1886. N°. 54. Zaterdag 8 Mei. 73sle jaargang. Verkiezing Provinciale Staten. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Mr. B. V. VAN DER BILT J. M. KAKEBEEKE, Mr. W. L. VAN VOORST VADER, J. A. A. Fransen Van de Putte, Mr. B. V. Van der Bilt en J. M. Kakebeeke alsmede op Mr. W. L. Van Voorst Vader, Kantonrechter te Kloetinge. GOESGHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en 'Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten does, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH "VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Dinsdag 11 Mei a. s. zal er door gansch Nederland weder een felle strijd gestreden worden bij de stem bus. De kiezers voor leden van de Provinciale Staten zijn door de wet tegen dien dag opgeroepen om de door periodieke aftreding openvallende zetels in dat college aantevullen. Voor ons kiesdistrict treden vier afgevaardigden af, waarvan er drie, de heeren en gedurende een lange reeks van jaren ons gewest in de Staten vertegenwoordigden en dit deden op eene wijze, die alleszins het vertrouwen wettigde, door de kiezers in hen gesteld. Hunne en onze politieke tegenstanders getuigen zelf van hen, dat zij alle aanspraak hebben op hunne hulde, wegens hun optreden voor de alge- meene belangen van ons district. Op hun ijver en bekwaamheid heeft zelfs de tegenpartij niets aftedin- gen; integendeel, zij getuigt van hen, dat zij door jarenlange ondervinding alleszins geschikt zijn in alle mogelijke college's zittiDg te nemen. Wie echter uit deze waardeerende critiek over boven genoemde candidaten afleidt, dat hunne candidatuur geene bestrijding ondervindt, vergist zich; want.... hoe goed zij ons district ook vertegenwoordigen, de omstandigheid, dat zij tevens zijn kiezers voor leden van de Eerste Kamer is voor de tegenpartij reden genoeg om deze mannen, aan wier bekwaamheid zij hulde brengt, uittewerpen. 't Is thans niet de gelegenheid te onderzoeken, in hoeverre het een gelukkig denkbeeld is geweest in de Grondwet van 1848 te bepalen, dat voor de leden der Eerste Kamer de verkiezing met een trap zou ge schieden. Wij hebben op dit oogenblik alleen rekening te houden met bet feit, dat aan de Provinciale Staten de tweeledige taak is opgelegd om de provincie te be staren en de Eerste Kamer samentesteilen. Het is duidelijk, dat in het eerste gedeelte van die taak het hoofdmoment ligt van den werkkring der Provinciale afgevaardigden. Immers, de overweging, dat de bijzondere belangen van ieder gewest niet door den Staat kunnen worden behartigd, omdat zij voor de verschillende provinciën te veel uiteenloopend zijn, alsmede de historische ontwikkeling van ons Koning rijk uit de oude republiek der Vereenigde Nederlanden zijn de hoofdredenen, waarom de Provinciale Staten in het leven zijn geroepen. Evenals dus de leden der Tweede Kamer het gan- scbe Nederlandsche volk vertegenwoordigen, zijn de leden der Provinciale Staten geroepen de provincie te besturen en het kan niet anders of de kiezers zullen bij het bepalen hunner keuze in de eerste plaats acht geven op de geschiktheid van de candidaten om op dien grond deel van dat bestuur uittemaken voor die overweging moet iedere andere ovtrweging wijken ook die omtrent de verkiezing van leden der Eerste Kamer. Wij willen niets afdingen op het ge wicht ook van deze taak der Provinciale Staten de Eerste Kamer als deel uitmakende van 's lands be stuur mag met recht eischen, dat ook hare samen stelling met belangstelling worde gevolgd, maar toch het provinciaal belang is hier overheerschend. Trouwens, wat is het argument der tegenpartij tegen de huidige samenstelling