeplichtigen gehad te hebben. Een rit op leven en dood maakte dezer dagen een officier van het garnizoen te Altona. Hij stond als adjudant voor het front, toen zijn paard voor een voorbiistoomende locomotief schrikte en met hem op hol ging. Het paard sprong over het rasterwerk dat den spoorweg afsluit, maar zijn achterbeenen bleven hangen, zoodat paard, ruiter en hek op den grond vielen. Het paard sproDg weer op, gelukkig waren de zadelriemen geknapt en de officier bleef liggen, juist terwijl een trein kwam aanrollen. Het paard stoof, langs de spoorbaan, den trein vooruit, tot men het bij een nahurige halt opving; de officier zag den trein op nog geen twaalf duim van zijn hoofd passeeren. Hij is met slechts lichte kwetsuren van het geheele geval afgekomen. In het eind van Maart werd Bagdad door zoo reusachitge zwermen sprinkhanen bezocht, dat de oogst verloren scheen. In dit ernstig geval gaf de gouverneur- generaal bevel dat alle inwoners, zonder onderscheid van rang of geslacht, van zeven jaar en daarboven, de stad moesten verlaten om aan de verdelging der sprinkhanen deel te nemen. Zelfs de geestelijken en de officieren van het garnizoen moesten aan den ver delgingsoorlog deelnemen; alleen zware zieken, en de personen die op de kleine kinderen moesten passen, konden thuis blijven. lederen morgen verliet de aldus mobiel gemaakte bevolking de stad om eerst 's avonds terug te keeren, met 2% kilo doode sprinkhanen, die terstond begraven werden. Tien dagen lang heeft de veldtocht tegen de sprinkhanen met succes geduurd. Te Bern is een Italiaansche stier, die ter slacht bank werd geleid, wild geworden door het gebrul van de leeuwen en tijgers in de daar vertoevende mena gerie van Pianet. Het woeste dier rende, gevolgd door eene groote menigte, eenige straten door, totdat het op het schouwburgplein bleef staan. Hier geloofde de kommandant der brandweer, Fr. Marcnard, het dier aan het loshangende touw te kunnen vatten, om het aan zijne drijvers over te geven. Hij werd evenwel op den grond geworpen en ernstig gewond. Door landjagers met revolverschoten vervolgd, rende de stier naar den Berenkuil en daar werd hij door een bakker doodgeschoten. Behalve de heer Marcnard, wiens bandwond het gevaarlijkst is, werden nag eenige personen gekwetst, maar niet ernstig. Aan den oever van het Ontario-meer kwam dezer dagen eene prachtige fata morgana voor. Hoog in de lucht zag men de ver verwijderde stad Roches ter en het daarachter gelegen landschap, met toreDs en gebouwen, stations en voortrollende treinen, zoo duidelijk mogelijk in de helderste kleuren weerspiegeld. Het schouwspel komt slechts zeer zelden en dan nog alleen in de warmste dagen van den zomer voor. In en rondom Chicago hebben Woensdag weder hevige gewelddaden plaats gehad. Zij ontstonden door dien houtzagers Maccormie's fabriek aanvielen. De redacteur van de Socialistische Arbeiterzeitung hield eerst eene oproerige rede, waarna verscheiden duizen den de fabriek bestormden en verwoestten. De politie vuurde op den hoop, onder welken talrijke vreemde lingen waren Verseheid enen werden er gedood of ge kwetst, en de inmiddels opgeroepen militie dreef de oproerlingen uiteen. Later echter herhaalden zich de wanordelijkheden, waarbij velen gearresteerd werden. Tot wraak ophitsende plakkaten bedekken de muren der stad. Wanordelijkheden hadden ook plaats te Milwaukee, waar honderden gewapende Polen door de straten trokken, doch door de politie op de vlucht werden gejaagd. De Chicago-sporen werken gedeeltelijk met aange worven personeel. De staat van zaken te St.-Louis onderging eene verbetering. De werkstakers aldaar verklaarden het werk te willen hervatten, zoodat de troepen, die het station bewaakten, konden terugge roepen worden. Omtrent het Woensdag te Chicago gebeurde vallen nog de volgende bijzonderheden te vermelden. Toen da politie aan de vergaderde werklieden beval uiteen te gaan, en uittescheiden met het houden van redevoerin gen, riep een der sprekers: te wapenOnmiddellijk daarop werden er drie bommen onder de politie-agenten geworpen, met het gevolg dat er van dezen 21 gewond werden. Tegelijkertijd schoten verscheiden individuen met revolvers op de politie, hetgeen door haar beant-

Goessche Courant | 1886 | | pagina bijlage 1