der Eerste Kamer? Alweder dit: dat dit lichaam zich niet verzet tegen de openbare schoolm. a. w. dat de Provinciale Staten geene Eerste Kamerleden kiezen, die tegen het openbaar onderwijs zijn gekant. Wij deden onlangs de vraag aan de kiezers of zij, die dan toch ook ruimschoots van het openhaar on derwijs hebben genoten daarvan zooveel slechts hebben ondervonden en of dat onderwijs hen in zedelijke waarde heeft doen verminderen of hen vervreemd heeft van God en Zijnen dienst Het antwoord op die vra gen zullen zij Dinsdag a. s. hebben te geven. Wan neer zij werkelijk znlke heftige grieven tegen het zelf genoten enderwijs hebben, dat zij de belangen der provincie en van hare middelen van bestaan willen opofferen aan de mogelijkheid dat Zeeland een anti revolutionair lid in de Eerste Kamer zal brengen, dan is de weg hun aangewezen om dit laatste doel te bereiken. Maar dan ook klopt hun hart niet warm voor een goed bestuur onzer provincie, voor landbouw, polderaangelegenheden of oeslerinduslriewant, zon der in het minst een blaam te willen werpen op de candidaten, die van antirevolutionaire zijde gesteld zijn tegenover de heeren Fransen Van de Putte, Van der Bilt en Kakebeeke, gelooven wij toch, vooral na het hierboven aangehaald waardeerend oordeel der tegenpartij, gerust te mogen verklaren dat hare nieuwe candidaten in geschiktheid voor het besturen onzer provincie de genoemde aftredende leden niet kunnen I evenaren. Deze laatsten toch hebben tal van jaren reeds zit ting in het provinciaal college en zijn daar ook als specialiteiten op het gebied van polderaangelegenheden uitstekend op hunne plaats. De heer J. A. A. FRAN SEN VAN DE PUTTE heeft bovendien als lid van Gedeputeerde Staten zijne beste krachten steeds aan de belangen van ons gewest gewijd en daarmede een recht verkregen op den dank van de provincie in het algemeen en van ons district in het bijzonder. De heer J. M. KAKEBEEKE verwierf zich op land bouwgebied een goeden naam en is als zoodanig de aangewezen persoon om de landbouwbelangen in onze Staten in het bijzonder te behartigen. Zijne adviezen worden daar op hoogen prijs gesteld. Mr. B. V. VAN DER BILT eindelijk is door zijne betrekking van dijkgraaf van den polder «Breede Watering bewesten Ierseke", welke polder een groot deel van Zuid-Beveland omvat, een man, die zeker in onze Staten niet mag gemist worden. Onzes inziens zou het dan ook van grove ondank baarheid getuigen, wanneer de kiezers deze mannen uitwierpen om daarvoor de candidaten der tegenpartij in de Staten te brengen. Trouwens, de redeneering der tegenpartij consequent doorvoerende, dan zou elk be lang moeten wijken voor dat eenehet stemmen voor de Eerste Kamer; maar dan zou het ook voldoende zijn wanneer men naar de Prov. Staten afvaardigde diegenen, die in staat zijn eens in de drie jaren eene stem voor de verkiezing van een lid der Eerste Kamer uit te brengen! Wij willen in de verte niet beweren, dat dit laatste van toepassing zou zijn op de heeren Huvers, Den Boer en Noordijke, maar wij durven toch gerust te vragen of bij een vergelijking van de algemeene bekwaamheid de schaal niet verreweg ten gunste der heeren Van der Bilt, Fransen Van de Putte en Kakebeeke moet overslaan, en of bij hunne vervanging door de hooger genoemde heeren de belaugen der provincie, de be langen inzonderheid van ons kiesdistrict zouden ge baat zijn Ieder, die het wel meent met die belangen, welke tevens zijne eigene belangen zijnieder die zich niet door den opgezweepten partijhaat laat medesleepen, beantwoorde die vraag na rijpe overweging voor zich zelf. Hij vrage zich af wie, niet alleen door jarenlange ondervinding maar ook door bekwaamheid en bekend heid met die belangen, de voorkeur verdienende heeren Huvers, Den Boer en Noordijke, of de heeren Fransen Van de Putte, Kakebeeke en Van der Bilt Ons dunkt, wanneer ieder deze vraag zich ernstig en zonder nevenbedoelingen stelt, dat het antwoord niet twijfelachtig kan zijn. Onze vierde candidaat, die tegenover mr. Lucasse is gesteld, heeft dit op den laatste voor, dat hij steeds in ons district heeft ge woond. De heer Lucasse verliet op betrekkelijk jeug digen leeftijd ons gewest om zijne studiën te voltooien en vestigde zich daarna te Middelburg, zoodat hij zich reeds vroeg aan ons district heeft onttrokken. Wij achten het echter een groot voordeel, dat onze afge vaardigden in de Provinciale Staten in ons midden wonen; alle andere kiesdistricten van Zeeland begrijpen het belang daarvan en zoeken mitsdien hun afgevaar digden in eigen kring; alleen Zuid-en Noord-Beveland genieten het twijfelachtig voorrecht, dat bijna de helft Itarer vertegenwoordigers buiten het district woont. Om die reden en ook omdat mr. Van Voorst Vader als aanzienlijk grondeigenaar en kantonrechter zoowel op Noord- als Zuid-Beveland goed bekend is, achten wij zijne candidatuur verre te verkiezen boven die van den heer Lucasse, die bovendien tot nutoe een zeer lijdelijke rol in de Staten heeft gespeeld en zich alleen heeft doen hooren om eene goede inrichting voor de vaccine te bestrijden. Wij hopen en vertrouwen om al deze redenen, dat de kiezers op Dinsdag II Mei a. s. zullen toonen het waarachtig provinciaal belang bij deze verkiezing te willen behartigen en mitsdien hunne stem zullen uit brengen op de aftredende leden De stembus is geopend Dinsdag II Mei van's mor gens 9 tot 's middags 5 uur. Wie zijn stembiljet heeft verloren of er geen heeft ontvangen, kan ter griffie een ander bekomen. Een eenmaal geschreven naam mag doorgehaald en door een anderen vervangen worden. De stembiljetten moeten twee stempels bevatten, één van de hoofdplaats van het kiesdistrict en één van de gemeente. GOES, 7 Mei 1886. Naar aanleiding van een bericht in de M. Ct., betreffende de op Zuid-Beveland wonende naamgenoo- ten van wijlen den Amerikaanschen spoor wegkoning Van d e r B i 11die als zijd-magen door dezen in zijn testament zouden zijn bedacht, (welk bericht door ons en door verschillende andere bladen is overgeno men), hebben wij getracht te weten te komen of er werkelijk bekende famiiie-relatiën tusschen de hier wonende Van der Bilt's en den Amerikaanschen Croesus bestaan. Bij niemand is daaromtrent iets bekend sommigen meenen, doch slechts hij overlevering, dat er in reeds verwijderde zijlinie verwantschap bestaat; anderen hoorden bij geruchte, dat de Amerikaan even als zij, van origine een Fries was, maar dan toch reeds weder van vóór meer dan éene eeuw, zoodat de relatie moei lijk meer zou zijn uittevinden. Voor hen, die er een geslachtsregister op na houden geven wij hieronder nog een uittreksel uit eene parti culiere correspondentie uit New-York dd. 2 Juli 1883, ons welwillend door een onzer correspondenten toege zonden en waarin over de familie Van der Bilt een en ander voorkomt. sin 1756 waren er te Newdorp (een plaatsje op Staten-Island) slechts drie leden der gemeente, en wel broeder en zuster Van der Bilt en zuster Ingard. In 1762 zonden Jacob en Cornelis Van der Bilt een verzoek schrift near Bethlehem (N. A.), om een kerk en prediker te Newdorp te hebben, en daarop werd Hector Gam- bold als prediker er heen gezonden. Op een stuk gronds daartoe door een der broeders kosteloós afgestaan, werd toen eene kerk gebouwd, welke echter iu 1844 door de tegenwoordig bestaande vervangen is. De Hernhutters hadden hier vrij wat verdrukking en plagerij te doorstaan van de andere godsdienstige gezindten, voornamelijk ten tijde van den Amerikaan schen vrijheidsoorlog, 17731783, daar men hen ge heel ten onrechte beschuldigde van met de Engelschen te heulen, ofschoon diezelfde Engelschen de oude kerk registers stalen en vernietigden De berichtgever noteerde bij zijn bezoek, uit het oudste doopregister der gemeente: «1750, Jacob Van der Bilt, son of Jacob and Mary Van der Bilt, was born January 17 th. and was baptised into the Death of Christ. Febr. 7 n. s. b;j Rev. John Wade." (wat v rtaald luidt1750, Jacob Van der Bilt, zoon van Jacob en Mary Van der Bilt, werd geboren den I7n Januari en werd gedoopt tot den dood van Christus den 7 Febr. daaraanv. door den eerw. John. Wade.) Zoo viel hem ook in 'toog de inschrijving op 27 Mei 1794 van den Commodore Cornelis Van der Bilt, alsmede die van den doop van diens zoon, Wil liam Henry Van der Bilt, op 2 Januari 1822. (Deze, de spoorweg-koning, W. H. Van der Bilt, in 1821 op Staten-Island geboren, is zeer onverwachts, den 8 December 1885, te New-York overleden. Hij toonde groote belangstelling in het maatschappelijke leven, getuige o. a. de stichting der Van der Bilt- Universiteit in Kentuckij, welke hem een millioen dollars gekost heeft. Hij liet eene weduwe en 8 kinderen na, van welke de oudste zoon, Cornelius, het grootste deel dar aanzienlijke nalatenschap schijnt verkregen te hebben). Ten slotte werd nog een bezoek gebracht aan het sierlijke kerkhof, waar het monument op den grafkelder der Van der Bilt's bijzonder de aandacht trekt. Het is opgetrokken van graniet; een kolossale obelisk verheft zich boven het gebouw, terwijl een sierlijk witmar meren treurend vrouwenbeeld voor den ingang prijkt. Het blijft dus de vraag of Van der Bilt, die in 1756 met zijne zuster te Newdorp woonde en die vermoedelijk Jacob heette, de eerste van dien naam is geweest, die zich in Amerika heeft gevestigd en zoo ja of hij dan ook voorkomt in een geslachtslijst der Neder landsche lamilié. In ieder geval kan er hoogstens sprake zijn van eene zeer verre verwantschap en het komt ons voor, dat óf het bovenbedoelde bericht op eene vergissing berust óf dat een of ander handig chevalier d' industrie een «zaakje" er van wil maken' Van reeds gedane stappen is echter bij niemand, van degenen op Zuid-Beveland, bij wie wij onderzoek d:den, iets bekend. Men had voor het eerst van de zaak gehoord door het bericht. Tijdens het bezoek van Z M. den Koning te Amsterdam is o. m. op audiëntie geweest de majoor commandant der dd. schutterij alhier, M. J. S o u - ten d a u. Kapelle. Het kohier van den hoofdei ij - ken omslag alhier is vastgesteld op f3990,31 verdeeld over 210 contribuabelen, bestaande uit 20 klassen, de laagste klas naar een inkomen van 3 tot 400 gulden betaalt f2.71, de hoogste klasse naar een inkomen van 8 tot 10,000 gulden betaalt f346,80. Middelburg. In de Woensdagmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier werd o. a. be raadslaagd over de uitbreiding van de Burgeravond school, dringend noodzakelijk tengevolge van het steeds wassend aantal leerlingen. Te dezen aanzien werd be sloten om de onderwijskrachten in verband met het aantal leerlingen te brengen. De rekening van de gemeente-gasfabriek over 1885 sluit met een batig saldo van ƒ21614,97. Bij den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, is Woensdag ingekomen een koninklijk besluit houdende beslissing in zake het beroep van E. Wiskerke, te Kruiningen, van eene beslissing van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 4 December 1885, betreffende den ligger der wegen in de gemeente Schore. Met handhaving van het besluit van Geduputeerde Staten is het beroep ongegrond verklaard. De tribunes waren Woesdagavond zeer bezet toen de Eerste Kamer hare werkzaamheden hervatte. Men verwachtte blijkbaar belangrijke mededeelingen van de regeering omtrent den loop der jongste minis- triëele crisis. Alle ministers waren dan ook tegen woordig en, nadat de voorzitter der Kamer had voor gesteld om de conversiewet tegen Vrijdag aan de orde te stellen, bekwam de minister Heemskerk het woord en deed de volgende mededeeling «Mijnheer de VoorzitterIk heb de eer aan de Kamer mede te deelen, dat mijne ambtgenooten en ik, op vereerend verlangen van Z. M. den Koning, hun verzoek om eervol ontslag uit hunne betrekking hebben ingetrokken. «Dit is Diet geschied dan nadat het Z. M. den Koning behaagd heeft, de vorming van een nieuw Ministerie op te dragen aan een zeer geacht en in vloedrijk lid van de rechterzijde der Tweede Kamer, welke opdracht door dezen is afgewezen. «Het Ministerie blijft zich tot taak stellen, de on dernomen herziening van de Grondwet, zoo mogelijk, tot stand te brengen." De verslaggever der N. li. Ct., erop wijzende op welke lakonische wijze deze geheele m nistriëele crisis door de regeering is behandeld, zegt terecht, dat ook deze eenvoudige mededeeling geheel aan Sparta her innert. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning, in antwoord op eene gedane uitnoodiging, medege deeld, dat hij wegens verblijf buitenslands tot zijn leedwezen verhinderd is, bij de viering van het 250- jarig bestaan der Utrechtsche Universiteit tegen woordig te zijn. (D. v. N.) HH. MM. de Koning en de Koningin woonden (Zondag) in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de godsdienstoefening bij. «Er is over deze beurt heel wat te doen geweest. Geen der rechtzinnige Amsterdamsche predikanten wilde dienst doen, indien de geschorste kerkmeesters der Nieuwe Kerk optraden, om in deze hun qualiteit naar gewoonte Z. M. te ontvangen. Eerst wilde het college van kerkmeesters niet toegeven, om de gerchorste kerkmeesters van genoemd kerkgebouw voor die gele genheid door niet-geschorsten te vervangen. Door tus- schenkomst van een hooggeplaatst persoon kwam men echter van dat besluit tei ug, en toen had ds. De Graaf er ook geen bezwaar tegen die beurt te vervullen. (H'ajr. Hóf.) Naar aanleiding van het bezoek der Vorste lijke t a m i 1 i e aan Amsterdam schrijft het Hbl. «Wij kunnen ons zeer goed voorstellen, dat lang geaarzeld is eer Koning en Koningin besloten te midden der opwinding van het gejuich en getier eener groote menigte, het zeer jonge kind te brengen. Is de opvoe ding van een eenig kind altijd bezwaarlijker dan die van een aantal kinderen, dubbel is dit geval met een Koningskind, dat, uit den aard der omstandigheden, grooter gevaar loopt om bedorven te worden door toegeeflijkheid en vleierij dan een ander. «Doch alles wat van de bevallige, vriendelijke Prinses gezien is door honderden ouders, geeft ons recht om hulde te brengen aan de eenvoudige, verstandige wijze, waarop de jonge Moeder haar Kind opvoedt. H. M. is zelve eenvoudig en minzaambij elk bezoek te Amster dam wint Zij nieuwe waardeering en eerbied, en het is een verkwikkelijke gedachte, dat Nederlands en Indië's toekomstige Koningin door een zoo beminnelijke en waardige Moeder wordt opgevoed. «Zij zal van haar leeren, hoe zwaar de plichten I zijn, die de liefde van een geheel volk d.a Souverein Opleggen."

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1